Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#23426 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

Pa naravno, i ima smisla za velicinu vozaca tj. proporcionalno nema smisla da neko sjedi na najnizoj postavci ako mu je preglednost losa u korist da vise osjeti sta mu zadnji dio vozila radi preko guzice. Dzaba njemu osjecaj ako mu je kompromis vidljivost i udobnost tj. sama operacija vozenja auta.

- Isto dislogika trkaca- spusti sjediste u nadi da osjeti bolje sta vozilo radi, volan stisce suvise cvrsto jer se drzi za njeg. Ledja nisu naslonjena nema odaziv sila koje djeluju na auto i zadnjeg dijela jer mu ledja nisu naslonjena pravilno. Udaljen suvise, trza volanom i ne moze pravilno da unosi komandu jer upravlja ramenima. Suvise udaljen, u slucaju nezgodne situacije ne moze dovoljno cvrsto da stane na kocnicu... itd...

Ja samo ne razumijem zasto ljudi ne podese u svojim vozilima naslonjac za glavu, u slucaju nesece da smanje mogucnost povrede kicme al eto..
Last edited by kabal1337 on 06/09/2019 15:55, edited 1 time in total.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#23427 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by dadoka84 »

kabal1337 wrote:
dadoka84 wrote:Kod mene je sjedište uvijek spušteno skroz dole, naslon sjedišta je podešen tako da kad sam skroz naslonjen znači ramena paralelna sa naslonom ruka mi na zglobu pada preko volana. Potrebno je ostaviti dovoljno prostora za airbag kao i za koljena i potkoljenice u slučaju sudara.
Pa u hecbeku i ne mozes drugacije podesiti. Ako podesis udaljenost sjedista, i "zavalis" se onda ti udaljenost ruku od volana nece biti ok. Sto te samim time forsira da sjedis ispravno.
Volan se može i po visini i dubini podesiti, ali genijalci obore skroz naslon, zalegnu, navale se na lakat na vrata i vrhom prstiju desne ruke drže volan dok voze. Što će reć sve je moguće :)
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#23428 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

@dadoka pokusaj na hecbeku sjedi, udalji noge da su ti skoro pa ispruzene kada pritisnes kvacilo. Izvuci volan prema sebi, i naslonjac nagni vise nego sto treba. Kada naslonis dlanove vidjet ces da ti se ramena odvoje od sjedista. tj. nepravila pozicija sjedenja.
Nisu ni proizvodjaci glupi hahaha

-Nagib volana, pozicija 9 i 3 sati treba da je u visini ramena

- Po meni to staro dlan na vrh volana i nije mi cemu za neke ozbiljnije voznje. Jer kada stavis ruke na 9 i 3 treba da imas oko 90 stepeni u laktovima. Sto ti daje mogucnost brzeg i preciznog koristenja volana
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#23429 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by dadoka84 »

Sve je naravno individualno, nismo svi isto građeni. Ne smiješ biti skroz blizu ali ni predaleko od volana. Ja znam svoju mjeru :)
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#23430 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

Ma samo pokusavam reci kako i sami proizvodjaci te usmjeravaju u pravilnu tj. za tijelo zdravu i sigurnu poziciju sjedenja. Sami ljudi odaberu da ne "sjede" ni u priblizno preporucenoj. Al eto, nisu uslovi ekstremni pa nema crne hronike

zna bitanga kako se pravilno sjedi cim ima prof. historiju iz ovog sporta...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23431 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

kabal1337 wrote:
zna bitanga kako se pravilno sjedi cim ima prof. historiju iz ovog sporta...
pa znas i ti,eto napisao si dva posta iznad :thumbup:
nismo se razumjeli sta sam htio reci ranije za lezaĆe :lol:
zigson
Posts: 3017
Joined: 04/04/2015 22:17

#23432 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zigson »

nepass1 wrote:
dadoka84 wrote:Meni je jedna glupača u toyoti zalegla na sirenu jer sam na stupskoj petlji stao da propustim pješaka koji je već zagazio na zebru... šta da joj čovjek uradi.

A tek idioti dobiju fras kad ne uđem u raskrsnicu koju ne mogu proć na zeleno... već ostavim prolaz da mogu auta proći kroz kolonu. uuu
nikad za nikad mi niko nije svirnuo zbog pustanja pjesaka ili za kocenje na blinkajuce zeleno.
ja se zamalo ne zabih u majmuna neku noc koji naglo stade na PRVO treptece zeleno na ciglanama kod ep pumpe, sreca pa nikog nije bilo u ukljucnoj desnoj traci kad se izlazi sa pumpe, pa sam ga mogao zaobici.
Zakonom je koliko znam da se ne staje ni na zuto ako ugrozavas ucesnika u saobracaju iza sebe a ne na prvo treptece zeleno :skoljka:
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#23433 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by sve na kvadrat »

Ja gledam da mi je sjediste paralelno sa srednjim stubom na sredini auta, ruke kada uhvatim volan da su blago savijeve, noge isto tako. posto sjedista imaju opciju podrske za lumbalni dio kicme i to izvucem malo, dio gdje se sjedi moze podici u visinu kao podrska koljenjima....
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#23434 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Industrialyzer »

Na polaganju sam pao zbog kocenja na treptuce zeleno ;-)

Kako ste prosli ovu poplavu? Je li bilo delegata koji misle da imaju camac i onda samo vidis kako zapliva :lol: Ja sam kroz Brijesce isao sat vremena i sreo 5-6 ugasenih auta...
Stockk
Posts: 235
Joined: 01/02/2018 22:52

#23435 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Stockk »

u jablanici crveno na semaforu, zenska u cetvorci na celu kolone, pali se zeleno i ne mrda, krenuse svirati ovi u koloni, a ona proturi glavu kroz prozor i pokazuje na semafor rukom veli vidite li vi semafor, nakon sto je vratila glavu ukazalo se i njoj zeleno pa je krenula :lol:
Last edited by Stockk on 06/09/2019 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23436 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

kabal1337 wrote: Ja ne podrzavam losu poziciju sjedenja.
Ali me je tangirao tvoj komentar. Cuj nerira te kako neko drugi "sjedi". Jbt. Cuj tebe nervira kako neko drugi, u svome vozilu "sjedi" mislim ono :roll: lijeci frustracije.
Ali veca sam ja budala...
Evo nervira i mene iz jednog prostog razloga
Imam malog brata osnovca, neko ima dijete nebitno, da ga ne daj boze udari takav debil gdje je njegova krivica sto se zavalio pa ne vidi ni dijete iza auta, pustio muziku i jedva dohvaca volan

Znas li sta je to? Vrijeme reakcije drasticno slabije od onog kad si u pravilnom polozaju i fokusiran na voznju. Pa odlezao bih takvog levata ne bi me pitao niko tad sto se zamaram kako drugi vozi ili sjedi.

Sve dok ugrozava mene i ljude oko mene nekim svojim radnjama, imam pravo da ga kritikujem.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23437 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

Ne zanima me i ne nervira me jel neko sipa najjeftinije ili najskuplje gorivo, a ima ih ovdje na forumu sto stalno kritikuju takve. A ovo je drugi par cipela
kakaljin
Posts: 11647
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23438 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

zigson wrote:
nepass1 wrote:
dadoka84 wrote:Meni je jedna glupača u toyoti zalegla na sirenu jer sam na stupskoj petlji stao da propustim pješaka koji je već zagazio na zebru... šta da joj čovjek uradi.

A tek idioti dobiju fras kad ne uđem u raskrsnicu koju ne mogu proć na zeleno... već ostavim prolaz da mogu auta proći kroz kolonu. uuu
nikad za nikad mi niko nije svirnuo zbog pustanja pjesaka ili za kocenje na blinkajuce zeleno.
ja se zamalo ne zabih u majmuna neku noc koji naglo stade na PRVO treptece zeleno na ciglanama kod ep pumpe, sreca pa nikog nije bilo u ukljucnoj desnoj traci kad se izlazi sa pumpe, pa sam ga mogao zaobici.
Zakonom je koliko znam da se ne staje ni na zuto ako ugrozavas ucesnika u saobracaju iza sebe a ne na prvo treptece zeleno :skoljka:
Ako se ne mozes bezbjedno zaustaviti na semaforu, onda prodjes da te onaj iza ne udari. Ali kod nas naglo na kocnicu legnu na trepcuce zeleno, ali ima ih dosta sto uspore i kada se upali zuto daju gas i prodju i tebe ostave na semaforu iako ste bezbjedno mogli obojica proci. I onda ga vidis da gleda u retrovizor i smije se.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#23439 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

JavierBosnia wrote:
Evo nervira i mene iz jednog prostog razloga
Imam malog brata osnovca, neko ima dijete nebitno, da ga ne daj boze udari takav debil gdje je njegova krivica sto se zavalio pa ne vidi ni dijete iza auta, pustio muziku i jedva dohvaca volan

Znas li sta je to? Vrijeme reakcije drasticno slabije od onog kad si u pravilnom polozaju i fokusiran na voznju. Pa odlezao bih takvog levata ne bi me pitao niko tad sto se zamaram kako drugi vozi ili sjedi.

Sve dok ugrozava mene i ljude oko mene nekim svojim radnjama, imam pravo da ga kritikujem.
Ako se to desi, ta osoba koja prelazi je kriva za svoju sudbinu jer je izletila. Ko god je iskusan taj gleda par metara, i desetine metara ispred i vidi kako mu nadolaze prepreke. A ne 1m ispred auta.
Ta situacija sto ti prizivas je ekvivalentna srni ili jelenu koji se pojave kao magija. I dzaba ti sjedenje kada brzina brise sva pravila.

Mene su ucili da ja obracam paznju na auta, i da prelazim kad je sigurno. A ne da oni paze kad ja prelazim ako me razumijes sta hocu reci. Nauci i ti tako svoga brata.
Ja da ne znam kako da neko sjedi ja mu ne vjerujem. Ako si na pjesackom cekaj da se rascisti sve pa predji.

U zapisniku nigdje nece pisati vozac udario pjesaka jer mu je sjediste bilo previse nageto...

Nemoj me shvatiti pogresno. Nije mi jednom pjesak iskocio, pogotovo mi se desilo jednom po jako losem vremenu navecer dok je kisa padala. I naravno da pravilna pozicija vodi laksem uocavanju i kontrolisanju vozila.
Ali to su slucajevi gdje ljudi "iskacu"

Kontra primjer. Pjesaci koji su pokupljeni zbog vozaca koji su prolazili kroz crveno. Dzaba sto je pjesak uspravan, kada se auto pojavi pred njim zbog velike brzine ili povjerenja da ce stati i pokosi ga. Brzina ubija.

Uci svoga brata da sebe on sam zastiti, a ne da zavisi od drugih za njegovu sigurnost u prometu.
Last edited by kabal1337 on 06/09/2019 17:29, edited 4 times in total.
User avatar
nepass1
Posts: 9697
Joined: 06/07/2017 07:35

#23440 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

kako vi idete u extreme, pa ne kocim na treptuce zeleno ako je ispred prazno, vec guzva, npr otoka ili kod remize semafor, prilazim semaforu pola auta u raskrsnici vozim 10 na sat ako trepti zeleno a raskrsnica popunjena autima,ja stanem, ne guram se da prodjem pa mi pjesaci preskacu po haubi.
edit: posto ce neko sad reci sporac vozis samo 10 na sat, pricam o guzvi i onaj ispred vozi 10 i onaj ispred njega itd
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23441 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

E moj kabele :D
Pa i sam kad vozim i prolazim pored skole, od auta je nemoguce vidjeti dijete do posljednje sekunde. Iako vozim 30-40 nije lakk reagovati. Svog sam ja naucio onako kako sam i ja naucen, ali nisu svi.

Ta pozicija sjedenja nije ispravna i zasluzuje svaku osudu
Mani se te price svako sebi bira kako ce, ima pravo bla bla dok nismo svi izginuli
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#23442 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

JavierBosnia wrote:E moj kabele :D
Pa i sam kad vozim i prolazim pored skole, od auta je nemoguce vidjeti dijete do posljednje sekunde. Iako vozim 30-40 nije lakk reagovati. Svog sam ja naucio onako kako sam i ja naucen, ali nisu svi.

Ta pozicija sjedenja nije ispravna i zasluzuje svaku osudu
Mani se te price svako sebi bira kako ce, ima pravo bla bla dok nismo svi izginuli
Ja ti samo govorim bolje a i sigurnije jr da ucis brata da ne moze vjerovati ucesnicima u prometu. Te da je sigurnije da on otvori oci, i pazi i smanjujr rizik na nacin koji prelazi. Nego da svoju sudbinu stavlja u ruke vozaca koji moze kao sto sam kazes biti zavaljen, odvucene paznje i sl.
Ps: i vi sto se nervirate, izgubite paznju
..

Ja sam ti imao jednog prijatelja u osnovnoj kojeg je par puta auto udarilo/preslo preko stopala i sl. Taj nikada nije gledao kad je prelazio...
Inace da ne znam ti kako da sjedi, kada vidi djecu na ulici da se igraju, tako u blizini skole ako ne smanji brzinu treba mu kicmu ispresavijat. Djeca su radost ovog svijeta i treba ih paziti kao kap vode na dlanu. Sta oni znaju sta auto moze uradit
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23443 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

To su ljudi debili, moj je naucen tako da ce sigurno preci ulicu, ali ljudi debili koji su skucali 30 40 50 godina i zalete se na pjesacki iznenada. A zavaljeni za volanom nece reagovat

Kasno je govorit ko je kriv i jedan i drugi, povrijedit, usmrtit, a sa druge strane na dusi nositi. Zbog cega? Uzitka nekog, nebitno jel to zavaljeno sjediste, pojacana muzika, kapuljace i slicno, sve to utice na voznju i vrijeme reakcije
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#23444 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

vozac je uvijek kriv zapamti to
kakaljin
Posts: 11647
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23445 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

kabal1337 wrote:vozac je uvijek kriv zapamti to
Nije uvijek kriv, ima krivice i pjesaka.

Zato sto se misli da je vozac uvijek kriv pjesaci izlecu na cestu kao muhe bez glave.

Pjesak misli brigame idam je preko ceste gdje god ja nisam kriv.
Last edited by kakaljin on 06/09/2019 17:53, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72866
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23446 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Velkoski »

vOzAč jE uViJeK kRiV

zigson
Posts: 3017
Joined: 04/04/2015 22:17

#23447 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zigson »

zigson wrote:
nepass1 wrote:
dadoka84 wrote:
ja se zamalo ne zabih u majmuna neku noc koji naglo stade na PRVO treptece zeleno na ciglanama kod ep pumpe, sreca pa nikog nije bilo u ukljucnoj desnoj traci kad se izlazi sa pumpe, pa sam ga mogao zaobici.
Zakonom je koliko znam da se ne staje ni na zuto ako ugrozavas ucesnika u saobracaju iza sebe a ne na prvo treptece zeleno :skoljka:
Ako se ne mozes bezbjedno zaustaviti na semaforu, onda prodjes da te onaj iza ne udari. Ali kod nas naglo na kocnicu legnu na trepcuce zeleno, ali ima ih dosta sto uspore i kada se upali zuto daju gas i prodju i tebe ostave na semaforu iako ste bezbjedno mogli obojica proci. I onda ga vidis da gleda u retrovizor i smije se.
Ma nabijem ga na kurac, htio sam ga cekati i onda punu kocnicu opaliti
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23448 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ko bi bio kriv u situaciji na 01:50 :

User avatar
konektovan
Posts: 40596
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23449 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Kad te neko pregazi i ostavi invalidom, ili te ubije, zar je vazno ko je kriv??
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23450 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

konektovan wrote:Kad te neko pregazi i ostavi invalidom, ili te ubije, zar je vazno ko je kriv??
Zrtvi nije vazno... za pravdu i za sistem jeste.... ali referiram se na gornje navode da je vozac uvijek kriv.... ima raznih slucajeva i ne moze se pausalno unaprijed osuditi neko....
Post Reply