Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3751 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

insomnia78 wrote:Znam ja koje je. I moram te razocarati znam vec dvojicu u TZ
:shock: Eki to.Ja znam jednog u sarajevu,po meni dobio ime...komsije.Jednom vidio konobara na vlasicu i to je to.Otkud ti izronise?Tetka iz pule mi probrala.Odo bas po fejsu rovit. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3752 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

E svasta.Naka marka u danskoj.Sve moje ime po kapama i majicama. :D Trebo bi predstavnistvo uzeti. :vozdra:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3753 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

:lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#3754 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

HAVANA wrote::lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
:skoljka:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3755 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

HAVANA wrote::lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
gdje gdje :? :?
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#3756 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

HAVANA wrote::lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
O djes Djani :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3757 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

muha_sa wrote:
HAVANA wrote::lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
gdje gdje :? :?
Ukucaj na google moje ime i idi na stranicu dansku...pa na zensku garderobu... :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3758 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

512MB wrote:
HAVANA wrote::lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
O djes Djani :D
Nije ba kakav djani. :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3759 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:
muha_sa wrote:
HAVANA wrote::lol: Oj matero sta je gaca i grudnjaka, sve s mojim potpisom.
gdje gdje :? :?
Ukucaj na google moje ime i idi na stranicu dansku...pa na zensku garderobu... :D
ukuco i vidio :lol:

ima zenskih, muskih--ima i kape sU tvojim imenom--a ima hin i na snizenju

ce se sutra zadam da koje gace kupim :lol: :lol:
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#3760 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

Haj sta fali fino je Djani :D
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#3761 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BajramBarecula »

https://www.schengenvisainfo.com/de/etias/

Ne znam je li bilo ovo vec, uglavnom, hoce EU opet da nam uvede nekakve mini vize.
Ukratko, od 2020. gradjani neEU drzava (bez vize) prije ulaska u EU ce se morat online registrovat kako bi dobili odobrenje za ulazak u sengen.

E sad, u sustini ovo i nije sad neka pegla, navodno traje par minuta i kosta 5€, nikakav problem.
Ali problem jeste to sto sama cinjenica sto spadamo u ovaj program dosta govori u kakvom supku od drzave zivimo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3762 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Pa zar jucer ne rekoste da ce ss bez viz moci raditi u NjemackU? :lol:
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#3763 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BajramBarecula »

insomnia78 wrote:Pa zar jucer ne rekoste da ce ss bez viz moci raditi u NjemackU? :lol:
pa moze, al nesto na fazon radis tri mjeseca tam pa se moras vratit tri mjeseca i sve tako, valjda tako sezona poslova u svabiji hehe :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#3764 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

Il se udas u francusku i neSpavaS Nocima te trolas po forumu :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3765 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

BajramBarecula wrote:https://www.schengenvisainfo.com/de/etias/

Ne znam je li bilo ovo vec, uglavnom, hoce EU opet da nam uvede nekakve mini vize.
Ukratko, od 2020. gradjani neEU drzava (bez vize) prije ulaska u EU ce se morat online registrovat kako bi dobili odobrenje za ulazak u sengen.

E sad, u sustini ovo i nije sad neka pegla, navodno traje par minuta i kosta 5€, nikakav problem.
Ali problem jeste to sto sama cinjenica sto spadamo u ovaj program dosta govori u kakvom supku od drzave zivimo.
Ne znam kako Arapi upadaju kod nas, koje prepreke oni imaju, registracija on line je prakticna, ubrzava proces. A, mi kakvi smo takvi smo,realno nismo losi.
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3766 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by arman1 »

tranquil wrote:
arman1 wrote: Od kuma jarana iz razreda. Lik je inače srbijanac ali je krajem 60-tih prošlog vijeka otišao kao beba u Njemačku sa roditeljima i sad radi u nekakvom registratutu(šta goć da im je to). Čovjek se interesovao najviše zbog sr državljana ali što se teta Merkel tiće idemo i mi snjima i Makedoncima u paketu.
Sad tek vidim da si napisao kako "rok od podnošenja kompletirane papirologije" iznosi "sadašnjih 8-11 mjeseci". Jesi li siguran da je tako, jer ovo nije tačno. Rok od prijave termina do završetka procedure iznosi toliko, zbog redova čekanja na termine. Ali nakon termina, pri kom se podnosi kompletna papirologija, do završetka procedure je dosta manje vremena, obično svega nekoliko dana za radnu vizu, i do maksimalno mjesec - dva za spajanje porodice.

Ja sam inicijalno shvatio da se radi na tome da se smanje redovi čekanja za termin, jer nakon termina se sve ionako brže odvija, ali sada kada sam ponovo pročitao, nisam siguran (pod uslovom da je informacija pouzdana).
Pa očit misle na kompletnu proceduru. S tim da je u BiH najduža. U srbiji je vie ego dvaput kraća,au MK još kraća. Onog momenta kad prvi put kontaktiraš ambasadu valjda ulaziš u neki oblikprocedure(papirologije). Znam daza IT i edicinare je to znato kraće ali u švabiiji baš fali i drugog kadra: šofera, varioca i sl.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3767 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by pinkman »

insomnia78 wrote:Ka’e Nijemci nisu nesto, “jaci” stranci
Da, zato ti stranci dolaze raditi u njemacke kompanije
Pa da. Stranci uvijek "grizu" tamo gdje odu. To je jednostavno tako. Drugi je par rukava zasto drzave iz kojih dolaze nisu razvijene.
Today's immigrants to Germany are better trained and have a higher level of education than native Germans, according to a study carried out by labor market researcher Herbert Brücker.
Skandinavci imaju problem sto veliki broj njihove djece ne zeli da studira.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3768 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by tranquil »

arman1 wrote:
tranquil wrote:
arman1 wrote: Od kuma jarana iz razreda. Lik je inače srbijanac ali je krajem 60-tih prošlog vijeka otišao kao beba u Njemačku sa roditeljima i sad radi u nekakvom registratutu(šta goć da im je to). Čovjek se interesovao najviše zbog sr državljana ali što se teta Merkel tiće idemo i mi snjima i Makedoncima u paketu.
Sad tek vidim da si napisao kako "rok od podnošenja kompletirane papirologije" iznosi "sadašnjih 8-11 mjeseci". Jesi li siguran da je tako, jer ovo nije tačno. Rok od prijave termina do završetka procedure iznosi toliko, zbog redova čekanja na termine. Ali nakon termina, pri kom se podnosi kompletna papirologija, do završetka procedure je dosta manje vremena, obično svega nekoliko dana za radnu vizu, i do maksimalno mjesec - dva za spajanje porodice.

Ja sam inicijalno shvatio da se radi na tome da se smanje redovi čekanja za termin, jer nakon termina se sve ionako brže odvija, ali sada kada sam ponovo pročitao, nisam siguran (pod uslovom da je informacija pouzdana).
Pa očit misle na kompletnu proceduru. S tim da je u BiH najduža. U srbiji je vie ego dvaput kraća,au MK još kraća. Onog momenta kad prvi put kontaktiraš ambasadu valjda ulaziš u neki oblikprocedure(papirologije). Znam daza IT i edicinare je to znato kraće ali u švabiiji baš fali i drugog kadra: šofera, varioca i sl.
OK, super ako se misli na kompletnu proceduru. Pravo da kažem, glasine su već odavno da se radi na tome, takođe sam čuo iz više izvora, samo se bojim da nije "što je babi milo", pa provjeravam. Bila je priča da su u Srbiji već smanjili ove redove tako što su tražili obavezan "Zustimmung" unaprijed za sve koji su aplicirali za radnu vizu, ne znam da li je ta priča istinita, uglavnom, počelo se pričati da će tako biti i kod nas. U međuvremenu ukinu skroz podnošenje Zustimmunga, tj. od sada ambasada obavlja taj posao, čineći proceduru još dužom i efektivno ubijajući takve glasine :( Ne znam šta misle uraditi po tom pitanju, osim da bace više ljudi na obradu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3769 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by tranquil »

BajramBarecula wrote:https://www.schengenvisainfo.com/de/etias/

Ne znam je li bilo ovo vec, uglavnom, hoce EU opet da nam uvede nekakve mini vize.
Ukratko, od 2020. gradjani neEU drzava (bez vize) prije ulaska u EU ce se morat online registrovat kako bi dobili odobrenje za ulazak u sengen.

E sad, u sustini ovo i nije sad neka pegla, navodno traje par minuta i kosta 5€, nikakav problem.
Ali problem jeste to sto sama cinjenica sto spadamo u ovaj program dosta govori u kakvom supku od drzave zivimo.
Ovo mi se baš ne sviđa. Nije ništa lično protiv BiH i balkanskih država, ovo se odnosi na svih 60 zemalja koje su u bezviznom režimu sa Schengen zonom, ali svejedno komplikuje stvar. Opravdanje iza ovog je registrovanje SVAKOG ko ide preko granice, dakle ili imaš vizu ili ETIAS "vinjetu", u svakom slučaju moraš biti u sistemu.

Srećom, ETIAS se ne odnosi na:
- osobe sa long-stay vizom u EU zemljama (mada se odnosi na članove njihovih porodica)
- članove porodica EU državljana
- za sada ne na Hrvatsku, ako ikoga zanima da li će morati ovo popuniti kada bude htio u Makarsku, ali će vjerovatno stupiti na snagu sa ulaskom Hrvatske u Schengen zonu (datum nepoznat).
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#3770 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Sir Charles »

tranquil wrote:
OK, super ako se misli na kompletnu proceduru. Pravo da kažem, glasine su već odavno da se radi na tome, takođe sam čuo iz više izvora, samo se bojim da nije "što je babi milo", pa provjeravam. Bila je priča da su u Srbiji već smanjili ove redove tako što su tražili obavezan "Zustimmung" unaprijed za sve koji su aplicirali za radnu vizu, ne znam da li je ta priča istinita, uglavnom, počelo se pričati da će tako biti i kod nas. U međuvremenu ukinu skroz podnošenje Zustimmunga, tj. od sada ambasada obavlja taj posao, čineći proceduru još dužom i efektivno ubijajući takve glasine :( Ne znam šta misle uraditi po tom pitanju, osim da bace više ljudi na obradu.
Mislim da će se sad samo još više produžiti čekanje, ali nadam se da nisam u pravu.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#3771 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

evo posla, samo se treba snaci

https://www.klix.ba/vijesti/bih/za-samo ... /171027042
moze se lijepo zivjeti jer su troskovi mali
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dugovi- ... /171024036


vecina danasnjih penzionera zivi u siromastvu, a o buducim je upitno ikakva penzija, zato nam zaduzivanje ide

https://www.klix.ba/vijesti/bih/ukupna- ... /171027043

elem ko je sposoban da pored svega dobro zivi, svaka cast !
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3772 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by tranquil »

Evo još malo o novom ETIAS sistemu o kojem smo pričali na ovoj temi nedavno:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sistem- ... /171027032

Dobra stvar, koja mi je ranije promakla, je ta da ETIAS odobrenje traje 3 godine, tako da se ne mora uzeti za svako putovanje niti neposredno prije putovanja. Ovo je najbolje srediti odmah čim se uvede, i 3 godine si miran.

Tekst propušta da pomene još par stvari, npr. slučajeve na koje se ETIAS ne odnosi, a koje sam pominjao u prethodnom postu na ovu temu.
tranquil wrote:
BajramBarecula wrote:https://www.schengenvisainfo.com/de/etias/

Ne znam je li bilo ovo vec, uglavnom, hoce EU opet da nam uvede nekakve mini vize.
Ukratko, od 2020. gradjani neEU drzava (bez vize) prije ulaska u EU ce se morat online registrovat kako bi dobili odobrenje za ulazak u sengen.

E sad, u sustini ovo i nije sad neka pegla, navodno traje par minuta i kosta 5€, nikakav problem.
Ali problem jeste to sto sama cinjenica sto spadamo u ovaj program dosta govori u kakvom supku od drzave zivimo.
Ovo mi se baš ne sviđa. Nije ništa lično protiv BiH i balkanskih država, ovo se odnosi na svih 60 zemalja koje su u bezviznom režimu sa Schengen zonom, ali svejedno komplikuje stvar. Opravdanje iza ovog je registrovanje SVAKOG ko ide preko granice, dakle ili imaš vizu ili ETIAS "vinjetu", u svakom slučaju moraš biti u sistemu.

Srećom, ETIAS se ne odnosi na:
- osobe sa long-stay vizom u EU zemljama (mada se odnosi na članove njihovih porodica)
- članove porodica EU državljana
- za sada ne na Hrvatsku, ako ikoga zanima da li će morati ovo popuniti kada bude htio u Makarsku, ali će vjerovatno stupiti na snagu sa ulaskom Hrvatske u Schengen zonu (datum nepoznat).
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#3773 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 »

Prokleti su Bosanci. :thumbup: recimo stan priblizno iste kvadrature je u prosjeku za 200-300 eura skuplji u Minhenu nego u Hamburgu, skoro na identicnim lokacijama, nekih 15 kilometara od samog centra. Slicno je i sa Frakfurtom.

Kad provedes malo vremena istrazivajuci shvatis kako to ide.
Ne znam sta da ti kazem, treba bjezat iz Bosne i ne obazirati se. Imam osjecaj da su neki ljudi na zadatku pa im je Bosna toliko prirasla srcu da ne mogu bez nje.
Uclanite se u BH Fanaticose i nosajte zastave po utakmicama. HARDCORE BOSNIANS ON TOUR :bih: :bih: :bih:

Ne znam , dodje mi da postanem Svabo i da mi Bosna posluzi samo kao izgovor da ljeti dodjem sa svojom turbo mankinom da se malo kofrcim pred prijateljima, rodbinom i komsijama.
Bosna je odavno propali projekat, Sarajevo kao grad administracije ce uskoro dozivjeti kolaps, strpite se jos malo. :kiss:
Ali hajde, bitno je takmicenje Bosanaca ko ce vise uspjeti na zapadu. :run:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#3774 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

Bluemore wrote:
Fudo387 wrote:
Bluemore wrote: imaju vala i baste pa fino sjedis i cejfis sto sati uz kafu i torokas sa kolegicom

tako da ne bacaj mi ljagu na starbaks btw nisam fan nego nako ne volim generaliziranje na svjetskom nivou :D
Pa eto, ti i jaranica, i jos dva tri stranca. :D
Nije to vidjelo baste, dva zeljezna stola i stolice nakon kojih ti ako duze sjedis ostanu kockice na guzici od one mreze. :D
tebi je krajnje vrijeme da se tivra :D
maksuz iskopah sliku i naucih kako je postaviti ovdje :lol: :lol: :lol: :lol:

Image
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#3775 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

Ne valja ti telefon. :oops:
Post Reply