Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1726 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Fudo387 wrote:
Ima jedan nas, po vazdan to zavrce i odvrce, ovdje je 20 i kusur godina, mislim da je vec milioner.
Cudan lik, nikad nije u Bosnu otisao, zena i djeca svake godine idu, al' on jok.
Jednom ga pitam, pa kako jebo te, bas te nista ne vuce?
Veli on, ma vuce, al' strah me aviona. :lol:
Nece frajer u avion da si tito.
Neki dan mi zamijeni cesmu na sudoperu, i veli, k'o tebi, 100 dolara. Nije se pet minuta vrtio oko nje, koji supak. :twisted:
:lol: :lol:

malo ti je uzeo :-)

ostario a nisi naucio jebenu cesmu zamjenit :-)
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#1727 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by tandmand »

muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
muha, nije baš sve tako jednostavno, crno-bijelo. Šta će na toj zemlji raditi i da li će mu se isplatiti, veliko je pitanje a ne ovisi sve o tršištu, već i o majci prirodi. Evo, malino i smiljemanija je pokazala da naši ljudi ipak hoće raditi ... Bez uređene države i sistema nema napretka u poljoprivredi. Pogledajmo šta bi sa Slavonijom, osta pusta, bez ljudi.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1728 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

vodoinstalater wrote:
Fudo387 wrote:
insomnia78 wrote:Bio dobar na kurcu :D
Ko zna zna, ko ne zna, lijepi plakate, nosaj zastavice i vici merhaba. :lol:
Prvo si dobar na tom kurcu bio, zbog toga valjda mislis da svi tako IZjebeni moraju biti :thumbup:
Nisam bolan ja, insomnia.
Sad ce ti reci, kme kme kme. :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1729 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

muha_sa wrote:
Fudo387 wrote:
Ima jedan nas, po vazdan to zavrce i odvrce, ovdje je 20 i kusur godina, mislim da je vec milioner.
Cudan lik, nikad nije u Bosnu otisao, zena i djeca svake godine idu, al' on jok.
Jednom ga pitam, pa kako jebo te, bas te nista ne vuce?
Veli on, ma vuce, al' strah me aviona. :lol:
Nece frajer u avion da si tito.
Neki dan mi zamijeni cesmu na sudoperu, i veli, k'o tebi, 100 dolara. Nije se pet minuta vrtio oko nje, koji supak. :twisted:
:lol: :lol:

malo ti je uzeo :-)

ostario a nisi naucio jebenu cesmu zamjenit :-)
Probao sam, al' nema pite da je otsarafis...sav zid zaljuljam al' ne pusta.
Dodje on, ima neka zajebana klijesta, izgledaju k'o manji bager, veca od njega, i odvrni. :cry:
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1730 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

HAVANA wrote:
Ti trazi svoj put.Ako to podrazumijeva odlazak,bolji zivot,obrazovanje...bice i roditeljima drago.I moja da ode bilo bi mi tesko ali bio bi sretan,ako je ona sretna.I ja sam otisao sa 25 godina,ostala majka,bolesna sestra,otac...To je normalno,dodje vrijeme za odlazak i samostalan zivot.Sad sam tu,na ruku sam im,mogu pomoci...da nisam otisao ,samo bi im na teretu bio.

:thumbup:
Osim toga za sve ima i vrijeme i mjesto
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1731 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

tandmand wrote:
muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
muha, nije baš sve tako jednostavno, crno-bijelo. Šta će na toj zemlji raditi i da li će mu se isplatiti, veliko je pitanje a ne ovisi sve o tršištu, već i o majci prirodi. Evo, malino i smiljemanija je pokazala da naši ljudi ipak hoće raditi ... Bez uređene države i sistema nema napretka u poljoprivredi. Pogledajmo šta bi sa Slavonijom, osta pusta, bez ljudi.
gledam svaki dan drmašcine besposlicarske kako prodaju kupone i tuše devize--bolje bi im bilo da zemlju obradjuju, ako ništa imali bi za sebe i svoju porodicu

evo kod mene u Gradačačkpj ulici subotom i nedeljom ljudi dovuku svoje proizvode i na trotoaru prodaju--svega dovuku i prazni se vrate---jebo sve hadžije koje su oni hadže, svaka im cast na tome :thumbup: radije cu kod njega kupit nešto što je on proizveo nego ono što nam po pijacama uvaljuju :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1732 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

Fudo387 wrote:
moonca wrote:
svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat
Zantlije su vise trazeni i isto tako cijenjeni.

Vodoinstalateri $60 na sat -- otvoris svoju kompaniju--samo dolazak pocinje preko $100....mnogi su dobili diplome uz rad i nocna skola-3 puta sedmicno-a gazda sve placa. Tako je vani.
Ima jedan nas, po vazdan to zavrce i odvrce, ovdje je 20 i kusur godina, mislim da je vec milioner.
Cudan lik, nikad nije u Bosnu otisao, zena i djeca svake godine idu, al' on jok.
Jednom ga pitam, pa kako jebo te, bas te nista ne vuce?
Veli on, ma vuce, al' strah me aviona. :lol:
Nece frajer u avion da si tito.
Neki dan mi zamijeni cesmu na sudoperu, i veli, k'o tebi, 100 dolara. Nije se pet minuta vrtio oko nje, koji supak. :twisted:
:lol:

Jes' malo puno--al' nas je :wink:

A, i ti , ne znas cesmu promjeniti. :repetirana:
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#1733 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater »

Fudo387 wrote:
insomnia78 wrote:Bio dobar na kurcu :D


Nisam bolan ja, insomnia.
Sad ce ti reci, kme kme kme. :D
Ma nisam ni mislio na tebe :)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1734 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

vodoinstalater wrote:
Fudo387 wrote:
insomnia78 wrote:Bio dobar na kurcu :D


Nisam bolan ja, insomnia.
Sad ce ti reci, kme kme kme. :D
Ma nisam ni mislio na tebe :)
Ama zezam se, i sta fali sto je drug insomina iskoristio svoj potencijal?
Sretan on, sretni Francuzi, majka Bosna ponosna...ku's bolje?
Da je ostao u Bosni mog'o bi se slikat' sa njim.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1735 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

:-)
Koliko poznajem Francuze, kao turiste doduse- mislim da je tesko raditi za njih. Uobrazen narod ,mogu ih samo zamisliti kakvi su sa -imigrantima.
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1736 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Edin H. »

Fudo387 wrote: Neki dan mi zamijeni cesmu na sudoperu, i veli, k'o tebi, 100 dolara. Nije se pet minuta vrtio oko nje, koji supak. :twisted:
Prijavi ga da ti nije izdao racun neka mu prisjedne 100 dolara za mijenjanje cesme.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#1737 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater »

Fudo387 wrote:
Ama zezam se, i sta fali sto je drug insomina iskoristio svoj potencijal?
Sretan on, sretni Francuzi, majka Bosna ponosna...ku's bolje?
Da je ostao u Bosni mog'o bi se slikat' sa njim.
Apsolutno se slazem, moro se snaci covjek i gotovo. I ja sa vodom, govnima, halama i kanalima radim vas zivot.

Sto bi mi neki nepoznati kolega rekao "your shit is my bread and butter" :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1738 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

moonca wrote::-)
Koliko poznajem Francuze, kao turiste doduse- mislim da je tesko raditi za njih. Uobrazen narod ,mogu ih samo zamisliti kakvi su sa -imigrantima.
Ma nisu uopste
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#1739 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 »

I nije tako lako otići kao sto se misli. Čovjek sa BH pasosem ne može raditi u UK, Irskoj, Francuskoj, Spaniji, Skandinaviji, Češkoj , Austriji... da ne nabrajam

Može raditi samo ako mu je zanimanje na listi deficitarnih zanimanja , ili ako je ključna radna snaga.
Za sve ostalo tu je brak - preko kojeg se rješava papirologija.
Kad to prije shvatite , biće vam lakše. E sad , to što vam mediji sole i ispiru mozak da je tako lako otići , možda jeste za BH građane sa HR papirima jer oni nemaju restrikcija u pogledu zapošljavanja , dok mi ostali itekako imamo.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1740 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Streptokok »

muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
nisu stvari crno-bijele. Iz tvog posta zakljucujem da se nisi nikad bavio poljoprivredom. Tesko se od toga moze zivjeti a radis ko konj. Uzgojis krompir a iz kine stigne isti u pola cijene. A rijetki su ljudi koji imaju puno zemlje. Zato svi bjeze od toga.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#1741 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DearJohn »

vodoinstalater wrote:1001-razlog-zasto-mladi-napustaju-bih-p ... #p12030239

Postby Gregor Samsa » 04/12/2015 09:17

Citam ovu temu i kao neko ko je nedavno napustio BiH mogu vam napisati par svojih iskustava. Napustio sam zemlju prije tri godine, nakon zavrsenog fakulteta i 10-ak godina radnog iskustva u BiH. Znaci nisam otisao u ratu ni poslije rata, nego nedavno, prethodno iskusivši sve okolnosti poratne BiH.

Prva stvar koju je jako bitno napomenuti, a koja je kljucna za razumijevanje sustine ove cijele rasprave je PERSPEKTIVA, odnosno ugao gledanja na stvari. Iz Bosne su mi sve teze i postavke na ovu temu bile drugacije, a kad sam konacno otisao, promijenila se perspektiva gledanja na problematiku, pa samim tim i zaključci.


Mogu vam iz ličnog iskustva napisati neke konkretne stvari koje sam primjetio u promjeni načina i kvaliteta života.

Zapamtite jedno - ako ne znaš da ti nešto fali, onda ti to i ne fali, a kad dobiješ to što ti je falilo, onda shvatiš koliko ti je falilo :-)

Evo konkretno nekoliko takvih stvari:

Izbor - Jedna od stvari koje na zapadu ucine covjeka da prodiše. Izbor u najširem smislu te riječi. Od izbora najrazličitijih proizvoda, do izbora najrazličitijih ljudi i prijatelja, preko najrazličitijih poslova i mogućnosti, izbora zabave i korištenja slobodnog vremena, izbora obrazovanja, izbora načina života, izbora kreiranja budućnosti za sebe i svoje potomke. Da bih vam to ilustrirao, zamislite onu ribu u onoj kadi u ribarnici s jedne, i ribu u atlanskom okeanu s druge strane. To vam je otprilike ta razlika. Ako želiš, ti i u atlanskom okeanu možeš sebi napraviti neku takvu 'kadu', negdje se zavući i živjeti takav život, ali od one kade u ribarnici ne možeš napraviti atlanski okean da si pita :)

Konkurencija - Zdrava konkurencija na tržištu. Kad sam bio u Bosni, nisam nikad ni pomislio da bi ovo mogla biti jedna od tačaka koja će mi se toliko sviđati. Zašto? Pa od zdrave konkurencije svi profitiraju, a posebno ja kao potrošač. Ovo pravilo je primjenjivo u svim segmentima života, od fakulteta, do automehaničara. Npr. u mom naselju ima nekoliko automehaničarskih radionica. Prvo su se borili kvalitetom urađenog posla. Kad su svi postigli isti nivo kvalitete urađenog posla, morali su naći neku drugu prednost zbog koje bi mušterije odabrale baš njihovu radnju. Nakon toga su počeli spuštati cijene usluga, jedan spusti, svi ga moraju pratiti. Nakon toga, jedan je ponudio zamjensko auto koje ti da za vrijeme dok tvoje popravlja. Uskoro su svi morali ponuditi tu uslugu, jer drugacije ne bi opstali. Ovo vrijedi za sve od bolnica, preko fakulteta, supermarketa, do zanatlija. To kod nas ne vrijedi jer kod nas se tacno dogovaraju evo na primjer cehovi i esnafi zanatlija da preko leđa potrošača šta ušićare. Veličina i dinamika tržišta ovdje te jednostavno uslovljavaju da kao poduzetnik nudiš najbolje potrošaču i to se itekako osjeti u zivotu.

Javno dobro - Nevjerovatno velika svjesnost o javnom dobru. Javno dobro - park, klupa, autobus, tramvaj, voz i sl. se postuju i paze od strane građana do te mjere, da je to za ne povjerovati. U tom smislu na jednak nacin se postuje i privatno dobro. Ovdje kad pitas covjeka: sto bolan segregiras otpad?, on ce najvjerovatnije slegnuti ramenima i reci, pa ne znam svi to rade, pa i ja... a u bosni kad pitas covjeka sto si bacio taj papir na ulici?... on ce najvjerovatnije slegnuti ramenima i reci, pa ne znam svi to rade, pa i ja... Smatram da je velika glupost vjerovanje da ljudi na zapadu postuju javno dobro zbog restrikcija i kazni. To je jednostavno inercija. Kultura ponasanja se gradi i kad se jednom izgradi, ponasanje u tim okolnostima ide po inerciji.

Kako ćemo, lako ćemo... - zaboravite na ovaj izraz. Ne znam ni ja kako, ali ovakav pristup ovdje ne postoji. I priznajem, jako mi se sviđa.

Uslovi na poslu i trziste rada - Ovo je opet vezano za konkurenciju. Kao sto sam rekao trziste je puno dinamicnije, tako da se poslodavci bore za zaposlenike. Ne sviđaš mi se - odoh ti ja. Sjecam se prvih mjeseci i onog straha koji sam stekao u Bosni, straha od neizvjesnosti kako cu sad ovdje naci posao i straha prije nego sto sam nasao posao sta ako izgubim taj posao koji jos nisam ni nasao :D Na prvom poslu sve nesto ko pognut pred direktorom, ko nesto sa strahopostovanjem (jbg naucio po bosanskim firmama, navikao na torturu i ponizavanja, diktaturu u firmama, nepotisticku hijerarhiju, kult licnosti itd.), dok jednom nismo imali grupni sastanak, svi mi posjedali po stolicama, ulazi diš, meni glupo, ustajem reko sjedite, kad lik me pogleda onako cudno i sjede na pod u cosak kancelarije sa laptopom u krilu. :D Je li ga to cini manje direktorom? Ni slucajno! Tu kod mene stvar vec pocinje da se lomi i pocinjem da shvatam kako stvari funkcionisu. Do sad sam promijenio nekoliko poslova, svaki u struci i svaki put bolje radno mjesto. Apsolutno se ne bojim sutra dati otkaz ako mi se iz bilo kojeg razloga ne bude svidjalo i traziti novi posao, jer znam da cu ga naci.

Zdravlje - Nakon prvih popilično stresnih 6 mjeseci zbog promjene svega, moje psiho-fizičko zdravlje se znatno popravilo. Osjećam se zdraviji u glavi sto je najvaznije. Nemam nikakvih negativnih misli, oslobođen sam bosanske dnevne politike, uh, koliko ovo znači!!, zivim zivot i nemam nikakvih bespotrebnih šumova i interferencija sa strane, imam potpunu autonomiju nad svojim zivotom i sve je u MOJIM rukama. Ne ovisim o nikakvoj 'šteli', niko me ne zajebava zato što je imao 'štelu' a ja nisam, i što je najvažnije vidim ekspresne rezultate svoga rada i svih svojih aktivnosti. Taj osjecaj je motivirajuci i jako pozitivan.

Slobodno vrijeme - Nezamislive mogucnosti za provodjenje slobodnog vremena i neuporedive sa sarajevskim uslovima. Kad bih krenuo o tome pisati ne bih se zaustavio do veceras.

Ljudi - Postoji to neko pravilo da ces nesvjesno najcesce oko sebe okupljati ljude koji su tebi slicni. Potpuna je glupost generalizirati neko drustvo i stavljati mu etikete kako mi to u Bosni obozavamo. Vjerujte mi, ljudi se svugdje znaju saliti, ljudi svugdje mogu biti 'raja', ljudi su u principu kad ih ogolimo svugdje isti. Tako da....

Opsti dojam zivotne sigurnosti i mogucnosti licnog i profesionalnog razvoja - Potpuno drugi film i drugi trip. Istina je da je cijeli svijet otisao u helac u zadnje dvije tri godine, ali na nekom mikro planu, zivotnom planu, za sad sve izgleda odlicno i osjecaj je dobar.


I samo jos jedan zakljucak za kraj. Vidim na ovoj temi puno postova koji su nastali bez ikakve podloge, bez ikakvog iskustva, baziranih na predrasudama, rekla-kazala pricama i ogromnim generalizacijama. Zivot je jedan i svi biramo nacin na koji cemo ga potrositi. Svaki odlazak je razlicit, svaki odlazak ima svoje specificne okolnosti, svaki odlazak ima svoju pozadinu i generalnog pravila nema niti moze biti.

Sto se mene tice, ja nisam otisao iz Bosne zato sto ne volim Bosnu, nego zato sto Bosna ne voli mene, kao sto ne voli mnoge moje sugrađane i trudi se svaki dan to sve vise pokazati. Kad kažem 'Bosna', naravno da mislim na nakaradni sistem, a ne na zemlju i rodni kraj i ljude koje volim.
Slazem se s tobom u vezi toga da je svjest ljudi oko javnog dobra na vecem nivou nego u Bosni, ostalo se ne slazem. Imas i u SA dobar izbor a mozes i odabrat svoj krug ljudi s kojima ces se druziti. Ne da mi se pisat ali bi ti mogo argumentovano odgovorit da nije tako u vise stavki a imam iskustva sa zemljom koja se racuna u jednu od najnaprednijih na svijetu. Posto smo diskutovali na ovoj temi i odnos cijena ja ti mogu reci da bi u toj zemlji dnevni pristup jednom ovakvom SPA i Wellnes centru kosto oko 100 KM a ne 15 KM pa bujrum.
Last edited by DearJohn on 10/09/2017 17:51, edited 1 time in total.
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#1742 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

Bluemore wrote:
HAVANA wrote:
Ti trazi svoj put.Ako to podrazumijeva odlazak,bolji zivot,obrazovanje...bice i roditeljima drago.I moja da ode bilo bi mi tesko ali bio bi sretan,ako je ona sretna.I ja sam otisao sa 25 godina,ostala majka,bolesna sestra,otac...To je normalno,dodje vrijeme za odlazak i samostalan zivot.Sad sam tu,na ruku sam im,mogu pomoci...da nisam otisao ,samo bi im na teretu bio.

:thumbup:
Osim toga za sve ima i vrijeme i mjesto
Reci ti to mojoj mami :lol: :lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1743 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

djevojka bez imena wrote:
Bluemore wrote:
HAVANA wrote:
Ti trazi svoj put.Ako to podrazumijeva odlazak,bolji zivot,obrazovanje...bice i roditeljima drago.I moja da ode bilo bi mi tesko ali bio bi sretan,ako je ona sretna.I ja sam otisao sa 25 godina,ostala majka,bolesna sestra,otac...To je normalno,dodje vrijeme za odlazak i samostalan zivot.Sad sam tu,na ruku sam im,mogu pomoci...da nisam otisao ,samo bi im na teretu bio.

:thumbup:
Osim toga za sve ima i vrijeme i mjesto
Reci ti to mojoj mami :lol: :lol: :lol:
znaš kako ja kažem :?

to reci mami--bolje te želit neg žalit :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1744 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

I to oko javnog dobra je upitno. Nije toliko do ljudi koliko do drzave sa kaznama, postavljanjem kanti i ostalim stvarima
Image
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#1745 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner »

Pa se ne iznerviraj, naveo automehanicare kao primjer. :D

Neki dan bio kod autolimara, nema sanse da se dodje na red. Stigla posiljka iz Danske. :D
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#1746 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

muha_sa wrote: znaš kako ja kažem :?

to reci mami--bolje te želit neg žalit :D
Ma znam... ona je iz branse u kojoj je mogla da se razvija i napreduje i da bude bas strucnjak. Ne razumije kako ja sa extra faxom ne mogu to isto. Pa se onda grize sto nije uticala na moj izbor itd itd. S tatom je lakse, iste smo struke i on kaze, idi bices najbolja, razumije da ovdje nema mogucnosti za napredak nasem poslu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1747 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

djevojka bez imena wrote:
muha_sa wrote: znaš kako ja kažem :?

to reci mami--bolje te želit neg žalit :D
Ma znam... ona je iz branse u kojoj je mogla da se razvija i napreduje i da bude bas strucnjak. Ne razumije kako ja sa extra faxom ne mogu to isto. Pa se onda grize sto nije uticala na moj izbor itd itd. S tatom je lakse, iste smo struke i on kaze, idi bices najbolja, razumije da ovdje nema mogucnosti za napredak nasem poslu.
reci tati da malo pretjeruje :-) razumijem ja njega jer sam i sam roditelj :-D al otic vani i odmah ocekivat neki uspjeh može neko ko pojma nema--žao mi je :-)

to mu je Muhenzi kazo :)
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#1748 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 »

Ono sto mi toliko ide na zivce.. hajd, forum i nije neko mjesto gdje se skuplja intelektualna krema ovog drustva, pa izjave koje pronadjem ovdje ne mogu uzeti kao uzorak po kojem mogu mjeriti stanje svijesti citave nacije..

Ali mi ide na zivce ona prica predaj na konkruse, usavrsavaj se, ulazi u sebe, pa nadaj se..

Mislim, u kakvom vremeplovu zivite i kud hodite i o cemu razmisljate? U kojoj paralelnoj dimenziji zivite?
Strasno.
Ovdje ti vecinom vise ovi srednjovjecni 35+ dijasporasi koji se ispalili 92, i pokoji svjezi primjerak koji se "udo" za papire i sad soli pamet po forumima.
Znas se po kojem principu zivot u Bosni funkcionise.. Ja mogu dati ime i prezime jednog takvog tokmaka, koji, usudjujem se reci da ne zna ni tablicu mnozenja.
Mama mu radi u Apotekama Sarajevo i on se ne brine za svoju buducnost. Sredice mama zaposlenje.
I onda imas ovu dijasporu koji ti kaze da si lijen, da neces da radis, da trazis izgovore, a niko od njih nije ni radio u Bosni, ili je radio za male pare, ili je visio na budzetu, i nije okusio onaj gorak momentat kad nemas nikoga da ti "zavrsi" posao, kad si prepusten samom sebi, i kad vidis da se ne mozes osloniti na sistem , jer sistem postoji samo za povlastene osobe sa "babom iza ledja."

E to je srz problema ove drzave. U Njemackoj i Svedskoj se ljudi oslanjaju na sistem jer je sistem stvoren da ih stiti. Samo slijedi putokaze i bice ti dobro.
Dok se zna kuda u Bosni ti putokazi vode.

I svako od vas od malenih nogu uci u Bosni, da je potrebna stela , pa makar da ode u WC. Sjecam se razgovora sa jednom zenom koja je vlasnica hostela u Sarajevu. U prici sa njom dotaknemo se teskih tema , kad ona ispali:

"Pa ja sam sa direktorom FeroElektra 'vako. Pa pokaza dva prsta kako se dodiruju"

"Imamo li koga dole da nam to pogura" rece ona kasnije.

E to je stanje svijesti naroda.
Nikad necu zaboraviti jedan razgovor za posao, kad mi je napirlitana sefica jedne firme rekla..

"Ti bi jos i posao, UFFFF", pa skoro da joj je pljuvacka izletila kroz usta.

Onda sam i shvatio da je vrijeme da Bosni i Hercegovini pokazem srednji prst i da kazem da je ovo jedan obicni kurac.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1749 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Streptokok »

One sto kazu ima u bosni posla ali omladina nece da radi najradije bih isamarao.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1750 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Streptokok wrote:One sto kazu ima u bosni posla ali omladina nece da radi najradije bih isamarao.
prvi sam da me išamaraš :lol:

kad bi ti prico koliko sam tražio raje da radi ne bi vjerovo :-)

da se razumijemo :-D nisam ja gazda vec sam vodio jedan poso--zanatski- :-D bilo posla jedno 6 mjeseci--subotom isplata i to dobra dnevnica :thumbup: za 8 sati rada--pomocni poslovi, ništa teško :)
Post Reply