Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#1701 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater »

@moonca

Ovo gore nije moj post, mada se sa velikom vecinom gotovo u potpunosti slazem.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#1702 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater »

muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
Muha, ne bi se skroz slozio da ljenost najveci problem. Jeste jedan od velikih, odnosno mentalitet koji se razvio sa godinama nakon rata, ali ne i krucijalni problem. Imas ljude koji hoce da rade ali nisu dovoljno sposobni da izadju na kraj sa nasim trenutnim sistemom. U kojem moras biti i vrijedan, i pametan, i mangup, i ambiciozan a kada nije ni to dovoljno onda imati jos i neka ledja. U uredjenim sistemima cesto je dovoljno samo jedno a za ostalo se pobrine sistem.

Iskreno ovakvih "donatora iz dijaspore" mislim da gotovo i nema. Ako i nadjes kakvog nije to nikakvo pravilo nego rijedak izuzeta.

Tacno je da ima raje koja kukaju i bez razloga i da bi vani morali da se i za to nista sto imaju malo vise da se potrude.

Nadam se da nisi bio cinican :D
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#1703 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muhafuca »

muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
Ja bi ljudima predlozio da u maline sve skrse :D

Ne ide raja sa zemlje u grad sto im nije draga para od zemljoradnje - nego sto je vise u zemljoradnji nema.

Masovna proizvodnja ubija male zemljoradnike - zemljoradnja je vec odavno masovni biznis.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1704 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

Gojeni H wrote:
moonca wrote:
Tako je ba i kod Amera i Britanaca. Malo manje primitivno nego u Bosni doduse, ali ima vise posla, vise otvorenih radnih mjesta, pa je manje primjetno.
Staza za sina CEO-a je utabana i isplanirana po petogodisnjem planu

Nije bas tako.
Znam samo jedan slucaj, da je sin nasljedio advokatsku kancelariju od oca -sva ostala djeca bogatih su u nekim svojim izborima. Roditelji (osim ako su jevreji, kod njih samo 'telefoni' i veze rade), se ne petljaju previse u izboru i zelji djece, niti im kupuju radnja mjesta,
Radio sam za americku firmu. U pravu si kada kazes da NEKI odaberu svoj put. Isto tako znam da sam ja u pravu kada kazem da su za neke mlade ljude trnje i prekovremeni rad put do mjesta mladjeg menadzera, dok je za sina lokalnog senatora, clana poslovodnog odbora ili CEO-a, put utaban po vec sada cini mi ustaljenom sablonu: inzenjering-operacije, HR, Finansije i onda direktor odjela ... nakon 5-6 godina. Sve zna momak. :oops:
Ne smatram to velikim teretom, niti ti mladi ljude razmisljau kao mi.Razumiju sistem i prate ga.Bude odricanja i 'zretve' ali sve ima svoju cijenu.
Nikada nisam, niti od jednog amrikanaca cula da se zali -da mu je 'neko ' oteo posao, manje strucan a sin 'nekoga'.

Dosta nasih Bosanaca rade ugledne poslove ako imaju kvalifinaciju za to bez da je iko za njih 'urgirao'.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1705 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

vodoinstalater wrote:
muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
Muha, ne bi se skroz slozio da ljenost najveci problem. Jeste jedan od velikih, odnosno mentalitet koji se razvio sa godinama nakon rata, ali ne i krucijalni problem. Imas ljude koji hoce da rade ali nisu dovoljno sposobni da izadju na kraj sa nasim trenutnim sistemom. U kojem moras biti i vrijedan, i pametan, i mangup, i ambiciozan a kada nije ni to dovoljno onda imati jos i neka ledja. U uredjenim sistemima cesto je dovoljno samo jedno a za ostalo se pobrine sistem.

Iskreno ovakvih "donatora iz dijaspore" mislim da gotovo i nema. Ako i nadjes kakvog nije to nikakvo pravilo nego rijedak izuzeta.

Tacno je da ima raje koja kukaju i bez razloga i da bi vani morali da se i za to nista sto imaju malo vise da se potrude.

Nadam se da nisi bio cinican :D
Nisam bio cinican vec pišem iskljucivo ono što znam :-D

Ljenost i ljenost je naš najveci problem :-)

imam hejbet primjera i stojim iza svake napisane rijeci :-D

svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat :-)

zato ja rintam i uzimam cenere :) i dan danas i ne žalim se :thumbup: :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1706 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

vodoinstalater wrote:@moonca

Ovo gore nije moj post, mada se sa velikom vecinom gotovo u potpunosti slazem.

Sasvim dovoljno.To je to kako zbilja izgleda i jeste vani.
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#1707 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 »

U Bosni je problem što ljudi ne žele da vide ne mogu uspoređivati život na dva kraja štapa , tj. život prosječnog čovjeka u BIH, i život prosječnog zapadnjaka.
Šta je po vama prosjek ?
Prosječan čovjek završi tehnički faks, magistrira i onda počne raditi za 1500 KM ?
To bi se nametnulo kao neki prosjek, jel tako? Takvih je manje od 1%.
To me podsjeća na onu priču o Kobe Bryantu i njegovom uspjehu. Na 1 uspješnog igrača , dodje 1000 onih koji nisu uspjeli , koji su ostali prosjek i nisu se izborili.
Onda čitam vas i tako protezirate stav da su ljudi u Bosni prosječni sa završenim faksom koji mogu prosječno živjeti.
Uslov da pristojno živiš je završen faks tehničkog usmjerenja ? Ha ha ha.
Pitajte ove generacije 92 - 95 kakve su kvalifikacije i vještine imali kad su otišli tamo.
Svi žive prosjecno i pristojno. Nije im faks bio uslov za fin život.
Samo u jadnoj Bosni, završi sine faks i bices direktor. Jah, Jah
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1708 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

muha_sa wrote:
insomnia78 wrote:Kakva gomila gluposti
to ti meni :? haaaaaaaaaaaa :? :lol:
Jok ba. Ti si ko broj jedan. Malo al mudro
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1709 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat
Zantlije su vise trazeni i isto tako cijenjeni.

Vodoinstalateri $60 na sat -- otvoris svoju kompaniju--samo dolazak pocinje preko $100....mnogi su dobili diplome uz rad i nocna skola-3 puta sedmicno-a gazda sve placa. Tako je vani.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1710 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

moonca wrote:
svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat
Zantlije su vise trazeni i isto tako cijenjeni.

Vodoinstalateri $60 na sat -- otvoris svoju kompaniju--samo dolazak pocinje preko $100....mnogi su dobili diplome uz rad i nocna skola-3 puta sedmocno-a gazda sve placa. Tako je vani.
tako je i ovdje :-D

dobar zanatlija nikad gladan nece biti--cak šta više, živjet ce ko bubreg u loju :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1711 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

muha_sa wrote:
moonca wrote:
svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat
Zantlije su vise trazeni i isto tako cijenjeni.

Vodoinstalateri $60 na sat -- otvoris svoju kompaniju--samo dolazak pocinje preko $100....mnogi su dobili diplome uz rad i nocna skola-3 puta sedmocno-a gazda sve placa. Tako je vani.
tako je i ovdje :-D

dobar zanatlija nikad gladan nece biti--cak šta više, živjet ce ko bubreg u loju :thumbup:
Samo, ima tu jedna mala caka. Kako ce prosjecni Bosnjo dobaciti do zanatlije vani? Sa BiH pasosem nikako
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#1712 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater »

muha_sa wrote:
vodoinstalater wrote:
muha_sa wrote:naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D
Muha, ne bi se skroz slozio da ljenost najveci problem. Jeste jedan od velikih, odnosno mentalitet koji se razvio sa godinama nakon rata, ali ne i krucijalni problem. Imas ljude koji hoce da rade ali nisu dovoljno sposobni da izadju na kraj sa nasim trenutnim sistemom. U kojem moras biti i vrijedan, i pametan, i mangup, i ambiciozan a kada nije ni to dovoljno onda imati jos i neka ledja. U uredjenim sistemima cesto je dovoljno samo jedno a za ostalo se pobrine sistem.

Iskreno ovakvih "donatora iz dijaspore" mislim da gotovo i nema. Ako i nadjes kakvog nije to nikakvo pravilo nego rijedak izuzeta.

Tacno je da ima raje koja kukaju i bez razloga i da bi vani morali da se i za to nista sto imaju malo vise da se potrude.

Nadam se da nisi bio cinican :D
Nisam bio cinican vec pišem iskljucivo ono što znam :-D

Ljenost i ljenost je naš najveci problem :-)

imam hejbet primjera i stojim iza svake napisane rijeci :-D

svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat :-)

zato ja rintam i uzimam cenere :) i dan danas i ne žalim se :thumbup: :D
Onda se barem djelom slazemo da je zanat jako podcijenjen. Znam masu ljudi koji imaju kvalitetan zivot i bolja primanja od gore pobrojanih. Druga je stvar sto i tu moras biti sposoban, kvalitetan da bi napravio ime i novac. No ako imas to nagrada dolazi neumitono, uz jednu veliku prednost da si jako cesto sam sebi sef sto je neprocijenjiva stvar. Tacno je da je jednom broju ljudi to postalo kako se kaze "ispod ponizenja" raditi zanatske poslove. Meni nije niti smatram da treba da bude :) Dobar majstor koji moze da drzi radni tempo od 21-22 radna dana u mjesecu ako radi ze sebe moze zaraditi jednaku platu nekim inzenjerim. No da ne idem off topic
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#1713 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Hendrix »

insomnia78 wrote: Samo, ima tu jedna mala caka. Kako ce prosjecni Bosnjo dobaciti do zanatlije vani? Sa BiH pasosem nikako
Pa kako si ti dobacio? Odaj nam tajnu...inace nam jedino preostaje da zasijemo ovih 100 duluma smiljem i malinama. :D
Last edited by Hendrix on 10/09/2017 15:22, edited 1 time in total.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1714 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

Recept je jednostavan, uclani se u sda, uglavi u telekom, i dobar si. Lakse je to nego slaufe po Vajomingu mijenjat'.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1715 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Bio dobar na kurcu :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1716 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Fudo387 wrote:Recept je jednostavan, uclani se u sda, uglavi u telekom, i dobar si. Lakse je to nego slaufe po Vajomingu mijenjat'.
:lol:

imal Irme :?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1717 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Fudo387 wrote:Recept je jednostavan, uclani se u sda, uglavi u telekom, i dobar si. Lakse je to nego slaufe po Vajomingu mijenjat'.
Kita. Nisu ni oni budale. Valja prvo godinama lijepiti plakate, derati druge, nosati zastave... i opet da li
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1718 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

mene ce komšija otjerat--evo ga vec heftu ruši zidove :-) jebla ga torna njegova
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1719 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

muha_sa wrote:
Fudo387 wrote:Recept je jednostavan, uclani se u sda, uglavi u telekom, i dobar si. Lakse je to nego slaufe po Vajomingu mijenjat'.
:lol:

imal Irme :?
Ode sve u pm, al' taman je na vakat.
Navalili, hoce na Floridu, jos jedan trosak...Irma 'fala ti, dje cu cula i ne cula. :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1720 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Fudo387 wrote:
muha_sa wrote:
Fudo387 wrote:Recept je jednostavan, uclani se u sda, uglavi u telekom, i dobar si. Lakse je to nego slaufe po Vajomingu mijenjat'.
:lol:

imal Irme :?
Ode sve u pm, al' taman je na vakat.
Navalili, hoce na Floridu, jos jedan trosak...Irma 'fala ti, dje cu cula i ne cula. :D
još joj dadoše muslimansko ime :-)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1721 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

insomnia78 wrote:Bio dobar na kurcu :D
Ko zna zna, ko ne zna, lijepi plakate, nosaj zastavice i vici merhaba. :lol:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1722 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

muha_sa wrote: još joj dadoše muslimansko ime :-)
Pa ime im daju po tim likovima sto ih prvi otkriju, meni odmah palo na pamet, vidi rekoh, neka nasa Hamsha se uglavila u te nase i satelite... :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1723 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

moonca wrote:
svi bi da budu programeri, pravnici, ekonomisti a jebeš zanat
Zantlije su vise trazeni i isto tako cijenjeni.

Vodoinstalateri $60 na sat -- otvoris svoju kompaniju--samo dolazak pocinje preko $100....mnogi su dobili diplome uz rad i nocna skola-3 puta sedmicno-a gazda sve placa. Tako je vani.
Ima jedan nas, po vazdan to zavrce i odvrce, ovdje je 20 i kusur godina, mislim da je vec milioner.
Cudan lik, nikad nije u Bosnu otisao, zena i djeca svake godine idu, al' on jok.
Jednom ga pitam, pa kako jebo te, bas te nista ne vuce?
Veli on, ma vuce, al' strah me aviona. :lol:
Nece frajer u avion da si tito.
Neki dan mi zamijeni cesmu na sudoperu, i veli, k'o tebi, 100 dolara. Nije se pet minuta vrtio oko nje, koji supak. :twisted:
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#1724 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater »

Fudo387 wrote:
insomnia78 wrote:Bio dobar na kurcu :D
Ko zna zna, ko ne zna, lijepi plakate, nosaj zastavice i vici merhaba. :lol:
Prvo si dobar na tom kurcu bio, zbog toga valjda mislis da svi tako IZjebeni moraju biti :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1725 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Pa moRes ti prati i guzice. Ne velim
Post Reply