Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1476 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Svasta nesto utice i dolazi kao preduslov da bi se cifre mogle tek tako porediti. Ljudi cesto porede plate u nekim drzavama, a da se vrlo cesto zaboravlja koliko je uplaceno za penziono, zdravstevno i sl druge izdatke. Meni je recimo bila nepomirljiva cinjenica da nastavim raditi sa platom od koje samo jedan dio ide regularno preko racuna, a ostatak da dobijam na ruke. Najgore od svega, takvo stanje je rasprostranjeno po vecini firmi i vrlo rijetko cujem ljude da negoduju povodom te cinjenice. Ta te cinjenica natjera da razmisljas o buducnosti, a o buducnosti se razmislja kad si na vrhuncu svoje radne karijere. Kasno je kad te nesto snadje.

Ovo sto HAVANA navodi je odlican primjer kako se u Bosni "snalaziti." Nekretnine su dobra investicija, osim sto omogucuju da obrces neki kapital, imas uvijek tu neku sigurnost u nekretnini koju mozes prodati i rijesiti neki finansijki problem ako te snadje. Problem je samo kako do prve nekretnine.

Siva ekonomija je u BiH ogroman problem i tacno je da statistika zaposlenih nije bas toliko mjerodavna. Medjutim, procenat nezaposlenih i onih na birou nije toliko bitan u poredjenju tog parametra sa drugim drzavama. Meni je bitnije to sto taj broj kazuje koliko ljudi ucestvuje u fondu penzionog sistema. Taj odnos je vec alarmantan i pitanje je koliko je realno ocekivati neki znacajniji napredak.
User avatar
Libyano
Posts: 459
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#1477 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Libyano »

Moje iskustvo i kalkulacija tih odnosa sa Njemačkom kaže da su plate 6-6,5:1, a troškovi 4:1.
Kod plata je ovo generalna slika, devijacije su od pokrajine do pokrajine, ali u ovom se rasponu kreću.
Kod troškova je slika drugačija, hrana je najčešće tu negdje, nešto jeftinije, nešto skuplje. Kirije su 4:1 u prosjeku, zaduživanje (kamate) su manje za auta i nekretnine. Veći su porezi i drugi nameti, tv takse. Usluge su naravno dosta skuplje, namještaj je skuplji.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1478 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja »

Hendrix wrote: Evo najbanalniji primjer prvi koji mi je pao pod search auta.

U Bosni Opel Corsa 1.3 CDTi, 2012 godiste....13700KM
U Njemackoj isti model, godina i manja kilometraza...6480EUR.



taj auto u norveskoj kosta 27.400 km odnosno tacno 2 puta vise jer moras dzavi platiti 100% vrijednosti auta i to sa carinom, pdv-om, marzom itd ...

i jos joj moras svake godine iskesirati 300 eur samo zato sto imas auto, i to benzinca, dizela malo vise

i tehnicki cca 100 eur, opet skuplje za dizela

i osiguranje, svaki mjesec, od 20 do 200 eur ... zavisno koje osigurnje, osnovno do kasko, koliko omladinaca-pocetnika vozi, koliko km prelazis mjesecno, koliko je rijedak auto, koliko su skupi dijelovi, koliko lako se krade ...


a da, i automehanicari :D dok mu kazes dobar dan - to vec kosta kao popravka u sarajevu


a placanje prolaska kroz gradove, recimo s kraja na kraj osla i nazad oko 10 eur dnevno, puta 20 radnih dana :oops: , pa parking 6 eur sat u centru :zzzz:
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#1479 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner »

kloniran wrote:pa to ti je onih 5%
a sta cemo sa ostalih 95% :-)
Nisu to bogatasi, kazem visa srednja klasa.

Imas i prave bogates u BiH, sa rancevima, helikopterima i voznim parkovima.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1480 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Nisrin »

..
Last edited by Nisrin on 07/09/2017 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#1481 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

uglavnomja wrote:
Hendrix wrote: Evo najbanalniji primjer prvi koji mi je pao pod search auta.

U Bosni Opel Corsa 1.3 CDTi, 2012 godiste....13700KM
U Njemackoj isti model, godina i manja kilometraza...6480EUR.



taj auto u norveskoj kosta 27.400 km odnosno tacno 2 puta vise jer moras dzavi platiti 100% vrijednosti auta i to sa carinom, pdv-om, marzom itd ...

i jos joj moras svake godine iskesirati 300 eur samo zato sto imas auto, i to benzinca, dizela malo vise

i tehnicki cca 100 eur, opet skuplje za dizela

i osiguranje, svaki mjesec, od 20 do 200 eur ... zavisno koje osigurnje, osnovno do kasko, koliko omladinaca-pocetnika vozi, koliko km prelazis mjesecno, koliko je rijedak auto, koliko su skupi dijelovi, koliko lako se krade ...


a da, i automehanicari :D dok mu kazes dobar dan - to vec kosta kao popravka u sarajevu


a placanje prolaska kroz gradove, recimo s kraja na kraj osla i nazad oko 10 eur dnevno, puta 20 radnih dana :oops: , pa parking 6 eur sat u centru :zzzz:
Jadni norvezani :?
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1482 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Klitemnestraaa »

Evo slazem se s postom iznad. Mene je mentalitet ljudi najvise otjerao.

Prvo sto me nervira je nekakva letargija. U prici s rajom sve je to prelijevanje i supljeg u prazno. Koga kog pitam od raje s faksa za planove u zivotu, niko nikakve nema sem da nadje posao i to je to. I onda sta god pokusas "a stas ti". Ja u 23. sam pocela uciti programiranje. Ja studirala na FF-u nesh deseto, nikad me programiranje nije zanimalo i aj rekoh sad onako za zabavu da ne budem citav zivot uredski rob, mozemo uzeti momak i ja godinu dana da putujemo i radimo kao freelanceri i onda se vratimo natrag nasim strukama. Kad sam rekla drustvu u BiH svi mi se odvalili smijati, kao sta ce ti to, neces ti to nikad ti s FF-a. :? :? :? Mi evo pred kraj kursa Python-a, ako nista zajebancije radi da drzimo mozdane vijuge podmazanima. Isto tako ucim 5. strani jezik, u firmi imamo besplatne kurseve mnogih jezika, dok dosta mojih kolega s Balkana ne trudi se ni ceski da nauci iako zive tu godinama, a da ne pricam vise nekih jezika da uci... Ljudi prosto nezainteresirani da jezik uce, a godinama zive vani, ne kontam majke mi. :roll: Znaci nikakav self-development plan, nista. Govorim sad o ljudima s faksom obrazovanim, koji imaju potencijala ofc.

E onda nekakav hejt i zatvorenost. Ne valjaju ljevicari, gejevi, transvestiti, stranci, izbjeglice, muslimani, sebi, bosnjaci, bijelci,crnci, feministi... Meni nema nista ljepse recimo hodati ulicama Berlina gdje je svakog briga sta ko nosi i kako ko izgleda, totalni boliklinac i totalna otvorenost uma. Eh isto su mi prigovarali sto ne znam kuhati, rekoh meni momak kuha kuci kao sto i je, ono sastavili se svi, bulje li ga bulje, nije im jasno da musko kuha kuci. :-) Eh onda sto se ne uzmete, jel mislis imat djecu blabla. Rekoh nikad ni jedno ni drugo, sastave se jos vise, bulje pa im nista nije jasno. :run:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1483 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

Klitemnestraaa wrote:
Meni nema nista ljepse recimo hodati ulicama Berlina gdje je svakog briga sta ko nosi i kako ko izgleda, totalni boliklinac i totalna otvorenost uma. Eh isto su mi prigovarali sto ne znam kuhati, rekoh meni momak kuha kuci kao sto i je, ono sastavili se svi, bulje li ga bulje, nije im jasno da musko kuha kuci. :-) Eh onda sto se ne uzmete, jel mislis imat djecu blabla. Rekoh nikad ni jedno ni drugo, sastave se jos vise, bulje pa im nista nije jasno. :run:
E ovo prvo je meni najvise prijalo vani. :) Ovo drugo jok. :D Al dobro,mlada si jos vjerovatno,nadoce to u voznji...
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1484 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Klitemnestraaa »

HAVANA wrote:
Klitemnestraaa wrote:
Meni nema nista ljepse recimo hodati ulicama Berlina gdje je svakog briga sta ko nosi i kako ko izgleda, totalni boliklinac i totalna otvorenost uma. Eh isto su mi prigovarali sto ne znam kuhati, rekoh meni momak kuha kuci kao sto i je, ono sastavili se svi, bulje li ga bulje, nije im jasno da musko kuha kuci. :-) Eh onda sto se ne uzmete, jel mislis imat djecu blabla. Rekoh nikad ni jedno ni drugo, sastave se jos vise, bulje pa im nista nije jasno. :run:
E ovo prvo je meni najvise prijalo vani. :) Ovo drugo jok. :D Al dobro,mlada si jos vjerovatno,nadoce to u voznji...
Ne volis kad ti neko kuha? :D Ja se vala ne bunim, jos kad neko zna super kuhati. :D Inace bismo zivjeli na kasama, prokuhvanom krompiru, prokuhanom grasku, kuhanim jajima itd. :D
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#1485 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

Klitemnestraaa wrote:
Meni nema nista ljepse recimo hodati ulicama Berlina gdje je svakog briga sta ko nosi i kako ko izgleda, totalni boliklinac i totalna otvorenost uma. Eh isto su mi prigovarali sto ne znam kuhati, rekoh meni momak kuha kuci kao sto i je, ono sastavili se svi, bulje li ga bulje, nije im jasno da musko kuha kuci. :-) Eh onda sto se ne uzmete, jel mislis imat djecu blabla. Rekoh nikad ni jedno ni drugo, sastave se jos vise, bulje pa im nista nije jasno. :run:

Mene niko nista ne smije ni pitati :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1486 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

Bosna ima vise problema, koji se vuku stoljecima..
prvo kultura zivljenja..nula..
baci smece, odmah do tvoje njive, ali samo da nije u tvojem..
negdje pored puta, nije problem..
drugo, nema sistema i discipline..sve je u tom da se drzava zakine,
a onda jebi mater drzavi, jer ti nista ne da..
a ovo najnovije, poslije zadnjeg rata..
pa tolike penzionere ne bi ni Njemacka izdrazala..
sa 30 god , svi u penziji..pa onda nacionalizam i sta sve ne jos..
VPSA
Posts: 517
Joined: 19/05/2017 14:25

#1487 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by VPSA »

Meni je uvijek bilo zanimljivo, s kim god kod nas pricas svi se zalimo na sve navike nasih ljudi. Pricamo kako se krade, korupcija, zaposljavanje preko stele, nekultura, bacanje smeca itd. A 99% nas, ukljucujuci i te koji pricaju, vozi se dzaba tramvajem kad zna da ga nece uhvatit, neko nam je intervenisao kad smo se upisivali na fakultet, volimo ono bacit cigaru na beton i izgazat je nogom da se sta ne zapali, necemo ustat starijem u autobusu, pjesaku cemo stati na zebri samo ako je ovaj vec zagazio do pola pa da ga ne pregazis...

I svi obicno pricamo u trecem licu, jer smo mi bolji od tih ljudi, samo sto jbga zivimo u takvom okruzenju. A istina je da svaki narod ima drzavu kakvu zasluzuje.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1488 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

VPSA wrote:Meni je uvijek bilo zanimljivo, s kim god kod nas pricas svi se zalimo na sve navike nasih ljudi. Pricamo kako se krade, korupcija, zaposljavanje preko stele, nekultura, bacanje smeca itd. A 99% nas, ukljucujuci i te koji pricaju, vozi se dzaba tramvajem kad zna da ga nece uhvatit, neko nam je intervenisao kad smo se upisivali na fakultet, volimo ono bacit cigaru na beton i izgazat je nogom da se sta ne zapali, necemo ustat starijem u autobusu, pjesaku cemo stati na zebri samo ako je ovaj vec zagazio do pola pa da ga ne pregazis...

I svi obicno pricamo u trecem licu, jer smo mi bolji od tih ljudi, samo sto jbga zivimo u takvom okruzenju. A istina je da svaki narod ima drzavu kakvu zasluzuje.
Da, ali vani djecu vec u vrticima odgajaju da peru zube, da ne bacaju smece pored korpe..
i sl..znaci, drzava, sistem, disciplina..
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1489 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Klitemnestraaa »

djevojka bez imena wrote:
Klitemnestraaa wrote:
Meni nema nista ljepse recimo hodati ulicama Berlina gdje je svakog briga sta ko nosi i kako ko izgleda, totalni boliklinac i totalna otvorenost uma. Eh isto su mi prigovarali sto ne znam kuhati, rekoh meni momak kuha kuci kao sto i je, ono sastavili se svi, bulje li ga bulje, nije im jasno da musko kuha kuci. :-) Eh onda sto se ne uzmete, jel mislis imat djecu blabla. Rekoh nikad ni jedno ni drugo, sastave se jos vise, bulje pa im nista nije jasno. :run:

Mene niko nista ne smije ni pitati :lol:
Mozes misliti kad su me pitali iz kakve familije dolazi i ja ono mrtvo-ladno "on ne zna ko mu je otac". :D Dobila sam smrtne poglede kao odgovor i nista vise nisu rekli. :-D :-D
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1490 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

djevojka bez imena wrote:
Edin H. wrote:

A sta je pogresno rekao?

San prosjecnog Bosanca je socijala i rad na crno.

Sta je po tebi definicija, prosjecnog bosanca?
mnogi ovdje pricaju uhvaceni u nekom svom filmu...
ko zna koliko ih je na socijali i slicno
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1491 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

mirsek wrote:http://derstandard.at/2000021281151/Was ... -verdienen
Jest da je Austrija ali ne vjerujem da je veca razlika u Njemackoj.
Ko zna njemacki neka procita a ko ne zna ima google prevodilac.
U tekstu pise da diplomirani njegovatelj poslije obuke koja traje 3 godine pocinje sa godisnjom platom od 28000 eura bruto dok skrbnik za stare osobe poslije 1 godine obuke ima pocetnu godisnju platu od 25000 eura bruto s tim da diplomiranim od 3 godine plata puuuno vise raste sa protekom staza.
I sad skontajte kakvu sliku insomnija78 pruza ljudima koji hoce da se informisu i da saznaju korisne informacije o odlasku i zivotu vani.
ihh sta je tri godine do prave plate i napretka... u odnosu na tri godine na forumu
:thumbup:
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1492 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

kloniran wrote:
mirsek wrote: VSS ne mora toliko da ceka. Sa VSS mozes traziti vizu za trazenje posla koja se ceka mnogo krace i mislim da vazi 6 mjeseci.

Da ali je koliko sam vidio skoro pa nemoguce dobiti termin :-)
ne znam gdje i sta gledas
nema doduse crvenog tepiha i ceka se na termin
ali ljudi koji su odlucili da odu udju u sistem i dobiju termin u medjuvremnu uce jezik ili sta vec..
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1493 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:Ove neke cijene tipa pretplata telefon i internet su prenapuhane. Ko dovoljno istrazi moze naci mnogo jeftinije. Jos su u njemackoj pozivi i sms uglavnom flat. Druga je stvar sto vecina hoce puno gigabajta u tarifi i da otplacuje neki dobar telefon. Onda je realno 50 eura. U suprotnom postoje sasvim pristojne tarife i za cak 10 eura.
Neinformisanost je u Njemackoj najskuplja. :)
:thumbup:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#1494 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kloniran »

madner wrote:
kloniran wrote:pa to ti je onih 5%
a sta cemo sa ostalih 95% :-)
Nisu to bogatasi, kazem visa srednja klasa.

Imas i prave bogates u BiH, sa rancevima, helikopterima i voznim parkovima.
znam i te, svakodnevno surađujem s njima, al i ti se uklapaju u tih 5% , prostom racunicom i pretpostavkom za tih 5% se dobije poprilicna cifra

ako su ti visa srednja klasa kako onda ide rang

sirotinja - privatni sektor a da nije IT i slicni poslovi
manja sirotinja - privatni sektor visoke skole i fakulteti
srednja klasa - budzetska sisa
visa srednja klasa - telekom, EP, banke, IT sektor....
visoka - guzonje
:mrgreen:
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#1495 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Seyfo »

Krajnje je vrijeme da nam sve dileme razrijesi ON,jedan jedini, nepobjedivi i nenadjebivi. Pojavi se,o ti spasioce nas,rijesi nas muka i dvojbi! Registruj se kao novi clan, i pocni kao sto smo navikli:"Kod nas u Danskoj..."
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#1496 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by paladinka »

Bluemore wrote:
mirsek wrote:http://derstandard.at/2000021281151/Was ... -verdienen
Jest da je Austrija ali ne vjerujem da je veca razlika u Njemackoj.
Ko zna njemacki neka procita a ko ne zna ima google prevodilac.
U tekstu pise da diplomirani njegovatelj poslije obuke koja traje 3 godine pocinje sa godisnjom platom od 28000 eura bruto dok skrbnik za stare osobe poslije 1 godine obuke ima pocetnu godisnju platu od 25000 eura bruto s tim da diplomiranim od 3 godine plata puuuno vise raste sa protekom staza.
I sad skontajte kakvu sliku insomnija78 pruza ljudima koji hoce da se informisu i da saznaju korisne informacije o odlasku i zivotu vani.
ihh sta je tri godine do prave plate i napretka... u odnosu na tri godine na forumu
:thumbup:
Cinjenica je da je momentalno najlakse dobiti papire kao njegovatelj , ne znam sta ljudi imaju problem u tome. Taj posao jeste tezak i za to koliko se radi bi trebao biti vise placen , ali mislim da to nije los pocetak. Na kraju krajeva i ne mora se kasnije ostati u toj bransi.
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1497 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

Seyfo wrote:Krajnje je vrijeme da nam sve dileme razrijesi ON,jedan jedini, nepobjedivi i nenadjebivi. Pojavi se,o ti spasioce nas,rijesi nas muka i dvojbi! Registruj se kao novi clan, i pocni kao sto smo navikli:"Kod nas u Danskoj..."
Kod nas u Njemackoj, se bolje zivi sa 1000€ neg u Bosni sa 2 :D
Last edited by 512MB on 07/09/2017 22:18, edited 1 time in total.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#1498 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DearJohn »

HAVANA wrote:Pa sad da je 5% ,nije.Pusti suplju i prosjecna primanja od 600 ,700 km...a pola drzave na crno radi i ne prijavljuje prihode.Svako jutro kad ustanem popijem kafu kod ljudi koji imaju i 5 puta veca primanja od te prosjecne,dodjem na posao i proslijedim mail knjigovodji,narucim da jedem, pa odem u banku,pa mi dodju musterije,popodne odem do mehanicara na servis,lakirera,eventualno kod notara,nazovem majstora da dogovorim postavljanje plocica,ograde,rigipsa,svratim u piljaru kad krenem kuci,dam usput cerkin mobitel na opravku i prodjem pored bezbroj radnji...svi oni imaju dosta veca primanja.A 70% ih na birou.Ima ljudi koji jako tesko zive al da se ne lazemo...

Bravo.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#1499 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DearJohn »

HAVANA wrote:Trgovina bas i nije mjerilo.Zato ti je masu drugih stvari neuporedivo jeftinije.Pa cak i u trgovini, eto auto konkretno.To iz uvoza je ovde skuplje zbog nameta drzave ali ga dosta jeftinije popravaljas,odrzavas,sipas,parkiras...Trgovina je cudna i nije mjerilo.U trgovini se trazi put i proizvod,bilo gdje,samo cijena i kalkulacija igra ulogu. Znas koliko je porschea otislo iz bih za njemacku,i ide? Ubi frajer pare u njemackoj.Znas koliko je ix35 otislo odavde vani? Koliko je nova skoda fabia jeftinija ovde u osnovnoj izvedbi nego vani,renault fluence? Da ne govorim o uslugama,majstorlucima,drvo,zeljezo,gradjevinski radovi...Nije 1000km kao 2000 eura ali za osnovni zivot jeste kao 1000 eura.U nekim stvarima i vise.Sve je ovo ok i normala prica,razmjenjujemo iskustva i fino je pricati dok ne pocnu svadje i glupa prepucavanja i iskljucivosti.Svega ima i svi su pomalo u pravu.Kako ko nadje put i snadje se.Meni je trebalo 2500 eura mjesecno vani za osnovne zivotne potrebe mene ,zene i dvoje djece.Osnovne,bez da izadjem u restorane,pojedem,popijem...A volim.I pojest,i popit,i zovnut turu...Ovde sa 2500 eura cetveroclana porodica zivi super.Kako ih zaraditi,to je problem.I kako se otrgnuti navici nasih ljudi da broje tudje pare umjesto da razmisljaju kako oni da ih zarade.Ja sam uvijek radio po 2 posla.Osnovni u kojem sam 20 godina,za zivota...i drugi, uvijek nesto oko nekretnine,kredita,zaduzenja...I vani je to funkcionisalo dobro ali nisam mogao.Hocu kuci.Problem je sto vani za jednu nekretninu dodatni troskovi prepisa,renoviranja dodju na toliku cifru za koju u sarajevu kupim i nekretninu i renoviram je.Znaci za cijenu renoviranja i prepisa vani, ovde kupim nekretninu i renoviram je...Ako slozis kockice i pametno odigras povrat je isti kao vani, a zaduzenje mnogo manje.Svi smo mi drugaciji.Mnogo je teze ovde od nule poceti ili za one ljude koji rade za platu u posluzi,butiku...Ja gledam ocima covjeka koji zeli da radi sam za sebe,rizikuje,bori se kako zna i umije.Nekom je to ok,neko voli drugacije...Svakom njegov izbor.I svi su u pravu.Bilo bi vise para da se ostalo vani ali to mi nije bio cilj.Cilj mi je ovde napraviti onoliko koliko mi treba,ni vise ,ni manje.Mogu to zaraditi ovde,zasto da idem? Onaj ko ne moze,neka ide,radi,bori se,uci...Sretno bilo svima... :kakoste:
I opet bravo.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#1500 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DearJohn »

Hendrix wrote:Pa to i jest fol, ja govorim o direktnim ciframa, usporedi 2500EUR sa 2500KM, ja kad gledam neke plate tamo vidim da su cifre ili tu negdje brojcano ili su vise na Zapadu. O tome govorim, inzinjer u Njemackoj ima 2500 netto a u bosni se sa 1500 udara nogom u guzicu a 2500 je ono ludnica posao, 5000KM su direktorske plate u BiH dok su u Evropi to bezveze cifre.

Ovakvo poredjenje onda ima smisla i da kazemo da je Kuba raj za zivot sa Bosanskom platom...ali hajd dobij tamo Bosansku platu itd itd...
Ako uzmes u obzir da su cijene na zapadu i do tri puta vece nego u Bosni i direktorska plata ispada 15 000 KM ili 7 500 EUR onda je to isto.
Post Reply