Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1401 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

SaraFina wrote:Ljudi u Beču vežu željezo za 12 - 16,17 eura po satu.
Kakav je to posao i jel to bruto satnica ?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1402 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by SaraFina »

mirsek wrote:
SaraFina wrote:Ljudi u Beču vežu željezo za 12 - 16,17 eura po satu.
Kakav je to posao i jel to bruto satnica ?

http://www.baufachkraft.de/Berufe/BFK_B ... echter.htm

Ovisi. Ako znaš plan "čitati " i organizovati 15 - 20 ljudi možeš netto imati 17.

A ako mašne praviš :) i vučeš željezo 12 max.
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1403 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

SaraFina wrote:
mirsek wrote:
SaraFina wrote:Ljudi u Beču vežu željezo za 12 - 16,17 eura po satu.
Kakav je to posao i jel to bruto satnica ?

http://www.baufachkraft.de/Berufe/BFK_B ... echter.htm

Ovisi. Ako znaš plan "čitati " i organizovati 15 - 20 ljudi možeš netto imati 17.

A ako mašne praviš :) i vučeš željezo 12 max.
Ali taj posao moras biti mrcina, nije to za svakog :D
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1404 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

SaraFina wrote:
mirsek wrote:
SaraFina wrote:Ljudi u Beču vežu željezo za 12 - 16,17 eura po satu.
Kakav je to posao i jel to bruto satnica ?

http://www.baufachkraft.de/Berufe/BFK_B ... echter.htm

Ovisi. Ako znaš plan "čitati " i organizovati 15 - 20 ljudi možeš netto imati 17.

A ako mašne praviš :) i vučeš željezo 12 max.
Realno dobra plata, i za sefovanje i za ove sto vezu masne.
Vidis li ti ovo insomnia78, 2000 eura zacas.. :D
Bodkin
Posts: 21520
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1405 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bodkin »

mirsek wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A u stvarnosti ljudi pokupovase diplome u Sirokom i gle cuda svi se zaposlise u Njemackoj. Pa sta rade :hm:
Sa A1 znanjem mozes pitati samo gdje je WC i gdje je ovdje pravo.
Nema sanse da radis poslove gdje si u direktnom kontaktu sa klijentima Svabama sa A1 nivoom znanja Njemackog.
Cuj A1 :D pa kad ne znas ni ja/nein imas A1. Ili mislis ono odradio a11 i a12? Realno te diplome su svakako kurac. Mozes b2 poloziti i da opet ne znas pricati jer se za to spremas kao za ispit a mozes imati b1 i da govoris sasvim ok.
3k€ neto u austriji nije lagano dobiti ali nije nemoguce. Banke/osiguranja mogu. Veci industrijalci mogu. Big 4 i consulting placaju klikere al nakon 3-5 godina sa njima, moze se dobra pozicija naci

Ili ovdje pricamo o zanatima? Vjerujem da tu isto lopatom mogu uzeti jer su usuge skupe
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1406 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bellica »

BajramBarecula wrote:ja znam jednog koji pere guzice i ima 1900€ netto
I meni je toliko ponudjeno
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1407 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja »

razni izracuni

1.

"Za normalan život para bez djece oboje bi trebali zarađivati plaću od otprilike 1300 eura. Rijetko ćete naći poslodavca u Njemačkoj koji će vam platiti troškove putovanja na posao i topli obrok. Osim toga, nisu plaćene ni pauze za vrijeme radnog vremena pa treba i na to biti spreman. Evo izračuna prosječnih troškova života u Njemačkoj čovjeka samca koji ne pije i ne puši:

Stan – 450 eura

Struja i plin – 150 eura

Fiksni tel+net-25 eura

Mob+flat+net-20 eura

Auto+gorivo-150 eura

TV cca – 20 eura

Hrana cca – 200 eura"

2.

"Ono što vas najviše košta su razne svakodnevne sitnice na koje ne obraćate pažnju. To govorim svima koji se spremaju u Njemačku ili bilo gdje drugdje. Nakon nekog vremena ne može vam ni pasti na pamet otići na kavu i pivu! To se ima doma . Kava je dva eura , a piva tri. Takve svakodnevne sitnice vas zbilja najteže pogode",

Mnogi misle da s plaćom od 1500 eura (dvostruko od prosječne Hrvatske) mogu živjeti, ali prava istina je da pojedinac od tog iznosa u jednoj Njemačkoj tek preživljava. Samac će s takvim primanjima jedva opstati.


Za normalan život para BEZ DJECE , oboje bi trebali zarađivati normalnu plaću od oko 1300 eura . I to pod “normalan život” smatram: pristojno uređen dvosobni stan od 50-tak kvadrata, mali auto, možda neki Opelčić koji troši oko šest litara, kutija cigareta, internet, pun frižider, kredit za namještanje stana, možda poneka kava iz aparata u firmi… E sad, koliko sve to košta? Stanarina je oko 580 eura, grijanje 70 eura, struja 70 eura, internet 50 eura, kredit za auto oko 290 eura, kredit za namještaj 200 eura, pretplata za mobitel 50 eura. U našem slučaju, žena pošalje svojima 150 eura, a ja svojima još 150 eura”, tvrdi jedan doseljenik hrvatskog podrijetla. Kad se sve to zbroji ispada da je oko 1600 eura potrebno samo za najosnovnije životne potrebe, a i da rodbini u domovini pošaljete neku crkavicu. Svega 700 eura prosječnom paru bez djece ostaje za trošenje na hranu, gorivo, higijenske i kozmetičke potreptšine."

3.

Najjeftiniji stan u Frankfurtu ćete naći za 500 eura minimalno. Vožnja gradskim prijevozom (koja - vjerovali ili ne, u većini slučajeva nije plaćena od strane poslodavca) vam je cca. 100 € mjesečno (ovisno u kojem dijelu grada živite). Internet vam je oko 40 € mjesečno, a isto toliko vam dođe i mobitel (jeftinija varijanta). Onda, na hranu mjesečno morate računati u prosjeku oko 15 - 20 € dnevno, a u to je uračunato da jednom tjedno ili jednom u dva tjedna izađete van i pojedete nešto s prijateljima (to je dosta skupo ovdje). Zatim, htjeti ćete i doma s vremena na vrijeme, a povratne karte za Hrvatsku vam znaju biti i do 500 €. Uzmimo prosjek od 300 € te da doma idete četiri puta godišnje - Božić, Uskrs, godišnji i jedna nenadana situacija - to vam ispadne 100 € mjesečno!

Znači, samo po ovome što sam vam ovdje naveo (a tu nema niti odjeće, obuće, izleta (da malo vidite Njemačku), knjiga, časopisa, kina, kazališta, koncerata, troškova smještaja obitelji kad dođe u posjet itd. ) vama je mjesečno za troškove 'hladnog pogona' potrebno minimalno 1200 €. I ovo govorim za samca, a ako su još i djeca tu, to onda ide i 50% više! Znači, plaća od 1400 € je vrlo bliska granici preživljavanja, ne ostavlja mogućnost nikakve štednje,

4.

Brojni Hrvati su već potražili sreću u Njemačkoj, a neki tek razmatraju odlazak. Što se tiče zarade u pojedinim traženim branšama, građevinski inženjeri zarade oko 3.000 eura bruto, dakle 2.000 neto, arhitekti zarađuju slične iznose, dok će liječnici i matematičari zaraditi po 600, a informatičari po 300 eura više, piše Deutsche Welle.

Konobari, kuhari i frizeri mjesečno će dobiti tek oko 1.000 eura, plus napojnice, a automehaničari, električari i soboslikari oko 1.300 eura.


Radnici s jugoistoka Europa koji odlaze u Njemačku su mahom njegovatelji i medicinsko osoblje, a njegovatelj s iskustvom će zaraditi 2.400 eura bruto što je oko 1.600 eura neto.

No, iako su plaće veće nego u Hrvatskoj, na troškove stanovanja, to jest stan i režije, ovisno o mjestu stanovanja, ode najmanje 600 eura. Za hranu se u prosjeku izdvaja 280 eura po osobi, a mjesečna karta za javni prijevoz košta najmanje 50 do 100 eura.

5.

http://www.rad-u-njemackoj.com/tag/tros ... -njemackoj

6.

"2. U Njemačkoj se ne iznajmljuju namješteni stanovi
Uvijek iznova pitanja kod iznajmljivanja stana: 'Zašto stan nije namješten?'. U Njemačkoj se u 99% slučajeva iznajmljuju nenamješteni stanovi, ako imate sreću onda dobijete samo kuhinju.

3. Kaucija za stan
U Njemačkoj je standard da najmodavac traži od vas 3 mjesečne najamnine za sigurnost, takozvanu ‘kauciju’ koja se u nekim slučajevima može preko osiguranja izbjeći, ali samo u slučaju ako najmodavac taj način kaucije prihvaća.


itd ....



ima toga, pun internet, pogotovo nekih caka oko plata,
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1408 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

Svi ti podaci stoje mada je bilo previda a i mogle su se ostvariti solidne ustede. Recimo ne mora se racunati stan u extra skupom Frankfurtu, za djecu se dobija oko 200 eura doplatak, izlasci se ne racunaju kad ti je plata oko minimalca ili barem dok ne predje 1500 eura, stavka hrane varira.
Ja ti znam iz iskustva bliskih osoba da sa 2200-2500 eura u dvosobnom stanu u predgradju moze solidno i bez puno rastrosnosti zivjeti jedna cetveroclana porodica.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1409 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Ove neke cijene tipa pretplata telefon i internet su prenapuhane. Ko dovoljno istrazi moze naci mnogo jeftinije. Jos su u njemackoj pozivi i sms uglavnom flat. Druga je stvar sto vecina hoce puno gigabajta u tarifi i da otplacuje neki dobar telefon. Onda je realno 50 eura. U suprotnom postoje sasvim pristojne tarife i za cak 10 eura.
Neinformisanost je u Njemackoj najskuplja. :)
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1410 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

uglavnomja wrote:razni izracuni

1.

"Za normalan život para bez djece oboje bi trebali zarađivati plaću od otprilike 1300 eura. Rijetko ćete naći poslodavca u Njemačkoj koji će vam platiti troškove putovanja na posao i topli obrok. Osim toga, nisu plaćene ni pauze za vrijeme radnog vremena pa treba i na to biti spreman. Evo izračuna prosječnih troškova života u Njemačkoj čovjeka samca koji ne pije i ne puši:

Stan – 450 eura

Struja i plin – 150 eura
Previse. Ja placam za citavu kucu struje 50€ a plin nemam, koji ce mi?

Fiksni tel+net-25 eura
Ko ima jos fiksni tel+net

Mob+flat+net-20 eura
9€

Auto+gorivo-150 eura

TV cca – 20 eura
Netflix/Amazon prime 5€

Hrana cca – 200 eura"

Dakle platis stan i rezije, hranu, auto, telefon... i ostane ti na ruku 600€. Katastrofa, neisplati se :)
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1411 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

512MB wrote:
uglavnomja wrote:razni izracuni

1.

"Za normalan život para bez djece oboje bi trebali zarađivati plaću od otprilike 1300 eura. Rijetko ćete naći poslodavca u Njemačkoj koji će vam platiti troškove putovanja na posao i topli obrok. Osim toga, nisu plaćene ni pauze za vrijeme radnog vremena pa treba i na to biti spreman. Evo izračuna prosječnih troškova života u Njemačkoj čovjeka samca koji ne pije i ne puši:

Stan – 450 eura

Struja i plin – 150 eura
Previse. Ja placam za citavu kucu struje 50€ a plin nemam, koji ce mi?

Fiksni tel+net-25 eura
Ko ima jos fiksni tel+net

Mob+flat+net-20 eura
9€

Auto+gorivo-150 eura

TV cca – 20 eura
Netflix/Amazon prime 5€

Hrana cca – 200 eura"

Dakle platis stan i rezije, hranu, auto, telefon... i ostane ti na ruku 600€. Katastrofa, neisplati se :)
Pa da, bas neisplativo. Realno, bolje biti na socijali za 400 eura. :D
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1412 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

Sad ce Insomnia iz trece smjene da nam pojasni :D
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#1413 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BlackRiver »

Austrija - Salzburg - Mjesecni troskovi

Stan = 600 (u cijenu ukljuceni voda, grijanje i odrzavanje zgrade)
Struja = 30
Internet = 20
Teretana = 20
Gradski prevoz = 50
Osiguranje stana = 10
Hrana (4 puta sedmicno "punjenje" frizidera) = 4*100 = 400
Izlasci (piva,kafa,kino,restoran) = 200
Vanredni troskovi (popravci,kupovine za stan, odjeca,obuca) = 200

Total = 1530

Cijene su iz mog licnog iskustva. Mjesecni troskovi za izlaske i hranu naravno variraju. U obzir sam uzeo neke maksimalne vrijednosti.
Gledajuci ovo, sa platom od 2000+ neto moze se pristojno zivjeti.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1414 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

BlackRiver wrote:Austrija - Salzburg - Mjesecni troskovi

Stan = 600 (u cijenu ukljuceni voda, grijanje i odrzavanje zgrade)
Struja = 30
Internet = 20
Teretana = 20
Gradski prevoz = 50
Osiguranje stana = 10
Hrana (4 puta sedmicno "punjenje" frizidera) = 4*100 = 400
Izlasci (piva,kafa,kino,restoran) = 200
Vanredni troskovi (popravci,kupovine za stan, odjeca,obuca) = 200

Total = 1530

Cijene su iz mog licnog iskustva. Mjesecni troskovi za izlaske i hranu naravno variraju. U obzir sam uzeo neke maksimalne vrijednosti.
Gledajuci ovo, sa platom od 2000+ neto moze se pristojno zivjeti.
Jel ovo frizider samo za 1 osobu jer ga po troskovima bas bas napunis ? :D
I jel kupujes u Salzburgu ili skoknes preko grane u DE gdje je hrana jeftinija ?
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#1415 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BlackRiver »

mirsek wrote:Jel ovo frizider samo za 1 osobu jer ga po troskovima bas bas napunis ? :D
I jel kupujes u Salzburgu ili skoknes preko grane u DE gdje je hrana jeftinija ?
Ovo je sve za jednu osobu, ali volim ga napuniti :) Naravno, u vecini slucajeva prodjem ispod 100 eura u jednom punjenju. Kako nemam auto, kupujem u Salzburgu. Pretezno Lidl, Spar, Billa.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#1416 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

SaraFina wrote:
mirsek wrote:
SaraFina wrote:Ljudi u Beču vežu željezo za 12 - 16,17 eura po satu.
Kakav je to posao i jel to bruto satnica ?

http://www.baufachkraft.de/Berufe/BFK_B ... echter.htm

Ovisi. Ako znaš plan "čitati " i organizovati 15 - 20 ljudi možeš netto imati 17.

A ako mašne praviš :) i vučeš željezo 12 max.
Da na crno satnica..a na koliko je prijava..
i ti sto vezu zeljezo ne rade za satnicu, vec slome ledja na kg radeci..
pises nesto sto ne znas..
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#1417 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

U Austriji za normalan zivot, mora raditi i zena..
samac tesko, moze samo da prezivljava,
osim ako nije neki menazer..
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1418 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

Ja sam kao samac zivio bogovski, sa familijom sad ponekad stezem kajs :D
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#1419 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

512MB wrote:Ja sam kao samac zivio bogovski, sa familijom sad ponekad stezem kajs :D
Ako sam radis, normalno...
Ja nikad ne stezem kais, niti se luksuziram..
imam sve , ali u normali..
srednja klasa..
I kako stezes kais, ako klepis 3 tisuce za tri dana :D
ti onda si bolji od Kerna..
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1420 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Stezi, stezi, kad hoces bazen da imas. :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1421 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by SaraFina »

Pišem ono što znam. Za Austriju. Ne postoji prijava u baubranši ispod 8 sati dnevno.

Animalitični pogledaj KV.
Istina da satnice idu u nebo na crno na željezu i da možeš dozvoliti da te prijavi neki naš kao pomoćnog radnika a raditi posao predradnika, ali na crno svakako od 12 do neba dobiješ na ruke.
Gdje si vidio prijavu u Bau na 4 sata? Bau čišćenje takodjer je obuhvaćeno osmočasovnim radnim vremenom... a da te neko na 4 ili Teilzeitkräft prijavi na željezu ili zidariji?
Ja nikad ne pišem neprovjereno.
Last edited by SaraFina on 05/09/2017 11:26, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1422 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by SaraFina »

animals wrote:
512MB wrote:Ja sam kao samac zivio bogovski, sa familijom sad ponekad stezem kajs :D
Ako sam radis, normalno...
Ja nikad ne stezem kais, niti se luksuziram..
imam sve , ali u normali..
srednja klasa..
I kako stezes kais, ako klepis 3 tisuce za tri dana :D
ti onda si bolji od Kerna..

Šta si po zanimanju animals?
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#1423 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

SaraFina wrote:Pišem ono što znam. Za Austriju. Ne postoji prijava u baubranši ispod osmam sati dnevno.

Animalitični pogledaj KV.
Istina da satnice idu u nebo na crno na željezu i da možeš dozvoliti da te prijavi neki naš kao pomoćnog radnika ali na crno svakako od 12 do neba dobiješ na ruke.

Ja nikad ne pišem neprovjereno.
Da bez Weihnacht gelda i prijava na minimalac..
i sve ostalo na crno dok ima posla..
kad nema idi na Arbeitsmarkt..
sve je to ilegalno..
ovdje se prica o normalnim radnim platama..
znaci u normalnim firmama i sa normalnim prijavama..
rad na crno, je nesto drugo..
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#1424 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by animals »

SaraFina wrote:
animals wrote:
512MB wrote:Ja sam kao samac zivio bogovski, sa familijom sad ponekad stezem kajs :D
Ako sam radis, normalno...
Ja nikad ne stezem kais, niti se luksuziram..
imam sve , ali u normali..
srednja klasa..
I kako stezes kais, ako klepis 3 tisuce za tri dana :D
ti onda si bolji od Kerna..

Šta si po zanimanju animals?
Nisam zavrsio fakultet kao ti..
samo sam bravar, kao i Tito :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1425 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by SaraFina »

animals wrote:
SaraFina wrote:Pišem ono što znam. Za Austriju. Ne postoji prijava u baubranši ispod osmam sati dnevno.

Animalitični pogledaj KV.
Istina da satnice idu u nebo na crno na željezu i da možeš dozvoliti da te prijavi neki naš kao pomoćnog radnika ali na crno svakako od 12 do neba dobiješ na ruke.

Ja nikad ne pišem neprovjereno.
Da bez Weihnacht gelda i prijava na minimalac..
i sve ostalo na crno dok ima posla..
kad nema idi na Arbeitsmarkt..
sve je to ilegalno..
ovdje se prica o normalnim radnim platama..
znaci u normalnim firmama i sa normalnim prijavama..
rad na crno, je nesto drugo..

Rekoh ti minimalac ti je pomoćni radnik od oko 12 eura. Ne postoji manje. Ne može te prijaviti na 4 sata ili Teilzeitkräft. Nema u KV. Plate kod Vorarbeit -a i Fachkräft - e odredjuju se po dogovoru. Ne postoji granica. Kontaš. Možeš tražiti 20 eura. I Božićnica se isplaćuje. Novac od odmora ako poslodavac ne uplati dva mjeseca u VK firmu prüfen mora Finanzamt
Post Reply