Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#1 Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Piklic »

Trenutno sam u fazi predomisljanja da li otici u inostrantvo i samim time pravljenja razlicitih analiza, pa tako sa jedne strane razlozi za ostati tipa: ostavlja se porodica, drustvo, (kod mene konkrentno nisam izlazio iz BiH cak i na more tako da je doza straha i nesigurnosti prisutna nesto vise), odlazak u nepoznato, a opet s druge strane los posao (ili se nema posla ili losa plata) politicari katastrofa, drustvo ko cjelina zatrovano nacionalnom ideologijom i itd... Tako sam u razgovoru sa par ljudi uvidio da nije samo finansijski razlog odlaska u inostranstvo vec vrlo cesto i zbog djece i zbog revolta prema poslu (sto mogu vise a poslodavci i ne daju)....... Kako god, kakva su Vaša iskustva po pitanju odlaska da li je to iskljucivo zbog finansijkih problema, da li odlaze mladi i stari (jednom prilikom sam susreo zenu 40 tih godina pravnica kaze ne mogu ja vise ovo ni pravo ni ovu drzavu evo ucim njemacki da budem pomocna njegovateljica), i da li odlaze oni koji su vec bili na neki nacin osjetili "cari" zivota na zapadu pa se sada odvazili...

Moje neko iskustvo da sada u pogledu generacija vise nema pravila idu i mladi i stari a vise stari, da se vise ne pita kako cu tamo vec samo znam da je tamo bolje nego ovdje i da ovdje nece biti bolje...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muminovic »

Onih kojim su temu posvetio nema vise po forumima, ljudi su se integrirali prije 10-20 godina, BiH im je sada strana drzava u koju se ne misli nikada vise vratiti (mislili su neki da hoce, ali kad su dosla djeca i unuci i godine, shvatili su da nam je lose zdravstvo, a da ako se vrate oko sebe nece imati nikoga koga poznaju).
wolfie
Posts: 892
Joined: 19/10/2010 21:21

#3 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by wolfie »

Finansije postaju skoro pa sekundarni razlog odlaska iz BiH, sve je teže skupiti razloge za ostanak.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#4 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Jara »

muminovic wrote:Onih kojim su temu posvetio nema vise po forumima, ljudi su se integrirali prije 10-20 godina, BiH im je sada strana drzava u koju se ne misli nikada vise vratiti (mislili su neki da hoce, ali kad su dosla djeca i unuci i godine, shvatili su da nam je lose zdravstvo, a da ako se vrate oko sebe nece imati nikoga koga poznaju).
Šta loše nam zdravstvo - kad dođu ovamo svi ( skoro svi) popravlju zube, idu na rentgen, kupuju lijekove...itd
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#5 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Jara »

Treba probati, pa ako vam se tamo negdje ne svidi, uvijek se možete vratiti. Ovo za one koji bi sad išli.
Kako ono kažu - dom ti je tamo gdje ti je bolje.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#6 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Piklic »

Jara wrote:Treba probati, pa ako vam se tamo negdje ne svidi, uvijek se možete vratiti. Ovo za one koji bi sad išli.
Kako ono kažu - dom ti je tamo gdje ti je bolje.
S :izet:
Romanija
Posts: 2005
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#7 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Romanija »

Piklic wrote:Trenutno sam u fazi predomisljanja da li otici u inostrantvo i samim time pravljenja razlicitih analiza, pa tako sa jedne strane razlozi za ostati tipa: ostavlja se porodica, drustvo, (kod mene konkrentno nisam izlazio iz BiH cak i na more tako da je doza straha i nesigurnosti prisutna nesto vise), odlazak u nepoznato, a opet s druge strane los posao (ili se nema posla ili losa plata) politicari katastrofa, drustvo ko cjelina zatrovano nacionalnom ideologijom i itd... Tako sam u razgovoru sa par ljudi uvidio da nije samo finansijski razlog odlaska u inostranstvo vec vrlo cesto i zbog djece i zbog revolta prema poslu (sto mogu vise a poslodavci i ne daju)....... Kako god, kakva su Vaša iskustva po pitanju odlaska da li je to iskljucivo zbog finansijkih problema, da li odlaze mladi i stari (jednom prilikom sam susreo zenu 40 tih godina pravnica kaze ne mogu ja vise ovo ni pravo ni ovu drzavu evo ucim njemacki da budem pomocna njegovateljica), i da li odlaze oni koji su vec bili na neki nacin osjetili "cari" zivota na zapadu pa se sada odvazili...

Moje neko iskustvo da sada u pogledu generacija vise nema pravila idu i mladi i stari a vise stari, da se vise ne pita kako cu tamo vec samo znam da je tamo bolje nego ovdje i da ovdje nece biti bolje...
Gdje mislis otici u inostranstvo? Arbajt ili trajna imigracija? Sam ili sa familijom? Sta mislis raditi? Koje su ti kvalifikacije?(skola i prethodni poslovi) Koliko imas godina? Kakvo ti je zdravlje? Kakav si sa stranim jezicima? Kakav si sa mogucnoscu dodatnog skolovanja? (vrijeme, pare, teret porodice). Kako su ti emotivne veze za BiH? (familija, prijatelji, bosanski nacin zivota :-) ).
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#8 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 »

Ako mislis uspjeti na Zapadu, moras zaboraviti na Balkan. Moras jednostavno da skrojis u glavi da guras u tepih i ostavljas jedan nacin zivota, te da se psihicki pripremis da se integrises u novu kulturu, i da krenes ispocetka. Nisi jedini koji razmislja u ovom pravcu jer Bosna je de facto i de jure, propala drzava. Drzava koja ne kreira radna mjesta i cije trziste rada uopste ne postoji . Nema toga ovdje. Ljudi se fakat bore , i na razne nacine pokusavaju da odu. Znam ljude koji imaju 50 godina i razmisljaju da idu u Njemacku. Tacno , zena od 50 godina zeli da ode. Barem ce ostatak zivota, da prozivi relativnom miru. Jer kad nema posla, nema ni para ni prosperiteta. Uvijek sam smatrao, da mi jos i dobro zivimo, koliko nas dijaspora odrzava na zivotu.
Jer, bukvalno imas u po Sarajeva porodicne ljude , koji imaju 2 ili 3 djece, a jedna plata od 600 KM dolazi u kucu. i sad zamisli kako je iz mjeseca, u mjesec prezivljavati sa tim. Prosto nemoguce.
U 90% slucajeva, ljudi tjera neimastina. Jer ne mozes ti biti konkurentan na trzistu rada, bez obzira na svoje kvalifikacije, kad trziste rada ne postoji. Sve je ovo ovdje na sisaljku. Znam i poznajem ljude koji vec preko 10 godina su na birou. Radi se nesto positno, gradjevina, i sl. , ali sve je to jedna relativno jeftina maska.
Mi jos uvijek dobro zivimo, u kakvom drustvu zivimo. Mozda sto je najgore od svega sto generacije sto dolaze ovdje nece imati nikakvu perspektivu, jer svakim danom nas JEBENI mentalitet, unistava i ovo malo dobroga sto imamo.
Nemam mi taj zapadnjacki stih za zajednistvo, i za javno dobro. Svako gleda neki svoj pijacarski interes i zato smo u ovakvoj gabuli..
Ali ljudi, ako misle da je tako lako da se ispale, a nosioci su BH pasosa, vidjet ce na koje ce restrikcije da naidju, jer BIH je EU Palestina, i mi imamo mnoga ogranicenja i restrikcije sto se tice pristupa trzistu rada normalnih zemalja..
A znam, barem tri djevojke koje rade kao , uslovno receno , sluskinje, i cuvaju svapsku djecu. Sve je to na crno. Regularnim putem, do neke sanse vani, samo preko braka, ili ako si bas , bas , neki vrsni strucnjak..

Ili cekat da neka vlada proglasi da im hronicno nedostaje radnika u nekoj djelatnosti, pa onda da uvoze Balkance.. Jer imas u svakom gradu u Njemackoj pun kurac Rumuna, Bugara, Hrvata, koji rade one poslove koje niko nece radit, a cak ni te poslove Bosanci ne mogu raditi jer su u izolaciji.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vjesticanametli »

Jara wrote:
muminovic wrote:Onih kojim su temu posvetio nema vise po forumima, ljudi su se integrirali prije 10-20 godina, BiH im je sada strana drzava u koju se ne misli nikada vise vratiti (mislili su neki da hoce, ali kad su dosla djeca i unuci i godine, shvatili su da nam je lose zdravstvo, a da ako se vrate oko sebe nece imati nikoga koga poznaju).
Šta loše nam zdravstvo - kad dođu ovamo svi ( skoro svi) popravlju zube, idu na rentgen, kupuju lijekove...itd
jeste popravljaju zube i nokte jer im je tamo ĐŽe zive kazu skupo :D ne pokriva krankenkasa sve gluposti i ne mozes ici doktoru i recu haj ba daj uputnicu ocu malo se kontrolisem hahahhahah da malo nako setam i vadim nalaze :lol: ili ziga me de kakav CT :lol:

ja idem (ne znam ni jesam li ikad skroz dosla pa cu reci vracam se na staro) jer nema drzave i jer je i skolstvo i zdravstvo u Qurcu jer sin nece imati priliku da se posteno zaposli (nemam stele i nisam politicki aktivna).....to i ne zelim...... finansijski smo zivjeli u SA iznad prosjeka i ne fali nista a oboje smo radili u priv. sektoru :)
necu da ocekuju kese u opstinama i bolnicama, necu da me deru za kartu na ajrodromu jer hocu u spaniju na godisnji......necu ba nista sto se ovdje sada desava......ali nikad normalne drzave :-D zato je muz ostavio posao i otisao.....sad idemo u julu i mi i ne pada mi na pamet ni frizeru vamo dolaziti :mrgreen: a kamo li se vracati

ljudi oko mene svo cekaju vize....pitam se u zadnje vrijeme ostaje li iko :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#10 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vjesticanametli »

goni me odavde i nekultuno stanovnistvo i ova vjera u vrticima i to sto ne mogu da org. ni jebeni balet na ledu ......sto kuburimo s vodom....sto poslije skole omladina nema mogucnost da uzme 1 god slobodno pa ode npr. hranit zirafe neĐŽe i uzivat u zivotu pa kad se vrati ide na fax....povraca mi se od izvrnutih vrijednosti i max mare s pijace, plastikusa i bezubih vozaca audija itd..... et

zaboravih turbofolk :run:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#11 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

vjesticanametli wrote:
Jara wrote:
muminovic wrote:Onih kojim su temu posvetio nema vise po forumima, ljudi su se integrirali prije 10-20 godina, BiH im je sada strana drzava u koju se ne misli nikada vise vratiti (mislili su neki da hoce, ali kad su dosla djeca i unuci i godine, shvatili su da nam je lose zdravstvo, a da ako se vrate oko sebe nece imati nikoga koga poznaju).
Šta loše nam zdravstvo - kad dođu ovamo svi ( skoro svi) popravlju zube, idu na rentgen, kupuju lijekove...itd
jeste popravljaju zube i nokte jer im je tamo ĐŽe zive kazu skupo :D ne pokriva krankenkasa sve gluposti i ne mozes ici doktoru i recu haj ba daj uputnicu ocu malo se kontrolisem hahahhahah da malo nako setam i vadim nalaze :lol: ili ziga me de kakav CT :lol:

ja idem (ne znam ni jesam li ikad skroz dosla pa cu reci vracam se na staro) jer nema drzave i jer je i skolstvo i zdravstvo u Qurcu jer sin nece imati priliku da se posteno zaposli (nemam stele i nisam politicki aktivna).....to i ne zelim...... finansijski smo zivjeli u SA iznad prosjeka i ne fali nista a oboje smo radili u priv. sektoru :)
necu da ocekuju kese u opstinama i bolnicama, necu da me deru za kartu na ajrodromu jer hocu u spaniju na godisnji......necu ba nista sto se ovdje sada desava......ali nikad normalne drzave :-D zato je muz ostavio posao i otisao.....sad idemo u julu i mi i ne pada mi na pamet ni frizeru vamo dolaziti :mrgreen: a kamo li se vracati

ljudi oko mene svo cekaju vize....pitam se u zadnje vrijeme ostaje li iko :lol:
Ne's ti daleko.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#12 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vjesticanametli »

eto ti mi reci ...ako nisi skonto pardon shvatio to je namjernoo... :D nije valjda da je to jedina greska koju si nasao :lol:

ĐŽe jos gresKI tipa ĐŽ i oću i slicno hahhahahah hajd odjebaus :lol:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#13 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

Mah,
Dajem ti dva mjeseca, prije nego sto se vratis Breki i otvaranju pivskih flasa u lokalnom granapu.
Cuj, hoce zena da gleda balet na ledu a nije dalje makela od Cejvljanovica.
Sva si za baleta.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#14 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

svi vi koji odoste i namjeravate ici nek vam je sretno :-D od srca vam to želim, zaista :-D
al kad odete ne pljujte po zemlji iz koje ste otišli.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#15 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vjesticanametli »

Fudo387 wrote:Mah,
Dajem ti dva mjeseca, prije nego sto se vratis Breki i otvaranju pivskih flasa u lokalnom granapu.
Cuj, hoce zena da gleda balet na ledu a nije dalje makela od Cejvljanovica.
Sva si za baleta.

hahahhaha nemoj ti nista davati :D ne treba ....hajd trazi greske :D ja sam makela dalje od granapa za razliku od tebe

muha dragi znas me :) nemoj shvatati kao pljuvanje jer kazem sta nije OK....a svjedok si da sam probala da doprinesem iole nekoj promjeni :( od tada jednostavno nemam vise kuveta
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

vjesticanametli wrote:
Fudo387 wrote:Mah,
Dajem ti dva mjeseca, prije nego sto se vratis Breki i otvaranju pivskih flasa u lokalnom granapu.
Cuj, hoce zena da gleda balet na ledu a nije dalje makela od Cejvljanovica.
Sva si za baleta.

hahahhaha nemoj ti nista davati :D ne treba ....hajd trazi greske :D ja sam makela dalje od granapa za razliku od tebe

muha dragi znas me :) nemoj shvatati kao pljuvanje jer kazem sta nije OK....a svjedok si da sam probala da doprinesem iole nekoj promjeni :( od tada jednostavno nemam vise kuveta
nisam na tebe mislio :-) :-D zaista :-D

neg mi se gadi svake godine slušat pljuvacinu po BiH :-) jedno je ova pogana vlast a sasvim deseto država BiH :-) al hajd to dokaži idiotu :-)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#17 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

vjesticanametli wrote:hahahhaha nemoj ti nista davati ne treba ....hajd trazi greske ja sam makela dalje od granapa za razliku od tebe
Sta cu ti bona traziti, sve je jasno.
U koju zemlju ides da ti kazem 'dje ce te sprangijat' kad ti odrede deportaciju? :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Fudo387 wrote:
vjesticanametli wrote:hahahhaha nemoj ti nista davati ne treba ....hajd trazi greske ja sam makela dalje od granapa za razliku od tebe
Sta cu ti bona traziti, sve je jasno.
U koju zemlju ides da ti kazem 'dje ce te sprangijat' kad ti odrede deportaciju? :D
što ce je deportovat :?

muž otišo i radi--sad ce oni regularno i vozdra
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#19 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

muha_sa wrote:nisam na tebe mislio zaista neg mi se gadi svake godine slušat pljuvacinu po BiH jedno je ova pogana vlast a sasvim deseto država BiH al hajd to dokaži idiotu
Nemojte pljuvacine po Bosni, i onda njoj govoris kako nisi mislio na nju, a ona se nahrakala po Bosni za osam kvalitetnih dijasporaca.
:lol: ejbg muha.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Fudo387 wrote:
muha_sa wrote:nisam na tebe mislio zaista neg mi se gadi svake godine slušat pljuvacinu po BiH jedno je ova pogana vlast a sasvim deseto država BiH al hajd to dokaži idiotu
Nemojte pljuvacine po Bosni, i onda njoj govoris kako nisi mislio na nju, a ona se nahrakala po Bosni za osam kvalitetnih dijasporaca.
:lol: ejbg muha.
nisam je tako shvatio--možda sam glup, garant jesam :(

pljuje po sistemu--pljujem i ja i gadi mi se sve ovo :-)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#21 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

muha_sa wrote:
Fudo387 wrote:
muha_sa wrote:nisam na tebe mislio zaista neg mi se gadi svake godine slušat pljuvacinu po BiH jedno je ova pogana vlast a sasvim deseto država BiH al hajd to dokaži idiotu
Nemojte pljuvacine po Bosni, i onda njoj govoris kako nisi mislio na nju, a ona se nahrakala po Bosni za osam kvalitetnih dijasporaca.
:lol: ejbg muha.
nisam je tako shvatio--možda sam glup, garant jesam :(

pljuje po sistemu--pljujem i ja i gadi mi se sve ovo :-)
Znaci, i ti hoces da gledas balet na ledu? :lol: :lol: :lol:
Sta fali sistemu, dobar sistem.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#22 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by cyprus »

Za razliku od prekookeanskih patriota, mene ništa ne bi moglo otjerati odavde... Ne znam ustvari, nikad ne reci nikad...
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#23 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

ma jok :-) hocu da paradiram al mi ne daju :(

Image
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#24 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

cyprus wrote:Za razliku od prekookeanskih patriota, mene ništa ne bi moglo otjerati odavde... Ne znam ustvari, nikad ne reci nikad...
Nisi lud, uvalio se u sda, uzimas cetiri milje mjesecno za nista, ispijas kafe na poslu, zajebajes se...
:D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vjesticanametli »

Ma pusti muha hahhahah hajd odo fudo valja se spremit za deportaciju hahahhahahha
Pljujem i pljuvacu sve sto je poremeceno ....... muha shvatio si ti sta sam htjela reci..... a ti fudo dodi iz amerike ovamo pa se zadaj kad toliko od tamo volis bosnu hahahhahahah i povexdi djecu p nek vas ovaj sistem izhandri i onda odete sebiji i tako dalje ...... ja necu.....probala i ne ide ....nek popravlja ko hoce i moze
Post Reply