Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1 Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by broj dva »

Mislim da je vrjeme za jednu malo opusteniju dijasporsku temu.
Dva jednostavna pitanja - sta vam nedostaje iz BiH tu gjde zivite ? Od proizvoda i hrane, preko obicaja, izrecica i klime do pogleda na svjet filozofije i zajebancije - sta vam sve nedostaje ?
A kad dodjete u BiH (posto predpostavljam da dolazite), sta vam fali kad ste tu ?
I molim vas da ne zavrsi na prepucavanju "dijaspora protiv domaci"

Meni nedostaje nas humor i nacin druzenja, dobar prsut, sir iz mjeha i smokve.

A kad dodjem dole nedostaje mi urednost, gradjanska odgovornost, kultura saobracaja i zobena kasa sa jabukom i cimetom.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#2 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Comanche »

Kad sam vani najvise mi nedostaje dobra pita, cevapi, uglavnom hrana.....Kad sam u BiH onda mi nedostaje kultura saobracaja, cistoca i objekti u kojima se ne pusi....
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#3 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by broj dva »

Comanche wrote:Kad sam vani najvise mi nedostaje dobra pita, cevapi, uglavnom hrana.....Kad sam u BiH onda mi nedostaje kultura saobracaja, cistoca i objekti u kojima se ne pusi....
-------
Tu smo negdje, posebno za saobracaj.
Kako moja rodica iz Svice kaze "kod nas ne vozim, uzimaju mi prednost :D "
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#4 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by veliki_vezir »

Pavlake,sira,suhog mesa i biljnog masla...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#5 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by uglavnomja »

Pijaca :D
Radnje sto rade nedeljom :-)
Voce i povrce bez ukusa plastike
Meso koje bude ukusno i meko :P
Buregdzinice

Moja porodica :|





A kao sto je vec napisano u sarajevu saobracajna i sve ostale nekulture :roll: prljavstina, nered, pascad, ...
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#6 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by newlevel »

Guzva u tramvajima !

Sent from my Nokia 3310
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11060
Joined: 15/01/2010 18:31

#7 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Jack Be Nimble »

Nedostaje iz BiH: porodica i okupljanja, Prvi Maj, kad mi gosti dodju a ja ih pitam 'would you like some coffee' a oni kazu 'no' :twisted: ,

Nedostaje u BiH: porodica i okupljanja, saobracajna kulturua (al takvu kulturu nadjem i u drugim zemljama), zabijanja nosa u tudje poslove pogotovo u banci, opstini, kancelariji, pusenje u kaficima/restoranima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by insomnia78 »

Iz BiH
Porodica, prijatelji, neka hrana, rakija, to sto mozes pusiti gdje i koliko hoces, sto uvijek ina negdje nesto otvoreno
A kad dodjem u BiH, nista, dodjem da se odmorim i vidim sa dragim ljudima


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#9 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by pirmin »

Iz BIH: jedino sestrici, da ih dajdza gnjavi malo :D . Familija ne, hvala skajpu. 8-)

U BIH: ovaj ciganluk oko mene. 8-)
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#10 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by DZONPI »

Kad sam odze nedostaje mi Sarajvo kad sam u Sarajvu nedostaje mi kuca u Holandiji.Hajd budi pametan.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#11 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by hatemondays »

Nedostaje uglavnom sve pa cak i lose stvari,tek vidis kad si ovdje da i sarajevski smog nije tako los.Jebes plaze kad su zombiji na njima, ljudi bez osmjeha i duse.Fali mi da mogu pustiti djecu na ulicu da se igraju sa sojim vrsnajcima najvise.A u Bih falilo bi mi najvise para od ovih zombija ali nemere jare i pare.
User avatar
luckylaka
Posts: 22313
Joined: 15/01/2010 06:28

#12 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by luckylaka »

I ovdje i dole fale mi rahmetli otac,majka,brat :Fali mi rahatluk koji ovdje ne mozes imati da zaradis milion mjesecno,fali mi moja prijeratna raja koja se ne radza vise na ovom dunajluku,fali mi svasta nesto ali se na kraju svodi na onu,,pa sto se ne vratis kada ti fali,,a kada se vratim ili dodjem odem na Kovace pa proucim Fatihu,odem u S.Most proucim Fatihu,odem u Prijedor isto uradim i gdje god da navratim neko i nesto mi fali .Ili ovdje ili dole.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#13 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Zviz »

Hmmm da bi mogao nesto opsinrije pisati - sta mi nedostaje, morao bi bar ziviti duze vremena, da se pravo naviknem na neke stvari, no posto na tim prostorima nisam nesto pretjerano dugo proveo vremena, a i to vrijeme koje sam proveo je uslo u dobru ruku u 4 deceniju tj. 30+ godina je proslo odnozno prolazi polako... ima jos malo vremena dok 80te napune u cijelini 30 god. No nebitno, i ako je bio tada to, u jednu ruku, kratak cas neke stvari su ostale u dobrom sjecanju, kao sto je zima.

Zima 80ih je bila zima, a nekako u Sarajevu je bila pravo zima. Idilicni su bili zimski periodi koji mi puno nedostaju.

Od hrane mogu navesti jednu, dvije stvai a inace volim vise cokoladu nego se jebat ... Euro Blok mi najvise nedostaje ali ne ovo danasnje cudno pakovanje, nego ono staro u bijelo-oranz embalazi. I Kolumbo isto.

I naravno auta iz tih doba - nekako su imala vecu osobinu i karizmu nego danasnja.
Image

Danas na tim prostorima pretezno mi ne dostaje mentalitet i naravno kultura u saobracaju tj. ta dva elementa se odgromno razlikuju iz sredine u kojoj sam i obicjae, navike, poglede koje imam.
User avatar
micko green eyes
Posts: 180
Joined: 22/03/2011 21:42

#14 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by micko green eyes »

Fali mi samo jedna stvar, a to je humor, taj zagonetni ali jednostavni, taj prepotentni, taj totalno luckasti humor koji samo mogu cuti u mom Sarajevu. Neznam ni sam da li se moze ovo razumjeti sto sam napisao, ali neam blage veze kako da docaram. Ono kad izadjem iz ulaza, imam jednu obicnu kafanu ispred haustora, pa i kad solo sjednem tu, dozivim bas to sto pisem u pocetku..
Nazalost, absolutno mi nista drugo ne fali, prica o cevapima, pitama.. je smijesna, barem meni.
Kompletna familija ukljucujuci dio porodice mi je ostao u mom gradu, naglasavam u mom gradu. Bas zato jer mi se svaki put cini kada dodjem u posjetu, niti je to ta familija kao nekad, nit je to moj grad gdje sam odrastao..Nemam raje iz djetinjstva, ili su poginuli ili raseljeni od US do Australije.. Stadion Kosevo vise nije najomiljenije mjesto u mom zivotu, nit Skenderija. Grbavicu nemrzim kao prije :D
Bilo kako bilo, ponosan sam sto som rodjen gdje jesam, isto tako drago mi je sto zivim gdje zivim.

Btw. jedva cekam da navratim u moju kafanu u decembru :)
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#15 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by filozofija »

Meni jedino nestaje taj međuljudski odnos i naš jezik. Fali mi da onaj osjećaj da na poslu radim sa prijateljima, a ne sa radnim kolegama.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#16 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Radio Sarajevo »

filozofija wrote:Meni jedino nestaje taj međuljudski odnos i naš jezik. Fali mi da onaj osjećaj da na poslu radim sa prijateljima, a ne sa radnim kolegama.
To više nema ni kod nas :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by insomnia78 »

Ja to vala i ovdje imam
Dvadeset pet nas u firmi, od toga nas jedno petnest se i privatno druzimo i posjecujemo, rostiljamo i pijemo


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
micko green eyes
Posts: 180
Joined: 22/03/2011 21:42

#18 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by micko green eyes »

filozofija wrote:Meni jedino nestaje taj međuljudski odnos i naš jezik. Fali mi da onaj osjećaj da na poslu radim sa prijateljima, a ne sa radnim kolegama.
Nekad se pitam, gdje to mi sve radimo i zivimo?? Pa jarane iskreno ti kazem ako neas vec taj odnos tu gdje jesi, kako bi ga imao negdje drugdje, pa cak i dole u BiH? Ko sto neko napisa, nije vise ni dole ko sto je nekad bilo?

Ja npr. imam odlican jaranski odnos na poslu, neki su mi radne kolege a s nekima rado izadjem vani poslije posla kao vid druzenja, tako mi je dosad ama bas bilo na svakom radnom mjestu. I da se razumijemo, niko od njih nije sa podneblja balkana..

Nekontam nikako ljude sto zive van Bosne i Hercegovine a uistom pate za njom?? Zar nije rjesenje vratiti se kuci onda, ako ti je kuca BiH?
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#19 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Radio Sarajevo »

micko green eyes wrote:
filozofija wrote:Meni jedino nestaje taj međuljudski odnos i naš jezik. Fali mi da onaj osjećaj da na poslu radim sa prijateljima, a ne sa radnim kolegama.
Nekad se pitam, gdje to mi sve radimo i zivimo?? Pa jarane iskreno ti kazem ako neas vec taj odnos tu gdje jesi, kako bi ga imao negdje drugdje, pa cak i dole u BiH? Ko sto neko napisa, nije vise ni dole ko sto je nekad bilo?

Ja npr. imam odlican jaranski odnos na poslu, neki su mi radne kolege a s nekima rado izadjem vani poslije posla kao vid druzenja, tako mi je dosad ama bas bilo na svakom radnom mjestu. I da se razumijemo, niko od njih nije sa podneblja balkana..

Nekontam nikako ljude sto zive van Bosne i Hercegovine a uistom pate za njom?? Zar nije rjesenje vratiti se kuci onda, ako ti je kuca BiH?
Nema se u Bosni para kao u dijaspori, to je jedini razlog.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#20 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Zviz »

Radio Sarajevo wrote:
filozofija wrote:Meni jedino nestaje taj međuljudski odnos i naš jezik. Fali mi da onaj osjećaj da na poslu radim sa prijateljima, a ne sa radnim kolegama.
To više nema ni kod nas :D

Mozda tog nema u Belgiji, Nizozemskoj, Svici, Njemackoj, Austriji, Danskoj, Sloveniji, Svedskoj itd. No tu pricu od ljudi u Francuskoj, Britaniji i Italiji nisam cuo.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#21 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by filozofija »

Ispade da ja patim za BiH. Da budem jasan. Ja nikako ne patim za BiH i nemam nikakvu potrebu ili želju da se vratim. Znam kako je biti i raditi dolje, jer sam prije nepunih šest godina iselio. Samo da odgovorio na pitanje: šta mi nedostaje iz BiH? Dakle, ne vuće me nikakva nostalgija, niti patim :)
Zviz wrote: Mozda tog nema u Belgiji, Nizozemskoj, Svici, Njemackoj, Austriji, Danskoj, Sloveniji, Svedskoj itd. No tu pricu od ljudi u Francuskoj, Britaniji i Italiji nisam cuo.
Možda ova mapa objašnjava tvoju tvrdnju :) ... obrati pažnju na mapu broj 17.

Image
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#22 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Zviz »

Ova mapa u jednu ruku ima fundamentalnih greski

6 Vodka? Mozda u Finskoj i ponekom sjevernom dijelu Svedske i evt. Norveske.

U Danskoj dobrom dijelu Norveske i Svedske prvo je pivo a i vino ne zaosteje puno. Vodka se skoro i ne prodaje u Danskoj.

12 Marljivost? Skandinavske zemlje su jedne on drzava koje imaju na papriu najmanje radnih stai u sedmici, mjesecu i godini. A po drugoj strani najduze odmore od 8 do 10 sedmica godisnje ekls. praznici.

18 Oko kucne popravek. Kao prvo, da budemo na cisto, svak ko je postanar imad dzaba te radnike, jer onaj ko izdaje je po zakonu duzan da dostavi popravljaca o svom trosku, jer zakon ne dozvoljava da neko sam popravlja, a u slusacju necega onda ste vi odgovorni za evt. veci krvar. Tako da uopste nije rijec da niko nema pojma, jer u privatnik stanovima i kucama ljudi vecinom sami opravljaju a postanari imadju dzaba servis.

19 Sto se hrane tice. Jedine koje vidim da hocajuci jedu su omladina. Da ima ljudi koji stojeci jedu na nekim standovima. Ali hodajuci da neko jede je u, bar u Danskoj, velika rijetkost.

i na kraju krave broj 17 bi trebala po ovoj logici pisca biti kontraditivna brojki 12.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#23 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by uglavnomja »

ja ne kontam broj 17 :? ko radi 21 dan godisnje?

a ne kontam ni zviza, kotradiktoran je uobicajeniji izraz, ali nebitno. je li fali 12 puta 21 - mjesec godisnjeg :? ili :?:


ne znam nikoga u norveskoj da se obljeva votkom.

dalje, ne znam sta mislis pod tim podstanari? oni klasicni ili oni koji imaju kupljene stanove od nekih firmi sa prpadajucim zajednickim fiksnim troskovima, koji mogu biti ogromni i koji mogu pokrivati sve, troskove struje, vode, neta, tv, ciscenja, opravki, renoviranja, parkinga ... ili samo par ovih stavki. mislim ni ovi ljudi ne placaju vodoinstaletera direktno, ali ga placaju svaki mjesec kroz te zajednicke troskove ...
i jos nesto, kad elektricar i vodoinstaleter rade daju GARANCIJU, ako nesto ne valja, do njih je. i ne moze svako cackati sa strujom i vodom, mora se imati autorizacija.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#24 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by Radio Sarajevo »

uglavnomja wrote:ja ne kontam broj 17 :? ko radi 21 dan godisnje?

a ne kontam ni zviza, kotradiktoran je uobicajeniji izraz, ali nebitno. je li fali 12 puta 21 - mjesec godisnjeg :? ili :?:


ne znam nikoga u norveskoj da se obljeva votkom.

dalje, ne znam sta mislis pod tim podstanari? oni klasicni ili oni koji imaju kupljene stanove od nekih firmi sa prpadajucim zajednickim fiksnim troskovima, koji mogu biti ogromni i koji mogu pokrivati sve, troskove struje, vode, neta, tv, ciscenja, opravki, renoviranja, parkinga ... ili samo par ovih stavki. mislim ni ovi ljudi ne placaju vodoinstaletera direktno, ali ga placaju svaki mjesec kroz te zajednicke troskove ...
i jos nesto, kad elektricar i vodoinstaleter rade daju GARANCIJU, ako nesto ne valja, do njih je. i ne moze svako cackati sa strujom i vodom, mora se imati autorizacija.
Joj bukvalaca, kao da ste otišli iz Bosne prije 40 godina...

21 dan rade oni koji žive od turizma, to je metafora pobogu :D

A većina vodoinstalatera na zapad dolazi iz ovih zemalja gdje ljudi znaju popraviti lavabo, pa odatle i ta karta.

Grrrr, išamaraću vas, matere mi. :fight:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#25 Re: Sta vam nedostaje iz BiH ? A sta u BiH ?

Post by uglavnomja »

Radio Sarajevo wrote:
uglavnomja wrote:ja ne kontam broj 17 :? ko radi 21 dan godisnje?

a ne kontam ni zviza, kotradiktoran je uobicajeniji izraz, ali nebitno. je li fali 12 puta 21 - mjesec godisnjeg :? ili :?:


ne znam nikoga u norveskoj da se obljeva votkom.

dalje, ne znam sta mislis pod tim podstanari? oni klasicni ili oni koji imaju kupljene stanove od nekih firmi sa prpadajucim zajednickim fiksnim troskovima, koji mogu biti ogromni i koji mogu pokrivati sve, troskove struje, vode, neta, tv, ciscenja, opravki, renoviranja, parkinga ... ili samo par ovih stavki. mislim ni ovi ljudi ne placaju vodoinstaletera direktno, ali ga placaju svaki mjesec kroz te zajednicke troskove ...
i jos nesto, kad elektricar i vodoinstaleter rade daju GARANCIJU, ako nesto ne valja, do njih je. i ne moze svako cackati sa strujom i vodom, mora se imati autorizacija.
Joj bukvalaca, kao da ste otišli iz Bosne prije 40 godina...

21 dan rade oni koji žive od turizma, to je metafora pobogu :D

A većina vodoinstalatera na zapad dolazi iz ovih zemalja gdje ljudi znaju popraviti lavabo, pa odatle i ta karta.

Grrrr, išamaraću vas, matere mi. :fight:

hebat me, meni ta 0 viska u broju godina vani :-)

ne moze biti vodoinstalater ili elektricar ko nema norvesku zanatsku diplomu!!!!
moze raditi, ali bez garancije, u tom slucaju moze neko dobro nahebati. klasican fuseraj.


ko jos moze za 3 sedmice zaraditi za zivot za 11 mjeseci i 7 dana????? ne mislim na messija, ronalda i slicne ...
turizam je najmanje 4 mjeseca udarno. pitaj dalmose :oops:

nesto meni prije tukne da je lik pobrkao godinu i mjesec :D
Post Reply