Šta u stvari jedemo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#1 Šta u stvari jedemo?

Post by Dogoljubac »

U zadnje vrijeme sve vise razmisljam sta jedemo.Salata,voce,povrce...sve zdravo ali...uzmemo glavicu salate,neko voce dobro operemo hladnom vodom i pojedemo.Eh sad koliko je raznih zivotinja prilikom uzgoja bilo u kontaktu sa tom namirnicom,gdje su bile te zivotinje prije nego li su dosle u kontakt sa vocem i povrcem koje mi jedemo mozemo samo pretpostaviti.Dolazi vrijeme da se pobere zrelo voce i povrce.Taj ko bere sve ovo vjerujem da ponekad kihne,nakaslje se i sta sve vec u blizini onog sto cemo mi pojesti.Potom se sve spakuje u gajbe koje sigurno nisu dezinfikovane i ko zna gdje su bile.Onda se sve natovari na kamione za koje sumnjam da su dezinfikovani itd.Iako smo mi sve to fino kuci oprali hladnom vodom da li smo se rijesili bakterija ili cega vec?
Dalje.Odemo negdje u restoran nesto pojesti.Konobar nosi pepeljare,mijenja tanjire i slicno.Recimo da pokupi kakvu bakteriju sa tanjira iznad kog je gost kasljao i potom donosi nas tanjir.Iskreno nisam vidio da konobari peru ruke kada su u guzvi.
I jos milion primjera o tome sta u stvari jedemo
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by pustopoljina »

Dogoljubac wrote:U zadnje vrijeme sve vise razmisljam sta jedemo.Salata,voce,povrce...sve zdravo ali...uzmemo glavicu salate,neko voce dobro operemo hladnom vodom i pojedemo.Eh sad koliko je raznih zivotinja prilikom uzgoja bilo u kontaktu sa tom namirnicom,gdje su bile te zivotinje prije nego li su dosle u kontakt sa vocem i povrcem koje mi jedemo mozemo samo pretpostaviti.Dolazi vrijeme da se pobere zrelo voce i povrce.Taj ko bere sve ovo vjerujem da ponekad kihne,nakaslje se i sta sve vec u blizini onog sto cemo mi pojesti.Potom se sve spakuje u gajbe koje sigurno nisu dezinfikovane i ko zna gdje su bile.Onda se sve natovari na kamione za koje sumnjam da su dezinfikovani itd.Iako smo mi sve to fino kuci oprali hladnom vodom da li smo se rijesili bakterija ili cega vec?
Dalje.Odemo negdje u restoran nesto pojesti.Konobar nosi pepeljare,mijenja tanjire i slicno.Recimo da pokupi kakvu bakteriju sa tanjira iznad kog je gost kasljao i potom donosi nas tanjir.Iskreno nisam vidio da konobari peru ruke kada su u guzvi.
I jos milion primjera o tome sta u stvari jedemo
bakterije zive u vecem broju na ovom planetu,nego ljudi. sve bakterije nisu smrtonosne. bakterije (dobre) imamo i u nasim crijevima i cine nas zdravim. izlozenost drugim vrstama u djetinjstvu smanjuje pojavu astme, omogucuje stvaranje zdravog imuno-sistema.
voda opere sve osim prljavog obraza.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#3 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by Toto »

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by moonca »

:roll:

a, za lunch.. tuna / konzerva... nisam uzivala.. :zoka:
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#5 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by Entropio »

Toto wrote: 15/10/2020 16:31
Pogledah... horor.
Becky7
Posts: 853
Joined: 25/11/2017 16:31

#6 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by Becky7 »

Zato gledajte da kupujete eko domace proizvode moze se sve pronaci od povrca, voca, prerađevina, mesa :bih:

Ako te zanima osim korone i dezinfekcije sta jedemo pogledaj food inc i food matters :-)
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by kabal1337 »

GMO = vise bolesti, tumora i svega. Vec dokazano na zivotinjama
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#8 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by banjaluka078 »

Becky7 wrote: 16/10/2020 07:10
Ako te zanima osim korone i dezinfekcije sta jedemo pogledaj food inc i food matters :-)
I Fed up.
Becky7
Posts: 853
Joined: 25/11/2017 16:31

#9 Re: Šta u stvari jedemo?

Post by Becky7 »

banjaluka078 wrote: 16/10/2020 08:55
Becky7 wrote: 16/10/2020 07:10
Ako te zanima osim korone i dezinfekcije sta jedemo pogledaj food inc i food matters :-)
I Fed up.
Da i taj i zaboravila sam jos i Forks over knives
Post Reply