Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#8176 Re: Šta trenutno čitate?

Post by safran »

orada wrote:Preporucite mi nesto iz epske fantastike,osim "igre prijestola".

Ljudi,kolika vam je biblioteka? Ja sam na oko 600 knjiga trenutno..
Katherine Kerr - Deverry (čini mi se do sada 14 knjiga)
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#8177 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Ljudi, nemojte se džaba prepucavati po ovoj temi. Književnost spada i u umjetnost i u kulturu, ukusi su različiti. Ko misli da je iznad nekog drugog zbog izbora literature - grdno se vara, no to je već druga priča.
On topic.
Ne mogu reči šta sam u zadnje vrijeme čitao, jer ni jedna knjiga ne zaslužuje da je spomenem. Dohvatio sam se raznih autora, predstavnika raznih žanrova, raznih regionalnih 'škola', no slabo šta da mi je leglo i donijelo onu očekivanu katarzu. Kad naletim na nešto što će me 'razonoditi' - napisaću par riječi o tome.
I da, problem sa knjigama je dvojak: s jedne strane je u pitanju prostor (koga više nemam), a s druge rentabilnost ulaganja u nešto što ću pročitati jednom i nikada više ... eventualno još jedanput u životu. Ima knjiga koje sam čitao N-ti broj puta, ali to su samo časni izuzeci u mnoštvu. Za sada se papirnim verzijama snabdijevam u bibliotekama.
Srećom, nemam taj percepcijski problem prihvatanja elektronskih izdanja, pa moja E-Biblioteka broji više hiljada naslova. Cijenom i prostorom mi je to daleko prihvatljivije od knjiga kod nas, sa cijenom kao da su nastale u skriptorijima a ne u modernim postrojenjima koje 'štancaju' kopije naveliko ...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8178 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

1000 stranica, 400 kn, ali ovo bi vrijedilo pročitati:

1914.-1918. Povijest Prvog svjetskog rata
David Stevenson

http://www.najboljeknjige.com/content/k ... ookID=2302


David Stevenson jedan je od najistaknutijih proučavatelja Prvoga svjetskog rata. U svom monumentalnom djelu 1914.– 1918. Povijest Prvog svjetskog rata kreće od uzroka sukoba, prolazi kroz sva bojišta, analizira geopolitičke odnose, ravnotežu između imperijalnih sila, političke i vojne promjene, kraj rata i mirovne ugovore koji su odredili okvir budućih međunarodnih odnosa, te završava raspravom o nastavku ratnog sukoba drugim sredstvima i o poslijeratnom uređenju svijeta koje će izazvati nove sukobe. Ova povijest jedna je od onih koje otkrivaju nove činjenice i reinterpretiraju povijesne izvore, ali jednako tako stvaraju cjelovitu sliku o kompleksnosti sukoba.
Stevensonova povijest prva je sveobuhvatna povijest Prvoga svjetskog rata objavljena u Hrvatskoj nakon više od 50 godina. Knjiga koju je potrebno pročitati da bi se shvatilo dvadeseto stoljeće i razumjelo vrijeme u kojem živimo.
Celticross
Posts: 88
Joined: 28/01/2014 17:39

#8179 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Celticross »

Najviše podataka za historiju Bosne, naravno kao i u svakoj knjizi postoji neki subjektivni dijelovi. Mana je što je prvo izdanje napisano za vrijeme NDH, međutim kasnija izdanja su odlična i preporuča se ova literatura i za studente historije


Image
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#8180 Re: Šta trenutno čitate?

Post by suncica24 »

sadmire wrote:Inace sam upravo zavrsio Mimar od Hazima Akmadzica, solidan istorijski roman o vremenu izgradnje Starog mosta u Mostaru, dolasku mimara Hajrudina u Mostar, poteskocama na koje su nailazili graditelji, borbama za vlast, sukobima, zavistima, opstrukcijama i svemu sto prati jedan tako veliki poduhvat.
Iako ima svojih nedostataka, pitak je i citak i u sustini je bezvremen jer bi se mogao preslikati i u danasnje vrijeme.

Inace se trudim da stvorim neki balans izmedju pisaca sa nasih prostora i stranih pisaca, pogotovo zbog toga sto nasi pisci niocemu ne zaostaju za stranim a teme o kojima pisu su nam puno blize i bolje se mozemo identificirati i sa glavnim likovima I sa njihovim pricama i sudbinama.

Od djela koje sam procitao u zadnje vrijeme mogu preporuciti Ljepsi kraj od Bekima Sejranovica, koji je po meni zreliji od Nigdje niotkuda, iako je za ovaj drugi dobio nagradu Mesa Selimovic.
"Ljepsi kraj" je divna knjiga, mnogo je nekako tecnija od "Nigdje niotkuda" i nije tako mracna. I od mene preporuka.
I jos od pisaca novije generacije definitivno Sehiceva "Knjiga o Uni", koja nije bas pitka za citati, ali valjda nije sve u lakoci citanja.
I jos od mene preporuka za "Komo" Srdjana Valjarevica. Iznenadila sam se koliko me je ta naoko jednostavna prica ponijela i koliko sam se nasla.

A inace, zavrsih "Americanah" od Chimamanda Ngozi Adichie (ime sam morala prepisati :) ) i iako iako malo razocarana krajem :D ostatkom knjige sam odusevljena (govori o nigerijskoj imigrantici u US, koja spoznaje sto znaci rasizam, i poredi odnos ka rasi u nigerijskom i americkom slucaju, te preispituje samu sebe kroz iste), "The Goldfinch" Donne Tartt, izvrsnu novelu o ptsp-u (rekla bih), odrastanju, NY, Vegasu... umjetnosti i ljubavi i ceznji (za one koji vole romane, cita se u cugu), i "The Sound of Things Faling", Juana Gabriela Vasqueza, gdje je tema naoko slicna, ptsp i posljedice koje na zivot imaju neka desavanja (u ovom slucaju rat protiv narko-trafficinga u Kolumbiji ) sa kojim, kako se to na oko cini, nemamo nista.
Sve tri preporucujem onima koji vole romane.
Last edited by suncica24 on 04/08/2014 20:12, edited 1 time in total.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#8181 Re: Šta trenutno čitate?

Post by suncica24 »

I jos moram, ali moram, dodati "Taksim" Andreja Stasiuka kao preporuku.
Balkan.
Prezivljavanje.
Buvljak kao zivot. Zivot kao buvljak.
User avatar
naopaka-bajka
Posts: 22
Joined: 17/01/2013 18:21

#8182 Re: Šta trenutno čitate?

Post by naopaka-bajka »

Zašto muškarci vole kučke - Šeri Argov
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#8183 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Banksy wrote:1000 stranica, 400 kn, ali ovo bi vrijedilo pročitati:

1914.-1918. Povijest Prvog svjetskog rata
David Stevenson

http://www.najboljeknjige.com/content/k ... ookID=2302


David Stevenson jedan je od najistaknutijih proučavatelja Prvoga svjetskog rata. U svom monumentalnom djelu 1914.– 1918. Povijest Prvog svjetskog rata kreće od uzroka sukoba, prolazi kroz sva bojišta, analizira geopolitičke odnose, ravnotežu između imperijalnih sila, političke i vojne promjene, kraj rata i mirovne ugovore koji su odredili okvir budućih međunarodnih odnosa, te završava raspravom o nastavku ratnog sukoba drugim sredstvima i o poslijeratnom uređenju svijeta koje će izazvati nove sukobe. Ova povijest jedna je od onih koje otkrivaju nove činjenice i reinterpretiraju povijesne izvore, ali jednako tako stvaraju cjelovitu sliku o kompleksnosti sukoba.
Stevensonova povijest prva je sveobuhvatna povijest Prvoga svjetskog rata objavljena u Hrvatskoj nakon više od 50 godina. Knjiga koju je potrebno pročitati da bi se shvatilo dvadeseto stoljeće i razumjelo vrijeme u kojem živimo.
Izasla je dvotomna knjiga iste tematike u Laguni:
Image
Od ovog autora sam citao "Pakao" o WW2, ako ova bude pribliznog kvaliteta trebalo bi je procitati
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#8184 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

suncica24 wrote: I jos od pisaca novije generacije definitivno Sehiceva "Knjiga o Uni", koja nije bas pitka za citati, ali valjda nije sve u lakoci citanja.
Nadam se da je Sehic bolji knjizevnik nego kolumnista. Ono sto objavljuje u "Danima" je :-?
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8185 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

suncica24 wrote:
sadmire wrote:Inace sam upravo zavrsio Mimar od Hazima Akmadzica, solidan istorijski roman o vremenu izgradnje Starog mosta u Mostaru, dolasku mimara Hajrudina u Mostar, poteskocama na koje su nailazili graditelji, borbama za vlast, sukobima, zavistima, opstrukcijama i svemu sto prati jedan tako veliki poduhvat.
Iako ima svojih nedostataka, pitak je i citak i u sustini je bezvremen jer bi se mogao preslikati i u danasnje vrijeme.

Inace se trudim da stvorim neki balans izmedju pisaca sa nasih prostora i stranih pisaca, pogotovo zbog toga sto nasi pisci niocemu ne zaostaju za stranim a teme o kojima pisu su nam puno blize i bolje se mozemo identificirati i sa glavnim likovima I sa njihovim pricama i sudbinama.

Od djela koje sam procitao u zadnje vrijeme mogu preporuciti Ljepsi kraj od Bekima Sejranovica, koji je po meni zreliji od Nigdje niotkuda, iako je za ovaj drugi dobio nagradu Mesa Selimovic.
"Ljepsi kraj" je divna knjiga, mnogo je nekako tecnija od "Nigdje niotkuda" i nije tako mracna. I od mene preporuka.
I jos od pisaca novije generacije definitivno Sehiceva "Knjiga o Uni", koja nije bas pitka za citati, ali valjda nije sve u lakoci citanja.
I jos od mene preporuka za "Komo" Srdjana Valjarevica. Iznenadila sam se koliko me je ta naoko jednostavna prica ponijela i koliko sam se nasla.

A inace, zavrsih "Americanah" od Chimamanda Ngozi Adichie (ime sam morala prepisati :) ) i iako iako malo razocarana krajem :D ostatkom knjige sam odusevljena (govori o nigerijskoj imigrantici u US, koja spoznaje sto znaci rasizam, i poredi odnos ka rasi u nigerijskom i americkom slucaju, te preispituje samu sebe kroz iste), "The Goldfinch" Donne Tartt, izvrsnu novelu o ptsp-u (rekla bih), odrastanju, NY, Vegasu... umjetnosti i ljubavi i ceznji (za one koji vole romane, cita se u cugu), i "The Sound of Things Faling", Juana Gabriela Vasqueza, gdje je tema naoko slicna, ptsp i posljedice koje na zivot imaju neka desavanja (u ovom slucaju rat protiv narko-trafficinga u Kolumbiji ) sa kojim, kako se to na oko cini, nemamo nista.
Sve tri preporucujem onima koji vole romane.
Interesantne preporuke, tako se po mom misljenju moze pronaci puno vise knjige koje se covjeku svide nego kad se prilikom odabira vodi cinjenicom da li je neka knjiga osvojila neku nagradu...meni recimo "Knjiga o Uni" nije bas nesto legla...ne zato sto je teska za citati, nego zato sto nekako moras biti u posebnom raspolozenju dok je citas...isti slucaj mi je bio i sa "Kako vojnik popravlja gramofon", odlicna knjiga koja je dobila pohvalne kritike, ali meni licno ne odgovara to otklizavanje u nadrealno....ne znam, mozda cu morati obje ponovo procitati...

Trenutno citam dvije genijalno lude i zabavne knjige, Er ist wieder da (On je ponovo tu) na njemackom od Timura Vermesa i Stogodisnjak koji je iskocio kroz prozor I nestao od Jonasa Jonassona.
Prva, koliko mi je poznato, nije ni prevedena na nas jezik,a radi se o izvrsnoj drustveno-politickoj satiri, sa puno efektnih poenti....uglavnom, Hitler se budi 2011. godine na napustenom djecijem igralistu u Berlinu, ne zna ni gdje je, ni koja je godina ni nista i mora se sa svojim nacinom razmisljanja i ponasanja snalaziti u ovom modernom svijetu.

A druga je po svom sadrzaju jos ludja, stvarno moras biti genijalac da osmislis onakvu pricu a da to sve i ne zvuci tako nerealno i da citalac uziva...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8186 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

doktor78 wrote:
Banksy wrote:1000 stranica, 400 kn, ali ovo bi vrijedilo pročitati:

1914.-1918. Povijest Prvog svjetskog rata
David Stevenson
Izasla je dvotomna knjiga iste tematike u Laguni:
Image
Od ovog autora sam citao "Pakao" o WW2, ako ova bude pribliznog kvaliteta trebalo bi je procitati
Nisam baš od takvih tema, ali ovo je već pitanje općeg znanja i kulture, pa ako su, kako kažu, vješto napisane, trebalo bi ih pročitati, obje.
Ili bar vidjeti koji autor je cjenjeniji i koja je dobila bolje kritike, pa pročitati jednu :mrgreen:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#8187 Re: Šta trenutno čitate?

Post by LieToMe »

Trenutno (po jedno 10-ti put) Jazavac pred sudom :mrgreen: bezvremensko stivo...
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#8188 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

Image

Pročitala, sve preporuke, 5/5 :D

Ova je na redu:

Image
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#8189 Re: Šta trenutno čitate?

Post by kala »

Ja sam jučer slučajno svratila na sajam knjige na Trgu Oslobođenja i pronašla Sioranove Razgovore za 10 KM. Baš sam sretna i već je na čitanju. :hulahop:
Prijepodne istog dana u Buybooku su mi "iskopali" posljednji primjerak knjige "Zaboravljene vladarice u svijetu Islama", a počastila sam se i Penguinovim izdanjem Conradovog "Srca tame".
Nema me dok ovo ne pročitam (i ne odslušam :lol: ).
Celticross
Posts: 88
Joined: 28/01/2014 17:39

#8190 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Celticross »

Afanasi_94 wrote:Image

Pročitala, sve preporuke, 5/5 :D

Ova je na redu:

Image
Ipak je ta na redu :D
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#8191 Re: Šta trenutno čitate?

Post by quentin »

User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#8192 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Pooll »

Image
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#8193 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Pooll »

Milloni wrote:
Pooll wrote:Image
Kakva je? :)
Citam Knjigu o Saladinu, pa cu kvintet do kraja

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Nije loša... negdje sam na prvoj trećini... čitljivo je... ja sam baš krenuo kvintet, ali od trećeg dijela, jer mi prva dva fale :)
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#8194 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Milloni wrote:
Pooll wrote:Image
Kakva je? :)
Citam Knjigu o Saladinu, pa cu kvintet do kraja

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Onako... po meni, najlosija knjiga u kvintetu. Ocekivao sam veci akcenat na drustveno-politicki kontekst vremena u kojem se radnja odigrava (propadanje Osmanske carevine), a umjesto toga dobili smo nesto slicno turskim tv-novelama
User avatar
Adem_
Posts: 122
Joined: 16/06/2014 21:32

#8195 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Adem_ »

Image

Knjiga je za cistu desetku :thumbup:
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#8196 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Pooll »

doktor78 wrote: Onako... po meni, najlosija knjiga u kvintetu. Ocekivao sam veci akcenat na drustveno-politicki kontekst vremena u kojem se radnja odigrava (propadanje Osmanske carevine), a umjesto toga dobili smo nesto slicno turskim tv-novelama
Je, je... malo nešto o samom Bolesniku na Bosforu na samom kraju XIX st... Meni toliko i ne smeta jer uglavnom znam dosta o tom periodu... kako idem naprijed, više naginje na sladunjavi ljubavni roman... Očekivao sam i ja više rasprave i detalja o samom stanju u Carstvu... hoće to mene da krenem od najlošijeg dijela :D
Milloni wrote:@Pooll da ti pošaljem prva dva dijela poštom? Mislim da sjene narova drveta imam i u elektronskoj formi.
Hvala punoooo... prva dva dijela su na čitanju, pa će doći i do mene kroz koji dan, tamam dok ja pročitam 3, 4 i 5 dio :)
vele77
Posts: 19
Joined: 07/10/2005 22:44

#8197 Re: Šta trenutno čitate?

Post by vele77 »

Probudi me kad podje - Merita Arslani
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#8198 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

Image
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#8199 Tip & Run :: Edward Paice

Post by Romanija »

I Svjetski Rat u istocno-africkim kolonijama izmedju Engleza, Juznoafrikanaca, Belgijanaca i Portugalaca na jednoj strani i Njemaca na drugoj, detaljno prikazana na 488 stranica. Fascinantna knjiga kojoj bi jedino pomogle malo detaljnije usporedne mape danasnje Tanzanije, juznog dijela Kenije, Ruande i sjevernog djela Mozambika i Zambije.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Image
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#8200 Re: Šta trenutno čitate?

Post by saga »

Knife of Dreams
Image

11a knjiga serijala The Wheel of Time
Ova i jos 3 do kraja... polako umirem citajuci, ali ne pamtim kad sam ovoliko uzivala u knjigama :mrgreen:
Post Reply