Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12351 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

kao klinka sam čitala neki fantasy i sjećam se samo da je lik bio neki vitez, albino, nešto volšebnici folovi golovi....prije 30tak godina čitano, jel :D i ne bi mi mrsko da izguglam (trebalo je malo vremena da se nabasa :twisted: ) da je riječ o Michaelu Moorcocku i njegovom Erliku od Melnibonea.....moram potražiti da vidim jel čemu :hm: tad mi se sviđalo :chmoljava:
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12352 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Image

Pavičić dobar kao i uvijek...smješten je u (treba li reći: splitski) fudbalski milje, što navijački, što igračko-upravljački, što će reći i u svijet deklasiranih "idealista" kojima je balun jedna od rijetkih preostalih životnih utjeha i iluzija da nisu totalni gubitnici, kao i u svijet polumafijaških mešetara (i njihovih pulena u gaćama & štucnama) koji ležerno trguju bodovima, utakmicama, čak titulama i kupovima – dakle: željama i snovima naivnih gradskih lumpena…
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12353 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

shmizlica wrote: 13/09/2022 10:47 kao klinka sam čitala neki fantasy i sjećam se samo da je lik bio neki vitez, albino, nešto volšebnici folovi golovi....prije 30tak godina čitano, jel :D i ne bi mi mrsko da izguglam (trebalo je malo vremena da se nabasa :twisted: ) da je riječ o Michaelu Moorcocku i njegovom Erliku od Melnibonea.....moram potražiti da vidim jel čemu :hm: tad mi se sviđalo :chmoljava:
Morkoka nisam čitao, ali sam na tvoje pominjanje našao Erlika u PDF formatu. Ako ne bježiš od digitalnih izdanja, imaš nekoliko njegovih knjiga na balkandownload tačka org forumu.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#12354 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Dobar je Pavičić. Preporučujem i njegovu "Žena s drugog kata".
Kod mene trenutno:
Image
Jedini noviji srpski pisac koji me oduševio.
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12355 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Praetorious wrote: 15/09/2022 20:23 Morkoka nisam čitao, ali sam na tvoje pominjanje našao Erlika u PDF formatu. Ako ne bježiš od digitalnih izdanja, imaš nekoliko njegovih knjiga na balkandownload tačka org forumu.
našla, hvala svakako :-D
doktor78 wrote: 15/09/2022 20:28 Dobar je Pavičić. Preporučujem i njegovu "Žena s drugog kata".

Jedini noviji srpski pisac koji me oduševio.
čitala Ženu :thumbup: a bacim pogled i na bojana :mrgreen:
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12356 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

''sjedim u krčmi sa nekoliko hipika.
hipika ima pet.
hipik po imenu Tod na grudima nosi parče uha svog prijatelja kojemu uši i nisu potrebne jer se od silne kose i ne vide''


Image
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#12357 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

shmizlica wrote: 16/09/2022 07:50
bacim pogled i na bojana :mrgreen:
Iako za njom kuka na sav glas, naš narod se, ustvari, užasava uređene države. A demokratija je upravo to, društvo u kom su pravila ista za sve. Zato je Srbima lakše da trpe jednog diktatora nego sijaset zakona. Ježe se od života u kom neće moći da parkiraju gde hoće, da nadziđuju zgrade, kupuju diplome, zapošljavaju se preko veze, pucaju iz pištolja o praznicima i veseljima. Istrajno trpe populizam, demagogiju i manjak slobode da bi u toj mutnoj vodi plivali kako to već vekovima čine. Neka mi niko ne kaže da je šteta što Srbija nije deo moderne, demokratske Evrope. Nije šteta, jer mi volimo da nam je ovako!
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12358 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

doktor78 wrote: 15/09/2022 20:28 Dobar je Pavičić. Preporučujem i njegovu "Žena s drugog kata".

Jedini noviji srpski pisac koji me oduševio.


Jurica Pavičić je hrvatski pisac.
Da je srpski pisac, bio bi Đurica.
P. S. Bez uvrede.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#12359 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Benjaminsky wrote: 22/09/2022 17:30
doktor78 wrote: 15/09/2022 20:28 Dobar je Pavičić. Preporučujem i njegovu "Žena s drugog kata".

Jedini noviji srpski pisac koji me oduševio.


Jurica Pavičić je hrvatski pisac.
Da je srpski pisac, bio bi Đurica.
P. S. Bez uvrede.
Pogrešno quotanje koleginice iznad :mrgreen:
Opaska o srpskom piscu se odnosila na Bojana Ljubenovića.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12360 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Doduše Jure se ne bi naljutio, dobričina je. A i nema neke predrasude o Srbima.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12361 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Ne znam je li već spomenuto remek-djelo Lawrencea Durrella - Aleksandrijski kvartet, kvadrologija koju čine romani: Justine, Balthazar, Mountolive i Clea. Radnja se dešava u Aleksandriji prije i poslije II. svjetskog rata. Likovi su umjetnici, dipolomati i polusvijet Aleksandrije. Ja sam taj roman pročitao dva puta zbog njegove zanimljivosti, širine, stila i zavodljivosti.

Justine
Prvi dio odvija se u impresivnoj (ali dekadentnoj) Aleksandriji 1930-ih. Ovdje autor opisuje ljubavnu priču između zagonetne i zavodljive Justine i Darley, pripovjedačice priče.. Potonje se nalazi na početku priče na usamljenom grčkom otoku u pratnji Melisse, dvogodišnje djevojčice, kćeri njegovog bivšeg ljubavnika.

Balthazar
U drugoj knjizi sage činjenice i prikazano vrijeme slični su onima iz Justine. Jedina je razlika u tome što su činjenice prikazane iz perspektive dr. Balthazara, koja Justine vidi kao proračunljivu ženu, hladnu i punu mračnih namjera. Sukladno tome, za njega odnos između nje i Darley proizlazi iz plana koji je u suprotnosti s dobroćudnom biti ljubavi.

Mountolive
U trećem dijelu događa se još jedan pomak u perspektivi; usredotočena je na mladog engleskog diplomata Davida Mountolivea. Ovaj lik živi strastvenu vezu sa ženom starijom od njega. Uz to, uključen je u političku zavjeru. Iza nje su Justine i Nessim, stoga fokus priče pada na ljubav i spletke političke moći.

Clea
Durrell je kulminirao svoju tetralogiju veličanstvenim četvrtim dijelom. Clea, donosi privremenost sagi prepričavanjem putova i ishoda kojima svi likovi idu kad rat završi. S jedne strane, Justine je ograničena na svoje prebivalište i Mountolive napušta Aleksandriju. Umjesto toga, Darley se vraća u grad koji, unatoč ratnom razaranju, nije izgubio svoj šarm. Sa svoje strane, Clea, lik, čeka Darleyja po dolasku u grad, a da nema predodžbu o njemu ili događajima koji dolaze. Na kraju oboje su iznenađeni ljubavlju.

Može se nekome činiti da sam ispričao sve. Ali nisam jer fabula je sakrivena. Zato čitajući valja proniknuti u uzročno-posljedični slijed događanja. Zatim se nekome može učiniti da je to rašomonijada. Međutim, nije, djelo je više od toga.
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12362 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

nemogu ove istočnjake koji emigriraju na zapad pa pljuju po svojim matičnim državama.
za nagradu dobiju....promidžbu...ili ....promidždbu.
ne mogu
knjigu sam pročitao ....sa otpilike ovakvim izrazom na faci :-?

Image

jedan izuzetan arapski pisac Nagib Mahfuz je dobio i ovu (već i degradiranu, u smislu relevantnosti, nobelovu nagradu za književnost) bez da pljuje po svojoj zemlji.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12363 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

sikstinajn wrote: 27/09/2022 20:58 nemogu ove istočnjake koji emigriraju na zapad pa pljuju po svojim matičnim državama.
za nagradu dobiju....promidžbu...ili ....promidždbu.
ne mogu
knjigu sam pročitao ....sa otpilike ovakvim izrazom na faci :-?

Image

jedan izuzetan arapski pisac Nagib Mahfuz je dobio i ovu (već i degradiranu, u smislu relevantnosti, nobelovu nagradu za književnost) bez da pljuje po svojoj zemlji.
Molim vas objasnite šta su sve popljuvali "istočnjaci"? Šta je konkretno loše u knjizi koju ste pročitali?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12364 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12365 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Best E-Reader Overall: Amazon Kindle Paperwhite Signature Edition.
Best Budget E-Reader: Amazon Kindle.
Best Barnes & Noble E-Reader: B&N Nook GlowLight 4.
Best E-Reader For Borrowing Library Books: Kobo Libra 2.
Ne znam nista o ebook. Mislim i da cu se tesko navici.

Savjet potreban koji E-reader izabrati.

Je li lakse za nabavku knjiga, pitam ove sa iskustvom? Pogotovo me interesuje je li lakse naci prevode na bosanskom.

Zadnje dvije knjige koje sam citao jedna je na ekavskom druga hrvatski prevod. Ne znam sta mi vise pravi pomutnju. Ipak je gore hrvatski jer moram u glavi prevoditi rijeci. Dijalekt je lakse "prepravljati" u mislima.

Btw citam....ovo hrvatsko izdanje.

Otok vs. ostrvo, stabla vs. drvece :) mozda je do mene ali pomalo ko slobodni prevod. Prvo moze biti pitanje je li hrvatski ili srpski, drugo nikako, obje rijeci su u obje jezicke varijante zapadnoj i istocnoj u upotrebi.

Image

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12366 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Grean wrote: 01/10/2022 13:13 Prvo moze biti pitanje je li hrvatski ili srpski, drugo nikako, obje rijeci su u obje jezicke varijante zapadnoj i istocnoj u upotrebi.
Budući mi je jezik, pismo i književnost posao, mogu ti reći da po hrvatskom pravopisu na naslovnim stranama uvijek u originalu piše ime autora, a ne fonetski kao što je po srpskom pravopisu. Npr. kod hrvatskih nakladnika je uvijek ovako:

Johann Wolfgang von Goethe
PATNJE MLADOG WERTHERA

a kod srpskih izdvača je:

Johan Volfgang fon Gete
JADI MLADOG VERTERA
Last edited by Benjaminsky on 04/10/2022 12:02, edited 1 time in total.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12367 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Knjiga na Bosanskom jeziku teško da ćeš naći na internetu. Većina ljudi koja se bavi obradom knjiga ima pristup ili SR ili HR izdanjima, njih skenira i ta izdanja se mogu pronaći slobodna za čitanje. Do sad sam naišao svega na par knjiga na BH jeziku. Problem je i u domaćem izdavaštvu, otkupu autorskih prava, prevođenju i svim ostalim fazama do objavljivanja gotovog djela. Laguna i Znanje štancaju takvu količinu knjiga da je to nevjerovatno, barem s našeg stajališta.
E sad, ne znam za tebe, ali meni ne smeta ni ekavica ni SR ni HR jezik, razumijem sve. Poneka riječ zna ubosti u oči (i mozak) ali to je sasvim OK. Definitivno mi ne treba prevodilac - a ni Vujaklija - da razumijem. Više je to stvar navike, ako nisi navikao čitati publikacije iz okruženja onda prvi kontakt može biti ... hm! iznenađujući? Vremenom sve legne na svoje.
Redovno dobijam skenove na HR jeziku, OCRujem i obradim u Wordu, nemam nikakvih problema sa jezikom. No, radnja radi, knjige najnovije produkcije se mogu naći za čitanje, pa je to velika sreća današnjeg doba. Da je toga bilo u mojoj mladosti... eh! :-D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12368 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Praetorious wrote: 01/10/2022 18:28 Knjiga na Bosanskom jeziku teško da ćeš naći na internetu. Većina ljudi koja se bavi obradom knjiga ima pristup ili SR ili HR izdanjima, njih skenira i ta izdanja se mogu pronaći slobodna za čitanje. Do sad sam naišao svega na par knjiga na BH jeziku. Problem je i u domaćem izdavaštvu, otkupu autorskih prava, prevođenju i svim ostalim fazama do objavljivanja gotovog djela. Laguna i Znanje štancaju takvu količinu knjiga da je to nevjerovatno, barem s našeg stajališta.
E sad, ne znam za tebe, ali meni ne smeta ni ekavica ni SR ni HR jezik, razumijem sve. Poneka riječ zna ubosti u oči (i mozak) ali to je sasvim OK. Definitivno mi ne treba prevodilac - a ni Vujaklija - da razumijem. Više je to stvar navike, ako nisi navikao čitati publikacije iz okruženja onda prvi kontakt može biti ... hm! iznenađujući? Vremenom sve legne na svoje.
Redovno dobijam skenove na HR jeziku, OCRujem i obradim u Wordu, nemam nikakvih problema sa jezikom. No, radnja radi, knjige najnovije produkcije se mogu naći za čitanje, pa je to velika sreća današnjeg doba. Da je toga bilo u mojoj mladosti... eh! :-D
Ne znam, meni pravo para usi.

Nije mi jasno kako je bilo u predratno vrijeme, ne sjecam se, ne vjerujem da je bas sve sto sam citao, a citao sam puno, bilo na dijalektu kojim se govori od Une do Drine.

Sjecam se ove diskusije sa drugom iz Karlovca onomad u JNA, kaze ne citam na ekavici, stvarno nemam nista protiv ali necu da kvarim jezik. Danasnja nesigurnost u jezik u BiH puno govori o tome a razlog je mijenjanje jezika nakon 92. Ne radi se o tom je li razumijes, normalno da razumijes. Meni se kosa na glavi dize kad cujem ove nove narastaje u Sarajevu i kad kaze npr. vrtic kako se u ovom gradu nikad nije govorilo. I nema to nikakve veze sa nacionalizmom vec sa ocuvanjem jezika koji je blago.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#12369 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Soul_Sista »

sikstinajn wrote: 27/09/2022 20:58 nemogu ove istočnjake koji emigriraju na zapad pa pljuju po svojim matičnim državama.
za nagradu dobiju....promidžbu...ili ....promidždbu.
ne mogu
knjigu sam pročitao ....sa otpilike ovakvim izrazom na faci :-?

Image

jedan izuzetan arapski pisac Nagib Mahfuz je dobio i ovu (već i degradiranu, u smislu relevantnosti, nobelovu nagradu za književnost) bez da pljuje po svojoj zemlji.
Roman je prije svega licni memoari i sjecanja doticne spisateljice koji je oslonac (citaj: bijeg) nasla u klasicnim knjizevnim djelima, sto uopste nije slucajnost u momentu i historiji zemlje gdje ono licno, privatno i personalno pocinje da nestaje.

Ako mene pitas, roman je najmanje politican vec je kombinacija memoara i knjizvne kritike. I usput, mozemo mrziti rezim, politiku i politicke trendove zemlje iz koje poticemo, ali zaboga ne znci nikako da i mrzimo zemlju kao takvu. :)
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12370 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Soul_Sista wrote: 01/10/2022 21:14
sikstinajn wrote: 27/09/2022 20:58 nemogu ove istočnjake koji emigriraju na zapad pa pljuju po svojim matičnim državama.
za nagradu dobiju....promidžbu...ili ....promidždbu.
ne mogu
knjigu sam pročitao ....sa otpilike ovakvim izrazom na faci :-?

Image

jedan izuzetan arapski pisac Nagib Mahfuz je dobio i ovu (već i degradiranu, u smislu relevantnosti, nobelovu nagradu za književnost) bez da pljuje po svojoj zemlji.
Roman je prije svega licni memoari i sjecanja doticne spisateljice koji je oslonac (citaj: bijeg) nasla u klasicnim knjizevnim djelima, sto uopste nije slucajnost u momentu i historiji zemlje gdje ono licno, privatno i personalno pocinje da nestaje.

Ako mene pitas, roman je najmanje politican vec je kombinacija memoara i knjizvne kritike. I usput, mozemo mrziti rezim, politiku i politicke trendove zemlje iz koje poticemo, ali zaboga ne znci nikako da i mrzimo zemlju kao takvu. :)
tebi je definitivno svaka na mjestu, mada ima istočnjačkih pisaca koji uz pljuvanje po režimima koji vladaju u zemljama iz kojih su :zzzz: emigrirali omalovažavaju i običaje, kulturu, način života svog naroda.
kod ove iranke se meni lično , kao čitaocu, ne sviđa nimalo podanički način razmišljanja pa sam zato i naveo Mahfuza koji je jak a ne gmiže. :)
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#12371 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Soul_Sista »

[/quote]tebi je definitivno svaka na mjestu, mada ima istočnjačkih pisaca koji uz pljuvanje po režimima koji vladaju u zemljama iz kojih su :zzzz: emigrirali omalovažavaju i običaje, kulturu, način života svog naroda.
kod ove iranke se meni lično , kao čitaocu, ne sviđa nimalo podanički način razmišljanja pa sam zato i naveo Mahfuza koji je jak a ne gmiže. :)
[/quote]

Ne znam bas na sta mislis i na sta se odnosi ovo sto si procitao kao "podanicki" u njenom romanu. Ali kao zena i grupa zena koje opisuje u knjizi, one su se itekako nasle u podanickom polozaju, i to onako preko noci ih snaslo, ali ne zbog zapada vec novog tadasnjeg nadolazeceg rezima.

Mahfuza nisam citala pa nemam sta da pricam o njegovima djelima, stilu, temama. Cini mi se kao da ih nekako poredis pa ne znam jel to bas komparativno, mozda i jeste sa neke knjizevne-tematske strane. Evo ukratko procita neki sazetak o njemu i izgleda da je imao slicnu sudbinu kao i Rushdie, ograiso od "pravovjernih" (od kojih je i nasa Lolita pobjegla :D ). :run:
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12372 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Soul_Sista wrote: 01/10/2022 23:40
Mahfuza nisam citala pa nemam sta da pricam o njegovima djelima, stilu, temama. Cini mi se kao da ih nekako poredis pa ne znam jel to bas komparativno, mozda i jeste sa neke knjizevne-tematske strane. Evo ukratko procita neki sazetak o njemu i izgleda da je imao slicnu sudbinu kao i Rushdie, ograiso od "pravovjernih" (od kojih je i nasa Lolita pobjegla :D ). :run:
šta si uopšte čitala od orijentalnih pisaca?
turske ultrahedonistkinje? :D
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#12373 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tap3ah75 »

Broji li se ovo

Image
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#12374 Re: Šta trenutno čitate?

Post by suspect_zero »

tap3ah75 wrote: 02/10/2022 00:21 Broji li se ovo

Image
:thumbup:

O daaaa, konačno neko nešta normalno čita :D
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#12375 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tap3ah75 »

Ne znam je li čitaš DD ... ali dobra mi je Planeta mrtvih.
Imam još dva iz te serije za pročitati - sve mi žao.
:lol:
Biće da ću ih ostaviti nepročitane pa nagodinu sve ispočetka.
Post Reply