Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#12301 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

mufa1 wrote: 22/07/2022 17:03 Image

Ratna tematika, Podrinje, Srebrenica.. Strasno dobra knjiga. Procitao sam je u dahu..
Gdje se moze naci i ja bih rado?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#12302 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Ja:

Cika Jovu, s ljubavlju, nabavila

Image
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12303 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Nije me uhvatila ova prva knjiga olivera potzstcha krvnikova kci
Sve je to super rutinski ali fali nesto...
Ne znam...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#12304 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Jedan ratni raritet

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12305 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Dovršio i čitanje Karen M. McManus - Najgori dan u životu. Iako su protagonisti troje srednjoškolaca, knjiga nije namijenjena isključivo mlađoj populaciji. Radnja se odvija sporo, a kroz knjigu se dešavaju neke nove stvari, uvijek nepredviđene, pa se i čitava stvar zakuhava i ubrzava. Nije loša knjiga za prekratiti vrijeme. Što se ostalih njenih knjiga tiče, i one se bave mlađom populacijom. Nepotrebno za reći, većina nas starih pr*onja bi drugačije odreagirala, ali... djeca! Eh! U njihovim godinama, ja... bože! Ni ne sjećam se da sam bio tinejdžer :sad:

Idemo na dalje čitanje... da vidim šta ću izvući iz dubina HDD-a... ;-)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12306 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Image
Kuvet
Posts: 610
Joined: 22/05/2012 11:58

#12307 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Kuvet »

Legenda o Ali-paši. Izvrsno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12308 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Pročitao poduži uvod, i definitno bi mogla biti još jedna u nizu dobrog odabira. :bih:

Nastavim je poslije 21 lekcije za 21 vijek.

Image
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#12309 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GarfieldLover »

Sorry za malo spamanje teme, ali na istom je fonu - ima li neko ideju kako naruciti knjige iz Hrvatske? Hrvatski izdavac, ima u njihovim knjizarama, ali kod nas niko nije nabavio :-( Teen knjige su u pitanju, za dijete
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12310 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

U vrele ljetne dane i vrele duge noći, nema ništa bolje nego uzeti dobar triller da vas malo zagrije... hm!
Upravo sam dovršio čitanje odličnog krimi-romana Gregg Olsen - Od početka bijaše laž. Dobro vođena radnja, zaplet i priča na visini, ne trebam drugo reći nego - preporuke za čitanje.
Vikend odmor za jedan par se pretvara u noćnu moru kad žena bude oteta, a nedugo zatim i pronađena mrtva. Muž je sve posmatrao iz čamca, predaleko da pomogne. To potvrđuju i svjedoci iz obližnjih vikend-kućica. No, šta se skriva iza zatvorenih vrata parova koji su tu provodili vikend? Ko pozna koga? I koga koga vuče za nos i iskorištava?

Pročitajte knjigu i saznajte :thumbup:
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#12311 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

u svojoj zbirci kratkih priča makedonska radikalna feministkinja rumena bužarovska opisuje muško-ženske odnose

Image
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#12312 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Blixen »

David Baldacci
Redemption
User avatar
zerkalo
Posts: 33
Joined: 23/02/2012 12:53

#12313 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zerkalo »

Memoare Pabla Nerude 'Priznajem da sam živio' 😊
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#12314 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

Redukcije od Anite Pajević, ovo sam nabavila bila prije godinu, dvije pa preletila više nego detaljno čitala (pominjao se naslov na radionici nekoj). Zbirka pjesama je u pitanju (cca 50ak stranica), ima i referenci na Cortazara, Olgu Tocarczuk, Harry Pottera, Miyazakija itd, svašta nešto. Nije loše.
podijelila sam svoj mrak
s općim mrakom
tako mi se mrak smanjio
i zgusnuo istovremeno
zapucketao iz sklopljenog
kišobrana kojeg ovo ljeto nisam otvorila
čak ni da mi radi hlad
neki kišobrani obavljaju radnje
moj zna odrediti stanje
u kojem sam
tako sklopljen
pred mutnim nebom
od njih počinje nepoznat jezik
u jeziku podmetnut zločin
prsti im se skupe u kapsulama vode
fiksiranim za bioničke ruke
svoja lica mažu margarinom
nemoj da voda u kojoj se umivaju umre
ribe izbijeljene
itd.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12315 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

završila četvrti dio dine - božanski car dine, al nema šanse da odmah nastavim slijedeći, moram napraviti mali digresiju izmedju nastavaka :mrgreen: sad sam uzela nešto sasvim drugačije, crno mlijeko od elif shafak...promišljanja o majčistvu, karijeri, životu žene iz ugla spisateljice
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12317 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

shmizlica wrote: 17/08/2022 12:17 završila četvrti dio dine - božanski car dine, al nema šanse da odmah nastavim slijedeći, moram napraviti mali digresiju izmedju nastavaka :mrgreen: sad sam uzela nešto sasvim drugačije, crno mlijeko od elif shafak...promišljanja o majčistvu, karijeri, životu žene iz ugla spisateljice
moj ti je savjet da ne ideš poslije božanskog cara dine
to više nije frenk nego njegov netalentirani sin i onaj anderson
to je bagra :D

ove 2 frenkove i ne računam ...kapitol i heretici...to veze nema s originalom
poštedi se patnje
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12318 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Nisam još završio ovu "A slabi trpe ono što moraju" (koju apsolutno preporučujem), pronalazim još jednu varuvakisovu " Globalni minotaur", a sve su prilike da ću je teško nabaviti, jer je sav tiraž kod dva izdavača rasprodat, a novi nije doštampavan.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12319 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Black swan wrote: 18/08/2022 13:27
shmizlica wrote: 17/08/2022 12:17 završila četvrti dio dine - božanski car dine, al nema šanse da odmah nastavim slijedeći, moram napraviti mali digresiju izmedju nastavaka :mrgreen: sad sam uzela nešto sasvim drugačije, crno mlijeko od elif shafak...promišljanja o majčistvu, karijeri, životu žene iz ugla spisateljice
moj ti je savjet da ne ideš poslije božanskog cara dine
to više nije frenk nego njegov netalentirani sin i onaj anderson
to je bagra :D

ove 2 frenkove i ne računam ...kapitol i heretici...to veze nema s originalom
poštedi se patnje
:|
vidjeću kad se nakanim...moram ja proviriti barem :skoljka: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12320 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

bolje nemoj ja sam ih po 2 puta pročitao
ničeg se ne sjećam

te knjige imaju veze s dinom kao egipatski mubarak sa piramidama
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12321 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Dovršio čitanje Angela Marsons - Mrtve duše, šesti dio iz serijala Kim Stone. Navedena cura je inspektorica, a radnja knjiga prati neki od slučajeva krvnih delikta, kako se ona i njen tim snalaze. Nesiguni svjedoci, laži, unutrašnji konflikti i stari demoni - dio su onoga što ove knjige donose. Ovaj dio se konkretno bavi mržnjom - mržnjom prema svakome ko je 'drugačiji': prema crncima, Jevrejima, useljenicima, LGBT populaciji... Mržnja dovodi do izbijanja nasilja, a slučaj koji započinje nalaskom kostiju 20 godina starog ubistva se pretvara u modeni teror.
Knjiga nije loša i definitivno ide preporuka svim ljubiteljima trilera :thumbup:
Deckard74
Posts: 38
Joined: 22/02/2022 00:23

#12322 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Deckard74 »

Prva trećina Satanski Stihovi by Salman Rushdie
Centralna priča je prilično zatrpana svime i svačime i ima baš zahtjevnih dijelova gdje se baš zapitam koji k... šta sam upravo pročitao. Jednostavno roman nije lako štivo i traži drugačiji pristup.
S druge strane neki paragrafi su čista magija pisane riječi tako da bi i bez cijele kontroverze vjerovatno opet bio cijenjen pisac.
E sad ti problematični dijelovi na koje sam ja naišao do sad prave dodatni odmak od centralne teme i možda će do kraja djela imati smisla ali mi djeluje kao da je knjiga mogla bez toga i kao da ih je pisac uglavio tu "eto zato". Opet zasad ne vidim ništa toliko strašno da je izazvalo tolike reakcije i prijetnje smrću.
Uglavnom jedno originalno djelo koje bi čini mi se bilo bolje da se potrudilo koncentrisati malo.
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12323 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Paula McLain - Kad zvijezde potamne
Jedan psihološki triller, sa tematikom gubitka i pronalaska nove nade.
Mlada inspektorica iz LA-a (boga vam, jel ima ikakav triler sa inspektorom, samo pitam znatiželje radi?! ma znam da ima, samo se zezam) se bori sa gubitkom na privatnom polju, kao i sa starim demonima i osjećajem izdaje i gubitka u mladosti. Vraća se u malo idilično mjesto gdje je odrasla pokušavajući pronaći utjehu, no nailazi na mjesto obuzeto očajem nakon nestanka tinejdžerice. Sve joj je to tako dobro poznato, jer se i sama bavi nestalom djecom. Pomažući prijatelju iz djetinjstva, sada šerifu, da riješi slučaj, pratimo i nestanke drugih tinejdžerki u okruženju. Stvari se kompiciraju, bogu hvala na tome jer bi knjiga inače bila dosadna, pa se na kraju nabasava na krivca. Knjiga završava ostavljajući čitaoca da se nada pozitivnom rješenju i njenih privatnih problema, no to nipošto nije i garantirani ishod. Ostaje ona, ranije spomenuta, nada.
Knjiga nije loša, ali je daleko od vrhunskog trilera kao i drugih knjiga / serijala sa sličnom tematikom. Ko voli ovu vrstu štiva knjigu ne bi trebao propustiti. Ko ne voli... eh!
Ovu i ranije preporučene knjige možete pronaći u digitalnim formatima.
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#12324 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Image

isak samokovlija
naš pisac
u svojim književnim djelima obrađuje život i atmosferu jevrejskih mahala.
U Sarajevu je u periodu između dva svjetska rata živjelo oko 20% Jevreja.
....porijeklom je iz grada Samokova-Bugarska.
iznenađujuće vrhunski pisac koji povezuje detalje.
u pripovijetci ''od proljeća do proljeća'' piše o čovjeku,sefardu, Hajmaču, kojem krene naopako kada prvi put u životu vidi živu ribu.
Hajmačo je prodavač ribe.
ima tu i Kabale.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#12325 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Vam »

To Kill a Mockingbird, Harper Lee
Post Reply