Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10676 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

ExNihilo wrote:
Gojeni H wrote:Mit o Sizifu/Stranac - Albert Camus

Nako rijecko izdanje. Prevod i stampa - dvica!
Eh, to je knjiga. :D
Apsurdno mi je da ti kazem da je apsurdno to sto govoris. :D
Dobar je, samo valjalo mu je zivit' sa samim sobom.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10677 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Gojeni H wrote:
ExNihilo wrote:
Gojeni H wrote:Mit o Sizifu/Stranac - Albert Camus

Nako rijecko izdanje. Prevod i stampa - dvica!
Eh, to je knjiga. :D
Apsurdno mi je da ti kazem da je apsurdno to sto govoris. :D
Dobar je, samo valjalo mu je zivit' sa samim sobom.
Zašto?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10678 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

ExNihilo wrote:
Zašto?
Zezam se s tobom na racun Camusovog apsurdizma.

U avliji ozbiljnih rasprava, tek mi je sad jasno koliko se Kirkegard patio, jer su tu negdje, samo je jedan bio krscanin a drugi ateista.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10679 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Klaonica pet - Kurt Vonnegut

Americki klasik
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10680 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Toplo preporucujem (iz kolekcije "S plaze" :))

Image

Image

Image

i ovu malo manje (dosla u paketu s Kureishijem) 'nako je na momente sladunjava i kicasto napisana. preporucujem je samo jer ima nekih univerzalnih istina, razmisljanjima iz perspektive generacijskih jazova i sto je mene navela da malo vise razmisljam o svojim roditeljima i starijim ljudima (mogla sam staviti znak jednakosti umjesto "i") sto me se trenutno dotice, posebno iz zenske perspektive. a i cinjenice da su i nasi roditelji - ljudi, sa svim ocekivanjima, nadanjima, sitnim srecama i nesrecama, nesretnim i sretnim ljubavima i ceznjama.

p.s. ZGLAVE nije ljubavna prica :? :? stavise ljubavna prica u njoj je na 10 stranica i veoma kliseizirana.

Image
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10681 Re: Šta trenutno čitate?

Post by wewa »

Image

procitala u dva daha
MA mi je valjda najdraza autorica
price su joj tako jednostavne, pitke, a neobicno upecatljive iako univerzalne
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10682 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Black swan wrote:Image
sranje
al je tanka
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10683 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

e a ja sad ganjam ovu:

Image

citala sam negdje o piscu koji je navodno u sezdesetim dobio odobrenje za iseljenje iz Rusije(!?) pa se spakovao, pa mu reklo - sta? to sev? jok more, mozes se iseliti ali da poneses samo jedan kofer. pa je u jedan kofer spakovao sve i ponio ga i na njega zaboravio, da bi mu ga kcerka nekad kasnije nasla u dnu ormara, pa ga otvorio i svaka stvar je jedna prica...

e jedvacekam da nadjem knjigu <3
pa eto ako ko hoce da me obraduje :D preferiram srpske prevode Rusa :-D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10684 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

hadzinicasa wrote:
i ovu malo manje (dosla u paketu s Kureishijem) 'nako je na momente sladunjava i kicasto napisana. preporucujem je samo jer ima nekih univerzalnih istina, razmisljanjima iz perspektive generacijskih jazova i sto je mene navela da malo vise razmisljam o svojim roditeljima i starijim ljudima (mogla sam staviti znak jednakosti umjesto "i") sto me se trenutno dotice, posebno iz zenske perspektive. a i cinjenice da su i nasi roditelji - ljudi, sa svim ocekivanjima, nadanjima, sitnim srecama i nesrecama, nesretnim i sretnim ljubavima i ceznjama.

p.s. ZGLAVE nije ljubavna prica :? :? stavise ljubavna prica u njoj je na 10 stranica i veoma kliseizirana.
Hemon mi je skroz bezze,
a Intimu i Tamaro sam pročitala prije skoro 20 godina ( :shock: :( ),
Intima mi je tad bila baš odlična, kao i sve Kureishijeve tih godina - izvrsni Buda, Intima, Crni album, Gabrijel, preporuka za sve, a onda, ne znam šta se s njim desilo, odjednom više nije bio (toliko) popularan, da li zbog slabijih knjiga, ili slabijeg marketinga, ne znam,
a Tamaro, zanimljivo, iako ne pamtim uopće o čemu se radi, zaista, dobro pamtim da sam zaključila isto što i ti, da me je navela da o svojim roditeljima po prvi put počnem razmišljati kao o realnim, opipljivim ljudima koji imaju svoje mane, vrline, potrebe, sreće i razočarenja, životne uspone i padove, kad ih izdigneš iznad one jednodimenzionalne uloge, pa ih iz dječijih očiju preseliš u svijet 'pravih' ljudi kojima bi se, eto, mogla posvetiti i knjiga, pamtim da je knjiga sladunjava, da nije vrhunska književnost, ali zanimljivo da nas je pomakla i potakla u istom pravcu, a vjerovatno nismo jedine,
inače mi je besmisleno kad se omalovažavaju ili ismijavaju knjige koje su napravile velike tiraže, pogotovo ako nose neke humane, univerzalne poruke, Srce je "Italian book most sold in the 20th century", 35 jezika, velika stvar, zaista, samo budala bi to mogla potcijeniti,

Prema onome što sam zaključila po tvom forumskom opusu i senzibilitetu, preporučujem ti, sad mi pade na pamet, Zimske priče Karen Bliksen, ako ih nekad negdje nađeš, ne propusti, odlična je, ali teško, izgleda da više nigdje nije dostupna, možda negdje na netu,
Ja sam se, pomalo umorna od publicistike, u zadnje vrijeme okrenula fikciji, psiho trilerima i akciji :mrgreen: i uživam, zaista,
Djevojka na vlaku, velika preporuka, tako je dobro napisana, nevjerovatna knjiga koju ne možeš ispustiti iz ruku dok je ne završiš, iako banalnog zapleta, tako je dobro krojena i vođena do samog kraja i neočekivanog twista da je zaista pamtiš još dugo kasnije,
ista autorica, U tihoj vodi, nešto, za mrvu slabija, ali ipak izvrsna knjiga, Paula Hawkins je veliki pisac, još brda sličnih, odličnih, sam pročitala ljetos, ali ne bih nijednu posebno izdvojila, upravo sam počela Sušu Jane Harper, zasad je odlična, obećava, a Oštri predmeti Gillian Flynn čekaju,

Pratim preporuke profesionalaca, mislim da je to uvijek najpametnije i najjednostavnije, Vulkan i Laguna brzo i jeftino prevode (što nije uvijek plus) pa će mnogi od naslova ispod ubrzo stići i do nas, a Hrvati to rade nešto sporije i skuplje (što nije uvijek minus),
https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizev ... e/7709532/
https://www.washingtonpost.com/graphics ... 54cdeae02e
https://www.theguardian.com/books

Ispade ovo predugo :D pozdrav, do čitanja.
shae_ba
Posts: 103
Joined: 08/03/2013 15:14

#10685 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shae_ba »

Skoro završena sa čitanjem..Halid Hoseini ( A planine su odjekivale)
Pročitao sam i prethodne dvije, i ova se može preporučiti.
Interesantno u knjizi se pominje žena iz Bosne po imenu Amra Ademovic koja radi kao bolničarka sa stranim humanitarnim organizacijama u Afganistanu i zauzima prilično važnu ulogu u razvoju događaja.
Da li je još neko pročitao, kakvi su utisci?

Image
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#10686 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Daryl Dixon »

Upravo završio "Pazi kojeg vuka hraniš" - Crnkić Kenan
Mislio sam da je neki copy-paste jer sam pročitao 3-4 knjige na engleskom jeziku na ovu tematiku a u suštini nije.
Posebno je ostala upečatljiva posljednja rečenica. Preporuka svakako.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10687 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Daryl Dixon wrote:Upravo završio "Pazi kojeg vuka hraniš" - Crnkić Kenan
Mislio sam da je neki copy-paste jer sam pročitao 3-4 knjige na engleskom jeziku na ovu tematiku a u suštini nije.
Posebno je ostala upečatljiva posljednja rečenica. Preporuka svakako.
MORA
DA
SE
SALIS
!!!
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#10688 Re: Šta trenutno čitate?

Post by bluesjunior »

terry pratchett
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#10689 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Daryl Dixon »

hadzinicasa wrote:
Daryl Dixon wrote:Upravo završio "Pazi kojeg vuka hraniš" - Crnkić Kenan
Mislio sam da je neki copy-paste jer sam pročitao 3-4 knjige na engleskom jeziku na ovu tematiku a u suštini nije.
Posebno je ostala upečatljiva posljednja rečenica. Preporuka svakako.
MORA
DA
SE
SALIS
!!!
Š T A J E P R O B L E M ?!
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10690 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Banksy wrote: Hemon mi je skroz bezze,
a Intimu i Tamaro sam pročitala prije skoro 20 godina ( :shock: :( ),
Intima mi je tad bila baš odlična, kao i sve Kureishijeve tih godina - izvrsni Buda, Intima, Crni album, Gabrijel, preporuka za sve, a onda, ne znam šta se s njim desilo, odjednom više nije bio (toliko) popularan, da li zbog slabijih knjiga, ili slabijeg marketinga, ne znam,
a Tamaro, zanimljivo, iako ne pamtim uopće o čemu se radi, zaista, dobro pamtim da sam zaključila isto što i ti, da me je navela da o svojim roditeljima po prvi put počnem razmišljati kao o realnim, opipljivim ljudima koji imaju svoje mane, vrline, potrebe, sreće i razočarenja, životne uspone i padove, kad ih izdigneš iznad one jednodimenzionalne uloge, pa ih iz dječijih očiju preseliš u svijet 'pravih' ljudi kojima bi se, eto, mogla posvetiti i knjiga, pamtim da je knjiga sladunjava, da nije vrhunska književnost, ali zanimljivo da nas je pomakla i potakla u istom pravcu, a vjerovatno nismo jedine,
inače mi je besmisleno kad se omalovažavaju ili ismijavaju knjige koje su napravile velike tiraže, pogotovo ako nose neke humane, univerzalne poruke, Srce je "Italian book most sold in the 20th century", 35 jezika, velika stvar, zaista, samo budala bi to mogla potcijeniti,

Prema onome što sam zaključila po tvom forumskom opusu i senzibilitetu, preporučujem ti, sad mi pade na pamet, Zimske priče Karen Bliksen, ako ih nekad negdje nađeš, ne propusti, odlična je, ali teško, izgleda da više nigdje nije dostupna, možda negdje na netu,
Ja sam se, pomalo umorna od publicistike, u zadnje vrijeme okrenula fikciji, psiho trilerima i akciji :mrgreen: i uživam, zaista,
Djevojka na vlaku, velika preporuka, tako je dobro napisana, nevjerovatna knjiga koju ne možeš ispustiti iz ruku dok je ne završiš, iako banalnog zapleta, tako je dobro krojena i vođena do samog kraja i neočekivanog twista da je zaista pamtiš još dugo kasnije,
ista autorica, U tihoj vodi, nešto, za mrvu slabija, ali ipak izvrsna knjiga, Paula Hawkins je veliki pisac, još brda sličnih, odličnih, sam pročitala ljetos, ali ne bih nijednu posebno izdvojila, upravo sam počela Sušu Jane Harper, zasad je odlična, obećava, a Oštri predmeti Gillian Flynn čekaju,

Pratim preporuke profesionalaca, mislim da je to uvijek najpametnije i najjednostavnije, Vulkan i Laguna brzo i jeftino prevode (što nije uvijek plus) pa će mnogi od naslova ispod ubrzo stići i do nas, a Hrvati to rade nešto sporije i skuplje (što nije uvijek minus),
https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizev ... e/7709532/
https://www.washingtonpost.com/graphics ... 54cdeae02e
https://www.theguardian.com/books

Ispade ovo predugo :D pozdrav, do čitanja.

Pa ti citala prije 20 godina.... ja kupila u posti kad sam kupovala postanske marke za razglednice (da ja sam ta jedna sto i dalje salje razglednice :)) pakovanje Intima+Tamaro za 49 kuna :) :) :) :) To stvarno nije bilo ciljano, dok recimo Pirke i Hemon - jesu. Za Hemona bih voljela da se konacno ponovo sa sobom sastavi, rovari po svojim ranama, dok potpuno ne iskrvari, od djeteta do rata na jedan surov nacin... Meni lezi u smislu u kojem mi i Dzamonja lezi, a i Dezulovic cesto, kad te recenica bubne sakom u stomak i izbije ti dah... Stilski je vec druga prica, ali ja sam na Rusima odrasla, ima malo i toga...

Takodjer sam protiv omalovazavanja knjiga (vidi post iznad - sic!) jer po meni, neke knjige imaju vrijednost u tome da sluze za relaksaciju, ono kad preskocis 20 stranica - odlutas, pa nastavis kao da se nista nije desilo, pa one knjige na Kilo, pa plazne knjige...

Hvala ti na preporukama, Imam sta tabiriti sad :)

htjela bih se takodjer zahvaliti javno na knjigama Koje sam trazila a Koje su stigle linkovno u Inbox
<3
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10691 Re: Šta trenutno čitate?

Post by MarlboroGold »

Quentin Meillassoux - Poslije konačnosti
User avatar
Capajebo
Posts: 20742
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#10692 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Capajebo »

Je li neko čitao wheel of time? Isplatili se upuštati u čitanje serijala?
I, ako da, gdje se ima uzeti kod nas?
Već duže vrijeme mi je jedna osoba predlaže, pa ne znam ni sam šta da radim :mrgreen:
mesha78
Posts: 33
Joined: 20/11/2009 20:54
Location: Bugojno

#10693 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mesha78 »

Victor Hugo - Les Miserables
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10694 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Capajebo wrote:Je li neko čitao wheel of time? Isplatili se upuštati u čitanje serijala?
I, ako da, gdje se ima uzeti kod nas?
Već duže vrijeme mi je jedna osoba predlaže, pa ne znam ni sam šta da radim :mrgreen:
bolje pročitaj 14 različitih knjiga

razmisli što možeš metnuti u 14 različitih knjiga u odnosu na razvučen i neodvršen serijal by autor
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#10695 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dobar osjecaj »

Capajebo wrote:Je li neko čitao wheel of time? Isplatili se upuštati u čitanje serijala?
I, ako da, gdje se ima uzeti kod nas?
Već duže vrijeme mi je jedna osoba predlaže, pa ne znam ni sam šta da radim :mrgreen:
Moja poznanica je mjesecima svaki slobodan trenutak koristila da čita elektronsku verziju na najmanjem mogućem Samsung telefonu. Ujutro kad smo šetale do posla, prepričavala bi mi segmente. Nisam je nikad vidjela toliko navučenu na nešto. Nije mogla prestati čitati.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10696 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

dobar osjecaj wrote:
Capajebo wrote:Je li neko čitao wheel of time? Isplatili se upuštati u čitanje serijala?
I, ako da, gdje se ima uzeti kod nas?
Već duže vrijeme mi je jedna osoba predlaže, pa ne znam ni sam šta da radim :mrgreen:
Moja poznanica je mjesecima svaki slobodan trenutak koristila da čita elektronsku verziju na najmanjem mogućem Samsung telefonu. Ujutro kad smo šetale do posla, prepričavala bi mi segmente. Nisam je nikad vidjela toliko navučenu na nešto. Nije mogla prestati čitati.
Pošalji mi njene kontakt podatke. :D
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10697 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

to je bilo aktualno kod mog kolege prije 15 godina
kupovao engleske knjige
ko god gdje ide mora mu to pogledati
stao na 7. knjizi kaže odužilo
gore od martina
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10698 Re: Šta trenutno čitate?

Post by wewa »

Image

mastovitost autorice i sposobnost kontrole nad tolikim pricama fascinira
apsolutna preporuka
User avatar
Capajebo
Posts: 20742
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#10699 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Capajebo »

dobar osjecaj wrote:
Capajebo wrote:Je li neko čitao wheel of time? Isplatili se upuštati u čitanje serijala?
I, ako da, gdje se ima uzeti kod nas?
Već duže vrijeme mi je jedna osoba predlaže, pa ne znam ni sam šta da radim :mrgreen:
Moja poznanica je mjesecima svaki slobodan trenutak koristila da čita elektronsku verziju na najmanjem mogućem Samsung telefonu. Ujutro kad smo šetale do posla, prepričavala bi mi segmente. Nisam je nikad vidjela toliko navučenu na nešto. Nije mogla prestati čitati.
A gdje ćeš mi to reći :lol:
Znači ako krenem čitati nema me nigdje 2-3 mjeseca :mrgreen:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#10700 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dobar osjecaj »

Capajebo wrote:A gdje ćeš mi to reći :lol:
Znači ako krenem čitati nema me nigdje 2-3 mjeseca :mrgreen:
Ma hajde molim te, to je divno stanje. Rado bih ponovo i sama prošla kroz takvu ovisnost o nečemu napisanom.
Post Reply