Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

John Cleese
Posts: 37170
Joined: 25/05/2010 18:30

#10401 Re: Šta trenutno čitate?

Post by John Cleese »

Jara wrote:Image
:shock: :D :lol:
Šta čitala - hodala, a meščini dizajner naslovnice nije (hodao)! :lol:
Ma nema veze - makar je drzavu potrefio :| :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10402 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

The war of the world by Niall Ferguson
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10403 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bloo »

Endurance: Shackleton's Incredible Voyage
od Alfreda Lansinga
Image
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#10404 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dobar osjecaj »

karanana wrote:Kad sam bio hodza.

Ako predjete preko prvih par stranica sa veoma kratkim i pomalo nejasnim recenicama, vrlo brzo cete skontati ko je ko. I onda vas pisac uvodi u njegov dozivljaj s grbavice. Slikovito opisujuci mjesto i lokaciju. Ako poznajete ulice, zgrade, radnje, ulaze.....kao da ste tu tada u trenutku radnje.
Ovaj roman dusu dao za film. Podsjeca na remake.
U dahu sam pročitala prvih 300 stranica tokom vikenda. Živim tu gdje se dešava prvih 200 stranica. Jezik je tako kratak. Stvaran. Naš. Bio bi priličan izazov za prevod. Ovo nije roman. Ljudi i dešavanja su toliko stvarni i bliski da želim ostati tu s njima.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#10405 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Image

Zarazno dobru napuljsku sagu u prvom licu priča nam zrela Elena. Ovo je analiza jednog prijateljstva u kojem se svi pomalo prepoznajemo.

Lila i Elena nisu mogle biti različitije, a ipak su bile nerazdvojne i već kao djevojčice najbolje prijateljice. Koja od nas ne bi mogla ispričati sličnu priču? Ova me je knjiga itekako vratila u djetinjstvo i školu i pokrenula neku nostalgiju u meni. Koliko sam se puta, čitajući u jednom dahu ovu predivnu knjigu, sjetila sličnih ili identičnih situacija iz moje mladosti. Ah, to prijateljstvo protkano rivalstvom, izdajom, sukobima i pripadanjem je uvijek bilo i bit će važna književna tema koja nas sve dotiče i potiče na razmišljanje. Naslućuje se prava psihološka studija ženskih prijateljskih odnosa. Zato toliko obuzima i privlači. Poput Knausgaarda koji je to učinio u muškom rodu, Ferrante slično ogoljuje svoj život i odrastanje u ženskom rodu, ali pritom analizira i svijet koji je okružuje.
Tko je Elena Ferrante?

Nemamo pojma. Ono što je o ovoj književnici poznato je jako, jako malo. Znamo da je Talijanka koja je rođena 1943,. I da piše pod pseudonimom. Prvi je roman objavila 1992. godine, no javnost nikada nije saznala tko se skriva iza ovog imena. Napisala je desetak romana, a najpoznatiji su „Dani zaborava“(I giorni dell’abbandono). “Napuljski romani” su tetralogija o dvijema prijateljicama iz Napulja koje nastoje izgraditi svoje živote u brutalnoj napuljskoj sredini. Tetralogiju čine romani „Moja izvrsna prijateljica“, “ Priča o novom imenu“, „Oni koji odlaze i oni koji ostaju“ i „Priča o izgubljenom djetetu“ – taj posljednji je nominiran za uglednu talijansku književnu nagradu Strega..
Citam ovu prvu iz tetralogije ‘Napuljski romani’ na preporuku podmladka.

Vjerovatno je pomalo tinejdzerska, popularna je u tim krugovima ali ja se nadam interesantnom putovanju kroz Napulj i vrijeme Eleninog odrastanja u njemu.

Ja sam ga posjetio jednom tj Kasertu ali nisam stigao vidjeti i saznati nista zbog obaveza. Putovanja kroz knjige su svakako interesantnija.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#10406 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Vidim napadnut Nedzad Latic, a bas upravo citam njegovu romaniziranu pricu o stradanju Mladih muslimana nakon Drugog svjetskog rata "Krv bijelog horoza". Teska tema, ali jako dobra knjiga.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#10407 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dobar osjecaj »

Grean wrote: Citam ovu prvu iz tetralogije ‘Napuljski romani’ na preporuku podmladka.

Vjerovatno je pomalo tinejdzerska, popularna je u tim krugovima ali ja se nadam interesantnom putovanju kroz Napulj i vrijeme Eleninog odrastanja u njemu.

Ja sam ga posjetio jednom tj Kasertu ali nisam stigao vidjeti i saznati nista zbog obaveza. Putovanja kroz knjige su svakako interesantnija.
Meni je bila dosadna u prvom pokusaju citanja, pa cu probati nekad kasnije.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#10408 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Ovo lici na kraj-J.Barnes
Konacno dosla na red, a trebala je biti jos prije nekih 4-5 godina...neobicna prica, mogu se pronaci u glavnom liku...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#10409 Re: Šta trenutno čitate?

Post by banjaluka078 »

Nikad dosta feminizma.

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10410 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10411 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Nastavljam sa pomalo zaboravljenom knjgom,štivo vrijedno svake potrošene dragocjene sekunde + linkovi unutar fusnota koje svakako treba usput pročitati.Obavezna preporuka svakome koga zanima ova tematika.Da se zna ova je knjiga potpuno besplatna za download.

https://transhumanismpandemic.wordpress ... paperback/

Image
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#10412 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zipoo »

Poceo Metro 2033
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10413 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

SmokingMan wrote:Nastavljam sa pomalo zaboravljenom knjgom,štivo vrijedno svake potrošene dragocjene sekunde + linkovi unutar fusnota koje svakako treba usput pročitati.Obavezna preporuka svakome koga zanima ova tematika.Da se zna ova je knjiga potpuno besplatna za download.

https://transhumanismpandemic.wordpress ... paperback/

Image

Napiši koju riječ više.
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#10414 Re: Šta trenutno čitate?

Post by samsonsam »

Image

Prva knjiga (sigurno ne i zadnja) od Ustinova koju sam procitao.
Iako je knjiga davno izasla (1959) neke stvari :thumbup: ,kao npr. razlicite ljudske slabosti i mane, su uvijek aktuelni mozda pod drugim nazivom ali jos uvijek prepoznatljivi.
Sa dovoljno humora i ironije napisano rukom starog majstora pripovjedaca. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10415 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

ExNihilo wrote:
SmokingMan wrote:Nastavljam sa pomalo zaboravljenom knjgom,štivo vrijedno svake potrošene dragocjene sekunde + linkovi unutar fusnota koje svakako treba usput pročitati.Obavezna preporuka svakome koga zanima ova tematika.Da se zna ova je knjiga potpuno besplatna za download.

https://transhumanismpandemic.wordpress ... paperback/

Image

Napiši koju riječ više.
Trenutno sam u fazi čitanja iste,usporenim tempom,jer mi nije primarna,tj.čitam dvije knjige unakrsno nju i knjigu Antimatter od Francka Close*

Po onome što sam za sada mogao zaključiti knjiga se u svome prvom dijelu prvenstveno bavi uvodom u "podgrane" koje čine jednu ideologiju zvanu transhumanizam,ali i kritikom na njezinu moguću zloupotrebu od strane korporacija i političke elite,i trenutno sam na poglavlju 8 Electroceuticals:The Cyber-Pharmaceutical Prison.Realno,sa vremena na vrijeme štivo me u jednu ruku podsjeća na neko Conspiracy djelo,ima malo tih primjesa,više kako bi se privukla publika,ali podnošljivo je,ima korisnih stvari.
*(to je doslovno uvod u svijet "subatomske fizike",ili visokoenergetskih interakcija u fizici elementarnih čestica.Budući da je štivo sa namjerom bilo prilagođeno široj publici,ono se uglavnom "površno" bavi pitanjem zašto je tokom procesa poništavanja između materije i antimaterije,jedna dostatna količina materija ipak uspjela "preživjeti" jednu takvu kosmičku kataklizmu.)
Više sam je počeo čitati iz neke svoje znatiželje,a u suštini ova tematika nije među mojom listom hobija koje upražnjavam,tu se potkrade koja knjiga da bi razbila tu neku monotoniju čitanja i osvježila pamćenje.Filozofiju ne preferiram,ni približno,osim ako joj nužno,ali nužno moram pribjeći kroz literaturu koju čitam (jednostavno svaki autor eksperimentiše sa njom),iskreno postoji samo jedno aristotelovo dijelo koje bi sa toliko žara želio pročitati,jer se striktno dotiče meni bliske teme:"O nebu,o postojanju i propadanju".
User avatar
Truba
Posts: 81666
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10416 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

ha? :skoljka:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#10417 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ćiribiribela »

Dark Matter- Blake Crouch

Danas zavrsila, preporucujem.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10418 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

Ima li ko kakvu preporuku za nešto slično ovome:

Image

fikcija, triler, saspens, tvist, da me drži budnom dok je ne završim... hvala.
merko30
Posts: 40
Joined: 02/06/2017 14:07

#10419 Re: Šta trenutno čitate?

Post by merko30 »

Banksy wrote:Ima li ko kakvu preporuku za nešto slično ovome:

Image

fikcija, triler, saspens, tvist, da me drži budnom dok je ne završim... hvala.
Mozda nesto od Pattersona, meni je ova bila zanimljiva:
Image

Ja danas zavrsio sa 'Deblokadom' od Dennisa Gratza, poceo Usijanje od Lee Childa
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10420 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

Hvala za preporuku, pogledaću,
kakav je Gratz?
merko30
Posts: 40
Joined: 02/06/2017 14:07

#10421 Re: Šta trenutno čitate?

Post by merko30 »

Nisam znao o cemu se radi kad sam uzeo, u pocetku sam mislio da je glupo, a onda se zakuhalo, nije loše.
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#10422 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Lost_Found »

Image

uh bas odlicna knjiga, super napisana, pomalo neobican stil, i nakon citanja drzi, vraca misli, odavno nesto bolje ne procitah
User avatar
Truba
Posts: 81666
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10423 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image
previše gejeva
prodajem :D
User avatar
Truba
Posts: 81666
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10424 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image
doktor78
Posts: 3013
Joined: 14/09/2006 11:02

#10425 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Lost_Found wrote:Image

uh bas odlicna knjiga, super napisana, pomalo neobican stil, i nakon citanja drzi, vraca misli, odavno nesto bolje ne procitah
Kupio je kao poklon. Dok je bila kod mene uzeo malo da prelistam i skoro pola procitao. Dobra pravo.
A onom kome sam je kupio nije se bas svidjela.
Post Reply