Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10226 Re: Šta trenutno čitate?

Post by wewa »

SmokingMan wrote:Da li je moguće preko nekih sarajevskih knjižara moguće naručiti literaturu na nekom od stranih jezika?
probaj sa Sahinpasicem, meni su svojevremeno nabavljali sta god sam trazila
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10227 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

wewa wrote:
SmokingMan wrote:Da li je moguće preko nekih sarajevskih knjižara moguće naručiti literaturu na nekom od stranih jezika?
probaj sa Sahinpasicem, meni su svojevremeno nabavljali sta god sam trazila
Idem odmah. :thumbup:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#10228 Re: Šta trenutno čitate?

Post by The 51st State »

justin cronin, trilogija prelaz, odavno nesto bolje ne citah iz zanra.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10229 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image

Na 60-oj sam stranici. Sve su prilike da sam se grdno zajebo i bacio pare. :(

Samo do mene.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#10230 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zijancer »

Damir0406 wrote:Image
:-D aaaj ljetos sam je ponovo pročitala i vratila.
Fantastican opis bitke kod Midwaya, koji bi bilo super postaviti kao izdvojen članak, i to sa analizom koju na kraju poglavlja daje onaj njemački general (ali nema je u pdf-u).
Ljudi moji to je bio takav neopisiv cirkus ..koji se ne može ni shvatiti niti prepričati :-)
..uglavnom, američka pacifička flota (sa onim što je ostalo od nje nakon pearl harbora = par krstarica, koji razarač i tri nosača od kojih je jedan oštećen) kreće na glavninu japanskih snaga predvođenih admiralom hm.. Yamamotom? (ili tako nekako, njema veze :P )

Plan je odbraniti Midway na kojem se još uvijek nalazi američka vojna baza sa nešto malo bombardera i lovaca i skoro nikakvim rezervama.
Međutim, igrom slučaja komanda nad američkom flotom u tom trenutku je u rukama admirala Spruanca, koji je važio za opreznog, hladnokrvnog i mirnog čovjeka, dok je amiral Halsey u bolničkom krevetu. Taj Halsey je ustvari bio više tip divljaka kauboja koji će juriti za metom bez obzira na sve.

Sve je bilo super isplanirano :mrgreen: ...prvo su na japanske snage trebali krenuti bombarderi štićeni lovcima (sa dva nosača) i računajući na faktor iznenađenja potopiti njihove nosače probijajući se kroz zeroe, prije nego što oni lansiraju svoje. :-) I vjerovatno je bila planirana koordinacija sa bombarderima i lovcima sa midwayskog kopna, jel..
Međutim, ovi sa kopna su krenuli prvi primijetivši japance..i to lovcima..koje su zeroi poskidali. Zatim su lansirali bombardere, koji su isto tako poskidani..Japanski admiral (koji u prvom trenutku misli da ga napadaju bombarderi sa američkih nosača) shvata da napad dolazi s kopna i naređuje da se sa aviona skinu torpeda i montiraju bombe..to traje određeno vrijeme. U međuvremenu stvari su pošle naopako kod amerikanaca, admiral Spruance gleda kako neiskusne posade njegovih bombardera i lovaca ne uspijevaju poletiti sinhronizovano, završavaju u vodi i kasne..što će imati katastrofalne posljedice za faktor iznenađenja na koji više ne mogu računati. Spruanceovi lovci dolaze do japanaca taman u trenutku kada je Yamamoto naredio da se skinu bombe i montiraju torpeda (za napad na flotu, jer misli da je skinuo sve lovce i bombaredere s kopna). Yamamoto je zatečen jer sad misli da je opet napadnut s kopna i naređuje ponovo demontiranje torpeda i montiranje bombi :mrgreen: ... dalje postaje komplikovano, pa bi zato bilo lijepo postaviti tih 5-6 stranica za čitanje laganini :mrgreen:
Ovo je najbolja parodija na ljudske planove koju sam ikada čitala :P , a što je najsmješnije nije fikcija :mrgreen:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10231 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tranquil »

zijancer wrote:
Damir0406 wrote:Image
:-D aaaj ljetos sam je ponovo pročitala i vratila.
Fantastican opis bitke kod Midwaya, koji bi bilo super postaviti kao izdvojen članak, i to sa analizom koju na kraju poglavlja daje onaj njemački general (ali nema je u pdf-u).
Ljudi moji to je bio takav neopisiv cirkus ..koji se ne može ni shvatiti niti prepričati :-)
..uglavnom, američka pacifička flota (sa onim što je ostalo od nje nakon pearl harbora = par krstarica, koji razarač i tri nosača od kojih je jedan oštećen) kreće na glavninu japanskih snaga predvođenih admiralom hm.. Yamamotom? (ili tako nekako, njema veze :P )

Plan je odbraniti Midway na kojem se još uvijek nalazi američka vojna baza sa nešto malo bombardera i lovaca i skoro nikakvim rezervama.
Međutim, igrom slučaja komanda nad američkom flotom u tom trenutku je u rukama admirala Spruanca, koji je važio za opreznog, hladnokrvnog i mirnog čovjeka, dok je amiral Halsey u bolničkom krevetu. Taj Halsey je ustvari bio više tip divljaka kauboja koji će juriti za metom bez obzira na sve.

Sve je bilo super isplanirano :mrgreen: ...prvo su na japanske snage trebali krenuti bombarderi štićeni lovcima (sa dva nosača) i računajući na faktor iznenađenja potopiti njihove nosače probijajući se kroz zeroe, prije nego što oni lansiraju svoje. :-) I vjerovatno je bila planirana koordinacija sa bombarderima i lovcima sa midwayskog kopna, jel..
Međutim, ovi sa kopna su krenuli prvi primijetivši japance..i to lovcima..koje su zeroi poskidali. Zatim su lansirali bombardere, koji su isto tako poskidani..Japanski admiral (koji u prvom trenutku misli da ga napadaju bombarderi sa američkih nosača) shvata da napad dolazi s kopna i naređuje da se sa aviona skinu torpeda i montiraju bombe..to traje određeno vrijeme. U međuvremenu stvari su pošle naopako kod amerikanaca, admiral Spruance gleda kako neiskusne posade njegovih bombardera i lovaca ne uspijevaju poletiti sinhronizovano, završavaju u vodi i kasne..što će imati katastrofalne posljedice za faktor iznenađenja na koji više ne mogu računati. Spruanceovi lovci dolaze do japanaca taman u trenutku kada je Yamamoto naredio da se skinu bombe i montiraju torpeda (za napad na flotu, jer misli da je skinuo sve lovce i bombaredere s kopna). Yamamoto je zatečen jer sad misli da je opet napadnut s kopna i naređuje ponovo demontiranje torpeda i montiranje bombi :mrgreen: ... dalje postaje komplikovano, pa bi zato bilo lijepo postaviti tih 5-6 stranica za čitanje laganini :mrgreen:
Ovo je najbolja parodija na ljudske planove koju sam ikada čitala :P , a što je najsmješnije nije fikcija :mrgreen:
Volim ovakve stvari ali... Kad sam bio manji, gledao sam mini seriju snimanu po ovoj knjizi, kao i nastavak, snimljen takođe po književnom nastavku, "Rat i sjećanja". To su bila jedne od najjačih TV serija 80-ih. Većinu sam pozaboravljao, ali jedna scena (iz nastavka) mi se urezala u sjećanje, nije strašna koliko teška :( Nasikiram se kad se sjetim, a više od četvrt vijeka je prošlo :(
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10232 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Koja scena? :D
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10233 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

tako sitna slova... u tim knjigama
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#10234 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

tranquil wrote: Volim ovakve stvari ali... Kad sam bio manji, gledao sam mini seriju snimanu po ovoj knjizi, kao i nastavak, snimljen takođe po književnom nastavku, "Rat i sjećanja". To su bila jedne od najjačih TV serija 80-ih. Većinu sam pozaboravljao, ali jedna scena (iz nastavka) mi se urezala u sjećanje, nije strašna koliko teška :( Nasikiram se kad se sjetim, a više od četvrt vijeka je prošlo :(
Da nije ona iz Auschwitza?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10235 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tranquil »

ExNihilo wrote:Koja scena? :D
doktor78 wrote:
tranquil wrote: Volim ovakve stvari ali... Kad sam bio manji, gledao sam mini seriju snimanu po ovoj knjizi, kao i nastavak, snimljen takođe po književnom nastavku, "Rat i sjećanja". To su bila jedne od najjačih TV serija 80-ih. Većinu sam pozaboravljao, ali jedna scena (iz nastavka) mi se urezala u sjećanje, nije strašna koliko teška :( Nasikiram se kad se sjetim, a više od četvrt vijeka je prošlo :(
Da nije ona iz Auschwitza?
Ne sjećam se je li u Auschwitzu, ali moguće da je tamo ili je u sličnom kontekstu. Oficir Wehrmacht-a ili SS-a, ne sjećam se tačno, muči onog starog rabina što ga je glumio John Gielgud, ali nije fizičko mučenje nego ga tjera pod nekom prijetnjom (njemu i čini mi se porodici) da se samoponižava, da klekne i govori nešto u fazonu "ja sam jevrejsko pseto". Traje nekoliko minuta i baš je ostavilo dojam na mene.

Prije same epizode je, i to je koliko se sjećam prvi put da sam vidio tako nešto, bila oznaka roditeljske pažnje i da epizoda sadrži teške scene. U to vrijeme postavljati takvo upozorenje nije bila praksa, naša televizija nije to radila nikada, nego je ovo upozorenje bilo "ugrađeno" u originalnu epizodu, tako da kada vidiš takvu stvar, ne ignorišeš nego se baš zapitaš. Inače sam gledao seriju s roditeljima, i kada su vidjeli upozorenje na početku epizode, bila je kratka rasprava trebam li ja gledati ili ne, odlučilo se da se ide na doslovnu "roditeljsku pažnju", tj. da se prekine ako bude nešto loše. U to vrijeme, kako sam već rano pokazivao zanimanje za historiju i dosta čitao, već sam znao za holokaust, vidio dokumentarce kako to izgleda i očekivali smo nešto u tom fazonu, tako da sam bio psihički spreman za tako nešto. Međutim mislim da nas je sve šokirala emotivna težina ove scene koja nije čak ni bila toliko nasilna.

Flashback na ovu scenu sam imao mislim svaki put kada sam poslije u ratu i poslije slušao neke ispovijesti logoraša koji su imali iskustva sa sličnim elementima. Čak i u drugim situacijama, pri čitanju nekih drugih nevezanih knjiga u kojima su bili elementi ove situacije.

Sada dok pišem i dok se sjećam gledanja TV serije prije više od četvrt vijeka, koliko god to nelogično zvučalo, uzbuđen sam i srce mi lupa. Jebo horore, stvarnost i ljudsko biće mogu biti gori od bilo kog natprirodnog čudovišta.
User avatar
King_Kenny
Posts: 4337
Joined: 03/01/2010 10:41

#10236 Re: Šta trenutno čitate?

Post by King_Kenny »

Image

Zasad :thumbup:
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#10237 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beaverknight »

Privreda i društvo BiH u doba A-U vladavine - Ferdo Hauptman
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#10238 Re: Šta trenutno čitate?

Post by musicman80 »

Image
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#10239 Re: Šta trenutno čitate?

Post by musicman80 »

wewa wrote:
SmokingMan wrote:Da li je moguće preko nekih sarajevskih knjižara moguće naručiti literaturu na nekom od stranih jezika?
probaj sa Sahinpasicem, meni su svojevremeno nabavljali sta god sam trazila

Ja sam isto preko njih uzimao, I u Buybook-u. Prilicno brzo stiglo.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#10240 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zijancer »

''Ja smrdljivi jevrej Aron Jastrov''
Tranquil, to je vjerovatno scena iz voza, kada ih iz terezianštata transportuju u aušvic, a grupa istaknutijih jevreja dobila privilegiju da se vozi u kolima sa oficirima..dok se ostali nalaze u stocnim vagonima..prvo ga pozovu i daju ostatke svog sendvica..a zatim mu polome vilicu.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#10241 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Daryl Dixon »

Beaverknight wrote:Privreda i društvo BiH u doba A-U vladavine - Ferdo Hauptman
opake naslove čitaš :thumbup:
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 313
Joined: 06/12/2016 19:56

#10242 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Pomalo 8-) listam stranice :? u apsolutmom neobradjenom :shock: izvora informacija :D
Image
Last edited by ELECTRIC CLOUDS on 10/10/2017 02:06, edited 1 time in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10243 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tranquil »

zijancer wrote:''Ja smrdljivi jevrej Aron Jastrov''
Tranquil, to je vjerovatno scena iz voza, kada ih iz terezianštata transportuju u aušvic, a grupa istaknutijih jevreja dobila privilegiju da se vozi u kolima sa oficirima..dok se ostali nalaze u stocnim vagonima..prvo ga pozovu i daju ostatke svog sendvica..a zatim mu polome vilicu.
Uh moguće, to mi zvuči poznato ali ne bih da kopam dalje, pozaboravljao sam detalje, ipak sam to gledao prije više od frtalj vijeka. Doduše možda mi danas te stvari ne bi pravile toliki problem.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#10244 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Image

prije njega završila Propali kongres od Gorana Tribusona.....jesam li već rekla da volim tribusonov krimi opus :D
i prvu knjigu Harija Potera :lol: nedavno mi jedna teta reče kako nije moguće da nisam njega čitala, tako divne knjige....i šta da se radi :D doduše čitak je za pred spavanje :)
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10245 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

zvonar crkve notre dame
ono što je 2005 uz novine izlazilo :D

pročitao prvo poglavlje :D
previše detalja i povijesno arhitektonskih lekcija :D
oćemo radnju
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10246 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#10247 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Damir0406 »

Black swan wrote:zvonar crkve notre dame
ono što je 2005 uz novine izlazilo :D

pročitao prvo poglavlje :D
previše detalja i povijesno arhitektonskih lekcija :D
oćemo radnju
Nećeš je nikad dočekati :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10248 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

znam
čitao sam je u srednjoj školi u drugom razredu :thumbup:
ovo je ubilo ono :mrgreen:

u napomeni moga izdanja piše da su ubačena 3 poglavlja koja nisu bila u prethodnom jer su izgubljena u tiskari :D
a autor je smatrao, budući da nije imao kopiju, da ta poglavlja nisu bitna za RADNJU :D
mislim se kako većina nisu bitna :lol: :lol: :lol:
i bio je lijen da po sjećanju pretipkava :D
a kao kasnije se pojavila
ma hajte molim vas :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10249 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Identificiraš li se sa Claude Frollom?
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10250 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

slabo pamtim imena a brzo zaboravljam
jeko lik
Post Reply