Sta su nam pozitivno donijeli Vehabije???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#326

Post by pitt »

Ma ona je masonka :D:D nema gore..... :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#327

Post by danas »

Image


:D :D :D
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#328

Post by dripac »

danas wrote:Image


:D :D :D
Pa i ja bih tamo ako su zapovjednici takvi.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#329

Post by pitt »

ne nasjedaj......znas da sejtan nikad istinu ne govori :D
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#330

Post by dripac »

Ma ne znam više kome da vjerujem :-?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#331

Post by danas »

dripac wrote:Ma ne znam više kome da vjerujem :-?
ma onom razmjernom :D iz njega prosipa mudrost :D :oops:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#332

Post by pitt »

ucen covjek :D:D
brdo
Posts: 432
Joined: 26/11/2006 10:59

#333

Post by brdo »

amrino wrote:
stidljiv wrote:
plimpi wrote:haha, super, stavljas vehabije u red sa hare krisnom i svjedocima ahaha

:-)
Sve su to sekte sto si nabrojao...odnosno ljudi i grupe koji iskrivljuju vjeru...
Slazemo se ja i ti ali to je ipak njihovo pravo!
Zar nije?
U dubioze- cija je vjera ili nacin prakticiranja ispravniji se ne treba upustati.
njihovo pravo je u njihovoj drzavi a ovo je nasa zemlja i oni se moraju ponasati po nasem zakonu ili neka idu gdje mogu mijenjati zakone podsvoje misljenje :lol:
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#334

Post by dripac »

I pun iskustva i mudrosti.
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#335

Post by dripac »

Image


A jes´ ti dobra ova ilustracija.
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#336

Post by Gost123 »

NIN wrote: Likovi kao ovaj (razmjeran, ili kako vec) imaju svoje ''sigurnosno-filtrirajuce'' vadione informacija tako da je bespotrebno trositi energiju na ovim beznadeznim slucajevima koje njihovi osobni kompleksi pojedose kao solna kiselina, pa ih jadne boli.

Ovom liku, sto nesto razmjera, je definitivno potrebna strucna pomoc.

Pozdrav...
volio bih da lik namjerno provocira, jer ne mogu vjerovati da ne posjeduje ni elementarnu logiku...

jedna zanimljivost:
"The lowest brain weight recorded is about 8 ozs., while the heaviest recorded is about 70 ozs., in both cases the property of idiots. Many of the heaviest brains are owned by idiots and other insane people. Often idiots have brains which weigh over 4 lbs."
mirness
Posts: 225
Joined: 04/12/2006 18:54

#337

Post by mirness »

mrki62 wrote:
mirness wrote:
Hadis
Rijec hadis u arapskom jeziku znaci vijest i govor uopste. U hadiskoj nauci rijec hadis kao strucni izraz ima posebno znacenje. Tamo hadis znaci "ono sto je Muhammed alejhisselam rekao, uradio ili vidio da neko nesto cini, pa svojom sutnjom to odobrio i doticnog nije opomenuo". U hadis spadaju i one vijesti koje govore o Alejhisselamovim svojstvima, tj. o tome kakav je Alejhisselam bio po svojim vanjskim i dusevnim osobinama.
Jasno je meni šta je hadis , samo jasno mi je i to da su ti hadisi pisani mnogo godina nakon smrti Pejgambera a.s.
Pa haman je Izetbegović jučer umro a o njemu se mnogo šta ne zna , eto , jesi li znao da se je svojevremeno on deklarirao kao Srbin ?
Hadisi su potpuno nepotrebni , jer ti sve piše u Musafu. Hadisi su pisani kako se kome u datom trenu činilo za shodno.

Glavni sakupljači hadisa su bili:

1. Malik - umro 795, dakle 163 godine poslije Muhameda;
2. Ibn Hanbal umro 855, tj. 223 godine poslije Muhameda;
3. Bukhari - umro 870, dakle 238 godina poslije Muhammeda;
4. Muslim Ibn al-Haggag - umro 875, tj. 243 godine poslije Muhameda.

Ako se varam , popravite me ;)

Dakle , oni su to nešto pisali na svoju ruku - po principu čula kazala . Što znači da svaki hadis u kojem oni spominju šta i kako je Muhamed uradio ili rekao za mene je ili - ili

Ako je Kur`an božija knjiga , čemu knjiga ako se vi držite hadisa . Ako je Kur`an božija knjiga , pa čemu onda neka nadopuna tog Kur`ana - čemu hadisi ???????????????
Jel se s tim hoće reći kako Allah nije potpun/ savršen i da treba da se orijentiramo s pomoću hadisa ??????
Neki su toliko zaokupljeni hadisima da usput i zaboravljaju za Kur`an. Ma uhvatite se ajeta iz Kur`ana i to vam je dosta a hadisi su ništa drugo do pomutnja .
Najsmješnije ( da ne kažem najgluplje ) je kad sam čitao da negdje piše kako žena mora da se dadne čovjeku pa makar u tom trenu i hljeb izgorio . Dakle , kad čovjeku prahne , njegov ćejf se mora ispuniti , njegov ćejf je preči od nimeta cccccccc . Dakle , hadise pišu samo muškarci i u svoju korist !!!!!

Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Ukoliko muz zatrazi da zadovolji svoje intimne potrebe, zena ce mu to ispuniti pa makar hljeb stavila u pec da se pece. To se temelji na hadisu koji Talk b. 'Ali, r.a., prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem: Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dodje, pa makar hljeb stavila u pec! ( Tirmizi hadis biljezi u Sunenu ).

Jel ti se taj hadis čini normalnim ???????


Mene hadisi nekako spominju na kršćanske evanđelije - čemu evanđelije ako postoji Sveto pismo



Uzvišeni u ajetu to pojašnjava rekavši: Ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas najljepše rješenje.“ (En-Nisa', 59.)
Obraćanje na Allaha i Njegova Poslanika podrazumijeva obraćanje na dva osnovna izvora - Kur'an i sunnet, jer što ta dva izvora posvjedoče to je istina, a nakon istine nema ništa osim zablude. Zato riječi Uzvišenog: ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet“, upućuju na zaključak, da onaj koji u pitanjima razilaženja i sukoba ne bude sudio po Knjizi i sunnetu, ne vjeruje u Allaha i drugi svijet.
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#338

Post by Razmjeran »

Vama treba uputa,osim Marska i Engelsa kojeg citate...Necu se raspravljati sa vama,vama vase meni moje...
Ocito hvali nam jos ratova na Balkanu,da bi neki spoznali istinu...
Sellam braci i sestrama na putu istine,a ostalim zelja da dodju do pameti ako jos nisu..

Muhammed a.s. je rekao "Ponasaj(obracaj) se prema ljudima,isto kako bi volio da se ljudi prema tebi,ponasaju(obracaju)....

Nek ti barka bude Islam,pravac Kur'an a jedro kojim plovis Bogobojaznost..Hasan el Basri

P.S.Molba administraciji za ban sa foruma,nespadam u ovu skupinu,ljudi,gdje nemogu ubrat Sevap osim uvreda..

Lebejke lahume lebejk
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#339

Post by danas »

Hvali, Hvali nam jos ratova :oops: :oops: :oops: :roll:
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#340

Post by dripac »

Razmjeran wrote:Vama treba uputa,osim Marska i Engelsa kojeg citate...Necu se raspravljati sa vama,vama vase meni moje...
Ocito hvali nam jos ratova na Balkanu,da bi neki spoznali istinu...
Sellam braci i sestrama na putu istine,a ostalim zelja da dodju do pameti ako jos nisu..

Muhammed a.s. je rekao "Ponasaj(obracaj) se prema ljudima,isto kako bi volio da se ljudi prema tebi,ponasaju(obracaju)....

Nek ti barka bude Islam,pravac Kur'an a jedro kojim plovis Bogobojaznost..Hasan el Basri

P.S.Molba administraciji za ban sa foruma,nespadam u ovu skupinu,ljudi,gdje nemogu ubrat Sevap osim uvreda..

Lebejke lahume lebejk
Banuj se sam, ne pati administratora.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#341

Post by pitt »

bjezi ba od zena.... :D:D
evrokrem
Posts: 67
Joined: 28/12/2006 18:15

#342

Post by evrokrem »

pozitivno - kad imas masnu kosu i nepere ti se stavi maramu na glavu dobro dodje ebo

negativno - sve ostalo
User avatar
mrki62
Posts: 492
Joined: 23/12/2006 21:44
Location: sLOVEnija

#343

Post by mrki62 »

mirness wrote:
mrki62 wrote:
mirness wrote:
Hadis
Rijec hadis u arapskom jeziku znaci vijest i govor uopste. U hadiskoj nauci rijec hadis kao strucni izraz ima posebno znacenje. Tamo hadis znaci "ono sto je Muhammed alejhisselam rekao, uradio ili vidio da neko nesto cini, pa svojom sutnjom to odobrio i doticnog nije opomenuo". U hadis spadaju i one vijesti koje govore o Alejhisselamovim svojstvima, tj. o tome kakav je Alejhisselam bio po svojim vanjskim i dusevnim osobinama.
Jasno je meni šta je hadis , samo jasno mi je i to da su ti hadisi pisani mnogo godina nakon smrti Pejgambera a.s.
Pa haman je Izetbegović jučer umro a o njemu se mnogo šta ne zna , eto , jesi li znao da se je svojevremeno on deklarirao kao Srbin ?
Hadisi su potpuno nepotrebni , jer ti sve piše u Musafu. Hadisi su pisani kako se kome u datom trenu činilo za shodno.

Glavni sakupljači hadisa su bili:

1. Malik - umro 795, dakle 163 godine poslije Muhameda;
2. Ibn Hanbal umro 855, tj. 223 godine poslije Muhameda;
3. Bukhari - umro 870, dakle 238 godina poslije Muhammeda;
4. Muslim Ibn al-Haggag - umro 875, tj. 243 godine poslije Muhameda.

Ako se varam , popravite me ;)

Dakle , oni su to nešto pisali na svoju ruku - po principu čula kazala . Što znači da svaki hadis u kojem oni spominju šta i kako je Muhamed uradio ili rekao za mene je ili - ili

Ako je Kur`an božija knjiga , čemu knjiga ako se vi držite hadisa . Ako je Kur`an božija knjiga , pa čemu onda neka nadopuna tog Kur`ana - čemu hadisi ???????????????
Jel se s tim hoće reći kako Allah nije potpun/ savršen i da treba da se orijentiramo s pomoću hadisa ??????
Neki su toliko zaokupljeni hadisima da usput i zaboravljaju za Kur`an. Ma uhvatite se ajeta iz Kur`ana i to vam je dosta a hadisi su ništa drugo do pomutnja .
Najsmješnije ( da ne kažem najgluplje ) je kad sam čitao da negdje piše kako žena mora da se dadne čovjeku pa makar u tom trenu i hljeb izgorio . Dakle , kad čovjeku prahne , njegov ćejf se mora ispuniti , njegov ćejf je preči od nimeta cccccccc . Dakle , hadise pišu samo muškarci i u svoju korist !!!!!

Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Ukoliko muz zatrazi da zadovolji svoje intimne potrebe, zena ce mu to ispuniti pa makar hljeb stavila u pec da se pece. To se temelji na hadisu koji Talk b. 'Ali, r.a., prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem: Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dodje, pa makar hljeb stavila u pec! ( Tirmizi hadis biljezi u Sunenu ).

Jel ti se taj hadis čini normalnim ???????


Mene hadisi nekako spominju na kršćanske evanđelije - čemu evanđelije ako postoji Sveto pismo



Uzvišeni u ajetu to pojašnjava rekavši: Ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas najljepše rješenje.“ (En-Nisa', 59.)
Obraćanje na Allaha i Njegova Poslanika podrazumijeva obraćanje na dva osnovna izvora - Kur'an i sunnet, jer što ta dva izvora posvjedoče to je istina, a nakon istine nema ništa osim zablude. Zato riječi Uzvišenog: ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet“, upućuju na zaključak, da onaj koji u pitanjima razilaženja i sukoba ne bude sudio po Knjizi i sunnetu, ne vjeruje u Allaha i drugi svijet.
Ma jasno je meni za ajete , samo ja sam spomenuo hadise - čemu hadisi ?
mirness
Posts: 225
Joined: 04/12/2006 18:54

#344

Post by mirness »

ma nemogu ja vise s tobom, imas google pa vidi cemu sluze hadisi :)
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#345

Post by biscanka84 »

stickitout wrote:
biscanka84 wrote:
mirness wrote: ma mlada je naucice da u bosni zive bosanci katolici, bosanci pravoslavci i bosanci muslimani

naravno tu su i "ostali"

I po cemu se ti sad razlikujes od onog srbina sto tvrdi da su Bosnjaci Srbi muslimani? ni po cemu

smrt nacionalizmu :x
Gospodjice moram priznati da sam (kao i obicno) brzopleto prosudio vas karakter putem virtualnog medija poznatijeg nam kao internet i pogotovo na ovom, meni jako dragom forumu. Iz tog razloga se iskreno izvinjavam za svoj cinicni komentar upucen na jednoj od tema. Nadam se da ces prihvatiti moje skoromno izvinjenje i zelim ti svako dobro. :)

Dodao bih samo jos sitnicu (iako ovo nije preva tema za to) Bosna i Hercegovina je zemlja svih onih koji je prihvataju kao svoju, bili to Bosanci, Hercegovci, Hrvati, Bosnjaci, Srbi, pravoslavci, katolici, muslimani, Izraeliti, jevreji, Kinezi, crnci, qrci i palci (izmedju ostalih) itd, itd.

Svi ostali koji truju nasu zemlju u bilo kakvom smislu su bjednici i izdajnici, bilo to na religijski, politicki, ekoloski, ekonomski ili bilo koji drugi nacin.
Apology accepted :oops: ,svaka cast na komentaru :)
Arijanac
Posts: 71
Joined: 25/11/2006 12:59
Location: sarajevo
Contact:

#346

Post by Arijanac »

mislim da je tema,bas dosta obradjena,i drago mi je sto u novu 2007 ulazimo sa vise znanja.Usput,prica nam jedan prijatelj,koji nije ni znao za ovu temu,znaci neutralan,da je klanjao u Svedskoj,bilo je dosta ljudi koji su klanjali drugacije nego on ustvari mislim da su cak svi klanjali drugacije,jer su vjerovatno pri klanjanju radili stvari koje su sunet,MEDJUTIM njega nitko nije ni lose pogledao,a kamoli htjeo da ga izbaci iz dzamije.Vidite svi smo mi isti,i svaki musliman treba da se osjeca dobrodosao,u svakoj dzamiji bez obzira gdje se nalazi.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#347

Post by pisko »

Haj ti budi ljubazan pa mi objasni ovaj hadis


Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori
@mrki62

Prvo da zahvalim @danas na strucnom odgovoru i tumacenju ovog hadisa.
Al' moram sa zaljenjem konstatovati da je danas skoro doslo vrijeme po kojem moze izgorit cijela pekara hljeba a muz nece dobiti.
Ima zena sto ce prije dati svaleru nego svom runji.
Ima i muskih kojima je tudja milija nego njegove zene - pa da je od zlata.
Pa onda zene zaposlene, emancipovane - muskarci odose u pedere, a i one onda traze rupu da lizu.
I tako to - bezbroj varijacija jarane.
Pozuda se mora kanalisati i usmjeriti prema zdravom
seksulanom odnosu i uzajamnoj ljubavi.
Eto, nadam se da sam bio ljubazan.
Arijanac
Posts: 71
Joined: 25/11/2006 12:59
Location: sarajevo
Contact:

#348

Post by Arijanac »

izgleda da ce tako najbolje svi razumjeti :D
User avatar
mrki62
Posts: 492
Joined: 23/12/2006 21:44
Location: sLOVEnija

#349

Post by mrki62 »

pisko wrote:Haj ti budi ljubazan pa mi objasni ovaj hadis


Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori
@mrki62

Prvo da zahvalim @danas na strucnom odgovoru i tumacenju ovog hadisa.
Al' moram sa zaljenjem konstatovati da je danas skoro doslo vrijeme po kojem moze izgorit cijela pekara hljeba a muz nece dobiti.
Ima zena sto ce prije dati svaleru nego svom runji.
Ima i muskih kojima je tudja milija nego njegove zene - pa da je od zlata.
Pa onda zene zaposlene, emancipovane - muskarci odose u pedere, a i one onda traze rupu da lizu.
I tako to - bezbroj varijacija jarane.
Pozuda se mora kanalisati i usmjeriti prema zdravom
seksulanom odnosu i uzajamnoj ljubavi.
Eto, nadam se da sam bio ljubazan.
Ma to je tvoje mišljenje s kojim se ja mogu složiti , no mene zanima stav onih koji shvataju i sprovode hadise . :-)
Post Reply