Sta se stvarno desilio u carevoj dzamiji 15.02.2007 - VIDEO

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
irfann

#1 Sta se stvarno desilio u carevoj dzamiji 15.02.2007 - VIDEO

Post by irfann » 19/02/2007 12:01

selam alejkum na ponudjenom linku mozete pogledati
Sta se stvarno desilio u carevoj dzamiji 15.02.2007 - VIDEO
http://www.archive.org/download/careva/careva.wmv
http://www.megaupload.com/?d=0OF8ZSDF

Image
Last edited by irfann on 19/02/2007 16:37, edited 2 times in total.

encian

Post by encian » 19/02/2007 12:14

ja ne mogu da otvorim :roll:

irfann

Post by irfann » 19/02/2007 12:25

Sadrudin, je obicni pokvarenjak.Glavni imam Careve,hafiz Hadzimulic,legenda Sarajevska,je dao dozvolu Barcicu da drzi predavanja i rekao je "ti dolazis s izvora islama ti treba da poducavas u Carevoj dzamiji.Sadrudin s druge strane to nije htio,inace on je bio medju onima koji je pokusao da smjeni hafiza Hadzimulica pa je primio batine od strane dzematlija koji mu nisu dali da ode do kuce starog
Hadzimulica da mu kaze da je smjenjen rekavsi mu da su spremni zivotom braniti svog imama,i to nije bio prvi put da su ga pokusali smjeniti..ali nikada nisu uspjeli upravo zbog popularnosti koju uziva Hadzimulic medju narodom .Inace,Hadzimulic je ugledan gradjanin Sarajeva,preko 35 godina je glavni imam Careve dzamije i koliko znam pripadnik je bio derviskog reda(prije nego sto ga neko optuzi za vehabizam) i da,Barcic je polozio hifz pred njim...to dovoljno govori o Barcicu

encian

Post by encian » 19/02/2007 12:35

hvala ti! jos samo kazi ko je ko u toj prici, jer da budem iskrena, imena mi nista ne znace :?

irfann

Post by irfann » 19/02/2007 13:04

encian wrote:hvala ti! jos samo kazi ko je ko u toj prici, jer da budem iskrena, imena mi nista ne znace :?
Sadrudin Istjeric to je imam careve dzamije ima ga na video clipu

encian

Post by encian » 19/02/2007 13:10

ne mogu da otvorim clip. barcic je onda neki predstavnik vehabija?

encian

Post by encian » 19/02/2007 13:17

ok, pitanje. dzamije su u vlasnistvu IZ. vehabije praktikuju islam dosta razlicit od bosanskih muslimana, i ja, licno, ne slazem se sa njima u mnogo cemu. iz privatnih izvora znam da je reis za njih cak rekao i da nisu "braca muslimani". doduse, ako laze vijesnik, lazem i ja, ali dosad nemam razloga da sumnjam na njega. crkve, sinagoge, ni jedne pa ni one bogomolje nespomenute ne dozvoljavaju da se u njima vjera tumaci razlicito od zvanicnog. zasto bi IZ to dozvolila vehabijama? zasto bi sad isli u mekteb odvojeno djecaci i djevojcice, kad nam je bas super bilo onako mijesano kao sto sam isla ja?

Hierarchia

Post by Hierarchia » 19/02/2007 13:25

irfann wrote:Sadrudin, je obicni pokvarenjak.Glavni imam Careve,hafiz Hadzimulic,legenda Sarajevska,je dao dozvolu Barcicu da drzi predavanja i rekao je "ti dolazis s izvora islama ti treba da poducavas u Carevoj dzamiji.Sadrudin s druge strane to nije htio,inace on je bio medju onima koji je pokusao da smjeni hafiza Hadzimulica pa je primio batine od strane dzematlija koji mu nisu dali da ode do kuce starog
Hadzimulica da mu kaze da je smjenjen rekavsi mu da su spremni zivotom braniti svog imama,i to nije bio prvi put da su ga pokusali smjeniti..ali nikada nisu uspjeli upravo zbog popularnosti koju uziva Hadzimulic medju narodom .Inace,Hadzimulic je ugledan gradjanin Sarajeva,preko 35 godina je glavni imam Careve dzamije i koliko znam pripadnik je bio derviskog reda(prije nego sto ga neko optuzi za vehabizam) i da,Barcic je polozio hifz pred njim...to dovoljno govori o Barcicu
Mozemo li prije tvog objasnjenja sami pogledati ovaj video? Link ne valja, popravi...

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by Bosanac sa dna kace » 19/02/2007 13:34

encian wrote:ok, pitanje. dzamije su u vlasnistvu IZ. vehabije praktikuju islam dosta razlicit od bosanskih muslimana, i ja, licno, ne slazem se sa njima u mnogo cemu. iz privatnih izvora znam da je reis za njih cak rekao i da nisu "braca muslimani". doduse, ako laze vijesnik, lazem i ja, ali dosad nemam razloga da sumnjam na njega. crkve, sinagoge, ni jedne pa ni one bogomolje nespomenute ne dozvoljavaju da se u njima vjera tumaci razlicito od zvanicnog. zasto bi IZ to dozvolila vehabijama? zasto bi sad isli u mekteb odvojeno djecaci i djevojcice, kad nam je bas super bilo onako mijesano kao sto sam isla ja?
zato sto te dzamije ne pravi IZ od svojih para vec razni ljudi u ime Boga, a ako nece hodz enarodu vjeru da objasnajvaju, tu su nam razne ije...pa bujrum kome opanci kome obojci!
dzamije nisu privanto valsnistvo hodza.
IZ nisu samo hodze, IZ cine njeni clanovi.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 19/02/2007 13:45

Bosanac sa dna kace wrote:
encian wrote:ok, pitanje. dzamije su u vlasnistvu IZ. vehabije praktikuju islam dosta razlicit od bosanskih muslimana, i ja, licno, ne slazem se sa njima u mnogo cemu. iz privatnih izvora znam da je reis za njih cak rekao i da nisu "braca muslimani". doduse, ako laze vijesnik, lazem i ja, ali dosad nemam razloga da sumnjam na njega. crkve, sinagoge, ni jedne pa ni one bogomolje nespomenute ne dozvoljavaju da se u njima vjera tumaci razlicito od zvanicnog. zasto bi IZ to dozvolila vehabijama? zasto bi sad isli u mekteb odvojeno djecaci i djevojcice, kad nam je bas super bilo onako mijesano kao sto sam isla ja?
zato sto te dzamije ne pravi IZ od svojih para vec razni ljudi u ime Boga, a ako nece hodz enarodu vjeru da objasnajvaju, tu su nam razne ije...pa bujrum kome opanci kome obojci!
dzamije nisu privanto valsnistvo hodza.
IZ nisu samo hodze, IZ cine njeni clanovi.
Ali tim dzamijama upravlja IZ. Problem te grupe je sto ne priznaje autoritet IZ, drzave...etc.

irfann

Post by irfann » 19/02/2007 14:04

Ta grupa ne priznaje nista sto se kosi sa Allahovin zakonom i sunnetom tj praksom Njegovog Poslanika Muhammeda s.a.w.s.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 19/02/2007 14:09

irfann wrote:Ta grupa ne priznaje nista sto se kosi sa Allahovin zakonom i sunnetom tj praksom Njegovog Poslanika Muhammeda s.a.w.s.
tacnije ne priznaju nista sto se kosi sa njihovom interpretacijom toga sto su Allahovi zakoni.... ili da budemo precizniji... Albanijeva ili BinBazova interpretacija...

Blueboy-

Post by Blueboy- » 19/02/2007 14:15

IZ treba totalnu zabranu uvesti ovim likovima, ako vec hoce praktikovat vjeru na vakav nacin nek kartu izvade za afgamistan, pakistan i druge istomisljenicke zemlje, ili u stvari nema nista protiv njihovog, ali nek se kane oni koji praktikuju vjeru i obicaje po bosanskom. Svoje zakone nek drze u svojoj kuci i nek ga ne prosipa po bosni i hercegovini.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 19/02/2007 14:16

irfann wrote:Ta grupa ne priznaje nista sto se kosi sa Allahovin zakonom i sunnetom tj praksom Njegovog Poslanika Muhammeda s.a.w.s.
i sta velish, pozvao ga sejh Hadzimulic? on mu dao idzaztnamu? i sta velish sejh dervisa i vehabijska skola? :lol:

estagfirullah...

Stari

Post by Stari » 19/02/2007 14:33

Ovaj goreprilozeni link nisam u mogucnosti pogledati ...ali sam otisao na stranicu i pogledao intervju sa onim (valjda) Barcicem...i ako ostavim njegov izgled i imidz po strani ne kontam sta covjek u stvari hoce reci...

Pozivati se na argument da bi bogomolje trebale biti otvorene za sve ...pije vode ...sve dok se covjek malo dublje ne zamisli nad njim. Daje se primjer rimokatolicke crkve koja je (valjda) stalno otvorena za sve zainteresovane. No je li ista otvorena i za one koji bi tu u njeno ime predavali nesto sto je i u najmanjoj mjeri u suprotnosti sa doktrinom te iste crkve....ako jeste ...e onda se nesto bitno promjenilo sa katolickom crkvom...a ruku na srce ne vjerujem u to.

Neravno da u crkvu mozes uci ...kao turist... pogotovo ako se radi o nekakvoj staroj i istorjski vaznoj crkvi koja u svojoj unutrasnjosti cuva umjetnine i tako nesto...dapace ...pocesto crkva zaradjuje solidne novce u tom vidu "turisticke" djelatnosti....

Nisam da se se pripadnicima vehabijskog ucenja zabrani rad i djelovanje....ali dzamije su vise po meni pitanje...imovine ....vlasnistva. Ako su dzamije (a mensecini da vecinom jesu) u vlasnistvu hanefija....onda oni imaju pravo odredjivati kakva ce se predavanja i ucenja u njima praviti.

Niko pametan nebi trebao odricati pak vehabijama pravo da si izgrade dzamije u kojima bi se mogli moliti bogu i raditi predavanja ....na nacin ...koji oni smatraju najispravnijim. Negativno je naravno da se bosanskohercegovacki muslimani na taj nacin rascjepljuju ....no ako je to neizbjezno...a naginje na tu stranu ...mensecini. Onda je to i dalje moguce napraviti u miru i bez medjusobnih sukoba.

irfann

Post by irfann » 19/02/2007 14:35

offovi su nepozeljini, odvode temu u drugom smijeru zato moderatori prihvatite se posla, vecina offova se javlja nakon nepogledanog video snimka, pogledati snimak pa komentarisati molim. selam

stoqa1

Post by stoqa1 » 19/02/2007 14:45

cuj ne radi link

pa ides na save target as

jes da je malo povelk fajl al sta ces taqwi ti je zivot

Stari

Post by Stari » 19/02/2007 15:18

@irfann, na ovoj temi cu dozvoliti i offove zbog propagandnog karaktera video snimka.
Eih ....pa sto ne rece ranije visokopostovani velemajstore....eh pa ako su "offovi" dozvoljeni....i ako ja ispravno tumacim rijec "offovi" (a moram priznati da ovu varijantu prvi put vidim) ....eh pa da prozborim koju onako ...ljudski ...sto-ce-reci ...offovski.

U onom intervju-u....mi efendija Barcic nekako slabo vlada ...onim predivnim, lako prepoznatljivim centralno-bosanskim akcentom....a kad malo bolje osluhnem ....nije to ni Mostarski ...a bogme ni krajiski ....Odakle je uvazeni efendija ...ako vam nije mrsko odgovoriti ...vama koji ste u to upuceniji od moje malenkosti.

Ovo moje pitanje , dozvolite da to podvucem, samo prividno ima odlike jednog klasicnog "Offa"....istini za volju prije ce biti da je to jedan polu-off....jer mislim da itekako moze imati veze sa zadanom temom....koja je siroka.
Last edited by Stari on 19/02/2007 15:32, edited 2 times in total.

Blueboy-

Post by Blueboy- » 19/02/2007 15:18

Ovaj goreprilozeni link nisam u mogucnosti pogledati ...ali sam otisao na stranicu i pogledao intervju sa onim (valjda) Barcicem...i ako ostavim njegov izgled i imidz po strani ne kontam sta covjek u stvari hoce reci...

Pozivati se na argument da bi bogomolje trebale biti otvorene za sve ...pije vode ...sve dok se covjek malo dublje ne zamisli nad njim. Daje se primjer rimokatolicke crkve koja je (valjda) stalno otvorena za sve zainteresovane. No je li ista otvorena i za one koji bi tu u njeno ime predavali nesto sto je i u najmanjoj mjeri u suprotnosti sa doktrinom te iste crkve....ako jeste ...e onda se nesto bitno promjenilo sa katolickom crkvom...a ruku na srce ne vjerujem u to.

Neravno da u crkvu mozes uci ...kao turist... pogotovo ako se radi o nekakvoj staroj i istorjski vaznoj crkvi koja u svojoj unutrasnjosti cuva umjetnine i tako nesto...dapace ...pocesto crkva zaradjuje solidne novce u tom vidu "turisticke" djelatnosti....

Nisam da se se pripadnicima vehabijskog ucenja zabrani rad i djelovanje....ali dzamije su vise po meni pitanje...imovine ....vlasnistva. Ako su dzamije (a mensecini da vecinom jesu) u vlasnistvu hanefija....onda oni imaju pravo odredjivati kakva ce se predavanja i ucenja u njima praviti.

Niko pametan nebi trebao odricati pak vehabijama pravo da si izgrade dzamije u kojima bi se mogli moliti bogu i raditi predavanja ....na nacin ...koji oni smatraju najispravnijim. Negativno je naravno da se bosanskohercegovacki muslimani na taj nacin rascjepljuju ....no ako je to neizbjezno...a naginje na tu stranu ...mensecini. Onda je to i dalje moguce napraviti u miru i bez medjusobnih sukoba.
Jarane ovo jest problem ito veliki. Nije problem sto vehabije mole boga na drugi nacin, pa ko mu brani nek klanja kako misli da je pravilo i kako tumaci. Niko ih ne nagoni da 100 % sljede imame IZ, naravno da ono sto sljede ne remeti ostale vjernike. Vehabije su po meni vise politicki orjentisanje, jer njihova izlaganja vecinom idu u smjeru promjene drusta u boju kakva njima pase, pa ponekad i nasilno.. Protiv sam da grade dzamije iskljucivo za sebe, IZ i nase dzamije su dovoljno siroke za sviju, pravila u toj dzamiji vaze i za mene i vehabije, ne idem i ja njima u kucu i dever pravim u ime Allah!?

a.basko

Post by a.basko » 19/02/2007 15:20

Stari wrote:Ovaj goreprilozeni link nisam u mogucnosti pogledati ...ali sam otisao na stranicu i pogledao intervju sa onim (valjda) Barcicem...i ako ostavim njegov izgled i imidz po strani ne kontam sta covjek u stvari hoce reci...

gledao sam video....moze se pretpostaviti i da su sve isplanirali...otkud snimak iz dzamije?...dalje...cuje se kad neko nekoga salje da snima drotove vani....a to nam ne pokazuju...zasto?...izbjegavanje ovog sto lici na bin ladena da odgovori zasto su bas izabrali carevu dzamiju je ocito!!!
ufatio se ko "pjan plota" :D :D :D dzamije moraju biti otvorene za sve....
a kad mu novinar kaze da postoje mektebi i medrese pa ko voli nek izvoli...
on samo presuti i tjera svoje!!! :x
ma narode u sarajevu...ako svi zajedno ne reagujete,za sledeci odmor moram nabaviti ove kratke hlace,vindjaknu i vec pustiti bradu.. :D :dance:
u protivnom... :x

skendo

Post by skendo » 19/02/2007 15:35

Careva dzamija je uvijek bila simbol Bosanskih muslimana i njihove tolerantne interpretacije Islama, i nije slucajno da su ovi ljudi sa ovim Barcicem na celu izabrali bas nju da bi tu pokazali da ih ima i da im niko ne treba da stane na put.

Ukoliko bi im se prepustila Careva dzamija, to bi vjerovatno znacilo konacan odabir nestanka Islama na ovim prostorima od strane muslimana BiH.
Zato je potrebno uciniti sve da im se ne dozvoli da se u ovakvoj dzamiji ponasaju kao domacini.

irfann

Post by irfann » 19/02/2007 15:38

Poziv za odbranu "tradicije" bosnjaka ( da su sljedili tradiciju sacuvali bi maramu i namaz) u cetvrtak poslije ikindijskog vakta u carevoj dzamiji jer je nedolicno pozivati se na odbranu a ratovati kao cyber ratnik (pametovanjem)
Last edited by irfann on 19/02/2007 15:43, edited 1 time in total.

skendo

Post by skendo » 19/02/2007 15:41

irfann wrote:ovi svi ovde koji zele da nesto zabrene nujrum u cetvrtak poslije ikindijskog namaz u carevu dzamiju pa branite tradiciju bosnjaka direktno na licu mjesta a ne ovako pametovati i braneci "tradiciju" njihovih djedova kao cyber ratnici.
ne smije se dozvoliti sukob u dzamijama, zato je potrebno opet samo pozvati policiju. Barcicev cilj upravo i jeste nered u dzamiji. necemo mu to uslisati.

irfann

Post by irfann » 19/02/2007 15:44

skendo wrote:
irfann wrote:ovi svi ovde koji zele da nesto zabrene nujrum u cetvrtak poslije ikindijskog namaz u carevu dzamiju pa branite tradiciju bosnjaka direktno na licu mjesta a ne ovako pametovati i braneci "tradiciju" njihovih djedova kao cyber ratnici.
ne smije se dozvoliti sukob u dzamijama, zato je potrebno opet samo pozvati policiju. Barcicev cilj upravo i jeste nered u dzamiji. necemo mu to uslisati.
e sad si se izvuko! bravo skenda majstore!

senada

Post by senada » 19/02/2007 16:41

Tko su vehabijske vođe u BiH

Knjiga 'Vehabizam / selefizam – Ideološka pozadina i historijski korijeni' čiji su autori Adnan Mešanović i Jasmin Merdan, donijela je pregled vehabijskih vođa u Bosni i Hercegovini.

Kako piše koautor Merdan, knjiga je za one koji su za vehabizam samo čuli, kao i za one koji su mu se potpuno predali; za one koji misle da je to marginalno pitanje, kao i za one koji misle da je to prvi i glavni prioritet djelovanja – bilo u pozitivnom ili negativnom smislu; za one koji se vehabizma boje, kao i za one koji ga podcjenjuju.

Vođe vehabija prema spomenutoj knjizi:

Jusuf Barčić - Za kojeg autori kažu da je „Bh. javnosti poznat po stavu da semafori nisu dozvoljeni po islamskim zakonima“, te da se „često pojavljuje i u novinskim crnim kronikama zbog različitih incidenata koje izaziva u svom selu“.

Nasuf- Abdusamed Bušatlić - „Član je Aktivne omladine, kao i odbora lista Saff“, Autori knjige objašnjavaju, kako Bušatlić sa skupinom istomišljenika kuje fetve za čitatelje Saff-a, iako ne posjeduje islamsku, niti bilo kakvu drugu izobrazbu.

Abdulmelik Bašić – Autori knjige tvrde da je „tijekom rata Aliju Izetbegovića nazivao nevjernikom, Harisa Silajdžića tagutom na kalup arapskih taguta (vladara diktatora i lažnih božanstava), a urednika Preporoda Aziza Kadribegovića Božjim neprijateljem. Autori tvrde da je on kasnije korigirao svoje stavove i zbog toga izgubio podršku vehabija u BiH.

Safet Kuduzović - Mešanović i Merdan pišu kako ga je rat i studiranje u Jordanu učinio izrazito nerealnim, čak i u vehabijskim krugovima. Osnovne teme njegovih tekstova su glazba, brada, duhan… jedan od svojih „znanstvenih radova“ posvetio je temi da li je bidat (zabranjena novotarija u vjeri) peglanje odjeće, drugi govori o tome je li dozvoljeno jesti kašikom, treći tretira problem kratkih nogavica…

Samir Avdić - Autori knjige tvrde da je zajedno s Bušatlićem i Imamovićem preuzeo dužnost vrhovnog autoriteta među bh vehabijama.

Semir Imamović - Zbog osorne prirode, autori knjige tvrde da nije toliko popularan među novim članovima pokreta…

Sabahudin Albani - Autori knjige navode da podržava Bin Ladina, izdaje fetve i u odnosu na njega, ostali aktivisti vehabijskog pokreta čine se fleksibilnim i liberalnim.

Adnan Pezo - Nekadašnji lider AIO, a prema tvrdnjama autora, „persona non grata“ u Saudijskoj Arabiji

Senaid Zaimović - Smatraju ga „nešto liberalnijim i lukavijim“. Ipak, televizija Alfa novčano je kažnjena zbog emitiranja Zaimovićevog predavanja.

Muhamed Porča - O njemu kažu da je u Beču napravio jedan od najortodoksnijih džemata u Europi.

Halid Tulić - Živi u Jordanu a bh javnosti je poznat po knjizi Veliki šejtan koja je, kako tvrde autori, „puna mržnje prema šiitima“.

19.2.2007.
Pincom.info

Post Reply