Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#26 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

VODOVOD - Mještani Glavogodine iduće sedmice će pokušati riješiti svoj problem

Sa stanovnicima ovog naselja dogovoren je sastanak u srijedu, 3. jula na kojem ćemo postići konačan dogovor


https://faktor.ba/vijest/mjestani-glavo ... blem/42027
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#27 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Dogovor u vodozastitonoj zoni, i za objekte bez dozvole, moze biti samo jedan - rusenje svih nelegalno izgradjenih objekata.

Naravno, to se nece desiti, jer to je, po pravilu, SDA (vecinski krezubo) glasacko tijelo.
User avatar
DonPizdon
Posts: 79
Joined: 18/11/2015 22:42

#28 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by DonPizdon »

:mrgreen: :lol: goli seljak ....
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#29 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

Ne pijem sarajevsku vodu iz česme, imam pouzdane informacije da je zagađena


Image
Predsjednik Komisije za zaštitu okoliša Skupštine Kantona Sarajevo Zvonko Marić.


Nije fraza ako kažem da je moguća ekološka bomba. Zagađenja su na sve strane. Znate, 320 izvorišta je na Ilidži i sva su zagađena. Uvjeravaju vas da je voda ispravna. Već 19 godinu ne pijem vodu iz česme jer imam pouzdane informacije da su teški metali prisutni u vodi u Kantonu Sarajevo. Imate table na vrelu Bosne na kojima piše da voda nije za upotrebu, da nije za piće.....


http://izdvojeno.ba/pa-sto-nam-tek-sad- ... zagadjena/
PM72
Posts: 17541
Joined: 30/04/2012 16:54

#30 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by PM72 »

Ovo sandžačko govedo (pravog imena Bajram Demić) ako nabroji 32 izvora na Ilidži biće sjajno a ne 320...
User avatar
DonPizdon
Posts: 79
Joined: 18/11/2015 22:42

#31 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by DonPizdon »

To dubre treba javno za muda okacit
User avatar
sime_cipol
Posts: 15878
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#32 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by sime_cipol »

PM72 wrote:Ovo sandžačko govedo (pravog imena Bajram Demić) ako nabroji 32 izvora na Ilidži biće sjajno a ne 320...
Bajram Demići tacnije i nije sandzaklija :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#33 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

sime_cipol wrote: Bajram Demići tacnije
a joooj niam to znao, sad mi je sve jasno... :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#34 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

ViK: Kakvu vodu pijemo: Oglasio se vodovod o prisustvu metala u vodi...

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... odi/342965






Nakon ViK-a oglasio se i Zavod za javno zdravstvo: Kakvu vodu piju Sarajlije?...

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ije/342994
User avatar
DonPizdon
Posts: 79
Joined: 18/11/2015 22:42

#35 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by DonPizdon »

mali jomu wrote:
sime_cipol wrote: Bajram Demići tacnije
a joooj niam to znao, sad mi je sve jasno... :mrgreen:
Govno i uvlakac :roll: demici kako ba nisi znao :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#36 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by apsidejzi »

nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo....
Gledam evo statistiku u Svedskoj i tu pise da jedan stanovnik u prosjeku potrosi 160l dnevno. Pomnozi to sa 30 i dobijes 4,8 kubika mjesecno po osobi ili ti cca 20 kubika po ceveroclanoj porodici.

Ja vjerujem da je to neka normalna potrosnja koja bi trebala stajati i na nasim racunima. Sve preko toga je sumnjivo.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#37 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Humljanin »

apsidejzi wrote:
nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo....
Gledam evo statistiku u Svedskoj i tu pise da jedan stanovnik u prosjeku potrosi 160l dnevno. Pomnozi to sa 30 i dobijes 4,8 kubika mjesecno po osobi ili ti cca 20 kubika po ceveroclanoj porodici.

Ja vjerujem da je to neka normalna potrosnja koja bi trebala stajati i na nasim racunima. Sve preko toga je sumnjivo.
Jedno je prosjek a drugo je realno pojedinačno stanje. Samo su brojila mjerodavna, uvijek se moze desiti da postoji kvar ili da neki susjedi nekontrolirano trose vodu. Treba provjeriti je li brojilo u redu, ako jest, onda vidjeti gdje se voda trosi
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Vec napisah...
Prosli mjesec, 17 stanara fizicki prisutno, 221 m3. Po 13 kubika po glavi...
Stigao novi racun danas, trenutno 18 stanara prisutno, 190m3 potroseno, pri cemu na racunu uopste nema podataka o ocitanju stanja vodomjera. Dakle, po 10,5m3 po glavi...

Inace, negdje procitah da je EU prosjek ispod 6m3 po glavi...
Vec se godinu i po zalimo ViK-u, nikad niko nije dosao, a zadnja 2 mjeseca se naganjamo s OKI-jem da se utvrdi u cemu je stvar i zasto je tolika potrosnja, a oni se uredno prave blesavi, sve samo da ne bi platili 120KM ViK-u, koliko kosta izlazak ekipe ViK-a s uredjajima za detekciju.

Sljedece sedmice ce ici tuzbe i protiv jednih i protiv drugih.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#39 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by tempuser »

uglavnomja wrote:kako s olako prelazi preko cinjenice da su oni tamo nelegalno izgradili kuce, na zasticenom podrucju
To sad nije bitno! :lol: :lol: :lol:
To je slika i prilika nase drzave, nelegalno sagradi kucu, nema pravo ni ja jedan prikljucak, nelegalno se prikljuci, ne placa to sto potrosi, kad mu konacno ispostave racun on ugrozen, svi su krivi osim njega!

Od 1945 u Sarajevu je u prosjeku 40.000 nelegalnih objekata koji se periodicno legaliziju kako bi bili obuhvaceni komulalnom infrastrukturom, to nije nista novo, medjutim svjesno graditi tamo gdje je nikad neces dobiti i jos se zaliti i prijetiti bi bio idiotizam na kub da to nije Memicevo glasacno tijelo koje on podrzava.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#40 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Tesla Edison »

tempuser wrote:
uglavnomja wrote:kako s olako prelazi preko cinjenice da su oni tamo nelegalno izgradili kuce, na zasticenom podrucju
To sad nije bitno! :lol: :lol: :lol:
To je slika i prilika nase drzave, nelegalno sagradi kucu, nema pravo ni ja jedan prikljucak, nelegalno se prikljuci, ne placa to sto potrosi, kad mu konacno ispostave racun on ugrozen, svi su krivi osim njega!

Od 1945 u Sarajevu je u prosjeku 40.000 nelegalnih objekata koji se periodicno legaliziju kako bi bili obuhvaceni komulalnom infrastrukturom, to nije nista novo, medjutim svjesno graditi tamo gdje je nikad neces dobiti i jos se zaliti i prijetiti bi bio idiotizam na kub da to nije Memicevo glasacno tijelo koje on podrzava.
Ta nelegalna gradnja je gorući provlem ne samo za ViK nego i za Ceste FBiH. Koliko se samo novca bacilo na otkup nelegalnih objekata na trasama cesta. Prije rata nisi mogao ni ćumez sagraditi bez dozvole a da ti ne sruše a danas čitave nebodere grade bez i jedne dozvole.

Da je uređena država, sve bi to bilo sravljeno sa zemljom. Poslije rata najviše ilegalnih objekata su napravile izbjeglice iz istočne Bosne. Umjesto da se vrate svojim kućama, oni ostali ovdje. U mom naselju bruka je takvih. Svi imaju kuće u svojim naseljima iz kojih su došli, obnovljene sve a neke i iznajmljuju i ubiru kiriju a ovdje napravili kuće bez dozvola i u njima žive.

Poslije se žale kako im ne valja ovo, ne valja ono, Dodik priča jedno, Čović drugo a svi ostavili svoja imanja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#41 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by tempuser »

I tome se sad zakonski moze stati u kraj.
Jel izgradnja kruznog toka na Mostarskom raskrcu kasnila 2 god jer je Sandzo koji je drzao bloketaru na trasi trazio neke sulude cifre za eksproprijaciju? Na kraju je u zakon o eksproprijaciji uvrstena kategorija "opsti interes" i nema vise da namisljas cifre, dobijes koliko drzava tvrdi da vrijedi i cao.
To da su povratnicke kuce u nekim slucajevima postale vikendice je javna tajna.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

TESLA_EDISON wrote: Ta nelegalna gradnja je gorući provlem ne samo za ViK nego i za Ceste FBiH. Koliko se samo novca bacilo na otkup nelegalnih objekata na trasama cesta. Prije rata nisi mogao ni ćumez sagraditi bez dozvole a da ti ne sruše a danas čitave nebodere grade bez i jedne dozvole.
Prva i osnovna stvar - kakav otkup nelegalnih objekata?
Nigdje na planeti, osim u banana drzavama poput nase, drzava NE OTKUPLJUJE nelegalne objekte nego ih jednostavno srusi, a protiv vlasnika podnese tuzbu/krivicnu prijavu i naplati mu kaznu da mu se manta do kraja zivota. Logicno, u normalnim drzavama nikome ni na pamet ne pada da bilo sta gradi nelegalno, cime dolazimo do onoga da je Juga bila i te kako pravno uredjena drzava.

Samo ovdje kojekakvi likovi izgrade sta i gdje im padne na pamet, bez ijedne jedine dozvole (a sto etno-nacionalisticka vlast gleda i suti jer zna da ce takvog onda lako pridobiti da glasa za njih), a onda taj isti od drzave, i kada njoj zatreba ta NJENA zemlja, sve to debelo naplati.

Sto se tice izbjeglica i njihove predratne imovine, to je odavno jasno svima sta se s tim desilo ili desava. A to je, takodjer, i dio famoznog Aneksa 7., tj. povratak izbjeglica na svoje.
Ja vec godinama govorim da je insistiranje na ispunjenju tog Aneksa jedna obicna glupost koju politicari koriste u dnevno politicke svrhe. A glupost je iz prostog razloga sto je ogromna vecina tih izbjeglica, pogotovo iz IB, odavno vratila tu svoju imovinu, mnogi su dobili i donacije u gradjevinskom materijalu cime su, eventualno, obnovili te svoje objekte (mnogi ih nisu ni morali obnavljati, ali su ipak dobili donacije, od kojih su onda napravili kuce ovdje), ali rijetko se ko vratio na svoje. Ili su prodali tu imovinu, ili je danas koriste kao vikendice.
Ali, sustina je da su se zapravo - svi vratili na svoje, tj. svi su vratili svoje. To sto se ljudi fizicki nisu vratili da zive tamo, ipak je drugi par rukava.

Ali, istovremeno, vlast/drzava im niposto nije smjela dozvoliti ni da se naseljavaju ovdje na nacin da nelegalno grade objekte, a pogotovo da ih grade u vodozastitnim zonama i/ili na mjestima za koja se vec 20-30+ godina zna da tu treba da bude nesto drugo, ala koridor 5C.

Dakle, vlast je ovo dozvolila iz samo 2 moguca razloga - jer je nesposobna i ne bavi se svojim poslom, ili jer je ciljano tako dozvoljeno radi nekih politickih interesa (glasovi) i/ili talova.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#43 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by GarfieldLover »

Humljanin wrote:
apsidejzi wrote:
nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo....
Gledam evo statistiku u Svedskoj i tu pise da jedan stanovnik u prosjeku potrosi 160l dnevno. Pomnozi to sa 30 i dobijes 4,8 kubika mjesecno po osobi ili ti cca 20 kubika po ceveroclanoj porodici.

Ja vjerujem da je to neka normalna potrosnja koja bi trebala stajati i na nasim racunima. Sve preko toga je sumnjivo.
Jedno je prosjek a drugo je realno pojedinačno stanje. Samo su brojila mjerodavna, uvijek se moze desiti da postoji kvar ili da neki susjedi nekontrolirano trose vodu. Treba provjeriti je li brojilo u redu, ako jest, onda vidjeti gdje se voda trosi
Nas je u stanu 4, imamo vodomjer. Ne štedimo vodu, puno veša peremo (dvojica rekreativaca u kući :) ), svakodnevno tuširanje, mašina za suđe... Plaćamo nekih 28-35 KM stalno. Tako da...da li je normalno ili ne, odnosno da li je prosječno ili ne, ali iz mog iskustva je ta cifra od 30 KM za četveročlanu porodicu OK
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#44 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by GarfieldLover »

Dozer wrote:Vec napisah...
Prosli mjesec, 17 stanara fizicki prisutno, 221 m3. Po 13 kubika po glavi...
Stigao novi racun danas, trenutno 18 stanara prisutno, 190m3 potroseno, pri cemu na racunu uopste nema podataka o ocitanju stanja vodomjera. Dakle, po 10,5m3 po glavi...

Inace, negdje procitah da je EU prosjek ispod 6m3 po glavi...
Vec se godinu i po zalimo ViK-u, nikad niko nije dosao, a zadnja 2 mjeseca se naganjamo s OKI-jem da se utvrdi u cemu je stvar i zasto je tolika potrosnja, a oni se uredno prave blesavi, sve samo da ne bi platili 120KM ViK-u, koliko kosta izlazak ekipe ViK-a s uredjajima za detekciju.

Sljedece sedmice ce ici tuzbe i protiv jednih i protiv drugih.

Samo komentar na to da nema podatka o očitanju vodomjera - iz ViKSa su mi prošle godine rekli da u julu i augustu često ne izlaze na teren očitavati vodomjere jer je sezona godišnjih i nedostaje im ljudi, nego uzmu prosječnu potrošnju iz ranijih perioda, pa onda 'prebiju' kad očitaju u septembru :P
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#45 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Nikad do sad nismo imali prosjecnu potrosnju 190m3, tako da je to klasicni supljak.

A to da nemaju ljudi...pa naravno da nemaju kad od 1.000 zaposlenih u ViK-u 900 sjedi po kojekakvim kancelarijama, 50-ak brine o postrojenjima, a 50-ak brine o intervencijama.
Imaju pravnika k'o da su advokatska kancelarija (cini mi se preko 70), a ne ViK...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4348
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#46 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by VladaFBiH »

GarfieldLover wrote:
Nas je u stanu 4, imamo vodomjer. Ne štedimo vodu, puno veša peremo (dvojica rekreativaca u kući :) ), svakodnevno tuširanje, mašina za suđe... Plaćamo nekih 28-35 KM stalno. Tako da...da li je normalno ili ne, odnosno da li je prosječno ili ne, ali iz mog iskustva je ta cifra od 30 KM za četveročlanu porodicu OK
skoro pa identično s tim da u sadašnjem stanu nemam vodomjer ali se račun kreće u ovom iznosu (u prethodnom sam imao vodomjer i račun je bio skoro pa identičan)
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#47 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

I onda uporedite sa mnom, zadnji racun 85 KM, onaj prethodni 102 KM.... Pa da bazen imam, ne bi mi bilo zao...

Ali, sad odemo do suda. Ne dam, i odjebaus.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#48 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by freelancerBIH »

Evo da se i ja tuspasim ovdje... Za mjesec Juli mi dosao racun - vjerovali ili ne - 1856.30 KM

Malo je reci da sam sokiran cifrom i da ne znam sta da radim osim sto se pojedoh jer - ne znam sta da radim - kome da se obratim.

Ukratko:

- Kuca ima sve dozvole za gradnju
- U kuci ne zivi niko vec duzi period (6-7 godina)

Oni tvrde da je kvar na mojoj strani te da je voda negdje "curila"... Ono sto meni sada nikako nije jasno - a vjerujem da ce se i svi ostali sloziti - kako je moguce da za 1 mjesec dodje racun od 1860 KM - uzimajuci u obzir da je kubik vode u Sarajevu ako se ne varam - oko 3.6 KM sto bi u konacnici se prevelo na skoro 520 kubika potrosene vode (van svake pameti jer tamo niko ne zivi !!!!!!)

Evo kako to izgleda:

Image


Kako je moguce da za 1 mjesec se potrosi 520 kubika vode (mozda i vise - jer nisam siguran koliko kosta kubik vode) - pa da je voda toliko "curila" - rijeka bi tekla niz ulicu...


Vec sam jednom isao i zalio se ali nece ni cuju - samo plati plati i plati... Jel neko imao slicno iskustvo i na koji je nacin rijesio problem?

Sam ne znam sta da radim, osijedih od muke ako budem morao ovolike pare dati za ovu :(

Ako iko ima savjet ili da zna kako bi mi mogao pomoci- sve je dobrodoslo


P.S. Moja je sumnja da oni nisu radili svoj posao i vrsili ocitavanje jedan dobar duzi period (koliko tacno ne znam) - a i ventil u sahtu vec jedan duzi period nije promjenjen - iako su trebali - jer nemoguce je da bude potroseno ovoliko vode za 30 dana ako voda negdje "curi".
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#49 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by bitanga_sa_otesa »

jesi li mozda gledao stanje na brojilu ? da nije pogresno ocitano??
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#50 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Bosanac sa dna kace »

Meni se desi da na vodokotlicu ponekad curi voda, ako nije pustana kako treba, a opet da ti je citavo vrijeme tako curilo, nije moguce da toliko iscuri.
Jesi uporedio sa ranijim racunima?
Post Reply