Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#1 Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by nlt »

Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo.....
Ne curi ništa u kući, onaj vodomjer se ne okreće dok nije otvorena česma itd...
Naišao sam na sljedeće
Prema Član 33. Zakona o mjeriteljstvu FBiH novčanom kaznom u iznosu od 600,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
• ne vrši prvu, narednu ili vanrednu verifikaciju mjerila (član 13. stav 1.);
• upotrebljava mjerilo kojem je istekao propisani rok periodične verifikacije (član 15. stav 5.);


Je li ovo ovako da idem da se pozovem na ovaj zakon i tražim zamjenu vodomjera, ...
A prije recimo 10 godina otprilike su dolazili računi od nekih 15 KM, zatim su zamijenili vodomjer
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

Mještani Glavogodine: "Otkrili su toplu vodu, mi godinama tražimo da se ovo riješi"



Stanovnici Glavogodine i Stojčevca na području općine Ilidža prije nekoliko dana od preduzeća Vodovod i kanalizacija dobili su fakture za vodu. Mještani ovog naselja postali su glavna tema u Kantonu Sarajevo nakon što je objavljeno "da su otkriveni nelegalni potrošači vode na području Ilidže i da se radi o čak 42 objekta".

Ispostavljanje faktura uslijedilo je nekoliko dana nakon imenovanja nove uprave u ViK-u. Pitali smo mještane šta oni imaju reći o svemu i kako to da godinama ne plaćaju vodu, a većina ima ugrađene mjerače. I kako to da ih do sada niko nije "otkrio"? Odgovaraju da je "otkrivena topla voda" i da svi godinama znaju kakva je situacija. Neki od mještana nam govore kako je sad očigledno "nekome bilo u interesu da potegne ovu priču", iako su i sami mještani, kako tvrde, već godinama tražili da se njihove kuće uvedu u sistem te da plaćaju potrošenu vode na osnovu računa.

Naime, stanovnici ovog naselja godinama muku muče sa preduzećem Vodovod i kanalizacija. Mještani nikada nisu plaćali vodu jer im za to nisu stizali računi niti su zvanično priključeni na vodovodnu mrežu. Većina objekata u ovom naselju nema građevinske dozvole jer su izgrađeni u neposrednoj blizini vodozaštitne zone. Iznenađeni su kako to da je sad "odjednom neko otkrio ono što je godinama poznato".


Safet Memić je život proveo u ovom naselju, a zemlju je naslijedio od svog oca i kaže, koliko pamti, "nikada se tu nisu plaćali računi za vodu".

- Naše kuće nemaju dozvole i zbog toga nas ni Vodovod i kanalizacija nisu htjeli priključiti na gradski vodovod. Mi smo tražili da nam daju vodu i postave satove pa da plaćamo, ali oni nisu htjeli. Nama su vodu priključili njihovi ljudi prije 20 godina i više, kasnije smo opet tražili da nam prime te radove, ali oni nisu, za to su navodili brojne razloge – kazao je Memić.

Njemu je za jednu kuću uručena faktura da plati 725 KM za vodu, a za štalu faktura iznosi 843 KM.

- Neću platiti ovaj iznos jer i da platim, opet neće biti računa i šta treba, opet da čekam kad će mi oni ispostaviti neki svoj račun sa nagomilanim ciframa – pita se Memić.

I njegova supruga Tahira ističe da su ogorčeni.

- Davno smo predali zahtjeve za priključenje na mrežu, ovo nema smisla. I kada se uvodila kanalizacija, mi mještani smo plaćali po 900 maraka. Ovdje živim od 1969. godine i šta se čekalo do sada, zašto se ne rješava pitanje ovih ljudi – pita Tahira Memić.


I Amir Tutun je kuću napravio pored stare očeve kuće u ulici Glavogodina davne 1972. godine.

- Nama su zabranili da gradimo, da živimo. Davno smo tražili da nas priključe na vodovodnu mrežu, ali niko nije htio. Pred rat su nas ljudi iz Vodovoda priključili na vodovodnu mrežu bez dokumenata. Ja sam postavio i mjerilo jer su nam obećavali da, kad se sve to uvede i postavi, da će sve biti legalizovano, ali ništa ni do dan-danas – kaže Tutun.

Tutun je dobio fakturu da plati potrošnju vode u iznosu od tri hiljade maraka.

- Nama su ispostavili račune kao za potrošnju vode, a oni što nisu imali satove su i dobro prošli, oni su dobili manje iznose. Neću platiti ovaj iznos, već ću uzeti advokata i tužiti i ViK i Kanton – ističe Tutun.

Ističe kako su i preko Općinskog vijeća tražili da se uvedu u sistem, ali da ni to nije urodilo plodom.

- Mi smo papire predali Općini Ilidža i sada oni nastavljaju dalje sa ovim slučajem. Neka dođu da nam zavrnu vodu pa ćemo mi zavrnuti vodu kojom se snabdijeva grad. Da su nas uveli u sistem kada smo i tražili, plaćali bismo mi vodu kao što smo sve ovo vrijeme plaćali i struju i plin i odvoz smeća. Oni su otkrili nešto što je davno otkriveno – navodi Tutun.


Ismet Šepo ističe da, iako ima dozvolu za gradnju svoje kuće i ugrađeno mjerilo, nikada nije dobijao račune za vodu.

- Ispostavljeno nam je da moramo platiti 7.660 maraka za vodu. Ne znam da li ćemo platiti – kazao je Šepo.

Neki od mještana su nam kazali kako je apsurdno i to da je komšija koji živi u Njemačkoj, a koji također ima kuću u njihovoj ulici i u koju dolazi jednom godišnje na odmor, dobio fakturu u iznosu od 16 hiljada maraka.


https://faktor.ba/vijest/mjestani-glavo ... jesi/41521
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#3 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by nlt »

Da tamo živim pa hajde. Oni koristili džabe vodu i sad se bune :bih:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by uglavnomja »

kako s olako prelazi preko cinjenice da su oni tamo nelegalno izgradili kuce, na zasticenom podrucju


u nekim drugim zemljama bi te kuce davno bile srusene, i jos bi sami platili rusenje
i pausal vode za sve godine, za kuce i stale (stale u podrucju odakle dolazi voda za citsv grad :roll: )


i jos se nasao onaj da prijeti da ce zavrnuti vodu
User avatar
DonPizdon
Posts: 79
Joined: 18/11/2015 22:42

#5 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by DonPizdon »

Sve nalemat stoka seljacka....bas kako kazes :roll: cuj on ce zavrnut
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#6 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Humljanin »

Naš narod... Izgradio kucu nelegalno na zasticenom podrucju i nelegalno se spojio na komunalije. I onda on ZAHTJEVA da mu se kuca legalizira (kao i priključci) samo zato jer ima vodomjer.

Fucking ubelievable..
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#7 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by nlt »

Još će i tužit
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#8 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by sinuhe »

Zna on svoje. :lol:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#9 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Humljanin »

nlt wrote:Još će i tužit
Al imaju pravo, nek tuže!
Nisu krivi oni, kriva je država što je dopustila da netko 30 ili 50 godina živi u ilegalnom objektu sagrađenom u zaštićenom vodnom području.

Da je bilo države sve je to trebalo poravnat i naplatiti im.

Isto kao slučaj sada u Mostaru sa deponijom. Ljudi ilegalno sagradili kuce uz deponiju, i sada blokiraju odvoz smeća za čitav grad jer njima kao eto smrdi :lol:
A deponija izgrađena u yugi sa svim papirima, a oni poslje rata došli i nasadili se uz deponiju, i još nešto zahtjeva i prijeti i čitav grad drže zatrpan u smeću.

Da je i tu države i njihov bi se problem rješio rušenjem nelegalno sagrađenih objekata.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#10 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Novak20 »

Humljanin wrote:
nlt wrote:Još će i tužit
Al imaju pravo, nek tuže!
Nisu krivi oni, kriva je država što je dopustila da netko 30 ili 50 godina živi u ilegalnom objektu sagrađenom u zaštićenom vodnom području.

Da je bilo države sve je to trebalo poravnat i naplatiti im.

Isto kao slučaj sada u Mostaru sa deponijom. Ljudi ilegalno sagradili kuce uz deponiju, i sada blokiraju odvoz smeća za čitav grad jer njima kao eto smrdi :lol:
A deponija izgrađena u yugi sa svim papirima, a oni poslje rata došli i nasadili se uz deponiju, i još nešto zahtjeva i prijeti i čitav grad drže zatrpan u smeću.

Da je i tu države i njihov bi se problem rješio rušenjem nelegalno sagrađenih objekata.
:thumbup:

Točno tako.

Država je zakletva, a svi rade protiv nje kao da je tuđa. :lol:
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#11 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by lajkujMe »

Tu se vidi sav problem s problemom nelegalne gradnje.
S strane zakona i etike, ti vlasnici su krivi jer su sagradili kuce nelegalno na podrucju vodozastitne zone.
Ali s moralne strane kriva je drzava jer im je dopustiča da uopste tu bude bilo sta sagradjeno, a jos vise su krivi sto im se pruza komunalna usluga od vode, struje, smeca, plina... I sta sad poslije 50 godina doci s bagerima i rusiti i ostaviti ljude bez krova nad glavom.
Ne mozes im ni platiti kucu jer onda bi se otvorila pandorina kutija ako si platio njih onda hiljade drugih imaju pravo na nadoknadu.
Mislim da je rjesenje za ovo dugorocno, da se napravi zakon i ilegalnoj gradnji u kojem se zabranjuje prodaja, iznajmljivanje i nasljedovanje nekretnine.
I da se po smrti originalnih vlasnika isti uvede u proceduru rusenja.
Istovremeno izdati privremene dozvole za komunalije do momenta smrti origonalnih vlasnika i supruznika.
Djeca bi po defaultu samo nasljedila zemljiste ali ne bi imali pravo nasljedstva kuce, sve dozvole bi istekle smrcu, a rusenje bi se finansiralo od strane opstina.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#12 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

Pola BiH poslije rata je nelegalno napravljena, a ovi su po meni bolji, oni su ovo nelegalno napravili jos davno prije rata..... :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#13 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by mali jomu »

.... mogao sam i ja poslije rata "kupit" 50 kuca i stanova, jos me zajebavali i smatrali budalom sto necu ccccc

uh..............sve be-je svakom, nek' se svako u totalu sjebe ko je god tudje oteo (ne mogu psovat dobit cu ban)
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#14 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by shape of despair »

nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo.....
Ne curi ništa u kući, onaj vodomjer se ne okreće dok nije otvorena česma itd...
Naišao sam na sljedeće
Prema Član 33. Zakona o mjeriteljstvu FBiH novčanom kaznom u iznosu od 600,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
• ne vrši prvu, narednu ili vanrednu verifikaciju mjerila (član 13. stav 1.);
• upotrebljava mjerilo kojem je istekao propisani rok periodične verifikacije (član 15. stav 5.);


Je li ovo ovako da idem da se pozovem na ovaj zakon i tražim zamjenu vodomjera, ...
A prije recimo 10 godina otprilike su dolazili računi od nekih 15 KM, zatim su zamijenili vodomjer
Vidi sad ovo.
Otišao mi vodomjer u šahtu, prijavio, došli-zamjenili. Sljedeći račun 80KM.
Na vodomjeru fakat potrošeno toliko. Eeee onda ide natezanje, kao moguće je da ste potrošili toliko, bla bla.
Opet ih zovnem, opet zamjene i od tada mi je potrošnja skočila za nekih 5-6KM mjesečno. Prije sam znao izaći i ispod 10KM sad bez famoznih 15.75 do 20KM ne padam.
Il, šta rade. Ljeti ne očitavaju po 2-3 mjeseca, samo prepisuju 15,75KM. U ta dva mjeseca ja potrošio više od 15,75 a znamo za preko 30m3 cijena vode skače drastično, i kad su očitali napokon, upadne mi razlika preko 30m3 i naplate mi 70KM za jedan mjesec.
A da su očitavali redovno uvijek bi mjesecno bio ispod 30m3 i naravno suma sumarum platio manje za isto potrošenu vodu.
Ja farantujem da im vodomjeri nisu ispravni, al garantujem.
Pa jebote moj se okretao jos 2 minute kad zavrnem česmu, svi se čudili preko telefona, kao nikad nisu čuli, kad su dosli odma zamjenili, a kao dali mi tek bazdarenu stvar
Naslovnica
Posts: 27534
Joined: 20/03/2013 15:38

#15 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Naslovnica »

Kolega na poslu, legalista teški, kupio plac, daj da napravi vikendicu.
Veoma skromno. Hoće sve po zakonu, ugovori, projekat, priključci...čovjek izgubio ne zna ni koliko vremena i para dok je sve uradio i "upapirio" kako zakon nalaže.
Nije gromobran imao po projektu, dolazili 2-3 puta da bi se to sve završilo kako treba. Onda debljina izolacije bila problem.
Čovjek na kraju nije kerovima dao marke na kafu da mu se to završi "po skraćenoj proceduri".
U ovoj državi najgore prolaze pošteni ljudi i legalisti, a što te manje boli Q za zakone i procedure, to bolje za tebe i tvoj novčanik.
Ubi nas korupcija i mentalitet.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#16 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by shape of despair »

nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo.....
Ne curi ništa u kući, onaj vodomjer se ne okreće dok nije otvorena česma itd...
Naišao sam na sljedeće
Prema Član 33. Zakona o mjeriteljstvu FBiH novčanom kaznom u iznosu od 600,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
• ne vrši prvu, narednu ili vanrednu verifikaciju mjerila (član 13. stav 1.);
• upotrebljava mjerilo kojem je istekao propisani rok periodične verifikacije (član 15. stav 5.);


Je li ovo ovako da idem da se pozovem na ovaj zakon i tražim zamjenu vodomjera, ...
A prije recimo 10 godina otprilike su dolazili računi od nekih 15 KM, zatim su zamijenili vodomjer
Još jednom da te citiram.
Kod mene četiri člana, dva velika i dvoje djece. Mašina za veš skoro svaki dan, kupanje, tuširanje malaca i nas svaki skoro dan,2 smo puta sapirali i avliju,wc šolja-majkemi meni je žao više-znači vodokotlić i ne brojim koliko puta potegnemo itd. itd. i to je tačno 10m3 potrošenih. Ustvari slagao sam te, sad smo u junu potrošili 11m3.
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#17 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by xoklix »

Po meni , voda treba da je besplatna.
Eventualno neku naknadu od 5-6 KM za održavanje.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#18 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by dječak sa šibicama »

nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo.....
Ne curi ništa u kući, onaj vodomjer se ne okreće dok nije otvorena česma itd...
Naišao sam na sljedeće
Prema Član 33. Zakona o mjeriteljstvu FBiH novčanom kaznom u iznosu od 600,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
• ne vrši prvu, narednu ili vanrednu verifikaciju mjerila (član 13. stav 1.);
• upotrebljava mjerilo kojem je istekao propisani rok periodične verifikacije (član 15. stav 5.);


Je li ovo ovako da idem da se pozovem na ovaj zakon i tražim zamjenu vodomjera, ...
A prije recimo 10 godina otprilike su dolazili računi od nekih 15 KM, zatim su zamijenili vodomjer
Nisi jedini, mojima doslo preko 50 km, inace placaju oko 30 ali dobro dva su sprata, dva stana.

Medjutim, odakle odjednom skoro duplo veci racun.
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#19 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by nlt »

shape of despair wrote:
nlt wrote:Ja ne znam šta se ovo više dešava, prošli mjesec račun 35 KM, ovaj mjesec preko 40 KM. Piše potrošeno 28 kubika, pa jesu li oni normalni? Da sam svaki dan prao ulicu ne bih toliko navrtilo.....
Ne curi ništa u kući, onaj vodomjer se ne okreće dok nije otvorena česma itd...
Naišao sam na sljedeće
Prema Član 33. Zakona o mjeriteljstvu FBiH novčanom kaznom u iznosu od 600,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
• ne vrši prvu, narednu ili vanrednu verifikaciju mjerila (član 13. stav 1.);
• upotrebljava mjerilo kojem je istekao propisani rok periodične verifikacije (član 15. stav 5.);


Je li ovo ovako da idem da se pozovem na ovaj zakon i tražim zamjenu vodomjera, ...
A prije recimo 10 godina otprilike su dolazili računi od nekih 15 KM, zatim su zamijenili vodomjer
Još jednom da te citiram.
Kod mene četiri člana, dva velika i dvoje djece. Mašina za veš skoro svaki dan, kupanje, tuširanje malaca i nas svaki skoro dan,2 smo puta sapirali i avliju,wc šolja-majkemi meni je žao više-znači vodokotlić i ne brojim koliko puta potegnemo itd. itd. i to je tačno 10m3 potrošenih. Ustvari slagao sam te, sad smo u junu potrošili 11m3.
I mi smo toliko trošili dok oni nisu promijenili vodomjer. I onda svake godine veći račun, pa opet veći itd...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#20 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Izgleda da je ViK, kao jedini nadlezan za bazdarenje i ugradnju vodomjera, poceo maksimalno koristiti tu povlasticu i ugradjivati vodomjere koji su bazdareni da mjere 2, pa i 3x visu potrosnju od stvarne.

Kod mene u zgradi 3 ulaza, pri cemu je u mom najmanje stanara (19 prijavljeno, 17 prisutno), od cega je 10 penzionera (svi znamo kako penzioneri trose i vodu i sve ostalo), a ostalih nema po cijeli dan jer su na poslu. I nema male djece.
Susjedna 2 ulaza zadnje dvije, pa i 3 godine, trose u prosjeku 90-100m3 mjesecno, iako imaju po 3-5 stanara vise, manje penzionera, a ima i male djece, a moj 140.
Trazili promjenu vodomjera jos davno, prosle godine (a bio je tada star 7 godina), zalili se, pisali ViK-u, ukazivali na nenormalnu potrosnju. Nista.
Provjerili vise puta sve stanove, nigdje nista ne curi i ne kapa ni kod koga.
Provjeravali i podrum - nema curanje (bar ne vidljivih).

I onda, konacno, prije 3 mjeseca se ukazu i zamijene vodomjer. Sljedeca potrosnja 170m3, naredna 180, a zadnja 221 :roll:
Cekamo sad da vidimo ovaj protekli mjesec koliko ce doci...

Ispada da je svaki prisutni stanar potrosio po 13.000 L vode za mjesec dana :-)
Mjerili smo protok na maksimalno otvorenoj cesmi, i ispalo je da se flasa od 1L napuni za 5 do 7 sec., zavisno od pipe. Znaci 12L za minut, tj. 17.280 L za 24h.
Prosjecno tusiranje traje max. 15 min., i pod pretpostavkom da se svako istusira jednom dnevno, pri maksimalnom pritisku i da pri tome uopste ne zatvara vodu svih 15 min. (sto, naravno, ne radi niko normalan i ne pusta vodu da tece dok se sapunja), to znaci da bi za tih 15 min. svako potrosio 180 L vode (besmisleno, pogotovo jer je vecina standardnih 50 ili 80L bojlera, pa niko ne bi imao tople vode da potrosi 180L na jedno tusiranje/kupanje).
Znaci, nas 17 samo na tusiranje bi tada trosili 3.060 L ili 3,06 m3 dnevno, sto je mjesecno 91,8 m3.

Neka svi imaju masine za sudje i neka ih pale svaki dan (a nemaju, niti ih pale svi svaki dan), to je 20L po stanu, odnosno 340 L dnevno, ili 10,2 m3 mjesecno.
Neka svi svaki dan upale i ves masinu i neka ona potrosi 50 L vode (a ne potrosi, nego potrosi max. 30, i to ako je stariji model. Sve novije ne trose ni 20L, po specifikaciji), to je 400 L dnevno ili 12 m3 mjesecno.

Dakle, ukupno na ove 3 stavke, pri cemu su sve zakucane na prakticno nemogucu maksimalu, mi bi potrosili 114.000 L, ili 114 m3.

Po ViK-u ispada da smo prosli mjesec, na sve ovo, potrosili jos 88.000 L, ili 88 m3, na kuhanje i pice... :roll:

I prakticno i teoretski nemoguce. Naravno, vec 3 mjeseca se niko od njih ne pojavljuje, a OKI vrda i rukama i nogama da ne bi platio 120 KM detekciju eventualnog kvara...
I tako ce biti jos max. mjesec dana, a onda su premostiti vodomjer i tuziti i ViK i OKI.

O totalno imbecilnom, idiotskom i nadasve anti-logickom tarifiranju koje je odobrila Vlada KS prije 2-3 godine, suvisno je bilo sta reci... Kao i o famozne 2 KM mjesecno na ime...necega...
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#21 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by sime_cipol »

Udaraju kamate na dug. Zato su vam veci racuni.
Kod mene na dug od 100 KM uzeli kamate 3 KM. Mjesecno.
Na godišnjem nivou 36 KM.
Kamata 36% na godišnjem nivou.
Jebo lihvare iz mikrokreditnih organizacija.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#22 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Dozer »

Nemam duga, ali ga oni uredno prikazu na svakom racunu... Nekakav famozni dug, koji se na svakom narednom racunu mijenja, ali nikad nije veci, sto bi bilo logicno. Nekad je manji, nekad veci.
A zapravo je sve placeno, pa se postavlja pitanje - kakav dug oni tu prikazuju? I da li na njega obracunavau te kamate? Jer, ako neko tamo nije rasknjizio prethodnu uplatu, pa se to onda vuce kao dug, dobice urednu tuzbu za kamatarenje i iznudu.
Last edited by Dozer on 28/06/2019 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Sanjarko »

sime_cipol wrote:Udaraju kamate na dug. Zato su vam veci racuni.
Kod mene na dug od 100 KM uzeli kamate 3 KM. Mjesecno.
Na godišnjem nivou 36 KM.
Kamata 36% na godišnjem nivou.
Jebo lihvare iz mikrokreditnih organizacija.
Svi najgore lupaju tolike kamate, izgleda. Zato mnogi ljudi nemogu da otplate stare dugove, pa naberu se dugovi u hiljadama km-ova. Nama dolazilo za vodu 22 km, sad 30 km. Zajednicki je vodomjer. Kubici vode, nema sanse da se toliko vode potrosi.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by Tesla Edison »

nlt wrote:Da tamo živim pa hajde. Oni koristili džabe vodu i sad se bune :bih:
Da je normalna država, za 24 sata bi tu bili buldožeri i bageri i to nelegalno naselje bi sravnili sa zemljom i posijali cvijeće.

Kuće bez dozvola, vodozaštitna zona i još nisu plaćali vodu. Sve to treba na ulicu.
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#25 Re: Šta se dešava sa računima od VIK-a? Ogromne cifre

Post by nlt »

TESLA_EDISON wrote:
nlt wrote:Da tamo živim pa hajde. Oni koristili džabe vodu i sad se bune :bih:
Da je normalna država, za 24 sata bi tu bili buldožeri i bageri i to nelegalno naselje bi sravnili sa zemljom i posijali cvijeće.

Kuće bez dozvola, vodozaštitna zona i još nisu plaćali vodu. Sve to treba na ulicu.
Oni će da tuže :-D
Post Reply