Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#26 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by suncica24 »

kurty wrote:
suncica24 wrote: Mislis na Sv. Mihovil?
I tu situacija ista :)
Uglavnom, pogledala sam. I zato i govorim :)

I moram priznati da sam i ja ostala zatecena, jer sam cesto sam prolazila tuda i imala sam potpuno drugu sliku u glavi. I da ne kazem da su neki natpisi, imena sahranjenih, ili pak vrijednost samih ploca bile nepoznanica za mene, cega me kao sarajke... sramota :roll:

thekupus :thumbup:
ne znam kako se zove groblje... Znam sta sam gledao i uslikat cu prvom prilikom... Dane i dane sam proveo na stanici ispod mosta i gledao, naslanjao se na ogradu, krio se od kise ispod drveca... I mislim da nisi u pravu, al eto... Kad uslikam, skupa cemo (virtuelno :D ) diskutovati o tome
Nije Mihovil, Georgije i Gavrilo je u pitanju (skotala sam i ispravila).
Mora da si daaaavnoooo gledao, kao i ja (godinama sam prolazila i mrznula se tuda... da se ne znamo? :D) , jer stvarno je groblje sanirano (bila sam prije dva mjeseca... jedino ako se odtad nije sto promjenilo).
Sad, ono sto jos nije sanirano i sto je strasna steta je Jevrejsko groblje. Koja je to vrijednost... neprocjenjivo. A mi, iz nekih svojih pobuda, joj samo tako okrenuli ledja :roll:
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#27 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by kurty »

suncica24 wrote:
kurty wrote:
suncica24 wrote: Mislis na Sv. Mihovil?
I tu situacija ista :)
Uglavnom, pogledala sam. I zato i govorim :)

I moram priznati da sam i ja ostala zatecena, jer sam cesto sam prolazila tuda i imala sam potpuno drugu sliku u glavi. I da ne kazem da su neki natpisi, imena sahranjenih, ili pak vrijednost samih ploca bile nepoznanica za mene, cega me kao sarajke... sramota :roll:

thekupus :thumbup:
ne znam kako se zove groblje... Znam sta sam gledao i uslikat cu prvom prilikom... Dane i dane sam proveo na stanici ispod mosta i gledao, naslanjao se na ogradu, krio se od kise ispod drveca... I mislim da nisi u pravu, al eto... Kad uslikam, skupa cemo (virtuelno :D ) diskutovati o tome
Nije Mihovil, Georgije i Gavrilo je u pitanju (skotala sam i ispravila).
Mora da si daaaavnoooo gledao, kao i ja (godinama sam prolazila i mrznula se tuda... da se ne znamo? :D) , jer stvarno je groblje sanirano (bila sam prije dva mjeseca... jedino ako se odtad nije sto promjenilo).
Sad, ono sto jos nije sanirano i sto je strasna steta je Jevrejsko groblje. Koja je to vrijednost... neprocjenjivo. A mi, iz nekih svojih pobuda, joj samo tako okrenuli ledja :roll:

Na ovo groblje mislim...
Image

Eh sad...Kad se gledao iz ulice Kosevo i kad se gleda iz Alipasine ulice, razlika je ogromna... I vjerovatno se zbog toga razlikuje nasa percepcija
(godinama sam prolazila i mrznula se tuda... da se ne znamo? :D)
Ako sam dobro shvatio na drugim temama... Ti pripadas "onim gore", kako nase vrle profe vole reci... Ja sam sa prva dva sprata iste zgrade :-D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#28 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by PipiDugaDevetka »

chuchumbamayumbe wrote:Jel po ovom osnovu samo hrišćanska groblja prekopavaju, ili će i muslimanska?
8-)
Čija god da su groblja i ako je javni interes da se groblje deložira, morali su to medijski najaviti, pa onda prekopavati.

Ne mogu da vjerujem da ekshumiraju mrtve da bi tu nikao neki poslovni centar!

Možda se radi o osveti infantilnoj za višegradsko oduzimanje kuće u kojoj su žive spaljene žrtve genocida u Višegradu.
(NedoBog da je ovaj drugi slučaj! Eto nama novog rata začas.)

Nikakve obavijesti šta se radi na pravoslavnom groblju! :-)
http://www.pokop.ba/Foto_Galerije/SvMarko/index.htm
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#29 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Pasiflora »

chuchumbamayumbe wrote:Vjerovatno.
Nisu plaćene grobarine ili kako se već to zove, ja mislim da nakon 10 godina imaju pravo da to urade, ko će mu ga znati...
Ja mislim da ne smiju to raditi. Naime, ukoliko se ne placa ta renta preduzeca koja upravljaju grobljima mogu zabraniti nove sahrane. Kod krscana se cijele porodice sahranjuju u istu grobnicu s tim da mora proci odredjeno vrijeme izmedju 2 sahrane.
10 godina nije ni blizu dovoljan rok da se grobnice prekopavaju, mislim da je puno duzi rok u pitanju (vise desetaka godina) Nisam sigurna, ali nekako ovako je.
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#30 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by despina »

ako zabrane nove sahrane, to znači da nemaju nove zarade. groblja su biznis, pogledaj malo koliko se cijene kreću za jednu parcelu.
ja znam da su jednu ženu iskopali, da naprave novo mjesto, jer joj je porodica u ratu otišla van bih, i niko nije platio grobarinu. ovi kada su došli u sarajevo, nije više postojao grob njihove majke :cry: a žena je zakopana prije nekih 45-50 godina. šta se desilo sa posmrtnim ostacima, niko ne zna.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#31 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by suncica24 »

Nije Mihovil, Georgije i Gavrilo je u pitanju (skotala sam i ispravila).
Mora da si daaaavnoooo gledao, kao i ja (godinama sam prolazila i mrznula se tuda... da se ne znamo? :D) , jer stvarno je groblje sanirano (bila sam prije dva mjeseca... jedino ako se odtad nije sto promjenilo).
Sad, ono sto jos nije sanirano i sto je strasna steta je Jevrejsko groblje. Koja je to vrijednost... neprocjenjivo. A mi, iz nekih svojih pobuda, joj samo tako okrenuli ledja :roll:

Na ovo groblje mislim...
Image

Eh sad...Kad se gledao iz ulice Kosevo i kad se gleda iz Alipasine ulice, razlika je ogromna... I vjerovatno se zbog toga razlikuje nasa percepcija
(godinama sam prolazila i mrznula se tuda... da se ne znamo? :D)
Ako sam dobro shvatio na drugim temama... Ti pripadas "onim gore", kako nase vrle profe vole reci... Ja sam sa prva dva sprata iste zgrade :-D
[/quote]

Kazem ti ja :)

PS: Jest, ja sam "od onih gore" sto vam skacu po glavi :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#32 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Cholina_Lokica »

suncica24 wrote:
kurty wrote:
suncica24 wrote: Mislis na Sv. Mihovil?
I tu situacija ista :)
Uglavnom, pogledala sam. I zato i govorim :)

I moram priznati da sam i ja ostala zatecena, jer sam cesto sam prolazila tuda i imala sam potpuno drugu sliku u glavi. I da ne kazem da su neki natpisi, imena sahranjenih, ili pak vrijednost samih ploca bile nepoznanica za mene, cega me kao sarajke... sramota :roll:

thekupus :thumbup:
ne znam kako se zove groblje... Znam sta sam gledao i uslikat cu prvom prilikom... Dane i dane sam proveo na stanici ispod mosta i gledao, naslanjao se na ogradu, krio se od kise ispod drveca... I mislim da nisi u pravu, al eto... Kad uslikam, skupa cemo (virtuelno :D ) diskutovati o tome
Nije Mihovil, Georgije i Gavrilo je u pitanju (skotala sam i ispravila).
Mora da si daaaavnoooo gledao, kao i ja (godinama sam prolazila i mrznula se tuda... da se ne znamo? :D) , jer stvarno je groblje sanirano (bila sam prije dva mjeseca... jedino ako se odtad nije sto promjenilo).
Sad, ono sto jos nije sanirano i sto je strasna steta je Jevrejsko groblje. Koja je to vrijednost... neprocjenjivo. A mi, iz nekih svojih pobuda, joj samo tako okrenuli ledja :roll:
To groblje je u jako dobrom stanju... Svi grobovi koji su tu po 100 godina i vise su jos uvijek tu, odrzavanje je jako dobro... Ima jos uvijek i slobodnog mjesta, samo sto je plaho skupa parcela tu. To vam je info iz prve ruke, posto imam nekoga gore sahranjenog, i nije tacno da je to groblje propalo i da se ne odrzava
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#33 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by thekupus »

fotografisao sam prije prvog snijega, ali ovih dana nisam pri kompjuteru na koji mogu prebaciti slike sa mobitela, tako da cim dobijem pristup postavljam fotografije
Post Reply