Šta sa ostalima?

Post Reply
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#76

Post by Jimmy_The_Saint »

Ništa naročito: adresa, tituliranje, i piči po stavkama.

Ali, da bi to bilo iole ozbiljno uzeto u ZVANIČNU proceduru, moraš imat' neku skupinu građana iza sebe... U idealnom slučaju, da oko te ideje sabereš dvije ili tri relevantne udruge.... Nešto tipa, lupam, Helsinški odbor, GROZD i još neki klinac...
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#77

Post by Odisej »

dripac wrote:Poštovana gospodo iz reda ostalih.

Neko je unutar ove teme spomenuo da bi dobro bilo napisati jedno otvoreno pismo i poslati ga Visokom predstavniku sa zahtjevom da se i na nas ostale obrati malo pažnje prilikom izrade ovih ustavnih aranžmana. E sada mene interesuje, da li neko od Vas zna šta jedno takvo pismo treba da ima, da bi poprimilo takav značaj da ga isti ozbiljno shvati. Jako sam ozbiljan po pitanju ove ideje, pa bi dobro bilo da je i Vi tako shvatite. Dakle šta je to što bi tom pismu dalo legalitet.

Pozdrav.
Uz puno uvažavanje ideje o slanju pisma , ja bih iskreno volio kada bi se nekolicina nas koji prihvataju ideju i okupljanje oko nje i za nju , susrela , vidjela , porazgovarala , pa ako bismo se dogovorili , onda i podijelila obaveze ( šta bi ko mogao da uradi i kako dalje )...Ovako .. čini mi se da nema mnogo koristi od naše elektronske solidarnosti...Ovo , svakako , uz mogućnost da nisam u pravu...
Ako je ono što sam predložio OK , evo , spreman sam da budem domaćin u mom gradu...
:)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#78

Post by danas »

Odisej wrote:
dripac wrote:Poštovana gospodo iz reda ostalih.

Neko je unutar ove teme spomenuo da bi dobro bilo napisati jedno otvoreno pismo i poslati ga Visokom predstavniku sa zahtjevom da se i na nas ostale obrati malo pažnje prilikom izrade ovih ustavnih aranžmana. E sada mene interesuje, da li neko od Vas zna šta jedno takvo pismo treba da ima, da bi poprimilo takav značaj da ga isti ozbiljno shvati. Jako sam ozbiljan po pitanju ove ideje, pa bi dobro bilo da je i Vi tako shvatite. Dakle šta je to što bi tom pismu dalo legalitet.

Pozdrav.
Uz puno uvažavanje ideje o slanju pisma , ja bih iskreno volio kada bi se nekolicina nas koji prihvataju ideju i okupljanje oko nje i za nju , susrela , vidjela , porazgovarala , pa ako bismo se dogovorili , onda i podijelila obaveze ( šta bi ko mogao da uradi i kako dalje )...Ovako .. čini mi se da nema mnogo koristi od naše elektronske solidarnosti...Ovo , svakako , uz mogućnost da nisam u pravu...
Ako je ono što sam predložio OK , evo , spreman sam da budem domaćin u mom gradu...
:)
mi ostali zivimo u ostalim drzavama, a ne u BiH :(
u tome je donekle dio problema... organizacije i svega ostalog...
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#79

Post by Odisej »

danas wrote:
Odisej wrote:
dripac wrote:Poštovana gospodo iz reda ostalih.

Neko je unutar ove teme spomenuo da bi dobro bilo napisati jedno otvoreno pismo i poslati ga Visokom predstavniku sa zahtjevom da se i na nas ostale obrati malo pažnje prilikom izrade ovih ustavnih aranžmana. E sada mene interesuje, da li neko od Vas zna šta jedno takvo pismo treba da ima, da bi poprimilo takav značaj da ga isti ozbiljno shvati. Jako sam ozbiljan po pitanju ove ideje, pa bi dobro bilo da je i Vi tako shvatite. Dakle šta je to što bi tom pismu dalo legalitet.

Pozdrav.
Uz puno uvažavanje ideje o slanju pisma , ja bih iskreno volio kada bi se nekolicina nas koji prihvataju ideju i okupljanje oko nje i za nju , susrela , vidjela , porazgovarala , pa ako bismo se dogovorili , onda i podijelila obaveze ( šta bi ko mogao da uradi i kako dalje )...Ovako .. čini mi se da nema mnogo koristi od naše elektronske solidarnosti...Ovo , svakako , uz mogućnost da nisam u pravu...
Ako je ono što sam predložio OK , evo , spreman sam da budem domaćin u mom gradu...
:)
mi ostali zivimo u ostalim drzavama, a ne u BiH :(
u tome je donekle dio problema... organizacije i svega ostalog...
OK , ja sam prijedlog iznio za raju koja je u BiH i koja , nemojte se ljutiti ipak direktnije osjeća posljedice diskriminacije ... " pripadanja ostalim " Što naravno ni na koji način ne isključuje i vaše učešće , na način , za koji vi smatrate da je najfukcionalniji ..
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#80

Post by Mr_M »

Ostali su kako kazu, ostali, na cemu ne bih znao reci. :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#81

Post by danas »

induendo wrote:Ideja je odlična.Mi ostali se nalazimo na margini današnjeg društva.16 godina osjećamo diskriminaciju.Tačnije od pojave nacionalističkih stranaka.Ja lično sam vrlo često osjetio diskriminaciju.Svaki put kada sam upisivao Bosanac kao nacionalost bi sam ispravljan da upisujem kao ostali.S obzirom da se ne želim izjasniti ni kao musliman ni kao katolik ni kao pravoslavac. Djeca iz kako to oni zovu "mješanih brakova" se nazivaju mješanci ili polutani.Krajnje je vrijeme da se nešto poduzme.Imate moju punu podršku i spreman sam učestvovati u tom projektu.Bravo!
evo ti par prijedloga:
kao prvu akciju, mozete recimo da tuzite dzemu latica sto djecu iz mijesanih brakova zove frustriranim psihopatama i muckovima. nadji 10 ljudi koji su 'mjesanci' i podignite tuzbu. za uvredu na nacionalnoj osnovi i nanesenu psihicku bol. trazite odstetu u stotinama hiljada maraka. nista ne boli kao kad te opali po dzepu.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#82

Post by repeater »

cuj, pa mi smo svi djeca iz mjesanog braka. imamo mamu i tatu.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#83

Post by njonjica »

njonjica wrote:Hm...nije ti ova losa, pokretacu teme, nimalo bas...mozda cak i u pravo vrijeme....
Uskoro ce se raditi i novi Ustav....ovaj koji sada imamo nis ne valja, treba ga mijenjati....a ni prava naroda koji se izjasnjava Bosanac/ka nisu za bacit...

Mozda poslati mail Visokom? On se najvise pita (a lepi misli da je sad on predsjednik :lol: :lol: :lol: ). Pa
Ovo Pa je bilo...pa hajde da se dogovorimo, i vidimo koje korake poduzeti.
Da bi to bilo moguce, mora nas biti mnogo.
Mozda nije lose spomenuti da smo forumasi sa-xa.
Ima li admin nesto protiv?
DakleM, prvo treba pristanak admina.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#84

Post by danas »

repeater wrote:cuj, pa mi smo svi djeca iz mjesanog braka. svi mi imamo mamu i tatu.
djeca dzeme latica evidentno nisu djeca iz mjesanog vec iz nekog haman 'pureblood' :D braka. whatever. ja sam vec rekla da hocu u gryffindor :D dzemo moze dje god hoce sa dracom malfoyem, ionako su raja... :oops:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#85

Post by njonjica »

danas wrote: evo ti par prijedloga:
kao prvu akciju, mozete recimo da tuzite dzemu latica sto djecu iz mijesanih brakova zove frustriranim psihopatama i muckovima. nadji 10 ljudi koji su 'mjesanci' i podignite tuzbu. za uvredu na nacionalnoj osnovi i nanesenu psihicku bol. trazite odstetu u stotinama hiljada maraka. nista ne boli kao kad te opali po dzepu.
Post vrijedan paznje.
@Danas, imas li mozda link za takvu izjavu?
Anyway, idem googlati...
Hvala. :)
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#86

Post by repeater »

danas - stop making sense :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#87

Post by danas »

njonjica wrote:
danas wrote: evo ti par prijedloga:
kao prvu akciju, mozete recimo da tuzite dzemu latica sto djecu iz mijesanih brakova zove frustriranim psihopatama i muckovima. nadji 10 ljudi koji su 'mjesanci' i podignite tuzbu. za uvredu na nacionalnoj osnovi i nanesenu psihicku bol. trazite odstetu u stotinama hiljada maraka. nista ne boli kao kad te opali po dzepu.
Post vrijedan paznje.
@Danas, imas li mozda link za takvu izjavu?
Anyway, idem googlati...
Hvala. :)
ne znam koliko ima na webu, ali ovo su poznate izjave. mislim da su u pitanju bili TV dueli, u kojima je dzemo valjao fasizam i uvrede najgore vrste na racun 'mudbloodsa'. i znas ono, bude frka dva-tri dana, kako on to tako, ono salablaznjavamo se ko fol malo, i onda nikom nista. e, ko vam je kriv kad dajete da vas seljober laticevog kalibra handri u zdrav mozak -- a on to radi zato sto mu se moze, nema ga ko zaustaviti. postali smo drzava u kojoj je normalno javno iznositi rasisticke tvrdnje. moj prijedlog je -- tuzba, pa na sud. mozete samo dobiti, a izgubiti ne mozete ama bas nista. gore vam ne moze biti nego sto vam je sada.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#88

Post by danas »

induendo wrote:
danas wrote:
induendo wrote:Ideja je odlična.Mi ostali se nalazimo na margini današnjeg društva.16 godina osjećamo diskriminaciju.Tačnije od pojave nacionalističkih stranaka.Ja lično sam vrlo često osjetio diskriminaciju.Svaki put kada sam upisivao Bosanac kao nacionalost bi sam ispravljan da upisujem kao ostali.S obzirom da se ne želim izjasniti ni kao musliman ni kao katolik ni kao pravoslavac. Djeca iz kako to oni zovu "mješanih brakova" se nazivaju mješanci ili polutani.Krajnje je vrijeme da se nešto poduzme.Imate moju punu podršku i spreman sam učestvovati u tom projektu.Bravo!
evo ti par prijedloga:
kao prvu akciju, mozete recimo da tuzite dzemu latica sto djecu iz mijesanih brakova zove frustriranim psihopatama i muckovima. nadji 10 ljudi koji su 'mjesanci' i podignite tuzbu. za uvredu na nacionalnoj osnovi i nanesenu psihicku bol. trazite odstetu u stotinama hiljada maraka. nista ne boli kao kad te opali po dzepu.
Ideja nije loša.Ali baš 100.000 KM. :-? Previše je to, ne bi to ni jedan sud u ovoj državi presudio toliko.To bi više bila kao neka moralna satisfakcija.Iako bi se građanska parnica mogla voditi oko širenja nacionalne mržnje i šovinizma.Moraću se konsultovati sa nekoliko svojih prijatelja koji su advokati, da vidim kolike bi šanse bile jer nisam dovoljno kompetentan u oblasti prava.
ne znam ni ja kako to fercera kod nas. zato sam rekla da bi najbolje bilo skupiti sto vise ljudi, i podici ono sto se u USA zove 'class-action suit'. neka svako tuzi za 10.000 KM, nadji desetoro i eto ti 100.000 KM. ovdje i nije poenta u presudi vec u akciji. da se zna da neko drugi osim ova tri konstutitivna udava postoji i zivi u ovoj drzavi.

PS imate moju pordrsku za sta god da se odlucite. ako treba prevoditi na engleski, tu sam. lova, i tako to -- ni to nije problem, samo javite sta i kako.

:)
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#89

Post by sarlo »

U periodu 11-19. juli 1995. god. u Srebrenici je ubijeno oko 8 000 ljudi, Bosnjaka. Ti ljudi su ubijeni samo zato sto su bili Muslimani. To je bio kraj jednog svijeta.
Egzekuciju nad 2 do 3 hiljade tih judi je izveo 10. specijani vod vs vrs. krmak ga je zvao multietnicki vod jer su njegovi pripadnici bili pripadnici raznih nacija koji su uglavnom zivjeli u "mjesovitim brakovima" (Erdemovic, Bosnjic, Franc,..).
Na izborima 1990. godine u Bosanskom Brodu je pobijedila "Stranka mjesovitih brakova". Armin Pohara je bio predsjednik te stranke.
Mnogobrojni pripadnici SDP-a tokom opsade u Sarajevu su bili opozicija vlasti i odbrambenim snagama koja su branile Grad. Mnogi su direktno presli na drugu stranu.

Kada bi iskljucili nacionalnu pripadnost sukobljenih ovo je prije svega bio sukob Dobra i Zla i jos uvijek traje. Nazalost, mnogi zbog svoje nacionalne pripadnosti se svrstavaju na stranu Zla, pa i mnogi tzv ostali. Ugrozeni smo! To je izgovor i opravdanje za sve. Naravno tu su parole "svi pucaju" i nacionalne stranke su krive za sve; kojima se prikriva karakter rata, tj genocida i agresije na bosansko drustvo, Bosnjake i prije svega Islam.

U zivotu uvijek treba biti na svojoj strani i na strani Dobra. Cak i bez mnogo emocija.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#90

Post by danas »

@sarlo:
bez mnogo emocija -- bosanci su ti koji su najebali u proslom ratu. bosnjaci, srbi, i hrvati su im oteli drzavu i izbacili ih iz politickog zivota. posto je u zadnje vrijeme vidim jako popularno biti 'ugrozen', sta fali da evo malo i mi kukamo kako smo ugrozeni. niej valjda da tebe ugrozava moja ugrozenost? a ti ako hoces da biras strane, bujrum. biraj brate. pa ili ces sa na 'svoju stranu' i sa dzemom laticem i dracom malfoyem brojat krvna zrnca ili neces. ja cu vidis sa markom vesovicem i harry potterom na stranu dobra.
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#91

Post by Odisej »

Postovani Sarlo ,

Imaš pravo na svoj stav i ništa od onog što si napisao nemam namjeru osporavati..Ali...
Dopusti da imam pravo reći kako ništa manje od tebe ne volim BiH , bez obzira što me je neko , protivno mojoj želji i protivno svim konvencijama o ljudskim pravima strpao u kategoriju " ostalih " , uvrijedio me i to stalno radi...

I još jednom , za sve one koji hoće da se okupe oko ideje - odbrane prava " ostalih " , biću počašćen da budem domaćin u mom gradu na nekom sastanku , našem dogovoru , derneku sa svom ostalom rajom ....Samo nemojte da moram platiti autobus , nemam love za to :) ali sve ostalo je OK... Tužbe što se tiče , ne znam , da ne bismo time više uradili na promociji onog što je izrekao one nevjerovatne rečenice...Jer , kakvi su nam sudstvo i javnost , još bismo mogli ispasti .ma znate , već šta..!
Dobro došli " ostali " i ostali ! :-D
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#92

Post by sarlo »

danas wrote:@sarlo:
bez mnogo emocija -- bosanci su ti koji su najebali u proslom ratu. bosnjaci, srbi, i hrvati su im oteli drzavu i izbacili ih iz politickog zivota. posto je u zadnje vrijeme vidim jako popularno biti 'ugrozen', sta fali da evo malo i mi kukamo kako smo ugrozeni. niej valjda da tebe ugrozava moja ugrozenost? a ti ako hoces da biras strane, bujrum. biraj brate. pa ili ces sa na 'svoju stranu' i sa dzemom laticem i dracom malfoyem brojat krvna zrnca ili neces. ja cu vidis sa markom vesovicem i harry potterom na stranu dobra.
Ja navedeh egzaktne podatke o ucescu ostalih u ratu i sto je najgore genocidu. Ti navodis izbacivanje iz politickog zivota i dusevnu bol od uvreda koje vam je nanio Dz. Latic kao najvece zlo sto se desilo ostalima u ovoj kataklizmi!!!
Sto se tice kukanja. To je svima dopusteno.
Ja se sam brinem za svoju egzistenciju i ne zalim se na ugrozenost. Ugrozavaju mi je jedino naoblake u Skadinavaji, Mediteranu i sve druge vremenske promjene.
Ne biram strane. Ponosan sam na ono sto jesam. Sto se tice Bosnjaka, oni su moji i ja sam njihov. A ima nas svakakvih. Najveci nam je kvalitet sto smo ostali ljudi evo vec pet stoljeca odkako egzistiramo na ovim prostorima. A andjeli nismo.

P.S.

Marko Vesovic ti je u Stranci za BiH. Mislim da je usao u kantonalnu skupstinu.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#93

Post by njonjica »

sarlo wrote:U periodu 11-19. juli 1995. god. u Srebrenici je ubijeno oko 8 000 ljudi, Bosnjaka. Ti ljudi su ubijeni samo zato sto su bili Muslimani. To je bio kraj jednog svijeta.
Egzekuciju nad 2 do 3 hiljade tih judi je izveo 10. specijani vod vs vrs. krmak ga je zvao multietnicki vod jer su njegovi pripadnici bili pripadnici raznih nacija koji su uglavnom zivjeli u "mjesovitim brakovima" (Erdemovic, Bosnjic, Franc,..).
Na izborima 1990. godine u Bosanskom Brodu je pobijedila "Stranka mjesovitih brakova". Armin Pohara je bio predsjednik te stranke.
Mnogobrojni pripadnici SDP-a tokom opsade u Sarajevu su bili opozicija vlasti i odbrambenim snagama koja su branile Grad. Mnogi su direktno presli na drugu stranu.

Kada bi iskljucili nacionalnu pripadnost sukobljenih ovo je prije svega bio sukob Dobra i Zla i jos uvijek traje. Nazalost, mnogi zbog svoje nacionalne pripadnosti se svrstavaju na stranu Zla, pa i mnogi tzv ostali. Ugrozeni smo! To je izgovor i opravdanje za sve. Naravno tu su parole "svi pucaju" i nacionalne stranke su krive za sve; kojima se prikriva karakter rata, tj genocida i agresije na bosansko drustvo, Bosnjake i prije svega Islam.

U zivotu uvijek treba biti na svojoj strani i na strani Dobra. Cak i bez mnogo emocija.
Slijedeci (tvoju) logiku, bit ce da je i onaj svestenik koji posvecuje "sveto srpsko oruzje" takodjer iz mijesanog braka?
Svi ovi uhvaceni i neuhvaceni ratni zlocinci takodjer su djeca iz mjesanih brakova.
I svi oni koji su nam htjeli dijeliti domovinu....

......da te bude stid sto pominjes hiljade mrtvih BOSANACA da bi opravdao svoju nacional-sovinisticku propagandu.
:sad:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#94

Post by njonjica »

induendo wrote: :)
Ma za ovo nije problem ako bude osnove.Jer dobro znate ko sjedi u sudstvu.Mene oni besplatno zastupaju već u par parnica za imovinu i u FBiH i u RS-u.Pa bi i ovo džaba uradili.Stari sam parničar. :D Ali ja ću se svakako sa njima čuti i vidjeti u ovih par dana pa vam javim. :)
Sjajno.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#95

Post by BECHO »

Sta znaci ustvari biti 'ostali'? Jel to znaci da ste vi pravi a mi Bosnjaci krivi Bosanci? Ustvari, u cemu je razlika, ne kontam? :-)
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#96

Post by sarlo »

Pazljivo kad govorite o kolektivitetima. Svi, nisu bas svi nego vecina koja o nekoj stvari ima isto misljenje. Ne postoje dva identicna covjeka, tako da se ne moze govoriti svi su isti.
A eto da kazem da je Dzemo Latic veliki Bosnjacki pjesnik i da je svojom izjavom uvrijedio mnoge ljude.
Ja se slazem sa dijelom njegove izjave da su ljudi iz "mjesovitih brakova" uglavnom frustrirani tom cinjenicom (poznajem i neke koji to nisu). Iako u vremenu kad je on to rekao to i nije bilo posebno izrazeno, a i njegova izjava kao jednog od ideologa vodece bosnjacke stranke je jedno, a misljenje nekog no name tipa sakrivenog iza bezveznog nicka nesto sasvim drugo ( ni ja to nebih rekao javno, jer s obzirom da je nacionalna pripadnost na ovim prostorima bitna to vrijedja mnoge ljude).
Sve na ovom svijetu je iz nekog mjesovitih brakova izuzev one ovce.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#97

Post by danas »

BECHO wrote:Sta znaci ustvari biti 'ostali'? Jel to znaci da ste vi pravi a mi Bosnjaci krivi Bosanci? Ustvari, u cemu je razlika, ne kontam? :-)
*ebiga sad :D
pa vi ste nas definisali kao 'ostale', pa nam vi recite sta i kako... :-) :-) :-)
a ako vec kazes da i nema razlike, hajde da se malo djoramo. hajde da mi budemo konstutitivni a vi ne... :oops:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#98

Post by njonjica »

BECHO wrote:Sta znaci ustvari biti 'ostali'? Jel to znaci da ste vi pravi a mi Bosnjaci krivi Bosanci? Ustvari, u cemu je razlika, ne kontam? :-)
U "ostalima" su i oni koji se osjecaju Bosancima i Hercegovcima i tako se i izjasnjavaju. Zbog Ustava i da ne duljim, nismo konstitutivni.

Ne kontam ni ja, sta nije jasno?
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#99

Post by Odisej »

induendo wrote:Joj ljudi nemojte reagovati na provokatora. :roll: Pokvariće nam temu totalno.Ovo on namjerno začatava.
@Odisej ako nas se skupi 20-tak nije problem da se skupimo negdje.Imamo automobile.Snaćemo se već nekako. :wink:
Ma onda super! Hajde da se dogovorimo ko sve hoće da dođe i oko datuma. Ja sam tu i još raje iz moje čaršije...
:-D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#100

Post by Shoshana »

Da ne citam sve redom, moral' se biti "isfrustrirani psihopata i mucak" da bi vam se pridruzilo?

Ja bih rado sa ostalima, da i ja jednom negdje pripadam :)
Post Reply