Šta sa kovanicama Eura?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 Šta sa kovanicama Eura?

Post by Eborg »

Stalno mi se dešava da na putovanjima nakupim onih kovanica Eura kojih se po povratku u BiH nikako ne mogu "riješiti". Koliko god pokušavao kupiti neke sitnice, uvijek dobijem neki kusur i opet nanovo, pogotovo ako se nakupi kovanica od 1 i 2 Euro centa. :-)

Uglavnom, mogu li se te kovanice igdje konvertovati/položiti u banku u BiH? Pitao sam u Raiffeisen banci no oni ne rade ništa s kovanicama.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by KatarinaKosaca »

Dobro pitanje..
Primaju u Neumu kovanice eura, a može se platiti i autoput u Hrvatskoj i Srbiji.. naravno govorim o zemljama u kojima euro nije valuta.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#3 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by vade_mecum »

kovanice od 1 i 2 euro centa se haman ne primaju u EU, a kamoli kod nas :lol:
ja se svojih rijesim kada vidim nekog ulicnog umjetnika :-D
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#4 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Pooll »

Selex pumpa je nekad primala?

Ima pekara na trgu heroja, pored apoteke delfin... tamo sam svojevremeno trošio hrpe i hrpe sitnih eurića :D 8-)

Mislim da nijedna banka u BiH ne prima kovanice eura za zamjenu ili polaganje :( :( :?
User avatar
Lipstick Jungle
Posts: 273
Joined: 01/09/2011 21:44

#5 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Lipstick Jungle »

Ja imam mali novcanicic i tu spremam te kovanice,
uvijek zatreba za narednog putovanja :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by kokuz_sa »

daj ih nekom forumasu..sto beze da ti stoje kod kuce kad ih niko ne prima..
:D :D
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#7 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Entropio »

Baci ih... Tako sam ja uradio nakon neuspješnih pokušaja da ih zamjenim.
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#8 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by leo_ »

pa koliko ih imas? 10-20-100 eura ili euro-dva i jel' bukvalno sve po cent-dva ili?
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#9 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by baustelac »

vade_mecum wrote:kovanice od 1 i 2 euro centa se haman ne primaju u EU, a kamoli kod nas :lol:
ja se svojih rijesim kada vidim nekog ulicnog umjetnika :-D
Mozda u rumuniji i bugarskoj ali u svim ostalim normalnim zemljama ce ti vratiti svaki cent, kao sto ce ga i naplatiti bez obzira koliko krupnu novcanicu ce ti usitniti.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#10 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Dr.Mr.Fr. »

Selex pumpa brate, bila reklama na tv :lol:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#11 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Digla_da_kreci »

Lipstick Jungle wrote:Ja imam mali novcanicic i tu spremam te kovanice,
uvijek zatreba za narednog putovanja :D
+1
Po neki novcic mi ostane i za uspomenu :D
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Truba »

ja ih čuvam za sljedeći put
u većini slučajeva bude plaćen neki sok na benzinskoj ili wc
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#13 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Eborg »

Ma u principu nije neka suma, možda oko 20 KM ali uglavnom sve taj "škart" od 1, 2, 5 Euro centi i sl. Nit' ih vani mogu potrošiti nit' ovdje mogu negdje da ih zamijenim.

Mislim, ne bih da bacam te pare, ali zar ne mogu to negdje zamijeniti u mjenjačnici u BiH pa da makar na ćevape odem? :?
User avatar
opa22
Posts: 1683
Joined: 02/04/2010 15:20

#14 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by opa22 »

a sto je s euro kovanicama od po 1 i 2 Eura :S bio na putu i ostalo mi sve nesto po 20 i 50 centi, 1 i 2 Eura....sto da radim s tim kovanicama, primaju li ih banke???
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#15 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by iceman ze »

Ja sam sipao gorivo na Selexu. Ako imas cvaju eura, a nemas auto, das jaranu da naspe, on tebi KM.... :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#16 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Eborg »

Moze li u onoj mjenjacnici na Bascarsiji ili u nekoj drugoj?

Ponio oko 16 EUR u kovanicama na put i uspio ih potrositi no vratio sam 16 EUR novih kovanica. :mrgreen:
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#18 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by modem33 »

Eborg wrote:Stalno mi se dešava da na putovanjima nakupim onih kovanica Eura kojih se po povratku u BiH nikako ne mogu "riješiti". Koliko god pokušavao kupiti neke sitnice, uvijek dobijem neki kusur i opet nanovo, pogotovo ako se nakupi kovanica od 1 i 2 Euro centa. :-)

Uglavnom, mogu li se te kovanice igdje konvertovati/položiti u banku u BiH? Pitao sam u Raiffeisen banci no oni ne rade ništa s kovanicama.


Jesi ti smijesan ...... ovo ti je moderan nacin oporezivanje od strane banaka ..... ona ti isprinta novac ..... ali odrice se kovanica ....
Pa ne primaju domace kovanice u nasim bankama .... ako mi ne vjerujes idi pa otidji da vidis ... 8-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#19 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Eborg »

Gluposti pričaš. Imam običaj kovanice konvertibilnih feninga stavljati u posudu da mi ne razvaljuju novčanik. Par puta sam odnio kesu kovanica u protuvrijednosti nekih 50-tak KM i najnormalnije su mi to prebacili na račun.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13654
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#20 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by JohnnyS »

U Hrvatskoj neke banke naplaćuju veću proviziju kad im uplaćuješ u kovanicama jer troši vrijeme teti na šalteru. Ne znam radi li to ijedna banka u nas.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#21 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by dobojlija81 »

Eborg wrote:Stalno mi se dešava da na putovanjima nakupim onih kovanica Eura kojih se po povratku u BiH nikako ne mogu "riješiti". Koliko god pokušavao kupiti neke sitnice, uvijek dobijem neki kusur i opet nanovo, pogotovo ako se nakupi kovanica od 1 i 2 Euro centa. :-)

Uglavnom, mogu li se te kovanice igdje konvertovati/položiti u banku u BiH? Pitao sam u Raiffeisen banci no oni ne rade ništa s kovanicama.
10 cents i krupnije HIFA benz
te od 1 i 2 il frljakni ili cuvaj :)
User avatar
zoza
Posts: 496
Joined: 02/04/2013 12:15

#22 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by zoza »

Prodaj u staro željezo
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#23 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by Danguba »

Nase banke su katastrofa.
Gledam u zadnje vrijeme kada mijenjam papirne € novcanice, oni ih prevrcu, okrecu, zagledaju da nema ostecenja, da nije pukla, da nije sta napisano...i takve ne primaju.

Na zapadu donesi bez 1/4 novcanicu(za vece nisam siguran), oni to primaju i ne pitaju ali jedino sto provjeravaju ''falsifikat''. Sve ovo nabrojano je u trgovinama da ne pricamo za banke koja ce uzeti komad papira samo neka ima serijski broj na njemu.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#24 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by klixo »

Je li tko otkrio gdje se mogu zamjeniti ? Imam preko 50 eura 10,20,50 centi i po 1 te 2 eura.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#25 Re: Šta sa kovanicama Eura?

Post by dobar osjecaj »

Danguba wrote:Nase banke su katastrofa.
Gledam u zadnje vrijeme kada mijenjam papirne € novcanice, oni ih prevrcu, okrecu, zagledaju da nema ostecenja, da nije pukla, da nije sta napisano...i takve ne primaju.

Na zapadu donesi bez 1/4 novcanicu(za vece nisam siguran), oni to primaju i ne pitaju ali jedino sto provjeravaju ''falsifikat''. Sve ovo nabrojano je u trgovinama da ne pricamo za banke koja ce uzeti komad papira samo neka ima serijski broj na njemu.
Pa nije valjda isto u SAD-u primati pola novcanice dolara i tretirati je kao ispravnu i primati pola ili ostecenu novcanicu dolara u BiH gdje to nije maticna valuta.
Post Reply