sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#76 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by victom »

---
završeno
Last edited by victom on 01/03/2021 01:44, edited 6 times in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#77 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

victom wrote: 17/12/2020 22:38 ko radi za 550 KM, ne zaslužuje ni 350
Bruto/neto nije isto :D
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#78 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by ovo_malo_duse »

Beno wrote: 17/12/2020 18:21 Pa tako vam je u svakoj struci kod nas. Ja sam telekomunikacije zavrsio, radim kao full stack .NET dev.
Oba roditelja gradj. inzinjeri i brat krenuo njihovim stopama. Na fakultetu radili po standardima iz bivse Jugoslavije zato sto su profesori pisali knjige kad su isti aktuelni bili. Napise profesor knjigu prije rata i na osnovu nje profesor cijeli zivot.
Sta naucis na fakultetu, skoro pa nista.Famozno razvijanje inzinjerskog nacina razmisljanja. Naravno, ali za to i sluzi prva godina kad su opsti predmeti. Bachelor 180 ECTS, kod nas 160 ECTS ode na razvijanje famozne logike. Zasto. Pa valja promijeniti plan i program po kojem profesor radi 30 godina, malo uraditi nesto za platu a ako se neko ne moze zaliti na plate, to su univerzitetski profesori. Kao i na svakom fakultetu. Predmeti da bi profesori imali norme a ispiti samo da bi se imalo sta polagati. Veze s vezom nema. Brat kad je zavrsio, zavrsio smjer konstrukcije, zaposlio se kod privatnika, radis sve jarane, i niskogradnju i visokogradnju i projektovanje i nadzor i ispitivanje materijala. Full Stack gradjevinar. Plata mu je postala vremenom odlicna za nase standarde ali radis kao magarac. Napusti i ode za Njemacku da vodi baustelu, i tamo u prvoj firmi kad je bio. Patnja. 60 sati sedmicno, plate prekovremeno ali ti ne plate sve. Takva struka. Ali zato veliko trziste, mozes birati sta ces raditi. On se prebacio u biro za projektovanje. Plata onako ali nije ni losa. A u firmi laganica. Kod nas da je dao otkaz, nasao bi isti posao kao sto je imao samo sto bi bio manje placen.
Od tetke sin, u Tuzli masinstvo zavrsio prije nekih 8 godina. Kaze otisao na konkurs u Kalesiju. Jednog inzinjera primaju, 30 ih se prijavilo, plata 550 KM :lol: Logicno, frisak sa fakulteta, nema pojma ni o cemu. Njemu ganjali da bude profesor u srednjoj skoli, nesto preko stele. Trebao je filozofski upisati onda. I on na kraju ode za Njemacku. Radi kao projektant.
:thumbup:
Svaka u sridu sto bi rekli . Ja zavrsio Masinstvo u Sa. Nisam diplomirao jer me 2 puta oboriio profs koji je krajem 90_tih predavao organizaciju udruzenog rada ili ti OOUR I SOOUR is knjige is 77 godine. Zadnji ispit ostao , imao vec diplomski rad, poceo ga radit u aprilu te godine . Znao cova da sam dobio ponudu iz vanka I da idem i obori me 2x u Junu I Julu I zakaze septembarski rok vako 25sept. I da mi 6 tad, ja knjige nisam tako cjelo ljeto. 1 oktobra otisao za Dansku.
U Danskoj mi sef katedre kog sam upoznao na otvorenom danu univerziteta slucajno, stoji tip pred zgradom i djeli Letke , ja mislio portir. E taj profa mehanike fluida a i sef katedre za proizvodno masinstvo, kome sam pokazao svoj preveden index. Sta sam sve odslusao I ispolagao za 5 godina na faxu u Sarajevu . I jos kad sam mu donjeo plan i program sa fax’a u Sa, ponudio mi da odradim praksu(jer je dana nisam vidio u Sarajevu)I da mi da Master odmah da radim . Ja nisam znao u to vrijeme sta mogu i sta znam I nisam imao muda da uzmem i rekao mu da mi prizna bachelor ja cu bit zadovoljan. Covjek odnosno katedra (5 profa)su to uradili i nakon upisem Master i za 2 godine odradim Master na mainskim konstrukcijama. Rad na zavrsnom projektu compozitne gume na kome sam “Magistrirao” zavrsio na ISO seminaru u Norveskoj, da rezultatom promjene ISO za kompozite . Nakon toga 15 godina u R&D u 2 najvecem svjetskom proizvodjacu vjetroelektrana a zadnjih 5 godina Manager 20-30 Inzinjera zavisno od projekta .
E sad zasto ovi pisem. Javim se ja faxu u Sarajevu, da molbom da organizujemo predavanje 1,2 mozda I vise, bez kinte, ne treba mi nista. Dodjem 3 -4 puta godisnje nekad i vise. Cisto, htio sam da djeci ispricam, hem svoju pricu, tj. da se moze uspjeti u zivotu svojim radom, zalaganjem i bez stele, hem da sa druge strane da Im pokazem gdje je nauka sad I gdje je masinstvo danas u novim tehnologijama, virtualno modeliranje I proracun,novi materijali, pa obnovljivi izvori energije. Kako masinski I elektro inzinjer rade skupa pa turbina pogonjena povjetracem proizvodi 14MWh struje.
Kako je u novim tehnologijama potrebno raditi zajedno a ne individualno itd.

Odbili me glatko za to i jos na sljedecem seminaru koji organizuju za dijasporu, iako sam se prijavio, diskfalifikuju me kao nisam iz obrazovne institucije I nemam svoj biznis. Ja u tom trenutku vodio tim 25 inzinjera na razvijnom projektu vrijednom 300M eura uKome se pucalo po 15 patenta sedmicno . Jos zakazali seminar 10 septembra kad su de svi nasi ljudi vratili iz Bosne vani, a cjenjeni professori sa Sarajevskog univerziteta se vratili sa odmora. Zove me prijatelj sa jednog instituta u Njemackoj kaze volio bih otici ali nema sanse da mogu otici. Tek sam se vratio odozdo.
Kad sam vidio imena profesora na fakultetu, smucilo mi se. Sve propali asistenti koji su postali profesori na podjonjenim radovima iz 80_ih. Iskompleksirani tipovi koji veze nemaju sa znanjem. Cast pojedincima ali ih je vrlo malo.
Eto ti I takvi tipovi uce djecu I stvaraju nove generacije.
Ego tipovi koji nisu milimetra makli u znanju a ispit polozit ne mozes ako ne kupis skriptu ili knjigu od doticnog.
Zato je univerzitet u travniku, najbolje rangirani univerzitet u BiH.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#79 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by S4mpion »

Ma kakva predavanja i klinci palci, došlo mi da plačem kad sam vidio šta ljudi nazivaju naučnim radom i kako se doktorati štancaju.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#80 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by megaribi1 »

victom wrote: 17/12/2020 22:39 imal ko da hoće zaraditi brzinski 20 KM

treba mi neke podtake prebaciti iz PDF u Excel.
2 sata posla.
Probaj programom Nitro PDF, on ima tu opciju a 30 dana trial.
User avatar
mk ultra
Posts: 19240
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#81 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

ovo_malo_duse wrote: 17/12/2020 23:06 Kad sam vidio imena profesora na fakultetu, smucilo mi se. Sve propali asistenti koji su postali profesori na podjonjenim radovima iz 80_ih. Iskompleksirani tipovi koji veze nemaju sa znanjem. Cast pojedincima ali ih je vrlo malo.
Eto ti I takvi tipovi uce djecu I stvaraju nove generacije.
Ego tipovi koji nisu milimetra makli u znanju a ispit polozit ne mozes ako ne kupis skriptu ili knjigu od doticnog.
Zato je univerzitet u travniku, najbolje rangirani univerzitet u BiH.
:thumbup:
vjeruj mi kad sam poslije fakulteta gledao predavanja iz specificnih stvari kojim se trenutno bavim, toliko je sve netačno da fkt ne znam šta oni na fakultetu znaju
izgleda da se svelo sve na neki bezvezni integral i da neko zna koju smjenu da uvrsti da riješi integral a ne govori nekome drugom :lol:

znanje iz elektrotehnike 0 bodova
hocu reci, 5 godina fakulteta, svi pricaju o uzemljenju, zaštiti od groma, izašao sam sa fakulteta nisam znao kako gromobrani izgledaju na objektu... i onda godinu dana sam uci opet, sam skontaj od instrumenta do mjerenja do zahtjeva važećeg pravilnika iz 1968 :mrgreen: , citaj kataloge razne o opremi, trazi programe itd itd...
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#82 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by corei3 »

Rade što im se da da rade i tako uče što na faxu nikad nisu učili ili su samo spomenuli.
Evo moj kolega hoda sa mjernim uređajem (Metrel) i mjeri uzemljanja, kontroliše instalacije, gromobran, galvansku povezanost i sl. Piše i projekte elektroinstalacija jak i slabe struje za razne objekte pa baš i ne tako male ali to rjeđe malo mada ima.
EDIT:
Inače šta rade inženjeri je širok pojam. Neko u Opštini udara pečate i Inžinjer građevine npr. neko projektuje mostove, neko je dobar statičar, putar i sl. opet neko većinom crta u cadu, široka je lepeza.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#83 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by ProgramskiJezik »

S4mpion wrote: 17/12/2020 16:41
mk ultra wrote: 17/12/2020 15:45
S4mpion wrote: 17/12/2020 15:21 Završe fakultet koji im nije obezbijedio ni susret sa barem jednim stvarnim projektom, ma ni 5 dana prakse.
evo i da ti da praksu na fakultetu, šta bi konkretno radio na praksi i gdje bi mogao sa tim znanjem u BiH

ispitivati namote motora? :mrgreen: spoji instrument i klini test :mrgreen:
tako jednom naletim prije 2 god do profesora kod kojeg sam magistrirao i tu bilo još nekoliko asistenata
odmah pitaju za platu, kako ovo kako ono, pa tu ne iskorištavaš znanje bla bla
tad smo se posvađali :lol:

svi seru, a niko na ETF-u sarajevo EE (osim nekoliko profesora koji su pod zemljom i par još starijih za koje nisam siguran jesu li još tu) nema rada u struci jednog dana, niti sad da ih se pita gdje bi radili ne bi znali reći jednu jedinu firmu osim EP ili Prenosa ili NosBIH

papir i kreda sve trpe, ali frajera sa parama kojem gromobrani ne izgledaju lijepo, to slabo :mrgreen: :mrgreen:
Bilo bi super studentima dat' da urade neki konkretan projekat za firmu, projektovanje antena, računarskih mreža, uz mentorstvo bi bili sposobni učestvovati u tome, ali ne, daj im gomilu teoretskog znanja iz 300 različitih oblasti, a praksu ćete učiti kad se zaposlite, međutim, poslodavci ne žele te inženjere, oni žele gotov proizvod koji može radit' odmah danas, dakle ne sutra, nego danas punom parom.

Što se tiče akademskog osoblja na ETF-u, upravo je tako. Stekao sam dojam da je ultimativni cilj postat' asistent i profesor, bez ikakve konkretne karijere. Studente obučavaju ljudi koji uopšte ne znaju šta znači radit' inženjerski pos'o i kakve inženjere tržište traži.
Nazalost nije samo na ETFu tako, dosta je takvih i na drugim fakultetima.. zato nam je skolovanje palo u ..
mirage77
Posts: 230
Joined: 09/01/2012 15:59

#84 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mirage77 »

Ja sam zavrsio ETF elektroenergetiku u Sarajevu 2003. I nisam se pokajao nimalo. Najbolja odluka u zivotu. Samo treba zavrsiti elektrotehniku. Mnogi pricaju kako je slabo znanje koje se dobije na ETF i da nema koristi kasnije. Ne bih se slozio. Sve sto sam slusao od osnova elektrotehnike, el. kola, mjerenja, masina, trafo stanica, zastita i upravljanja....naslo je primjenu kasnije i bila je osnova za daljnje ucenje. Ne znam sta se kasnije desilo sa ovom Bologna procesom. Da li je to unazadilo npr. ETF? Ne znam. Radio sam dvije godine u BiH. A onda sam poceo da radim vani i tako vec evo 14 godina. Prosao sam sve kontinente osim Australije. Nikada u doticaju sa tim inzenjerima iz ostatka svijeta nisam osjetio da sam slab. Dapace. Naravno mora se uciti i kasnije. Pravo ucenje tek pocinje. Iskustvo na terenu. Specijalisticki treninzi. Ali ono sto sam ponio sa ETF je bila dobra osnova. Mi smo tada imali super jaku matematiku i ljudi su se mucili s njom pa i sa osnovama elektrotehnike. Ali prodje se na kraju. Sve bude juce. A mislim da i danas ko ima sklonosti ka matematici i fizici najbolja opcija u Sarajevu su ETF i Masinstvo. Neka ne gledaju samo gdje ce raditi u BiH. Neka gledaju Njemacku, Skandinaviju....Njima treba radne snage ukljucivo inzenjera da sve usisaju iz BiH. ima i drugih dijelova svijeta. Neka ljudi uce njemacki a engleski pod obavezno. Neka su IT pismeni i nema krize.
mirage77
Posts: 230
Joined: 09/01/2012 15:59

#85 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mirage77 »

Zaboravih dodati najvaznije. Ljudi kod nas propadnu u struci nakon fakulteta. Najvaznije je da se nakon fakulteta ne zakopaju u Elektroprivredi, Elektroprenosu, NOS-u...Jer tu ce sigurno propasti. A kod nas nema ili ima malo firmi gdje bi se zaista moglo nesto nauciti dalje i napredovati. Zove me neki dan jaran sa fakulteta (radi u Elektroprivredi). Kaze cuo sam za tebe da si vani. Mozes li me povuci? Kaze nekada se moglo zivjeti sa 1000 eura. Vise ne moze. E mislim u sebi da se nisi malo kasno sjetio sa 42-43 godine. Trebao si o tome ranije misliti. Posebno sto ljudi sa vremenom otupe i otrome na tim mjestima gdje rade.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#86 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by stubrijez »

Slazem se... uljuljkivanje je najopasnije. Samo te uhljebske firme i jesu za te koji hoce da se uljuljkaju, tu se ne zaposljavas da radis. Do penzije drijemas da te ko pita ne znas ni sta si radio. Kamo srece da sam mogao da se zaposlim u takvoj ne bih sagorio kod privatnika, omrzne ti struka. A 1000 eura to mi je bila misaona imenica. Samo sto ti spavaci nemaju sta trazit u pravoj firmi jer nisu stekli radno iskustvo nikakvo a sa fakulteta i sto su mogli iskoristiti su zaboravili...
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#87 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Olivander »

Obicno rade kod privatnika za 500 KM ili 700 od non do stop i onda im se smuci zivot. Kao sto je i meni bilo na pocetku kad sam zavrsio ETF. Radio od jutra do sutra za minorne pare, ali se drzao cinjenicom da steknem iskustvo i da sto pije odem iz Bosne. I onda otisao u NJemacku gdje radim u jednoj firmi kao projekt inzinjer za automatizaciju. Cijenjen i dobar posao. Samo treba biti uporan i nepokolebati se.
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#88 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by avijon »

mirage77 wrote: 18/12/2020 11:08 Zaboravih dodati najvaznije. Ljudi kod nas propadnu u struci nakon fakulteta. Najvaznije je da se nakon fakulteta ne zakopaju u Elektroprivredi, Elektroprenosu, NOS-u...Jer tu ce sigurno propasti. A kod nas nema ili ima malo firmi gdje bi se zaista moglo nesto nauciti dalje i napredovati. Zove me neki dan jaran sa fakulteta (radi u Elektroprivredi). Kaze cuo sam za tebe da si vani. Mozes li me povuci? Kaze nekada se moglo zivjeti sa 1000 eura. Vise ne moze. E mislim u sebi da se nisi malo kasno sjetio sa 42-43 godine. Trebao si o tome ranije misliti. Posebno sto ljudi sa vremenom otupe i otrome na tim mjestima gdje rade.
Pa njemu ako je malo 1000E u bosni ni 5000E u njemackoj mu nece bit dovoljno :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#89 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by stubrijez »

Olivander wrote: 15/01/2021 11:06 Obicno rade kod privatnika za 500 KM ili 700 od non do stop i onda im se smuci zivot. Kao sto je i meni bilo na pocetku kad sam zavrsio ETF. Radio od jutra do sutra za minorne pare, ali se drzao cinjenicom da steknem iskustvo i da sto pije odem iz Bosne. I onda otisao u NJemacku gdje radim u jednoj firmi kao projekt inzinjer za automatizaciju. Cijenjen i dobar posao. Samo treba biti uporan i nepokolebati se.
Tacno tako... u IT (presirok pojam ali hajdi da tako klasifikujemo) samo je nebo granica. Samo se klonit nasih firmi, proci kroz njih da se posao nauci i bjezat. Ili to ili stranka pa hibernacija u Telecomu ili Elektroprenosu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19240
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#90 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

nisu svi privatnici isti, mada ih ima količina koji su tako kako kažeš

nadođe to vremenom, samo što nekome dojadi čekanje....
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#91 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by victom »

zavisi... ima nas koji krademo vrijeme bogu, a i ima nas koji ubijamo lovu.... a ima i onih srednjih
Last edited by victom on 01/03/2021 01:33, edited 2 times in total.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#92 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by belfy »

Olivander wrote: 15/01/2021 11:06 Obicno rade kod privatnika za 500 KM ili 700 od non do stop i onda im se smuci zivot. Kao sto je i meni bilo na pocetku kad sam zavrsio ETF. Radio od jutra do sutra za minorne pare, ali se drzao cinjenicom da steknem iskustvo i da sto pije odem iz Bosne. I onda otisao u NJemacku gdje radim u jednoj firmi kao projekt inzinjer za automatizaciju. Cijenjen i dobar posao. Samo treba biti uporan i nepokolebati se.
u kojoj regiji radis i kako prolazite u ovo doba korone?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#93 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by victom »

ko ima ambicija i snage ide u inostranstvo... a drugi, kao ja, istrošeni, bolesni, ostaju ovdje i umišljaju da su patrioti...
Last edited by victom on 01/03/2021 01:32, edited 2 times in total.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#94 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Olivander »

belfy wrote: 15/01/2021 22:38
Olivander wrote: 15/01/2021 11:06 Obicno rade kod privatnika za 500 KM ili 700 od non do stop i onda im se smuci zivot. Kao sto je i meni bilo na pocetku kad sam zavrsio ETF. Radio od jutra do sutra za minorne pare, ali se drzao cinjenicom da steknem iskustvo i da sto pije odem iz Bosne. I onda otisao u NJemacku gdje radim u jednoj firmi kao projekt inzinjer za automatizaciju. Cijenjen i dobar posao. Samo treba biti uporan i nepokolebati se.
u kojoj regiji radis i kako prolazite u ovo doba korone?
Radim u Baden Württembergu. P nismo imali problema. Firma u kojoj radim proizvodi masine pretezno za gradjevinsku industriju, da je tako nazovem i prodali smo dosta masina prosle godine. Nismo bas osjetili krizu zbog korone. Dok recimo prijatelj koji je u Bayernu i koji radi u autoindustriji kao el.inzinjer, kod njega je bilo sasvim drukcije, nisu imali posla skoro pa nikako...
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#95 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by belfy »

Olivander wrote: 18/01/2021 07:22
belfy wrote: 15/01/2021 22:38
Olivander wrote: 15/01/2021 11:06 Obicno rade kod privatnika za 500 KM ili 700 od non do stop i onda im se smuci zivot. Kao sto je i meni bilo na pocetku kad sam zavrsio ETF. Radio od jutra do sutra za minorne pare, ali se drzao cinjenicom da steknem iskustvo i da sto pije odem iz Bosne. I onda otisao u NJemacku gdje radim u jednoj firmi kao projekt inzinjer za automatizaciju. Cijenjen i dobar posao. Samo treba biti uporan i nepokolebati se.
u kojoj regiji radis i kako prolazite u ovo doba korone?
Radim u Baden Württembergu. P nismo imali problema. Firma u kojoj radim proizvodi masine pretezno za gradjevinsku industriju, da je tako nazovem i prodali smo dosta masina prosle godine. Nismo bas osjetili krizu zbog korone. Dok recimo prijatelj koji je u Bayernu i koji radi u autoindustriji kao el.inzinjer, kod njega je bilo sasvim drukcije, nisu imali posla skoro pa nikako...
upravo zato i pitam. i ja sam u Bayernu i ovdje se to dosta osjetilo. ja sam imao srece da mi je cak islo na ruku, pa mogu reci da mi je cak i bolje, ali znam dosta i inzenjera i poslovodja koji su morali prihvatiti ili manje plate ili premjestanja na manje placene pozicije...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#96 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by S4mpion »

Evo šta rade, prijaviš se na oglas za posao.

Potrebno:
-završen ETF master studij 240 ECTS bodova
-poznavanje windows server, MYSQL, Java, Linux, mrežni protokoli, mrežna sigurnost, Autocad, CATIA.....
-minimalno 3 godine relevantnog iskustva u struci
-certifikati o završenim Cisco kursevima (ukoliko ih kandidat posjeduje)
-preporuke prethodnog poslodavca
.
.
.
.

Dolaziš na razgovor gdje te peglaju kako pojma nemaš, kako je sve to premalo za njihovu firmu, kako se tu mora raditi, nema ležanja, sve je puno izazova, bla, bla, bla... uglavnom, tretiraju te k'o debila.

Nekim čudom se zaposliš i pored kompletnog svog znanja, posao ti je da zoveš ljude, razvoziš i uvaljuješ im robu k'o prodavač na pijaci. Nakon 10 godina takvog posla, nisi bolji inženjer, već malo bolji prodavač, bolje znaš cijene i šifre robe.

Na stranu što je to posao kojeg mogu radit' ljudi sa osnovnom školom.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#97 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by victom »

sta rade inzenjeri elektrotehnike?
ne znam za druge, ali ja valjam lažne dojave preko facebooka
Last edited by victom on 01/03/2021 01:29, edited 2 times in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19240
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#98 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 02/02/2021 13:38 Evo šta rade, prijaviš se na oglas za posao.

Potrebno:
-završen ETF master studij 240 ECTS bodova
-poznavanje windows server, MYSQL, Java, Linux, mrežni protokoli, mrežna sigurnost, Autocad, CATIA.....
-minimalno 3 godine relevantnog iskustva u struci
-certifikati o završenim Cisco kursevima (ukoliko ih kandidat posjeduje)
-preporuke prethodnog poslodavca
.
.
.
.

Dolaziš na razgovor gdje te peglaju kako pojma nemaš, kako je sve to premalo za njihovu firmu, kako se tu mora raditi, nema ležanja, sve je puno izazova, bla, bla, bla... uglavnom, tretiraju te k'o debila.

Nekim čudom se zaposliš i pored kompletnog svog znanja, posao ti je da zoveš ljude, razvoziš i uvaljuješ im robu k'o prodavač na pijaci. Nakon 10 godina takvog posla, nisi bolji inženjer, već malo bolji prodavač, bolje znaš cijene i šifre robe.

Na stranu što je to posao kojeg mogu radit' ljudi sa osnovnom školom.
kod nas nema razvojnih poslova

ima nekih stvari koje su kod nas baš struka, atestiranja razna, gdje moraš znati propise iz te oblasti
sve što ima veze sa prodajom je baš tako najobičnija prodaja
kao i farmacija...

al jebo ti struku kad ti ovaj plati 1000 ovaj u prodaji plati 2000 :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#99 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

Treba li ti kakav ISO certifikat? ;-) :-D
User avatar
mk ultra
Posts: 19240
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#100 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

jednom su mi tražili neki ISO za prijavu na konkurs
samostalno ne možeš to dobiti, samo u sklopu kompanije
štela na visokom nivou :lol:
Post Reply