sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#26 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

daario naharis wrote: 31/10/2020 08:11
Za prvi pravi posao odlicni, s obzirom da sam dosao bez iskustva u ovom polju (uopste nema skolovanja za ovo). Postrojenja ce malo sacekati koju godinu, treba jos iskustva. :)
Cuo sam i ja da su OK... ma to se ovdje prije na veliko radilo, sad ugradnju u Bosni imas samo 3 firme sto rade sa tim (izvođenja)

Vrhunac tog posla je SaGas ili BHGas :lol:

Nema puno ljudi da se tim bave, ali jbg... kad se u bosni radi, radi svako kako mu cejf... jbt skid lpg jedinice zakonski ne smiju kod nas, ali hifa ih uredno postavlja svima
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#27 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Mate_Miso_Kovac »

Simeco :D hahah :D jah... :roll:
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#28 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Sovac »

nermin9200 wrote: 14/03/2011 12:54 znam da je mozda glupo sto pitam ali zanima me sta to tacno rade inzenjeri elektrotehnike? gdje se sve mogu zaposliti, nakon 4godinsjeg studija i sve o njihovom poslu... :)
Koje usmjerenje?
husoboss
Posts: 410
Joined: 19/07/2012 22:22

#29 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by husoboss »

Svi savjeti, preporuke su dobro došli :)
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#30 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Mate_Miso_Kovac wrote: 31/10/2020 15:35 Simeco :D hahah :D jah... :roll:
Što, ja sam od dvojce cuo da su uredu? Nisam nikad sa njima nista radio tako da ne mogu ni ja potvrditi, mogu rekla - kazala

Ja evo skoro 2 god trazim bolji posao, necu sa konja na magarca, ali je stvarno slab izbor... :skoljka:

Libiju sam odbio, 7 dana poslije dole se zaratilo
Nudili mi u Kaknju, ali to mi se stvarno ne isplati, 300KM puta mjesecno i 2h duze, i dođem na istu platu na kraju kao ovdje

Ovo ostalo sto su me zvali, treba im neko ko sve moze da radi, za platu od 1000 i firma u pocetku eto vidis ne moze bas sve odmah, svoj auto da koristim, nakon tri mjeseca ako ne radi, to je to...
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#31 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

daario naharis wrote: 30/10/2020 20:29
murga225883 wrote: 30/10/2020 20:25 Sta radi bilo koji inzinjer , bez da nekog uvrijedim ali taj posao se " ne vidi" kao neki uobicajni.
5 godina studija, mater zavrsen.

Trenutno 3 godine iskustva, automatizacija i instrumentacija petrohemijskih postojenja (brodovi, nafftne platforme itd). Poslom zadovoljan, plata OK, radim ono sto volim.

Trenutno na poziciji expert engineera.
Mislim na opis posla. npr citanje crteza, vodjenje evidencije o utrosenom materijalu od strane radnika, zapisivanej materijala, izracunavanje, to mi nekako lici na inzinjera.
Ja se nikad nisam susretao sa tim poslom "Inzinjera" pa pitam.
Iako mogu i arhitektu shvatiti ali budimo realni bez onoga KV radnika da pretvori "rijeci i misli u djela" ne bi niceg bilo.
Last edited by murga225883 on 31/10/2020 22:24, edited 1 time in total.
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#32 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

belfy wrote: 30/10/2020 22:29
murga225883 wrote: 30/10/2020 20:25 Sta radi bilo koji inzinjer , bez da nekog uvrijedim ali taj posao se " ne vidi" kao neki uobicajni.
jarane, ima li ijedan post koji si postavio na forumu, a da nije trolski i ne dize teme iz mrtvih? tebe to zabavlja vjerujem...
Ne znam sto se palis ko hepo kockica, ja sam normalno priupitao , jer ne razumijem te "poslove" koji ne daju fizicki rezultat, tj kad se ne vidi, eto opet mogu razumjeti kad neko crta na kompijuteru, ali kad neko oblijece po radilistu samo.
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#33 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by belfy »

murga225883 wrote: 31/10/2020 22:20
belfy wrote: 30/10/2020 22:29
murga225883 wrote: 30/10/2020 20:25 Sta radi bilo koji inzinjer , bez da nekog uvrijedim ali taj posao se " ne vidi" kao neki uobicajni.
jarane, ima li ijedan post koji si postavio na forumu, a da nije trolski i ne dize teme iz mrtvih? tebe to zabavlja vjerujem...
Ne znam sto se palis ko hepo kockica, ja sam normalno priupitao , jer ne razumijem te "poslove" koji ne daju fizicki rezultat, tj kad se ne vidi, eto opet mogu razumjeti kad neko crta na kompijuteru, ali kad neko oblijece po radilistu samo.
pa, dobro, ako vec razumijes to na kompIjuter, onda je u redu... izvinjaJEm se...
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#34 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

belfy wrote: 01/11/2020 14:45
murga225883 wrote: 31/10/2020 22:20
belfy wrote: 30/10/2020 22:29

jarane, ima li ijedan post koji si postavio na forumu, a da nije trolski i ne dize teme iz mrtvih? tebe to zabavlja vjerujem...
Ne znam sto se palis ko hepo kockica, ja sam normalno priupitao , jer ne razumijem te "poslove" koji ne daju fizicki rezultat, tj kad se ne vidi, eto opet mogu razumjeti kad neko crta na kompijuteru, ali kad neko oblijece po radilistu samo.
pa, dobro, ako vec razumijes to na kompIjuter, onda je u redu... izvinjaJEm se...
Dje si kupio humor?
Previse ti jeftin.
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#35 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

murga225883 wrote: 31/10/2020 22:19
Mislim na opis posla. npr citanje crteza, vodjenje evidencije o utrosenom materijalu od strane radnika, zapisivanej materijala, izracunavanje, to mi nekako lici na inzinjera.
Ja se nikad nisam susretao sa tim poslom "Inzinjera" pa pitam.
Iako mogu i arhitektu shvatiti ali budimo realni bez onoga KV radnika da pretvori "rijeci i misli u djela" ne bi niceg bilo.
ako misliš išta od nadzora raditi u bilo kojoj struci moraš znati posao bolje od majstora, i non stop visiti iznad, inače si jeban

to papir kreda olovka fakultet, sve trpi, uživo baš i ne...
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#36 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by CotSuljakovic »

Ma kakvi inzinjeri, KV radnik je Tito. Inzinjeri nista ne rade, to je izmisljeno zanimanje da bi ovi sto su bili bolji u skoli imali sta raditi.
Dugo se pitam zasto se KV radnici ne odvoje i ne pocnu sami raditi. Jedan brusilicu, drugi busilicu i vozi Misko. Odakle im brusilica i busilica to nek drot sam skonta.
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#37 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by belfy »

murga225883 wrote: 01/11/2020 17:45
belfy wrote: 01/11/2020 14:45
murga225883 wrote: 31/10/2020 22:20

Ne znam sto se palis ko hepo kockica, ja sam normalno priupitao , jer ne razumijem te "poslove" koji ne daju fizicki rezultat, tj kad se ne vidi, eto opet mogu razumjeti kad neko crta na kompijuteru, ali kad neko oblijece po radilistu samo.
pa, dobro, ako vec razumijes to na kompIjuter, onda je u redu... izvinjaJEm se...
Dje si kupio humor?
Previse ti jeftin.
nije dje, nego gdje. i nema smisla pitati gdje sam kupio, pa reci da mi je previse jeftin, jer onda ispada da sam ga ja sam sebi prodao.

no, koliko god bilo tesko citati sta pises reci cu ti da bih mogao koristiti i kvalitetniji humor, ali bojim se da ga ne bi razumio. samo se pokusavam prilagoditi sugovorniku.
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#38 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

CotSuljakovic wrote: 02/11/2020 16:16 Ma kakvi inzinjeri, KV radnik je Tito. Inzinjeri nista ne rade, to je izmisljeno zanimanje da bi ovi sto su bili bolji u skoli imali sta raditi.
Dugo se pitam zasto se KV radnici ne odvoje i ne pocnu sami raditi. Jedan brusilicu, drugi busilicu i vozi Misko. Odakle im brusilica i busilica to nek drot sam skonta.
Jebi ga opet je neko morao napraviti i te masine :D
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#39 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

belfy wrote: 02/11/2020 19:36
murga225883 wrote: 01/11/2020 17:45
belfy wrote: 01/11/2020 14:45
pa, dobro, ako vec razumijes to na kompIjuter, onda je u redu... izvinjaJEm se...
Dje si kupio humor?
Previse ti jeftin.
nije dje, nego gdje. i nema smisla pitati gdje sam kupio, pa reci da mi je previse jeftin, jer onda ispada da sam ga ja sam sebi prodao.

no, koliko god bilo tesko citati sta pises reci cu ti da bih mogao koristiti i kvalitetniji humor, ali bojim se da ga ne bi razumio. samo se pokusavam prilagoditi sugovorniku.
Ja kupujem onaj nekvalitetni humor vehti sa seljačkijem primjesama.
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#40 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

mk ultra wrote: 02/11/2020 08:07
murga225883 wrote: 31/10/2020 22:19
Mislim na opis posla. npr citanje crteza, vodjenje evidencije o utrosenom materijalu od strane radnika, zapisivanej materijala, izracunavanje, to mi nekako lici na inzinjera.
Ja se nikad nisam susretao sa tim poslom "Inzinjera" pa pitam.
Iako mogu i arhitektu shvatiti ali budimo realni bez onoga KV radnika da pretvori "rijeci i misli u djela" ne bi niceg bilo.
ako misliš išta od nadzora raditi u bilo kojoj struci moraš znati posao bolje od majstora, i non stop visiti iznad, inače si jeban

to papir kreda olovka fakultet, sve trpi, uživo baš i ne...
Mozes ti teoretski znati posao bolje ali praksa je nesto drugo.
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#41 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by belfy »

murga225883 wrote: 02/11/2020 20:13
belfy wrote: 02/11/2020 19:36
murga225883 wrote: 01/11/2020 17:45

Dje si kupio humor?
Previse ti jeftin.
nije dje, nego gdje. i nema smisla pitati gdje sam kupio, pa reci da mi je previse jeftin, jer onda ispada da sam ga ja sam sebi prodao.

no, koliko god bilo tesko citati sta pises reci cu ti da bih mogao koristiti i kvalitetniji humor, ali bojim se da ga ne bi razumio. samo se pokusavam prilagoditi sugovorniku.
Ja kupujem onaj nekvalitetni humor vehti sa seljačkijem primjesama.
pa upravo zato ti je i ponudjen isti. rekoh ti da samo pokusavam da se prilagodim sugovorniku.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#42 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

CotSuljakovic wrote: 02/11/2020 16:16 Ma kakvi inzinjeri, KV radnik je Tito. Inzinjeri nista ne rade, to je izmisljeno zanimanje da bi ovi sto su bili bolji u skoli imali sta raditi.
Dugo se pitam zasto se KV radnici ne odvoje i ne pocnu sami raditi. Jedan brusilicu, drugi busilicu i vozi Misko. Odakle im brusilica i busilica to nek drot sam skonta.
Pa vala ja znam KV radnika bravara koji su obisli vise svijeta i radili na vise projekata nego mnogi inzinjeri koliko se pojedini kurce tzv. inzinjeri.(cast pojedincima koji nisu feminizovani i koji se ne stide ako treba i da se malo ispralja i da se pjesaci po gradilistu) To sto je neko KV radnik ne znaci da ne moze napredovati i dodatno se obrazovati i dobro zaradjivati. Postoji i polaganje za VKV radnika(V stepen). To ti je ono tri razreda strucne skole i jos dvije-tri godine radnog iskustva i polaganje dodatnih ispita. Dodatni industrijski certifikati za zavarivanje, za upravljanje raznim industrijskim masinama, kompresorima, hidraulikom, viljuskarom, kranom, dizalicom i slicno. Ali danas bez znanja barem jednog stranog jezika covjek ne moze nista, cak ni da si doktor nauka, osim ako covjek nema neko poznanstvo i da te neko gura i pomaze. Moj je dedo vodoinstalater radio na izgradnji tvornice Igman prije 60 i kusur godina i kucu napravio u Sarajevu u Starom Gradu, gdje je danasnja elita. Ko se to od tih silnih danasnjih inzinjera moze pohvaliti da je radio na nekom mega-giga super projektu? Ko je radio na izgradnji nuklearnih elektrana, ma da su saraf ili maticu za tu elektranu napravili velika je stvar, a ne neki ozbiljniji dio. I ovi sto diplomiraju na fakultetu, ako zele da ostanu konkurentni moraju da se specijalizuju za neku uzu oblast ili im se smanjuje obim posla. ;-)

Jako je bitno obrazovanje, kao sto sam gore iznad naveo. Sad je lola zavrsio za KV ili za inzinjera i to je to. On sto je ucio, ucio je i naucio. Sta ce se sad on dokazivati, on je dokazan ha ima cage :lol:

Poznajem inzinjere (nase iz Bosne, Hrvatske i Srbije) koji zbog neznanja Engleskog ili Njemackog jezika imaju plate kao da su ovi radnici sa KV/SSS/VKV. :-)
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#44 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Hendrix »

murga225883 wrote: 31/10/2020 22:19 Mislim na opis posla. npr citanje crteza, vodjenje evidencije o utrosenom materijalu od strane radnika, zapisivanej materijala, izracunavanje, to mi nekako lici na inzinjera.
Ja se nikad nisam susretao sa tim poslom "Inzinjera" pa pitam.
Iako mogu i arhitektu shvatiti ali budimo realni bez onoga KV radnika da pretvori "rijeci i misli u djela" ne bi niceg bilo.
Ti vidis posao inzinjera samo u izgradnji, postoji citav drugi dio inzinjerstva koji se zove projektovanje, tu sve pocinje... najlaicki receno inzinjer smislja i pravi uputstvo (crtezi, proracuni i tehnicki izvjestaji) za pravljenje necega... bio to tunel ,most, automobil ili sta vec drugo. On je odgovoran prije svega da produkt zadovoljava sve tehnicke i sigurnosne standarde, da je napravljen na vrijeme i da prije svega kosta sto je manje moguce. To je nevjerovatno stresan posao i ako neko misli da se mi (da, ja sam inzinjer) zajebavamo na racunarima... ima totalno pogresnu sliku o ovom poslu. Ne bih ga preporucio nikome ko nije spreman da trpi stres i odgovornost stavljanja svog potpisa na nesto sto treba da stoji iducih 100 godina, bude sigurno tokom koristenja a i gradnje. Pritisak od strane klijenata je ogroman i uvijek se sve mora zavrsiti ranije i jeftinije. Racunari su samo natovarili jos vise posla ljudima i svi imaju nerealna ocekivanja.

Radnik na gradilistu naravno to pretvara u stvarnost ali on ne zna kako recimo mostovna konstrukcija djeluje, zasto je u njoj toliko i toliko kablova, armature... zasto bas taj oblik ili marka betona. Ne zna ni zasto je tunel bas probijen na tom mjestu a ne 100 m lijevo, zasto je cijev za odvodnju promjera metar a ne pola metra itd... Ja namjerno govorim o velikim projektima jer postoji kod nas tendencija da se recimo sve svede na banalnost izgradnje kuce kod nas... ako majstor zna uraditi betonsku plocu na kuci to ne znaci da moze raditi istu na pravim projektima gdje se vrte milioni... milijarde. To je totalno drugi nivo tehnickog znanja i problematike koji rade inzinjeri.

Da se nadovezem na tvoju recenicu kako bez KV radnika niceg ne bi bilo... imas inzinjere geodezije bez kojih ustvari nema nicega, neko prvo mora otici i izmjeriti sve to, postaviti u stvarnost gdje je stub mosta i to sa preciznoscu od nekoliko milimetara.

I opet ne rade svi inzinjeri na istom nivou, neko bude profesor u srednjoj skoli... neko radi u opstini na izdavanju dozvola... neko u maloj firmi gradi kuce a neko tunele na koridoru Vc... neko ode u svijet i radi na najvecim projektima danasnjice itd...
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#45 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

Hendrix wrote: 03/11/2020 04:30
murga225883 wrote: 31/10/2020 22:19 Mislim na opis posla. npr citanje crteza, vodjenje evidencije o utrosenom materijalu od strane radnika, zapisivanej materijala, izracunavanje, to mi nekako lici na inzinjera.
Ja se nikad nisam susretao sa tim poslom "Inzinjera" pa pitam.
Iako mogu i arhitektu shvatiti ali budimo realni bez onoga KV radnika da pretvori "rijeci i misli u djela" ne bi niceg bilo.
Ti vidis posao inzinjera samo u izgradnji, postoji citav drugi dio inzinjerstva koji se zove projektovanje, tu sve pocinje... najlaicki receno inzinjer smislja i pravi uputstvo (crtezi, proracuni i tehnicki izvjestaji) za pravljenje necega... bio to tunel ,most, automobil ili sta vec drugo. On je odgovoran prije svega da produkt zadovoljava sve tehnicke i sigurnosne standarde, da je napravljen na vrijeme i da prije svega kosta sto je manje moguce. To je nevjerovatno stresan posao i ako neko misli da se mi (da, ja sam inzinjer) zajebavamo na racunarima... ima totalno pogresnu sliku o ovom poslu. Ne bih ga preporucio nikome ko nije spreman da trpi stres i odgovornost stavljanja svog potpisa na nesto sto treba da stoji iducih 100 godina, bude sigurno tokom koristenja a i gradnje. Pritisak od strane klijenata je ogroman i uvijek se sve mora zavrsiti ranije i jeftinije. Racunari su samo natovarili jos vise posla ljudima i svi imaju nerealna ocekivanja.

Radnik na gradilistu naravno to pretvara u stvarnost ali on ne zna kako recimo mostovna konstrukcija djeluje, zasto je u njoj toliko i toliko kablova, armature... zasto bas taj oblik ili marka betona. Ne zna ni zasto je tunel bas probijen na tom mjestu a ne 100 m lijevo, zasto je cijev za odvodnju promjera metar a ne pola metra itd... Ja namjerno govorim o velikim projektima jer postoji kod nas tendencija da se recimo sve svede na banalnost izgradnje kuce kod nas... ako majstor zna uraditi betonsku plocu na kuci to ne znaci da moze raditi istu na pravim projektima gdje se vrte milioni... milijarde. To je totalno drugi nivo tehnickog znanja i problematike koji rade inzinjeri.

Da se nadovezem na tvoju recenicu kako bez KV radnika niceg ne bi bilo... imas inzinjere geodezije bez kojih ustvari nema nicega, neko prvo mora otici i izmjeriti sve to, postaviti u stvarnost gdje je stub mosta i to sa preciznoscu od nekoliko milimetara.

I opet ne rade svi inzinjeri na istom nivou, neko bude profesor u srednjoj skoli... neko radi u opstini na izdavanju dozvola... neko u maloj firmi gradi kuce a neko tunele na koridoru Vc... neko ode u svijet i radi na najvecim projektima danasnjice itd...

TO je konkretan odgovor.
A da li ima slučaja kad je riječ inžinjera protiv radinka u suprotnosti, da je nešto teško izvesti u praksi i skoro neizvodivo nemoguće, a da to radnik ne želi uraditi? Ili čak da radnik kaže to neće tako moći raditi a inžinjer kaže može, a da se ne ispostavi tako.

I nekako sam gledao po firmama inžinjer mu dođe kao i poslovođa, kako obavlja neke poslove raspoređivanja ljudii pisanjakadje ko došao na radno mjesto kao i materijala.

Imamo jednog novog tek se uči inžinjera i kolege se dosta bune da im smeta, ne bune se na starom ali bukvalno nekad zna smetati kad hoćeš da provedeš cijevi aluplasta za grijanje on tu čeka sa tekom "snima" gleda kako se radi, kaže jedan što nije obuko odijelo ko i mi ako hoće da vidi :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#46 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Jest projektanti :lol:

Da se razumijemo, u poslu koji radim u gradu sarajevu ima 4-5 respektabilnih starijih inzinjera koji znaju napraviti projekat do zadnjeg sarafa. Radio sam i ja to paralelno sa svojim i mogu samo reci da se to jako slabo cijeni i svako bi da projektuje svasta
Ja nikad ne bih pristao da projektujem automatizaciju necega jer to ne znam, nikad nisam radio sa tim
Gasna postrojenja i struju oko toga imam u malom prstu, gromobrane kakve god hoces, ali ne petljam se u ono sto ne znam. A ovdje dođe arhitekta projektuje skladiste LPG, pođonio neki projekat da uzme pare i to prolazi, stavi papire od jos dvojce, mašinca i elektro i piči dalje...

Projektanti znaju nacrtati i stub na litici :mrgreen:

Projektanti svasta znaju da crtaju, jer kako sam gore napisao, papir sve trpi
Velika vecina majstora gleda samo da zamota i sakrije i ide dalje
Malo je danas majstora uopce, jer npr vodoinstalater dođe da radi kupatilo i hoce i struju pa i to spoji... i onda to uglavnom ne valja...

Niko ne cijeni danas dobrog inzinjera, to garantujem
Trebaju im samo djeca sa fakulteta da klimaju glavom i aminuju njihove zamisli svojim potpisom... nikome ne treba neko da mu blokira vele ideje...
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2532
Joined: 16/06/2014 20:33

#47 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Dosadno mii »

Sto ne mogu ovih majstora sa kompleksima
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#48 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Hendrix »

murga225883 wrote: 03/11/2020 21:50 TO je konkretan odgovor.
A da li ima slučaja kad je riječ inžinjera protiv radinka u suprotnosti, da je nešto teško izvesti u praksi i skoro neizvodivo nemoguće, a da to radnik ne želi uraditi? Ili čak da radnik kaže to neće tako moći raditi a inžinjer kaže može, a da se ne ispostavi tako.

I nekako sam gledao po firmama inžinjer mu dođe kao i poslovođa, kako obavlja neke poslove raspoređivanja ljudii pisanjakadje ko došao na radno mjesto kao i materijala.

Imamo jednog novog tek se uči inžinjera i kolege se dosta bune da im smeta, ne bune se na starom ali bukvalno nekad zna smetati kad hoćeš da provedeš cijevi aluplasta za grijanje on tu čeka sa tekom "snima" gleda kako se radi, kaže jedan što nije obuko odijelo ko i mi ako hoće da vidi :lol:
A ti si ustvari majstor pa zato imas tu sliku... ono nemam ti ja sta promjeniti misljenje, otkako je organizovanog rada uvijek je neko nekoga smatrao kretenom i neznalicom bio majstor ili direktor. Na gradilistu najgore sto inzinjer moze uraditi je da zarati sa radnicima i pravi se pametan, ne moze neko znati sve i to je cinjenica. Pametni ljudi koriste znanje radnika i pomazu sebi bolje organizovanim radom... ali jbg nismo svi isti.

Kao sto sam spomenuo i nas ima svakakvih... neko se zadovolji da nakon 5 godina zivota provedenih u konc logoru zvanom gradjevinski faks i svih naprednih sranja koja smo ucili, da ode u srednju skolu i predaje bukvalno smijesne osnove gradjevine tinejdzerima koje uopste ne interesuje tematika. Ja bi puko nakon pola sata, ali jbg neko moze. Ili tako da nesta hodam i pisem u teku.. halo ba, ali jbg ako neko nema posla ili nema ambicije sta se moze.

To su ocigledno manje firme gdje radis i realno nemas prilike da vidis prave poslove inzinjera, a ne bi vidio ni u vecim vjerovatno. Pogotovo nase firme koje za smijesnu cijenu hoce covjeka da im radi sve poslove.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#49 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

Hendrix wrote: 03/11/2020 23:13
A ti si ustvari majstor pa zato imas tu sliku... ono nemam ti ja sta promjeniti misljenje, otkako je organizovanog rada uvijek je neko nekoga smatrao kretenom i neznalicom bio majstor ili direktor. Na gradilistu najgore sto inzinjer moze uraditi je da zarati sa radnicima i pravi se pametan, ne moze neko znati sve i to je cinjenica. Pametni ljudi koriste znanje radnika i pomazu sebi bolje organizovanim radom... ali jbg nismo svi isti.

Kao sto sam spomenuo i nas ima svakakvih... neko se zadovolji da nakon 5 godina zivota provedenih u konc logoru zvanom gradjevinski faks i svih naprednih sranja koja smo ucili, da ode u srednju skolu i predaje bukvalno smijesne osnove gradjevine tinejdzerima koje uopste ne interesuje tematika. Ja bi puko nakon pola sata, ali jbg neko moze. Ili tako da nesta hodam i pisem u teku.. halo ba, ali jbg ako neko nema posla ili nema ambicije sta se moze.

To su ocigledno manje firme gdje radis i realno nemas prilike da vidis prave poslove inzinjera, a ne bi vidio ni u vecim vjerovatno. Pogotovo nase firme koje za smijesnu cijenu hoce covjeka da im radi sve poslove.
Generalno, gdje god se sa "kuronjama" radi zajebano je...još ako vole popit i potuc se :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#50 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Hendrix wrote: 03/11/2020 23:13
To su ocigledno manje firme gdje radis i realno nemas prilike da vidis prave poslove inzinjera, a ne bi vidio ni u vecim vjerovatno. Pogotovo nase firme koje za smijesnu cijenu hoce covjeka da im radi sve poslove.
To je jedina istina uz rijetke iznimke...

I onda dođu općinari i njihovi na teh prijem i opet sve kazu uredu :-)
Post Reply