Šta obići u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#51 Re: Šta obići u BiH?

Post by Seawolf »

lmo wrote:
Seawolf wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Partizanske spomenike :thumbup:

Ovo ljeto ima neki festival na Tjentistu.
Ovo je već četvrta godina O.K. Festa na Tjentištu, koji se održava tri dana zaredom (pet/sub/ned), prvog vikenda jula.

Bio sam 2015-e, gledao Rundeka, a ići ću i ove godine, jednu ili dvije večeri ( http://www.okfest.net/ )
:thumbup: i ja sam '15 slučajno potrefila na festival....išla sam na maglić pa smo se malo zadržali...
bude dosta raje...a muzika se čuje gore do dernečišta/prijevora :D super atmosfera...
Meni su najviše u sjećanju ostale stotine i stotine svitaca (hrv: krijesnica) u zraku na metar do dva iznad tla ... bajka.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#52 Re: Šta obići u BiH?

Post by Seawolf »

_BataZiv_0809 wrote:
Seawolf wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Partizanske spomenike :thumbup:

Ovo ljeto ima neki festival na Tjentistu.
Ovo je već četvrta godina O.K. Festa na Tjentištu, koji se održava tri dana zaredom (pet/sub/ned), prvog vikenda jula.

Bio sam 2015-e, gledao Rundeka, a ići ću i ove godine, jednu ili dvije večeri ( http://www.okfest.net/ )
Mogli smo pivu popit :thumbup:
Možemo ove godine, u nedjelju navečer, 2. jula, da se olešimo na LET 3 ... da prespavamo u Foči u pritvoru :-D
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#53 Re: Šta obići u BiH?

Post by Edin H. »

KB9 wrote:granicu
:lol: :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66216
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#54 Re: Šta obići u BiH?

Post by _BataZiv_0809 »

Seawolf wrote: Možemo ove godine, u nedjelju navečer, 2. jula, da se olešimo na LET 3 ... da prespavamo u Foči u pritvoru :-D
Hahaha :thumbup: :lol: :lol:

Sicnut cu pp ako budem isao svakako :wink:
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#55 Re: Šta obići u BiH?

Post by zavezata-vreca »

¤ jelena ¤ wrote:
zavezata-vreca wrote:Naplate ti tepsiju pite 50 km. Litar soka od ruze 20 km ... :run:
Pa šta! Znaš li ti koliko vremena i posla treba dok dobiješ taj litar soka... ma šta dvaest, ja bi uzimala pedeset - ne bi trepnula.


A o piti ne bih - to je već stvar prakse i s godinama ide lakše i brže. :D

Pokiselis ruzu odstoji koji dan dodas secer i eto .... Efektivnog rada za litar soka cca 20 min ukljucujuci i branje latica
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: Šta obići u BiH?

Post by Toto »

zavezata-vreca wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
zavezata-vreca wrote:Naplate ti tepsiju pite 50 km. Litar soka od ruze 20 km ... :run:
Pa šta! Znaš li ti koliko vremena i posla treba dok dobiješ taj litar soka... ma šta dvaest, ja bi uzimala pedeset - ne bi trepnula.
A o piti ne bih - to je već stvar prakse i s godinama ide lakše i brže. :D
Pokiselis ruzu odstoji koji dan dodas secer i eto .... Efektivnog rada za litar soka cca 20 min ukljucujuci i branje latica
bugari za litru etericnog ulja od ove ruze uzmu 3000-4000 eura


User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#57 Re: Šta obići u BiH?

Post by ¤ jelena ¤ »

Mala ispravka prethodnog mi posta:

Ma šta 50 KM? 200 KM litar ovima što im je skupo... pa nek ga oni naprave za 20 min.... efektivno. :-)

I to sve fino s natpisom na tezgi, tik pored proizvoda, vel'kim slovima: ''ako ti je skupo, srećo majkina, a ti sebi napravi sam!''



Isto tako i za pitu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#58 Re: Šta obići u BiH?

Post by ¤ jelena ¤ »

Toto wrote:
zavezata-vreca wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Pa šta! Znaš li ti koliko vremena i posla treba dok dobiješ taj litar soka... ma šta dvaest, ja bi uzimala pedeset - ne bi trepnula.
A o piti ne bih - to je već stvar prakse i s godinama ide lakše i brže. :D
Pokiselis ruzu odstoji koji dan dodas secer i eto .... Efektivnog rada za litar soka cca 20 min ukljucujuci i branje latica
bugari za litru etericnog ulja od ove ruze uzmu 3000-4000 eura


:thumbup: :srce:
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#59 Re: Šta obići u BiH?

Post by zavezata-vreca »

Ono sto je u svakoj porodici do prije 30-40 godina bilo svakodnevno na trpezi (sok od zove ruze visnje kupine nane smreke, dalje ajvar dzem pekmez sogolj, onda tursija razne vrste domacih pita i inih jela) danas se predstavlja kao aman zaman zdrava etno hrana .... Etno je to kara jaro moj .... Zenturace koje to bagavim prstima spremaju jos prodaju za desetine eura papcima ekvivalent je prodaje vijecnice strendzerima.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#60 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

Za vikend ćemo u Jajce ..... vodopad, stari grad i oni mlinci.

- đe se šta jede u Jajcu
- je li teško doći iz Jajca do mlinaca
- i ako ima neko nešto pametno predložiti

hvala


Ajdinoviće ćemo definitivno zaobići (preskočitii) 50 KM za 1 odraslog 20 za 1 djete - ma dajte molim vas :)
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#61 Re: Šta obići u BiH?

Post by dnaxy »

Lijepo ste ovo sve naveli, međutim fali informacija. :D
Mogu li u jednom danu obići Počitelj, vrelo Bune i recimo Lukomir? Jel se moze prespavati na Lukomiru, Jel put prohodan za auto? Recimo taj put od Konjica, pa da sidjem u Sarajevo? Kud da idem, Jel ima neki putokaz?
Ili druga mogućnost, kako da dođem od Bune do Sutjeske, pa da taj kraj prodjem?
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#62 Re: Šta obići u BiH?

Post by klixoris »

tap3ah75 wrote:Za vikend ćemo u Jajce ..... vodopad, stari grad i oni mlinci.

- đe se šta jede u Jajcu
- je li teško doći iz Jajca do mlinaca
- i ako ima neko nešto pametno predložiti

hvala


Ajdinoviće ćemo definitivno zaobići (preskočitii) 50 KM za 1 odraslog 20 za 1 djete - ma dajte molim vas :)
Za jelo u Jajcu, ja bi ti savjetovao da skoknes do Plivskog jezera, imas pravo dobar restoran gore. Mislim da se zove "Plaza"

I ko ide prema jugu, neka obavezno svrati do "Pecine". To je u Celebicima, par kilometara juzno od Konjica. Ribnjaci, lijep ambijent, odlicna riba i domaca pura. :thumbup:
Last edited by klixoris on 16/06/2017 12:28, edited 1 time in total.
User avatar
Spear
Posts: 270
Joined: 01/07/2011 20:27
Location: in your head

#63 Re: Šta obići u BiH?

Post by Spear »

dnaxy wrote:Lijepo ste ovo sve naveli, međutim fali informacija. :D
Mogu li u jednom danu obići Počitelj, vrelo Bune i recimo Lukomir? Jel se moze prespavati na Lukomiru, Jel put prohodan za auto? Recimo taj put od Konjica, pa da sidjem u Sarajevo? Kud da idem, Jel ima neki putokaz?
Ili druga mogućnost, kako da dođem od Bune do Sutjeske, pa da taj kraj prodjem?

Lukomir? Nšeto si ti to pomiješao... Lukomir iznad Sarajeva cca 4 sata hoda u jednom smjeru. i ne možes autom, to je pješačka ruta, ostaviš auto u Umoljanima i piči. tako da ne, ne možes nikako obići Lukomir Počitelj i Vrelo Bune :D

Možes obići Počitelj pa Blagaj/Buna i onda fino predvečer Mostar šetnja čaršija, fin krug. Ili iz počitelja za Kravice...
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#64 Re: Šta obići u BiH?

Post by klixoris »

Spear wrote:
dnaxy wrote:Lijepo ste ovo sve naveli, međutim fali informacija. :D
Mogu li u jednom danu obići Počitelj, vrelo Bune i recimo Lukomir? Jel se moze prespavati na Lukomiru, Jel put prohodan za auto? Recimo taj put od Konjica, pa da sidjem u Sarajevo? Kud da idem, Jel ima neki putokaz?
Ili druga mogućnost, kako da dođem od Bune do Sutjeske, pa da taj kraj prodjem?

Lukomir? Nšeto si ti to pomiješao... Lukomir iznad Sarajeva cca 4 sata hoda u jednom smjeru. i ne možes autom, to je pješačka ruta, ostaviš auto u Umoljanima i piči. tako da ne, ne možes nikako obići Lukomir Počitelj i Vrelo Bune :D

Možes obići Počitelj pa Blagaj/Buna i onda fino predvečer Mostar šetnja čaršija, fin krug. Ili iz počitelja za Kravice...
Moze se autom do Lukomira, ali ima makadama. Nije previse grbav i sasvim je podnosljiv za neko normalnije auto
User avatar
Spear
Posts: 270
Joined: 01/07/2011 20:27
Location: in your head

#65 Re: Šta obići u BiH?

Post by Spear »

klixoris wrote:
Spear wrote:
dnaxy wrote:Lijepo ste ovo sve naveli, međutim fali informacija. :D
Mogu li u jednom danu obići Počitelj, vrelo Bune i recimo Lukomir? Jel se moze prespavati na Lukomiru, Jel put prohodan za auto? Recimo taj put od Konjica, pa da sidjem u Sarajevo? Kud da idem, Jel ima neki putokaz?
Ili druga mogućnost, kako da dođem od Bune do Sutjeske, pa da taj kraj prodjem?

Lukomir? Nšeto si ti to pomiješao... Lukomir iznad Sarajeva cca 4 sata hoda u jednom smjeru. i ne možes autom, to je pješačka ruta, ostaviš auto u Umoljanima i piči. tako da ne, ne možes nikako obići Lukomir Počitelj i Vrelo Bune :D

Možes obići Počitelj pa Blagaj/Buna i onda fino predvečer Mostar šetnja čaršija, fin krug. Ili iz počitelja za Kravice...
Moze se autom do Lukomira, ali ima makadama. Nije previse grbav i sasvim je podnosljiv za neko normalnije auto
ok može samo ne znam kakva je to tura/avantura... poenta Lukomira je i put i čitavo iskustvo tako da ako ćes autom po meni isto kao a si svrno uz neko Etno selo uz put ali eto..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#66 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

dnaxy wrote:Lijepo ste ovo sve naveli, međutim fali informacija. :D
Mogu li u jednom danu obići Počitelj, vrelo Bune i recimo Lukomir? Jel se moze prespavati na Lukomiru, Jel put prohodan za auto? Recimo taj put od Konjica, pa da sidjem u Sarajevo? Kud da idem, Jel ima neki putokaz?
Ili druga mogućnost, kako da dođem od Bune do Sutjeske, pa da taj kraj prodjem?
Pocitelj i Vrelo Bune mozes. Ja sam nedavno odradio turu (pocetna tacka Sarajevo) do Bune, pa Pocitelj, a onda vodopad Kravice, pa kasnije i do Blidinja na povratku.

Lukomir nije moguce bas sa tim iskombinovati. Bio sam i tu nedavno, put je dobar, ima oko 13 km makadama ako se ide direktno sa Bjelasnice, ali relativno dobrog makadama, nema velikih rupa ili slicno pa i obicno auto moze doci bez problema. Samo sto ces ga napuniti prasinom ako otvoris prozor :D

Za to selo moja preporuka je da odes do Umoljana (asfalt) i onda obidjes par stvari tu, i krenes biciklima ili pjeske do Lukomira. Ima fine kilometraze, mozda oko 5 kilometara preko tih brdskih staza za setanje, 10 je ''ulicom'' koja se prikljucuje na ovaj put ka Lukomiru.

Evo kako izgleda vecim dijelom put do Lukomira, prelijep pejzaz i makadam
Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#67 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

Da dodam, gore se umjesto Kravica moze ubaciti Stolac, mozda pecina Vjetrenica ili nesto.. uglavnom mala smo zemlja, ali sa dosta za vidjeti, pa se u jednom danu moze puno toga obici (ako je pocetna tacka negdje u sredini jel). Jos jedna prednost Hercegovine su daleko bolji putevi (bar ovi kuda sam dosad prosao) i brza voznja nego po Bosni. Puno su rjedje ostre krivine, serpentina skoro pa nigdje, i brda su porijetka.. spram Bosne cito uzivanje.

A put od Lukomira do Konjica izgleda kao patnja. I lokalci rekose da ga izbjegnem ako ne moram i ne vozim Nivu :D
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#68 Re: Šta obići u BiH?

Post by dnaxy »

Dope_Man wrote:
dnaxy wrote:Lijepo ste ovo sve naveli, međutim fali informacija. :D
Mogu li u jednom danu obići Počitelj, vrelo Bune i recimo Lukomir? Jel se moze prespavati na Lukomiru, Jel put prohodan za auto? Recimo taj put od Konjica, pa da sidjem u Sarajevo? Kud da idem, Jel ima neki putokaz?
Ili druga mogućnost, kako da dođem od Bune do Sutjeske, pa da taj kraj prodjem?
Pocitelj i Vrelo Bune mozes. Ja sam nedavno odradio turu (pocetna tacka Sarajevo) do Bune, pa Pocitelj, a onda vodopad Kravice, pa kasnije i do Blidinja na povratku.

Lukomir nije moguce bas sa tim iskombinovati. Bio sam i tu nedavno, put je dobar, ima oko 13 km makadama ako se ide direktno sa Bjelasnice, ali relativno dobrog makadama, nema velikih rupa ili slicno pa i obicno auto moze doci bez problema. Samo sto ces ga napuniti prasinom ako otvoris prozor :D

Za to selo moja preporuka je da odes do Umoljana (asfalt) i onda obidjes par stvari tu, i krenes biciklima ili pjeske do Lukomira. Ima fine kilometraze, mozda oko 5 kilometara preko tih brdskih staza za setanje, 10 je ''ulicom'' koja se prikljucuje na ovaj put ka Lukomiru.

Evo kako izgleda vecim dijelom put do Lukomira, prelijep pejzaz i makadam
Image
:thumbup:
Mislio sam ovako, idem sa Pelješca, uvratim se na Blagaj, Počitelj, Mostar, onda sam mislio nastavit na Bjelašnicu,Umoljane. Sad je opet pitanje, Jel ima dobar put od Konjica do Umoljana ili moram u Sarajevo pa onda u Umoljane? Hvala
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#69 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

dnaxy wrote: Mislio sam ovako, idem sa Pelješca, uvratim se na Blagaj, Počitelj, Mostar, onda sam mislio nastavit na Bjelašnicu,Umoljane. Sad je opet pitanje, Jel ima dobar put od Konjica do Umoljana ili moram u Sarajevo pa onda u Umoljane? Hvala
Dodao sam odgovor nakon edita drugog komentara, al evo ponovicu. Uglavnom, nema dobrog puta od Konjica prma Umoljanima ili Lukomiru. Pricajuci sa ljudima u Lukomiru objasnili su mi da je put prema Konjicu pravo los, valjda ga koriste samo sumari, ne popravlja se, pa ima rupa i svega, uglavnom da je daleko losiji nego ovaj sa slike od Bjelasnice do Lukomira. A to je i prilicno duga ruta pa se definitivno ne isplati muciti i sebe i auto. Za odlazak gore iz pravca Mostara ipak je bolje doci u Hadzice pa preko Igmana nastaviti na Bjelasnicu i onda do Umoljana/Lukomira.

S obzirom odakle ides, ne znam bas da li je to smisleno izvesti u jednom danu. Pogotovo ako ti je ''baza'' Sarajevo onda je bolje odvojiti jedan dan samo za Umoljane i Lukomir, fino prosetati, vidjeti oba mjesta i stvari kojih ima u okolini.

A, s obzirom da ides sa Peljesca, mogao bi recimo ici na granicni prijelaz Ćepikuće/Trebimlja kod Slanog*, pa u Ravnom posjetiti pecinu Vjetrenica, onda se popeti u Stolac, a zatim na Pocitelj, pa na Bunu.

*Na ovaj GP jos nisam isao ali planiram u sljedecem putu na Peljesac preko njega. Na drugoj temi neki napisase da je uglavnom prazan, drugi spomenuse da je i on postao aktivniji sad, svakako bi ipak trebalo biti daleko manje nego u Neumu, samo moze biti problem ulica od Slanog do GP-a koja je uska, duzina nekih 5km.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#70 Re: Šta obići u BiH?

Post by zg1911 »

:thumbup: za temu
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#71 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

klixoris wrote:
I ko ide prema jugu, neka obavezno svrati do "Pecine". To je u Celebicima, par kilometara juzno od Konjica. Ribnjaci, lijep ambijent, odlicna riba i domaca pura. :thumbup:

samo da potvrdim za pećinu ...odličan restoran,ukusna hrana..:thumbup:
nije baš u čelebićima ali je blizu.... ambijent je super, hladovina, mir.... dakle na petlji u čelebićima iz pravca konjica skrenuti desno pa zatim lijevo ispod podvožnjaka i ići uz rijeku idbar(vidjela sam da ima kupališta usput,koga zanima,a i markacije za planinarene na prenj),pratiti putokaz za "raj u raju" (nipošto ne posjećivati) :D ...nailazi se i na probijenu branu Image...
uglavnom,ne treba propustiti...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#72 Re: Šta obići u BiH?

Post by spreca »

lmo wrote:
klixoris wrote:
I ko ide prema jugu, neka obavezno svrati do "Pecine". To je u Celebicima, par kilometara juzno od Konjica. Ribnjaci, lijep ambijent, odlicna riba i domaca pura. :thumbup:

samo da potvrdim za pećinu ...odličan restoran,ukusna hrana..:thumbup:
nije baš u čelebićima ali je blizu.... ambijent je super, hladovina, mir.... dakle na petlji u čelebićima iz pravca konjica skrenuti desno pa zatim lijevo ispod podvožnjaka i ići uz rijeku idbar(vidjela sam da ima kupališta usput,koga zanima,a i markacije za planinarene na prenj),pratiti putokaz za "raj u raju" (nipošto ne posjećivati) :D ...nailazi se i na probijenu branu Image...
uglavnom,ne treba propustiti...
:kiss: zsto? :?
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#73 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

paa,sprečoni,zato što je kič...nigdje veze :oops:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#74 Re: Šta obići u BiH?

Post by spreca »

lmo wrote:paa,sprečoni,zato što je kič...nigdje veze :oops:
ok hvala...ja mislio da nije sta drugo :oops: :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#75 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

Hvala za ovu pecinu, definitivno cu na sljedecem putu na jug svratiti :thumbup:

Hocu vec dugo da pojedem ribu, a sve mi se nesto ne da, il ne znam gdje bi, pa probacu tu.
Post Reply