Šta obići u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tap3ah75
Posts: 5970
Joined: 07/09/2009 14:14

#1 Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

Ovako.......nabavio se autić.
Da mi je djecu provozati i pokazati im ljepote BiH.

Obišli smo:
Bobovac,
Jajce,
Travnik - stari grad
....simpatično nam je bilo i u etno selu u Vitezu (više zbog ribnjaka nego zbog sela :))

u planu mi je još Blagaj i možda Kravice vodopad.
A možda i Visoko kod Samira :)

Dajte neke prijedloge za obići bez noćenja .... startno mjesto Zenica.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#2 Re: Šta obići u BiH?

Post by Ajatolah_ »

Tajan je relativno blizu Zenice ako si za prirodu... Prokoško jezero, Mostar + Počitelj + vrelo Bune + Kravice, kad ti baš ne bude mrsko voziti onda Krajina. :D
tap3ah75
Posts: 5970
Joined: 07/09/2009 14:14

#3 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

I naravno .... ne znam ima li već slična tema .... ako ima dajte link
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#4 Re: Šta obići u BiH?

Post by pukepuke »

Ako ćete do Kravice, produžite i do Ljubuškog, imate stari grad, a malo izvan Ljubuškog, na Humcu, nalazi se samostan Sv. Ante, u njemu je najstariji muzej u BiH (utemeljen 4 godine prije Zemaljskog muzeja), s bogatom arheološkom zbirkom (http://www.franjevci-humac.net/index.php/muzej-na-humcu). Imate Titov bunker u Konjicu (čini mi se da se treba najaviti)... Blidinje je prelijepo, hrana u Hajdučkim vrletima predobra, tu je blizu pećina Mijata Tomića...
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#5 Re: Šta obići u BiH?

Post by graue_maus »

de jos koju ideju i ja imam namjeru obici bih u ljetu .....ali bi vise u krajinu , una, bihac, jajce.....
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#6 Re: Šta obići u BiH?

Post by KB9 »

granicu
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#7 Re: Šta obići u BiH?

Post by drunken tiger »

graue_maus wrote:de jos koju ideju i ja imam namjeru obici bih u ljetu .....ali bi vise u krajinu , una, bihac, jajce.....
Za krajinu odvoji dva dana najmanje. Sam grad Bihać je prelijep i možeš cijeli dan da šetaš po parkovima i da uživaš na obalama Une. Obavezno otići prvo u Martin Brod pa nakon toga Štrbački Buk. Obavezno ovim redoslijedom jer poslije Štrbačkog Buka nema ništa da bi se moglo takmičiti s tom ljepotom. (Pripremiti se na malo lošiji put. U pitanju je makadam ali je isplati se.) Ako voliš med potraži Bećira odmah na ulazu s asfalta prema Štrbačkom Buku. Nakon toga, sljedeći dan možaš otići na Ostrožac, tvrđavu, a usput svratiti u Kostelski Buk, na ručak, kafu. To je restoran s prelijepom baštom pored vodopada i malim zoo vrtom koji može biti interesantan djeci. Krajina je prelijepa.
Prokoško jezero planiraj obavezno. Od Fojnice do jezera imaš nekih 18-20km makadama ali i to se isplati. U Fojnici OBAVEZNO obići Franjevački samostan. Imaju muzej koji čuva prelijepe artefakte naše srednjovijekovne Bosne, Bosne pod okupacijom Osmanlija i sl. Samo vidi kojim danima rade da možeš uklopiti to. Šteta je ne obići taj muzej kad već prolaziš kroz Fojnicu.
Kravice planiraj skupa s Počiteljom i Bunom. Ali prvo na Kravice pa onda POčitelj, Buna, Mostar, Konjic. (Imaš ietno selo blizu Konjica ali sumnjam da ćeš imati vremena za to).
Uglavnom dopada mi se tvoj plan. Sretno i uživajte u ljepotama naše BiH.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#8 Re: Šta obići u BiH?

Post by drunken tiger »

tap3ah75 wrote:Ovako.......nabavio se autić.
Da mi je djecu provozati i pokazati im ljepote BiH.

Obišli smo:
Bobovac,
Jajce,
Travnik - stari grad
....simpatično nam je bilo i u etno selu u Vitezu (više zbog ribnjaka nego zbog sela :))

u planu mi je još Blagaj i možda Kravice vodopad.
A možda i Visoko kod Samira :)

Dajte neke prijedloge za obići bez noćenja .... startno mjesto Zenica.
Za krajinu odvoji dva dana najmanje. Sam grad Bihać je prelijep i možeš cijeli dan da šetaš po parkovima i da uživaš na obalama Une. Obavezno otići prvo u Martin Brod pa nakon toga Štrbački Buk. Obavezno ovim redoslijedom jer poslije Štrbačkog Buka nema ništa da bi se moglo takmičiti s tom ljepotom. (Pripremiti se na malo lošiji put. U pitanju je makadam ali je isplati se.) Ako voliš med potraži Bećira odmah na ulazu s asfalta prema Štrbačkom Buku. Nakon toga, sljedeći dan možaš otići na Ostrožac, tvrđavu, a usput svratiti u Kostelski Buk, na ručak, kafu. To je restoran s prelijepom baštom pored vodopada i malim zoo vrtom koji može biti interesantan djeci. Krajina je prelijepa.
Prokoško jezero planiraj obavezno. Od Fojnice do jezera imaš nekih 18-20km makadama ali i to se isplati. U Fojnici OBAVEZNO obići Franjevački samostan. Imaju muzej koji čuva prelijepe artefakte naše srednjovijekovne Bosne, Bosne pod okupacijom Osmanlija i sl. Samo vidi kojim danima rade da možeš uklopiti to. Šteta je ne obići taj muzej kad već prolaziš kroz Fojnicu.
Kravice planiraj skupa s Počiteljom i Bunom. Ali prvo na Kravice pa onda POčitelj, Buna, Mostar, Konjic. (Imaš ietno selo blizu Konjica ali sumnjam da ćeš imati vremena za to).
Uglavnom dopada mi se tvoj plan. Sretno i uživajte u ljepotama naše BiH.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#9 Re: Šta obići u BiH?

Post by mali_balon »

Stolac (tvrdjava, vodopadi), Trebinje, Park Sutjeska, Boracko, Skakavac, Bijambare, Bjelasnica......Blihe S.Most....
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#10 Re: Šta obići u BiH?

Post by Naslovnica »

Kod Trnova je selo Turovi, a pored Turova su Kazani. Prelijepo, pogotovu sada kada se tope snjegovi.
User avatar
tovarish
Posts: 3505
Joined: 26/05/2008 23:57

#11 Re: Šta obići u BiH?

Post by tovarish »

Tesanj,Gradacac,Maglaj,Doboj - stare tvrdjave
User avatar
tovarish
Posts: 3505
Joined: 26/05/2008 23:57

#12 Re: Šta obići u BiH?

Post by tovarish »

drunken tiger wrote:
tap3ah75 wrote:Ovako.......nabavio se autić.
Da mi je djecu provozati i pokazati im ljepote BiH.

Obišli smo:
Bobovac,
Jajce,
Travnik - stari grad
....simpatično nam je bilo i u etno selu u Vitezu (više zbog ribnjaka nego zbog sela :))

u planu mi je još Blagaj i možda Kravice vodopad.
A možda i Visoko kod Samira :)

Dajte neke prijedloge za obići bez noćenja .... startno mjesto Zenica.
Za krajinu odvoji dva dana najmanje. Sam grad Bihać je prelijep i možeš cijeli dan da šetaš po parkovima i da uživaš na obalama Une. Obavezno otići prvo u Martin Brod pa nakon toga Štrbački Buk. Obavezno ovim redoslijedom jer poslije Štrbačkog Buka nema ništa da bi se moglo takmičiti s tom ljepotom. (Pripremiti se na malo lošiji put. U pitanju je makadam ali je isplati se.) Ako voliš med potraži Bećira odmah na ulazu s asfalta prema Štrbačkom Buku. Nakon toga, sljedeći dan možaš otići na Ostrožac, tvrđavu, a usput svratiti u Kostelski Buk, na ručak, kafu. To je restoran s prelijepom baštom pored vodopada i malim zoo vrtom koji može biti interesantan djeci. Krajina je prelijepa.
Prokoško jezero planiraj obavezno. Od Fojnice do jezera imaš nekih 18-20km makadama ali i to se isplati. U Fojnici OBAVEZNO obići Franjevački samostan. Imaju muzej koji čuva prelijepe artefakte naše srednjovijekovne Bosne, Bosne pod okupacijom Osmanlija i sl. Samo vidi kojim danima rade da možeš uklopiti to. Šteta je ne obići taj muzej kad već prolaziš kroz Fojnicu.
Kravice planiraj skupa s Počiteljom i Bunom. Ali prvo na Kravice pa onda POčitelj, Buna, Mostar, Konjic. (Imaš ietno selo blizu Konjica ali sumnjam da ćeš imati vremena za to).
Uglavnom dopada mi se tvoj plan. Sretno i uživajte u ljepotama naše BiH.
Ako ce u Martin Brod,onda nek ide od Petrovca prema Drvaru.Skretanje za Martin Brod je nekih 1-2 km od Titove pecine u Drvaru,pa moze i tamo skrenuti.

A u Vrtocama izmedju Petrovca i Bihaca ima etno selo Cardaklije.Hrana odlicna (preporuka za mijesano meso.Cijena 20 km - za dvije osobe,a ja i zena mozemo pojesti,a opet se prezderemo),a djeca mogu jahati konje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13 Re: Šta obići u BiH?

Post by mk ultra »

Naslovnica wrote:Kod Trnova je selo Turovi, a pored Turova su Kazani. Prelijepo, pogotovu sada kada se tope snjegovi.
Zavuceno je to za doci prvi put...

Treskavica, Ledici to je nekako lakse

Sve su ti rekli poprilicno
Fina ruta je i Prozor, Jablanica i vratis se gore za Zenicu
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#14 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

tap3ah75 wrote:Ovako.......nabavio se autić.
Da mi je djecu provozati i pokazati im ljepote BiH.

Obišli smo:
Bobovac,
Jajce,
Travnik - stari grad
....simpatično nam je bilo i u etno selu u Vitezu (više zbog ribnjaka nego zbog sela :))

u planu mi je još Blagaj i možda Kravice vodopad.
A možda i Visoko kod Samira :)

Dajte neke prijedloge za obići bez noćenja .... startno mjesto Zenica.
iz zenice...
prvo u šeher...posjeta historijskom i zemaljskom muzeju, a od prirodnih ljepota, na bjelašnicu, pa napraviti turu do lukomira, a može se i direktno autom, okej je put....tamo imaš šta popiti i pojes', a i kuda prošetati, nadisati se zraka, nagledati ljepote...
(ne znam kuda tačno ide put ali se može bez vraćanja na m17 doći do konjica...)
dalje se spustiš do konjica, pa skreneš prema boračkom, možda do glavatičeva, negdje usput na ribu..mljac...
južnije, prema jablanici, muzej, naravno ako djeca nisu već bila...janjetina :D
nastaviti prema jugu, u blagaj, vrelo bune, pojesti opet ribu :D i smokvaru, obavezno :-D ...odmah do vrela ima kao neki eko-centar, može biti simpatično djeci...kenjac, orao, konj, psi,...popenji se i do kosačine kule iznad blagaja...to je nekih pola sata, nećeš se pokajati :-D
dalje ka jugu,svratiti u počitelj, obići kamenu i staklenu kulu :-D , hutovo blato, obavezna vožnja čamcem kroz kanale, probati riblji brudet, posjeta mogorjelu,eventualno jahanje....pa na rijeku trebižat, ukoliko se ima vremena kanu-safari...
i dalje iz čapljine u zapadno- hercegovački kanton :-D kupalište božijak, vodopadi velike i male kravice, i grad ljubuški, posebno stari grad....
to bi ga bilo to u ograničenom vremenu....i haman pa neskretanju sa puta m17
ako će se skretati, onda obavezno trebinje!...livno i buško jezero.....prozor i ramsko jezero.....
šteta je da se ne noći ako imaš koji dan slobodan, razapni šator negdje, ko i ja :-D

sretno!
Last edited by lmo on 07/05/2017 11:19, edited 2 times in total.
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#15 Re: Šta obići u BiH?

Post by Brkooo »

ovo je meni predobro za ljeto.... otici u camp highlander u Sutjesku sa ekipom.... imaju rafting i dzip safari po nepristupacnom terenu :D

evo link za aranzmane...

http://highlandertim.com/aranzmani/
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#16 Re: Šta obići u BiH?

Post by Naslovnica »

mk ultra wrote:
Naslovnica wrote:Kod Trnova je selo Turovi, a pored Turova su Kazani. Prelijepo, pogotovu sada kada se tope snjegovi.
Zavuceno je to za doci prvi put...

Treskavica, Ledici to je nekako lakse

Sve su ti rekli poprilicno
Fina ruta je i Prozor, Jablanica i vratis se gore za Zenicu
Vala ne možeš nikako zalutati.
Ideš magistralom, skreneš desno kod ostataka pilane i pravo, nema 5 min do Turova. Parkiraš tu negdje, Kazani su odmah preko ceste.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#17 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

kiki-miki wrote:Hajducke vrleti gdje su tacno?

Hutovo blato
Kraljeva Sutjeska
hajdučke vrleti su vrleti po čvrsnici,i drugim planinama uz blidinjsko jezero... postoje i hajdučka vrata, prirodni fenomen, prsten u stijeni....
a hajdučke vrleti su i motel/restoran na blidinju...odakle i kreću planinarske ture na čvrsnicu, vran....
svakako treba posjetiti...
User avatar
Slo Burner
Posts: 5337
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#18 Re: Šta obići u BiH?

Post by Slo Burner »

Ribnjak Semesnica nedaleko odf Vakufa
Image
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#19 Re: Šta obići u BiH?

Post by drunken tiger »

Slo Burner wrote:Ribnjak Semesnica nedaleko odf Vakufa
Image
Odlično mjesto. A može se i prespavati.
User avatar
tovarish
Posts: 3505
Joined: 26/05/2008 23:57

#20 Re: Šta obići u BiH?

Post by tovarish »

drunken tiger wrote:
Slo Burner wrote:Ribnjak Semesnica nedaleko odf Vakufa
Image
Odlično mjesto. A može se i prespavati.
Kojeg Vakufa?

Donji,Gornji,Kulen,Skucani?

I kako se tacno dodje do tamo?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5337
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#21 Re: Šta obići u BiH?

Post by Slo Burner »

Donji Vakuf
https://www.google.ba/maps/place/Ribnja ... 17.3587853

Gugl maps majka mu stara :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#22 Re: Šta obići u BiH?

Post by spreca »

tovarish wrote:
Ako ce u Martin Brod,onda nek ide od Petrovca prema Drvaru.Skretanje za Martin Brod je nekih 1-2 km od Titove pecine u Drvaru,pa moze i tamo skrenuti.

A u Vrtocama izmedju Petrovca i Bihaca ima etno selo Cardaklije.Hrana odlicna (preporuka za mijesano meso.Cijena 20 km - za dvije osobe,a ja i zena mozemo pojesti,a opet se prezderemo),a djeca mogu jahati konje.
ja sam po ljeti svake godine u Bihacu i obavezno odem u Cardaklije...ja se tamo oduzmem od hrane ...heljdini ustipci sa kajmakom......hrana im je sva za desetku....plusprobam sve vidove rakije :oops: :lol: ......Strbacki :thumbup: ...M Brod :thumbup: ....prosle godine sam ruco kod zore :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#23 Re: Šta obići u BiH?

Post by condy »

lmo wrote:
tap3ah75 wrote:Ovako.......nabavio se autić.
Da mi je djecu provozati i pokazati im ljepote BiH.

Obišli smo:
Bobovac,
Jajce,
Travnik - stari grad
....simpatično nam je bilo i u etno selu u Vitezu (više zbog ribnjaka nego zbog sela :))

u planu mi je još Blagaj i možda Kravice vodopad.
A možda i Visoko kod Samira :)

Dajte neke prijedloge za obići bez noćenja .... startno mjesto Zenica.
iz zenice...
prvo u šeher...posjeta historijskom i zemaljskom muzeju, a od prirodnih ljepota, na bjelašnicu, pa napraviti turu do lukomira, a može se i direktno autom, okej je put....tamo imaš šta popiti i pojes', a i kuda prošetati, nadisati se zraka, nagledati ljepote...
(ne znam kuda tačno ide put ali se može bez vraćanja na m17 doći do konjica...)
dalje se spustiš do konjica, pa skreneš prema boračkom, možda do glavatičeva, negdje usput na ribu..mljac...
južnije, prema jablanici, muzej, naravno ako djeca nisu već bila...janjetina :D
nastaviti prema jugu, u blagaj, vrelo bune, pojesti opet ribu :D i smokvaru, obavezno :-D ...odmah do vrela ima kao neki eko-centar, može biti simpatično djeci...kenjac, orao, konj, psi,...popenji se i do kosačine kule iznad blagaja...to je nekih pola sata, nećeš se pokajati :-D
dalje ka jugu,svratiti u počitelj, obići kamenu i staklenu kulu :-D , hutovo blato, obavezna vožnja čamcem kroz kanale, probati riblji brudet, posjeta mogorjelu,eventualno jahanje....pa na rijeku trebižat, ukoliko se ima vremena kanu-safari...
i dalje iz čapljine u zapadno- hercegovački kanton :-D kupalište božijak, vodopadi velike i male kravice, i grad ljubuški, posebno stari grad....
to bi ga bilo to u ograničenom vremenu....i haman pa neskretanju sa puta m17
ako će se skretati, onda obavezno trebinje!...livno i buško jezero.....prozor i ramsko jezero.....
šteta je da se ne noći ako imaš koji dan slobodan, razapni šator negdje, ko i ja :-D

sretno!
Zanimljivo :thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#24 Re: Šta obići u BiH?

Post by condy »

Ovaj ribnjak ću definitivno posjetiti :izet:
tap3ah75
Posts: 5970
Joined: 07/09/2009 14:14

#25 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

Za vikend ćemo vjerovatno put Bijambara i u Ajdinoviće.

Ima li se tamo šta pojesti - da se ne brinem radi djece?

I još neki savjet ako imate za ove dvije lokacije.
Post Reply