Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#1 Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by sarajevonekad »

Pozdrav svima,

Evo još jedne teme koje smo se, koliko se sjećam, negdje i nekad dotakli, ali je više ne vidim na forumu.

Mislim da bi mogla biti od koristi i nama građanima glavnog grada bih, ali i vlastima.

Ovdje ću izniti spisak stvari za koje vjerujem da nedostaju a mogle bi uljepštati grad i olakšati život njegovim stanovnicima i posjetiocima. Opaske su uglavnom one iste koje sam imao i prije više od deceniju, što znači da se ništa značajnije nije desilo na tom polju.

Koliko ja primijetim, Sarajevu još uvijek nedostaje:

1. Malo više javnih toaleta...koji zadovoljavaju bar neke minimalne higijeske standarde, naravno,

2. Malo više zelenila ( i sanacija postojećih zelenih površina koje su kod nas uglavnom prošarane stazama pješaka koji ma je mrsko "zaobilaziti", ili se izgleda boje hodati po asfaltu, ili ih iritira zelena površina... te zauzete raznim predmetima, vozilima i is.),

3. Brošura/vodića za Sarajevo i BiH dostupnih u trafikama i prodavnicama na širem području grada (kad već tako malo uposlenika u uslužnim sektorima govori engleski),

4. Većih slova na natpisima na engleskom jeziku te dodavanje engleskog prevoda za mnoge druge natpise (npr. putokaze, muzejske eksponate-npr. u izlogu muzeja na baščaršiji stoji natpis eksponata na latinskom i na našem, ali ne i na engleskom...itd.),

5. Asanacija mijesta koje služe kao javni otpad ( npr. na privatnim posjedima na kojima ne žive vlasnici avlasti ne žele naći rješenje-npr. smetljište na devastiranim objektima preko puta samouslužne autopraonice na aneksu-švrakino-ex pavla goranina),

6. Zamjena onih autobuskih stanica od aluminija i stakla nekim korisnijima, obzirom da na postojećim sjedišta nisu stabilna (zaletovana su na samo dva mjesta), krov je od stakla pa ljeti ne pravi nikakvu sjenku, a sa strna su otvorena, što zimi nije nikakva zaštita od snijega i kiše,

7. Zamjena onih rešetkastih korpi za otpatke nekim korisnijim, obzirom da komunalni radnici sa postojećih često nemogu izvaditi smeće jer zaglavi baš na tim rešetkama...

8. Uvođenje sankcija za tajine i babine sinove koji jurcaju usred grada u svojim skupim automobilima i motorima i sankcionisanje policije koja to dopušta,

9. Uvođenje nezavisnog tijela koji bi prikupljalo žalbe građana i posjetilaca u vezi neuslužnosti uposlenika u uslužnim sektorima,

10. Malo više rekreativno-zabavnog sardžaja za porodice s djecom ( npr. sadržajniji parkovi, ili čak neko jezerce sa popratnim zabavno-rekreativnim sadržajem).

11. Bolja preglednost znakova i putokaza na cestama ( Npr. na putu od Sarajeva do Aerodroma postoji samo jedan znak za Aerodrom i to kod kružnog toka, pokazujući desno, ali kad se uđe u ulicu desno na kraju te ulice nema još jednog znaka, pa jedan nesarajelija neće znati da li na kraju te ulice da skrene desno ili lijevo da bi stigao do aerodroma. Naravno, može pitati..sve se može improvizovat, ali zar nije lakše postaviti znak na kraju te ulice? )

12. Redovnije obilježavanja traka na cesti bijelom bojom.

13. Zabavnog sadržaja na javnim mjestima ( npr. uličnih zabavljača, svirača itd.)

14. Zbrinjavanje prosjaka i rješavanja epidemije prosjaćenja općenito.

toliko od mene za sada


pozzz

s.
Last edited by sarajevonekad on 01/07/2014 18:20, edited 5 times in total.
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#2 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by Catala Cule »

Ma ok je Sarajevo što se tiče svega navedenog, puno toga nedostaje većim bh centrima.
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#3 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by shiny »

- GRAS zamijeniti nekim kvalitetnijim prevoznikom. Uvesti čista vozila, kodeks ponašanja revizora, drugačiji naplatni sistem karata. Na ovo se turisti NAJVIŠE žale.

- Naplaćivati MASNO svako ne propuštanje pješaka na pješačkom prelazu! Bili turisti, umalo izginuli na cesti, nisu navikli na ovo divljaštvo kod svoje kuće.

- Uvesti neke sadržajnije parkove. Tipa, Park ljubavi sa nekim interesantnim klupama gdje će se okupljati parovi ili Park nobelovaca pa staviti statue onih na koje bi trebali biti ponosni...

- Hitno U POTPUNOSTI riješiti problem pasa lutalica.

- Skloniti sve bašte kafića koje narušavaju izgled ulice ili onemogućavaju normalno šetanje trotoarom/šetalištem...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by drndalo »

Non-stop raditi na svijesti ljudi medijskim pritiskom da ti turisti ovdje ostavljaju pare (kolike god), i da dio tih para na ovaj ili onaj nacin pojedemo svi mi, bar malo... Ovo cisto da bi se smanjilo gledanje na "japanca s foto-aparatom" u stilu "vid' mu glave"...

Dakle edukacija ljudi da je turizam u stvari izvoz usluga i robe...
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#5 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by nedzadrk »

Oznaciti tramvajska i bus stajalista .. vecina tramvajskih je neoznacena i ispisati koje linije prolaze tuda..nekad bila sad nema
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by PipiDugaDevetka »

Turistička zajednica Kantona da uradi Berzu rada licenciranih turističkih vodiča (i online, i u RL).

Inspekcija u oblasti turizma da pojača kontrolu ilegalnih turističkih vodiča. Nije turistički vodič ako nema istaknutu iskaznicu turističkog vodiča prilikom vođenja turista. Iskaznica mora imati sliku vodiča, pečat nadležnog ministarstva, podatak o jezicima koji vodič govori, ime i prezime,...Iskaznica nije članska karta nekog od udruženja.

Olimpijski muzej se NE KREČI!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by PipiDugaDevetka »

NenjiA wrote:sarajlija.
Novi stanovnici su pridošli ''pod bježanijom'' od četničkog-velikosrpskog noža.

Biti stanovnik Sarajeva nije isto što i biti Sarajlija.
Sarajlije imaju razumijevanja za takve što su se spašavali od smrti, pa pridošli.

Svojim ponašanjem i djelovanjem treba da se ulgedaju na tebe, da im budeš primjer.
mušema
Posts: 91
Joined: 09/08/2012 16:37

#9 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by mušema »

Nedostaje ništa, volim Sarajevo :-D :-D
Pozdrav iz Mostara :-)
User avatar
SAID5
Posts: 594
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#10 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by SAID5 »

srediti javni prevoz
rijesit problem prosjačenja u centru
skloniti baste od kojih se za 50% suzio prostor za pjesake
promovisat i malo bolje uredit izletišta

i mislim da bi bilo super urediti neku manju pozornicu u parku za ulične umjetnike i neke humanitarne i dobrotvorne koncerte i akcije. Malo mi je glupo ono forisranje prostora ispred katedrale i slično :zoka:
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#11 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by Averus »

Ja nisam nigdje naveo da mi smetaju drugi stanovnici. Činjenica je da u Sarajevu ima najmanje sarajlija.
Uopšte mi ne smeta niko, jer se i ja osjećam kao kod kuće i kad sam van sarajeva, pa bio to Bihać, Banja Luka, Mostar, Goražde, Živinice, Visoko, Brčko, Vakuf ili bilo koje drugo mjesto u BiH :)

Navodim da je Sarajevu potreban veći broj sarajlija, a za mene to podrazumijeva ljude koji su istinski odani tom gradu i njegovim građanima, ljude koji srcem vole taj grad, ljude koji neće bacati smeće s balkona, parkirati gdje stignu, pljuvati poslije svakog trećeg koraka, bacati smeće svugdje osim u kontejnere/kante.
Službena lica koja trebaju da budu primjeri ostalim građanima, šalterski radnici koji znaju raditi svoj posao i znaju se ophoditi prema strankama, policajce koji kažnjavaju SVE, a ne samo određene grupe građana, kafiće, bašte, klubove koji puštaju muziku vrijednu jednog glavnog grada, jedne metropole. :)

Eto takvih nam treba više. Ne samo Sarajevu, nego cijeloj BiH.


Izvinjavam se ako se neko našao uvrijeđenim prethodnim postom :)
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#12 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by staradis »

Kulture i ljubavi
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#13 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by dottore »

Centar za reciklazu otpada i zakon o naplati/otkupu ambalaže
Sto je autor spomenuo, stare garaže, i ostale napustene zgrade srušiti... ove sto je on spomenuo na anexu, zgrada preko puta radon plaze na stupu
Vise parking mjesta u centru
vise obiljezenih staza za biciklanje
cista miljacka, i šetalište baš uz samu rijeku cijelom duzinom rijeke

i t d
User avatar
limeni
Posts: 2745
Joined: 30/12/2007 00:39

#14 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by limeni »

javni saobracaj se mora rijesiti, tj. cijela infrastruktura ceste i kultura u saobracaju nije na zavidnom nivou..
psi lutalice su problem, kao i rusevine sa tonama smeca po njima...treba nam vise obrazovanja i manje kockastih glava sa kriminalnim navikama..nocni zivot je dobar, grad je fino sredjen i obnovljen s obzirom na rat..
sarajevo je prelijep grad sa finim ljudima koji zele popricati i pomoci turistima, ali naravno uvijek moze bolje..
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by PipiDugaDevetka »

NenjiA wrote:Ja nisam nigdje naveo da mi smetaju drugi stanovnici. Činjenica je da u Sarajevu ima najmanje sarajlija.
Uopšte mi ne smeta niko, jer se i ja osjećam kao kod kuće i kad sam van sarajeva, pa bio to Bihać, Banja Luka, Mostar, Goražde, Živinice, Visoko, Brčko, Vakuf ili bilo koje drugo mjesto u BiH :)

Navodim da je Sarajevu potreban veći broj sarajlija, a za mene to podrazumijeva ljude koji su istinski odani tom gradu i njegovim građanima, ljude koji srcem vole taj grad, ljude koji neće bacati smeće s balkona, parkirati gdje stignu, pljuvati poslije svakog trećeg koraka, bacati smeće svugdje osim u kontejnere/kante.
Službena lica koja trebaju da budu primjeri ostalim građanima, šalterski radnici koji znaju raditi svoj posao i znaju se ophoditi prema strankama, policajce koji kažnjavaju SVE, a ne samo određene grupe građana, kafiće, bašte, klubove koji puštaju muziku vrijednu jednog glavnog grada, jedne metropole. :)

Eto takvih nam treba više. Ne samo Sarajevu, nego cijeloj BiH.


Izvinjavam se ako se neko našao uvrijeđenim prethodnim postom :)
:thumbup:
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#16 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by sarajevonekad »

krajnje je vrijeme da se to uradi već jednom.

Usput, da iskoristim prilliku pa da konačno saznam šta neko smije a šta ne smije raditi ako vodi grupu nekih turista kroz grad , ali ne kao trusitički vodić, nego samo kao vodić (domaćin).

Npr. meni u posjet dođe nega grupa poznanika iz Njemačke, recimo i ja bih svoj egoste rado odveo na neka značajna mijesta, istorijska, kulturna, gastrnomska itd.

Da li ja time ugrožavam rad ovlaštenog turističkog vodića ili ne?

Drugim riječima, kako mogu znati da li se mogu sa nekim mojim poznanicima (koliko god da ih je u grupi) prošetati gradom a da mi iz nekog ćoška ne izleti jedan naš turistički vodić, osoba koja, moram priznati iako truistički vodić, i nije baš na zavidnom nivou kada su u pitnju maniri i komuniciranje (naravno, govorim samo o toj sosbi a ne o ostalim turističkim vodićima, jer oni koje ja poznajem su extra ljudi).

Prošli put kad su mi došle u posjet tetke sa familijom iz "Švecke", morali smo se svi odvojit jedni od drugih u gradu da ne bi ovaj naš turistički vodić pomislio/la da sam ja tur. vodić na crno :run:

Dakle, šta se ne smije pričati i raditi dok vodiš grupu posjetilaca kroz Sarajevo da ne bi ugrozio rad i integritet naših ovlaštenih turističkih vodića i kako neko ne bi pomislio da si neovlašteni turistički vodić?

Moderatori, možda sam malo off topic, ali reko da iskoristim priliku i ptiam čovjeka. Sorry :)


pozzz

s.

PipiDugaDevetka wrote:Turistička zajednica Kantona da uradi Berzu rada licenciranih turističkih vodiča (i online, i u RL).

Inspekcija u oblasti turizma da pojača kontrolu ilegalnih turističkih vodiča. Nije turistički vodič ako nema istaknutu iskaznicu turističkog vodiča prilikom vođenja turista. Iskaznica mora imati sliku vodiča, pečat nadležnog ministarstva, podatak o jezicima koji vodič govori, ime i prezime,...Iskaznica nije članska karta nekog od udruženja.

Olimpijski muzej se NE KREČI!
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#17 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by kojeime »

Promjena svijesti i djelovanje savjesti.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#18 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by Hemera »

malo vise druzenja za osobe starije zivotne dobi poput:
malo da se zanimaju,druze itd.
http://www.zdravostarenje.ba/
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#19 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by Comrad »

- Parkovi
- Drvece
- Zelenilo

Ako ovako nastavimo, za koju godinu dijete nece znati kako trava izgleda.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#20 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by foton »

Fali prostora. Za setnju, za igru, za rekreaciju, za zivot (za covjeka :-) ). Po meni nedostaje park. Sarajevo nema ni jedan jedini park sa svim normalnim sadrzajima koje bi trebao da ima. Ljudi mnoge poluzelene povrsine zovu parkovima, ali komadic zemlje gdje je, eto, narasla trava i ne moze se graditi zbog groblja ili klizista nije park. Vilsonovo setaliste nije park. Veliki park nije park. Autobuska stanica na Pofalicima iza koje je ljuljacka nije park. Livada na Aneksu nije park. Blatnjava lokva u koju se parkira dzip nije park.

Znam da je Sarajevo u kotlini i da je prostor generalno skucen. Steta sto je prostor kasarne MT podijeljen izmedju US ambasade i kampusa, volio bih da je sve kampus sa integrisanim parkom i oazom zelenila.. Neki kazu da je kasno sad o tome, ali ako zaista postoji volja gradjana, sve se moze.

I psi lutalice... Pitanje je sta fali, a njih je viska. I to je zaista nesto alarmantno. Poslije ponoci oni preuzimaju ulice. Ima azil u Praci, to je korak naprijed, ali ocigledno nije rjesenje...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by goran16v »

1. Uvesti javni prevoz - autobusku linju do aerodroma. Mislim da smo mi jedini grad koji do aerodroma nima nikakav organizovani prevoz.
2. Da planiranjem industrijskih i trgovackih zona prilazi gradu ukazuju da se dolazi u jedan glavni grad, tako da pored ulaska u grad neces vidjeti kako se cjepaju i prodaju drva i cumur naveliko, prodaje krec, kurbani, buvljaci i zelena pijaca, auto otpade, rastavljene skalamerije, smetljista i slicne sarajevske discipline itd.
3. Treba unaprijediti mehanizme da gosti grada, turisti, posjeta rodbini, poslovnjaci, razmjene studenata ostave sto vise para, za pocetak podrzati otvaranje jedne prave diskoteke po PS-u, jer takva ne postoji i da se podrzi otvaranje jednog pravog kasina tj kockarnice, a ne mjesavine kabarea, koncertne dvorane, restorana, salona sa automatima i kockarnice kakav je Coloseum
-
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#22 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by Hemera »

taj prevoz je postojao ali ga centrotrans ne odrzava nekim razlogom
i to aerodrom-bezistan linija
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by goran16v »

Hemera wrote:taj prevoz je postojao ali ga centrotrans ne odrzava nekim razlogom
i to aerodrom-bezistan linija
Ta linija je na dobrovoljnoj bazi i nicim obavezujuca za prevoznika, ovo na sta ja mislim bi trebala biti numerisana autobuska linija gradskog prevoza koju bi uveo grad i dodjelio je jednom od prevoznika, bilo GRAS-u, bilo CTS-u i da je obavezan da je odrzava.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#24 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by ActionWoman »

goran16v wrote:1. Uvesti javni prevoz - autobusku linju do aerodroma. Mislim da smo mi jedini grad koji do aerodroma nima nikakav organizovani prevoz.
2. Da planiranjem industrijskih i trgovackih zona prilazi gradu ukazuju da se dolazi u jedan glavni grad, tako da pored ulaska u grad neces vidjeti kako se cjepaju i prodaju drva i cumur naveliko, prodaje krec, kurbani, buvljaci i zelena pijaca, auto otpade, rastavljene skalamerije, smetljista i slicne sarajevske discipline itd.
3. Treba unaprijediti mehanizme da gosti grada, turisti, posjeta rodbini, poslovnjaci, razmjene studenata ostave sto vise para, za pocetak podrzati otvaranje jedne prave diskoteke po PS-u, jer takva ne postoji i da se podrzi otvaranje jednog pravog kasina tj kockarnice, a ne mjesavine kabarea, koncertne dvorane, restorana, salona sa automatima i kockarnice kakav je Coloseum
-
I nekog finog mjesta za drogiranje, to si zaboravio Gorane16volti. Cuj neke fine kockarnice.
User avatar
olensoner
Posts: 1149
Joined: 24/01/2008 19:34

#25 Re: Šta nedostaje Sarajevu da bi bilo uslužnije i ugodnije?

Post by olensoner »

Ulaz u grad, kroz Rajlovac je identican ulazu N. Pazar, 80% poslovnih prostora nedovrseno, sestokatnice kuce, bez apsolutno ikakvog reda, guzve, kolone, katastrofa. Zamislite kakav dojam to ostavlja na nekoga ko dolazi prvi put u Sarajevo.
Kroz Vogoscu, odnosno preko Kobilje Glave nije nista bolje.
Post Reply