Sta nas ceka ako pcele izumru?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#26 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by stari_rastafari »

Ukoliko zelis biti ozbiljan sagovornik onda malo vise uvazavanja drugog i kulture dialoga nije na odmet. Kada neko napise nesto kao: "neke stvari nisi bas adekvatno promislio ali vjerujem da uz predocene cinjenice mozes prihvatit drugacija, mozda adekvatnija misljenja jer se cinis kao neko ko razmislja..."; nalazim da je i te kako prepotentno. Mozda je samo do pogresnog izbora rijeci no kada je napisano u ovakvom kontextu ostavlja takav dojam. Vjerujem da kao buduci ljekar, poslije 5 godina iscitavanja strucne a vjerujem i druge literature, to mozes shvatiti.

Druga stvar, ne mozes znati koga imas za sagovornika sa druge strane optickog kabla te malo startnog postivanja je pozeljno. Kreni od toga da i drugi ljudi studiraju, citaju, analiziraju, bave se i zanimaju raznim temama.
To sto studiras medicinu ne znaci automatski da kada zines da govoris istinu. I sam vjerovatno znas da mnogo puta ljekari ne pomognu ljudima u nevolji a pri tom svaki student prije nego sto postane ljekar/doktor mora poloziti Hipokratovu odnosno Zenevsku zakletvu.
Treca stvar, ukoliko si jos uvijek student onda si najvjerovatnije nekih 15ak do 20 godina mladji, dakle malo postovanja prema starijim od sebe takodjer nije na odmet. Kao osoba koja se priprema da pomaze ljudima u buducnosti to je jedna lekcija preko koje ne bi trebao oholo preci.

Na kraju, sto se tice vakcinacije, baziram tu svoju izjavu na osnovu iscitanih i pregledanih raznih dokumenata. Ne bjezim od toga da je moguce da sam ja nesto pogresno shvatio, ali mi nije uzeti za zlo znajuci ponasanje farmaceutskih korporacija kojima je primaran profit. A upravo te korporacije ugrozavaju i pcelinje kolonije (i to ne samo pcelinje ali i pticije) svojim otrovima, tipa Bayer svojim neonikotinoidima. Valjda onda razumijes zasto vise nista ne uzimam zdravo za gotovo.

Dakle, rado cu prihvatiti da sam nesto pogresno razumio/da nisam upravu i nauciti nesto novo kada mi se neko obrati sa postovanjem i argumentirano potkrijepi svoje stajaliste.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#27 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

Izjava na koju se pozivaš kao degutantna u suštini nije takva. Najgore je kad se čovjek nađe prozvan i uvrijeđen u nečem što nije. Naravno da nisi neke stvari promislio, kada za čovjeka koji je najkreativnije biće na Zemlji kažeš da je destruktivan- a samo je dovoljno otvoriti vrata svoje kuće i vidjeti šta je čovjek sve izgradio i stvorio.
Drugo je što je infantilno doba razvoja ljudske civilizacije (koje još traje) imalo svoje nusefekte na prirodu, ali kao što sam ti objasnio ako si pročitao, ništa nije učinjeno što se u budućnosti ne može promijeniti i popraviti. Nanoboti se već planiraju pustiti u okeane da čiste vode, isto se može uraditi i sa atmosferom i bit će tako u skorije vrijeme. Pričaš o iscrpljenim resursima, između kojih pretpostaljam da je jedan od- nafta?
Čovjek i da 500 godina u budućnosti buši i crpi naftu, ne bi iscrpio zalihe, a sve više se civilizacija okreće drugim obnovljivim izvorima energije tipa sunčeve energije, tipa hidroelektrana i nukleoelektrana koje su zapravo budućnost energije na Zemlji. Tlo koje nestaje, šume koje se čiste- jesu negativan efekat, ali svijest se mijenja jer je čovječansto izuzetno konstruktivno i iznimne svijesti. Misliš da će se nastaviti uklanjati zelena površila, u recimo idućih 100 godina, a da neće biti nekih plima od strane inteligentnog svijeta koji će težiti da se to promijeni? Garantujem ti da će svi veliki gradovi u skorijoj budućnosti imati više zelenih površina nego sad što imaju.
Zato ti i kažem da nisi neke stvari promislio, ne u smislu ponižavanja već u smislu aspekta gledišta, čovjek je donio više kreacije ovom svijetu nego uništenja, a i ono što je uništio će u budućnosti ispraviti. Ako već pričamo o destrukciji, jedina sila destrukcije je priroda i ništa više.

Za vakcinu, nemam se stvarno razloga raspravljati oko nečeg što je fakt, činjenica. Hoćeš prihvatiti je ili nećeš, na tebi je i to ništa neće promijeniti stvari koje su potvrđene i dokazane. Ta tema je isuviše puta prežvakana i raspravljana. Najgore je kad čovjek pročita par članaka, nekoliko dokumentaraca pregleda i donosi zaključak mjesto da se konsultuje sa stručnjakom. Previše je danas izvora informacija koji mogu itekako biti "missleading" a ljudi više vole vjerovati u nekakve hipoteze zavjere nego u činjenice.
Ja ne mogu stvarno listati i tražiti statistiku, ali slobodno ukucaj na internetu i pronađi broj umrlih od virusa gripe prije i poslije vakcinacija. Možeš to i s polio virusom isto. Rubeola također.

EDIT: Evo, bio sam fin:
Image

Niko ne spominje vakcinu kad dobije antitetanus, a to mu je u 50% slučajeva život spasilo. Također niko ne spominje vakcine kad im dijete ne dobije polio, ali zato je povezuju tamo s autizmom što je čista i duboka debilnost.
Mumpsi su bili skoro iskorijenjeni sve dok se nije pojavila ta propaganda vakcinacije kao ultimativnog zla. I to imaš u relevantnim člancima i istraživanjima. Ako ti je mrsko tražiti, ja ću lično izdvojit svoje vrijeme da ti sve to pronađem i dokažem zašto je izjava da je vakcinacija sredstvo depopulacije nonsens.

Što se tiče farmaceutske kompanije, to je općepoznata stvar. To su korporacije i ok, imaju svoje strategije koje su često mudrolijaške, ali da li ti misliš da je postojalo nešto kao farmaceutska industrija u vrijeme kad je otkrivena prva vakcina?

Ja se lično izvinjavam ako sam zvučao arogantno, ali jednostavno ćeš mi oprostiti jer sam isuviše puta čuo tu priču tako da moram posumnjati u inteligenciju i sposobnost kritičkog razmišljanja svakog ko tvrdi to što ti tvrdiš. Ne kažem da si ti manje inteligentan, kao što sam rekao - čini se da razmišljaš- ali onda nemoj dopuštat da te izava svrsta u domen Dunning-Krugerovog efekta, jer sam sebe deminoriziraš.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#28 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Toto »

stari_rastafari wrote:Mislim da se ova tema moze povezati sa onom o Monsantu. Da budemo jasni niti sam neki naucnik, niti sam pcelar niti biolog no mislim da sam dosta razuman i inteligentan covjek sposoban razluciti sta je dobro sta ne. Misljenja sam da covjek i njegova tehnologija ne moze zamijeniti pcelu. Sta cemo dobiti, neki sinteticki med? Vjestacko oprasivanje biljaka. Patent na oprasivanje? Ko ce moci oprasivati i gdje ce moci oprasivati i sta ce moci oprasivati?! Mislim da se trebamo zapitati te neke stvari jer to je upravo ono gdje se svijet krece odnosno kamo nas elite usmjeravaju. Monsanto je patentirao sjeme - sjeme koje je prirodnim putem nama dano da ga koristimo za svoje svrhe. Isto tako je sa pcelom i njenim medom.

Sizifinho veli da covjek nije destruktivan, sta onda sa globalnim zagrijavanjem, zagadjenjem vazduha i vode, iscrpljivanje svih mogucih resursa. Patentiranje sjemena !!! Hocemo li patentirati i zrak koji disemo. Vodu smo eto patentirali i flasirali, mozda cemo nosati na ledjima boce sa oxigenom pa onaj ko nema da je plati jednostavno kaput.

Life will make its way! Ali sa kakvim posljedicama na covjeka i prirodu?

Licno, sto vise starim to manje vjerujem u tehnologiju, jer sto tehnologija vise ide naprijed covjecanstvo je nazadnije, ljudi su bolesljiviji i otudjeniji. Malo cudno za nekoga ciji je cijeli zivot vezan za tehnologiju. :)
[/size]
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Toto »

drzim jednu TBH kosnicu pcela ko vrtne ljubimce..
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#30 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by stari_rastafari »

Toto wrote:drzim jednu TBH kosnicu pcela ko vrtne ljubimce..
Drago bi mi bilo da jednoga dana mogu uzgajati svoje pcela i vrcati med. Cisto za sebe i svoju dusu. Apsolutno nista o tome ne znam ili vrlo malo. A cuo sam jako lijepih stvari o pcelarenju. Ko god misli da bi nas svijet mogao bez pcela ili da bi nesto pcelu moglo zamijeniti grdno se vara.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#31 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Toto »

Pčele su najsavršeniji tehnolog na Zemlji. TBH su najprostije i najjeftinije košnice, koje svako može napraviti. Ne moraš imati industrijske košnice da bi istraživao pčele.
https://images.search.yahoo.com/search/ ... tion=click
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#32 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by victom »

bumbari ?
Last edited by victom on 01/03/2021 06:05, edited 2 times in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#33 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Ramzess Veliki »

Nema se tu šta kontat ... naj... smo ... :shock:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#34 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by triconja »

Cuj fosilna goriva neobnovljiv resurs :lol: :lol: :lol: . Vi izgleda ne kontate out of the box :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Sanjarko »

Samo znam da ih je danas bolje drzati u gradu nego na selu radi pesticida. Ovo nisam ja rekao niti smislio nego cuveni veliki uzgajatelji i naucnici o pcelama. Cak je se spominjalo kako su rase pcele odredzene promjenili pa one sada izumiru a ne autohtone rase pcela.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#36 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Anestezija »

med od leptira
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#37 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by tlr »

Dronovi bi ih mogli zamijeniti.
Image
http://www.businessinsider.com/harvards ... ts-2015-10
Kupiš si fino jato e-pčela sa e-košnicom. Prva godina garancija, druge i svake naredne plaćaš godišnje održavanje i bolE te ćoše...

Ove pčele su fakat baksuzi, džaba im i med i trud - kad ih zapade da sa majmunima dijele planetu.
:sad:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#38 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Haman2 »

PESTICIDI UNIŠTAVAJU PČELINJAKE

Kako je naveo, za ovaj prizor okrivio je pesticide od kojih su mu se pčele potrovale

Neimenovani bugarski pčelar ostao je bez svih svojih pčela, a fotografije uništenog pčelinjaka objavio je na Facebooku.

Image

Kako je naveo, za ovaj prizor krivi su pesticidi od kojih su mu se pčele potrovale.

“Da su na slikama mrtvi psi ili mačke, bilo bi mnogo ‘ljutih’ reakcija. Da je sisa ili du.e, bio bi ispunjen palčevima ili srcima.

Image

Nažalost, ove pčele su ubijene pesticidima. Ostavimo po strani njihov med, ako nestanu sa lica zemlje čovječanstvo (kao što znamo) će imati samo četiri godine života!”, napisao je ovaj pčelar uz objavljene fotografije.
https://www.fokus.ba/magazin/zivot-zdra ... u/1431557/
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#39 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Russki »

stari_rastafari wrote:Mislim da se ova tema moze povezati sa onom o Monsantu. Da budemo jasni niti sam neki naucnik, niti sam pcelar niti biolog no mislim da sam dosta razuman i inteligentan covjek sposoban razluciti sta je dobro sta ne. Misljenja sam da covjek i njegova tehnologija ne moze zamijeniti pcelu. Sta cemo dobiti, neki sinteticki med? Vjestacko oprasivanje biljaka. Patent na oprasivanje? Ko ce moci oprasivati i gdje ce moci oprasivati i sta ce moci oprasivati?! Mislim da se trebamo zapitati te neke stvari jer to je upravo ono gdje se svijet krece odnosno kamo nas elite usmjeravaju. Monsanto je patentirao sjeme - sjeme koje je prirodnim putem nama dano da ga koristimo za svoje svrhe. Isto tako je sa pcelom i njenim medom.

Sizifinho veli da covjek nije destruktivan, sta onda sa globalnim zagrijavanjem, zagadjenjem vazduha i vode, iscrpljivanje svih mogucih resursa. Patentiranje sjemena !!! Hocemo li patentirati i zrak koji disemo. Vodu smo eto patentirali i flasirali, mozda cemo nosati na ledjima boce sa oxigenom pa onaj ko nema da je plati jednostavno kaput.

Life will make its way! Ali sa kakvim posljedicama na covjeka i prirodu?

Licno, sto vise starim to manje vjerujem u tehnologiju, jer sto tehnologija vise ide naprijed covjecanstvo je nazadnije, ljudi su bolesljiviji i otudjeniji. Malo cudno za nekoga ciji je cijeli zivot vezan za tehnologiju. :)
:thumbup: :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#40 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by SmokingMan »

sizifinho wrote:Moj stari se bavi pcelarstvom od svojih, pa haman, prvih koraka. Bilo je to u porodici sporadicno zastupljeno, ali onda je on to uveo u novu domenu.
Mislim, fakticki sve sto si rekao stoji. Nestanak pcela bi poveo sa sobom citav ekosistem upravo zbog cinjenice da su pcele apex polinatori.
Ali cinjenica je da pcele nece izumrijeti jer su, uz mrave i termite, insekti sa najstabilnijim zajednicama a kad to kazem mislim na stabilnost smjene generacija.

Jos uz to dodaj da covjecanstvo nikad vise nije bilo svjesno svojih mana i nedostataka...vjeruj mi, nasa buducnost uopce nije crna kao sto se spinuje u medijima. Tehnologija napreduje, osvjestenost se podize, aktivisti se bore a konzumerizam daje sve vecu potraznju za medom...

Ali i u slucaju da se desi (nece, ali eto da se desi) izumiranje pcela, to bi bio proces koji se ne bi odvio za 10 godina vec 100, a do tad bi se mogle uzgojiti kolonije bakterija koje su genetski modifikovane da proizvode med ( kazem bakterije jer su jednostavnog genoma, i prema trendu sadasnjeg razvoja za 100 godina ce se modifikovati ljudski genom a kamoli neki pceli slican insekt, ali eto idem hipotetski najsporijim zamisljenim tempom) tako da je med osiguran.

A polinizacija je moguca arteficijelno vec danas, u smislu da je robotika jako uznapredovala da se vec planira za desetak godina ispustanje nanobota u okeane koji bi ocistili vodu.
Zasto ne bi mogli onda napraviti rojeve robota koji bi bili povezani sa racunalom cija umjetna inteligencija zasigurno nadmasuje kolektivnu inteligeciju pcelinje zajednice. U ovom scenariju bi se posao polinizacije rabio efikasnije od samih pcela.

Finalno, sve ovo sto sam napisao je predvidjanje prema sadasnjem trendu razvoja tehnologije, ali ono sto znam je da covjecanstvo sigurno nece dopustiti izumiranje jedne tako ekoloski neophodne zivotinje kao sto je pcela.
I da se desi nekakva katastrofa, sa sadasnjom tehnologijom scenarij Jurskog Parka je moguc, pa ako geneticari misle da bi mogli uz pomoc ptica vratiti dinosaurusa, ili uz pomoc slona vratiti mamuta, zasto se ne bi mogla pcela vratiti iz bilo kojeg insekta.
Da potpišem..... :thumbup:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#41 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by chengaba »

SmokingMan wrote:
sizifinho wrote:Moj stari se bavi pcelarstvom od svojih, pa haman, prvih koraka. Bilo je to u porodici sporadicno zastupljeno, ali onda je on to uveo u novu domenu.
Mislim, fakticki sve sto si rekao stoji. Nestanak pcela bi poveo sa sobom citav ekosistem upravo zbog cinjenice da su pcele apex polinatori.
Ali cinjenica je da pcele nece izumrijeti jer su, uz mrave i termite, insekti sa najstabilnijim zajednicama a kad to kazem mislim na stabilnost smjene generacija.

Jos uz to dodaj da covjecanstvo nikad vise nije bilo svjesno svojih mana i nedostataka...vjeruj mi, nasa buducnost uopce nije crna kao sto se spinuje u medijima. Tehnologija napreduje, osvjestenost se podize, aktivisti se bore a konzumerizam daje sve vecu potraznju za medom...

Ali i u slucaju da se desi (nece, ali eto da se desi) izumiranje pcela, to bi bio proces koji se ne bi odvio za 10 godina vec 100, a do tad bi se mogle uzgojiti kolonije bakterija koje su genetski modifikovane da proizvode med ( kazem bakterije jer su jednostavnog genoma, i prema trendu sadasnjeg razvoja za 100 godina ce se modifikovati ljudski genom a kamoli neki pceli slican insekt, ali eto idem hipotetski najsporijim zamisljenim tempom) tako da je med osiguran.

A polinizacija je moguca arteficijelno vec danas, u smislu da je robotika jako uznapredovala da se vec planira za desetak godina ispustanje nanobota u okeane koji bi ocistili vodu.
Zasto ne bi mogli onda napraviti rojeve robota koji bi bili povezani sa racunalom cija umjetna inteligencija zasigurno nadmasuje kolektivnu inteligeciju pcelinje zajednice. U ovom scenariju bi se posao polinizacije rabio efikasnije od samih pcela.

Finalno, sve ovo sto sam napisao je predvidjanje prema sadasnjem trendu razvoja tehnologije, ali ono sto znam je da covjecanstvo sigurno nece dopustiti izumiranje jedne tako ekoloski neophodne zivotinje kao sto je pcela.
I da se desi nekakva katastrofa, sa sadasnjom tehnologijom scenarij Jurskog Parka je moguc, pa ako geneticari misle da bi mogli uz pomoc ptica vratiti dinosaurusa, ili uz pomoc slona vratiti mamuta, zasto se ne bi mogla pcela vratiti iz bilo kojeg insekta.
Da potpišem..... :thumbup:
Jeste da su prošle četiri godine kako je ovaj post napisan, ali ovako da vam razbijem ideale, iako je post napisan u optimističnom duhu, vjerovatno ništa napisano tu nije tačno!

Pčele su izuzetno ugrožene, i izumiranje itekako može da se desi unutar 10 godina. U posljednjih 10 godina populacije pčela u nekim područjima su opale za 50-70%, i pored pesticida, uništavanja staništa, i x drugih stvari, trenutno tek učimo o uticaju patogena na pčele i kako mogu uticati na kolonije pčela, pa je tako uveden i pojam colony collapse disorder o kojem se još uvijek nedovoljno zna.

Ovo da je scenarij Jurskog parka moguć, to zaboravi. Bez obzira na sve nevjerovatna otkrića u genetici posljednjih nekoliko godina, genetičari NE misle da se dinosauri i mamuti mogu vratiti. Možemo amplificirati neku genetsku sekvencu, i možda na nivou gena analizirati sekvence organizama koji su izumrli, ali da ih "vratimo iz mrtvih" je Sci-Fi domena, i vjerovatno će tu i ostati, bez obzira na napredak nauke.

Pčele su izuzetno značajne komponente bilo kojeg ekosistema, i ne možemo ni izbliza sagledati na koje bi sve načine ekosistem bio ugrožen da izgubimo tako vitalnu vrstu. Nije stvar samo u servisima kao što su polinacija i med, koji su bitni iz ljudske perspektive. Ekološke mreže su puno dublje nego što mislimo, i brojne vrste biljaka, drveća, gljiva, pa i životinjskih vrsta će biti pod uticajem o kojem još uvijek možda ništa ne znamo.
Niko nije mogao predvidjeti da će zbog izumiranja sjevernoameričkog divljeg goluba, ljudi biti izloženi Lajmskoj bolesti zbog kolapsa trofičkih nivoa.

Trebamo učiti što više o tome kako utičemo na svoju okolinu, bilo pozitivno i negativno! Npr. za početak - ako ćete pokositi livadu, ostavite nepokošene dijelove u kojima može rasti divlje cvijeće, i možete posaditi neku osnovnu kombinaciju poljskog cvijeća, jer pčele imaju sve manje i manje područja za ispašu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#42 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by SmokingMan »

CRISPR cas9 je budućnost,ako se samo bude razumno baratalo sekvencom. :thumbup:
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#43 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by splinter »

Pčele neće izumrijeti, šta dramite. A sa pčelama se nikad ne zna. Nijedna godina nije ista, puno ovise o padavinama, vremenskim uslovima općenito i sličnim faktorima poput parazitarnih i ostalih bolesti.
Interesantno je da je ugrožen broj tzv domaćih pčela odnosno pčela koje se koriste za proizvodnju meda, ali u prirodi divlje pčele i njihova društva opstaju a broj se ne smjanjuje. Jedan od razloga je i intenzivna proizvodnja meda, gdje se nastoji maksimalno koristiti pčelinje društvo, bez da se posveti pažnja istom kako bi mu se osiguralo dovoljno hrane za npr normalno prezimljavanje.
Zadnjih godina veliki problem su bili i herbicidi koji su se masovno koristili za u malinarskoj proizvodnji, ali kako opada proizvodnja malina,manje se koriste hemijska sredstva i opet se stabilizuje broj pčela.
Mislim da nema razloga za brigu ipak ne treba zaboraviti da pčele ne proizvode med da bi čovjek profitirao na njemu, nego prije svega za vlastite potrebe, pa možda treba ponajprije imati mjeru u eksploataciji pčelinjih društava.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#44 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Nocty »

Cekaju te ljuti medjedi ispred vrata sa bejzbol palicama
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#45 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by CrayOn »

The insect apocalypse | DW Documentary


https://www.rte.ie/news/world/2019/0429 ... un-nature/
Post Reply