Sta nas ceka ako pcele izumru?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#1 Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Fallen Angels »

Mnogi od nas znaju sta je pcela, iako s druge strane imamo i one koji za osu kazu da je pcela, te ubiju pcelu misleci da je ustvari osa. U svakom slucaju nedovoljno smo educirani, kako u raspoznavanju insekata i ostalih zivih bica, tako i u poznavanju ozbiljnog problema nasih lijepih i vrijednih pcelica. Ne pokusavam ovom temom napravit "revoluciju" spasavanja nasih savrsenih letecih bica, stoga bez trolanja i ismijavanja molim. Pokusavam samo da ovom temom promijenim neke poglede i desavanja na ovom forumu, a ocigledno je da su monotonog i plitkog karaktera. Presjec cu duzinu trajanja uvoda i zapocet neke bitne stvari o pcelama. Prvo je to da su nase pcele glavni polinatori. Nisam trenutno upoznat statistikama al radi se o ogromnim procentima biljnih vrsta koje samo pcele oprasuju. Krenimo od toga da ih nema, sta bi bilo s biljkama? I mnoge vrste leptira polinatora su na rubu egzistencije, ali sta ako nas najvazniji polinator nestane? Gdje bi bio plod, recimo jabuke? Sta bi bilo sa svim onim silnim cvatovima na drvecu i iscvjetanim livadama? S tog problema prelazimo na problem zivotinja koje se hrane tim biljem. I njihov opstanak bi bio doveden u pitanje. Na kraju ide ono sto bi zadalo najtezi udarac, a to je pitanje postojanja hrane koju mi danas koristimo. Cak i one koja nije pravljena prirodnim putem, pa i njoj su potrebni prirodni sadrzaji, a sve to u izuzetno velikoj mjeri zavisi od pcela. Vrlo poznata i mudra cesto izgovorena fraza "Nestane li pcela, nestat ce i ljudi" ima itekako dosta istine u sebi. Dok se mi bavimo pitanjima planetarnih pa i kosmickih granica, novca, religije, superiornosti nad nekim rasama, te huskanjem na medjusobne sukobe nase male vrijedne letjelice izumiru. Izumiru zbog pesticida, jakih i stetnih zracenja, GMO (genetski modificiranih organizama) industrije, fosilnih goriva, sto sve to izaziva ljudski faktor. Umjesto da se opterecujemo dosadnom svakodnevnicom na forumu ko je bolji ili jaci, ljepsi, te ciji je mob kvalitetniji mogli bismo se posvetiti diskusiji o ovom problemu i usput nauciti ako nesto nismo znali. I da, bez pcela slobodno mozemo zaboravit i med.


Za pocetak jedna od rijetkih pozitivnih vijesti:

http://amazyble.com/inspiring/morgan-fr ... -the-bees/
User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#2 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Fallen Angels »

Detaljnije i bolje objasnjenje:



sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#3 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

Moj stari se bavi pcelarstvom od svojih, pa haman, prvih koraka. Bilo je to u porodici sporadicno zastupljeno, ali onda je on to uveo u novu domenu.
Mislim, fakticki sve sto si rekao stoji. Nestanak pcela bi poveo sa sobom citav ekosistem upravo zbog cinjenice da su pcele apex polinatori.
Ali cinjenica je da pcele nece izumrijeti jer su, uz mrave i termite, insekti sa najstabilnijim zajednicama a kad to kazem mislim na stabilnost smjene generacija.

Jos uz to dodaj da covjecanstvo nikad vise nije bilo svjesno svojih mana i nedostataka...vjeruj mi, nasa buducnost uopce nije crna kao sto se spinuje u medijima. Tehnologija napreduje, osvjestenost se podize, aktivisti se bore a konzumerizam daje sve vecu potraznju za medom...

Ali i u slucaju da se desi (nece, ali eto da se desi) izumiranje pcela, to bi bio proces koji se ne bi odvio za 10 godina vec 100, a do tad bi se mogle uzgojiti kolonije bakterija koje su genetski modifikovane da proizvode med ( kazem bakterije jer su jednostavnog genoma, i prema trendu sadasnjeg razvoja za 100 godina ce se modifikovati ljudski genom a kamoli neki pceli slican insekt, ali eto idem hipotetski najsporijim zamisljenim tempom) tako da je med osiguran.

A polinizacija je moguca arteficijelno vec danas, u smislu da je robotika jako uznapredovala da se vec planira za desetak godina ispustanje nanobota u okeane koji bi ocistili vodu.
Zasto ne bi mogli onda napraviti rojeve robota koji bi bili povezani sa racunalom cija umjetna inteligencija zasigurno nadmasuje kolektivnu inteligeciju pcelinje zajednice. U ovom scenariju bi se posao polinizacije rabio efikasnije od samih pcela.

Finalno, sve ovo sto sam napisao je predvidjanje prema sadasnjem trendu razvoja tehnologije, ali ono sto znam je da covjecanstvo sigurno nece dopustiti izumiranje jedne tako ekoloski neophodne zivotinje kao sto je pcela.
I da se desi nekakva katastrofa, sa sadasnjom tehnologijom scenarij Jurskog Parka je moguc, pa ako geneticari misle da bi mogli uz pomoc ptica vratiti dinosaurusa, ili uz pomoc slona vratiti mamuta, zasto se ne bi mogla pcela vratiti iz bilo kojeg insekta.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by insomnia78 »

:thumbup:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#5 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Last December »

U Kini su skontali da im je jeftinije platiti radnika šakom riže da glumi pčelu nego spašavaju pčele :D
https://www.chinadialogue.net/article/s ... te-by-hand

Enivej, slažem se da je će mikro dronovi sigurno imati ovu ulogu ako se desi dalje propadanje pčela. Vjerovatno će se doći o do još nekih rješenja koje neće obavezno uključivati vektore. Ne bojim se da će poljoprivreda propasti zbog nestanka pčela. Ali bilo bi dobro da se spriječi njihov nestanak jer zaslužuju svu pažnju i pomoć.
User avatar
black
Posts: 17130
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by black »

User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#7 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Fallen Angels »

Mozak mi je totalno zakocio, ne mogu se sjetit vise sta sam napisao al sam htio odgovorit sizifu. Ovo smece od lumie crashuje stalno i eto propade mi citav tekst. Zelim rec da se slazem s dobrim i vaznim dijelom tvog posta. Osim toga s tehnologijom, odnosno robotikom i modificiranjem. Takodjer dobro kazes da je ljudski rod sve svjesniji svojih gresaka kao i unistavanja zivota na planeti. Zato kazem da nam ne trebaju jos vece greske od dosad ucinjenih. Pcelama ne treba i ne smije se desit zamjena, nama i nicemu prirodnom ne treba zamjena. Usput si me podsjetio neceg dobrog kad si pisao o Jurassic Parku.

"Life will find a way." :)
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#8 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

sto bi rekao omar little:
life will find a way, indeed
User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#9 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Fallen Angels »

Image
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#10 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Russki »

Izumiranje.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#11 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Last December »

Izumiranje je prirodan proces isto kao i opstanak, tako da ne treba oko toga praviti nekakvu posebnu senzaciju.
Kroz poznatu paleontološku istoriju je utvrđeno najmanje pet velikih i više desetina manjih izumiranja. U velikim izumiranjima je nestajalo i preko 90% svih živih vrsta, a nije bilo čovjeka da to uspori ili ubrza.

Neki naučnici kažu da je šesto veliko izumiranje u toku. Čovjek može ta uspori taj proces samo tek toliko koliko je u stanju da kontroliše svoje destruktivne navike. Sve ostalo je suvišno pokušavati jer smo kao vrsta relativno beznačajni u geološkom i astrobiološkom pogledu, još uvijek.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#12 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by KB9 »

nema sanse da izumru, kakve su ovo teme besmislene? :skoljka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24444
Joined: 08/09/2005 20:08

#13 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Haris.ba »

100.000 novih radnih mjesta na oprašivanju. Bake vizionar.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#14 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

Last December wrote:Čovjek može ta uspori taj proces samo tek toliko koliko je u stanju da kontroliše svoje destruktivne navike. Sve ostalo je suvišno pokušavati jer smo kao vrsta relativno beznačajni u geološkom i astrobiološkom pogledu, još uvijek.
covjek destruktivan?
nebitan po geologiju?
astrobiologija je samo hipotetska grana biologije tako da je ona nebitna za covjeka. Pricati kako covjek ima utjecaja na zivot u Alfa Kentauriju je isto kao i pricati kakvog efekta covjek ima na meleke ili dzine ili saitane.

Ja cu elaborirat svoje misljenje
Prvo, opet onaj negativan spin o destruktivnoj naravi covjeka koji je daleko od istine. Covjek je destruktivan, u ocima prirode i kad se poredi s drugim animalijama, zato sto je uzeo na svoju ruku da modifikuje prirodu i habitat onako kako mu odgovara. Istina zagadio je zrak, vodu u procesu- ali to je bio dio procesa ucenja i odrastanja.
Pokusaj-pogreska, nista sto se u buducnosti naukom nece mocu korigovati.
Ako si zainteresovan poslat cu ti broj naucnih, ekoloski pozitivnih naucnih otkrica i uspjeha samo u ovoj godini. A trend vodi ka tome da ce se u iducih pola godine otkrit jos vise, a onda ce se za tri mjeseca otkriti jos vise, pa za mjesec i po itd. To je samo nezaustavljiva sila razvoja tehnologije i po proksiju sveg ostalog.
Zato mislim da covjek nije destruktivan.

Da je nebitan geoloski? Dovoljno je da jedno brdo se sravni sa zemljom pa da kazemo da to nije bas tako.
KB9 wrote:nema sanse da izumru, kakve su ovo teme besmislene? :skoljka:
pa ako nista, umni eksperiment. Sta fali.
User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#15 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by Fallen Angels »

Slazem se dosta :thumbup:
Samo nemojte otic od pcela :mrgreen:
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#16 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by stari_rastafari »

Mislim da se ova tema moze povezati sa onom o Monsantu. Da budemo jasni niti sam neki naucnik, niti sam pcelar niti biolog no mislim da sam dosta razuman i inteligentan covjek sposoban razluciti sta je dobro sta ne. Misljenja sam da covjek i njegova tehnologija ne moze zamijeniti pcelu. Sta cemo dobiti, neki sinteticki med? Vjestacko oprasivanje biljaka. Patent na oprasivanje? Ko ce moci oprasivati i gdje ce moci oprasivati i sta ce moci oprasivati?! Mislim da se trebamo zapitati te neke stvari jer to je upravo ono gdje se svijet krece odnosno kamo nas elite usmjeravaju. Monsanto je patentirao sjeme - sjeme koje je prirodnim putem nama dano da ga koristimo za svoje svrhe. Isto tako je sa pcelom i njenim medom.

Sizifinho veli da covjek nije destruktivan, sta onda sa globalnim zagrijavanjem, zagadjenjem vazduha i vode, iscrpljivanje svih mogucih resursa. Patentiranje sjemena !!! Hocemo li patentirati i zrak koji disemo. Vodu smo eto patentirali i flasirali, mozda cemo nosati na ledjima boce sa oxigenom pa onaj ko nema da je plati jednostavno kaput.

Life will make its way! Ali sa kakvim posljedicama na covjeka i prirodu?

Licno, sto vise starim to manje vjerujem u tehnologiju, jer sto tehnologija vise ide naprijed covjecanstvo je nazadnije, ljudi su bolesljiviji i otudjeniji. Malo cudno za nekoga ciji je cijeli zivot vezan za tehnologiju. :)
User avatar
piupiu
Posts: 16387
Joined: 05/01/2008 05:08

#17 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by piupiu »

Tema je prebačena na PDF Priroda i ekologija. :)
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#18 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

stari_rastafari wrote:Mislim da se ova tema moze povezati sa onom o Monsantu. Da budemo jasni niti sam neki naucnik, niti sam pcelar niti biolog no mislim da sam dosta razuman i inteligentan covjek sposoban razluciti sta je dobro sta ne. Misljenja sam da covjek i njegova tehnologija ne moze zamijeniti pcelu. Sta cemo dobiti, neki sinteticki med? Vjestacko oprasivanje biljaka. Patent na oprasivanje? Ko ce moci oprasivati i gdje ce moci oprasivati i sta ce moci oprasivati?! Mislim da se trebamo zapitati te neke stvari jer to je upravo ono gdje se svijet krece odnosno kamo nas elite usmjeravaju. Monsanto je patentirao sjeme - sjeme koje je prirodnim putem nama dano da ga koristimo za svoje svrhe. Isto tako je sa pcelom i njenim medom.

Sizifinho veli da covjek nije destruktivan, sta onda sa globalnim zagrijavanjem, zagadjenjem vazduha i vode, iscrpljivanje svih mogucih resursa. Patentiranje sjemena !!! Hocemo li patentirati i zrak koji disemo. Vodu smo eto patentirali i flasirali, mozda cemo nosati na ledjima boce sa oxigenom pa onaj ko nema da je plati jednostavno kaput.

Life will make its way! Ali sa kakvim posljedicama na covjeka i prirodu?

Licno, sto vise starim to manje vjerujem u tehnologiju, jer sto tehnologija vise ide naprijed covjecanstvo je nazadnije, ljudi su bolesljiviji i otudjeniji. Malo cudno za nekoga ciji je cijeli zivot vezan za tehnologiju. :)
Pričaš da si razuman i inteligentan (dosta) a onda spominješ činjenice kao što je globalno zagrijavanje, zagađenje vazduha i ode, iscrpljivanje sivih mogućih resursa. Također si spominjao sintetički med, kao nešto loše, ujedno pričaš o vještačkom oprašivanju biljaka itd.

Prvo bih da se osvrnem na činjenicu da ja lično smatram da niko za sebe ne može kvantificirati koliko je pametan, inteligentan itd.
A dalje.

Zanima me... Koliki je tvoj span rezona? Je li ti gledaš zadnje desetljeće i buduće desetljeće ili si proširio vidike?
Ja mislim da si jako ogranično (bez uvrede i tenzija) pristupio razmatranju problema.
Ja ću ti jednostavno probati objasniti nešto.

Mooreov zakon je nešto što ja često spominjem, a on govori o sljedećem... konkretno on je baziran na broj tranzitora u cirkuitu u mehaničkom smislu tehnologije i kaže da su potrebne 2 godine da se udupla broj tranzitora u jednom "krugu".
To znači da je tehnologija svake dvije godine duplo snažnija od prethodne.

To su naučnici prenijeli na znanje, odnosno informacije (saznanja, otkrića itd) i kažu da bi se svake dvije godine količina informacija zahaljujući naprednijoj tehnologiji, trebala uduplati. No trend nije ispraćen jer se ispostailo da je potrebno 18 mjeseci a i manje da se to desi.
Što će reći da je čovjek u 2015oj godini spoznao više nego u čitavoj ljudskoj historiji. I ako pogledaš broj otkrića ove godine shvatit ćeš o čemu govorim.

Uzevši to u obzir, moraš zanemariti činjenicu da je čovječanstvo imalo period industrijske revolucije u razvoja koji jeste doprinjeo globalnom zatopljenju, zagađenju itd..

Ali moraš i uzeti u obzir da će sve to biti problem jučerašnjice za par godina :)

Peace, my friend
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#19 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by stari_rastafari »

...
Last edited by stari_rastafari on 05/11/2015 20:20, edited 1 time in total.
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#20 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by stari_rastafari »

Sirim vidike koliko mogu u mjeri u kojoj mogu i u kojoj mi okolnosti dozvoljavaju, ali trudim se da ucim svaki dan nesto novo. Problemu pristupam vjerovatno laicki te iz nekog drugacijeg ugla od tebe. Prema nacinu pisanja temi pristupas sa hajmo reci naucne strane i kroz prizmu tehnologije, dok ja ovoj tematici pristupam kroz promatranje svijeta oko sebe i njegovo trenutno stanje, analizirajuci historiju pa i ponasanja drustva u posljednjih nekoliko stoljeca te kroz to pokusavam gledati u buducnost. Recimo da sam vicniji drustvenim naukama, mada se bavim tehnologijom i od nje na neki nacin zivim. U svakom slucaju nisam imao namjeru potencirati svoju inteligenciju, cisto sam htio naznaciti da vjerujem da sam razuman i da mogu, barem tako mislim, za sebe odluciti sta je za mene licno dobro a sta ne te naravno da se sa mnom da razgovarati ;)

Izhitreno sam pomenuo i nabacao neke stvari zbog kojih mislim da je covjek destruktivan, nemam bas uvijek vremena da sjedim na forumu i pisem elaborate. No svakako mislim da je taj tvoj pristup s visoka bio totalno nepotreban (barem je na mene ostavio takav dojam) :)

Evo kao neke replike na napisano:
1. Za mene sinteticki med jeste losa stvar iako ga takvim u svom komentaru nisam okarakterisao; med stvoren covjekom ili nekakvim bakterijama vise nije med, barem ne za mene, to je neki drugi proizvod. Mozda sam ogranicen, al jbg, jednostavno ne vjerujem da ce sinteticki med imati ista svojstva kao prirodni pcelinji med.
2. Covjek jeste savladao i sposoban je kontrolisati biljni svijet, sto i nije nuzno losa stvar ukoliko nije tehnologija u pogresnim rukama no pogledajmo Monsanto i duboko istraziti impakt njihovih otkrica, proizvoda i agresivnog nacina okupiranja trzista. (prebaciti se na temu o Monsantu)
3. Pojasni sta je tacno pogresno u mom komentaru pri pomenu npr zagadjenja vazduha i vode te nekontrolisanom iscrpljivanju resursa (mene tu najvise zanima nacin iscrpljivanja tih resursa). Sta ja tacno tu ograniceno posmatram?
4. Globalno zagrijavanje vjerovatno nisam trebao pominjat u ovom kontextu s tim da se iza toga kriju neke druge stvari i dalo bi se dosta o tome diskutovati na zasebnoj temi
5. Svojim komentarom si otisao od teme i skrenuo na pricu o tehnologiji. Iskreno, nisam upucen u sva ovogodisnja otkrica, mozda tek poneka, ako imas sta da podijelis vrlo rado cu primiti k znanju. Ne mislim da je tehnologija nuzno losa ukoliko je iskoristena za covjeka a ne protiv covjeka, za prirodu a ne protiv prirode (ovo se da dosta elaborirati). Misljenja sam da nikakva tehnologija ne moze zamijeniti pcelu niti takodjer nijedan prirodan proces stvaranja i izumiranja. Misljenja sam da covjek ne bi trebao na te procese da utice jer to moze imati direktne posljedice na samog covjeka i njegovo okruzenje.
5.a. Sto se tice tehnoloskih otkrica mislim da je vrlo moguce da ih postoji mnogo vise ili da ih se je dosta akumuliralo i da se objavljuju tek sada. Vjerujem da se otkrica objavljuju selektivno i da postoje zasigurno neka za koje ne znamo a koja su pod kontrolom velikih vlada, njihovih tajnih organizacija odnosno pod kontrolom globalnih elita. (probacu doci na temu pokrenutu od Dozera a o tome "kako smo nastali" itd)
5.b. U tehnoloska otkrica spadaju i otkrica u polju farmacije i medicine, ne? Kako god, dosta je bitnih otkrica u polju vakcinacije koja ustvari ima za cilj selektivnu depopulaciju planete. O ovome se govori otvoreno.
6. Da, mislim da je covjek destruktivan. Kako drugacije okarakterisati nekoga ko unistava svoja pluca - tu mislim na brazilske dzungle. Kako okarakterisati nekoga ko unistava pcelinje kolonije koje su ustvari krucijalne u prirodnim procesima planete. Kako okarakterisati nekoga ko raznim pesticidima ne samo da truje bitne polinatore usijeva ali time i same sebe (bitna stavka "sami sebe" - da li je to mozda ipak ovim redoslijedom: "neko nas"). Tu se raspitati o neonikotinoidima i ostalim pesticidima.
7. Cvrsto vjerujem da nas nikakva tehnologija nece spasiti od samih sebe (Ab homine homini cotidianum periculum). Cvrsto vjerujem da covjeku treba novi koncept poimanja zivota, prirode i resursa koji su nam dati na raspolaganje. Cvrsto vjerujem da se covjek radi svoga dobra treba vratiti ka suzivotu sa prirodom. Cvrsto vjerujem da se covjek treba vratiti spiritualizmu radije nego absolutnom tehnoloskom napretku (da opet napomenem, nemam nista protiv tog napretka sve dok je to u korist prirode i naseg suzivota sa njom). Cvrsto vjerujem da covjek treba da nadje novi koncept suzivota sa svojom rasom. Cvrsto vjerujem da covjek treba odbaciti stege i koncept duga.
8. Mislim da si u potpunosti pogresno shvatio moj predhodni post i iz kontexta izvukao stvari i otisao na tehnologiju.

Nadam se da cu imati vremena za posvetiti ovoj meni veoma zanimljivoj i vaznoj temi. Iskreno mislim da se treba svi zajedno boriti ne samo za zastitu pcelinjih kolonija nego i nase prirode. Iz ove teme se da vrlo lahko izvuci dosta drugih bitnih tema. Kazes da ce sve ovo jednom biti problem jucerasnjice, i to stoji, samo nisam siguran ko ce od nas zaista imati pravo na novo "sutra" - i to je upravo ono sto mene kopka!

Toliko za sada. Budi pozdravljen. ;)
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#21 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

stari_rastafari wrote:dosta je bitnih otkrica u polju vakcinacije koja ustvari ima za cilj selektivnu depopulaciju planete. O ovome se govori otvoreno.
prijatelju, sve mogu shvatiti sto si napisao, neke stvari nisi bas adekvatno promislio ali vjerujem da uz predocene cinjenice mozes prihvatit drugacija, mozda adekvatnija misljenja jer se cinis kao neko ko razmislja...

samo ti ne treba tekst koji sam izdvojio jer je on uvreda za tvoj intelekt buduci da je sto postotni nonsens. Ne treba ti to, zaista.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#22 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by animals »

Ce trutovi da nejebu..
bosn.om
Posts: 441
Joined: 27/06/2006 09:46

#23 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by bosn.om »

Nista
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#24 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by stari_rastafari »

sizifinho wrote:
stari_rastafari wrote:dosta je bitnih otkrica u polju vakcinacije koja ustvari ima za cilj selektivnu depopulaciju planete. O ovome se govori otvoreno.
prijatelju, sve mogu shvatiti sto si napisao, neke stvari nisi bas adekvatno promislio ali vjerujem da uz predocene cinjenice mozes prihvatit drugacija, mozda adekvatnija misljenja jer se cinis kao neko ko razmislja...

samo ti ne treba tekst koji sam izdvojio jer je on uvreda za tvoj intelekt buduci da je sto postotni nonsens. Ne treba ti to, zaista.
Uvreda za moj intelekt je tvoja nicim izazvana prepotentnost. Tvoja misljenja su adekvatnija od mojih? Izvoli predoci cinjenice u nekom primjerenijem stilu ukoliko smatras da si elokventan sagovornik.

Vakcinacija, "prijatelju", je vrlo ozbiljna tematika i kada kazes da je moja izjava 100% nonsens onda trebas to da obrazlozis, u protivnom je takva izjava tek obicna floskula.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#25 Re: Sta nas ceka ako pcele izumru?

Post by sizifinho »

stari_rastafari wrote:Uvreda za moj intelekt je tvoja nicim izazvana prepotentnost. Tvoja misljenja su adekvatnija od mojih? Izvoli predoci cinjenice u nekom primjerenijem stilu ukoliko smatras da si elokventan sagovornik.

Vakcinacija, "prijatelju", je vrlo ozbiljna tematika i kada kazes da je moja izjava 100% nonsens onda trebas to da obrazlozis, u protivnom je takva izjava tek obicna floskula.
recimo da znam malo bolje o vakcinama nego ti, budući da mi je to profesija

100% nonsens je reći da je vakcinacija oruđe depopularizacije Zemlje

I ne shvatam ti navodnike, nisam ti se obraćao prepotentno- ali kad veće hoćeš tako, ok. Kao budući medicinski radnik, u svojih 5 godina studija sam pročitao malo više od tebe na temu medicine (konkretno vakcine) tako da imam pravo reći da je tvoja izjava totalna ludost.

Zahvali se vakcini što ti, ili tvoja djeca (ako ih imaš)- bez obzira jeste li ili niste vakcinisani- niste dobili Polio, umrli od gripe, rubeole, mumpsa itd. Srećom 95 % svjetske populacije ima više mozga od ovih 5%, pa se vakcinišu u suprotnom bi se vrlo brzo shvatila vrijednost spomenutog remedija.
Post Reply