Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#1 Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Šta mislite o ugradnji vodomjera.
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by nivla »

najbolje potrosene pare, umjesto 40 pausalno, placam 20 tj koliko sam zaista potrosio
last mohicans
Posts: 11698
Joined: 09/08/2012 23:19

#3 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by last mohicans »

Također, već 6 godina delam sa vodomjerom. Love uštedio, sad oko 20-24 km mjesečno, dok je paušalno bilo, znalo 50 i više doći. Najbolje utrošena investicija.
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#4 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Samo je šteta što ne dozvoljavaju u zgradama ugradnju običnih vodomjera, već moraju oni sa daljinskim očitavanjem.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#5 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by El_comadante »

ako imaš pare zašto da ne?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#6 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by VladaFBiH »

Blidinje wrote: 04/11/2020 08:06 Samo je šteta što ne dozvoljavaju u zgradama ugradnju običnih vodomjera, već moraju oni sa daljinskim očitavanjem.
ako su ti vodovodne instalacije ispred stana (imao u prošlom stanu) možeš staviti obični vodomjer :). Na žalost ovo je jako rijetka situacija i u većini stanova trebaju 2 ili čak 3 vodomjera sa daljinskim očitanjem što na kraju ugradnju svede kao neisplativu investiciju.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by BJB »

Blidinje wrote: 04/11/2020 00:10 Šta mislite o ugradnji vodomjera.
Prije vodomjera su mi dolazili računi od 80KM..da se razumijemo nemam auto-praonicu vec komšiju čija voda iz kupatila ne ide preko sata, zahvaljujući rođaku pa su onda višak djelili na mene i komšinicu..Uglavnom od ugradnje vodomjera (koštalo nas 105KM) računi se kreću od 30 do 45 KM maksimum..Istina sad zbog korone-sve živo perem i dezinficiram..Trošimo puno, traćimo puno.
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#8 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by rimano »

Kostalo me cca 700KM, upolovio mi se racun.
User avatar
mayab
Posts: 27021
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#9 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by mayab »

Bio sam i ja zainteresiran da uložim pare za dva voodmjera na daljinsko očitanje( jer je takvo stanje u zgradi),
ali neko reče za par godina moraš plaćati baždarenje i slične stvari, koje opet idu u trošak od par stotina KM, tako da ode i sva ušteda???
Digao sam onda ruke od toga, jer sam u principu zadovoljan sa oko 25 KM vode mjesečno za tri odrasle osobe!
Zna li neko više oko tog kasnijeg "održavanja" vodomjera??
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#10 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by nivla »

nemas nikakve troskove odrzavanja, nakon kupovine i ugradnje vodomjera vodovod odrzava i bazdari vodomjere o svom trosku
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#11 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

mayab wrote: 14/11/2020 07:17 Bio sam i ja zainteresiran da uložim pare za dva voodmjera na daljinsko očitanje( jer je takvo stanje u zgradi),
ali neko reče za par godina moraš plaćati baždarenje i slične stvari, koje opet idu u trošak od par stotina KM, tako da ode i sva ušteda???
Digao sam onda ruke od toga, jer sam u principu zadovoljan sa oko 25 KM vode mjesečno za tri odrasle osobe!
Zna li neko više oko tog kasnijeg "održavanja" vodomjera??
Koliko sam ja upućen radi se o baterijama koje su pohranjene u vodomjeru a isto tako koliko sam upućen da one drže mislim do 15 godina
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#12 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Blidinje wrote: 14/11/2020 09:36
mayab wrote: 14/11/2020 07:17 Bio sam i ja zainteresiran da uložim pare za dva voodmjera na daljinsko očitanje( jer je takvo stanje u zgradi),
ali neko reče za par godina moraš plaćati baždarenje i slične stvari, koje opet idu u trošak od par stotina KM, tako da ode i sva ušteda???
Digao sam onda ruke od toga, jer sam u principu zadovoljan sa oko 25 KM vode mjesečno za tri odrasle osobe!
Zna li neko više oko tog kasnijeg "održavanja" vodomjera??
Koliko sam ja upućen radi se o baterijama koje su pohranjene u vodomjeru a isto tako koliko sam upućen da one drže mislim do 15 godina
U mojoj zgradi trenutno ima ugrađenih mislim oko 35 Vladimira, s tim što je nama bio dovoljan jedan za cijeli stan. E sad ako ti možeš prepraviti instalacije da sve svedeš na jedan to je ok
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#13 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Blidinje wrote: 14/11/2020 09:37
Blidinje wrote: 14/11/2020 09:36
mayab wrote: 14/11/2020 07:17 Bio sam i ja zainteresiran da uložim pare za dva voodmjera na daljinsko očitanje( jer je takvo stanje u zgradi),
ali neko reče za par godina moraš plaćati baždarenje i slične stvari, koje opet idu u trošak od par stotina KM, tako da ode i sva ušteda???
Digao sam onda ruke od toga, jer sam u principu zadovoljan sa oko 25 KM vode mjesečno za tri odrasle osobe!
Zna li neko više oko tog kasnijeg "održavanja" vodomjera??
Koliko sam ja upućen radi se o baterijama koje su pohranjene u vodomjeru a isto tako koliko sam upućen da one drže mislim do 15 godina
U mojoj zgradi trenutno ima ugrađenih mislim oko 35 Vladimira, s tim što je nama bio dovoljan jedan za cijeli stan. E sad ako ti možeš prepraviti instalacije da sve svedeš na jedan to je ok
https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/v ... 122019.pdf

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/v ... 062020.pdf
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#14 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Blidinje wrote: 14/11/2020 09:49
Blidinje wrote: 14/11/2020 09:37
Blidinje wrote: 14/11/2020 09:36

Koliko sam ja upućen radi se o baterijama koje su pohranjene u vodomjeru a isto tako koliko sam upućen da one drže mislim do 15 godina
U mojoj zgradi trenutno ima ugrađenih mislim oko 35 Vladimira, s tim što je nama bio dovoljan jedan za cijeli stan. E sad ako ti možeš prepraviti instalacije da sve svedeš na jedan to je ok
https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/v ... 122019.pdf

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/v ... 062020.pdf
t; KJKP ,,Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo (
Broj:09-01-01119 Sarajevo, 10.12.2019. god.
OPSTA I TEHNIdKA PRAVILA
ZA UGRADNJU POJEDINA.dNTH VODOMJERA U ZGRADAMA
I- Op5ta pravila za ugradnju pojedinainih vodomjera
l.Da bi se i*ur5ila ugradnja pojedinadnih vodomjera u stan u okviru zgrade potrebno je da etalni vlasnik (vlasnik stana ili lice koje ima ovlestenje vlasnika stana) podnese pismeni zahtjev za ugradnju pojedinadnog vodomjera KJKP ,, Vodovod ikanalizacija" d.o.o. Sarajevo.
2. Sve tro5kove nabavke i ugradnje pojedinadnog vodomjera za stan , snosi podnosilac zahtjeva.
3. KJKP ,, Vodovod ikanalizacija" d.o.o. Sarajevo od podnosiocazahtleva napla6uje tro5kove koji se odnose na obradu zahtjeva-tehnidkog prijema i registracije pojedinadnog vodomjera po cj enama iz v a1eleg Cj enovnika usluga preduzela.
4.Podnosilac zahtjevaje u obavezi da prihvati propisana tehnidka pravila zuKP ,, Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo, u skladu s kojima se w5i ugradnja pojedinadnog vodomj era , rtz odgovomost za eventualnu Stetu koja moZe nastati zbog dotrajalih instalacija u zgradi, nemarnosti izvodada i sl.
5. Podnosilac zahtjeva je u obavezi da sa davaocem usluge zakljudi Ugovor o pruZanju komunalne usluge u stanu sa ugradenim pojedinadnim vodomjerom u skladu sa dlanom 40. Zakona o komunalnim djelatnostima KS, dlanom 29. Uredbe o op5tim uslovima za snabdijevanje vodom za pi6e, obradu i odvodenje otpadnih i atmosferskih voda i dlanom 35.
Zakona o za5titi potro5ada u BiH.
6.Uzzahtjev za ugradnju pojedinadnog vodomjera je potrebno dostaviti:
a) dokaz o vlasni5tvu ili notarski ovjereno ovla5tenje vlasnika stana,
b) ugovor o odrLavanju pojedinadnog vodomjera i prate6e elektronike zakljuden sa Upravnikomzgtade. .
Il-Tehniika pravila za ugradnju pojedinainih vodomjera
1. Vodomjerna garnitura mora biti izvedena prema tehnidkim uputama KJKP ,, Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo, uz uslov da je davaocu usluge omogu6en nesmetan pristup istoj.
.

2. Vodomjeri koji se ugraduju moraju biti propisno oznadeni sa plombom ovlaStene institucije ili imenovane laboratoije za verifikaciju vodomjera, dija godina mora odgovarati godini ugradnje.
3.Korisnik usluge ugraduje vodomjer sa daljinskim oditanjem sa prate6om elektronikom ili radio modulom koji moraju omogu6iti razmjenu podataka sa centralnom bazom KJKP ,,Vodovod i karralizacij a" d.o.o. Saraj evo.
Dostavljeno:
-Pogon Vodovod
-SluZbi naplate i oditanja,
- Odj elj enj e elektro-odrZ av atya,
-SluZba zavodomjere i dezinfekciju vode, -T im za kontrolu i nadzor,
-Tehnidka sluZba vodovoda,
-aJa
(ie, ai6.ing.mas.
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#15 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Blidinje wrote: 14/11/2020 09:52
Blidinje wrote: 14/11/2020 09:49
Blidinje wrote: 14/11/2020 09:37

U mojoj zgradi trenutno ima ugrađenih mislim oko 35 Vladimira, s tim što je nama bio dovoljan jedan za cijeli stan. E sad ako ti možeš prepraviti instalacije da sve svedeš na jedan to je ok
https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/v ... 122019.pdf

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/v ... 062020.pdf
t; KJKP ,,Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo (
Broj:09-01-01119 Sarajevo, 10.12.2019. god.
OPSTA I TEHNIdKA PRAVILA
ZA UGRADNJU POJEDINA.dNTH VODOMJERA U ZGRADAMA
I- Op5ta pravila za ugradnju pojedinainih vodomjera
l.Da bi se i*ur5ila ugradnja pojedinadnih vodomjera u stan u okviru zgrade potrebno je da etalni vlasnik (vlasnik stana ili lice koje ima ovlestenje vlasnika stana) podnese pismeni zahtjev za ugradnju pojedinadnog vodomjera KJKP ,, Vodovod ikanalizacija" d.o.o. Sarajevo.
2. Sve tro5kove nabavke i ugradnje pojedinadnog vodomjera za stan , snosi podnosilac zahtjeva.
3. KJKP ,, Vodovod ikanalizacija" d.o.o. Sarajevo od podnosiocazahtleva napla6uje tro5kove koji se odnose na obradu zahtjeva-tehnidkog prijema i registracije pojedinadnog vodomjera po cj enama iz v a1eleg Cj enovnika usluga preduzela.
4.Podnosilac zahtjevaje u obavezi da prihvati propisana tehnidka pravila zuKP ,, Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo, u skladu s kojima se w5i ugradnja pojedinadnog vodomj era , rtz odgovomost za eventualnu Stetu koja moZe nastati zbog dotrajalih instalacija u zgradi, nemarnosti izvodada i sl.
5. Podnosilac zahtjeva je u obavezi da sa davaocem usluge zakljudi Ugovor o pruZanju komunalne usluge u stanu sa ugradenim pojedinadnim vodomjerom u skladu sa dlanom 40. Zakona o komunalnim djelatnostima KS, dlanom 29. Uredbe o op5tim uslovima za snabdijevanje vodom za pi6e, obradu i odvodenje otpadnih i atmosferskih voda i dlanom 35.
Zakona o za5titi potro5ada u BiH.
6.Uzzahtjev za ugradnju pojedinadnog vodomjera je potrebno dostaviti:
a) dokaz o vlasni5tvu ili notarski ovjereno ovla5tenje vlasnika stana,
b) ugovor o odrLavanju pojedinadnog vodomjera i prate6e elektronike zakljuden sa Upravnikomzgtade. .
Il-Tehniika pravila za ugradnju pojedinainih vodomjera
1. Vodomjerna garnitura mora biti izvedena prema tehnidkim uputama KJKP ,, Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo, uz uslov da je davaocu usluge omogu6en nesmetan pristup istoj.
.

2. Vodomjeri koji se ugraduju moraju biti propisno oznadeni sa plombom ovlaStene institucije ili imenovane laboratoije za verifikaciju vodomjera, dija godina mora odgovarati godini ugradnje.
3.Korisnik usluge ugraduje vodomjer sa daljinskim oditanjem sa prate6om elektronikom ili radio modulom koji moraju omogu6iti razmjenu podataka sa centralnom bazom KJKP ,,Vodovod i karralizacij a" d.o.o. Saraj evo.
Dostavljeno:
-Pogon Vodovod
-SluZbi naplate i oditanja,
- Odj elj enj e elektro-odrZ av atya,
-SluZba zavodomjere i dezinfekciju vode, -T im za kontrolu i nadzor,
-Tehnidka sluZba vodovoda,
-aJa
(ie, ai6.ing.mas.
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#16 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by nivla »

s tim da ima dopuna iz juna 2020u kojoj ti umjesto ugovora sa upraviteljem traze misljenje upravitelja koje je omogucilo bukvalno svakom da u svom stanu uvede vodomjer
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#17 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

nivla wrote: 14/11/2020 09:58 s tim da ima dopuna iz juna 2020u kojoj ti umjesto ugovora sa upraviteljem traze misljenje upravitelja koje je omogucilo bukvalno svakom da u svom stanu uvede vodomjer
[/quote

Da
Blidinje
Posts: 118
Joined: 29/10/2020 23:58

#18 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Blidinje »

Ma evo pokušavam skinuti tu dopunu da i nju objavim, ali mi ne ide
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#19 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Ma.Le.Na »

Najpametnija stvar ikada
Zacas zavrsili svu proceduru
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#20 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Control panel »

Blidinje wrote: 04/11/2020 00:10 Šta mislite o ugradnji vodomjera.
Obavezno.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#21 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Oxygenn »

Ma.Le.Na wrote: 10/03/2021 12:53 Najpametnija stvar ikada
Zacas zavrsili svu proceduru
Ako nije tajna, koji grad, koja opstina i koliko je trajalo vremenski to zacas zavrsili :!: :?:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#22 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Ma.Le.Na »

Sarajevo
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#23 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Oxygenn »

Ma.Le.Na wrote: 19/03/2021 20:03Sarajevo
Ja od oktobra cekam da mi se neko javi u vezi zahtjeva, a kontakt osobu za centar nemoguce dobiti na broj sto su mi dali, a ako odem u zgradu vodovoda uvijek na terenu
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#24 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Ma.Le.Na »

Oxygenn wrote: 19/03/2021 20:23
Ma.Le.Na wrote: 19/03/2021 20:03Sarajevo
Ja od oktobra cekam da mi se neko javi u vezi zahtjeva, a kontakt osobu za centar nemoguce dobiti na broj sto su mi dali, a ako odem u zgradu vodovoda uvijek na terenu
Bas me cudi
Dakle, za zahjev treba predati zk, saglasnost od sarrajevostana (ili dr kucepaz.) I popunjen obrazac
Uplati se 40.25 KM mescini
Nakon toga vi ugradjujete vodomjer po specifikacijama koje ste dobili pri predaji zahtjeva
Nakon toga izlazi radnik na teren da primi vodomjer
Zadnji korak je da morate otici u centar za potrosace i potpisati ugovor
Ako niste ugradili vodomjer nemate sta zvati da prime
Ja bih ugradila i onda zvala da izadju primiti
Kod mene je bila situacija da nisam ni stigla ugraditi oni su zvali da prime :lol: pa je bilo trci kupuj, ugradjuj
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#25 Re: Šta mislite o ugradnji vodomjera.

Post by Dzontra_Volta »

Da malo podignem ovu temu, pošto u zadnje vrijeme sve veći računi. Svako malo neki novi podstanari po zgradi, a broj stanara na koje se dijeli račun uvijek isti.
Koliko vas je koštalo to ugrađivanje vodomjera u stanu, da vidim da li se isplati?
Pored ovih 40,25 KM, koja je cijena vodomjera sa daljinskim očitanjem (samo jedna vertikala za čitav stan) i ruku? Da li se vodovodu plaća i taj tehnički prijem ili je to uključeno u ovih 40,25 KM?
Neko gore napisa 700 KM, meni to previše da bi bilo isplativo.
Post Reply