Sta mislite o rjesavanju problema NENASILNOM komunikacijom?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

malla mu

Sta mislite o rjesavanju problema NENASILNOM komunikacijom?

Post by malla mu » 03/06/2012 09:53

Nedovoljno dobro ostvarena komunikacija prouzrokuje konflikte između ljudi, ali šta je sa nenasilnom komunikacijom? "Nenasilna komunikacija podrazumijeva da ne ocjenjujemo postupke i iskaze drugih, već da se posvetimo onome što osjećamo i da izložimo naše želje ili potrebe. Nenasilna komunikacija podrazumijeva stav da smo i mi (kao i druga strana) odgovorni za svoje postupke. Npr. ukoliko se s nekim ili nečim ne slažemo, mi to mirno i jasno izložimo. Dakle, izbjegavamo svađe."
Šta mislite da li je nenasilna komunikacija najbolji način tj. ključ za rješavanje problema i zašto :?:

HaHaHa2

Re: Sta mislite o rjesavanju problema NENASILNOM komunikacij

Post by HaHaHa2 » 03/06/2012 10:15

jesi li u BiH?

quarterback

Post by quarterback » 03/06/2012 10:21

u finskoj

amko76

Post by amko76 » 03/06/2012 12:03

"Ovdje kome ne porastu zubi, eee kukala mu mati."

threshold

Post by threshold » 03/06/2012 12:15

Medju vukovima se samo sa ostrim zubima moze druze moj.

cyprus
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 03/06/2012 15:19

Moja podrška nenasilnoj komunikaciji :thumbup: ... Koristim je gdje god mogu :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 03/06/2012 17:57

Kako ostvariti uopšte komunikaciju sa nekim ko te potkrada? Čim se otpočne razgovor o problemu, prekida priču,...kao žuri mu se,...? On zna da potkrada i mene, i sve ostale komšije,... Nema komunikacije-Kako nego uhvatiti ga za revere i reći STANI! SLUŠAJ!.....Prisiliti ga da SLUŠA!

Po meni, oni koji se ne svađaju su ljudi koji ''idu linijom manjeg otpora'', ljigavci,...konformisti,...ukratko, nedorasli-nezreli ljudi.

quarterback

Post by quarterback » 03/06/2012 23:43

zagazaga wrote:
quarterback wrote:u finskoj
HaHaHa2 wrote:jesi li u BiH?
Kakva je ovo komunikacija :? :D
nenasilna

JThomas
Been thanked: 47 times

Post by JThomas » 04/06/2012 08:18

nažalost u našem društvu te kritična većina svijeta ozbiljno shvata tek kad utemeljeno zaprijetiš nasiljem. ružno, užasno, ali je tako.

sarajevonekad

Post by sarajevonekad » 06/06/2012 13:48

Zdravo svima,

Uparijed se izvinjavam što ću ovdje iznijeti opširnije mišljenje na ovu temu.(Možda nekom bude od neke koristi)

Mislim da neposredniji odgovor možete naći na stranici:
http://www.centar-za-mir.hr/uploads/dok ... nalna2.pdf

Treba imati u vidu da se tekst odnosi na zapadni mentalni sklop, od kojeg se ovaj naš po mnogočemu bitno razlikuje, naročito po konvencijama komuniciranja, pa je upitno da li nenasilna komunikacija u ovom našem mentalnom sklopu može biti efikasna kao u onim komunikacijski efikasnijim kulturama.

Za početak evo par definicija nenasilne komunikacije i nasilja uopšte.

"Nonviolent Communication holds that most conflicts between individuals or groups arise from miscommunication about their human needs, due to coercive or manipulative language that aims to induce fear, guilt, shame, etc...The reasoning (of Nonvilent Communication) is that from a position of mutual understanding and empathy, the participants will be able to find ways to meet their needs in a way that works for everybody"

(Stranica o nenasilnoj komunikaciji nije prevedena ni na jednom balkanskom jeziku na Wikipediji-interesantna koincidencija :roll: , pa sam je preuzeo sa engleske verzije: http://en.wikipedia.org/wiki/Nonviolent_Communication).

"„Nasilna komunikacija“ nije komunikacija.Princip „ja moram biti u pravu“ i nasilno postizanje toga uvijek stvara kontraefekt jer drugi ljudi ne vole kada im se nasilno ugrozi pravo slobodeizbora, koje je duboko inkodirano u ljudsku svijest." (preuzeto sa:

Općenito, kod nas, za razliku od mnogih kultura koje sam upoznao (istočnih i zapadnih), u startu kod ljudi nastupi neki antagonistički nagon, koji se kod nas najčešće izražava kroz sljedeće oblike komuniciranja (zavisno od statusa osobe i situacije):

1. autoritarno/nadređivačko komuniciranje,
2. mobing (http://www.antimobbing-net.org/hr/image ... latica.pdf)
3. kontriranje/omalovažavanje "drugog i drugačijeg",
4. burna reakcija

Transakcije u medjuljudskim odnosima kod nas se obično privedu nekako kraju (kad se posao mora završiti), ali ne tako često na obostrano zadovoljstvo....

Moje pitanje na ovu temu je:
Da li podređeni (uposlenik, građanin na šalteru, pacijent, itd.) nenasilnom komunikacijom može riješiti svoj problem?

Naš prosječni "podređeni" se gotovo standardno suočava sa dva problema:

a.) problem koji je došao riješiti, i
b.) osjećaj uvrijeđenosti i omalovaženosti "podređenog", koji nastaje nakon što "nadređeni" patronizatorski i autoritarno prigovara "podređenom", "drži mu/joj lekcije", tj. obraća mu se nasilnom komunikacijom.

Zbog slabe provodivosti zakona i propisa, tj. zbog slabe vladavine prava, i općenito zbog nedostatka etičkog standarda u komuniciranju i međuljudskim odnosima, kod nas se kod osoba u podređenom položaju često javlja otpor prema reagovanju i prema upotrebi asertivnosti, jer ako "podređeni" odluči riješiti problem b.) , onda se "nadređeni" može "zaintatiti" i otežati rješavanje problema koji je "podređeni" došao riješiti, a iza podređenog ne stoji provođenje zakona i prava koji bi ga štitili od nadređenog.

Komunikacija i zdravlje-veza

Evo jednog linka koji govori o uticaju komunikcaije na naše zdravlje: http://www.livestrong.com/article/23632 ... ur-health/

Naravno, mobing je možda najeklatantniji primjer kako nasilna komunikcaija može uništiti zdravlje žrtve nasilne komunikacije ( http://www.antimobbing-net.org/hr/image ... latica.pdf)

Jasno je da čovjek nije robot pa je normalno da nekad burno reaguje, ali to je "normalno" pod uslovom da to nije učestali ili dominantni "stil" komuniciranja, bilo da se rado o nadređenom bilo da se radi o podređenom.

Nisu svi ljudi isti psihološki. Upravo zato ne bih mnogo generalizovao.

Poznajem mnoge ljude koji moraju izbjegavati svađanje da bi sačuvali svoje narušeno zdravlje. Da li su ti ljudi onda licemejeri? Moja moralna logika mi govori da nisu.

Postoje i ljudi koji se jednostavno ne vole svadjati, ali to ni pod razno ne znači da su licemjeri....

Postoje i osobe koje ne umiju razgovarati ugodno/prijatno, nego su recimo uvijek skloni kontriranju i "pametovanju" drugom, pa tu svoju manu pokušavaju prošvercovati kao vrlinu....tu spadaju one čuvene galamdžije i mahaći prstom...

Jedno je ponekad odreagovati burno/žučno, kontrirati, prigovarati ili cinično omalovažavati sve drugo i drugačijeburno, a sasvim drugo raditi to redovno. Tada već govorimo o karakteru ličnosti...

Takav karakter ličnosti se u mnogim istočnim i zapadnim društvima i ne smatra baš poželjnim, niti se njihove "vrline" smatraju vrlinama.....

pozzz

s.
Last edited by sarajevonekad on 08/06/2012 13:54, edited 11 times in total.

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Post by madner » 06/06/2012 13:52

Suplja kojom se duhovno inferiorni pokusavaju zastititi od jacih.
Osnova problema je u predpostavci da ja i neko drugi imamo stavove koje imaju jednaku vrijednost. U realnosti jako puno ljudi prica gluposti i obaziranje na takve ljude predstavlja silovanje mozdanih vijuga.

Henry Chinaski
Been thanked: 10 times

Post by Henry Chinaski » 06/06/2012 14:18

Dugoročno gledano, jači su svakako pušiona od pametnijih. U takvoj konstalaciji snaga, mislim da je svima u interesu nenasilna komunikacija.

ocammog

Post by ocammog » 06/06/2012 15:30

Dakle, tom analogijom "Jači" = "Duhovno superiorniji", je li tako?

Usput, da li rečenice poput:

"Suplja kojom se duhovno inferiorni pokusavaju zastititi od jacih" ( posebno riječ "šuplja") i

"U realnosti jako puno ljudi prica gluposti i obaziranje na takve ljude predstavlja silovanje mozdanih vijuga" (posebno ovo "gluposti" i "silovanje moždanih vijuga")

spadaju u riječnik ovih "jačih" tj "Duhovno superiornijih"?

Ako je odgovor potvrdan, onda moram preispitati sve definicije duhovnosti koje postoje :?

Pozdrav

Occam'

madner wrote:Suplja kojom se duhovno inferiorni pokusavaju zastititi od jacih.
Osnova problema je u predpostavci da ja i neko drugi imamo stavove koje imaju jednaku vrijednost. U realnosti jako puno ljudi prica gluposti i obaziranje na takve ljude predstavlja silovanje mozdanih vijuga.

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Post by madner » 06/06/2012 15:31

Sta tacno ti smeta kod rijeci gluplji? Valjda se slazes da postoji poredak, s tim da si nekad pametniji a nekad gluplji? Gluplji je dakle cinjenica, ma koliko drugom smetala.

fatamorgana

Post by fatamorgana » 06/06/2012 15:46

madner wrote:Suplja kojom se duhovno inferiorni pokusavaju zastititi od jacih.
Opet KGB metodi? :D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 06/06/2012 16:08

Primjetio sam i to odavno da moje ljubazne riječi ''koje i gvozdena vrata otvaraju: HVALA, MOLIM i IZVOLITE'' neki shvataju kao moju slabost.

fatamorgana

Post by fatamorgana » 06/06/2012 16:10

PipiDugaDevetka wrote:Primjetio sam i to odavno da moje ljubazne riječi ''koje i gvozdena vrata otvaraju: HVALA, MOLIM i IZVOLITE'' neki shvataju kao moju slabost.
Najvjerovatnije se radi o malo pristojnim ili malo odgojenim osobama, :wink:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 06/06/2012 20:53

fatamorgana wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Primjetio sam i to odavno da moje ljubazne riječi ''koje i gvozdena vrata otvaraju: HVALA, MOLIM i IZVOLITE'' neki shvataju kao moju slabost.
Najvjerovatnije se radi o malo pristojnim ili malo odgojenim osobama, :wink:
E, a kada se komšiji koji me potkrada u dogovoru sa upraviteljem obratim hvatajući ga za revere i to se kasnije prepričava u komšilooku. Ja sam donji u tim pričama.

Nemam ja vremena da prevaspitavam nekoga, nego mu se osorno obraćam, ne persiram, nema ljubaznih rijči, nema srdačnosti, komšija nije komšija, ljudi pored mene nisu ljudi, nema nikakve komunikacije. Djeca ne zdrave starije ''Dobar dan'', nego ''Kak' ste''.

Mrš tamo hbo te Kusturica, nek' ti on udijeli!

fatamorgana

Post by fatamorgana » 07/06/2012 00:29

PipiDugaDevetka wrote: E, a kada se komšiji koji me potkrada u dogovoru sa upraviteljem obratim hvatajući ga za revere i to se kasnije prepričava u komšilooku. Ja sam donji u tim pričama.

Nemam ja vremena da prevaspitavam nekoga, nego mu se osorno obraćam, ne persiram, nema ljubaznih rijči, nema srdačnosti, komšija nije komšija, ljudi pored mene nisu ljudi, nema nikakve komunikacije. Djeca ne zdrave starije ''Dobar dan'', nego ''Kak' ste''.

Mrš tamo hbo te Kusturica, nek' ti on udijeli!
ZnaĆi džungla na asfaltu, :D

Evo onda od mene doprinos nenasilnoj komunikaciji:

Nokija

Post by Nokija » 07/06/2012 00:43

malla mu wrote:Nedovoljno dobro ostvarena komunikacija prouzrokuje konflikte između ljudi, ali šta je sa nenasilnom komunikacijom? "Nenasilna komunikacija podrazumijeva da ne ocjenjujemo postupke i iskaze drugih, već da se posvetimo onome što osjećamo i da izložimo naše želje ili potrebe. Nenasilna komunikacija podrazumijeva stav da smo i mi (kao i druga strana) odgovorni za svoje postupke. Npr. ukoliko se s nekim ili nečim ne slažemo, mi to mirno i jasno izložimo. Dakle, izbjegavamo svađe."
Šta mislite da li je nenasilna komunikacija najbolji način tj. ključ za rješavanje problema i zašto :?:

Iskreno receno nisam do sad cula za ovaj pojam. I ova definija mi zvuci kao los prevod nekog orginala. Uz to, ona implicira da je svaka druga komunikacija nasilna. Dakle ili-ili. Sto nije tacno. Cinjenica jeste da vecina ljudi ne zna da komunicira, kako u poslovnom tako u privatnom zivotu. Komunikacija podrazumijeva racionalnu percepciju stvari i empatiju. Vecina ljudi razumije samo silu. :D

tag33

Post by tag33 » 07/06/2012 00:43

Podrzavam to koliko god je moguce ali sam primijetio kod nas da svi pribjegavaju onoj drugoj, nasilnoj komunikaciji pa cak i fizickom obracunu...

fatamorgana

Post by fatamorgana » 07/06/2012 00:49

tag33 wrote:Podrzavam to koliko god je moguce ali sam primijetio kod nas da svi pribjegavaju onoj drugoj, nasilnoj komunikaciji pa cak i fizickom obracunu...
Zakon (đ)ungle ....

Velkoski
Has thanked: 19 times
Been thanked: 9 times

Post by Velkoski » 07/06/2012 00:55

saka - nos - patos :mrgreen:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 07/06/2012 04:17

leet wrote:saka - nos - patos :mrgreen:
Odlazak na višemjesečni odmor na učenje sviranja klavira...Nikome ne preporučujem da sa komšijama komuniciraju po principu ''ŠAKA-NOS-PATOS''.

Onaj bosanski heroj iz rata Adem Jež je rođeni komunikolog, kako je samo obrlatio specijalca Šuputa da se preda i on i cijela jedinica što je držala taoce, civile (jedna žena umrla od uzbuđenja i straha).

37:20

Legendarna nenasilna izjava POZIV NA KAFU SNAJPERUŠU:

dert

Post by dert » 07/06/2012 08:15

jel' to ono ko tebe kamenom ti njega kruhom,hljebom , somunom :roll:

Post Reply