STA MISLIMO O BIVSOJ YU

Locked
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#251 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Banksy »

Hemel wrote:Image

Zanimljivo.
Svasta mi pada na pamet. :D

Results are based on face-to-face interviews with at least 1,000 adults, aged 15 and older, conducted between April and July 2016 in Bosnia and Herzegovina, Croatia, Kosovo, Macedonia, Montenegro and Serbia. Results for Slovenia are based on two waves of phone-based interviews conducted from April to May and August to September 2014. For results based on the total sample of national adults, one can say with 95% confidence that the maximum margin of sampling error is ±3.5 to ±3.7 percentage points. The margin of error reflects the influence of data weighting. In addition to sampling error, question wording and practical difficulties in conducting surveys can introduce error or bias into the findings of public opinion polls.
Dakle, uzorak je 1000 ljudi u 7 država,
po 150 njih u svakoj državi,

a u BiH ispitani samo Srbi i Hrvati.

Percentage saying breakup harmed their country, by nationality

Bosnia and Herzegovina Croatian 47% Serbian 93%
Dakle, niđe veze.
User avatar
sinuhe
Posts: 11485
Joined: 03/06/2011 11:33

#252 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by sinuhe »

Da, slabo to u BiH. Sa Bosnjacima bi prebacilo 95%.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#253 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Banksy »

Ne znam šta bi bilo s Bošnjacima, ali ovo iznad nije 'BiH', već ispitanih 150 bh Srba i Hrvata (ko zna koliko jednih, koliko drugih, biranih po ko zna kakvom kriteriju).
User avatar
sinuhe
Posts: 11485
Joined: 03/06/2011 11:33

#254 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by sinuhe »

Obicaj je da se anketira 1000 do 1400 ljudi. U svakoj zemlji po 1000. Odnos Srba i Hrvata prema Jugoslaviji odgovara generalnom misljenju a i Bosnjaci su tu negdje sa Srbima. Da nisu ne bi ni ove teme izvirale.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#255 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by General War »

sinuhe wrote:Da, slabo to u BiH. Sa Bosnjacima bi prebacilo 95%.
:lol: :thumbup:

User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#256 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Hemel »

Image

Kako nafatase ovoliko Srba u Sloveniji. Mora da su to radili u klubu.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#257 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Haman2 »

Bilo kako bilo danas se bolje zivi. To se vidi po kucama koje ljudi prave, autima koje ljudi voze, stednjom u bankama itd.
Bilo smo mladji a mladost je uvijek najljepse doba. U mladosti sve drukcije izgleda i sve ljepse izgleda.
Kad bi se sad moglo vratiti ono vrijeme svi bi se razocarali zivotom.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#258 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by sabina1 »

Haman2 wrote:Bilo kako bilo danas se bolje zivi. To se vidi po kucama koje ljudi prave, autima koje ljudi voze, stednjom u bankama itd.
Bilo smo mladji a mladost je uvijek najljepse doba. U mladosti sve drukcije izgleda i sve ljepse izgleda.
Kad bi se sad moglo vratiti ono vrijeme svi bi se razocarali zivotom.
:pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula: :pisnula:
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#259 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by nenadivan »

U principu mislim da je Jugoslavija najviše Srbima odgovarala, jer su bili svi u jednoj državi. Srbi su bili i najveći narod,pa je samim tim na njima i najveća odgovornost bil a da se ta država očuva. Kao što je danas najveća odgovornost za očuvanje EU i njenih kulturnih i političkih tekovina na Njemcima, kao najvećem narodu, a ne na Grcima ili Slovencima, tako je ina Srbima najveća odgovornost bila da se očuva ona država
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#260 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by nenadivan »

Haman2 wrote:Bilo kako bilo danas se bolje zivi. To se vidi po kucama koje ljudi prave, autima koje ljudi voze, stednjom u bankama itd.
Bilo smo mladji a mladost je uvijek najljepse doba. U mladosti sve drukcije izgleda i sve ljepse izgleda.
Kad bi se sad moglo vratiti ono vrijeme svi bi se razocarali zivotom.
Ma to što pričaš nema veze. Kao da se zbog toga što ljudi danas mogu kupiti iPhone utvrđuje daje sistem bolji. Nebitno što je tada iPhone bio još neizmisljen. Evo ja recimo danas imam malu firmu od 7 radnika i zarađujem (ostaje mu čisto) u proseku oko 4-5 prosečnih plata u RS. Radim od 7 do 21 i Sikiram se većinu vremena oko koje čega, i pitam se da li ce me prije moždani ili srčani strefiti, a vrlo rado bih se mijenja sa mojim ocem koji je 30g u socijalizma bio inženjer i zarađivao malo manje od mene sada a živio lagodno
bob marley
Posts: 71
Joined: 19/01/2013 17:20

#261 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by bob marley »

Jugoslavija je velika ideja malih ljudi.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#262 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Nivelacija »

Pa lagodno je bilo u jugi jer prije odes kupis gorenje frizider i mrs kuci, vremena ti ostane, mozak sacuvas, nemas svadje u kuci, danas da kupis frizider moras guglat pa iskustvo forum pa otvorit temu pa se svadjat na internetu pa neodlucan odes pa se sa zenom posvadjas jer hoce beko, osijedis tri puta dok objasnis turci su to nije kvalitet tu te negdje srce zigne...nekako prezivis i uzmes po svome kad za 10 dana nesto se cudno cuje frizizider zena zvoca ja bolje znam trebao si mene skusat beko, pokupis se uzmes 2 metra strika, krenes cvor motati taman pa kazes hebo frizider a vec za tih 10 dana osijedio i kosa pocela opadat..a toga nije bilo u jugi, zna se sta se kupuje, covjek nema sikirancije, trauma soping centara, zvocanja, strikova...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#263 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Fudo Bosna »

----
Last edited by Fudo Bosna on 06/11/2018 08:00, edited 1 time in total.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#264 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Fudo Bosna »

Haman2 wrote:Bilo kako bilo danas se bolje zivi. To se vidi po kucama koje ljudi prave, autima koje ljudi voze, stednjom u bankama itd.
Bilo smo mladji a mladost je uvijek najljepse doba. U mladosti sve drukcije izgleda i sve ljepse izgleda.
Kad bi se sad moglo vratiti ono vrijeme svi bi se razocarali zivotom.

Danas se "bolje zivi", dobar vic?

Gdje, ni u jednoj ex Yu republici, 100%, ne...

Prije si imao stabilno i sigurno radno mjesto, sada " imas", ali u "zutu ", tj, imas, ali ako radis u vladi, parlamentu i sl.

Prije si mogao dobiti stan od firme a sada mozes dobiti, "stulac od ovce", tj dignite ti i supruga kredit u banci , i molite Boga dragog da se ne razbolite ili da firma ne propadne....


Prije si imao 8 h radno vrijeme, slobodan vikend, godisnji su bili po dvadeset i vise dana, (otac mi rahmetli znao preko mjesec godisnjeg sastaviti), nije se na more islo 2-7 dana, nego 15-30 dana, sada, pogotovo kod privatnika , se radi najmanje 9/10h, subote radne, godisnji ako firma ima posla, mozes godisnji da "sanjas" kod gazde, ili ce ti , u najboljem slucaju dati 7/10 dana, i slicni " benefiti" sirovog kapitalizma, niko , bas niko, ko je barem ranu mladost dozivio u ex Yu, pa ako nije radio on, jesu njegovi roditelji , pa moze da uporedi njihov /svoj , gospodski prijeratni radni odnos, sa sadasnjom, (robovskom eksploatacijom), izuzev, ako radi u Kantonu, parlamentu ili vladi pa prosipa, ( iz supljeg u prazno), nece reci da je sada bolje nego prije !
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#265 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Hadzi Lojo »

General War wrote:
Hadzi Lojo wrote:Problem je u tome sto vecina jugonostalgicara nece da shvati da je nad Bosnjacima genocid bio odavno isplaniran i on bi se desio i da smo ostali u krnjoj Yu odnosno krnjoj velikoj srbiji.

Ja koliko vidim dosta naseg naroda uopce nisu drzavotvorni i zato nam je ovako kako jeste.

Mi da smo kakvi ljudi prevrnuli bi predsjednistvo nakon optuzbe protiv Dragana Vikica a sad protiv Dudakovica.

Ove uhljupe i nase i ove druge kojima su nasi izdajnici koji nemaju nimalo ponosa ni muskosti to sve dozvolili.
Evo sta te sad sprjecava da se razmases. Ni ovaj genocid sto se desio i UZP....sta si uspio da naplatis? Bivsa jugoslavija je zlocince na kraj svijeta gonila, a evo vidimo dokle je pravi domet prvaka u Bosnjaka.
Jako ih je gonila, odjednom se svi povampirili 92 godine i ranije.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#266 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by insomnia78 »

Gonila hin da im navuče titovku
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#267 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by General War »

Hadzi Lojo wrote:
General War wrote:
Hadzi Lojo wrote:Problem je u tome sto vecina jugonostalgicara nece da shvati da je nad Bosnjacima genocid bio odavno isplaniran i on bi se desio i da smo ostali u krnjoj Yu odnosno krnjoj velikoj srbiji.

Ja koliko vidim dosta naseg naroda uopce nisu drzavotvorni i zato nam je ovako kako jeste.

Mi da smo kakvi ljudi prevrnuli bi predsjednistvo nakon optuzbe protiv Dragana Vikica a sad protiv Dudakovica.

Ove uhljupe i nase i ove druge kojima su nasi izdajnici koji nemaju nimalo ponosa ni muskosti to sve dozvolili.
Evo sta te sad sprjecava da se razmases. Ni ovaj genocid sto se desio i UZP....sta si uspio da naplatis? Bivsa jugoslavija je zlocince na kraj svijeta gonila, a evo vidimo dokle je pravi domet prvaka u Bosnjaka.
Jako ih je gonila, odjednom se svi povampirili 92 godine i ranije.
Mjesas povampirene sa " osvjestenim".
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#268 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by General War »

insomnia78 wrote:Gonila hin da im navuče titovku
...ja i pravac u dzamiju i stranku.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#269 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by broj dva »

Šta mislim o bivšoj YU ? Daleko od savršene ali evo skoro 30 godina kako je sahranišmo i koja novonastala drżava je po čemu prestigla ?
Sada je veći izbor po supermarketima dok penzioneri po kontejerima ruju a ratni i ini zločinci se aa izbornih plakata smješkaju.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#270 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Haman2 »

U ono vrijeme dobra zemlja. Da nije bilo rata uz male izmjene mogli smo danas imati puno bolji zivot. Imali smo pogresne ljude na pogresnom mjestu, sirio se nacional-sovinizam preko radija, a posebno TV i tako smo usli u rat, unistili sve ono dobro sto smo imali; privredu, medjusobno povjerenje itd. Sad samo mozemo da zalimo sto sve nije zavrseno na drugi nacin.
Mogli smo se i razdruziti na nacin kako smo se udruzili. Medjutim, mi smo pricali o avnojevskim granicama, farbali pamet ljudima itd.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#271 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Point. »

Haman2 wrote:U ono vrijeme dobra zemlja. Da nije bilo rata uz male izmjene mogli smo danas imati puno bolji zivot. Imali smo pogresne ljude na pogresnom mjestu, sirio se nacional-sovinizam preko radija, a posebno TV i tako smo usli u rat, unistili sve ono dobro sto smo imali; privredu, medjusobno povjerenje itd. Sad samo mozemo da zalimo sto sve nije zavrseno na drugi nacin.
Mogli smo se i razdruziti na nacin kako smo se udruzili. Medjutim, mi smo pricali o avnojevskim granicama, farbali pamet ljudima itd.
Kako smo se mogli razdruziti bez rata?
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#272 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by bh.tornjak »

Hadzi Lojo wrote:Hajmo, hajmo jugonostalgicari sad opletite kako se islo na more a moglo je i na kredit. Pa zatim kako se islo u Italiju po farmerke i kahvu ili kavu ili kafu, pa onda parni i neparni brojevi a pogotovo stajanje u red za mlijko i secer itd.

Eto vam dodika i kusturice udruzite se sa njima mozda vam povrate snove.
ili kako nema ulja (jestivog) danima....a uljara u gradu ispred nosa radi u tri smjene...
ogrev (drvo,uglaj) na rate.....zimnica na rate.....malo bolja jakna...na rate.....
doduse....Bosanci i Hercegovci su imali tu privilegiju da budu medju najsiromasnijim republikama dok su se istovremeno njihova prirodna bogastva iskoristavala...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#273 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by dezurni_ucenik »

bh.tornjak wrote:
Hadzi Lojo wrote:Hajmo, hajmo jugonostalgicari sad opletite kako se islo na more a moglo je i na kredit. Pa zatim kako se islo u Italiju po farmerke i kahvu ili kavu ili kafu, pa onda parni i neparni brojevi a pogotovo stajanje u red za mlijko i secer itd.

Eto vam dodika i kusturice udruzite se sa njima mozda vam povrate snove.
ili kako nema ulja (jestivog) danima....a uljara u gradu ispred nosa radi u tri smjene...
ogrev (drvo,uglaj) na rate.....zimnica na rate.....malo bolja jakna...na rate.....
doduse....Bosanci i Hercegovci su imali tu privilegiju da budu medju najsiromasnijim republikama dok su se istovremeno njihova prirodna bogastva iskoristavala...

Otkud te price, zar nam juga nije bila zemlja iz snova
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#274 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by high_volume »

dezurni_ucenik wrote:
bh.tornjak wrote:
Hadzi Lojo wrote:Hajmo, hajmo jugonostalgicari sad opletite kako se islo na more a moglo je i na kredit. Pa zatim kako se islo u Italiju po farmerke i kahvu ili kavu ili kafu, pa onda parni i neparni brojevi a pogotovo stajanje u red za mlijko i secer itd.

Eto vam dodika i kusturice udruzite se sa njima mozda vam povrate snove.
ili kako nema ulja (jestivog) danima....a uljara u gradu ispred nosa radi u tri smjene...
ogrev (drvo,uglaj) na rate.....zimnica na rate.....malo bolja jakna...na rate.....
doduse....Bosanci i Hercegovci su imali tu privilegiju da budu medju najsiromasnijim republikama dok su se istovremeno njihova prirodna bogastva iskoristavala...

Otkud te price, zar nam juga nije bila zemlja iz snova
Očito da nije, i da su sada sve bivše republike, sada samostalne države, bajke u odnosu na Jugoslaviju. Blagostanje, naročito iskorištavana BiH
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#275 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by dezurni_ucenik »

high_volume wrote:
dezurni_ucenik wrote:
bh.tornjak wrote:
ili kako nema ulja (jestivog) danima....a uljara u gradu ispred nosa radi u tri smjene...
ogrev (drvo,uglaj) na rate.....zimnica na rate.....malo bolja jakna...na rate.....
doduse....Bosanci i Hercegovci su imali tu privilegiju da budu medju najsiromasnijim republikama dok su se istovremeno njihova prirodna bogastva iskoristavala...

Otkud te price, zar nam juga nije bila zemlja iz snova
Očito da nije, i da su sada sve bivše republike, sada samostalne države, bajke u odnosu na Jugoslaviju. Blagostanje, naročito iskorištavana BiH

Pa oni sto najvise kukaju o Jugi su oni koji danas zive ko bubreg u loju.
Locked