Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#77 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Ramzess Veliki wrote:Jednom sam vidjeo lika u Yamahinom zastupnistvu koji je vozio R-a ono jalija style, kockasta glava, potkosulja sorc I papuce. I posljedice struganja asfalta na golu kozu ... :shock:
Strašno mi ga je žao... Kad ih vidim u šorcu i japankama, majica se zadigla do pola ledja, tetovaze tribali na sve strane i jos naočale sunčane muka mi bude. Oprema u fullu :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#78 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

dadoka84 wrote:
Ramzess Veliki wrote:Jednom sam vidjeo lika u Yamahinom zastupnistvu koji je vozio R-a ono jalija style, kockasta glava, potkosulja sorc I papuce. I posljedice struganja asfalta na golu kozu ... :shock:
Strašno mi ga je žao... Kad ih vidim u šorcu i japankama, majica se zadigla do pola ledja, tetovaze tribali na sve strane i jos naočale sunčane muka mi bude. Oprema u fullu :D
Pa nosi covjek kozu :mrgreen: , samo svoju umjesto kravlje ili kengurove :mrgreen:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#79 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

:D baš me zanima šta su imali iz fizike u školi :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#80 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
dadoka84 wrote: Strašno mi ga je žao... Kad ih vidim u šorcu i japankama, majica se zadigla do pola ledja, tetovaze tribali na sve strane i jos naočale sunčane muka mi bude. Oprema u fullu :D
Pa nosi covjek kozu :mrgreen: , samo svoju umjesto kravlje ili kengurove :mrgreen:
Brusenu ... :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#81 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Ma definitivno BMW K 1200 S ... nauzivao sam se gledajuci ovaj snimak preko Alpa ... koje lako poniranje u krivinu ... :thumbup:
Malo sam uporedjivao sa VFR1200, VFR-ka jeste udobnija, ali ... teza za 40 kg ... :shock: ... trosi 30% vise goriva.
BMW je tezak 226 kg, trosi 4,2 litra, VFR tezak 267 kg, trosi 6,2 litra/100 km.


:thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#82 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Evo dobrog snimka kako se ponire u krivini. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#83 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Ovaj je dobar ... skola kako se mota bez ruku itd ... :thumbup:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#84 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Testirao sam ovo malo i meni je drazi spori okret sa tijelom na suprotnu stranu. Cesto sam na parkingu kod energoinvesta pa vježbam okret, kočenje i veoma sporu vožnju, haman trackstand.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#85 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

dadoka84 wrote:Testirao sam ovo malo i meni je drazi spori okret sa tijelom na suprotnu stranu. Cesto sam na parkingu kod energoinvesta pa vježbam okret, kočenje i veoma sporu vožnju, haman trackstand.
Ko god da je vozio biciklo ko djete zna kako se skrece bez ruku...isti princip :D
Nas su ovdje ucili kako se vozi "pod rucnom".
U prvoj ste brzini, pusteno kvacilo skoro skroz, dajes gas ali drzite i noznu kocnicu pod pritiskom...taman toliko da se jedva krecete...mozes ici 5 km da ti noge nedoticu asvalt
jest da se dere kvacilo i zadnja kocnica ali nema pacijeg hodanja... :wink:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#86 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Kod mene je skuter koji nema kvacilo a jos ne malo rađeno na prenosu pa mu je start malo jači. Kod ovakvih manevara isto koristim zadnju kočnicu da ne skače motor bezveze :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#87 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Zna li ko razliku izmedju BMWovog K I R motora (redni vs blok), odnosno neke prednosti?
Stari BMW zaljubljenici znali su rec da je BMW samo sa blok motorom ... a kad ih uporedjujem (osim sto blok motor izgleda k'o da se optimus Prime posr'o), vidim da su blok motori slabije snage, a na rednoj 1000RR su izvukli skoro 200 Hp.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#88 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote:Zna li ko razliku izmedju BMWovog K I R motora (redni vs blok), odnosno neke prednosti?
Stari BMW zaljubljenici znali su rec da je BMW samo sa blok motorom ... a kad ih uporedjujem (osim sto blok motor izgleda k'o da se optimus Prime posr'o), vidim da su blok motori slabije snage, a na rednoj 1000RR su izvukli skoro 200 Hp.
Redni i blok su u stvari oba redna motora i ne postoji neka ozbiljna mehanicka razlika izmedju njih, osim u nacinu postavljanja u sasiju motora. Ovi sto su ih raja nazvala blok uglavnom stoje polozeni horizontanlno (glava motora i karter strse na bokovima motora), za razliku od regularnog polozaja gdje je glava gore, a karter dole. Zato npr i nadimak "flying brick" ili leteca cigla :mrgreen:

Posto si malo pomijesao R sa S serijom, da te poducim - kod BMW-a je oznaka serije prvo slovo, a model u toj seriji je slovo na kraju :thumbup:

K serija je ugladjenija i za ugodno krstarenje, 4-6 cilindara redne masine optimizirane primarno za obrtni moment, a ne za snagu (iako i nje ima na pretek), klasicne touring karakteristike - puno momenta na niskim obrtajima, sa potencijalom da povuku i brzo ako zatreba, uglavnom kardanski pogon.
Primjer predstavnika K serije ti je npr K1600GT (GT bi se moglo prevesti kao Grand Touring)
Image

Ili K1300S (S bi znacilo Sport)
Image

S serija (ne R kako si ti skontao) je orijentisana na sport - visoke performanse na cesti/stazi, fokus na velikoj snazi u visokim obrtajima, pogon lancem itd
Primjer predstavnika S serije ti je npr S1000RR (RR - RaceReplica)
Image

Ili S1000XR (XR - X-over izmedju R-a i GS-a)
Image

R serija, 2 cilindra boxer motori, uglavnom adventure/touring namjena, fokus na puno obrtnog momenta u niskim obrtajima, pogon kardanom
Primjer predstavnika R serije ti je npr R1200GS (GS - Guzlati Starci :mrgreen: )
Image

Ili R1200RT (RT- Road Touring)
Image

A primjer predstavnika te blok serije, odnosno "flying brick" je npr stari K100LT
Image
Last edited by klixoris on 22/03/2018 10:48, edited 5 times in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#89 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote: Redni i blok su u stvari oba redna motora. Ne postoji mehanicka razlika izmedju oba. Razlika je u nacinu postavljanja u sasiju motora. Ovi sto su ih raja nazvala blok uglavnom stoje polozeni horizontanlno (glava motora i karter strse na bokovima motora), za razliku od regularnog polozaja gdje je glava gore, a karter dole. Zato npr i nadimak "flying brick", il leteca cigla :mrgreen:

K serija je ugladjenija i za ugodno krstarenje, 4-6 cilindara redne masine optimizirane za obrtni moment, klasicne touring karakteristike, sa potencijalom da povuku i brzo ako zatreba.
S serija, a ne R (R serija je kod BMW-a serija sa boxer motorima) je orijentisana na sport - visoke performanse motora, obrtaji itd, pogon lancem, ne gleda se potrosnja itd
R serija, 2 cilindra boxer motori, uglavnom adventure/touring namjena za one koji vole 2 cilindra i puno momenta u niskim obrtajima

Primjer predstavnika K serije ti je npr K1600GT
Primjer predstavnika R serije ti je npr R1200GS ili R1200RT
Primjer predstavnika S serije ti je npr S1000R, S1000XR
Primjer predstavnika te blok serije, odnosno "flying brick" je npr K100LT
To mi kazi ... :thumbup:
Znaci da se drzim K motora i nisam se zajeb'o. :D
Gledao sam neke R varijante ... R 1200 RT ne izgleda lose. To ako ostarim ... :lol:
Image
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#90 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote:[
To mi kazi ... :thumbup:
Znaci da se drzim K motora i nisam se zajeb'o. :D
Gledao sam neke R varijante ... R 1200 RT ne izgleda lose. To ako ostarim ... :lol:
Editovao sam posto jos malo u medjuvremenu, da lakse povezes sta je sta.
K je skroz ok, samo biras koje ces slovo na kraju :mrgreen: , odnosno hoces R (roadster-naked), S (sport), GT/LT (touring) :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#91 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

nesto gledam ove motore....bez ljutnje ali sad da kupujem motor sutra nebi ni jedan od ovih nebi izabrao...meni su ruzni nesto..

licni ukus.....nesumnjam da su dobre masine ali mi vizuelno nisu nesto...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#92 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:nesto gledam ove motore....bez ljutnje ali sad da kupujem motor sutra nebi ni jedan od ovih nebi izabrao...meni su ruzni nesto..

licni ukus.....nesumnjam da su dobre masine ali mi vizuelno nisu nesto...
De ba baci slike kakve volis. Ovako samo nagadjamo ...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#93 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:nesto gledam ove motore....bez ljutnje ali sad da kupujem motor sutra nebi ni jedan od ovih nebi izabrao...meni su ruzni nesto..

licni ukus.....nesumnjam da su dobre masine ali mi vizuelno nisu nesto...
De ba baci slike kakve volis. Ovako samo nagadjamo ...
moram potrazit...meni je npr bio ljepsi onaj kavaasaki sto si postavio nego ovi...
stvar je licnog ukusa...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#94 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:
Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:nesto gledam ove motore....bez ljutnje ali sad da kupujem motor sutra nebi ni jedan od ovih nebi izabrao...meni su ruzni nesto..

licni ukus.....nesumnjam da su dobre masine ali mi vizuelno nisu nesto...
De ba baci slike kakve volis. Ovako samo nagadjamo ...
moram potrazit...meni je npr bio ljepsi onaj kavaasaki sto si postavio nego ovi...
stvar je licnog ukusa...
1400 GTR ??? :thumbup:
Jest' ... preopasno djeluje na cesti, I tesko je odrediti koji je u toj klasi bolji sport tourer.
Ali 300 kg suhe mase ... za mene je to golema mrcina, za mojih cca 75-80 kilograma.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#95 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:
Ramzess Veliki wrote: De ba baci slike kakve volis. Ovako samo nagadjamo ...
moram potrazit...meni je npr bio ljepsi onaj kavaasaki sto si postavio nego ovi...
stvar je licnog ukusa...
1400 GTR ??? :thumbup:
Jest' ... preopasno djeluje na cesti, I tesko je odrediti koji je u toj klasi bolji sport tourer.
Ali 300 kg suhe mase ... za mene je to golema mrcina, za mojih cca 75-80 kilograma.
dobro to moze da igra ulogu...moj je 205 suh....mada neznam sta da ti kazem...vidjao sam zene koje su ko perke pa su na velikim motorima
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#96 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:dobro to moze da igra ulogu...moj je 205 suh....mada neznam sta da ti kazem...vidjao sam zene koje su ko perke pa su na velikim motorima
Vozio sam dugo sport tourera od 250 suhih kila, natrpam tri kofera i zenu, idealno na cesti lezi. Ali kad krenem za Tuzlu, preko karaule se satarem viseci ispod motora, dzabe, golem I moras u ostrim krivinama sici sa mrcine da je povuces da legne, ili da smanjim brzinu.
Istina moze biti i do koncepta, jednom sam probao Suzukija GSX 1000F, nista laksi, ali ako mrdnes uhom on vec lego u krivinu. :thumbup:
Stare mrcine sa zeljeznim ramom ... :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#97 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:dobro to moze da igra ulogu...moj je 205 suh....mada neznam sta da ti kazem...vidjao sam zene koje su ko perke pa su na velikim motorima
Vozio sam dugo sport tourera od 250 suhih kila, natrpam tri kofera i zenu, idealno na cesti lezi. Ali kad krenem za Tuzlu, preko karaule se satarem viseci ispod motora, dzabe, golem I moras u ostrim krivinama sici sa mrcine da je povuces da legne, ili da smanjim brzinu.
Istina moze biti i do koncepta, jednom sam probao Suzukija GSX 1000F, nista laksi, ali ako mrdnes uhom on vec lego u krivinu. :thumbup:
Stare mrcine sa zeljeznim ramom ... :D
vidis meni to fali ovdje, malo cik cak puteva, ovdje je samo pravac...nije mi uzivanje izac na auto put pa se jebavat sa kamionima ....prodje pored tebe vjetar te odnese...
kad govoris za zenski dio...moja neki dan kaze ej imaju susreti bajkera petak 13...ajmo...sta ba ...ajmo u julu meni se cini...
reko zeno ako cu ja sam da idem onda je ok ali da mi ti mjesas ko kvocka 150 km na auto putu....jok :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#98 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:vidis meni to fali ovdje, malo cik cak puteva, ovdje je samo pravac...nije mi uzivanje izac na auto put pa se jebavat sa kamionima ....prodje pored tebe vjetar te odnese...
kad govoris za zenski dio...moja neki dan kaze ej imaju susreti bajkera petak 13...ajmo...sta ba ...ajmo u julu meni se cini...
reko zeno ako cu ja sam da idem onda je ok ali da mi ti mjesas ko kvocka 150 km na auto putu....jok :D
Zato se na autoputevima voze Goldwingovi. Imas na njemu muziku,navigaciju, satelitsku antenu, frizider, sporet I ves-masinu, nema da te oduva sleeper. :lol:
Za takve terene su debeli chopperi zakon ... zavalis se, noge na komande, razmotas burek, mezu i laganini ... samo nema brzine ... :sad:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#99 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:vidis meni to fali ovdje, malo cik cak puteva, ovdje je samo pravac...nije mi uzivanje izac na auto put pa se jebavat sa kamionima ....prodje pored tebe vjetar te odnese...
kad govoris za zenski dio...moja neki dan kaze ej imaju susreti bajkera petak 13...ajmo...sta ba ...ajmo u julu meni se cini...
reko zeno ako cu ja sam da idem onda je ok ali da mi ti mjesas ko kvocka 150 km na auto putu....jok :D
Zato se na autoputevima voze Goldwingovi. Imas na njemu muziku,navigaciju, satelitsku antenu, frizider, sporet I ves-masinu, nema da te oduva sleeper. :lol:
Za takve terene su debeli chopperi zakon ... zavalis se, noge na komande, razmotas burek, mezu i laganini ... samo nema brzine ... :sad:
vjeruj da nije toliko zastupljeno te vozenje po auto putevima, jebeno je kad treba da prodjes kamion ili kad on odluci da te obidje..djaba sto ti ides 110 km npr...on te prolazi jer je upalio cruise control na 120...treba mu par minuta da te obidje...sjetis se svog djetinstva...ma svega :D
moguce ako si negdje u americi pa vozis nekim mirnijim putevima..kod mene je svaki auto put ludnica zato vise vozim lokalnim putevima, mirnije, ljepse za voznju...ali dosadnom zato kazem da mi fali evropa
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#100 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote: vjeruj da nije toliko zastupljeno te vozenje po auto putevima, jebeno je kad treba da prodjes kamion ili kad on odluci da te obidje..djaba sto ti ides 110 km npr...on te prolazi jer je upalio cruise control na 120...treba mu par minuta da te obidje...sjetis se svog djetinstva...ma svega :D
moguce ako si negdje u americi pa vozis nekim mirnijim putevima..kod mene je svaki auto put ludnica zato vise vozim lokalnim putevima, mirnije, ljepse za voznju...ali dosadnom zato kazem da mi fali evropa
Trebas probat slalom uz i niz Bradinu i Ivan Sedlo, otprilike kao Man TT, samo u planinskom reljefu, ko ziv ko mrtav. :lol:
Krivine su gravirane 40 do 60 km/h, al' to kad krene jurnjava, skripa guma, svi vozaci se tu isprobavaju. Nizbrdo je zajebano, ima par kontranagiba, vuce te sila teze i dodatno ubrzava, ali kad krenes uzbrdo, dvije trake, svi polude ... trkaci na dva i cetiri tocka, ne znas ko je ludji. :D
Prvo pregled trkace staze:


... a onda malo voznje ... :thumbup:


Ovdje je cijela dionica od konjica do Saraj'va:


Srce mi zaigralo ... :D
Post Reply