Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#701 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Joj ljudi moji kako kod mene pada …..a ja se uspicio na motoru ko pjevac...al cu najebat danas :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#702 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

exliberal-ex wrote:Joj ljudi moji kako kod mene pada …..a ja se uspicio na motoru ko pjevac...al cu najebat danas :D
Svašta smo spremni pretrpiti za vozanje na motoru :mrgreen:
A koje su posljedice ? Znaćemo kada ostarimo i kada nas bolna koljena budu podsjećala na dane vozanja :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#703 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
exliberal-ex wrote:Joj ljudi moji kako kod mene pada …..a ja se uspicio na motoru ko pjevac...al cu najebat danas :D
Svašta smo spremni pretrpiti za vozanje na motoru :mrgreen:
A koje su posljedice ? Znaćemo kada ostarimo i kada nas bolna koljena budu podsjećala na dane vozanja :lol:
Pijesak u Ulcinju izvlaci reumu, samo se zatrpas i cekas ... ode samo. :thumbup:
User avatar
Spear
Posts: 270
Joined: 01/07/2011 20:27
Location: in your head

#704 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Spear »

Pozdrav ljudi. Evo da malo aktiviram temu i da se posavjetujem, znam da ovdje ima dobrih znalaca.

Ja zadnjih 10-12 godina maštam o motoru ali nikako da napravim taj korak.
Uvijek je nešto preče, ili se nema para, ili ima drugih prioriteta, ili nešto treće.

Ali želja za motorom nikad nije prestala i mislim da trebam prestati razmišljati i just fucking do it!

Položio sam za motor prije par godina i to mi je i jedino iskustvo sa motorom. Ništa nisam vozio ni prije ni poslije, samo auto skola 150 cc.

Treba mi "motor za početnike", da osjećam da je lagan, manevrljivi. Također ne bi nešto prestaro, daj da je barem 2005 ili nešto. Da dajem 5000 na motor star 20 godina zvuci mi nekako besmisleno.

Volio bi da me sve izađe 5000 KM - znaci i motor i oprema, registracija šta već. Mogu malo preći ako je baš motor iz snova.

Ne zanima me gas do daske vidi kako lezim u krivini kume stil. Jednostavno volim motore, volim putovati.

Najviše bi volio Ninju 250/300. Znate li nekog da prodaje, imate li koju za preporučiti?

Zašto Ninja 250? Zato što je dovoljno mala i laka da ja imam vjeru u sebe da mogu vladati njom a opet nije smetalo da ću biti ugrožen u saobraćaju. Ako imate preporučiti druge motore koji se uklapaju u te parametre slobodno pišite.

A motor će se koristiti za neke vikend turice za moj ćeif, meditativno. al naravno biće i gradske vožnje po potrebi, kafica, posao.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#705 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by mali Ninja »

Meni svi stariji od 20 godina na tim nalim erovima izgledaju smijesno...

Radije vidi nekog zekana ili nekog drugog nakeda ne ispod 650ccm...
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#706 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by bilic »

mali Ninja wrote:Meni svi stariji od 20 godina na tim nalim erovima izgledaju smijesno...

Radije vidi nekog zekana ili nekog drugog nakeda ne ispod 650ccm...
I ja isto mislim .
Uzmi makar 500 ccm motor .
Oni su ti taman. Ovak9 neštoo
.
Kawasaki er5 (3.950 KM)
https://www.olx.ba/r/35016553/3363
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#707 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Skuter 250 ili 300 ccm ok, ali sportak te kubikaze je bas za djecu ...

Bar 500 ccm. :thumbup:
User avatar
Spear
Posts: 270
Joined: 01/07/2011 20:27
Location: in your head

#708 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Spear »

Šta ste svi toliko popljuvali ninju 250? :-D

Jel subjektivno ili objektivno? Jeste imali priliku probati? Meni nije do ninje 250 zato što je sportski motor već što se moze uzeti 2010+godište za razumne pare a može opet i fino ići.

A iskreno nije mi ni do toga šta će mahala reći, motor uzimam sebi.

Sa druge strane, kako vam se čine ovi motori?

https://www.olx.ba/artikal/28981228/suz ... 50s-sv650/
https://www.olx.ba/artikal/35005165/yam ... -2007-god/
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#709 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Spear wrote:Šta ste svi toliko popljuvali ninju 250? :-D

Jel subjektivno ili objektivno? Jeste imali priliku probati? Meni nije do ninje 250 zato što je sportski motor već što se moze uzeti 2010+godište za razumne pare a može opet i fino ići.

A iskreno nije mi ni do toga šta će mahala reći, motor uzimam sebi.

Sa druge strane, kako vam se čine ovi motori?

https://www.olx.ba/artikal/28981228/suz ... 50s-sv650/
https://www.olx.ba/artikal/35005165/yam ... -2007-god/
Pa jer vozimo dugo motore pa navikli na velike mrcine. Meni je tesko ici sad ispod 1000 ccm, iz navike.

Ustvari si stoposto upravu, Ninja 250 je jako praktican motor, ovdje u Aziji je vrh na ulici jer malo ko kupuje velike motore.
Ali to je gradski motor, nije praktican za putovanja sa partnericom i prtljagom. I vizuelno je za mlade decke, sad ne znamo koliko imas godina, ali ako si stariji od 30 u verziji 250 ccm ja bih radije isao na nekog cool nakeda ili offroada. Cak i choppera mada u verziji V motora 250 ccm daje jako malo snage.

Ja bih ipak prije uzeo Suzukija iz ove ponude, dovoljno jak za putovanja sa partnericom i tegljenja torbi, dovoljno lagan za grada ... a ova Yamaha mi izgleda strasno zabavan motor za offroad voznju.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#710 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by mali Ninja »

Gdje zalijepiti acc uredjaj na nakedu, moze li sa tanka ocitati?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#711 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

mali Ninja wrote:Gdje zalijepiti acc uredjaj na nakedu, moze li sa tanka ocitati?
Sta je to?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#712 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by mali Ninja »

Ramzess Veliki wrote:
mali Ninja wrote:Gdje zalijepiti acc uredjaj na nakedu, moze li sa tanka ocitati?
Sta je to?
Onaj uredjaj za autoceste sto punis i prolazis...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#713 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Ja odoh sad da se malo provozam...imam osjecaj da ce ovo biti zadnja voznja ove godine....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#714 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

mali Ninja wrote:
Ramzess Veliki wrote:
mali Ninja wrote:Gdje zalijepiti acc uredjaj na nakedu, moze li sa tanka ocitati?
Sta je to?
Onaj uredjaj za autoceste sto punis i prolazis...
Pa ako cesce prolazis, jeftinije ti je montirati motornu pilu u visini letve ... :lol:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#715 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

exliberal-ex wrote:Ja odoh sad da se malo provozam...imam osjecaj da ce ovo biti zadnja voznja ove godine....
Ja sam isto mislio, ali izgleda da nam je i iduci vikend dobar za voznje :thumbup:
U sustini, prva ozbiljna kisa kada padne, ide drastican pad temperature i motor pod ceradu
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#716 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by mali Ninja »

klixoris wrote:
exliberal-ex wrote:Ja odoh sad da se malo provozam...imam osjecaj da ce ovo biti zadnja voznja ove godine....
Ja sam isto mislio, ali izgleda da nam je i iduci vikend dobar za voznje :thumbup:
U sustini, prva ozbiljna kisa kada padne, ide drastican pad temperature i motor pod ceradu
Vise sam presao u oktobru nego u julu, moglo bi biti jos finog vremena, cerada ce sacekati :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#717 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Sad kad zamre tema sa prvim snijegom kao svake godine ... :sad:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#718 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Neće valjda. Ionako nas puno ima čudo jedno :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#719 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

dadoka84 wrote:Neće valjda. Ionako nas puno ima čudo jedno :D
realno je ocekivat da ce zamrijet do marta ....onda ce ponovo biti :-)
moram se nakanit pa skinut bateriju i novi pokrivac za motor uzet jer mi se stari zaljepio za auspuh .
nego jel vi promjenite ulje na jesen ili proljece...ja sam uvijek na proljece mjenjao al neki dan slusam tipa kaze bolje pred zimu?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#720 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:
dadoka84 wrote:Neće valjda. Ionako nas puno ima čudo jedno :D
realno je ocekivat da ce zamrijet do marta ....onda ce ponovo biti :-)
moram se nakanit pa skinut bateriju i novi pokrivac za motor uzet jer mi se stari zaljepio za auspuh .
nego jel vi promjenite ulje na jesen ili proljece...ja sam uvijek na proljece mjenjao al neki dan slusam tipa kaze bolje pred zimu?
Ja pred zimu, moj mehanicar mi je objasnio da nakon sto se motor hladi sve one sitne cestice zeljeza sa klipova se pocnu taloziti na dnu i mogu praviti probleme, tako da je bolje da se ulje ispusti pred zimovanje i to nakon voznje, da ulje povuce svu prljavstinu, i da motor zimuje sa cistim uljem.
Sta jos on savjetuje je da se nakon ispustanja ulja motor "propere" dizelom, i tek nakon toga naspe cisto ulje.

Imao sam slucaj kad mi se palila crvena lampica od motora kad god zavrnem jaci gas ... svi drugi su govorili moze biti od ... do mijenjanja motora ... kaze on najvjerovatnije kruskica ima kratak spoj, hajde da vidimo - i propere masinu sa dizelom - nadje spenu zalijepila se za kruskicu. :thumbup:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#721 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Ja najčešće od svih mijenjam ulje. Kod mene je 2t :D
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#722 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

Što skidate bateriju tokom zime? Što se tiče ulja, meni opet majstor u Yamahi savjetuje da sačekam proljeće pa da onda promijenim sve filtere i ulje u motoru i mjenjaču. A po uputstvu za upotrebu, proizvođač savjetuje da se nakon sezone nalije kašičica motornog ulja u ležište svjećice, zatim da se vrati svjećica i pokuša se startati motor par puta, kako bi ulje obložilo zidove cilindra i uljem namazati kablove i kontrole ručica. Ništa više niti manje.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#723 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

exliberal-ex wrote:
dadoka84 wrote:Neće valjda. Ionako nas puno ima čudo jedno :D
realno je ocekivat da ce zamrijet do marta ....onda ce ponovo biti :-)
moram se nakanit pa skinut bateriju i novi pokrivac za motor uzet jer mi se stari zaljepio za auspuh .
nego jel vi promjenite ulje na jesen ili proljece...ja sam uvijek na proljece mjenjao al neki dan slusam tipa kaze bolje pred zimu?
Ja uvijek mijenjam na proljece. Zimi se nahvata kondenz i bezveze kontaminira ulje, posebno ako povremeno palis motor. Treba ipak znati i da zivotni vijek ulja pocinje teci od momenta prvog paljenja motora sa novim uljem, odnosno njegovog zagrijavanja. Hemijske komponente u ulju rade svoje, isto kao i sa gumama
Ovo pranje motora dizelom necu previse komentarisati, osim sto cu reci da su to ljudi radili na starinskim masinama koje su imale ogromne tolerancije i dok je dizel bio dosta "masniji", sto sad nije ni blizu (zbog svih euro normi). Danas ce samo lud covjek ili neznalica to uraditi na modernijem motoru...
Ako hoces da "operes" motor, naspi jeftinije ulje i filter, provozaj par stotina km, ispusti i zamijeni sa kvalitetnim uljem i filterom
TheGodfather001 wrote:Što skidate bateriju tokom zime? Što se tiče ulja, meni opet majstor u Yamahi savjetuje da sačekam proljeće pa da onda promijenim sve filtere i ulje u motoru i mjenjaču. A po uputstvu za upotrebu, proizvođač savjetuje da se nakon sezone nalije kašičica motornog ulja u ležište svjećice, zatim da se vrati svjećica i pokuša se startati motor par puta, kako bi ulje obložilo zidove cilindra i uljem namazati kablove i kontrole ručica. Ništa više niti manje.
Baterija se skida da ne crkne od zime. Najbolje je skinuti i drzati negdje na toplom, pozeljno zakaciti na pametni punjac koji je malo prazni pa puni i tako odrzava u zivotu. Neki ljudi ne vade bateriju, ali nakace taj punjac na bateriju (ako imaju struju u garazi) i tako drze cijelu zimu
To sipanje ulja u cilindre je "old school" nacin konzerviranja motora i obicno se samo naspe ulje i ne pokusava paliti motor sa svjecicama (zalije ti ulje i zamasti svjecice). Ulje se razlije preko klipa i do karika i tako sprecava da ti se karika zavari za cilindar - sto narod kaze "zakuje motor"
Da ce cilindri ostati podmazani vjecno, nece, ulje se slijeva nazad u karter, pa se tako lagano i cilindri suse.
Ako zelis podmazane cilindre, bolje ti je povremeno zaverglati motor par krugova bez svjecica (da uljna pumpa provrti ulje kroz motor i nasprica cilidre i ostale komponente u motoru)
Sve u svemu, obje ove varijante su po meni pretjerivanje jer se ipak radi o zimskom snu od par mjeseci, a ne par godina :thumbup:

Ja licno upalim motor svakih par sedmica, provozam kratko po mahali ako nije prehladno i zatrpano snijegom, a dok su minusi drzim ga na pametnom punjacu. Na proljece napravim full servis, novi filteri, ulje, gume i gas :thumbup:
Last edited by klixoris on 01/11/2019 14:11, edited 2 times in total.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#724 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

@klixoris - hvala na detaljnom pojašnjenju. Prethodni motor uopšte nisam tako konzervirao. Jedino što sam radio da naspem gorivo do čepa, ispod guma podmetnem stiropol, i namažem mašinskim uljem spojeve na ručkama. Na Yamahi traže kao zahtjevnije održavanje. A za bateriju mi nema smisla, jer bih trebao rastaviti komplet prednji dio da dođem do baterije. Naručio sam Alia neki Foxsur pametni punjač pa ću vidjeti nekako samo da kontakte proguram ispod poklopca. Doduše, u garaži mi je uvijek temperatura minimalno 10C iznad vanjske... Palim motor svake sedmice.
I misliš da ne trebam se zezati sa sipanjem motornog ulja u grlo svjećice? Motor prešao 5800km.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#725 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

TheGodfather001 wrote:@klixoris - hvala na detaljnom pojašnjenju. Prethodni motor uopšte nisam tako konzervirao. Jedino što sam radio da naspem gorivo do čepa, ispod guma podmetnem stiropol, i namažem mašinskim uljem spojeve na ručkama. Na Yamahi traže kao zahtjevnije održavanje. A za bateriju mi nema smisla, jer bih trebao rastaviti komplet prednji dio da dođem do baterije. Naručio sam Alia neki Foxsur pametni punjač pa ću vidjeti nekako samo da kontakte proguram ispod poklopca. Doduše, u garaži mi je uvijek temperatura minimalno 10C iznad vanjske... Palim motor svake sedmice.
I misliš da ne trebam se zezati sa sipanjem motornog ulja u grlo svjećice? Motor prešao 5800km.
Ma jok ba, kakvo sipanje ulja, samo ces usvinjiti svjecice i masinu. To se radi za pravo dugo konzerviranje. Npr kada znas da motoru neces prici (dakle ni upaliti) bar godinu dana
Gorivo do cepa obavezno ako ti je metalni rezervoar (da ne hrdza zbog kondenza), a ako ti je plasticni rezervoar, ne moras ni to.
Ako mozes podici motor na stendere, to bi bilo pozeljno
Ne moras paliti svake sedmice, dovoljno svake 3-4, pustis da upali ventilator 2-3 puta i to je to. :thumbup:
Post Reply