Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Podforum za motocikliste...
Post Reply
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#726 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

klixoris wrote:
TheGodfather001 wrote:@klixoris - hvala na detaljnom pojašnjenju. Prethodni motor uopšte nisam tako konzervirao. Jedino što sam radio da naspem gorivo do čepa, ispod guma podmetnem stiropol, i namažem mašinskim uljem spojeve na ručkama. Na Yamahi traže kao zahtjevnije održavanje. A za bateriju mi nema smisla, jer bih trebao rastaviti komplet prednji dio da dođem do baterije. Naručio sam Alia neki Foxsur pametni punjač pa ću vidjeti nekako samo da kontakte proguram ispod poklopca. Doduše, u garaži mi je uvijek temperatura minimalno 10C iznad vanjske... Palim motor svake sedmice.
I misliš da ne trebam se zezati sa sipanjem motornog ulja u grlo svjećice? Motor prešao 5800km.
Ma jok ba, kakvo sipanje ulja, samo ces usvinjiti svjecice i masinu. To se radi za pravo dugo konzerviranje. Npr kada znas da motoru neces prici (dakle ni upaliti) bar godinu dana
Gorivo do cepa obavezno ako ti je metalni rezervoar (da ne hrdza zbog kondenza), a ako ti je plasticni rezervoar, ne moras ni to.
Ako mozes podici motor na stendere, to je pozeljno (da ne deformises gume od stajanja)
Ne moras paliti svake sedmice, dovoljno svake 3-4 da upali ventilator 2-3 puta i to je to. :thumbup:
Ma čim stabilno vrijeme krene u feb/martu ja ga već vozim :D Plastični je rezervoar, a nasut je do grla. Štendere nemam, ali bih mogao improvizirati malo sa nekim materijalima. Ne znam da li postoje štenderi za X-max...
Hvala druže puno na savjetima. :thumbup: :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#727 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

TheGodfather001 wrote: Ma čim stabilno vrijeme krene u feb/martu ja ga već vozim :D Plastični je rezervoar, a nasut je do grla. Štendere nemam, ali bih mogao improvizirati malo sa nekim materijalima. Ne znam da li postoje štenderi za X-max...
Hvala druže puno na savjetima. :thumbup: :D
Ima li X-Max onu centralnu nogaru ko ostali skuteri ? Ako ima, dignes ga na tu nogaru i to je to, ne treba ti stender
Nista za savjet, tu smo da se pomazemo :thumbup:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#728 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

klixoris wrote:
TheGodfather001 wrote: Ma čim stabilno vrijeme krene u feb/martu ja ga već vozim :D Plastični je rezervoar, a nasut je do grla. Štendere nemam, ali bih mogao improvizirati malo sa nekim materijalima. Ne znam da li postoje štenderi za X-max...
Hvala druže puno na savjetima. :thumbup: :D
Ima li X-Max onu centralnu nogaru ko ostali skuteri ? Ako ima, dignes ga na tu nogaru i to je to, ne treba ti stender
Nista za savjet, tu smo da se pomazemo :thumbup:
Ima, centralna velika nogara. Nju sam dobro podmazao na spojevima sa Wurth litijum masti...i stavio kartone ispod guma.
Moramo neki susret ili turu organizovati na proljeće aBd :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#729 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

TheGodfather001 wrote:
klixoris wrote:
TheGodfather001 wrote: Ma čim stabilno vrijeme krene u feb/martu ja ga već vozim :D Plastični je rezervoar, a nasut je do grla. Štendere nemam, ali bih mogao improvizirati malo sa nekim materijalima. Ne znam da li postoje štenderi za X-max...
Hvala druže puno na savjetima. :thumbup: :D
Ima li X-Max onu centralnu nogaru ko ostali skuteri ? Ako ima, dignes ga na tu nogaru i to je to, ne treba ti stender
Nista za savjet, tu smo da se pomazemo :thumbup:
Ima, centralna velika nogara. Nju sam dobro podmazao na spojevima sa Wurth litijum masti...i stavio kartone ispod guma.
Moramo neki susret ili turu organizovati na proljeće aBd :D
A ti ga vec konzervirao ?
Ja se jos vozim :mrgreen:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#730 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

Neki dan krenuo na posao, 2C ujutro, nespremno sam dočekao vožnju, čajeve čitav dan pio da dođem sebi... Skontam da je MOŽDA vrijeme za konzerviranje :D Nisam načisto da neće pasti još neka vožnjica ako bude suNcEta :D
Voziš li ujutro ili kad ugrije u toku dana?
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#731 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

pozdrav ljudi, evo honda se priblizila brojci od 1000km. nisam imao prilike da vozim vise, posao mi je oduzeo vrijeme i vikende dok je bilo sunca, sad se smrzavam na ovoj hladnoci, al sta me briga :).

nego, jeste li servisirali motor u hadzicima, rekose mi da ima tamo servis koji se zove OMS. znate li o kome se radi, kakva su iskustva?
takodjer, koje ulje/sprej za lanac uzeti?

sto se tice zimskog sna, motor mi je u garazi u kojoj je kako neko rece uvijek za 10 stepeni toplije nego vani. vjerujem da nece biti nekih problema.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#732 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

TheGodfather001 wrote:Neki dan krenuo na posao, 2C ujutro, nespremno sam dočekao vožnju, čajeve čitav dan pio da dođem sebi... Skontam da je MOŽDA vrijeme za konzerviranje :D Nisam načisto da neće pasti još neka vožnjica ako bude suNcEta :D
Voziš li ujutro ili kad ugrije u toku dana?
Ujutro, na posao, i sa posla po mraku :mrgreen:
Nadam se jos jednom vikendu za opaliti kakvu oprostajnu vanjsku voznju, mada sam i to odradio prosli vikend (nakucao 700 km za 2 dana :mrgreen: )
r_faruk wrote:pozdrav ljudi, evo honda se priblizila brojci od 1000km. nisam imao prilike da vozim vise, posao mi je oduzeo vrijeme i vikende dok je bilo sunca, sad se smrzavam na ovoj hladnoci, al sta me briga :).

nego, jeste li servisirali motor u hadzicima, rekose mi da ima tamo servis koji se zove OMS. znate li o kome se radi, kakva su iskustva?
takodjer, koje ulje/sprej za lanac uzeti?

sto se tice zimskog sna, motor mi je u garazi u kojoj je kako neko rece uvijek za 10 stepeni toplije nego vani. vjerujem da nece biti nekih problema.
Ako se ne varam, ti si novu kupio ? Zar nema ovlasteni servis gdje mozes to odraditi ? Kako ces za garanciju ako ti sam ili kod nekog drugog odradis servis ?
Za ulje ti mogu preporuciti Silkolene Pro 4 Plus, ovlasteni distributer je Index na Stupu, preko puta Wisa-e. Sto se sprejeva z alanac tice, Motul, Castrol, Repsol, sta ti naleti. Ja sam koristio S100 sprej, ali to ima kupiti samo vani
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#733 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

ova firma gdje sam kupio motor mi je predlozila taj servis... kazu nema problema za garanciju, mene samo zanimalo kakva su vasa iskustva sa njima
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#734 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

klixoris wrote:
TheGodfather001 wrote:Neki dan krenuo na posao, 2C ujutro, nespremno sam dočekao vožnju, čajeve čitav dan pio da dođem sebi... Skontam da je MOŽDA vrijeme za konzerviranje :D Nisam načisto da neće pasti još neka vožnjica ako bude suNcEta :D
Voziš li ujutro ili kad ugrije u toku dana?
Ujutro, na posao, i sa posla po mraku :mrgreen:
Nadam se jos jednom vikendu za opaliti kakvu oprostajnu vanjsku voznju, mada sam i to odradio prosli vikend (nakucao 700 km za 2 dana :mrgreen: )
Svaka ti dala :D gdje si ga pržio? koja je mašina kod tebe kad kucaš 700km za 2 dana?? ja utrnem nakon 80 kilometara :)
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#735 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

r_faruk wrote:ova firma gdje sam kupio motor mi je predlozila taj servis... kazu nema problema za garanciju, mene samo zanimalo kakva su vasa iskustva sa njima
Nermin iz OMS dobar majstor. Kolega vozi Yamahu kod njega na servis, a dijelove nabavlja u ovlaštenom iz Bijeljine.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#736 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

TheGodfather001 wrote:
r_faruk wrote:ova firma gdje sam kupio motor mi je predlozila taj servis... kazu nema problema za garanciju, mene samo zanimalo kakva su vasa iskustva sa njima
Nermin iz OMS dobar majstor. Kolega vozi Yamahu kod njega na servis, a dijelove nabavlja u ovlaštenom iz Bijeljine.

:thumbup:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#737 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

TheGodfather001 wrote:
klixoris wrote:
TheGodfather001 wrote:Neki dan krenuo na posao, 2C ujutro, nespremno sam dočekao vožnju, čajeve čitav dan pio da dođem sebi... Skontam da je MOŽDA vrijeme za konzerviranje :D Nisam načisto da neće pasti još neka vožnjica ako bude suNcEta :D
Voziš li ujutro ili kad ugrije u toku dana?
Ujutro, na posao, i sa posla po mraku :mrgreen:
Nadam se jos jednom vikendu za opaliti kakvu oprostajnu vanjsku voznju, mada sam i to odradio prosli vikend (nakucao 700 km za 2 dana :mrgreen: )
Svaka ti dala :D gdje si ga pržio? koja je mašina kod tebe kad kucaš 700km za 2 dana?? ja utrnem nakon 80 kilometara :)
Benve je kod mene, R1200R (naked), 2016. godina. Za 4 sezone nakucao 50.000 km :mrgreen:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#738 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by TheGodfather001 »

klixoris wrote: Benve je kod mene, R1200R (naked), 2016. godina. Za 4 sezone nakucao 50.000 km :mrgreen:
Nisam ti u konkurenciji, ni do nogare :skoljka: :D svaka čast! Nema ljepšeg odmora za dušu (barem meni) nego kad se negdje "otisnem" pa čak i na mojoj yamahici :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#739 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
Ja uvijek mijenjam na proljece. Zimi se nahvata kondenz i bezveze kontaminira ulje, posebno ako povremeno palis motor. Treba ipak znati i da zivotni vijek ulja pocinje teci od momenta prvog paljenja motora sa novim uljem, odnosno njegovog zagrijavanja. Hemijske komponente u ulju rade svoje, isto kao i sa gumama
Ovo pranje motora dizelom necu previse komentarisati, osim sto cu reci da su to ljudi radili na starinskim masinama koje su imale ogromne tolerancije i dok je dizel bio dosta "masniji", sto sad nije ni blizu (zbog svih euro normi). Danas ce samo lud covjek ili neznalica to uraditi na modernijem motoru...
Ako hoces da "operes" motor, naspi jeftinije ulje i filter, provozaj par stotina km, ispusti i zamijeni sa kvalitetnim uljem i filterom
Nije mi ovo palo na pamet ... kad jednom i ja budem imao motor mladji od 95-te drzacu se ovoga. :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#740 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

Ja obicno mjenjam ulje na proljece .. sto se tice konzerviranja. Pun rezervoar, naspem onaj aditiv za gorivo skinem bateriju i ususkam ga do proljeca. Nesipam nista u cilindre pogotov ne u ulje.....kod mene poceo snijeg propadivat nema vise voznje
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#741 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Lako je vama da konzervirate kad imate motore ... sta cu ja konzervirat' ... :sad:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#742 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote: sta cu ja konzervirat' ... :sad:
Paprike, kupus, ajvar.... Winter is coming :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#743 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
Ramzess Veliki wrote: sta cu ja konzervirat' ... :sad:
Paprike, kupus, ajvar.... Winter is coming :mrgreen:
:shock:

Kakva zima na Ekvatoru ... ovo je jedino sigurno mjesto od Whitewalkera, a vi se cuvajte, Long Night dolazi ... :lol:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#744 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Ja se navozao u petak. Penjao se po trebevicu, zalazak sunca, ma ljepota. Danas me leđa ukočila, ko kakav dedo hodam. :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#745 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by drndalo »

dadoka84 wrote:Ja se navozao u petak. Penjao se po trebevicu, zalazak sunca, ma ljepota. Danas me leđa ukočila, ko kakav dedo hodam. :lol:
Taman da nick promijenis u: @dedo...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#747 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by Ramzess Veliki »

Evo odlucio sam se ... znaci Kawasaki Concours 1400 (GTR 1400) i ni jedan drugi. :thumbup:
Jes' da je tezi malo od konkurencije, cca 15-20 kg, ali je najbolje ocijenjen od stranice Bikez.com sa ocijenom 84.1 od mogucih 100, tako da sam sve dileme rijesio ... :D

Konkurencija je dobila sljedece ocijene (svi modeli su od 2006 do 2009 godine):
Yamaha FJR 1300 AS - 68.7
BMW K 1200 GT - 74.4
Honda Paneuropean - 66.3


Jos da se vratim da ga kupim. :lol:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#750 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote: 21/11/2019 05:18 Image
Ziva istina ! :thumbup:
Post Reply