Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1076 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

SAID5 wrote: 03/06/2020 18:52 Kakva je opcija za Jadranku, može li se preko grane na dva točka bez tih rezervacija i uplata smještaja online?
Mislim da ne moze. u HR samo uz "opravdanje"
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1077 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

pozdrav ljudi,
pokusavam da nadjem par informacija i KTM motorima u BiH. znate li da li postoji ovlasteni diler ktm motora ili se mora kupovati preko granice. koliko se uopste isplati kupovati u srbiji ili hrvatskoj pa uvoziti?
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1078 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

r_faruk wrote: 05/06/2020 09:30 pozdrav ljudi,
pokusavam da nadjem par informacija i KTM motorima u BiH. znate li da li postoji ovlasteni diler ktm motora ili se mora kupovati preko granice. koliko se uopste isplati kupovati u srbiji ili hrvatskoj pa uvoziti?
Nemaš ovdje nikoga da je ovlašten za KTM. I ja sam nedavno to tražio, ali jok. Davno nekad je bio F-AC (Ford centar), ali oni su propali...
Ima neka ekipa u BiH koja nema ni web stranicu nego samo FB i oni prodaju uglavnom KTM cross program, ali pitanje je koliko je to sada ovlašteno i kakve su tu kombinacije...
U HR imaš Viktor motorsport koji je ovlašten za KTM, ali dosta ljudi iz HR nije zadovoljno sa njim pa idu preko grane da kupuju KTM-ove... Ali oni su EU, pa i mogu birati po Evropi gdje će kupiti jer nema uvoznih peripetija... Nama se ne isplati, jer će te naši razguliti sa carinom, PDV-om, homologacijama itd...
Mozda jedino da vidis sa nekim spediterom da se kupi npr od nekog zastupnika u EU, pa da se drito preusmjeri u BiH. Znaci da se u EU ne placa PDV itd, nego da se to zavrsi ovdje, ali mislim da je i to cirkus
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1079 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

Heh, standardna prica dakle.
Ma volio bih naci veliki motor, i ako necu mijenjati jos par godina :), vazda nesto citam gledam. Ima fina yamaha super tenere 1200, a neki dan sam bas sjedio na tenere 700. Predobar za mene krakatog, ali ne volim ove cross varijante. Najvise bih volio naci hondu, ali i nju su smanjili. Nove afrike su nize od starih... naletim na ovaj ktm, bas visok....

U glavnom se visoki ljudi ne zale na yamahu super tenere. Ko zna mozda i ona bude sljedeca. Makar postoji zastupnik...
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1080 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

r_faruk wrote: 05/06/2020 10:58 Heh, standardna prica dakle.
Ma volio bih naci veliki motor, i ako necu mijenjati jos par godina :), vazda nesto citam gledam. Ima fina yamaha super tenere 1200, a neki dan sam bas sjedio na tenere 700. Predobar za mene krakatog, ali ne volim ove cross varijante. Najvise bih volio naci hondu, ali i nju su smanjili. Nove afrike su nize od starih... naletim na ovaj ktm, bas visok....

U glavnom se visoki ljudi ne zale na yamahu super tenere. Ko zna mozda i ona bude sljedeca. Makar postoji zastupnik...
Tenere 1200 je jako dobar motor. Od vlasnika cujem samo rijeci hvale, a nema ni nekih primjedbi na pouzdanost i kvarove :thumbup:
Sa KTM-om nikad ne znas. Moze biti masa kvarova i reklamacija, a mozes proci samo sa redovnim servisima. Ali za njegovu 1290 V-Twin masinu koju ugradjuju u Super Adventure i SuperDuke svi kazu da je prava zivotinja
Za krakate ljude je fina opcija i BMW GS 850 Adventure. Jako visok motor, dosta visi i od GS1200
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1081 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

klixoris wrote: 05/06/2020 11:07
Tenere 1200 je jako dobar motor. Od vlasnika cujem samo rijeci hvale, a nema ni nekih primjedbi na pouzdanost i kvarove :thumbup:
Sa KTM-om nikad ne znas. Moze biti masa kvarova i reklamacija, a mozes proci samo sa redovnim servisima. Ali za njegovu 1290 V-Twin masinu koju ugradjuju u Super Adventure i SuperDuke svi kazu da je prava zivotinja
Za krakate ljude je fina opcija i BMW GS 850 Adventure. Jako visok motor, dosta visi i od GS1200
Mislio sam otici na sajam u beograd ove godine pa malo bolje pogledati sve te motore, medjutim otkazan je zbog virusa. Al hajd, ima iduca godina. Svidja mi se i honda crosstourer, spominjao sam ga jednom, al sam ga vidio samo na slikama :), mada je skuplji za skoro 3000KM od tenere... i tezi za 40-50kg
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1082 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

Ja generalno nisam ljubitelj Yamahe (to stalno ponavljam, mozda sam i na ovoj temi :mrgreen: ), ali cinjenica je da je Yamaha u posljednjih par godina otkrila magicnu formulu i trenutno se najbolje pozicionirala na trzistu po pitanju odnosa kvalitete i cijene. Citava MT serija, od nakeda do sport tourera, adventure serija poput Tenere-a, skuteri - svi su se pokazali kao jako pouzdani, a za sasvim OK pare. Uglavnom, sta god odaberes od njihovih modela, mislim da neces pogrijesiti. E sada je samo stvar cemu ti vise naginjes, je li ne volis Yamahu (kao ja npr :mrgreen: ) ili mozda nema nesto sto trazis... Slatke su to muke, ta kupovina motora ;-)
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1083 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

klixoris wrote: 05/06/2020 14:33 Ja generalno nisam ljubitelj Yamahe (to stalno ponavljam, mozda sam i na ovoj temi :mrgreen: ), ali cinjenica je da je Yamaha u posljednjih par godina otkrila magicnu formulu i trenutno se najbolje pozicionirala na trzistu po pitanju odnosa kvalitete i cijene. Citava MT serija, od nakeda do sport tourera, adventure serija poput Tenere-a, skuteri - svi su se pokazali kao jako pouzdani, a za sasvim OK pare. Uglavnom, sta god odaberes od njihovih modela, mislim da neces pogrijesiti. E sada je samo stvar cemu ti vise naginjes, je li ne volis Yamahu (kao ja npr :mrgreen: ) ili mozda nema nesto sto trazis... Slatke su to muke, ta kupovina motora ;-)
ne volim yamahu :), volim hondu... nije da imam nekog iskustva pa da na osnovu njega donosim sud, ali jednostavno mi nekako nije to to. :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1084 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

r_faruk wrote: 05/06/2020 15:43 ne volim yamahu :), volim hondu... nije da imam nekog iskustva pa da na osnovu njega donosim sud, ali jednostavno mi nekako nije to to. :D
Apsolutno te razumijem, posto sam i sam hondoljubac, iako trenutno vozim swabu :mrgreen:
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1085 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

vozate li.... ovo se nevrijeme izgleda ne misli smirivati. ja do posla i kuci. uhvatila me kisica par puta, ali nisam se puno skvasio. kakva su kisna odjela? jeste li vozali u njima, koje kupiti i gdje? jel opet moram u Jevropu po opremu :-D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1086 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by klixoris »

Uspjela se u nedjelju provuci jedna voznjica do Mostara na palacinke u "Nidje veze" :mrgreen:

Kisno odijelo biras izmedju jednodijelnog i dvodijelnog. Jednodijelni je manje praktican za oblacenje, ali ce teze propustiti (bolji za putovanja). Dvodijelni je laksi za oblaciti, prakticniji za krace relacije i mozes kombinovati (npr ako ne pada kisa, a mokra cesta, obuces samo hlace da te ne prsce po nogama), ali prije i propusti. Kod biranja velicine vodi racuna o opremi koju nosis inace, jer odijelo navlacis preko jakne/hlaca
Vozio sam cesto u njima (dosta putujem na 2 tocka) i mrzim ih :mrgreen: Cesto sam znao pokisnuti do gaca, jer mi ga je toliko muka oblaciti :lol: Najinteresantnije je kada te kisa uhvati na foru i malo pokvasi, onda stanes i obuces preko toga odijelo, nastavis voziti, a ono ispod potpari kao u sauni :izet:

Ne moras u jevropu, ima nesto i po PIK-u https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=k ... jelo+motor
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1087 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

klixoris wrote: 09/06/2020 16:36 Uspjela se u nedjelju provuci jedna voznjica do Mostara na palacinke u "Nidje veze" :mrgreen:

Kisno odijelo biras izmedju jednodijelnog i dvodijelnog. Jednodijelni je manje praktican za oblacenje, ali ce teze propustiti (bolji za putovanja). Dvodijelni je laksi za oblaciti, prakticniji za krace relacije i mozes kombinovati (npr ako ne pada kisa, a mokra cesta, obuces samo hlace da te ne prsce po nogama), ali prije i propusti. Kod biranja velicine vodi racuna o opremi koju nosis inace, jer odijelo navlacis preko jakne/hlaca
Vozio sam cesto u njima (dosta putujem na 2 tocka) i mrzim ih :mrgreen: Cesto sam znao pokisnuti do gaca, jer mi ga je toliko muka oblaciti :lol: Najinteresantnije je kada te kisa uhvati na foru i malo pokvasi, onda stanes i obuces preko toga odijelo, nastavis voziti, a ono ispod potpari kao u sauni :izet:

Ne moras u jevropu, ima nesto i po PIK-u https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=k ... jelo+motor
Ja sam tak par puta isto tako pokisao...izgleda da ce kisa...ma mogu ja do kuce stici ko ce se zajebavat.
Dok nepokisnete na motoru nenznate sta znaci biti mokar i smrznut... :twisted: ...jos ako te bas uhvati pljusak a ti vozis preko 60...opali te ona kapljica kao da je od kamena
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1088 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Najviše sam se smrzao na motoru, pjevao pod kacigom da skrenem misli sa hladnoće. Od tada vazda nosim duge gaće i vjetrovku u pretincu. A najviše pokisao na biciklu. Gaće budu najviše mokre...
MMM1977
Posts: 4411
Joined: 15/07/2009 12:56

#1089 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by MMM1977 »

Pozdrav ekipa. Na motor nisam sjeo u životu a plan je da za godinu-dvije smanjim sa poslom i okrenem se uživanju u životu, što bi sigurno obuhvatilo i vozanje motorom po cijeloj Evropi u društvu supruge.

Pošto imam samo B kategoriju, šta je potrebno da bih mogao voziti kakvu ozbiljnu mašinu za ta krstarenja? Da na vrijeme krenem...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1090 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by mali Ninja »

MMM1977 wrote: 21/06/2020 21:00 Pozdrav ekipa. Na motor nisam sjeo u životu a plan je da za godinu-dvije smanjim sa poslom i okrenem se uživanju u životu, što bi sigurno obuhvatilo i vozanje motorom po cijeloj Evropi u društvu supruge.

Pošto imam samo B kategoriju, šta je potrebno da bih mogao voziti kakvu ozbiljnu mašinu za ta krstarenja? Da na vrijeme krenem...
Pa posto je takva situacija, polozi prvo A kategoriju, ja sam davno to polozio a dosta se promijenilo pa sad ne znam kako ide procedura.
Nakon polozenog ispita i dobijanja kategorije u vozacku trk po motor, ako u medjuvremenu nisi kupio kakvu masinu.
Kupi nekog turera pa prvo pregazi bosnu, pa se onda otisni u europu, taman ce i granice otvoriti... :D

Sretno.
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1091 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

MMM1977 wrote: 21/06/2020 21:00 Pozdrav ekipa. Na motor nisam sjeo u životu a plan je da za godinu-dvije smanjim sa poslom i okrenem se uživanju u životu, što bi sigurno obuhvatilo i vozanje motorom po cijeloj Evropi u društvu supruge.

Pošto imam samo B kategoriju, šta je potrebno da bih mogao voziti kakvu ozbiljnu mašinu za ta krstarenja? Da na vrijeme krenem...
Evo ja sam ti najsvjeziji ovdje. Polozio A kategoriju prosle godine u ova doba otprilike. Takodjer na motor nisam sjeo do obuke. Na obuci sam prvi put provozao motor i djelovalo mi je nekako prirodno... prilicno sam se dobro snasao. Uzeo sam nov motor i ne silazim sa njega... otkako je sezona pocela presao sam skoro 4000km, dobar dio od toga sa suprugom. Prosle godine sam presao svega 1000km jer mi je motor stigao pred kraj godine...

Izvadio ljekarsko uvjerenje, cipsova prijava i uplatio casove u auto skoli. Mozes uzeti puni i skraceni fond casova. Ja sam isao na puni.

Oduvijek sam volio sve sto ide na dva tocka, ali za motor nisam imao para... dok nisam poceo zaradjivati nisam ga mogao ni kupiti. Jedna od boljih odluka koje sam donio u zivotu :) ne zalim ni jedan fening koji sam potrosio na motor i opremu i gorivo i td. :)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1094 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by mali Ninja »

r_faruk wrote: 23/06/2020 09:45 znate li koja je ovo honda?

https://www.olx.ba/artikal/34337790/motocikl-honda/
Rd125 ja mislim.

Do mene, ovo je honda, mene asociralo na yamahicu koju sam jednom davno.vozio :)


A evo sad gledam malo po netu, honda ima ovakve modele cm custom, sad kubikaza moze biti i 250..
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1095 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

da da, taj je. neko ga je vec postavljao, samo nisam prepoznao zbog sjedista ;) hvala
User avatar
SAID5
Posts: 594
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#1096 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by SAID5 »

Kao da prolazi ova jesen :skoljka:
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1097 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by r_faruk »

SAID5 wrote: 24/06/2020 00:32 Kao da prolazi ova jesen :skoljka:
bas gledam prognozu, u narednih 15 dana sve sunce i 20% kise... mozda se i provozamo kao sto smo spominjali.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1098 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by dadoka84 »

Meni se razletio igličasti ležaj, pa iglica proletila kroz klip tj njegovom stranom i zabila se u glavu... srećom cilindar je netaknut. Radilica isto ok, nema lufta... Baš me obradovao.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1099 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by exliberal-ex »

dadoka84 wrote: 24/06/2020 22:50 Meni se razletio igličasti ležaj, pa iglica proletila kroz klip tj njegovom stranom i zabila se u glavu... srećom cilindar je netaknut. Radilica isto ok, nema lufta... Baš me obradovao.
morat ces promjenit kosuljicu cilindra i karike, nema sanse da nije napravila stetu negdje.....
( ustvari neznam dali motori imaju kosuljice na cilindrima ili ne....ispravite me ako grijesim.)
mozda sad nevidis ali ako vratis nazad i pocne ti pusit onda dupli posao
User avatar
SAID5
Posts: 594
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#1100 Re: Sta kupit', vozat' .... kol'ko para se istegnut' i valajl' cemu?

Post by SAID5 »

dadoka84 wrote: 24/06/2020 22:50 Meni se razletio igličasti ležaj, pa iglica proletila kroz klip tj njegovom stranom i zabila se u glavu... srećom cilindar je netaknut. Radilica isto ok, nema lufta... Baš me obradovao.
koju mašinu vozaš
Post Reply