Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#36426 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

muhafuca wrote: 02/12/2020 23:41
Hendrix wrote: 02/12/2020 23:36 Kako onda objasnjavas Melburn koji je sa 700+ slucajeva dnevno sada na nula slucajeva skoro mjesec dana nakon 2.5 mjeseca lockdowna? Ukucaj u google i vidi grafikon i onda reci da je lockdown ubleha.
zato sto im je ljeto i rekordne nikad vidjene vrucine.

kako je kod nas na ljeto bilo - u peak-u - jel havarija bila?

jedva se vjestacki odrzavala spika o koroni.

edit: evo ti od prije tri dana iz australije, tj kolike su vrucine

Image

Code: Select all

https://www.reddit.com/r/Wellthatsucks/comments/k31ttg/its_so_hot_in_australia_our_outdoor_lights_melted/
Kakvo ba ljeto... najvise slucajeva su imali tokom zimske sezone i krenuli s lockdownom koji je zavrsio prije pocetka ljeta, Melburn ima totalno drugaciju klimu od ostatka Australije, promjene 3 godisnja doba u jednom danu. Melburn prije tri dana nije presao ni 30 stepeni temperaturu.

Ljudi imaju nula slucajeva zadnjih mjesec dana a prije toga su imali par dnevno poslije lockdowna. I opet to nije dovoljno da ubjedi ljude da distanciranje fakat fercera?!?!


Summer (December – February)
Melbourne warms up in summer with mean temperatures between 14 - 25.3°C (57.2 - 77.5°F). These months are dry, with occasional hot spells that can last more than three days. Melbourne’s top temperatures are usually in January and February, when temperatures can occasionally soar past 30°C (86°F).
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#36427 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L u c i f e r »

Distanciranje ne fercera jer se virus siri 5G mrezom
Metnu aluminijsku kapu na glavu i ode na spavanje
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#36428 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

splinter wrote: 02/12/2020 10:26

Bilo je očekivano za RSV da će možda ove godine izostati. Imaju i neke studije za Australiju da se desila ista stvar.
RSV ima lipidni omotač kojeg oštećuje i obični sapun. Za razliku od Rhinovirusa.
Kako god očito su ove sve provedene mjere (pojačana higijena, distanca, on line nastava) imale pozitivnog učinka na suzbijanje cijelog niza respiratornih virusa.
Pa i mi smo ocekivali da ce biti manje ove godine, bas zbog mjera. Sreca u nesreci
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#36429 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by muhafuca »

Hendrix wrote: 03/12/2020 00:11
muhafuca wrote: 02/12/2020 23:41
Hendrix wrote: 02/12/2020 23:36 Kako onda objasnjavas Melburn koji je sa 700+ slucajeva dnevno sada na nula slucajeva skoro mjesec dana nakon 2.5 mjeseca lockdowna? Ukucaj u google i vidi grafikon i onda reci da je lockdown ubleha.
zato sto im je ljeto i rekordne nikad vidjene vrucine.

kako je kod nas na ljeto bilo - u peak-u - jel havarija bila?

jedva se vjestacki odrzavala spika o koroni.

edit: evo ti od prije tri dana iz australije, tj kolike su vrucine

Image

Code: Select all

https://www.reddit.com/r/Wellthatsucks/comments/k31ttg/its_so_hot_in_australia_our_outdoor_lights_melted/
Kakvo ba ljeto... najvise slucajeva su imali tokom zimske sezone i krenuli s lockdownom koji je zavrsio prije pocetka ljeta, Melburn ima totalno drugaciju klimu od ostatka Australije, promjene 3 godisnja doba u jednom danu. Melburn prije tri dana nije presao ni 30 stepeni temperaturu.

Ljudi imaju nula slucajeva zadnjih mjesec dana a prije toga su imali par dnevno poslije lockdowna. I opet to nije dovoljno da ubjedi ljude da distanciranje fakat fercera?!?!


Summer (December – February)
Melbourne warms up in summer with mean temperatures between 14 - 25.3°C (57.2 - 77.5°F). These months are dry, with occasional hot spells that can last more than three days. Melbourne’s top temperatures are usually in January and February, when temperatures can occasionally soar past 30°C (86°F).
i u Melburnu u ovo vrijeme varira izmedju 18 i 28 sto je pandan nasem pocetku i kraju ljeta, a i kod nas je u to vrijeme korona na aparatima bila i skoro da je nije ni bilo.

kod njih uz potpuni dugotrajan lockdown, malo bolji rezultat, ili cak isti ako gledash samo smrtne slucaje, jer su oni koliko toliko neki pokazatelj.

ni oni nisu 100% vjerodostojan pokazatelj, al hajde da se ne cjepidlaci.


brojevi "zarazenih" su svakako prica u prazno
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#36430 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Australija i Melburn su u lockdownu mjesecima... Cijeli kontinent je blokiran evo skoro pa godinu dana... Ljudi su isli u karantene ako prelaze iz grada u grad.

Svaki pokusaj protesta gradjana je ugušen od strane vlasti i policije... Radi 2..3 slucaja ljudi zatvore cijeli grad...

Jednostavno nenormalno ponašanje.
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#36431 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

muhafuca wrote: 03/12/2020 00:55
Hendrix wrote: 03/12/2020 00:11
Kakvo ba ljeto... najvise slucajeva su imali tokom zimske sezone i krenuli s lockdownom koji je zavrsio prije pocetka ljeta, Melburn ima totalno drugaciju klimu od ostatka Australije, promjene 3 godisnja doba u jednom danu. Melburn prije tri dana nije presao ni 30 stepeni temperaturu.

Ljudi imaju nula slucajeva zadnjih mjesec dana a prije toga su imali par dnevno poslije lockdowna. I opet to nije dovoljno da ubjedi ljude da distanciranje fakat fercera?!?!


Summer (December – February)
Melbourne warms up in summer with mean temperatures between 14 - 25.3°C (57.2 - 77.5°F). These months are dry, with occasional hot spells that can last more than three days. Melbourne’s top temperatures are usually in January and February, when temperatures can occasionally soar past 30°C (86°F).
i u Melburnu u ovo vrijeme varira izmedju 18 i 28 sto je pandan nasem pocetku i kraju ljeta, a i kod nas je u to vrijeme korona na aparatima bila i skoro da je nije ni bilo.

kod njih uz potpuni dugotrajan lockdown, malo bolji rezultat, ili cak isti ako gledash samo smrtne slucaje, jer su oni koliko toliko neki pokazatelj.

ni oni nisu 100% vjerodostojan pokazatelj, al hajde da se ne cjepidlaci.


brojevi "zarazenih" su svakako prica u prazno
Kako ba malo bolji rezultat... meni je prosto nevjerovatno da i pored svih pokazatelja ti opet kontriras?!?! Imali su 820 mrtvih od kojih je vrhunac bio upravo ljetos i onda su uveli hard lockdown i sve je spalo skoro na nulu... i mrtvi i zarazeni. Dakle sta ovde nije jasno? Kako definises "malo bolji rezultat" sa 820 mrtvih na nulu? Ili sa 700+ slucajeva dnevno na nulu?

Lockdown djeluje i tu nema neke suplje stvarno... druga je prica je li to ekonomski opravdano ali ja sam odgovarao na tvrdnju lika iznad da je lockdown ubleha. Nije ubleha i Melburn je neoboriv dokaz tome. To sto je Slovenija u klincu je dokaz da lockdown i nije tako strog kao sto pricaju i da se ljudi zajebavaju... a Melburn definitivno nije bio zajebancija i kad popushish kaznu od 10 milja za organizaciju rodjendana ili slicne manifestacije, razmislis dobro da li ces to uraditi.

Dakle ponavljam, ja tvrdim da lockdown kada se provede kako treba apsolutno zaustavlja sirenje virusa i smijesno je da se to kao mora dokazivati. Moralna validnost i ekonomsko opravdanje je druga stvar.
adsubzero
Posts: 3004
Joined: 08/02/2013 15:52

#36432 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Meni je apsolutno bizarno da se sa nekim moras raspravljati da li pravi lockdown funkcionise ili ne. :run:

Odakle ces pokupiti virus kad svi sjede po kucama KONSTANTNO?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#36433 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Hendrix wrote: 03/12/2020 02:33

Kako ba malo bolji rezultat... meni je prosto nevjerovatno da i pored svih pokazatelja ti opet kontriras?!?! Imali su 820 mrtvih od kojih je vrhunac bio upravo ljetos i onda su uveli hard lockdown i sve je spalo skoro na nulu... i mrtvi i zarazeni. Dakle sta ovde nije jasno? Kako definises "malo bolji rezultat" sa 820 mrtvih na nulu? Ili sa 700+ slucajeva dnevno na nulu?

Lockdown djeluje i tu nema neke suplje stvarno... druga je prica je li to ekonomski opravdano ali ja sam odgovarao na tvrdnju lika iznad da je lockdown ubleha. Nije ubleha i Melburn je neoboriv dokaz tome. To sto je Slovenija u klincu je dokaz da lockdown i nije tako strog kao sto pricaju i da se ljudi zajebavaju... a Melburn definitivno nije bio zajebancija i kad popushish kaznu od 10 milja za organizaciju rodjendana ili slicne manifestacije, razmislis dobro da li ces to uraditi.

Dakle ponavljam, ja tvrdim da lockdown kada se provede kako treba apsolutno zaustavlja sirenje virusa i smijesno je da se to kao mora dokazivati. Moralna validnost i ekonomsko opravdanje je druga stvar.
Cijela priča ovih kontraša je da sve što se radi na spečavanju zaraze nema smisla, jer ne funkcioniše ili ugrožava slobode, i zato ne treba ništa raditi. Zatvaranje očiju je najučinkovitija mjera i sasvim dovoljna za veliku većinu, jer sve dok neke lično ne dotakne, opasnost nije stvarna. A sve se propituje, sumnjiči, umanjuje, spinuje, od brojeva zaraženih, umrlih, sredstava prevencije, društvenih mjera itd. Pa je bilo: lažu za brojeve (ili su brojevi 10,20,50x veći), testovi se lažiraju/ne fukcionišu, plaćaju da se pišu da su umrli od korone, maska ne pomaže, virus se ne prenosi u restoranima, kafićima, kladionicama, tržnim, školama, smrtnost je mala kao kod gripe o,1% (u BiH bi postigli imunitet krda prije mjesec dana da je tako), eksperti pojma nemaju, lažu kada testiraju (ona priča nije se testirala, otišla po dijete pa joj javili da je pozitivna), lockdown ne funkcioniše, džaba je testirati i tražiti kontakte, da ne pričam o onim "pustite narod da živi", borba za slobode i sl.

Znači ništa što se radi na suzbijanju infekcije nema smisla, zato ne treba ništa raditi i treba pustiti sve da stihija nosi. Ja ne znam ko su ti ljudi, da li im je sve u životu predeterminisano pa se ne treba truditi ni u jednom smjeru, nego biće šta bude, pa šta ih motiviše da ustanu iz kreveta? Oni navijaju za virus, a ne za ljude.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#36434 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neki »

MUNAFIK wrote: 03/12/2020 01:04 Australija i Melburn su u lockdownu mjesecima... Cijeli kontinent je blokiran evo skoro pa godinu dana... Ljudi su isli u karantene ako prelaze iz grada u grad.

Svaki pokusaj protesta gradjana je ugušen od strane vlasti i policije... Radi 2..3 slucaja ljudi zatvore cijeli grad...

Jednostavno nenormalno ponašanje.
Melbourne je izašao iz lockdown-a prije mjesec dana i za tih mjesec dana nisu imali ni jedan novi slučaj iako svakodnevno testiraju cca 20 000 stanovnika grada...velik uspjeh ako uzmeš u obzir da su u avgustu imali preko 700 slučajeva dnevno.
Njima se lockdown isplatio, ali treba uzeti u obzir da je njihov primjer neprimjenjiv bilo gdje u Evropi
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#36435 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

I ne treba ništa raditi. Zašto silne pare izdvajamo za zdravstveni sistem? Da bi nas zatvorili a oni gladili m**a?

Svim ljekarima i kompletnom zdravstvenom sistemu u opisu posla su i vanredne situacije kao što su epidemije. Sami su izabrali poziv i dobro su za to plaćeni i nek se nose sa tim. Mene kao pojedinca zaboli nešto što su oni pred kolapsom. Dokle god ih plaćam ne interesuje me koliko posla imaju, koliko "pate", koliko nisu bili kući, koliko rade dežure.

Jednostavno ne zanima me jer za sve što rade, dobro su plaćeni od mog novca.

Ako žele da glade m**a, onda fino nek nas zatvore ali nek ne traže da izdvajam novac za zdravstveno.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#36436 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Kakva je to priča, valjda sebe štitiš od virusa a ne zdravstveni sistem?

Koliko vidim naš zdravstveni sistem ovakav kakav je funcioniše bez problema, ali ljudi masovno kupe zarazu i umiru. Sad smo 10. na svjetskoj ljestvici, uspjeh je to, a i dalje napredujemo. :roll:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#36437 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

daddy-kool wrote: 03/12/2020 08:18
Hendrix wrote: 03/12/2020 02:33

Kako ba malo bolji rezultat... meni je prosto nevjerovatno da i pored svih pokazatelja ti opet kontriras?!?! Imali su 820 mrtvih od kojih je vrhunac bio upravo ljetos i onda su uveli hard lockdown i sve je spalo skoro na nulu... i mrtvi i zarazeni. Dakle sta ovde nije jasno? Kako definises "malo bolji rezultat" sa 820 mrtvih na nulu? Ili sa 700+ slucajeva dnevno na nulu?

Lockdown djeluje i tu nema neke suplje stvarno... druga je prica je li to ekonomski opravdano ali ja sam odgovarao na tvrdnju lika iznad da je lockdown ubleha. Nije ubleha i Melburn je neoboriv dokaz tome. To sto je Slovenija u klincu je dokaz da lockdown i nije tako strog kao sto pricaju i da se ljudi zajebavaju... a Melburn definitivno nije bio zajebancija i kad popushish kaznu od 10 milja za organizaciju rodjendana ili slicne manifestacije, razmislis dobro da li ces to uraditi.

Dakle ponavljam, ja tvrdim da lockdown kada se provede kako treba apsolutno zaustavlja sirenje virusa i smijesno je da se to kao mora dokazivati. Moralna validnost i ekonomsko opravdanje je druga stvar.
Cijela priča ovih kontraša je da sve što se radi na spečavanju zaraze nema smisla, jer ne funkcioniše ili ugrožava slobode, i zato ne treba ništa raditi. Zatvaranje očiju je najučinkovitija mjera i sasvim dovoljna za veliku većinu, jer sve dok neke lično ne dotakne, opasnost nije stvarna. A sve se propituje, sumnjiči, umanjuje, spinuje, od brojeva zaraženih, umrlih, sredstava prevencije, društvenih mjera itd. Pa je bilo: lažu za brojeve (ili su brojevi 10,20,50x veći), testovi se lažiraju/ne fukcionišu, plaćaju da se pišu da su umrli od korone, maska ne pomaže, virus se ne prenosi u restoranima, kafićima, kladionicama, tržnim, školama, smrtnost je mala kao kod gripe o,1% (u BiH bi postigli imunitet krda prije mjesec dana da je tako), eksperti pojma nemaju, lažu kada testiraju (ona priča nije se testirala, otišla po dijete pa joj javili da je pozitivna), lockdown ne funkcioniše, džaba je testirati i tražiti kontakte, da ne pričam o onim "pustite narod da živi", borba za slobode i sl.

Znači ništa što se radi na suzbijanju infekcije nema smisla, zato ne treba ništa raditi i treba pustiti sve da stihija nosi. Ja ne znam ko su ti ljudi, da li im je sve u životu predeterminisano pa se ne treba truditi ni u jednom smjeru, nego biće šta bude, pa šta ih motiviše da ustanu iz kreveta? Oni navijaju za virus, a ne za ljude.
Za mladje od 40 je smrtnost manja od 0.1%. I neko mladji od 40 treba ostati bez posla, prijatelja, psihicki oboljeti jer ima sanse da se zarazi 1% i sanse da umre 0.1% ako se i zarazi. Ima smisla da se radi na suzbijanju infekcije, ali ako im je najbolje sto mogu reci "ostanite kuci" popišam im se ja na nauku i na sve njihove strucne radove.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#36438 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

MUNAFIK wrote: 03/12/2020 01:04 Australija i Melburn su u lockdownu mjesecima... Cijeli kontinent je blokiran evo skoro pa godinu dana... Ljudi su isli u karantene ako prelaze iz grada u grad.

Svaki pokusaj protesta gradjana je ugušen od strane vlasti i policije... Radi 2..3 slucaja ljudi zatvore cijeli grad...

Jednostavno nenormalno ponašanje.
Pa to je sasvim normalno u ocima ovih panicara koji ne izlaze iz podruma od marta, cak i prizeljkuju i kod nas takav scenarij. Je li ti na prosloj stranici onaj lik digao frku jer je klizaliste na otvorenom napravljeno na Skenderiji. Kakvi li su to ljudi koji prizeljkuju represivne mjere i koji ne zele da izadju i imaju koliko toliko normalan zivot. Jebe se njih sto desetine hiljada ljudi ostalo bez posla u BIH, sto je nasilje u porodicama haos skocilo, sto su ljudi pishicki otisli, sto nas ceka godine i godine ekonomskog oporavka od ovoga. Ne znam samo je li ih stvarno strah virusa ili imaju psihickih problema pa im daje neku vrstu radosti sto niko ne moze izlaziti vani i druziti se, vjerovatno kao sto ni oni to ne rade citav zivot.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#36439 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Trappist wrote: 03/12/2020 09:19
daddy-kool wrote: 03/12/2020 08:18
Hendrix wrote: 03/12/2020 02:33

Kako ba malo bolji rezultat... meni je prosto nevjerovatno da i pored svih pokazatelja ti opet kontriras?!?! Imali su 820 mrtvih od kojih je vrhunac bio upravo ljetos i onda su uveli hard lockdown i sve je spalo skoro na nulu... i mrtvi i zarazeni. Dakle sta ovde nije jasno? Kako definises "malo bolji rezultat" sa 820 mrtvih na nulu? Ili sa 700+ slucajeva dnevno na nulu?

Lockdown djeluje i tu nema neke suplje stvarno... druga je prica je li to ekonomski opravdano ali ja sam odgovarao na tvrdnju lika iznad da je lockdown ubleha. Nije ubleha i Melburn je neoboriv dokaz tome. To sto je Slovenija u klincu je dokaz da lockdown i nije tako strog kao sto pricaju i da se ljudi zajebavaju... a Melburn definitivno nije bio zajebancija i kad popushish kaznu od 10 milja za organizaciju rodjendana ili slicne manifestacije, razmislis dobro da li ces to uraditi.

Dakle ponavljam, ja tvrdim da lockdown kada se provede kako treba apsolutno zaustavlja sirenje virusa i smijesno je da se to kao mora dokazivati. Moralna validnost i ekonomsko opravdanje je druga stvar.
Cijela priča ovih kontraša je da sve što se radi na spečavanju zaraze nema smisla, jer ne funkcioniše ili ugrožava slobode, i zato ne treba ništa raditi. Zatvaranje očiju je najučinkovitija mjera i sasvim dovoljna za veliku većinu, jer sve dok neke lično ne dotakne, opasnost nije stvarna. A sve se propituje, sumnjiči, umanjuje, spinuje, od brojeva zaraženih, umrlih, sredstava prevencije, društvenih mjera itd. Pa je bilo: lažu za brojeve (ili su brojevi 10,20,50x veći), testovi se lažiraju/ne fukcionišu, plaćaju da se pišu da su umrli od korone, maska ne pomaže, virus se ne prenosi u restoranima, kafićima, kladionicama, tržnim, školama, smrtnost je mala kao kod gripe o,1% (u BiH bi postigli imunitet krda prije mjesec dana da je tako), eksperti pojma nemaju, lažu kada testiraju (ona priča nije se testirala, otišla po dijete pa joj javili da je pozitivna), lockdown ne funkcioniše, džaba je testirati i tražiti kontakte, da ne pričam o onim "pustite narod da živi", borba za slobode i sl.

Znači ništa što se radi na suzbijanju infekcije nema smisla, zato ne treba ništa raditi i treba pustiti sve da stihija nosi. Ja ne znam ko su ti ljudi, da li im je sve u životu predeterminisano pa se ne treba truditi ni u jednom smjeru, nego biće šta bude, pa šta ih motiviše da ustanu iz kreveta? Oni navijaju za virus, a ne za ljude.
Za mladje od 40 je smrtnost manja od 0.1%. I neko mladji od 40 treba ostati bez posla, prijatelja, psihicki oboljeti jer ima sanse da se zarazi 1% i sanse da umre 0.1% ako se i zarazi. Ima smisla da se radi na suzbijanju infekcije, ali ako im je najbolje sto mogu reci "ostanite kuci" popišam im se ja na nauku i na sve njihove strucne radove.
Najlakse je pishat po nauci kad ti ne odgovara.... :evil:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#36440 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Koja je to tacno grana nauke koja kaze "nemojte izlaziti vani, sjedite kuci, nemojte ici doktoru ako bas ne morate, i virus se siri u teretani ali ne u crkvi" ?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#36441 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

daddy-kool wrote: 03/12/2020 08:44 Kakva je to priča, valjda sebe štitiš od virusa a ne zdravstveni sistem?

Koliko vidim naš zdravstveni sistem ovakav kakav je funcioniše bez problema, ali ljudi masovno kupe zarazu i umiru. Sad smo 10. na svjetskoj ljestvici, uspjeh je to, a i dalje napredujemo. :roll:
Sebe štitim onoliko koliko se štitim i za svaku drugu bolest. Ako se zarazim ima da me liječe jer ih plaćam, kao i za svaku drugu bolest ili gripu.

Sva priča oko karantina i lockdown-a se svodi na to da ne padne zdravstveni sistem. U prijevodu, mi vas zatvaramo, uzimamo vam posao i hljeb iz ruke kako bi medicinski uhljebi mogli gladiti ..... a pri tome trošiti tvoj novac koji izdvajaš svaki mjesec za zdravstveno osiguranje.
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#36442 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Olaf1 »

Jučer imao neku hunjavicu, kašalj, jutros se supruga i ja budimo sa povišenim temperaturama. Moja 37.4, njena 37.8., a naša desetomjesečna beba 37.2. Nisam imao neki rizičan kontakt da znam, nemamo nikakve druge specijalne simptome, ne znam šta da radim, da li odmah zvati ambulantu, tražiti testiranje...
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#36443 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by muhafuca »

Hendrix wrote: 03/12/2020 02:33
muhafuca wrote: 03/12/2020 00:55
Hendrix wrote: 03/12/2020 00:11
Kakvo ba ljeto... najvise slucajeva su imali tokom zimske sezone i krenuli s lockdownom koji je zavrsio prije pocetka ljeta, Melburn ima totalno drugaciju klimu od ostatka Australije, promjene 3 godisnja doba u jednom danu. Melburn prije tri dana nije presao ni 30 stepeni temperaturu.

Ljudi imaju nula slucajeva zadnjih mjesec dana a prije toga su imali par dnevno poslije lockdowna. I opet to nije dovoljno da ubjedi ljude da distanciranje fakat fercera?!?!


Summer (December – February)
Melbourne warms up in summer with mean temperatures between 14 - 25.3°C (57.2 - 77.5°F). These months are dry, with occasional hot spells that can last more than three days. Melbourne’s top temperatures are usually in January and February, when temperatures can occasionally soar past 30°C (86°F).
i u Melburnu u ovo vrijeme varira izmedju 18 i 28 sto je pandan nasem pocetku i kraju ljeta, a i kod nas je u to vrijeme korona na aparatima bila i skoro da je nije ni bilo.

kod njih uz potpuni dugotrajan lockdown, malo bolji rezultat, ili cak isti ako gledash samo smrtne slucaje, jer su oni koliko toliko neki pokazatelj.

ni oni nisu 100% vjerodostojan pokazatelj, al hajde da se ne cjepidlaci.


brojevi "zarazenih" su svakako prica u prazno
Kako ba malo bolji rezultat... meni je prosto nevjerovatno da i pored svih pokazatelja ti opet kontriras?!?! Imali su 820 mrtvih od kojih je vrhunac bio upravo ljetos i onda su uveli hard lockdown i sve je spalo skoro na nulu... i mrtvi i zarazeni. Dakle sta ovde nije jasno? Kako definises "malo bolji rezultat" sa 820 mrtvih na nulu? Ili sa 700+ slucajeva dnevno na nulu?

Lockdown djeluje i tu nema neke suplje stvarno... druga je prica je li to ekonomski opravdano ali ja sam odgovarao na tvrdnju lika iznad da je lockdown ubleha. Nije ubleha i Melburn je neoboriv dokaz tome. To sto je Slovenija u klincu je dokaz da lockdown i nije tako strog kao sto pricaju i da se ljudi zajebavaju... a Melburn definitivno nije bio zajebancija i kad popushish kaznu od 10 milja za organizaciju rodjendana ili slicne manifestacije, razmislis dobro da li ces to uraditi.

Dakle ponavljam, ja tvrdim da lockdown kada se provede kako treba apsolutno zaustavlja sirenje virusa i smijesno je da se to kao mora dokazivati. Moralna validnost i ekonomsko opravdanje je druga stvar.
imaju malo bolji rezultat u odnosu na nas u ljetnom periodu

citaj pazljivije.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#36444 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

neki wrote: 03/12/2020 08:35
MUNAFIK wrote: 03/12/2020 01:04 Australija i Melburn su u lockdownu mjesecima... Cijeli kontinent je blokiran evo skoro pa godinu dana... Ljudi su isli u karantene ako prelaze iz grada u grad.

Svaki pokusaj protesta gradjana je ugušen od strane vlasti i policije... Radi 2..3 slucaja ljudi zatvore cijeli grad...

Jednostavno nenormalno ponašanje.
Melbourne je izašao iz lockdown-a prije mjesec dana i za tih mjesec dana nisu imali ni jedan novi slučaj iako svakodnevno testiraju cca 20 000 stanovnika grada...velik uspjeh ako uzmeš u obzir da su u avgustu imali preko 700 slučajeva dnevno.
Njima se lockdown isplatio, ali treba uzeti u obzir da je njihov primjer neprimjenjiv bilo gdje u Evropi
A cijela Australija je i dalje blokirana, imam neke familije tamo i nit oni mogu gdje ici niti moze neko u Australiju doci... Mogu njihovi državljani ako zele da se vrate u AUS ali placaju karantenu 14 dana i to cekaju mjesec... Dva da dodju na red za avion jer nema letova...

Melburn je bio vise mjeseci zakljucan grad... Vojska na ulicama bila, svaki otpor gradjana automatski ugasen, policija ti upadne u stan ako krenes po FB nesto postat i podržavat pozive za proteste.

Oni ne mogu iz drzave izaci do sredine naredne godine... Bukvalna sva ljudska prava su pogazena u Australiji...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#36445 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Haris.ba »

Olaf1 wrote: 03/12/2020 10:03 Jučer imao neku hunjavicu, kašalj, jutros se supruga i ja budimo sa povišenim temperaturama. Moja 37.4, njena 37.8., a naša desetomjesečna beba 37.2. Nisam imao neki rizičan kontakt da znam, nemamo nikakve druge specijalne simptome, ne znam šta da radim, da li odmah zvati ambulantu, tražiti testiranje...
Pa cim je temperatura tako odmah se sumnja na koronu. Test ko test ne znam sta ti znaci. Vise ti znaci da udjes u sistem da mozes da dodjes do antibiotika ako budu trebali, snimanje pluca i slicno.

Sa bebom je prije korone bilo neko pravilo da ako spoji tri dana temperaturu koju ne mozes skinuti panadilom da se ide doktoru.

Imas sada i nekakav viber broj u KS da se javis.

Sretno.
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#36446 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Peryton_ »

Olaf1 wrote: 03/12/2020 10:03 Jučer imao neku hunjavicu, kašalj, jutros se supruga i ja budimo sa povišenim temperaturama. Moja 37.4, njena 37.8., a naša desetomjesečna beba 37.2. Nisam imao neki rizičan kontakt da znam, nemamo nikakve druge specijalne simptome, ne znam šta da radim, da li odmah zvati ambulantu, tražiti testiranje...
Javice se sigurno neki forumski strucnjak, infektolog ili pedijatar pa ce ti objasniti kako je to mala prehlada.Sjedi kod kuce, proce samo.





Odmah se posavjetovati sa ljekarom, s obzirom da je beba u pitanju, vjerovatno ce testiranje biti isti dan ili sutra.Tako je bar u mom gradu.
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#36447 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Olaf1 »

Hvala obojici na savjetima
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#36448 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Olaf1 wrote: 03/12/2020 10:03 Jučer imao neku hunjavicu, kašalj, jutros se supruga i ja budimo sa povišenim temperaturama. Moja 37.4, njena 37.8., a naša desetomjesečna beba 37.2. Nisam imao neki rizičan kontakt da znam, nemamo nikakve druge specijalne simptome, ne znam šta da radim, da li odmah zvati ambulantu, tražiti testiranje...
bebina temp je normalna
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#36449 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Kako sam i pisao u decembru broj umrlih ce se smanjiti i vec ovih dana imamo 30-40 umjesto 60-70.

Naprimjer zadnjih 5 dana imamo manje umrlih od duplo manje Slovenije koja je 45 dana u lockdownu.

Drzava sa cisti zrakom, jakim standardima, jako zdravstvo i najstrožijim mjerama.

Napisat ću prognozu za 10.12.
Brojke umrlih izmedju 20 i 30.

Zao mi je svakog zivota ali ipak bolje 20 nego 70.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#36450 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

MUNAFIK wrote: 03/12/2020 11:08
neki wrote: 03/12/2020 08:35
MUNAFIK wrote: 03/12/2020 01:04 Australija i Melburn su u lockdownu mjesecima... Cijeli kontinent je blokiran evo skoro pa godinu dana... Ljudi su isli u karantene ako prelaze iz grada u grad.

Svaki pokusaj protesta gradjana je ugušen od strane vlasti i policije... Radi 2..3 slucaja ljudi zatvore cijeli grad...

Jednostavno nenormalno ponašanje.
Melbourne je izašao iz lockdown-a prije mjesec dana i za tih mjesec dana nisu imali ni jedan novi slučaj iako svakodnevno testiraju cca 20 000 stanovnika grada...velik uspjeh ako uzmeš u obzir da su u avgustu imali preko 700 slučajeva dnevno.
Njima se lockdown isplatio, ali treba uzeti u obzir da je njihov primjer neprimjenjiv bilo gdje u Evropi
A cijela Australija je i dalje blokirana, imam neke familije tamo i nit oni mogu gdje ici niti moze neko u Australiju doci... Mogu njihovi državljani ako zele da se vrate u AUS ali placaju karantenu 14 dana i to cekaju mjesec... Dva da dodju na red za avion jer nema letova...

Melburn je bio vise mjeseci zakljucan grad... Vojska na ulicama bila, svaki otpor gradjana automatski ugasen, policija ti upadne u stan ako krenes po FB nesto postat i podržavat pozive za proteste.

Oni ne mogu iz drzave izaci do sredine naredne godine... Bukvalna sva ljudska prava su pogazena u Australiji...
A važili za "obećanu" zemlju i gdje su ljudske slobode zagarantovane.
Locked