Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35926 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 25/11/2020 15:13
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:00
biglebovski wrote: 25/11/2020 14:56

Da može kako sve bi pod kovid išlo. Ima ih, vjerujem kojima kovid presudi, ali brate sve i jedna osoba koja zapne u bolnici se mora testirati na kovid, i ako umre, od bilo čega, a test bio pozitivan, pišu kovid, bez obzira... A bolnice pune virusa. Tačne procedure su u domenu državne tajne, jbt., ja ne znam šta se to krije, što ne izađe neko i kaže tako je i gotovo.
.................
- Prije godinu i pol mojoj sestri je dijagnosticiran čitav niz bolesti, od ciroze jetre do bubrega koji su počeli otkazivati, a i srce joj je sve slabije i slabije radilo. Zadnja četiri mjeseca stanje joj se drastično pogoršalo do te mjere da više nije mogla hodati, ustati iz kreveta.

Prošli ponedjeljak sam je odvezao u Vinogradsku bolnicu. Bila je sva žuta i bilo joj je izrazito loše. Rekli su nam da se pripremimo na najgore, da je smrt na vratima. Nakon dva dana u bolnici otkriveno je, na sve, da se zarazila koronom pa su je, mislim da je bila srijeda ili četvrtak prošli, prebacili u KB Dubrava - priča za Jutarnji list vidno potresen brat preminule žene, koji je sestru putem videopoziva zadnji put vidio i čuo drugi dan posljednje hospitalizacije.

Srce njegove sestre prestalo je kucati, kako kaže, u nedjelju u 8 sati ujutro.

- Kad sam nazvao bolnicu u nedjelju, rekli su mi da je umrla, da ništa nisu mogli jer da joj je krv išla na usta. Od kad je prebačena u Dubravu, prestala se javljati, a od petka je imala i ugašen mobitel. Rekli su mi i da više nije mogla govoriti i da se počela gasiti. Kad sam preuzimao tijelo kako bi ju dostojno pokopali, moramo sam prvo potpisati papir da je umrla od kovida. No, ispada kao da se samo od korone umire i da ostale bolesti ne postoje, kao da ih nema. Teško je sve ovo čitati kad ispod članaka o smrti najmlađe pacijentice umrle od korone pojedinci se ismijavaju s njezinom smrću. I ne, ona nije umrla od korone već od ozbiljnih bolesti s kojima se dugo bori, a korona koju je dobila u bolnici nakon što je hospitalizirana prošli tjedan, ju je dokrajčila. Mogla je tako dobiti i gripu jer je sezona gripe na vratima, pa me zanima je l' bi onda rekli da je umrla od gripe ili da je uzrok smrti nešto drugo? - pita se neutješni brat preminule 39-godišnjakinje koja je do zadnjeg trenutka zajedno s njim, skrbila o teško bolesnoj majci.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... e-15026436
Boldirano je kad si kontradiktoran sam sa sobom:
1. tvrdnja svakoj osobi koja umre u bolnici, a pozitivna je na covid pisu da je covid
2. sama procedura je drzavna tajna, ja ne znam sta se krije

Pa kako onda znas (ako je drzavna tajna) da se sve "pise" pod covid?
Evo ti ga ovaj tvoj omiljeni:

U nedavno objavljenom članku agencije Reuters, navodi se da se do tačne smrtnosti dolazi upoređivanjem broja smrtnih slučajeva sa ukupnim brojem infekcija, a taj nazivnik ostaje nepoznat jer je teško izmjeriti puni opseg asimptomatskih slučajeva.

- To je tačno, jer mi ne znamo ko je umro od COVID-19, a ko sa COVID-19, znači ko je bio samo pozitivan na testu i da to ništa ne znači, a umro je, primjera radi, od infarkta ili moždanog udara. No, mi smo u takvoj situaciji da sve to pripisujemo COVID-19, što ni medicinski ni stručno nije opravdano. Upravo zbog toga su sve statistike o broju umrlih od COVID-19 izgubile na značaju – kaže Drljević.

https://faktor.ba/vijest/umire-vise-od- ... jim/101898

I sad, šta reći, kome vjerovati, MOGY ili SPLINTER za forumklixba ili Dr. Harun Drljević za javne medije sa sve fotografijom.

Image
Kad dr. Drljevic dokaze da je smrtnost od gripe kako je tvrdio 7% (cime bi BiH postala svjetski fenomen) onda cu mu vjerovati i ovo ostalo.

"Postotak smrtnosti od Covid-infekcije u BiH kreće se oko tri posto i on i nije tako visok, kaže Drljević, ako se uzme u obzir da svake godine procenat preminulih od sezonske gripe iznosi sedam posto. No, COVID-19 je, dodaje naš sagovornik, problematičan zbog toga što su brzina širenja i broj zaraženih ogromni i do sada neviđeni u infektologiji i epidemiologiji."

Nego ne odgovori ti meni: kako znas ko se upisuje kao kovid smrt kad sam kazes da je drzavna tajna?
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#35927 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:06
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:01
Mogy87 wrote: 25/11/2020 14:47

Molim te za dokaz da je ono sto sam citirala "cista laz" kad si vec tako uvjeren sigurna sam da imas neke dokaze. Molim te nemoj citirati ljekara iz doma zdravlja jer ljudi tamo ne umiru.

Koja to tacno oboljenja ubijaju za 2 mjeseca koliko su trajale restrikcije u Evropi? Da ti pomognem: svi hitni slucajevi su primani u bolnice. Nece te niko odbiti ako imas srcani ili mozdani. Ali ti ionako znas sta su radili ljekari po Njemackoj, Belgiji, Spaniji, Italiji.
Ne, necu citirati iskusnog pulmologa koji je od prvog dana na prvoj liniji. Citiracu post nekog forumasa :-) To je taj nivo. I ti nekom spocitavas confirmation bias.. Probaj i Hosica diskreditovati. Mozda ima neki grijeh iz mladosti.. Ti nekom govoris o confirmation bias. Do juce odbijala i pomisao da je virus bio prisutan i prije nego sto je kinez mezio sismisa. Maca malo pojela jezik posle istrazivanja talijana. Totalna paraliza uma..
Da li ljudi umiru u Domu Zdravlja? Da li je dr. Hosic ukljucen u nacin na koji se administrira smrt od COVIDA?

Maca pojela jezik? Nemoj da ti vadim postove gdje lijepo pisem da ne osporavam saznanja naucnika i podrzavam dalje istrazivanje jer su do saznanja dosli legitimnim naucnim metodama. Ja razumijem da je ovo sve tebi novo i da ne razumijes kako razmisljeju ljudi koji postuju postulate nauke. Misljenja se mijenjaju u duhu novih saznanja. Samo zadrte neznalice "guraju svoje" po svaku cijenu.
Ma Dr. Hosic nema pojma. Puno relevantniji je post nekog forumasa. Sa ovim boldiranim se apsolutno slazem, pogotovo za one koji se javno izjasnjavaju da se bave naukom iz hobija i koji umisle da mogu jeftinim spinovima diskreditovati neke od vodecic svjetskih autoriteta u oblasti virusologije, imunologije i sl..
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#35928 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

dječak sa šibicama wrote: 25/11/2020 12:58 Image

evo podaci za Hrvatsku, tablicno i sa FB pa je preglednije

ima li neka slicna tablica za BiH?
Ja ne vidim ovdje nikakvu DRASTICNU razliku u brojkama iz ove i prethodnih godina. Cak je prethodnih godina bila i gora situacija.
Jel ovo to da svakih 17 sekundi neko umre od covida? Eto nek bude 35.
O ovome se ne bi ni pricalo da nisu uskracena ljudska prava zagarantovana ustavom.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35929 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 25/11/2020 15:19
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:06
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:01
Ne, necu citirati iskusnog pulmologa koji je od prvog dana na prvoj liniji. Citiracu post nekog forumasa :-) To je taj nivo. I ti nekom spocitavas confirmation bias.. Probaj i Hosica diskreditovati. Mozda ima neki grijeh iz mladosti.. Ti nekom govoris o confirmation bias. Do juce odbijala i pomisao da je virus bio prisutan i prije nego sto je kinez mezio sismisa. Maca malo pojela jezik posle istrazivanja talijana. Totalna paraliza uma..
Da li ljudi umiru u Domu Zdravlja? Da li je dr. Hosic ukljucen u nacin na koji se administrira smrt od COVIDA?

Maca pojela jezik? Nemoj da ti vadim postove gdje lijepo pisem da ne osporavam saznanja naucnika i podrzavam dalje istrazivanje jer su do saznanja dosli legitimnim naucnim metodama. Ja razumijem da je ovo sve tebi novo i da ne razumijes kako razmisljeju ljudi koji postuju postulate nauke. Misljenja se mijenjaju u duhu novih saznanja. Samo zadrte neznalice "guraju svoje" po svaku cijenu.
Ma Dr. Hosic nema pojma. Puno relevantniji je post nekog forumasa. Sa ovim boldiranim se apsolutno slazem, pogotovo za one koji se javno izjasnjavaju da se bave naukom iz hobija i koji umisle da mogu jeftinim spinovima diskreditovati neke od vodecic svjetskih autoriteta u oblasti virusologije, imunologije i sl..
Zasto mi nisi odgovorio na prva dva pitanja? Odgovori su jednostavni: da ili ne.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#35930 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:15
biglebovski wrote: 25/11/2020 15:13
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:00
Boldirano je kad si kontradiktoran sam sa sobom:
1. tvrdnja svakoj osobi koja umre u bolnici, a pozitivna je na covid pisu da je covid
2. sama procedura je drzavna tajna, ja ne znam sta se krije

Pa kako onda znas (ako je drzavna tajna) da se sve "pise" pod covid?
Evo ti ga ovaj tvoj omiljeni:

U nedavno objavljenom članku agencije Reuters, navodi se da se do tačne smrtnosti dolazi upoređivanjem broja smrtnih slučajeva sa ukupnim brojem infekcija, a taj nazivnik ostaje nepoznat jer je teško izmjeriti puni opseg asimptomatskih slučajeva.

- To je tačno, jer mi ne znamo ko je umro od COVID-19, a ko sa COVID-19, znači ko je bio samo pozitivan na testu i da to ništa ne znači, a umro je, primjera radi, od infarkta ili moždanog udara. No, mi smo u takvoj situaciji da sve to pripisujemo COVID-19, što ni medicinski ni stručno nije opravdano. Upravo zbog toga su sve statistike o broju umrlih od COVID-19 izgubile na značaju – kaže Drljević.

https://faktor.ba/vijest/umire-vise-od- ... jim/101898

I sad, šta reći, kome vjerovati, MOGY ili SPLINTER za forumklixba ili Dr. Harun Drljević za javne medije sa sve fotografijom.

Image
Kad dr. Drljevic dokaze da je smrtnost od gripe kako je tvrdio 7% (cime bi BiH postala svjetski fenomen) onda cu mu vjerovati i ovo ostalo.

"Postotak smrtnosti od Covid-infekcije u BiH kreće se oko tri posto i on i nije tako visok, kaže Drljević, ako se uzme u obzir da svake godine procenat preminulih od sezonske gripe iznosi sedam posto. No, COVID-19 je, dodaje naš sagovornik, problematičan zbog toga što su brzina širenja i broj zaraženih ogromni i do sada neviđeni u infektologiji i epidemiologiji."

Nego ne odgovori ti meni: kako znas ko se upisuje kao kovid smrt kad sam kazes da je drzavna tajna?
Jasno je meni da ti vjeruješ samo instrukcijama, approved by the New York Times, i zato tvoje stavove uzimam sa velikom dozom rezerve, dok, kad pogledaš, ipak je čovjek primarijus doktor infektolog. Vidi, i na kompjuteru mu virus:

Image
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35931 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 25/11/2020 15:22
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:15
biglebovski wrote: 25/11/2020 15:13

Evo ti ga ovaj tvoj omiljeni:

U nedavno objavljenom članku agencije Reuters, navodi se da se do tačne smrtnosti dolazi upoređivanjem broja smrtnih slučajeva sa ukupnim brojem infekcija, a taj nazivnik ostaje nepoznat jer je teško izmjeriti puni opseg asimptomatskih slučajeva.

- To je tačno, jer mi ne znamo ko je umro od COVID-19, a ko sa COVID-19, znači ko je bio samo pozitivan na testu i da to ništa ne znači, a umro je, primjera radi, od infarkta ili moždanog udara. No, mi smo u takvoj situaciji da sve to pripisujemo COVID-19, što ni medicinski ni stručno nije opravdano. Upravo zbog toga su sve statistike o broju umrlih od COVID-19 izgubile na značaju – kaže Drljević.

https://faktor.ba/vijest/umire-vise-od- ... jim/101898

I sad, šta reći, kome vjerovati, MOGY ili SPLINTER za forumklixba ili Dr. Harun Drljević za javne medije sa sve fotografijom.

Image
Kad dr. Drljevic dokaze da je smrtnost od gripe kako je tvrdio 7% (cime bi BiH postala svjetski fenomen) onda cu mu vjerovati i ovo ostalo.

"Postotak smrtnosti od Covid-infekcije u BiH kreće se oko tri posto i on i nije tako visok, kaže Drljević, ako se uzme u obzir da svake godine procenat preminulih od sezonske gripe iznosi sedam posto. No, COVID-19 je, dodaje naš sagovornik, problematičan zbog toga što su brzina širenja i broj zaraženih ogromni i do sada neviđeni u infektologiji i epidemiologiji."

Nego ne odgovori ti meni: kako znas ko se upisuje kao kovid smrt kad sam kazes da je drzavna tajna?
Jasno je meni da ti vjeruješ samo instrukcijama, approved by the New York Times, i zato tvoje stavove uzimam sa velikom dozom rezerve, dok, kad pogledaš, ipak je čovjek primarijus doktor infektolog. Vidi, i na kompjuteru mu virus:

Image
Moze imati jos 10 titula, ali i dalje ostaje izjava da je smrtnost od gripe 7%. Bas u tom clanku koji si postavio.
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#35932 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Cocjek koristio zvanicne podatke o gripi u FBiH. I po tim podacima, kada se uzmu u obzir testirani i umrli, ispadne da je smrtnost od gripe 7%. Covjek je samo zelio istaci nebuloze proizasle iz masovnog testiranja..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35933 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 25/11/2020 15:29 Cocjek koristio zvanicne podatke o gripi u FBiH. I po tim podacima, kada se uzmu u obzir testirani i umrli, ispadne da je smrtnost od gripe 7%. Covjek je samo zelio istaci nebuloze proizasle iz masovnog testiranja..
On kao strucnjak u oblasti infektologije vrlo dobro zna (ili bi trebao znati) da se ne moze tako racunati. Ova epska glupost dovodi u pitanje sve ostalo sto je izjavio. Ukoliko nije tako, onda radimo cherry picking odnosno biramo samo stvari koje potvrdjuju nase unaprijed formirano misljenje. :wink:

Pricao je o smrtnosti, ne o testovima.
Last edited by Mogy87 on 25/11/2020 15:41, edited 1 time in total.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#35934 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

Jeste se uhvatili te izjave o gripi. Pa i kad je korona krenula govorilo se o smrtnost 10%, pa 5% pa ce na kraju pasti ispod 1. Pa sto se ovdje ne prozivaju ti ljudi sto su lupali takve nebuloze? Trenutno je od svih aktivnih slucajeva 0.6 u teškom stanju.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35935 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:37 Jeste se uhvatili te izjave o gripi. Pa i kad je korona krenula govorilo se o smrtnost 10%, pa 5% pa ce na kraju pasti ispod 1. Pa sto se ovdje ne prozivaju ti ljudi sto su lupali takve nebuloze? Trenutno je od svih aktivnih slucajeva 0.6 u teškom stanju.
Covid je bio nov virus.
Gripa se prati desetljecima. Ova izjava je epska glupost jer bi bukvalno bili svjetski fenomen da je tacna.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#35936 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:23
Moze imati jos 10 titula, ali i dalje ostaje izjava da je smrtnost od gripe 7%. Bas u tom clanku koji si postavio.
Sezona 2018/2019.

Tokom ove sezone registrovano je 27.847 slučajeva ILI, a 147 osoba je bilo pozitivno na virus gripe SARI.

Od 408 uzoraka testiranih u referalnom laboratoriju KCUS-a, 148 je bilo pozitivno na virus gripe. Tokom sezone 2018/2019. registrovana su 24 smrtna slučaja pozitivna na virus gripe.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/provjer ... /200328069

148 registrovanih slučajeva te 24 umrla. Koliki je tu postotak?
grickoo
Posts: 57
Joined: 20/11/2020 15:55

#35937 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by grickoo »

Ljepota vidjeti puna izletista danas. Vrvi sve od djece i odraslih. Graja i igra kako i treba da bude.

Narod top krizni stab flop :thumbup:
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#35938 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:39
AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:37 Jeste se uhvatili te izjave o gripi. Pa i kad je korona krenula govorilo se o smrtnost 10%, pa 5% pa ce na kraju pasti ispod 1. Pa sto se ovdje ne prozivaju ti ljudi sto su lupali takve nebuloze? Trenutno je od svih aktivnih slucajeva 0.6 u teškom stanju.
Covid je bio nov virus.
Gripa se prati desetljecima. Ova izjava je epska glupost jer bi bukvalno bili svjetski fenomen da je tacna.
Eto ti odgovora gore. Sve strucnjaci na forumu. I bolje imati i makar jednu titulu, jer je to dokaz da si priznat strucnjak, nego svima soliti pamet a "baviš se naukom kao hobijem". Fudbal se igra kao hobi, a nauka je za strucnjake.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35939 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 25/11/2020 15:41
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:23
Moze imati jos 10 titula, ali i dalje ostaje izjava da je smrtnost od gripe 7%. Bas u tom clanku koji si postavio.
Sezona 2018/2019.

Tokom ove sezone registrovano je 27.847 slučajeva ILI, a 147 osoba je bilo pozitivno na virus gripe SARI.

Od 408 uzoraka testiranih u referalnom laboratoriju KCUS-a, 148 je bilo pozitivno na virus gripe. Tokom sezone 2018/2019. registrovana su 24 smrtna slučaja pozitivna na virus gripe.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/provjer ... /200328069

148 registrovanih slučajeva te 24 umrla. Koliki je tu postotak?
Ne racuna se tako. I on kao infektolog to odlicno zna. Zasto je odlucio sa obmane javnost zaista ne znam. Njegova izjava se kosi s pravilima struke vezano za ovu tematiku.

Prenosim Splinterov post s druge teme

Prije svega postoji nekoliko termina i pojmova koji nas bune, a koji su važni za nadzor Gripe i procjenu broja oboljelih:
ILI (Oboljenja slična Gripi)
ARI (Akutne respiratorne infekcije)
SARI (Teške akutne respiratorne infekcije)
Ono što buni većinu ljudi je zapravo stvarni broj oboljelih od Gripe u recimo u jednoj godini. Kako je Gripa sezonska bolest, koja se u na sjevernoj hemisferi javlja već u oktrobru jedne kalendarske godine i traje do marta naredne, uzima se taj obrazac npr: 18/19 , 19/20, te se shodno tome i vrši nadzor nad njom. Na ovim prostorima nadzor se vrši od 40. sedmice jedne godine do 20. sedmice naredne godine.
Kako bi osigurali bolju kvalitetu podataka i u potpunosti sudjelovali u WHO globalnom sistemu nadzora i odgovoru na influencu (GISRS), u sezoni 2013/2014, rutinski nadzor upotpunjen je Sentinetl nadzorom oboljenjima sličnim gripi (ILI), akutnim respiratornim infekcijama (ARI), teškim akutnim respiratornim infekcijama (SARI) i mortalitetom vezanim za gripu.
Dakle danas se pored univerzalnog pasivnog nadzora u Federaciji BiH nad gripom u kojem sudjeluje 79 domova zdravlja, koristi i noviji efikasniji sistem nadzora. Ovaj nadzor čini jedno “sentinel ILI” mjesto u DZ Novi Grad Sarajevo i jedno “sentinel SARI” mjesto u UKC Sarajevo.
U posljednih par godina radi se pilot projetat uvođenja SARI mjesta i u UKC Tuzla, SKB Mostar i KB Zenica.
Sličan sistem nadzora je i u RS-u s tim da tamo imaju 2 Sentinel mjesta KC i dom zdravlja u BL.
Kako se dolazi do konačnog broja oboljelih od Gripe?
Kada se dobijaju, obrađuju i objavljuju podaci o ukupnom broju oboljelih, npr za Federaciju, u taj broj se ubacuju svi pacijenti koji su bili prijavljeni kao slučajevi sa ILI (Oboljenja slično gripi) te laboratorijski potvrđeni slučajevi Gripe kod onih koji su bili zavedeni kao SARI I ARI (ali to je obično neznatan broj).
Ako sad napravimo komparaciju sa izviještajima o dijagnostici Covida-19, razlika je ogromna jer svi slučajevi Covida objavljeni i ukalkulisani kao pozitivni su i stvarno laboratorijski potvrđeni.
Dok s druge strane obzirom da je kod Gripe drugi načina prijavljivanja.
Evo uzet ćemo primjer jedan članak iz Klix-a koji obradio nezavršenu sezonu 2019/20 do sredine marta. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH bilo je prijavljeno 27.296 slučajeva oboljenja sličnim gripi (ILI).
Od toga je u referalnom laboratoriju KCUS-a ukupno bilo testirano 489 uzoraka, a od tog broja 182 uzorka su bila pozitivna na virus gripe. Dakle nešto više od trećine ispitanih koji se vode kao oboljeli od gripe su zapravo stvarno pozitivni. Broj umrlih je iznosio 24.
Općenito postavlja se pitanje koji je to omjer svarno pozitivnih sa nekim od podtipova virusa Influenze s jedne strane i poteškoća koje dolaze od bolesti koje su slični gripi (ILI) s druge strane.
Prema jednom istraživanju CDC-a u periodima normalnih sezona kada nema epidemije, taj iznos se kreće od 14-25%, a u periodima epidemije raste do 60 %. Ovo upućuje da je znanto manje ljudi zapravo oboljelo od Gripe nego što budu prijavljeni da jesu i budu zavedeni kao takvi.
A kolika je onda stvarna smrtnost ili CFR ko Gripe?
Zvanično kreće se u nekoj srednoj vrijednosti oko 0,1%. Npr Španska Gripa je imala srednju vrijednost stope smrtnosti od nekih 2,5%.

Uzet ćemo jedan model da provjerimo stvari. Hrvatski Zavod za javno zdravstvo je dao procjenu da godišnje bude ukupno (sa prijavljenim i neprijavljenim slučajevima) do 500 smrtnih slučajeva, dok se zvanično te cifre kreću u prosjeku oko 70-80, ovisno o sezoni.
Ako sad taj model prenesemo na nas i ako je u jednoj sezoni bilo oboljelih od Gripe (uključujući sve slučajeve i potvrđene i nepotvrđene i ILI) npr 55.000, potom odbijemo od tog broja one koje nisu u stvari nisu imali Gripu i nek to bude 40%. Na kraju uzmemo da je npr. bilo 400 umrlih od Gripe te sezone (dok je zvanično npr 65). Vidmo da se smrtnost sada drastično povećava.
Međutim problem je što je i kod smrtnih slučajeva zapravo veliki broj onih koji nisu u stvari oboljeli od Gripe, te se u konačnici ne dobija tolika razlika. Moguće je da je stvarna smrtnost od Gripe neznatno veća od zvanične statiskike, možda 0.3 ili čak 0.4 %, ali ovo su sve modeli i pretpostavke te mogu varirati od sezone do sezone.
Evidentno je da je veoma teško dobiti tačnu sliku o stvarnom stanju i kretanju određene bolesti u populaciji, pa tako i Gripe koja je kao bolest jako dugo prisutna širom svijeta. Pored toga što je naš stari “znanac” i bez obzira na razvijene sisteme nadzora I metode dijagnostike, mnogo toga se i dan danas dobija na osnovu procjena, modela, kalkulacija."
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#35940 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:34
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:29 Cocjek koristio zvanicne podatke o gripi u FBiH. I po tim podacima, kada se uzmu u obzir testirani i umrli, ispadne da je smrtnost od gripe 7%. Covjek je samo zelio istaci nebuloze proizasle iz masovnog testiranja..
On kao strucnjak u oblasti infektologije vrlo dobro zna (ili bi trebao znati) da se ne moze tako racunati. Ova epska glupost dovodi u pitanje sve ostalo sto je izjavio. Ukoliko nije tako, onda radimo cherry picking odnosno biramo samo stvari koje potvrdjuju nase unaprijed formirano misljenje. :wink:

Pricao je o smrtnosti, ne o testovima.
Pa kada uzmes u obzir testirane ispadne takva smrtnost od gripe.. Bas me interesuje koja bi bila smrtnost od gripe da se svi slucajevi testiraju slicnom metodologijom kako se to radi kod covida..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35941 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:43
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:39
AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:37 Jeste se uhvatili te izjave o gripi. Pa i kad je korona krenula govorilo se o smrtnost 10%, pa 5% pa ce na kraju pasti ispod 1. Pa sto se ovdje ne prozivaju ti ljudi sto su lupali takve nebuloze? Trenutno je od svih aktivnih slucajeva 0.6 u teškom stanju.
Covid je bio nov virus.
Gripa se prati desetljecima. Ova izjava je epska glupost jer bi bukvalno bili svjetski fenomen da je tacna.
Eto ti odgovora gore. Sve strucnjaci na forumu. I bolje imati i makar jednu titulu, jer je to dokaz da si priznat strucnjak, nego svima soliti pamet a "baviš se naukom kao hobijem". Fudbal se igra kao hobi, a nauka je za strucnjake.
E pa problem je sto nauka tako ne funkcionise. Ne zivi se od stare slave i titula. Svoje tvrdnje treba dokazati, a sretno mu s dokazivanjem da je smrtnost od gripe 7%. To mozda moze tebi prodati.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35942 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 25/11/2020 15:47
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:34
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:29 Cocjek koristio zvanicne podatke o gripi u FBiH. I po tim podacima, kada se uzmu u obzir testirani i umrli, ispadne da je smrtnost od gripe 7%. Covjek je samo zelio istaci nebuloze proizasle iz masovnog testiranja..
On kao strucnjak u oblasti infektologije vrlo dobro zna (ili bi trebao znati) da se ne moze tako racunati. Ova epska glupost dovodi u pitanje sve ostalo sto je izjavio. Ukoliko nije tako, onda radimo cherry picking odnosno biramo samo stvari koje potvrdjuju nase unaprijed formirano misljenje. :wink:

Pricao je o smrtnosti, ne o testovima.
Pa kada uzmes u obzir testirane ispadne takva smrtnost od gripe.. Bas me interesuje koja bi bila smrtnost od gripe da se svi slucajevi testiraju slicnom metodologijom kako se to radi kod covida..
E pa ne radi se tako i to dr. Drljevic odlicno zna. Zasto je u javnost dao podatak za koji zna da je netacan zaista ne znam. Imas iznad objasnjenje kako se racuna, ako zelis nesto da naucis. Ne od mene, naravno.
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#35943 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:49
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:47
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:34

On kao strucnjak u oblasti infektologije vrlo dobro zna (ili bi trebao znati) da se ne moze tako racunati. Ova epska glupost dovodi u pitanje sve ostalo sto je izjavio. Ukoliko nije tako, onda radimo cherry picking odnosno biramo samo stvari koje potvrdjuju nase unaprijed formirano misljenje. :wink:

Pricao je o smrtnosti, ne o testovima.
Pa kada uzmes u obzir testirane ispadne takva smrtnost od gripe.. Bas me interesuje koja bi bila smrtnost od gripe da se svi slucajevi testiraju slicnom metodologijom kako se to radi kod covida..
E pa ne radi se tako i to dr. Drljevic odlicno zna. Zasto je u javnost dao podatak za koji zna da je netacan zaista ne znam. Imas iznad objasnjenje kako se racuna, ako zelis nesto da naucis. Ne od mene, naravno.
Znam ja kako se racuna. Mislim procitao sam splinterov post. Neko je odlucio da se tako racuna, dok je isto tako neko odlucio kako kako ce se racunati kod covida.. Zanimljivo je da je na juznoj hemisveri covid gripu pomnozio sa nulom.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#35944 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:48
AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:43
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:39

Covid je bio nov virus.
Gripa se prati desetljecima. Ova izjava je epska glupost jer bi bukvalno bili svjetski fenomen da je tacna.
Eto ti odgovora gore. Sve strucnjaci na forumu. I bolje imati i makar jednu titulu, jer je to dokaz da si priznat strucnjak, nego svima soliti pamet a "baviš se naukom kao hobijem". Fudbal se igra kao hobi, a nauka je za strucnjake.
E pa problem je sto nauka tako ne funkcionise. Ne zivi se od stare slave i titula. Svoje tvrdnje treba dokazati, a sretno mu s dokazivanjem da je smrtnost od gripe 7%. To mozda moze tebi prodati.
Jes, moze meni glupanu prodati priču strucnjak sa 30 godina iskustva, ali tebi ne moze, jer ti bolje znas od njega. A onaj tvoj dugi post, da li se to moze i na covid primijeniti, onaj dio da ne znamo koliko je stvrno zarazenih? Kad to kazu takodjer priznati strucnjaci, da je pravi broj oboljelih 10 puta veci, ti ga ismijavas ovdje. Ali eto, mi pojma nemamo, ti si najveci strucnjak. Ne znam tek kakva bi dostignuća dostigla da se ne bavis naukom kao hobijem nego da ti to bude glavni posao, ne bi nijedne bolesti bilo na svijetu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35945 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 25/11/2020 15:55
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:49
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:47
Pa kada uzmes u obzir testirane ispadne takva smrtnost od gripe.. Bas me interesuje koja bi bila smrtnost od gripe da se svi slucajevi testiraju slicnom metodologijom kako se to radi kod covida..
E pa ne radi se tako i to dr. Drljevic odlicno zna. Zasto je u javnost dao podatak za koji zna da je netacan zaista ne znam. Imas iznad objasnjenje kako se racuna, ako zelis nesto da naucis. Ne od mene, naravno.
Znam ja kako se racuna. Mislim procitao sam splinterov post. Neko je odlucio da se tako racuna, dok je isto tako neko odlucio kako kako ce se racunati kod covida.. Zanimljivo je da je na juznoj hemisveri covid gripu pomnozio sa nulom.
Eto vidis kako su korisni neki postovi na ovim temama. :thumbup:
Ako ce ista dobro proizaci iz ove pandemije to su neka nova saznanja, pa i ta vezana za suzbijanje sirenja gripe.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35946 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:56
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:48
AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:43

Eto ti odgovora gore. Sve strucnjaci na forumu. I bolje imati i makar jednu titulu, jer je to dokaz da si priznat strucnjak, nego svima soliti pamet a "baviš se naukom kao hobijem". Fudbal se igra kao hobi, a nauka je za strucnjake.
E pa problem je sto nauka tako ne funkcionise. Ne zivi se od stare slave i titula. Svoje tvrdnje treba dokazati, a sretno mu s dokazivanjem da je smrtnost od gripe 7%. To mozda moze tebi prodati.
Jes, moze meni glupanu prodati priču strucnjak sa 30 godina iskustva, ali tebi ne moze, jer ti bolje znas od njega. A onaj tvoj dugi post, da li se to moze i na covid primijeniti, onaj dio da ne znamo koliko je stvrno zarazenih? Kad to kazu takodjer priznati strucnjaci, da je pravi broj oboljelih 10 puta veci, ti ga ismijavas ovdje. Ali eto, mi pojma nemamo, ti si najveci strucnjak. Ne znam tek kakva bi dostignuća dostigla da se ne bavis naukom kao hobijem nego da ti to bude glavni posao, ne bi nijedne bolesti bilo na svijetu.
Nisam rekla da si glupan, samo da ne razumijes kako sistem funkcionise. I da ima 150 godina iskustva kad izvali ovakvu epsku glupost ona i dalje ostaje glupost. Tu titule ne pomazu.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#35947 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:48
AmirBaa wrote: 25/11/2020 15:43
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:39

Covid je bio nov virus.
Gripa se prati desetljecima. Ova izjava je epska glupost jer bi bukvalno bili svjetski fenomen da je tacna.
Eto ti odgovora gore. Sve strucnjaci na forumu. I bolje imati i makar jednu titulu, jer je to dokaz da si priznat strucnjak, nego svima soliti pamet a "baviš se naukom kao hobijem". Fudbal se igra kao hobi, a nauka je za strucnjake.
E pa problem je sto nauka tako ne funkcionise. Ne zivi se od stare slave i titula. Svoje tvrdnje treba dokazati, a sretno mu s dokazivanjem da je smrtnost od gripe 7%. To mozda moze tebi prodati.
Ne znam kakva je to nauka koja kaže moguće je, da pretpostavimo, ako uzmemo hipotetički model, procjenjujemo... Kod kovida vidimo to nije slučaj. U bolnicu već dugo ne možeš bez testa, ili se test uzima kad osoba dođe na operaciju, kad bude hospitalizirana iz ovog ili onog razloga. Pozitivan na kovid, umro, piši kovid, javljaj klixu, N1, WHO-u, MMF-u....
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#35948 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:58
laik1981 wrote: 25/11/2020 15:55
Mogy87 wrote: 25/11/2020 15:49

E pa ne radi se tako i to dr. Drljevic odlicno zna. Zasto je u javnost dao podatak za koji zna da je netacan zaista ne znam. Imas iznad objasnjenje kako se racuna, ako zelis nesto da naucis. Ne od mene, naravno.
Znam ja kako se racuna. Mislim procitao sam splinterov post. Neko je odlucio da se tako racuna, dok je isto tako neko odlucio kako kako ce se racunati kod covida.. Zanimljivo je da je na juznoj hemisveri covid gripu pomnozio sa nulom.
Eto vidis kako su korisni neki postovi na ovim temama. :thumbup:
Ako ce ista dobro proizaci iz ove pandemije to su neka nova saznanja, pa i ta vezana za suzbijanje sirenja gripe.
Ne sikiraj se, suzbice se jos mnogi uzrocnici smrti. Covid je preuzeo primat..
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#35949 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Muhamed Đakmić wrote: 25/11/2020 12:24
MUNAFIK wrote: 25/11/2020 01:43
Ali kako brojevi pokazuju sve kad se sabere ove godine nije umrlo vise ljudi neko prošlih godina... Kazu da je umrlo i manje.

Dakle to sto kazes ne pije vode jer smo ispod PROSJEKA.
Otkud ovi podaci?

Sa Federalnog zavoda za statistiku, kumulativne brojke izgledaju ovako:

Juni 2019 - 1707
Juli 2019 - 1724
August 2019 - 1706
Septembar 2019 - 1574

Ukupno: 6711


Juni 2020 - 1707
Juli 2020 - 1752
August 2020 - 2072
Septembar 2020 - 2190

Ukupno: 7721

Uzeo sam ova četiri mjeseca za usporedbu, dalje unazad nisam išao, a vidjet ćemo kad izađu brojke za oktobar, logično, one su tek u obradi. U periodu juni-septembar 2020. godine preminulo je 15% više ljudi nego u periodu juni-septembar 2019. godine.

Neki dan sam gledao emisiju na N1 i imali su neke goste i prokazali su grafiku poredjenja zadnje 3..4 godine u prvih 8 mjeseci godine... I na toj grafici u toj emisiji ova godina je za te mjesece imala manje mrtvih.
palermo
Posts: 22358
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#35950 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

MUNAFIK wrote: 25/11/2020 16:49


Neki dan sam gledao emisiju na N1 i imali su neke goste i prokazali su grafiku poredjenja zadnje 3..4 godine u prvih 8 mjeseci godine... I na toj grafici u toj emisiji ova godina je za te mjesece imala manje mrtvih.
:thumbup: reci im druže......uostalom, i ovi što su mrtvi od corone k'o zna jesu li mrtvi ili se samo pretvaraju....
Locked