Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#33951 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Ali_G wrote: 04/11/2020 22:12
Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:51
Ali_G wrote: 04/11/2020 21:43 Nece ici u hitnu nego ce ih nazvati.
I daj postavi nam nalaz od privatnika, sakrij generalije pa da prodiskutujemo stvarni put, stvarnog pacijenta
Ti ili se zajebavas ili ne živiš život običnog čovjeka, građanina Sarajeva? Kome bolan nalaze da postavljam, koji si ti faktor da ocjenjujes jeli neko zdrav ili bolestan?

Ja ti samo mogu reći da je čovjek imao strašne bolove u prsima, refleks boli u lijevoj ruci, lupanje srca, povraćalo mu se i jedva se pomjerio s mjesta. Do KUM-a mi je 2 min. Ti meni govoriš da sam trebao sjesti, nazvati hitnu koja dabogda da dodje jer ih je strah koro e, pa o daa da zovem DZ (koji cu dobiti nakon 150) poziva kako bi mi oni neku uputnicu izdali, pa onda nakon svega toga da ga vodim negdje? Čovječe da li si ti realan?
Da zavrsimo diskusiju. Napisao si da ga nisu primili jer su trazili test na coronu, i ja ti kazem da to nije tacno. Nikakvi se testovi ne traze. Usput sam ti pojasnio kako funkcionise put pacijenta (bilo kakvog), nadam se da sljedeci put neces imati neugodnosti.
I nadam se da ce ostali koji citaju shvatiti koji je put. Da nece postupati na osnovu poluinformacija s foruma.
Svako dobro

A sto se tice jel doktor prepoznao infarkt ili ne; potrazite koliki je stepen neprepoznatih srcanih udara u razvijenijim sistemima od naseg. Doktori kod nas su isti k’o i svuda. I bolji i losiji. Njihove greske nazalost pokriva zemlja, al je to tako. Svako ce odgovarati za svoje
Prijatelju , nemam snage niti živaca da se raspravljam. Prenio sam iskustvo, i postupanje kvazi doktora koje je preslo svaku mjeru. Dosli smo na KUM objasnili o cemu se radi nakon čega nas pitaju da li imamo negativam test na koronu. Covjek sjedi u autu, vidno u lošem stanju i biva odbijen jer nema negativan test. S obzirom na da je pitanje života ili smrti zovem svog privatnog doktora koji nas odmah prima iako mu je radno vrijeme završeno .

Kakav crni put pacijenta, kakve uputnice i birokratija kada je hitan slučaj? Koji je posao doktora, da lijeci ili da se bavi papirologijom i nekakvim procedurama (govorim o hitnim slucajevima)? Kako to da me privatno doktor primi odmah iako je čovjek završio sa radnim vremenom , izašao iz kuce i došao cak prije mene do ordinacije? Zar je papirologija važnija od nečijeg života? Moze li se ta papirologija naknadno završiti?

Pogan od ljudi smo postali, egoisti, sebični... odvratni.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#33952 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

palermo wrote: 04/11/2020 22:14
Naslovnica wrote: 04/11/2020 22:07
palermo wrote: 04/11/2020 22:02

nažalost, od svih narodnih izreka najtačnija je ona, bolje se roditi bez qca nego bez sreće.....zapadne te ljekar koji ne zna, i najeb'o si
Jarane, ako medicinski radnik hitne pomoci nije u stanju da razlikuje srcani udar od prehlade, nema o cemu vise da raspravljamo.
HOROR!
o čemu....o tome da taj medicinski radnik nema pojma

ako ti na osnovu jednog ili dva ili tri slučaja praviš generalizaciju, onda je to više tvoj problem nego drugih....

i mislim da ti je jasno da u svakoj profesiji postoji loši, manje loši, dobri, vrhunski.....zbog toga ti je sreća potrebna
Koliko to slučajeva nerazlikovanja srčanog udara i prehlade treba da bude pa da kažem da nešto nije OK?!
Ti kažeš da ja na osnovu jednog, dva ili tri slučaja pravim generalizaciju. Da li su 4 dovoljna? Ili možda 5? :-)
Kako se uopšte neko ko ne može razlučiti prehladu od srčanog udara nađe u situaciji da radi u Hitnoj?! To je moja poenta i to je meni horor prijatelju. Nije generalizacija, to ne želim raditi.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#33953 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 22:20
Naslovnica wrote: 04/11/2020 22:07
palermo wrote: 04/11/2020 22:02

nažalost, od svih narodnih izreka najtačnija je ona, bolje se roditi bez qca nego bez sreće.....zapadne te ljekar koji ne zna, i najeb'o si
Jarane, ako medicinski radnik hitne pomoci nije u stanju da razlikuje srcani udar od prehlade, nema o cemu vise da raspravljamo.
HOROR!
Postoji nekoliko vrsta srčanog udara. Razlikuju se prema promjenama na EKG, tzv. STEMI ili nonSTEMI. Ovo ST je dio EKG linije i u nekim infarktima se podigne iznad normale. Ti se infaekti lako otkriju. Veći problem su ovi nonSTEMI koji imaju normalan EKG. Tada se moraju uraditi pretrage srčanih enzima u krvi, traži se da li u krvi postoje materije koje se oslobađaju odumiranjem srčanog mišića.
Klasična slika infarkta miokarda: bol u sredogruđu sa širenjem u vrat i lijevu ruku, preznojavanje i mučnina, ne moraju uvijek biti prisutni. Osobe koje boluju od šećerne bolesti mogu npr. imati infarkt koji je bezbolan a odsustvo bola je posljedica uništenja nervnih završetaka šećernom bolesti. Infarkti se mogu i manifestirati vrlo nespecifičnim, udaljenim bolovima što se zove anginozni ekvivalent: bol u žličici npr.
R
Tako da, dijagnosticiranje infarkta nije tako jednostavno.Zato i postoje prostori za opservaciju i zato najveći dio uputnica iz Hitne uz dijagnozu ima i skraćenica susp. (sumnja).
Ma sve OK, vidim da znaš o čemu pričaš.
Ali čovjeku koji ima bol reći da je prehlađen, a on ima predinfarktno stanje? :? :shock:
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#33954 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

Jbg ima i druga strana... mom su starom dva puta spasili zivot kod srcanog udara, bio je na operacionom stolu u roku sat vremena da mu urade stent nakon sto je dobio srcani.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#33955 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

Naslovnica wrote: 04/11/2020 22:38
svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 22:20
Naslovnica wrote: 04/11/2020 22:07

Jarane, ako medicinski radnik hitne pomoci nije u stanju da razlikuje srcani udar od prehlade, nema o cemu vise da raspravljamo.
HOROR!
Postoji nekoliko vrsta srčanog udara. Razlikuju se prema promjenama na EKG, tzv. STEMI ili nonSTEMI. Ovo ST je dio EKG linije i u nekim infarktima se podigne iznad normale. Ti se infaekti lako otkriju. Veći problem su ovi nonSTEMI koji imaju normalan EKG. Tada se moraju uraditi pretrage srčanih enzima u krvi, traži se da li u krvi postoje materije koje se oslobađaju odumiranjem srčanog mišića.
Klasična slika infarkta miokarda: bol u sredogruđu sa širenjem u vrat i lijevu ruku, preznojavanje i mučnina, ne moraju uvijek biti prisutni. Osobe koje boluju od šećerne bolesti mogu npr. imati infarkt koji je bezbolan a odsustvo bola je posljedica uništenja nervnih završetaka šećernom bolesti. Infarkti se mogu i manifestirati vrlo nespecifičnim, udaljenim bolovima što se zove anginozni ekvivalent: bol u žličici npr.
R
Tako da, dijagnosticiranje infarkta nije tako jednostavno.Zato i postoje prostori za opservaciju i zato najveći dio uputnica iz Hitne uz dijagnozu ima i skraćenica susp. (sumnja).
Ma sve OK, vidim da znaš o čemu pričaš.
Ali čovjeku koji ima bol reći da je prehlađen, a on ima predinfarktno stanje? :? :shock:
Ne znam da li znaš ali medicina ne poznaje pojam predinfarktno stanje. Ni u jednoj knjizi interne medicine, urgentne medicine, kardiologije taj pojam ne postoji. Ne znam iskreno ni šta se misli pod tim. A specijalista sam medicinske grane i imam naučni stepen.

Nisam siguran da li shvataš da ne dopire do tebe pokušaj da ti objasnim kako stvar funkcioniše. Ljudi ovdje generalno imaju problem: ne daju preda se. Ničija niti drobi niti soli. Polako. Prehlada i ACS (akutni koronarnu sindrom-infarkt) se jako razlikuju. Ako je jedno zamijenjeno drugim, treba vidjeti kako se prezentirali i čime se dijagnosticiralo. Tako nauka radi. Ne ide se daleko uvredama, prijetnjama, pljuvanjem i omalovažavanjem. Vjeruj da se neće daleko time stići.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#33956 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Postoji i druga strana medalje kada pacijenti ne znaju adekvatno da opisu svoju tegobu. Jedni drugima vade oci, doktor vs pacijent, a tek kad zajednicki budu usmjereni na rjesavanje problema mogu uspjeti. Bilo koja strana kad je nadr*ana, tu nema uspjeha
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#33957 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Drugari, pa valjda je makar pacijent svjestan da nije prehlađen nego da je u pitanju nešto sasvim drugo?!
Meni to zvuči nevjerojatno da neko ima predinfarktno ili kako se god zove to stanje i da završi sa preporukom da pije čaj i C vitamin.

:-)
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#33958 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Hendrix wrote: 04/11/2020 22:41 Jbg ima i druga strana... mom su starom dva puta spasili zivot kod srcanog udara, bio je na operacionom stolu u roku sat vremena da mu urade stent nakon sto je dobio srcani.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#33959 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

Naslovnica wrote: 04/11/2020 23:03 Drugari, pa valjda je makar pacijent svjestan da nije prehlađen nego da je u pitanju nešto sasvim drugo?!
Meni to zvuči nevjerojatno da neko ima predinfarktno ili kako se god zove to stanje i da završi sa preporukom da pije čaj i C vitamin.

:-)
Ti si svjestan da je taj čovjek, sa pogrešnom prvom dijagnozom otišao drugom ljekaru koji ga je uputi na KUM gdje su mu dijagnosticirali infarkt i da je čovjek živ zahvaljujući doktorima i ovakvom šepavom zdravstvu?
To i jeste cilj zaštitnih mehanizama sistema: da otkrije grešku i spriječi je na vrijeme.

Čovjek je, ponavljam, živ zahvaljujući ovakvom šepavom i nakaradnom sistemu.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#33960 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

Meni bude lose kad citam ovakve komentare za medicinske radnike u ovakvom vremenu. Evo licni primjer, trenutno radim nocne. Vec sam pisala ovdje da radim na pedijatriji u sklopu koje imamo djeciju hitnu, tj ambulantu. Preksinoc nam je nekako doslo 6 djece istovremeno, ja sama na odjelu sa doktoricom (odgovorne i za ambulantu). I sad radi se mini trijaza i gledamo koga cemo prvog primiti. Od tih 6 djece, dvoje je bilo pozitivno na coronu (plus roditelji pozitivni), citav taj proces sa njima je trajao od 23:30 do 04:00. Mama sa tim "najzdravijim" djetetom je cekala ispred skoro 4 sata. I zalila se, i vrijedjala nas a veze nema sta se ovamo desavalo. I sad, koga boli k sto smo mi tu noc bile u kontaktu sa 4 corona pacijenta, koga boli k sto smo bile mokre od znoja u onoj plastici pokusavajuci brzo raditi. Bitno je srati i govoriti kako se nista ne radi.

Sad ce vjerovatno pojedinci pomisliti "sami ste birali", niko nije birao globalnu pandemiju i vanredne situacije.

Radim u boljim uslovima nego 90% medicinskih radnika u Bosni i opet ne mozemo sve stici i ljudi moraju cekati. Tako da pokusajte se staviti u kozu tih radnika koji se muce u takvoj situaciji i pokazite malo razumijevanja.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#33961 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ma.Le.Na »

ćiribiribela wrote: 04/11/2020 23:21 Meni bude lose kad citam ovakve komentare za medicinske radnike u ovakvom vremenu. Evo licni primjer, trenutno radim nocne. Vec sam pisala ovdje da radim na pedijatriji u sklopu koje imamo djeciju hitnu, tj ambulantu. Preksinoc nam je nekako doslo 6 djece istovremeno, ja sama na odjelu sa doktoricom (odgovorne i za ambulantu). I sad radi se mini trijaza i gledamo koga cemo prvog primiti. Od tih 6 djece, dvoje je bilo pozitivno na coronu (plus roditelji pozitivni), citav taj proces sa njima je trajao od 23:30 do 04:00. Mama sa tim "najzdravijim" djetetom je cekala ispred skoro 4 sata. I zalila se, i vrijedjala nas a veze nema sta se ovamo desavalo. I sad, koga boli k sto smo mi tu noc bile u kontaktu sa 4 corona pacijenta, koga boli k sto smo bile mokre od znoja u onoj plastici pokusavajuci brzo raditi. Bitno je srati i govoriti kako se nista ne radi.

Sad ce vjerovatno pojedinci pomisliti "sami ste birali", niko nije birao globalnu pandemiju i vanredne situacije.

Radim u boljim uslovima nego 90% medicinskih radnika u Bosni i opet ne mozemo sve stici i ljudi moraju cekati. Tako da pokusajte se staviti u kozu tih radnika koji se muce u takvoj situaciji i pokazite malo razumijevanja.
Svaka cast vecini
Ali ono sto sam ja iz svog iskustva naucila je da se medicinom ne bi ni trebao ni smio svak baviti
U ovih 15 dana sam dozivjela...svasta
Blago receno svasta
Da imam ovlast psiho test prije upisa u med srednju...kamoli fax
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#33962 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ozimician »

Ma.Le.Na wrote: 04/11/2020 23:28 Svaka cast vecini
Ali ono sto sam ja iz svog iskustva naucila je da se medicinom ne bi ni trebao ni smio svak baviti
U ovih 15 dana sam dozivjela...svasta
Blago receno svasta
Da imam ovlast psiho test prije upisa u med srednju...kamoli fax
Eh da si kad polagala prijemni na Medicini (u Sarajevu), znala bi da se radi psiho test na prijemu za Medicinu (tako je bar bilo u moj vakat) prije 10-tak godina. Iz mog ličnog iskustva znam da velika većina mladih doktora uđe u ovaj posao s mnogo entuzijazma i volje za učenjem i napredovanjem. Ali već nakon nekoliko mjeseci rada se totalno razočaraju u sve što ide uz ovaj posao. To se desilo sa mnom i sa minimalno 80% mojih kolega. Oni koji se nisu razočarali su djeca uticajnih roditelja koji su ih odmah postavili na ''neizložena'' radna mjesta i kojima se sve toleriše.

Razočaraš se prvo u sistem, upravu ustanove, nemogućnost adekvatnog rada, neopremljenost (meni su npr. trenutno za vrijeme COVID-a, a pregledam svakodnevno COVID pozitivne pacijente - rukavice misaona imenica.) I ako se žališ možeš samo sebi napraviti još gore uslove na poslu (ne talasaj). Također, rad s pacijentima je nezahvalan, osobito domovi zdravlja i hitna. Ogroman broj pacijenata je bio tu i prije COVID-a i jedva se stizalo - a sad pogotovo. Jednostavno moraš se navići na to da ti svakodnevno prijete, psuju majku, pokušavaju i fizički napasti (žene napadaju pogotovo) i to ti mora biti nešto kao normalno na poslu i da uz to očekuju od tebe najbolju moguću uslugu. E sad zamislite kolika treba psihička stabilnost da ostaneš normalan i pribran u takvim situacijama. Odbiti liječenje ne smiješ, možeš krivično odgovorati, pa ako ti se ide po sudovima - bujrum.

I sad zamisli bilo koji drugi posao da radiš, da si npr. konobar i da ti mušterije svakodnevno prijete, psuju majku - rekao bih - je*o ovo. A ovo se svakodnevno dešava ljudima koji su završili 6 god fakulteta + dodatne edukacije i specijalizacije. A u suštini ti radiš svoj posao najbolje i najbrže što možeš i nikako nisi kriv što danas u ambulanti ili hitnoj imaš MINIMALNO 50 pacijenata sa različitim zahtjevima. Od onkoloških, kardioloških, povreda, nesreća, lomova, covid-a itd... i svako od tebe zahtjeva top uslugu (ne daj Bože da pogriješiš jedan zarez na uputnici) a usput radiš pod takvim pritiskom.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#33963 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Ova bolest ce napraviti vise psihičkih problema naciji nego sam virus
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#33964 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

https://** No links **.ba/clanak/208960/izetbegov ... -postovati

- Ne može Klinički centar biti jedina ustanova koja nosi odgovornost Covid 19 bolesnika. Mi od januara jedini i vodimo brigu o pravim bolesnicima Covid 19. Mi smo apelovali u više navrata da se situacija uozbilji, da se izdvoje kapaciteti za izolatorije. Ništa se od toga nije desilo. Jedino je Klinički centar napravio izolatorij. Mi smo i prije nego što je to od nas zahtjevalo Federalno ministarstvo proširili svoje kapacitete, odlukama iz marta iz 2020. godine. Na svim klinikama formirali smo izolacijske sobe za evenmtualne covid bolesnike. U ovom trenutku imamo dosta pacijenata i u KCUS-u, i Podhrastovima. Mislim da će napokon Opća bolnica morati ispuniti ona svoja silna obećanja prema građanima, na kraju i novac koji su uzeli za borbu Covid 19, i početi da rade sa ovim bolesnicima – očekivanja su generalne direktorice KCUS-a.

:lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#33965 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

Ozimician wrote: 04/11/2020 23:57 Odbiti liječenje ne smiješ, možeš krivično odgovorati, pa ako ti se ide po sudovima - bujrum.
Morate uvesti politiku nula tolerancije na uvrede I fizicke prijetnje.
Imate li obezbijedjenje? Neka nose body kamere, onda postoji dokaz.
To naravno ne znaci da se pacijent nema parvo zaliti na uslugu koristeci propisanu proceduru.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#33966 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ozimician »

Edin H. wrote: 05/11/2020 00:12 Morate uvesti politiku nula tolerancije na uvrede I fizicke prijetnje.
Imate li obezbijedjenje? Neka nose body kamere, onda postoji dokaz.
To naravno ne znaci da se pacijent nema parvo zaliti na uslugu koristeci propisanu proceduru.
Kako ti savjetuješ da uvedemo politiku nula tolerancije na uvrede i fizičke prijetnje?
Obezbjeđenje je misaona imenica.

Ono što mogu uraditi jeste da prijavim slučaj policiji, kojoj treba minimalno 15 min da dođe na lice mjesta. Napravi zapisnik.
Ukoliko taj koji je napravio incident ne želi da prihvati da plati prekršajni nalog (a većina ne želi), onda ja i svo osoblje moramo ići u policijsku stanicu davati izjave i kasnije se ganjati po sudovima. Jednom sam tako uradio i prošla me volja da ponavljam tu proceduru - na kraju se taj lik izvukao s opomenom jer je eto nezaposlen, nema sredstava da plati kaznu.

Ljudima koji su iz Sarajeva treba biti jasno da Sarajevo ima u prosjeku 3x bolji zdravstveni sistem nego bilo gdje u ostatku zemlje, a vidite i sami kakvo je stanje. Samo što mediji iz ostatka zemlje izvještavaju samo kad se desi neki baš veliki belaj. Zamisli se da radiš u ambulanti udaljenoj pola sata vožnje od grada, doktor/ica i 2 medicinske sestre. I desi ti se takav slučaj (fizičke prijetnji). Koji bi bio tvoj mehanizam nula tolerancije?

P.S. Ono što je najzanimljivije jeste to što se pacijenti najviše ''uvrijede'' i prave scene kada im onemogućiš zloupotrebu zdravstvene zaštite, kad im ne dopustiš da sami sebi određuju dijagnozu i terapiju, kad ih ne primiš ''preko reda'' i sl. Kod nas najbolje prolaze med. radnici koji uzimaju pare od pacijenata (Sitne pare za sitne usluge mimo protokola), takve svi pacijenti vole. Ako želiš da radiš po pravilima struke, po PS-u sve, onda ti ne valjaš kao doktor, jer ne daš im ono što oni misle da im treba.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#33967 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 23:10
Naslovnica wrote: 04/11/2020 23:03 Drugari, pa valjda je makar pacijent svjestan da nije prehlađen nego da je u pitanju nešto sasvim drugo?!
Meni to zvuči nevjerojatno da neko ima predinfarktno ili kako se god zove to stanje i da završi sa preporukom da pije čaj i C vitamin.

:-)
Ti si svjestan da je taj čovjek, sa pogrešnom prvom dijagnozom otišao drugom ljekaru koji ga je uputi na KUM gdje su mu dijagnosticirali infarkt i da je čovjek živ zahvaljujući doktorima i ovakvom šepavom zdravstvu?
To i jeste cilj zaštitnih mehanizama sistema: da otkrije grešku i spriječi je na vrijeme.

Čovjek je, ponavljam, živ zahvaljujući ovakvom šepavom i nakaradnom sistemu.
Jesam, naravno da sam svjestan toga.
Što nikako ne mijenja prvobitnu činjenicu.
User avatar
shbc
Posts: 3325
Joined: 20/07/2012 12:13

#33968 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by shbc »

ćiribiribela wrote: 04/11/2020 23:21 Meni bude lose kad citam ovakve komentare za medicinske radnike u ovakvom vremenu. Evo licni primjer, trenutno radim nocne. Vec sam pisala ovdje da radim na pedijatriji u sklopu koje imamo djeciju hitnu, tj ambulantu. Preksinoc nam je nekako doslo 6 djece istovremeno, ja sama na odjelu sa doktoricom (odgovorne i za ambulantu). I sad radi se mini trijaza i gledamo koga cemo prvog primiti. Od tih 6 djece, dvoje je bilo pozitivno na coronu (plus roditelji pozitivni), citav taj proces sa njima je trajao od 23:30 do 04:00. Mama sa tim "najzdravijim" djetetom je cekala ispred skoro 4 sata. I zalila se, i vrijedjala nas a veze nema sta se ovamo desavalo. I sad, koga boli k sto smo mi tu noc bile u kontaktu sa 4 corona pacijenta, koga boli k sto smo bile mokre od znoja u onoj plastici pokusavajuci brzo raditi. Bitno je srati i govoriti kako se nista ne radi.

Sad ce vjerovatno pojedinci pomisliti "sami ste birali", niko nije birao globalnu pandemiju i vanredne situacije.

Radim u boljim uslovima nego 90% medicinskih radnika u Bosni i opet ne mozemo sve stici i ljudi moraju cekati. Tako da pokusajte se staviti u kozu tih radnika koji se muce u takvoj situaciji i pokazite malo razumijevanja.
Ja kapu skidam medicinskim radnicima i smatram da je to veoma plemenit i tezak posao kojim se ne moze svako ni baviti. Licno sam prezadovoljan svojim porodicnim ljekarom i medicinskim sestrama. Generalno kada bih i bio otisao dalje od njega do specijalista, imao sam velikom vecinom samo pozitivna iskustva. Medjutim, nazalost ima poprilicno onih koji se uzasno ophode prema svojim pacijentima (posebno medju porodicnim ljekarima po domovima zdravlja). Tu lezi citav problem. To nije neka usputna usluga gdje covjek lose iskustvo brzo zaboravi. Tu su u pitanju zdravlje i zivoti, te takvo ophodjenje ostavlja dubok trag i velike frustracije ljudima. Uzecemo i u obzir da je teska situacija (iako su odredjeni imali takav pristup i prije ovoga), ali medicinski radnici moraju shvatiti da nije ni pacijentima bolje. Isprepadani smo, ne znamo kako da se ponasamo kada se nadjemo u situaciji da smo zarazeni. Mediji i kontradiktorne izjave strucnjaka ne pomazu. U ovome svemu trebamo svi imati puno vise sabura, ali taj sabur mora prvenstveno doci od onih uposlenih u zdravstvu. Vi ste ti koji morate diktirati generalno raspolozenje i stav u ovim vremenima. Morate naci lijepu i smirenu rijec za pacijenta (govorim vi kao medicinski radnici, ne mislim na tebe konkretno).

Imamo situaciju da nas mediji bombarduju losim vijestima, da krizni stabovi podnose ostavke, da najveca zdravstvena ustanova u drzavi zatvara vrata pacijentima, uzasnu organizaciju i nejasan put pacijenta... Obican covjek je uslijed svega toga isprepadan na smrt i ocekuje neku utjehu od svog doktora. A dobije nadrkan odgovor i skidanje sa dnevnog reda. Nije ni to uredu.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#33969 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

zubi wrote: 05/11/2020 00:11 https://** No links **.ba/clanak/208960/izetbegovic-pacijenti-koje-je-primala-opca-bolnica-bi-se-kuci-sasvim-uspjesno-lijecili-zakljucci-kcus-a-trebaju-se-postovati

- Ne može Klinički centar biti jedina ustanova koja nosi odgovornost Covid 19 bolesnika. Mi od januara jedini i vodimo brigu o pravim bolesnicima Covid 19. Mi smo apelovali u više navrata da se situacija uozbilji, da se izdvoje kapaciteti za izolatorije. Ništa se od toga nije desilo. Jedino je Klinički centar napravio izolatorij. Mi smo i prije nego što je to od nas zahtjevalo Federalno ministarstvo proširili svoje kapacitete, odlukama iz marta iz 2020. godine. Na svim klinikama formirali smo izolacijske sobe za evenmtualne covid bolesnike. U ovom trenutku imamo dosta pacijenata i u KCUS-u, i Podhrastovima. Mislim da će napokon Opća bolnica morati ispuniti ona svoja silna obećanja prema građanima, na kraju i novac koji su uzeli za borbu Covid 19, i početi da rade sa ovim bolesnicima – očekivanja su generalne direktorice KCUS-a.

:lol:
Od januara? Zanimljivo..
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#33970 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

@shbc razumijem i tu stranu, ali radnici su isfrustrirani jer nemaju normalne uslove za rad pogotovo sad. Pogotovo po domovima zdravlja izvan sarajeva. Ja mislim da vecina vas nije ni svjesna kako stvari tu funkcionisu. pola mi familije radi u zdravstvu, a clan uze porodice radi kao ljekar u hitnoj u domu zdravlja u usk. Ti ljudi nemaju jednog monitora, imaju dva saniteta na 40k stanovnika, saniteta koji su opremljeni samo sa prenosnim kisikom. Mogu dnevno poslati 7 briseva na coronu. Nemaju dovoljno trakica za secer, nemaju mogucnost da urade ikakvu analizu krvi u nocnoj. Moraju stediti na rukavicama i maskama, stede na zavojima i lijekovima. Pa konstantna rasprava sa ljudima zasto ne mogu dati sanitet da vozi u Bihac (bihac koji u zadnje vrijeme vraca nazad sve sto nije skoro pa na samrti jer nemaju kapaciteta i jer nose citav kanton na ledjima). Ja sam mu slala pulsoxys sa amazona da bar saturaciju mogu mjeriti. I kad u smjeni imas 10 ljudi s kojima moras raspravljati, koji prijete i psuju (tipa bomba i zapaliti) kako biti ljubazan i fin?

Najtuznije je sto ovo vjerovatno nije najgori primjer iz bosanskog zdravstva.

I daleko od toga da su svi medicinski radnici fini i sta ja znam sta, naravno da govana ima svuda, ali kakvi god da su trenutno se nalaze u teskoj situaciji i treba imati razumijevanja pa sve i kad bi cekali 5 sati da dodjete na red.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#33972 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Haris.ba »

Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:16 Hitna ne dolazi vise uopste , samo kazu pozovi dom zdravlja. Bukvalno je sve blokirano, prepusten si sam sebi ili privatnim doktorima.
U prosloj godini je privatni zdravstveni sistem uprihodovao pola milijarde KM. U ovoj ce vjerovatno plus 250 miliona, ako ne i vise.

Unisteni su takvi industrisjki sistemi da bi na njihovom pepelu privatne firmice preuzele posao. A da se ne unisti drzavni/drustveni zdravstveni sistem?

Ali, bolje i ne zasluzujemo. A, da je po zaslugama kakvi smo, Torabi ili Milan tarot je za nas.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#33973 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

https://www.zenicablog.com/preminuo-37- ... na-koronu/

"Kako je za Hayat.ba objasnio prim.dr. Senad Huseinagić, direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, test na koronavirus je bio negativan.

Međutim, njegova klinička slika je ukazivala da on boluje od koronavirusa i mi ćemo ovu smrt tako i tretirati – objasnio je doktor Huseinagić"


Koliko je u svijetu umrlih koji su na isti način upisani pod "korona".
Prošle godine se umiralo i od H1N1 toga više nema.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#33974 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Pa jos nije stigla H1N1. Umiralo se od nje januar/februar
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#33975 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BlackRiver »

ćiribiribela wrote: 05/11/2020 07:42 @shbc razumijem i tu stranu, ali radnici su isfrustrirani jer nemaju normalne uslove za rad pogotovo sad. Pogotovo po domovima zdravlja izvan sarajeva. Ja mislim da vecina vas nije ni svjesna kako stvari tu funkcionisu. pola mi familije radi u zdravstvu, a clan uze porodice radi kao ljekar u hitnoj u domu zdravlja u usk. Ti ljudi nemaju jednog monitora, imaju dva saniteta na 40k stanovnika, saniteta koji su opremljeni samo sa prenosnim kisikom. Mogu dnevno poslati 7 briseva na coronu. Nemaju dovoljno trakica za secer, nemaju mogucnost da urade ikakvu analizu krvi u nocnoj. Moraju stediti na rukavicama i maskama, stede na zavojima i lijekovima. Pa konstantna rasprava sa ljudima zasto ne mogu dati sanitet da vozi u Bihac (bihac koji u zadnje vrijeme vraca nazad sve sto nije skoro pa na samrti jer nemaju kapaciteta i jer nose citav kanton na ledjima). Ja sam mu slala pulsoxys sa amazona da bar saturaciju mogu mjeriti. I kad u smjeni imas 10 ljudi s kojima moras raspravljati, koji prijete i psuju (tipa bomba i zapaliti) kako biti ljubazan i fin?

Najtuznije je sto ovo vjerovatno nije najgori primjer iz bosanskog zdravstva.

I daleko od toga da su svi medicinski radnici fini i sta ja znam sta, naravno da govana ima svuda, ali kakvi god da su trenutno se nalaze u teskoj situaciji i treba imati razumijevanja pa sve i kad bi cekali 5 sati da dodjete na red.
Ovo za situaciju u USK mogu i sam potvrditi jer imam clana familije koji radi u domu zdravlja.Ako mislite da je USK ignorisan od strane Sarajeva ekonomsko i politicki, trebate vidjeti sta se radi sa zdravstvom. Gledajuci samo situaciju oko ovog testiranja, ljudi po 10 dana cekaju bilo kakve povratne informacije. Zamislite uradite test i vas bris mora ici kolima u Sarajevo, pa kad bude... Drzava u rasulu totalnom, a mi se cudimo kad ljudi umiru.
Locked