Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#32701 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Od proljeca su na sistemu "samo hitne operacije" a ne rade ni njih kako treba.

I ne treba lagati, nista nije prazno, ljudi su i po restoranima i po kafanama i po trznim centrima, kakva pustahija ne mozes proci trznim centrom.
U odnosu na proljece, ko da i nema korone. Tada su se jos ljudi i pazili, vjerovatno zato nismo imali ovakve brojeve kakve sada imamo.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#32702 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tandmand »

Svako ko je svoj novac uložio u posao ili radi kod poslodavca koji je to uradio i ovisi od tržišta, mora biti - ekonomski paničar. Takvi mirno ne spavaju ni u boljim situacijama od korona krize.

Lahko je biti bezbrižan na državnoj sisi. Za plate se uvijek može uzeti kredit od MMFa ili prodati štogod. Ta nije im ćaćino.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#32703 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Najave ekonomskog kraha su 600 puta gore po istu tu ekonomiju od bilo kakvih crnih prognoza sa virusom.

Kada ljudi misle da slijedi recesija ili smanjena ekonomska aktivnost, instinktivno počnu štediti, manje trošiti i samim time stavljati manje novca u opticaj, što samo po sebi dovodi do ekonomske krize.

Najbolji put ka izlasku iz recesije je potrošnja (vidjeti najveći američki bailout 2008 godine i što su oni to uradili kako bi izašli iz tadašnje recesije).
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#32704 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

hercegovački kolektivni imunitet
U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar na bolničkom liječenju trenutno je 66 bolesnika, od kojih je 13 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, a ostali su klinički stabilno. Tijekom posljednja 24 sata hospitalizirano je 14, a otpuštena su 4 pacijenata.

U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB testirano je 598 uzoraka. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji pozitivnih je 130 i to: 86 iz Mostara, 15 iz Čapljine, 9 iz Stoca, 7 iz Jablanice, 6 iz Konjica, 4 iz Neuma, 2 iz Prozora-Rame i 1 iz Čitluka
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#32705 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tandmand »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 11:55 Od proljeca su na sistemu "samo hitne operacije" a ne rade ni njih kako treba.

I ne treba lagati, nista nije prazno, ljudi su i po restoranima i po kafanama i po trznim centrima, kakva pustahija ne mozes proci trznim centrom.
U odnosu na proljece, ko da i nema korone. Tada su se jos ljudi i pazili, vjerovatno zato nismo imali ovakve brojeve kakve sada imamo.
Ima toga, ali bi trebalo "promatrati", tj napraviti presjek čitavog dana. Većina privatnog biznisa je u takvom stanju, da ako im promet padne za 50%, onda su za zaradom na nuli, jer pola mjeseca se radi samo za troškove ....
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32706 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 27/10/2020 11:50
GAU8 wrote: 27/10/2020 11:17
TESLA_EDISON wrote: 27/10/2020 10:50
Isto je. Ove mjere, ovaj strah, ova panika proizvele su efekat identičan lockdown-u. Ljudi rade od kuće, djeca nastavi prate od kuće, tržni centri prazni, ugostiteljski objekti prazni, niko nigdje više niti ide, niti izlazi niti ima para za bilo šta.

Sad, ovog momenta uvesti lockdown ne bi imalo nikakavog efekta niti bi bilo ko to i primjetio. Mi smo od početka septembra bukvalno u lockdown-u samo što to nije zvanično objavljeno. Ekonomija nam je u 1993. godini i to u momentu pred probijanje tunela. Do septembra je bila u 1995. godini.

Kako je krenulo, možda na kraju ekonomski odemo i u 1984. godinu kada je ovdje bila olimpijada i doživimo "ekonomski procvat". Možda je i to krajni cilj /s
Nesto sam pobrkao. Jesi li ti protiv panicara ili si panicar... Ovo pisanje ima tendenciju panike :-) :-)
On je "ekonomski paničar" i pri tome ništa što je napisao na ovom forumu nije bilo tačno
A šta nije bilo tačno molim te lijepo?

Jel na desetine hiljada ljudi ostalo bez posla? Jeste
Jel na hiljade firmi ugašeno? Jeste
Jel Svjetska banka rekla da smo se ekonomski vratili 25 godina unazad? Jeste
Jel nam MMF predvidio bankrot do nove godine? Jeste
Jel krivulja bila ispravna dok se vještački nisu počele pumpati brojke po uzoru na zemlje EU i po principu "vidjela žaba da se kuju konji pa i ona digla nogu"? Jeste

Image

Apsolutno, ali apsolutno sve što sam pisao od maja do danas se obistinilo. Nešto čak i premašilo očekivanja jer ipak nisam znao da će doći do bankrota države a ipak će bankrotirati.

A šta ste vi pisali sve ovo vrijeme? Da treba sve zatvoriti, da treba izbaciti vojsku na ulici i ne dozvoliti na balkon da se može izaći, da će biti na stotine hiljada mrtvih,....

I na kraju ste nas, uz pomoć senzacionalističkih i kataklizmičkih medija, bukvalno i zatvorili te jeb..i svojom panikom za sva vremena. Od ove ekonomske kataklizme nećemo se za deceniju oporaviti a vi nastavite i dalje brojati prehlađene. Pitaću vas kada i vama u javnom sektoru počnu kresati plate i dijeliti otkaze jer, doprinosa je sve manje a poslije bankrota pa pa. Vidjeću vas tada kako ćete i šta ćete pisati ako budete imali na čemu.
Last edited by Tesla Edison on 27/10/2020 12:07, edited 1 time in total.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#32707 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Kod mene u bližoj porodici/okolini u posljednjih 20 dana 6 potvrđenih slučajeva zaraze (svi testirani pozitivni), a porodice ovih ljudi imaju ukupno 19 ljudi. Od toga, 17 ljudi imalo klasične simptome, 2 bez simptoma. Znači, haman sa sigurnošću, 17 pozitivnih (a možda i 19), ali samo 6 u zvaničnoj statistici (od toga jedan privatno testiran, ne znam je li to ulazi u statistiku).

Kod prijatelja iz Visokog slična situacija, on testiran i pozitivan, a majku i oca neće da testiraju (majka ima simptome, otac nema).

A imam poznanika i u Krajini, porodica (četvero), svi imali blage simptome (temperatura, gubitak čula, specifični bolovi) - niko ih nije testirao, bili izolovani 20 dana i furaju dalje :)

Znači, sve su ovo slučajevi sa simptomima koji praktično znaju da su imali koronu. Koliki je zaista broj potpuno asimtpomatskih? Ja fakat ne vjerujem da je moguće da nas barem 300-400 hiljada nije imalo zarazu već. I rezultati teško sad to mogu pokazati. Imaš veliki broj ljudi koji je prebolovao. Najbolje bi bilo provesti serološke testove na nekom dovoljno velikom i reprezentativnom uzorku, pa da donesemo zaključke o cjelokupnoj populaciji.
Rade li države uopšte ovakva istraživanja (svježiji primjeri)? Ima li iko konkretnu ocjenu?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#32708 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

BadBoy wrote: 27/10/2020 12:00 Najave ekonomskog kraha su 600 puta gore po istu tu ekonomiju od bilo kakvih crnih prognoza sa virusom.

Kada ljudi misle da slijedi recesija ili smanjena ekonomska aktivnost, instinktivno počnu štediti, manje trošiti i samim time stavljati manje novca u opticaj, što samo po sebi dovodi do ekonomske krize.

Najbolji put ka izlasku iz recesije je potrošnja (vidjeti najveći američki bailout 2008 godine i što su oni to uradili kako bi izašli iz tadašnje recesije).

Pisao sam jos proljetos, pa cu samo ponoviti, prije Korone nismo bili u krizi i sve je bilo super, drzava u procvatu ekonomija u ekspanziji privreda u rastu jedno sveopce ludilo od pozitive, niko ne seli iz drzave, politicari odgovorni, vlast stamena, drzava cvrsta, korupcija ne postoji... onda dodje Korona i sve pade u vodu :(
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#32709 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:13
BadBoy wrote: 27/10/2020 12:00 Najave ekonomskog kraha su 600 puta gore po istu tu ekonomiju od bilo kakvih crnih prognoza sa virusom.

Kada ljudi misle da slijedi recesija ili smanjena ekonomska aktivnost, instinktivno počnu štediti, manje trošiti i samim time stavljati manje novca u opticaj, što samo po sebi dovodi do ekonomske krize.

Najbolji put ka izlasku iz recesije je potrošnja (vidjeti najveći američki bailout 2008 godine i što su oni to uradili kako bi izašli iz tadašnje recesije).

Pisao sam jos proljetos, pa cu samo ponoviti, prije Korone nismo bili u krizi i sve je bilo super, drzava u procvatu ekonomija u ekspanziji privreda u rastu jedno sveopce ludilo od pozitive, niko ne seli iz drzave, politicari odgovorni, vlast stamena, drzava cvrsta, korupcija ne postoji... onda dodje Korona i sve pade u vodu :(
Znam i ja često kažem jedva čekam da prođe korona da se vratimo u blagostanje u kojem smo bili.

Za ovog Teslu nemam riječi, to je izgubljen slučaj jer frajer i dalje lijepi svoj promašeni graf i misli da je u pravu. Znači gleda frajer u plavo nebo i tvrdi da je zeleno. Jbg, izgubljen slučaj i takvi rade u državnim firmama.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#32710 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Mene zanima sta bude sa ovih 28 hiljada sto su kao oporavljeni, neka ih je 50 ili 100 hiljada nezvanicno, oni se vise ne mogu zaraziti? ne mogu biti kliconose? mogu se ponasati slobodno ne nositi maske ne drzati distancu jer su prebolili koronu? ono, njih vise korona ne tangira 1%?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#32711 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:16 Mene zanima sta bude sa ovih 28 hiljada sto su kao oporavljeni, neka ih je 50 ili 100 hiljada nezvanicno, oni se vise ne mogu zaraziti? ne mogu biti kliconose? mogu se ponasati slobodno ne nositi maske ne drzati distancu jer su prebolili koronu? ono, njih vise korona ne tangira 1%?
Jutros sam čuo za slučaj jedne žene koja je od prije par dana ponovo pozitivna i bolesna. Prvi put je bila zaražena nekada u junu sa nešto blažim simptomima, a od prije par dana je ponovo pozitivna i ima simptome (grlobolja, temperatura).
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#32712 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Znaci moguce se opet zaraziti, znam globalno da ima bezbroj slucajeva ali ne znam kod nas ima li ponovo zarazenih.

Posto se kod nas ocito nista i ne zna.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32713 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 27/10/2020 12:14
dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:13
BadBoy wrote: 27/10/2020 12:00 Najave ekonomskog kraha su 600 puta gore po istu tu ekonomiju od bilo kakvih crnih prognoza sa virusom.

Kada ljudi misle da slijedi recesija ili smanjena ekonomska aktivnost, instinktivno počnu štediti, manje trošiti i samim time stavljati manje novca u opticaj, što samo po sebi dovodi do ekonomske krize.

Najbolji put ka izlasku iz recesije je potrošnja (vidjeti najveći američki bailout 2008 godine i što su oni to uradili kako bi izašli iz tadašnje recesije).

Pisao sam jos proljetos, pa cu samo ponoviti, prije Korone nismo bili u krizi i sve je bilo super, drzava u procvatu ekonomija u ekspanziji privreda u rastu jedno sveopce ludilo od pozitive, niko ne seli iz drzave, politicari odgovorni, vlast stamena, drzava cvrsta, korupcija ne postoji... onda dodje Korona i sve pade u vodu :(
Znam i ja često kažem jedva čekam da prođe korona da se vratimo u blagostanje u kojem smo bili.

Za ovog Teslu nemam riječi, to je izgubljen slučaj jer frajer i dalje lijepi svoj promašeni graf i misli da je u pravu. Znači gleda frajer u plavo nebo i tvrdi da je zeleno. Jbg, izgubljen slučaj i takvi rade u državnim firmama.
Da ja radim u državnoj firmi, recimo, i da usput imam 200g moždane mase manje (kao većina uhljeba, ništa lično) ne bi bilo većeg panikbota i zagovarača lockdown-a od mene. Bolila bi me briga za sve, meni je dobro a vas ostale ko šiša. Rad od kuće, puna plata,ma milina.

Osim na forumu, ovu vašu priču koju zagovara Mogy, Daddy, Pici i ostali, jedino sam čuo od poznanika iz javnog sektora. Puna im usta "brige" za zdravlje ljudi a ustvari, njihovim guzicama dobro. Intelektualno graničena djeca im sa uspjehom završavaju školu zbog online nastave, oni bez odlaska na posao imaju punu platu (mada ni do sada nisu nešto puno radili) tako da mi je veoma jasan taj mentalni sklop pomenutih osoba.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#32714 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Ne znam sta znaci javni sektor i bolikurcina, rodica radi u javnom preduzecu i kolegica joj zarazena, tri ili cetiri kancelarije bile u samoizolaciji sedam dana trebali dvije sedmice, vec ovu sedmicu je zvali i rekli dodjite na posao. Nisu je testirali, ko veli prati simptome.

Sve zavisi kolika ledja imas, ova zarazena ima dobra pa je smjestili odmah u bolnicu da je pripaze, a ostali na posao nema hoces neces.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#32715 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Svaki dan 1000 ljudi ostane bez hljeba i ovdje neko ima obraza napisati eto bilo nas je dobro prije korone.

Bestidnici jedni bilo je lose ali sad prijeti humanitarna katastrofa.
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#32716 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM »

mistek wrote: 27/10/2020 12:06 Kod mene u bližoj porodici/okolini u posljednjih 20 dana 6 potvrđenih slučajeva zaraze (svi testirani pozitivni), a porodice ovih ljudi imaju ukupno 19 ljudi. Od toga, 17 ljudi imalo klasične simptome, 2 bez simptoma. Znači, haman sa sigurnošću, 17 pozitivnih (a možda i 19), ali samo 6 u zvaničnoj statistici (od toga jedan privatno testiran, ne znam je li to ulazi u statistiku).

Kod prijatelja iz Visokog slična situacija, on testiran i pozitivan, a majku i oca neće da testiraju (majka ima simptome, otac nema).

A imam poznanika i u Krajini, porodica (četvero), svi imali blage simptome (temperatura, gubitak čula, specifični bolovi) - niko ih nije testirao, bili izolovani 20 dana i furaju dalje :)

Znači, sve su ovo slučajevi sa simptomima koji praktično znaju da su imali koronu. Koliki je zaista broj potpuno asimtpomatskih? Ja fakat ne vjerujem da je moguće da nas barem 300-400 hiljada nije imalo zarazu već. I rezultati teško sad to mogu pokazati. Imaš veliki broj ljudi koji je prebolovao. Najbolje bi bilo provesti serološke testove na nekom dovoljno velikom i reprezentativnom uzorku, pa da donesemo zaključke o cjelokupnoj populaciji.
Rade li države uopšte ovakva istraživanja (svježiji primjeri)? Ima li iko konkretnu ocjenu?
Njemacka je objavila da za svakog otkrivenog prodje 5 neotkrivenih. prijatelj mi rece da e kod njih trenutna procjena za bosnu 10 neotkrivenih. Ali mislim da ce se sve ovo moci sagledati kroz nekoliko godina. ja ne znam sto se ljudi toliko ljute na naucnike, meni je za objavu jednog rada uvijek treblo nekoliko mjeseci (zato je doktorat 5 godina). I opet objavis nesto netacno ili ponovis eksperiment i moras sam sebe demantovati. Mogu misliti kako je tek u medicini.
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#32717 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Horke »

Stvarno sa tim najavama humanitatne katastrofe, ljudi ce umirati od gladi, bagerom ih kupiti, itd, postajete isti panik botovi kao oni koji prizeljkuju lock down.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32718 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

šumska 625/1417 44%
FBiH 909/1720 53%

BiH 1534/3137 49%

Mislim da imamo najveću pozitivnost testova u Evropi. Svaki drugi pozitivan. :shock:
pyrocool1
Posts: 310
Joined: 21/07/2020 09:08

#32719 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pyrocool1 »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:16 Mene zanima sta bude sa ovih 28 hiljada sto su kao oporavljeni, neka ih je 50 ili 100 hiljada nezvanicno, oni se vise ne mogu zaraziti? ne mogu biti kliconose? mogu se ponasati slobodno ne nositi maske ne drzati distancu jer su prebolili koronu? ono, njih vise korona ne tangira 1%?
Poznajem dvoje ljudi koji su ponovo pozitivni. Sto samo po sebi nije problem..problem je sto su proljetos prosli sa blagom slikom, malo temp, gubitak cula mirisa i okusa, slabost i slicno koje je relativno brzo proslo. Ovaj put znatno ozbiljnije, sve navedeno plus ozbiljna slabost. Niu jos radili snimak pluca. Oko cetrdeset godina bez hronicnih bolesti, sem onog uobicajenog za 40 plus..malo ledja i to
Last edited by pyrocool1 on 27/10/2020 12:35, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32720 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:27 Ne znam sta znaci javni sektor i bolikurcina, rodica radi u javnom preduzecu i kolegica joj zarazena, tri ili cetiri kancelarije bile u samoizolaciji sedam dana trebali dvije sedmice, vec ovu sedmicu je zvali i rekli dodjite na posao. Nisu je testirali, ko veli prati simptome.

Sve zavisi kolika ledja imas, ova zarazena ima dobra pa je smjestili odmah u bolnicu da je pripaze, a ostali na posao nema hoces neces.
A koliko ima privatnika gdje, kada se razboliš, samo te pozove i kaže "dođi po radnu knjižicu"? Sada nema radne, te umjesto toga govore "dođi po paipre"?

Radio sam kod više takvih i najbolje poznajem taj osjećaj. Dijete ti bolesno, nisu doprinosu uplaćeni, nema zdravstvenog. Nazoveš, pitaš šta je sa doprinosima a "gazda" ti fino kaže "još jednom me pozovi za to, biće ti zadnji poziv u životu".

Tvoja rodica šta god da uradi, koliko god da se razboli, neće ostati bez posla, bez obzira kakva su joj leđa. To je razlika između javnog i dijela privatnog sektora. Sad sam također u privatnom sektoru ali firma za koju radim, ne bih ne mijenjao niti za i jednu državnu. Mislio sam da ovakvo nešto nema, ne u BiH nego na Cijelom balkanu, ali srećom prevario sam se. Ima nade a ima i privatnika za poželjeti ali nažaost, večina je kao gore opisani.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#32721 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

Svi ćemo biti pogođeni ekonomski, neko prije neko kasnije ali niko neće proći netaknuto. Ispade da su toga samo svjesni ovi koji su protiv svih mjera a ovi koji zagovaraju da se poštuju neke od osnovnih mjera (koje su već dobro poznate) da nisu svjesni i da njih neće ekonomski ništa pogoditi.

Ako ne poštuješ mjere i ponašaš se kao da nema virusa neće ti biti ništa bolje jer niko neće doći tebi u lokal ako si leglo zaraze. I bolesni ne mogu doći i trošiti pare. Samo ako se svi ponašamo odgovorno i svi budemo radili isto možemo pobjediti ovo i izaći sa što manje štete iz ovog zla zvanog pandemija korona virusa.

Mnogo veći problemi u ovoj državi postoje od nošenja maske na otvorenom, jest da to nije neka mjera koja će donjeti veliko smanjenje širenja virusa ali to jeste psihološki dio koji će ljudima nagovijestiti da se nešto dešava i da će mnogo njih više nosati maske i ondje gdje treba a to je u zatvorenom. Mnogo je veći problem što mi nakon 7-8 mjeseci od korone imamo samo 100 kreveta, što još uvijek nemamo pojma kako će s školstvo odvijati, a ovo su samo neke od stvari koje se dešavaju u ovom razdoblju a imamo još milion drugih stvari koje su počele da se dešavaju prije nego što je pandemija počela. Osobe sa invaliditetom ne mogu ući u mnoge bolnice, pošte, policije, apoteke, zgrade, kafiće, restorane... jer nemaju potrebni uslovi (kosa ravan, lift) i to je ugrožavanje osnovnih ljudskih prava a ne nosanje maske na otvorenom.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#32722 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

TESLA_EDISON wrote: 27/10/2020 12:24
BadBoy wrote: 27/10/2020 12:14
dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:13


Pisao sam jos proljetos, pa cu samo ponoviti, prije Korone nismo bili u krizi i sve je bilo super, drzava u procvatu ekonomija u ekspanziji privreda u rastu jedno sveopce ludilo od pozitive, niko ne seli iz drzave, politicari odgovorni, vlast stamena, drzava cvrsta, korupcija ne postoji... onda dodje Korona i sve pade u vodu :(
Znam i ja često kažem jedva čekam da prođe korona da se vratimo u blagostanje u kojem smo bili.

Za ovog Teslu nemam riječi, to je izgubljen slučaj jer frajer i dalje lijepi svoj promašeni graf i misli da je u pravu. Znači gleda frajer u plavo nebo i tvrdi da je zeleno. Jbg, izgubljen slučaj i takvi rade u državnim firmama.
Da ja radim u državnoj firmi, recimo, i da usput imam 200g moždane mase manje (kao većina uhljeba, ništa lično) ne bi bilo većeg panikbota i zagovarača lockdown-a od mene. Bolila bi me briga za sve, meni je dobro a vas ostale ko šiša. Rad od kuće, puna plata,ma milina.

Osim na forumu, ovu vašu priču koju zagovara Mogy, Daddy, Pici i ostali, jedino sam čuo od poznanika iz javnog sektora. Puna im usta "brige" za zdravlje ljudi a ustvari, njihovim guzicama dobro. Intelektualno graničena djeca im sa uspjehom završavaju školu zbog online nastave, oni bez odlaska na posao imaju punu platu (mada ni do sada nisu nešto puno radili) tako da mi je veoma jasan taj mentalni sklop pomenutih osoba.
Ili radiš u BH Telecomu ili si raju prije 2-3 godine zamajavao na temi o BH Telecomu. U svakom slučaju neke se bombe bacaju.

Niko ne zagovara lockdown osim vas par što izmišljate da neko zagovara lockdown (barem ne ovdje na forumu, u svijetu ima političara koji to zagovaraju).

Ovdje se cijeli forum podijelio na dva tabora: jedan koji smatra da ne treba ništa raditi po pitanju korone i drugi koji smatra da se treba pridržavati mjera individualne odgovornosti kao što su socijalna distanca, maske i lična higijena.

Na to se sva šuplja svodi.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#32723 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

red evil wrote: 27/10/2020 12:37 Ako ne poštuješ mjere i ponašaš se kao da nema virusa neće ti biti ništa bolje jer niko neće doći tebi u lokal ako si leglo zaraze. I bolesni ne mogu doći i trošiti pare. Samo ako se svi ponašamo odgovorno i svi budemo radili isto možemo pobjediti ovo i izaći sa što manje štete iz ovog zla zvanog pandemija korona virusa.
To je to, lijepo sumirano :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32724 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 12:16 Mene zanima sta bude sa ovih 28 hiljada sto su kao oporavljeni, neka ih je 50 ili 100 hiljada nezvanicno, oni se vise ne mogu zaraziti? ne mogu biti kliconose? mogu se ponasati slobodno ne nositi maske ne drzati distancu jer su prebolili koronu? ono, njih vise korona ne tangira 1%?
Evo frisko ispod cekica:

Istraživači su uočili da se broj onih koji imaju antitijela smanjio za 26 posto od juna do septembra ove godine. Shodno tome su zaključili da imunitet slabi i da postoji mogućnost da se virusom zarazi više puta.

Istraživanjem je bilo obuhvaćeno više od 350.000 ljudi u Engleskoj. U prvom ciklusu istraživanja od kraja juna do početka jula prisustvo antitijela je utvrđeno kod 60 od hiljadu ljudi. U posljednjem ciklusu istraživanja koje je provedeno u septembru to je bio slučaj samo kod 44 od hiljadu osoba. Broj onih koji imaju antitijela je od ljeta do jeseni smanjen za više od četvrtinu.

"Imunitet prilično brzo opada i tri mjeseca od prvog ciklusa istraživanja identificirali smo da se broj onih koji imaju antitijela smanjio za 26 posto", ukazala je istraživačica Helen Ward.

Napomenuli su i ovo u originalnom clanku:

Exactly what the antibody drop means for immunity is still uncertain. There are other parts of the immune system, such as T-cells, which may also play a role, directly killing infected host cells and calling to other immune cells to help out.

However, the researchers warn antibodies tend to be highly predictive of who is protected.

https://www.klix.ba/lifestyle/zdravlje/ ... /201027001

https://www.bbc.com/news/health-5469687 ... ium=Clanak
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32725 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 27/10/2020 12:37
TESLA_EDISON wrote: 27/10/2020 12:24
BadBoy wrote: 27/10/2020 12:14

Znam i ja često kažem jedva čekam da prođe korona da se vratimo u blagostanje u kojem smo bili.

Za ovog Teslu nemam riječi, to je izgubljen slučaj jer frajer i dalje lijepi svoj promašeni graf i misli da je u pravu. Znači gleda frajer u plavo nebo i tvrdi da je zeleno. Jbg, izgubljen slučaj i takvi rade u državnim firmama.
Da ja radim u državnoj firmi, recimo, i da usput imam 200g moždane mase manje (kao većina uhljeba, ništa lično) ne bi bilo većeg panikbota i zagovarača lockdown-a od mene. Bolila bi me briga za sve, meni je dobro a vas ostale ko šiša. Rad od kuće, puna plata,ma milina.

Osim na forumu, ovu vašu priču koju zagovara Mogy, Daddy, Pici i ostali, jedino sam čuo od poznanika iz javnog sektora. Puna im usta "brige" za zdravlje ljudi a ustvari, njihovim guzicama dobro. Intelektualno graničena djeca im sa uspjehom završavaju školu zbog online nastave, oni bez odlaska na posao imaju punu platu (mada ni do sada nisu nešto puno radili) tako da mi je veoma jasan taj mentalni sklop pomenutih osoba.
Ili radiš u BH Telecomu ili si raju prije 2-3 godine zamajavao na temi o BH Telecomu. U svakom slučaju neke se bombe bacaju.

Niko ne zagovara lockdown osim vas par što izmišljate da neko zagovara lockdown (barem ne ovdje na forumu, u svijetu ima političara koji to zagovaraju).

Ovdje se cijeli forum podijelio na dva tabora: jedan koji smatra da ne treba ništa raditi po pitanju korone i drugi koji smatra da se treba pridržavati mjera individualne odgovornosti kao što su socijalna distanca, maske i lična higijena.

Na to se sva šuplja svodi.
Radio sam. Pa kada je došla nova uprava, umjesto ugovora za stalno, dobio ugovor o radu od podizvođača kao iznajmljeni radnik BH Telecoma. Jebiga nisam član stranke. Ja i još nas 10 koji su primljeni te 2013. godine. Pune 4 godine, malo Ugovor o radu, malo od djelu. Plata 450-500KM. Zdravstvena knjižica se mogla ovjeriti urijetko, kad uhvatiš Ugovor o radu a na godišnji mogao sam zaboraviti. Radio treće smjene da bi dobio dan slobodan. Odradim 3 treće da bih imao dan slobodan i tako 15 trećih i imam 5 dana u godini i to mi je bio godišnji jer "gazda" nije htio da dodatno plaća treće pa se tako kompenzirali sati. Kasnije pređem u konkurenciju i tu dobijem još bolju ponudu za posao na kojem sam sad i preporodio sam se.

iskustvo je detaljno opisano u "dječakovom" postu.
Last edited by Tesla Edison on 27/10/2020 12:51, edited 3 times in total.
Locked