Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30851 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 17:58
Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:01 Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
Nemoj da lazes.. Dobna granica je bila za prijem na intenzivnu njegu.. Tu dobnu granicu oni imaju i bez korone, tako da to nikakve veze nema sa koronom.. U bolnice su mogli ici lakse nego u drzavama gdje su se zdravtveni sistemi zabarakadirali..
Jeste, lazem. Takodje laze Svedski nacionalni odbor za zdravlje i TIME magazin

Few who died with covid in nursing homes received hospital care

Only 13 percent of the elderly residents who died with covid-19 during the spring received hospital care, according to preliminary statistics from the National Board of Health and Welfare.

https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/ ... 2%80%A61/1


However, the high infection rate across the country was the underlying factor that led to a high number of those becoming infected in care homes. Many sick elderly were not seen by a doctor because the country’s hospitals were implementing a triage system that, according to a study published July 1 in the journal Clinical Infectious Diseases, appeared to have factored in age and predicted prognosis.

In one case which seems representative of how seniors were treated, patient Reza Sedghi was not seen by a doctor the day he died from COVID-19 at a care home in Stockholm. A nurse told Sedghi’s daughter Lili Perspolisi that her father was given a shot of morphine before he passed away, that no oxygen was administered and staff did not call an ambulance. “No one was there and he died alone,” Perspolisi says.

https://time.com/5899432/sweden-coronov ... HDgI3vkIsQ
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30852 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 17:44
Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:31
kox wrote: 15/10/2020 17:28
Jasno je to meni ali neki ljekar i njima napiše uzrok smrti koji nije Covid, bili u bolnici ili ne. I tim ljekarima odlučuješ da ne vjeruješ. Opet, neki drugi ljekar bez testa za nekoga zaključi da je uzrok smrti Covid. Za te ljekare kod tebe vrijedi:
'Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.'

Dupli standardi.
Ali ni jedni ni drugi ne rade nista pogresno. Takve su smjernice zemalja u kojim rade. U Belgiji i Francuskoj pokusavaju ubrojati i ljude koji su umrli van bolnica. U ostalim zemljama to ne rade. Takve su smjernice u tim drzavama.
Ja i ne tvrdim da rade išta pogrešno, u članku se koriste službenim ciframa. Ti ih dovodiš u sumnju i tvrdiš da su i te dodatne smrti uzrokovane coronom, iako je neko imenom i prezimenom napisao drugačije.
U clanku iz Belgije koji si ti postavio pise da su patolozi, ako se u starackom domu javila korona, a pacijenti imali klinicku sliku koja se podudara, kao uzrok smrti pisali koronu. Gdje je neko napisao drukcije?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30853 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 20:38
kox wrote: 15/10/2020 17:44
Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:31

Ali ni jedni ni drugi ne rade nista pogresno. Takve su smjernice zemalja u kojim rade. U Belgiji i Francuskoj pokusavaju ubrojati i ljude koji su umrli van bolnica. U ostalim zemljama to ne rade. Takve su smjernice u tim drzavama.
Ja i ne tvrdim da rade išta pogrešno, u članku se koriste službenim ciframa. Ti ih dovodiš u sumnju i tvrdiš da su i te dodatne smrti uzrokovane coronom, iako je neko imenom i prezimenom napisao drugačije.
U clanku iz Belgije koji si ti postavio pise da su patolozi, ako se u starackom domu javila korona, a pacijenti imali klinicku sliku koja se podudara, kao uzrok smrti pisali koronu. Gdje je neko napisao drukcije?
Ne govorim o članku iz Belgije nego o članku o uzrocima prekomjernih smrti koji sam ranije postavio.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30854 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 20:42
Mogy87 wrote: 15/10/2020 20:38
kox wrote: 15/10/2020 17:44
Ja i ne tvrdim da rade išta pogrešno, u članku se koriste službenim ciframa. Ti ih dovodiš u sumnju i tvrdiš da su i te dodatne smrti uzrokovane coronom, iako je neko imenom i prezimenom napisao drugačije.
U clanku iz Belgije koji si ti postavio pise da su patolozi, ako se u starackom domu javila korona, a pacijenti imali klinicku sliku koja se podudara, kao uzrok smrti pisali koronu. Gdje je neko napisao drukcije?
Ne govorim o članku iz Belgije nego o članku o uzrocima prekomjernih smrti koji sam ranije postavio.
Aha...hajmo ponovo.

Sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited

Moguce je da su ovi efekti djelomicno izazvani otkazivanjem medicinskih usluga i izbjegavanjem njege, ali podaci da se sustinski razumiju uzroci su ograniceni.

Sami kazu da su podaci ograniceni.

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

Iako postoji nesigurnost, razumijevanje MOGUCIH uzroka ovog skrivenog uticaja na zdravlje i POCETAK detaljnog PRACENJA su medju kritickim prvim koracima za vlade i zdravstvene sisteme.

Znaci niti raspolazu relevantnim podacima, kazu da je MOGUCE da ovi faktori igraju ulogu (uz nesigurnost) i potrebna je dalja analiza i pracenje. Gdje su ovdje dokazi?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30855 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 20:46
kox wrote: 15/10/2020 20:42
Mogy87 wrote: 15/10/2020 20:38
U clanku iz Belgije koji si ti postavio pise da su patolozi, ako se u starackom domu javila korona, a pacijenti imali klinicku sliku koja se podudara, kao uzrok smrti pisali koronu. Gdje je neko napisao drukcije?
Ne govorim o članku iz Belgije nego o članku o uzrocima prekomjernih smrti koji sam ranije postavio.
Aha...hajmo ponovo.

Sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited

Moguce je da su ovi efekti djelomicno izazvani otkazivanjem medicinskih usluga i izbjegavanjem njege, ali podaci da se sustinski razumiju uzroci su ograniceni.

Sami kazu da su podaci ograniceni.

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

Iako postoji nesigurnost, razumijevanje MOGUCIH uzroka ovog skrivenog uticaja na zdravlje i POCETAK detaljnog PRACENJA su medju kritickim prvim koracima za vlade i zdravstvene sisteme.

Znaci niti raspolazu relevantnim podacima, kazu da je MOGUCE da ovi faktori igraju ulogu (uz nesigurnost) i potrebna je dalja analiza i pracenje. Gdje su ovdje dokazi?
Koncentriši se. Koriste se podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima kod kojih covid nije uzrok smrti, i daju razloge za to.
Dakle, da ponovimo: podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima u periodu mart-april kod kojih covid nije uzrok smrti (zvanično).
Koje dokaze i o čemu tražiš ?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30856 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 20:58
Mogy87 wrote: 15/10/2020 20:46
kox wrote: 15/10/2020 20:42
Ne govorim o članku iz Belgije nego o članku o uzrocima prekomjernih smrti koji sam ranije postavio.
Aha...hajmo ponovo.

Sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited

Moguce je da su ovi efekti djelomicno izazvani otkazivanjem medicinskih usluga i izbjegavanjem njege, ali podaci da se sustinski razumiju uzroci su ograniceni.

Sami kazu da su podaci ograniceni.

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

Iako postoji nesigurnost, razumijevanje MOGUCIH uzroka ovog skrivenog uticaja na zdravlje i POCETAK detaljnog PRACENJA su medju kritickim prvim koracima za vlade i zdravstvene sisteme.

Znaci niti raspolazu relevantnim podacima, kazu da je MOGUCE da ovi faktori igraju ulogu (uz nesigurnost) i potrebna je dalja analiza i pracenje. Gdje su ovdje dokazi?
Koncentriši se. Koriste se podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima kod kojih covid nije uzrok smrti, i daju razloge za to.
Dakle, da ponovimo: podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima u periodu mart-april kod kojih covid nije uzrok smrti (zvanično).
Koje dokaze i o čemu tražiš ?
Podaci o broju umrlih su tacni. Onda autori posteno kazu: mi mislimo da su uzrok sljedeci faktori. Mislimo da je vazno istraziti. Istrazite. Kljucno je da oni pretpostavljaju koji bi to razlozi MOGLI biti, naglasavaju da nema dovoljno podataka i kazu da bi bilo korisno pratiti. S cim se slazem.
splinter
Posts: 7413
Joined: 08/10/2011 12:28

#30857 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

escobar__ wrote: 15/10/2020 20:11 Nije mi jasno kako odjednom skok u cijeloj Evropi u kojoj ni vremenski uslovi nisu svuda isti (dok kod nas lije kiša i hladno je, Španija recimo ugodna jesen i sl.)?

Također, nema mi smisla ni ona priča da smo sad više zatvoreni. Ipak treba imati na umu i to da su ljeti samo kafići otvoreni (terase i sl.), banke, općine, bolnice, apoteke i sl. su sve zatvoreni prostori u kojima se i ljeti i zimi skupljaju ljudi, o marketima da ne pričam. Imali smo neumsko ludilo, imali Bajram, imali svadbe, pičke materine i opet brojke nisu toliko rasle kako se očekivalo. Sad odjedanput čitava Evropa planula. Kako, majku mu jebem!?
Za sve postoji objašnjenje, sve može objasniti . . .
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#30858 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by malocvijece »

shape of despair wrote: 15/10/2020 20:18 U Neumu jedno nadrugo bilo pa evo šta bi, ništa. A srali su svi portali o tome.
Ovaj skok mi je sumnjiv.
Pitanje: pokazuje li covid test pozitivne rezultate iako imate neku drugu virozu.
Jaran mi pozitivan i kaze, imam sve simptome korone, i radi sebe i kolega se testirao 3 puta i tek treci test pokazao pozitivno?
Znači mogao se testirati jednom, dobit negativno i rasirit zarazu?
Možda se prerano testirao.

Isto kao test za trudnoću recimo. Prvih par može biti negativno što ne znači da žena nije trudna. Samo određeni test nije detektovao dovoljnu količinu tog na šta je osjetljiv.

Da se vratimo na koronu, zato se u slučaju kontakta sa zaraženim čeka barem sedam dana da se uradi test. Ili nakon pojave simptoma sačekaš koji dan kod kuće i pratiš s ljekarom kako ide.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#30859 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Slucaj Zeljinih igraca je dokazao pouzdanost testova.. U Bosni negativni, sutra u Izraelu pozitivni, a prekosutra u BiH opet negativni.. Nisu jedini slucajevi.. Dzumburov trener bio lazno pozitivan, onaj Elsaravi isto tako.. Testovi su obicna ubleha.. Mozes biti pozitivan, a da nisi bolestan i inficiran.. U isto vrijeme mozes biti negativan iako si inficiran.. Jos na sve to dodamo javasluk u nasem zdravstvu i onda sve te nepouzdanosti dobiju jos puno vecu dimenziju..

I testiraju li slucajno na prisustvo i ostalih virusa koji mogu izazvati respiratorne probleme? Pocela je sezona raznoraznih virusa..
Last edited by laik1981 on 15/10/2020 21:15, edited 1 time in total.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15576
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#30860 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by problemnatravunu »

https://6yka.com/novosti/sarajevski-pro ... heVVjqHQR8
1. Šta je zatvoreni prostor? Da li je to tržni centar? Da li to znači da 30 ljudi mogu biti u tržnom centru ogromne površine? Da li je to kafana bez obzira na površinu? Da li je to autobus ili tramvaj? Da li u njima može biti do 30 ljudi? Na osnovu čega se ovo procjenjuje? Pa zar nije logično da prisustvo u objektu zavisi od površine objekta!?

2. Šta je otvoreni prostor? Šta znači 60 ljudi se ne može skupiti negdje? Na kolikoj površini? Kolika može biti “gustina naseljenosti”? Da li je nogometni stadion “otvoreni prostor”? Ili neka okolna livada? Pa valjda se donese odluka na osnovu gustine na nekom prostoru, a ne kaže se “otvoreni prostor”!?

3. Šta znači odluka o “kliznom rasporedu”? Da li će to neka djeca od 7 i 30 u školi biti? Kako će se to izvesti kod roditelja koji imaju djecu različitog uzrasta? Koji ljudi će “razvoziti” djecu? Pa zar nije logika veća frekvencija saobraćaja!? Pa zar nije bolje da srednjoškolci idu u pola 10 kada se smanji saobraćajna gužva jer ljudi idu na posao!?

4. Zašto samo prijetite kaznama? Zbog čega ne objašnjavate razloge nošenja npr. maske? Zašto nemate svakodnevne emisije o tome da educirate ljude? Pa zar nije bolje da ljudi postanu samosvjesni, a ne da im je stalno neka stega za “vratom”!?

5. Zašto nosimo maske na otvorenom? Koliko jedna maska može ‘izdržati’ da bude korisna? Da li je zaista dobro da ljudi 7-8 sati nose istu masku? Ja mislim da je to greška, ali educirajte me! Zaista mi nije jasno kako će maska puna izduvnog CO2 i “slina od pepsina” nakon 8 sati biti korisna!?
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#30861 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Svako pitanje na mjestu.. I kazu slusaj struku.. Kakva crna struka.. Obicne ublehe u sluzbi politike..
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#30862 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by freelancerBIH »

Trappist wrote: 15/10/2020 20:13
escobar__ wrote: 15/10/2020 20:11 Nije mi jasno kako odjednom skok u cijeloj Evropi u kojoj ni vremenski uslovi nisu svuda isti (dok kod nas lije kiša i hladno je, Španija recimo ugodna jesen i sl.)?

Također, nema mi smisla ni ona priča da smo sad više zatvoreni. Ipak treba imati na umu i to da su ljeti samo kafići otvoreni (terase i sl.), banke, općine, bolnice, apoteke i sl. su sve zatvoreni prostori u kojima se i ljeti i zimi skupljaju ljudi, o marketima da ne pričam. Imali smo neumsko ludilo, imali Bajram, imali svadbe, pičke materine i opet brojke nisu toliko rasle kako se očekivalo. Sad odjedanput čitava Evropa planula. Kako, majku mu jebem!?
Ni meni nista nije jasno. Doslovno u 10 dana eksplodirale brojke svuda po Europi. U Hrvatskoj sa 200 na 700 preko noci. Ko zna vise :-)
Nize temperature zraka druze pogoduju laksem sirenju virusa, duze se zadrzava u zraku, pogodnije mu je jer se moze duze zadrzati na svim temperaturama zbog nize temperature, ljudi se vise zatvaraju u kuce, manje se sve provjetrava, nemoj da te ista iznenadi
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30863 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 21:02
kox wrote: 15/10/2020 20:58
Mogy87 wrote: 15/10/2020 20:46
Aha...hajmo ponovo.

Sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited

Moguce je da su ovi efekti djelomicno izazvani otkazivanjem medicinskih usluga i izbjegavanjem njege, ali podaci da se sustinski razumiju uzroci su ograniceni.

Sami kazu da su podaci ograniceni.

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

Iako postoji nesigurnost, razumijevanje MOGUCIH uzroka ovog skrivenog uticaja na zdravlje i POCETAK detaljnog PRACENJA su medju kritickim prvim koracima za vlade i zdravstvene sisteme.

Znaci niti raspolazu relevantnim podacima, kazu da je MOGUCE da ovi faktori igraju ulogu (uz nesigurnost) i potrebna je dalja analiza i pracenje. Gdje su ovdje dokazi?
Koncentriši se. Koriste se podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima kod kojih covid nije uzrok smrti, i daju razloge za to.
Dakle, da ponovimo: podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima u periodu mart-april kod kojih covid nije uzrok smrti (zvanično).
Koje dokaze i o čemu tražiš ?
Podaci o broju umrlih su tacni. Onda autori posteno kazu: mi mislimo da su uzrok sljedeci faktori. Mislimo da je vazno istraziti. Istrazite. Kljucno je da oni pretpostavljaju koji bi to razlozi MOGLI biti, naglasavaju da nema dovoljno podataka i kazu da bi bilo korisno pratiti. S cim se slazem.
Ako prihvataš da su podaci o umrlim tačni, kao i o uzrocima njihove smrti (a to su zvanični podaci), onda kada postavljaš grafik sa famoznih 150 000 ili koliko već dodatnih smrti lijepo navedi da značajan postotak od samog početka nije pripisivan coroni. Da li su oni umrli zbog paničarskog odgovora na pandemiju i zatvaranja zdravstvenih sistema (što je logično) ili im je svima pao klavir na glavu to se zaista mora dalje istraživati kako bi se izbjeglo u budućnosti.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30864 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 21:20
Mogy87 wrote: 15/10/2020 21:02
kox wrote: 15/10/2020 20:58
Koncentriši se. Koriste se podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima kod kojih covid nije uzrok smrti, i daju razloge za to.
Dakle, da ponovimo: podacima statističkih zavoda o dodatnim smrtima u periodu mart-april kod kojih covid nije uzrok smrti (zvanično).
Koje dokaze i o čemu tražiš ?
Podaci o broju umrlih su tacni. Onda autori posteno kazu: mi mislimo da su uzrok sljedeci faktori. Mislimo da je vazno istraziti. Istrazite. Kljucno je da oni pretpostavljaju koji bi to razlozi MOGLI biti, naglasavaju da nema dovoljno podataka i kazu da bi bilo korisno pratiti. S cim se slazem.
Ako prihvataš da su podaci o umrlim tačni, kao i o uzrocima njihove smrti (a to su zvanični podaci), onda kada postavljaš grafik sa famoznih 150 000 ili koliko već dodatnih smrti lijepo navedi da značajan postotak od samog početka nije pripisivan coroni. Da li su oni umrli zbog paničarskog odgovora na pandemiju i zatvaranja zdravstvenih sistema (što je logično) ili im je svima pao klavir na glavu to se zaista mora dalje istraživati kako bi se izbjeglo u budućnosti.
Kao uzroke smrti patolog napise:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA
3. Direktni efekti lockdowna
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije

Tvrdis da to stoji kao uzrok smrti na smrtnom listu?

A opet sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited.

Moguce je, ali su podaci ograniceni. A ti pises kao da se radi o egzaktnim podacima. To ni autori ne tvrde.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30865 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

escobar__ wrote: 15/10/2020 20:11 Nije mi jasno kako odjednom skok u cijeloj Evropi u kojoj ni vremenski uslovi nisu svuda isti (dok kod nas lije kiša i hladno je, Španija recimo ugodna jesen i sl.)?

Također, nema mi smisla ni ona priča da smo sad više zatvoreni. Ipak treba imati na umu i to da su ljeti samo kafići otvoreni (terase i sl.), banke, općine, bolnice, apoteke i sl. su sve zatvoreni prostori u kojima se i ljeti i zimi skupljaju ljudi, o marketima da ne pričam. Imali smo neumsko ludilo, imali Bajram, imali svadbe, pičke materine i opet brojke nisu toliko rasle kako se očekivalo. Sad odjedanput čitava Evropa planula. Kako, majku mu jebem!?
Kažu da širenje virusa ovisi o nekoliko faktora, a razlikuju klastersku fazu gdje je proširenost mala i tada se širi sporadično i najviše putem superprenositelja. Postoji i druga faza kada je virus raširen po društvu i dobro se "primio" na stanovništvo, i onda se epidemija ponaša (širi) kao gripa. Ova druga faza je prisutna u ovim zemljama gdje brojke rastu naglo.

Takođe ljudsko ponašanje je bitan faktoru u širenju virusa, a potom i fizički uslovi. Sada se stanovništvo u Evropi vratilo sa godišnjih u kancelarije, djeca u škole, hladnije vrijeme potiče duži prisan boravak u zatvorenom prostoru, sve to utiče i daje svoj dopirinos.

Ovo bi bio "educated guess", a stvarni razlozi bi se mogli utvrditi traženjem kontakata i masovnim testiranjem.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30866 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

shape of despair wrote: 15/10/2020 20:18 Znači mogao se testirati jednom, dobit negativno i rasirit zarazu?
Da, to se zove lažno negativan nalaz. Mogućnost za takav nalaz je 20-90% ovisno o danu od kada pokupiš zarazu.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#30867 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by shape of despair »

jaranica od zene. Temperatura 5 dana, sa mamom zivi, mama upalu pluca, i sad od jaranice negativan nalaz, od mame pozitivan. Ma daj.
Znači dobijem običnu gripu šta da radim, ko zna da nije covid. Šta, ne smijem se kretati nigdje npr. 5 dana dok mi ne bude test gotov.
kako proci trijazu i doci do porodicnog doktora i reci: halo nije korona, ne gubim osjetila, samo smrcam i sl. ko ce mi vjerovat.
Ne idem na posao, onda ne ide ni zena, jel de kud ce da mozda zarazi kolege, plata trpi, posao trpi, zivci trpe.
I tako vise puta tokom zime, kad god neko kahne belaj.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30868 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 21:28
kox wrote: 15/10/2020 21:20
Mogy87 wrote: 15/10/2020 21:02

Podaci o broju umrlih su tacni. Onda autori posteno kazu: mi mislimo da su uzrok sljedeci faktori. Mislimo da je vazno istraziti. Istrazite. Kljucno je da oni pretpostavljaju koji bi to razlozi MOGLI biti, naglasavaju da nema dovoljno podataka i kazu da bi bilo korisno pratiti. S cim se slazem.
Ako prihvataš da su podaci o umrlim tačni, kao i o uzrocima njihove smrti (a to su zvanični podaci), onda kada postavljaš grafik sa famoznih 150 000 ili koliko već dodatnih smrti lijepo navedi da značajan postotak od samog početka nije pripisivan coroni. Da li su oni umrli zbog paničarskog odgovora na pandemiju i zatvaranja zdravstvenih sistema (što je logično) ili im je svima pao klavir na glavu to se zaista mora dalje istraživati kako bi se izbjeglo u budućnosti.
Kao uzroke smrti patolog napise:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA
3. Direktni efekti lockdowna
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije

Tvrdis da to stoji kao uzrok smrti na smrtnom listu?

A opet sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited.

Moguce je, ali su podaci ograniceni. A ti pises kao da se radi o egzaktnim podacima. To ni autori ne tvrde.
Podaci o umrlim i uzrocima njihove smrti su iz statističkih zavoda (piše ti ispod grafika).
Dakle postoji neki indikator koji statističkim zavodima govori šta je smrt koja se pripisuje direktno Covidu a šta ne. To može ali i ne mora biti isključivo smrtni list.Možda je to kombinacija nekih indikatora, npr. evidencije da je neko u nekom trenutku bio pozitivan na Covid i informacije da je ista ta osoba naknadno preminula iz bilo kojeg razloga. Ili možda nešto treće. U svakom slučaju time se bave kompetentni ljudi, smiješno je da
mene pitaš šta su patolozi napisali za desetine hiljada ljudi širom Evrope u smrtnom listu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30869 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 21:59
Mogy87 wrote: 15/10/2020 21:28
kox wrote: 15/10/2020 21:20
Ako prihvataš da su podaci o umrlim tačni, kao i o uzrocima njihove smrti (a to su zvanični podaci), onda kada postavljaš grafik sa famoznih 150 000 ili koliko već dodatnih smrti lijepo navedi da značajan postotak od samog početka nije pripisivan coroni. Da li su oni umrli zbog paničarskog odgovora na pandemiju i zatvaranja zdravstvenih sistema (što je logično) ili im je svima pao klavir na glavu to se zaista mora dalje istraživati kako bi se izbjeglo u budućnosti.
Kao uzroke smrti patolog napise:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA
3. Direktni efekti lockdowna
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije

Tvrdis da to stoji kao uzrok smrti na smrtnom listu?

A opet sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited.

Moguce je, ali su podaci ograniceni. A ti pises kao da se radi o egzaktnim podacima. To ni autori ne tvrde.
Podaci o umrlim i uzrocima njihove smrti su iz statističkih zavoda (piše ti ispod grafika).
Dakle postoji neki indikator koji statističkim zavodima govori šta je smrt koja se pripisuje direktno Covidu a šta ne. To može ali i ne mora biti isključivo smrtni list.Možda je to kombinacija nekih indikatora, npr. evidencije da je neko u nekom trenutku bio pozitivan na Covid i informacije da je ista ta osoba naknadno preminula iz bilo kojeg razloga. Ili možda nešto treće. U svakom slučaju time se bave kompetentni ljudi, smiješno je da
mene pitaš šta su patolozi napisali za desetine hiljada ljudi širom Evrope u smrtnom listu.
Na grafikonu pise excess deaths unexplained. Znaci da su imali uzroke smrti, ne bi bile neobjasnjene. Ti mislis da je ovo neka duboka analiza, a u stvari su ljudi primjetili trend i rekli da se treba detaljnije istraziti. S cim se slazem.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30870 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:05
kox wrote: 15/10/2020 21:59
Mogy87 wrote: 15/10/2020 21:28
Kao uzroke smrti patolog napise:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA
3. Direktni efekti lockdowna
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije

Tvrdis da to stoji kao uzrok smrti na smrtnom listu?

A opet sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited.

Moguce je, ali su podaci ograniceni. A ti pises kao da se radi o egzaktnim podacima. To ni autori ne tvrde.
Podaci o umrlim i uzrocima njihove smrti su iz statističkih zavoda (piše ti ispod grafika).
Dakle postoji neki indikator koji statističkim zavodima govori šta je smrt koja se pripisuje direktno Covidu a šta ne. To može ali i ne mora biti isključivo smrtni list.Možda je to kombinacija nekih indikatora, npr. evidencije da je neko u nekom trenutku bio pozitivan na Covid i informacije da je ista ta osoba naknadno preminula iz bilo kojeg razloga. Ili možda nešto treće. U svakom slučaju time se bave kompetentni ljudi, smiješno je da
mene pitaš šta su patolozi napisali za desetine hiljada ljudi širom Evrope u smrtnom listu.
Na grafikonu pise excess deaths unexplained. Znaci da su imali uzroke smrti, ne bi bile neobjasnjene. Ti mislis da je ovo neka duboka analiza, a u stvari su ljudi primjetili trend i rekli da se treba detaljnije istraziti. S cim se slazem.
Ne mislim da je neka duboka analiza ali ima dovoljno informacija da se grafik koji postavljaš više puta na temi malo realnije tumači (između ostalog). A i poučan je, bar meni.
Last edited by kox on 15/10/2020 22:16, edited 1 time in total.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30871 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aerodinamika »

aldinjo wrote: 14/10/2020 19:52
bitanga_sa_otesa wrote: 14/10/2020 19:46
Naslovnica wrote: 14/10/2020 19:11 Ja ih znam sa ovog foruma koji ovo odobravaju i podržavaju.
:lol:
nek nabiju brnjicu i u kuci i nek spavaju s njom paranoicari ,a nek ostale puste da zive normalno :thumbup:
Ima li neko sposoban da preko facebooka organizuje neke proteste? Preko neke grupe ili slično.
cijeli svijet se slaze da postivanje mjera cini zastitu od virusa, u jednoj turskoj 90 miliona ljudi moze nosit maske, ne od juce, ili prekuce, a nade se antimasker u Bosni od 2.5 miliona stanovnika i zagovara proteste, zasto, zbog cega?
Nece vam kruna sa glava spast ako stavis masku, ima ih raznih, tanjih debljis, sa filterom ili bez nebitno, stavi je, ne radi sebe, radi drugih, krajem marta bice vakcina, do kraja iduce godine ce vjerovatno sve biti manje vise vraceno u normalu,
ako mozes svojim ponasanjem spasit barem jedan zivot stavi nesto preko nosa, sad ce zrak zbog lozenja biti sve losij, i da nema virusa makar neki sal, bilo sta, moze pomoc, ako neko je bolestan a nema simptoma, bar nece sirit kapljice virusa po zraku, kad dode kuci, oprace masku, sal, i koliko toliko pomoc da ne siri virus
uostalom mozes biti i antimasker, ni meni nije drago nosat masku, ali odluku su donijeli skolovani ljudi, na osnovu cinjenica,
ali zanemari i to, nek te ne interesuju ni tvoje zdravlje ni zdravlje drugih, ako ti se daje 500 KM-izvoli hodaj bez maske, izaces jednom, drugi pit sigurno neces
nije ni na zapadu disciplina (generalno, bacanje smeca , reciuklaza itd) zato sto vole vec sto ih lupi po dzepu, kod nas je vako sto se ne postuje sistem i struka, u bilo cemu
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30872 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 22:13
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:05
kox wrote: 15/10/2020 21:59
Podaci o umrlim i uzrocima njihove smrti su iz statističkih zavoda (piše ti ispod grafika).
Dakle postoji neki indikator koji statističkim zavodima govori šta je smrt koja se pripisuje direktno Covidu a šta ne. To može ali i ne mora biti isključivo smrtni list.Možda je to kombinacija nekih indikatora, npr. evidencije da je neko u nekom trenutku bio pozitivan na Covid i informacije da je ista ta osoba naknadno preminula iz bilo kojeg razloga. Ili možda nešto treće. U svakom slučaju time se bave kompetentni ljudi, smiješno je da
mene pitaš šta su patolozi napisali za desetine hiljada ljudi širom Evrope u smrtnom listu.
Na grafikonu pise excess deaths unexplained. Znaci da su imali uzroke smrti, ne bi bile neobjasnjene. Ti mislis da je ovo neka duboka analiza, a u stvari su ljudi primjetili trend i rekli da se treba detaljnije istraziti. S cim se slazem.
Ne mislim da je neka duboka analiza ali ima dovoljno informacija da se grafik koji postavljaš više puta na temi malo realnije tumači (između ostalog). A i poučan je, bar meni.
Svakako da o uzrocima trebamo razmisljati. I da je dalja analiza itekako potrebna da bi se objasnila ta razlika.
Svakako pogledaj da kod ostalih procenat nije ni blizu 50% vec iznad 70% za svaku od drzava.

Takodjer, logika "ne znamo od cega je (nedostatak njege ili klavir) ali ZNAMO da nije od korone" (to u clanku ne pise vec je tvoja interpretacija) ne zvuci realno. Moras znati od cega je da bi tvrdio da nije od neceg drugog.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30873 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:22
kox wrote: 15/10/2020 22:13
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:05
Na grafikonu pise excess deaths unexplained. Znaci da su imali uzroke smrti, ne bi bile neobjasnjene. Ti mislis da je ovo neka duboka analiza, a u stvari su ljudi primjetili trend i rekli da se treba detaljnije istraziti. S cim se slazem.
Ne mislim da je neka duboka analiza ali ima dovoljno informacija da se grafik koji postavljaš više puta na temi malo realnije tumači (između ostalog). A i poučan je, bar meni.
Svakako da o uzrocima trebamo razmisljati. I da je dalja analiza itekako potrebna da bi se objasnila ta razlika.
Svakako pogledaj da kod ostalih procenat nije ni blizu 50% vec iznad 70% za svaku od drzava.

Takodjer, logika "ne znamo od cega je (nedostatak njege ili klavir) ali ZNAMO da nije od korone" (to u clanku ne pise vec je tvoja interpretacija) ne zvuci realno. Moras znati od cega je da bi tvrdio da nije od neceg drugog.
Iz članka:
While many are likely attributable directly to COVID-19, up to 50 percent in some regions are recorded as non-COVID-19-related3 (Exhibit 1)
(Exhibit 1) su grafici.
Dakle zvanično su registrovane kao smrti koje nisu u vezi sa Covidom.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#30874 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zox »

aerodinamika wrote: 15/10/2020 22:16
aldinjo wrote: 14/10/2020 19:52
bitanga_sa_otesa wrote: 14/10/2020 19:46

nek nabiju brnjicu i u kuci i nek spavaju s njom paranoicari ,a nek ostale puste da zive normalno :thumbup:
Ima li neko sposoban da preko facebooka organizuje neke proteste? Preko neke grupe ili slično.
cijeli svijet se slaze da postivanje mjera cini zastitu od virusa, u jednoj turskoj 90 miliona ljudi moze nosit maske, ne od juce, ili prekuce, a nade se antimasker u Bosni od 2.5 miliona stanovnika i zagovara proteste, zasto, zbog cega?
Nece vam kruna sa glava spast ako stavis masku, ima ih raznih, tanjih debljis, sa filterom ili bez nebitno, stavi je, ne radi sebe, radi drugih, krajem marta bice vakcina, do kraja iduce godine ce vjerovatno sve biti manje vise vraceno u normalu,
ako mozes svojim ponasanjem spasit barem jedan zivot stavi nesto preko nosa, sad ce zrak zbog lozenja biti sve losij, i da nema virusa makar neki sal, bilo sta, moze pomoc, ako neko je bolestan a nema simptoma, bar nece sirit kapljice virusa po zraku, kad dode kuci, oprace masku, sal, i koliko toliko pomoc da ne siri virus
uostalom mozes biti i antimasker, ni meni nije drago nosat masku, ali odluku su donijeli skolovani ljudi, na osnovu cinjenica,
ali zanemari i to, nek te ne interesuju ni tvoje zdravlje ni zdravlje drugih, ako ti se daje 500 KM-izvoli hodaj bez maske, izaces jednom, drugi pit sigurno neces
nije ni na zapadu disciplina (generalno, bacanje smeca , reciuklaza itd) zato sto vole vec sto ih lupi po dzepu, kod nas je vako sto se ne postuje sistem i struka, u bilo cemu
Sve i jedan skandal naše vrhuške prošao bez protesta, kad ubiju djecu izađe 200 ljudi na ulicu (mada vjerovatno ne i ovi koji se sad zalažu za neke proteste), ali zato kad ga spriječiš da kopa nos na javnom mjestu jer ima masku, krene se interesovati hoće li ko šta organizovati od protesta?
Imam poznanicu koja je u HDZ, muž joj antivakser (i, generalno, stoner), i ona se jučer javlja "EVO JA ĆU ODMAH NAKON IZBORA ORGANIZOVATI PROTESTE ZBOG OVOGA".
Da, baš ništa drugo ti nije zasmetalo? Ne samo da nije nikad protestovala ni protiv čega, nego je hladno ČLAN HDZ-a!
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30875 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 22:32
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:22
kox wrote: 15/10/2020 22:13
Ne mislim da je neka duboka analiza ali ima dovoljno informacija da se grafik koji postavljaš više puta na temi malo realnije tumači (između ostalog). A i poučan je, bar meni.
Svakako da o uzrocima trebamo razmisljati. I da je dalja analiza itekako potrebna da bi se objasnila ta razlika.
Svakako pogledaj da kod ostalih procenat nije ni blizu 50% vec iznad 70% za svaku od drzava.

Takodjer, logika "ne znamo od cega je (nedostatak njege ili klavir) ali ZNAMO da nije od korone" (to u clanku ne pise vec je tvoja interpretacija) ne zvuci realno. Moras znati od cega je da bi tvrdio da nije od neceg drugog.
Iz članka:
While many are likely attributable directly to COVID-19, up to 50 percent in some regions are recorded as non-COVID-19-related3 (Exhibit 1)
(Exhibit 1) su grafici.
Dakle zvanično su registrovane kao smrti koje nisu u vezi sa Covidom.
A na grafiku stoji unexplained excess deaths. Da se zna od cega su ne bi bile neobjasnjene. To sto nisu sluzbeno ubrojane u smrti od CORONE ne znaci da nisu od nje.
Da si procitao onaj clanak iz NYT gdje se navodi da u vecini zemalja samo ljudi koji umru u bolnicama se vode kao COVID smrti. Sta cemo s ostalim?
Locked