Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#29576 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

BadBoy wrote: 14/09/2020 14:30
palermo wrote: 14/09/2020 13:08 Ovi podaci o umrlima sto daje Zavod nisu tacni (ili ih klix ne.prenosi kako treba). Hercegovina kao da ne postoji. A preko vikenda su u SKB mostar umrle cetiri osobe. Zena iz Jablanice (1934), zena iz Gruda (1940), muskarac iz Posusja (1939) ,muskarac iz Drvara (1959)....ova situacija sa nepokazivanjem broja smrtnih slucajeva u hercegovini je bila i prethodnih dana....

Usput u COVID bolnici u Mostaru su trenutno 62 osobe...
Da li ovo znači da su počeli sakrivati i brojeve preminulih?

Znači ni to nije više pouzdan podatak...
Dešava se, ali ne mogu to tvrditi sa sigurnošću za naše.

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bi ... -zvanicnog
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#29577 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 14:41 E Bože panika me je uhvatila, ne mogu disat normalno.
Nema potrebe za panikom, i da si pozitivan u najgorem slučaju neće ti biti ništa dramatično najmanje 5-7 dana. Simptomi korone polako nadolaze, najčešći su u početku temperatura, grlobolja i malaksalost. I vrlo su mjerljivi, biće ti jasno da si bolestan. Možeš i biti asimptomatski, što bi bilo odlično, bio bi miran neko vrijeme. Iz predostrožnosti nosi masku da koga ne zaraziš bezveze i posebno se drži se dalje od starijih, najbolje je strogo se izoluj od njih.

Najveća vjerovatnoća je da si ipak negativan. :thumbup:
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#29578 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

https://www.aa.com.tr/en/health/fear-of ... rt/1785136

Turski psihijatar u ponedjeljak je rekao da, iako je socijalna izolacija najbolji odgovor za zaustavljanje širenja koronavirusa ili pandemije COVID-19, ona može stvoriti psihološke probleme.

"Socijalna izolacija može stvoriti osjećaj ograničenja i bespomoćnosti, stoga ljudi mogu postati depresivni", rekao je Emre Tolun Arici, psihijatar, koji predaje na univerzitetu Uskudar sa sjedištem u Istanbulu.

Rekao je da strah od koronavirusa može izazvati mentalne i psihološke poremećaje, što može dovesti do napada panike. Predložio je da oni koji se liječe na psihijatrijskom liječenju trebaju prisustvovati terapijama i uzimati propisane lijekove.

Arici je također primijetio da unutarporodična komunikacija i druženje putem tehnologije s prijateljima mogu biti od pomoći da ljudi ne budu u depresiji.

"Prirodno je da ljudi imaju tu zabrinutost zbog procesa u kojem smo sada. Međutim, važno je ovu anksioznost zadržati na određenom nivou", rekao je.

Rekao je da bi ljudi trebali poduzeti mjere, posebno pacijenti sa anksioznošću trebali bi biti na oprezu i ne propustiti liječenje.

O efektima virusa na pacijente sa napadom panike, Arici je rekao da izbijanje koronavirusa može povećati težinu njihovih psihijatrijskih bolesti i može izazvati simptome anksioznosti.

"Ako su ljudi previše usredotočeni na fizičke simptome virusa, simptomi anksioznosti, kao što su otežano disanje, osjećaj gušenja, vrućica, mogu se shvatiti kao simptomi COVID-19. Ova situacija može pokrenuti napade panike," on je rekao.

Dalje, kako bi spriječio krajnju i bespotrebnu brigu, rekao je da je potrebno redovito spavati, jesti zdravo, paziti na prijedloge stručnjaka i ne izlagati se pretjeranim vijestima o virusu.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#29579 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

https://economictimes.indiatimes.com/ma ... 659288.cms

Dok val COVID-19 snažno zahvata zemlju, uključujući Tamil Nadu, stručnjaci za mentalno zdravlje kažu da je pandemija izazvala napade panike među onima koji su bili pozitivni na virus, uzrokujući napadaje depresije, pa čak i neke dovevši na ivicu samoubojstva.

Prema riječima stručnjaka, nervoza, strah od kontaminacije, napadi panike, stalno uvjeravanje u potrazi za ponašanjem, poremećaj spavanja, pretjerana briga, osjećaj bespomoćnosti i vjerovatnoća ekonomskog usporavanja su glavni faktori koji dovode do depresije i anksioznosti među ljudima.

Potencijalni gubici posla, finansijski teret, nesigurnost u budućnost i strahovi od nestanka hrane i potrepština dodatno zabrinjavaju.

I na mrežnim platformama je od izbijanja COVID-19 sve veći broj ljudi koji traže pomoć zbog mentalnih problema, počevši od anksioznosti i usamljenosti do zabrinutosti zbog produktivnosti i gubitka posla.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#29580 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by malocvijece »

Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 14:41 E Bože panika me je uhvatila, ne mogu disat normalno.
Ne mora značiti da si pokupio. Jeste li nosili maske? Bili na kakvoj takvoj distanci?

A za taj dolazak na posao sa simptomima, pa to samo kod nas se radi. Valjda si slabić kad se razboliš ili šta. Majku mu, hoće li mu neko staviti krunu na glavu što radi bez bolovanja?! Posebno ako može uzeti bolovanje bez toga da mu šef sjedne za vrat.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29581 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

malocvijece wrote: 14/09/2020 16:17
Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 14:41 E Bože panika me je uhvatila, ne mogu disat normalno.
Ne mora značiti da si pokupio. Jeste li nosili maske? Bili na kakvoj takvoj distanci?

A za taj dolazak na posao sa simptomima, pa to samo kod nas se radi. Valjda si slabić kad se razboliš ili šta. Majku mu, hoće li mu neko staviti krunu na glavu što radi bez bolovanja?! Posebno ako može uzeti bolovanje bez toga da mu šef sjedne za vrat.
Sto je najgore, u normalnim firmama ovakvo ponasanje bi se itekako sankcionisalo. Jer kad je jedan na bolovanju stize se, a kad razboli vise ljudi u firmi problem postaje veci. Takvu kulturu gaje normalne kompanije, i sa koronom i bez nje. Ali kod nasih "gazda" jos ce dobiti pohvalu :twisted:
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#29582 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by malocvijece »

un1ted wrote: 14/09/2020 14:53 Sjedim jedno večer i gledam TV. Odjednom me uhvati neka vrućina, kontam evo ga, korona, nema šta drugo biti. Izmjerim temperaturu, 37.4, vec počeo da razmišljam o raznim scenarijima, nešto mi kao teško disati....

Prođe sahat vremena, ubjedim sebe da ne razmišljam o tome, u pola frke sjetim se da izmjerim temperaturu kad ono 36.5.
To nas čeka sve sad kad krene sezona prehlada i običnih viroza. Odoše živci bye bye :lol:
Još ja zbog posla moram da se javim doktorici na svaki simptom respiratornog oboljenja ili onog s liste za koronu.
:-)
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29583 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

A hvala Bogu simptoma pola stranice :lol:
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#29584 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

BadBoy wrote: 14/09/2020 14:30
palermo wrote: 14/09/2020 13:08 Ovi podaci o umrlima sto daje Zavod nisu tacni (ili ih klix ne.prenosi kako treba). Hercegovina kao da ne postoji. A preko vikenda su u SKB mostar umrle cetiri osobe. Zena iz Jablanice (1934), zena iz Gruda (1940), muskarac iz Posusja (1939) ,muskarac iz Drvara (1959)....ova situacija sa nepokazivanjem broja smrtnih slucajeva u hercegovini je bila i prethodnih dana....

Usput u COVID bolnici u Mostaru su trenutno 62 osobe...
Da li ovo znači da su počeli sakrivati i brojeve preminulih?

Znači ni to nije više pouzdan podatak...
Ne vjerujem ja da se to nesto namjerno sakriva, nego jednostavno tako funkcioniraju odvojena drustva....niti pitas niti te se tice druga avlija.....
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#29585 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

palermo wrote: 14/09/2020 16:30
BadBoy wrote: 14/09/2020 14:30
palermo wrote: 14/09/2020 13:08 Ovi podaci o umrlima sto daje Zavod nisu tacni (ili ih klix ne.prenosi kako treba). Hercegovina kao da ne postoji. A preko vikenda su u SKB mostar umrle cetiri osobe. Zena iz Jablanice (1934), zena iz Gruda (1940), muskarac iz Posusja (1939) ,muskarac iz Drvara (1959)....ova situacija sa nepokazivanjem broja smrtnih slucajeva u hercegovini je bila i prethodnih dana....

Usput u COVID bolnici u Mostaru su trenutno 62 osobe...
Da li ovo znači da su počeli sakrivati i brojeve preminulih?

Znači ni to nije više pouzdan podatak...
Ne vjerujem ja da se to nesto namjerno sakriva, nego jednostavno tako funkcioniraju odvojena drustva....niti pitas niti te se tice druga avlija.....
Tijekom protekloga vikenda u Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar preminule su četiri osobe. Žena iz Jablanice rođena 1934. godine, muškarac iz Posušja rođen 1939. godine, žena iz Livna rođena 1940. godine i muškarac iz Drvara rođen 1959. godine.

Na bolničkom liječenju trenutno je 62 bolesnika, od kojih su 1 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, 3 na invazivnoj mehaničkoj ventilaciji, a ostali su klinički stabilno.

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar na COVID-19 tijekom vikenda (petak, subota i nedjelja) testirano je 1 028 uzorka.

U Hercegovačko-neretvanskoj županiji pozitivnih je 120 i to: 88 iz Mostara, 12 iz Čitluka, 7 iz Prozora-Rame, 6 iz Čapljine, 3 iz Konjica, 2 iz Jablanice, 1 iz Ravnog i 1 iz Stoca.

Županijski i općinski sanitarni inspektori tijekom vikenda izdali su 136 rješenja o samoizoliranju i izoliranju.

Do sada su ukupno izdali 3 803 rješenje, od čega je 1 479 na snazi.

https://www.hercegovina.info/vijesti/mo ... be/188329/
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#29586 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Jimmy McNulty »

malocvijece wrote: 14/09/2020 16:17

Ne mora značiti da si pokupio. Jeste li nosili maske? Bili na kakvoj takvoj distanci?

A za taj dolazak na posao sa simptomima, pa to samo kod nas se radi. Valjda si slabić kad se razboliš ili šta. Majku mu, hoće li mu neko staviti krunu na glavu što radi bez bolovanja?! Posebno ako može uzeti bolovanje bez toga da mu šef sjedne za vrat.
Posao je fizički tako da nenošenje maske i odrzavanje distance je zaista nemoguće.

Odvojio sam se na sprat. Kad hocu u kupatilo nosit cu masku. Posao-kuca dok nas ne testiraju. Strogo izbjegavanje roditelja.

Taj zaraženi i jest šef što je najgore.
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#29587 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by odmor »

Ljudi prebolovo sam koronu upravu, danas mi zadnji dan izolacije. Vidim ovog sto panici za poso. Otidji tom sefu sto vam ne da bolovanje onako nakaslji se u njeg puhni u njeg. Druga stvar, vidim neki spominju ako se pojave simptomi da se jave doktoru. Nista to! Iz iskustva. Samo ako radi posla morate otvorit bolovanje idite doktoru i ako padnete u situaciju da morate na respirator.
Ovako covjek npr na birou, ode doktoru ima simtome, ne daju mu uci u ambulantu kao da ima kugu (ovo govorim iz svog iskustva). Gdje god odes samo te tjeraju od sebe i eventualno urade test. Nakon toga ti kazu da si pozitivan i daju ti datlete b c d cink selen sta sve i pij. A moj je savjet ako osjetis sam sebi kupi jer svakako ovo ide bez recepta, postedis se hodanja mukotrpnog i tretiranja kao da si pas ili svemirac.
Bio pozitivan ili ne, svakako nemaju lijek, daju ti tablete vitaminske koje i sam bez njih mozes kupit.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29588 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 16:42
malocvijece wrote: 14/09/2020 16:17

Ne mora značiti da si pokupio. Jeste li nosili maske? Bili na kakvoj takvoj distanci?

A za taj dolazak na posao sa simptomima, pa to samo kod nas se radi. Valjda si slabić kad se razboliš ili šta. Majku mu, hoće li mu neko staviti krunu na glavu što radi bez bolovanja?! Posebno ako može uzeti bolovanje bez toga da mu šef sjedne za vrat.
Posao je fizički tako da nenošenje maske i odrzavanje distance je zaista nemoguće.

Odvojio sam se na sprat. Kad hocu u kupatilo nosit cu masku. Posao-kuca dok nas ne testiraju. Strogo izbjegavanje roditelja.

Taj zaraženi i jest šef što je najgore.
Nadji neku dobru seriju ili set filmova koja ce te zakucati za tv da ne pomislis na koronu. Super sto imas priliku da budete odvojeni :thumbup:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#29589 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by SaraFina »

Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 16:42
malocvijece wrote: 14/09/2020 16:17

Ne mora značiti da si pokupio. Jeste li nosili maske? Bili na kakvoj takvoj distanci?

A za taj dolazak na posao sa simptomima, pa to samo kod nas se radi. Valjda si slabić kad se razboliš ili šta. Majku mu, hoće li mu neko staviti krunu na glavu što radi bez bolovanja?! Posebno ako može uzeti bolovanje bez toga da mu šef sjedne za vrat.
Posao je fizički tako da nenošenje maske i odrzavanje distance je zaista nemoguće.

Odvojio sam se na sprat. Kad hocu u kupatilo nosit cu masku. Posao-kuca dok nas ne testiraju. Strogo izbjegavanje roditelja.

Taj zaraženi i jest šef što je najgore.

:kiss: Nisi risiko skupina. I ako nedaj boze budeš zaražen, preboljećeš. No znam da neizvjesnost ubija.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#29590 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Jimmy McNulty »

Jedino će bit zeznuto što mi kupatilo na spratu nije završeno pa ću morat koristit zajedničko ali valjda to nece bit toliki problem. Evo kupio sam i vitamin c za mjesec dana odmah.

Valjda nas brzo i testiraju.
Kontakt sa zaraženim nisam imao od četvrtka. Zasad sam dobar.

Nema niko nikakve simptome ni na poslu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29591 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Kupi i D vitamin. I za sebe i za roditelje. Selen takodjer. Kupatilo nakon koristenja ocisti sredstvom za dezinfekciju. I to je to.
Da ostane na tome bez simptoma :thumbup:
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#29592 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Kad budes kupov’o vitamin D, onda min 5000IJ
doktor78
Posts: 3013
Joined: 14/09/2006 11:02

#29593 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by doktor78 »

Ja sam trosio vitamin D i Zink Immuno ( a u njemu ima i vitamina C).
Bez panike, ako do sad nisi imao simptome mozda ih neces ni imati.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#29594 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mene žigne ispod plećke, reko evo je, korona. I onda skontam da sam za ručak suzbio 400gr bureka i 250gr krompiruše, kefir i jabukovaču da zasladim.
I ne probadalo me.
:lol:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#29595 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 14/09/2020 16:57 Kupi i D vitamin. I za sebe i za roditelje. Selen takodjer. Kupatilo nakon koristenja ocisti sredstvom za dezinfekciju. I to je to.
Da ostane na tome bez simptoma :thumbup:
I cink.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29596 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 14/09/2020 18:25
Mogy87 wrote: 14/09/2020 16:57 Kupi i D vitamin. I za sebe i za roditelje. Selen takodjer. Kupatilo nakon koristenja ocisti sredstvom za dezinfekciju. I to je to.
Da ostane na tome bez simptoma :thumbup:
I cink.
:thumbup: Ne bi bilo lose da svi preventivno koristimo navedene vitamine i minerale.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29597 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 14/09/2020 18:12 Mene žigne ispod plećke, reko evo je, korona. I onda skontam da sam za ručak suzbio 400gr bureka i 250gr krompiruše, kefir i jabukovaču da zasladim.
I ne probadalo me.
:lol:
Nemoj pretjerati, prekomjerna tezina je faktor rizika. :D
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#29598 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 14/09/2020 18:33
Naslovnica wrote: 14/09/2020 18:12 Mene žigne ispod plećke, reko evo je, korona. I onda skontam da sam za ručak suzbio 400gr bureka i 250gr krompiruše, kefir i jabukovaču da zasladim.
I ne probadalo me.
:lol:
Nemoj pretjerati, prekomjerna tezina je faktor rizika. :D
Ma znam, a ja imam otprilike 3 faktora, debljina, pritisak i potencijal za dijabetes (trošim fordex zbog inzulinske rezistencije).
Ako se prestanem javljati, halalite. :thumbup:
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#29599 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BijesniPuz »

Bliski clan porodice pozitivan... danas mu zadnji dan izolacije..
Imao neke simptome, izbjegavao bolnicu, simptomi nisu odlazili i na kraju morao u bolnicu.. Odmah rekli to su ti simptomi korone, moras test..
Od ponedjeljka imao simptome... u subotu otisao doktoru.. Poslali ga kuci kazu dodji u ponedjeljak na testiranje (testiraju samo 4 dnevno). Testirao u ponedjeljak, tek u cetvrtak ujutro dobio rezultate i od tog datuma u samoizolaciji..
Niko od familije (zena i djeca) nije testiran niti su trazili podatke skim je imao kontakt..
Otprilike kad imao te najvece simptome, bio je kod mene.. Na poslu sam spomenuo da je pozitivan, prvi dan mi rekli ajde malo izbjegavaj druge.. dalje niko nista nije spominjao. Masku nosim preventivno vec duze vrijeme dok sam na poslu.
Hvala Bogu nikakvih ja simptoma nisam imao, niti imam.. a i taj clan se oporavio bez vecih problema.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29600 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 14/09/2020 18:44
Mogy87 wrote: 14/09/2020 18:33
Naslovnica wrote: 14/09/2020 18:12 Mene žigne ispod plećke, reko evo je, korona. I onda skontam da sam za ručak suzbio 400gr bureka i 250gr krompiruše, kefir i jabukovaču da zasladim.
I ne probadalo me.
:lol:
Nemoj pretjerati, prekomjerna tezina je faktor rizika. :D
Ma znam, a ja imam otprilike 3 faktora, debljina, pritisak i potencijal za dijabetes (trošim fordex zbog inzulinske rezistencije).
Ako se prestanem javljati, halalite. :thumbup:
Merak je merak :D ja kad bi morala jedno jelo do kraja zivota to bi bio burek/pite.
Nista, i tebi moram preporuciti setnju u prirodi, ne znam da li ces me poslusati :)
Locked