Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24026 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
Ima li kakvo rješenje bez prokletog respiratora? Recimo transfuzija krvi obogaćene kiseonikom i sl.? Mogu li se pluća transplantirati kod covid pacijenata?

Idu životi u helač kao na traci.

"Extracorporeal Membrane Oxygenation" ima li takvih uređaja kod nas, koliko koštaju? Hajmo ba to nabavljati a ne jebene respiratore.

Sorry na rječniku ali ispizdio sam totalno. Danas gledam narod maksimalno odgovoran, svi imaju maske u zatvorenom a Čerkez gusla po svome. Pa uradi nešto, zatvori granice, nabavi potrebnu opremu, otvori normalne izolatorije a ne mrtvačnice.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#24027 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

Mogy87 wrote: 22/07/2020 12:49 Nije da komentarisem konkretan slucaj niti praksu kod nas, ali respirator je uvijek hail mary odnosno kad si siguran da covjek ode pa da probas i to. Svuda u svijetu i za sva stanja/bolesti. Vise je razloga jedan je cinjenica da prilikom intubacije pluca izlazes mnogobrojnim bakterijama. Plus ucinak koje mehanicko upumpavanje zraka ima na plucno tkivo.
Ne komentarisem konkretan slucaj vec opcenito.
Njemačka je priznala da godišnje u bolnicama od multi rezistentnih bakterija umire 50.000 ljudi.
Koliko se sjećam u sarajevskim bolnicama je to bio veliki problem.
A što se tiče ventilatora,.. treba znati voditi ventilaciju, iako mi se čini da ventilacija više pomaže virusu nego pacijentu.
Last edited by Ci-Nick on 22/07/2020 13:17, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#24028 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Znam da imaju u BL i Sa. Hrvatska ima oko 60 , ne znam da li su ih koristili .
Nije mi to ni bila poanta da istražujem, samo sam rekao šta se u tom periodu dešava s plućima i zašto ventilator ne pomaže. Napisao sam već prije nekoliko dana da je neophodno uvesti pulsnu oksimetriju kod svi bolesnika i reagovati uključenjem kisika čim isti padne ispod 90% jer u početku pacijenti ne osjećaju nikakve tegobe iako je haos u plućima možda već počeo.
TheRealist
Posts: 271
Joined: 25/02/2020 19:13

#24029 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

BadBoy wrote: 22/07/2020 13:07 ECMO je rijedak i u mnogo razvijenim državama od naše. Mislim da naši ni ne znaju da takav uređaj postoji.
Ima na UKCS jedan, kardiohirurzi koriste.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#24030 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:14
splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
Ima li kakvo rješenje bez prokletog respiratora? Recimo transfuzija krvi obogaćene kiseonikom i sl.? Mogu li se pluća transplantirati kod covid pacijenata?

Idu životi u helač kao na traci.

"Extracorporeal Membrane Oxygenation" ima li takvih uređaja kod nas, koliko koštaju? Hajmo ba to nabavljati a ne jebene respiratore.

Sorry na rječniku ali ispizdio sam totalno. Danas gledam narod maksimalno odgovoran, svi imaju maske u zatvorenom a Čerkez gusla po svome. Pa uradi nešto, zatvori granice, nabavi potrebnu opremu, otvori normalne izolatorije a ne mrtvačnice.
nekog naseg lika su s tim aparatom spasili u USA-u, Texas čini mi se, bio 12 dana u komi i probudio se ko nov covjek :-D
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24031 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

last mohicans wrote: 22/07/2020 12:42 Šokiran sam da niko ne moze prezivjeti taj respirator. Jesu li ovi ljudi kasno hospitalizirani, šta im se daje kao terapija, na kraju krajeva? Daje li se taj dekstametazon za koji su rekli da uveliko smanjuje smrtnost kod onih sto zaglave na respirator. Momak je 84 godiste, vidim na slikama da je fit, sportas, itd. Nisam pametan, ne znam da li bih za sebe ili bilo koga bliznjeg pristao na taj respirator, pa dokle moze, moze. Samo da dodam da je KS vjerovatno rekorder, zaključujem iz ovih medijskih izvjestaja, po smrtnosti mlađih ljudi. Toliko o vrsnom preporodu zdravstvenog sistema sa Helenom na čelu i kvalitetnim odgovorom na epidemiju.Bitno je da se ona prepucava na trakavici Ismet-Opca-UKC, a sto nikoga ne mogu spasiti, zajebi to.
Ovo je za ozbiljnu analizu, istragu, ali ko ce to istraziti??? Ali i laiku djeluje nevjetovatno....
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#24032 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain »

Evo covjek u srbiji vise od 30 dana bio na respiratoru. Jedva ziv ostao. Dzaba kad je to zadnje sto ostaje da se spasi neko. Neko prezivi neko ne

BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24033 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:14
Ima li kakvo rješenje bez prokletog respiratora? Recimo transfuzija krvi obogaćene kiseonikom i sl.? Mogu li se pluća transplantirati kod covid pacijenata?

Idu životi u helač kao na traci.

"Extracorporeal Membrane Oxygenation" ima li takvih uređaja kod nas, koliko koštaju? Hajmo ba to nabavljati a ne jebene respiratore.

Sorry na rječniku ali ispizdio sam totalno. Danas gledam narod maksimalno odgovoran, svi imaju maske u zatvorenom a Čerkez gusla po svome. Pa uradi nešto, zatvori granice, nabavi potrebnu opremu, otvori normalne izolatorije a ne mrtvačnice.
Vidiš kako je jače pogađa kad nastrada neko ko ti je ili blizak lično ili ti je blizak godinama ovako. A sjećaš se kako si me trolao i kontrirao mi kad je bila smrt doktora Pašagića?
TheRealist
Posts: 271
Joined: 25/02/2020 19:13

#24034 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

last mohicans wrote: 22/07/2020 13:13 Da, ali ako pazljivo pratis iz izvjestaja da je jedno, dvoje, recimo na respiratoru i objave da je neko umro, najprije je da su te osobe, jer su najkritičnije i ne bude ih u statistici priključenih na respirator u narednim danima. Pored ova dva slučaja smrtna slučaja od jučer u SA, koji su najvjerovatnije bili na respiratoru, jos jedno su prikopčali kako pročitah.


Ne bude baš ovako. Sada se malo kasnije stavljaju na respirator pacijenti, takve su smjernice i onda je logično da smrtnost izgleda viša, ali to je zato što se najteži bolesnici stavljaju na respirator.

Problem sa ovim mlađim ljudima je taj što je klinička slika karastrofalna, krene nevjerovatnom progresijom, da je teško opisati šta se dešava. I treba dodati da se većina primi u već teškom stanju i vi kroz anamneze vidite da to traje kod njih, ali su mislili da nije to, borili se, pokušavali nešto uraditi, ali nije išlo, ili su u drugim centrima bili, nije išlo i onda se transportuju dalje.

Ako ništa, 10 ih je otpušteno iz izolatorija.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#24035 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 22/07/2020 13:07
splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
ECMO je rijedak i u mnogo razvijenim državama od naše. Mislim da naši ni ne znaju da takav uređaj postoji.
Taj uredjaj imaju na kosevu, ali ga garant cuvaju za fadila i slicne. Neku vece je na centralnom dnevniku neki doktor govorio o tom uredjaju i da ga kcus posjeduje. Zasto nece da ga koriste je drugi par cipela..
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24036 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 22/07/2020 13:24
TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:14
Ima li kakvo rješenje bez prokletog respiratora? Recimo transfuzija krvi obogaćene kiseonikom i sl.? Mogu li se pluća transplantirati kod covid pacijenata?

Idu životi u helač kao na traci.

"Extracorporeal Membrane Oxygenation" ima li takvih uređaja kod nas, koliko koštaju? Hajmo ba to nabavljati a ne jebene respiratore.

Sorry na rječniku ali ispizdio sam totalno. Danas gledam narod maksimalno odgovoran, svi imaju maske u zatvorenom a Čerkez gusla po svome. Pa uradi nešto, zatvori granice, nabavi potrebnu opremu, otvori normalne izolatorije a ne mrtvačnice.
Vidiš kako je jače pogađa kad nastrada neko ko ti je ili blizak lično ili ti je blizak godinama ovako. A sjećaš se kako si me trolao i kontrirao mi kad je bila smrt doktora Pašagića?
Prvo nije mi niko blizak nastradao hvala Bogu nego mi žao svakog čovjeka, posebno kad je mlad čovjek u pitanju. A za doktora, bilo je tu svega, nije se đaba tužilaštvo uključilo. Tek ćemo kasnije znati pravu istinu.

I za ovo "ubijanje" ljudi na respiratorima isto treba neko da odgovara i da se pokrene istraga. Ovo nije moguće da je ovolika smtrnost na respiratorima tek tako. Ili to neko radi ko ne zna a prihvatio se posla ili je posrijedi nešto drugo. Treba to sve istražiti.

A rasprava i služi da se dođe do nekih zaključaka. U početku sam mislio da je sve ovo zavjera i da se radi samo o novcu. Malo pomalo, malo istraživanja, malo raspitivanja, dolazimo do konkretnijih spoznaja u vezi ovoga svega. Nije fazon rasprave da se drži zacementiran stav. Tako mogu raspravljati samo sa zidom, bolji je efekat.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24037 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Mislim da je pogrešno sad popravljati situaciju "na strani" respiratora, jer kad se dođe respiratora pacijent je već ozbiljno životno ugrožen.

Čuvajmo se svi da ne dođemo do situacije da nam je respirator uopšte potreban....
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#24038 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Naravno da je Kanton Sarajevo rekorder kad mi ovdje godinama živimo u okruženju zagađenog zraka koji postaje gori nego u Tz i Ze, a plus smo i kotlina. Pa praktički se rađamo sa oštećenim plućima. Svako od nas u djetinstvu haman da je prebolovao bronhitis, imamo neke ožiljke na plućima itd
Ne bi me uopće iznenadilo da 90 % nacije ima KOPB (Kronična opstruktivna bolest pluća) Što od zagađenja, što od pušenja, a mladi od dudlaona i crijva koji dudlaju po cijeli jeb.eni dan.
I u Wuhamu je bila velika smrtnost a umiralo je dosta mlađeg svijeta jer je veliko zagađenje i imaju najveći procenat pušača u Kini mislim. Lombardija je najzagađenija oblast u EU praktički a znamo svi šta je bilo u Bergamu u martu.
Masa toga je lako dolaziva. Kad virus Sars-CoV-2 uđe u pluća u kombinaciji sa citokinskom olujom razbuca pluća ko pitbul gaće sa štrika, šta onda tu očekivati.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24039 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

laik1981 wrote: 22/07/2020 13:39
BadBoy wrote: 22/07/2020 13:07
splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
ECMO je rijedak i u mnogo razvijenim državama od naše. Mislim da naši ni ne znaju da takav uređaj postoji.
Taj uredjaj imaju na kosevu, ali ga garant cuvaju za fadila i slicne. Neku vece je na centralnom dnevniku neki doktor govorio o tom uredjaju i da ga kcus posjeduje. Zasto nece da ga koriste je drugi par cipela..
Ne boj se. Taj za sebe ima spremna zamrznuta pluća, jetru, srce, bubrege, gušteraču,... za nedaj Bože.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24040 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:40
Prvo nije mi niko blizak nastradao hvala Bogu nego mi žao svakog čovjeka, posebno kad je mlad čovjek u pitanju. A za doktora, bilo je tu svega, nije se đaba tužilaštvo uključilo. Tek ćemo kasnije znati pravu istinu.

I za ovo "ubijanje" ljudi na respiratorima isto treba neko da odgovara i da se pokrene istraga. Ovo nije moguće da je ovolika smtrnost na respiratorima tek tako. Ili to neko radi ko ne zna a prihvatio se posla ili je posrijedi nešto drugo. Treba to sve istražiti.

A rasprava i služi da se dođe do nekih zaključaka. U početku sam mislio da je sve ovo zavjera i da se radi samo o novcu. Malo pomalo, malo istraživanja, malo raspitivanja, dolazimo do konkretnijih spoznaja u vezi ovoga svega. Nije fazon rasprave da se drži zacementiran stav. Tako mogu raspravljati samo sa zidom, bolji je efekat.
Znam i hvala Bogu da niko tvoj blizak nije nastradao. Mislio sam na ovo da je čovjeku "bliže" kad vidi da je nastradao čovjek približno njegovih godina nego neko puno stariji.

Što se tiče rasprave, drago mi je da nemaš zacementiran stav i da si malo, pomalo ispravio svoje ranije razmišljanje. Al' ti je brate trebalo 3-4 mjeseca , no bolje ikad nego nikad :D

Uglavnom, koroni je kraj, ubit će ga ona žena sa Oxforda kad-tad, a možda već i na ovu jesen, u to sam siguran!
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24041 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 22/07/2020 13:42 Mislim da je pogrešno sad popravljati situaciju "na strani" respiratora, jer kad se dođe respiratora pacijent je već ozbiljno životno ugrožen.

Čuvajmo se svi da ne dođemo do situacije da nam je respirator uopšte potreban....
Da ali šta je dovelo do respiratora? Jel iko dao odgovore za onog mladića iz Ustikoline? Kada je testiran? U kakvom stanju je testiran? Koliko je čekao na rezultate? Kakav je imao tretman u transportu? Koliko je čekao na transport? Šta ga je dovelo u situaciju da mora na respirator i ima li nečije odgovornosti u tome? Heej, mladić 28 godina. Tuga nad tugama :(
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24042 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 22/07/2020 13:46
TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:40
Prvo nije mi niko blizak nastradao hvala Bogu nego mi žao svakog čovjeka, posebno kad je mlad čovjek u pitanju. A za doktora, bilo je tu svega, nije se đaba tužilaštvo uključilo. Tek ćemo kasnije znati pravu istinu.

I za ovo "ubijanje" ljudi na respiratorima isto treba neko da odgovara i da se pokrene istraga. Ovo nije moguće da je ovolika smtrnost na respiratorima tek tako. Ili to neko radi ko ne zna a prihvatio se posla ili je posrijedi nešto drugo. Treba to sve istražiti.

A rasprava i služi da se dođe do nekih zaključaka. U početku sam mislio da je sve ovo zavjera i da se radi samo o novcu. Malo pomalo, malo istraživanja, malo raspitivanja, dolazimo do konkretnijih spoznaja u vezi ovoga svega. Nije fazon rasprave da se drži zacementiran stav. Tako mogu raspravljati samo sa zidom, bolji je efekat.
Znam i hvala Bogu da niko tvoj blizak nije nastradao. Mislio sam na ovo da je čovjeku "bliže" kad vidi da je nastradao čovjek približno njegovih godina nego neko puno stariji.

Što se tiče rasprave, drago mi je da nemaš zacementiran stav i da si malo, pomalo ispravio svoje ranije razmišljanje. Al' ti je brate trebalo 3-4 mjeseca , no bolje ikad nego nikad :D

Uglavnom, koroni je kraj, ubit će ga ona žena sa Oxforda kad-tad, a možda već i na ovu jesen, u to sam siguran!
U kakvoj državi živim i sa koliko lopova i lažljivaca, dobro je da nije potrajalo 3-4 godine.

A vakcini se radujem najviše iz razloga što će to presjecati lanac infekcije. Kad se pojavi vakcina jedina briga tad ostaje kako to brzo dostaviti svima. Slatke muke. Ja čvrsto vjerujem da je virus odbrojao svoje dane. Do vakcine, čuvati se pod maskom, nema zatvaranja, nema karantina, živjeti se mora i gotovo.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#24043 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bunk »

Ovaj momak planinar sto je podlegao...djeluje covjek ko od brda odvaljen,zna li se jel imao kakvih dodatnih bolesti...
Strasno.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24044 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:47 Da ali šta je dovelo do respiratora? Jel iko dao odgovore za onog mladića iz Ustikoline? Kada je testiran? U kakvom stanju je testiran? Koliko je čekao na rezultate? Kakav je imao tretman u transportu? Koliko je čekao na transport? Šta ga je dovelo u situaciju da mora na respirator i ima li nečije odgovornosti u tome? Heej, mladić 28 godina. Tuga nad tugama :(
Slažem se, naravno da treba revizija zdravstvenog sistema od vrha do dna. Još jučer.

Ali ovdje sam mislio na naše lične mjere zaštite: maska, distanca i smanjeno hodanje okolo u velikim skupovima.
TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:50 U kakvoj državi živim i sa koliko lopova i lažljivaca, dobro je da nije potrajalo 3-4 godine.

A vakcini se radujem najviše iz razloga što će to presjecati lanac infekcije. Kad se pojavi vakcina jedina briga tad ostaje kako to brzo dostaviti svima. Slatke muke. Ja čvrsto vjerujem da je virus odbrojao svoje dane. Do vakcine, čuvati se pod maskom, nema zatvaranja, nema karantina, živjeti se mora i gotovo.
:thumbup:

To je to. To je sve što možemo za sada uraditi i vala nije teško (ove mjere lične zaštite što sam iznad naveo). Ostalo, mora se živjeti, ali neće ovo još dugo.

Virus je gotov, zaustavio je kapitalizam i time je sebi propisao smrtnu kaznu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#24045 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

To je ono sto je najgore ne samo kod ove nego opcenito kod bolesti, uvijek neko moze i umrijeti.

Upala pluca je opasna stvar, korona virus vjerovatno nije masovni ubica ali dok god od ovoga umiru ljudi, svi smo u opasnosti.

Ne znam vise sta bi rekao, daj Boze sto ranije to cjepivo da nadju. Svi smo umorni od ovoga.
TheRealist
Posts: 271
Joined: 25/02/2020 19:13

#24046 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:47 Da ali šta je dovelo do respiratora? Jel iko dao odgovore za onog mladića iz Ustikoline? Kada je testiran? U kakvom stanju je testiran? Koliko je čekao na rezultate? Kakav je imao tretman u transportu? Koliko je čekao na transport? Šta ga je dovelo u situaciju da mora na respirator i ima li nečije odgovornosti u tome? Heej, mladić 28 godina. Tuga nad tugama :(
Nažalost, dok ne postoji jasan efikasan tretman, ovo će se dešavati. Da se suportivna terapija i čeka, prati, koriguje. Kod većine dobro prođe, ali kod nekih nažalost ne i tu se trenutno malo šta može uraditi. Istina, što brži tretman povećava šansu, ali kapaciteti su ograničeni (pa da je sve iole jasno, ne bi se u razvijenim zemljama dešavalo što se dešava). A kako se čini, veliki problem predstavlja naglo pogoršanje kliničke slike, gdje vam pacijent izgleda stabilan danas, a sutra je već jako loš.

Nažalost, ova situacija se koristi za politička prepucavanja, umjesto da uradimo reviziju zdravstvenog sistema (mada je i to teško, kad nemamo kadra)!
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#24047 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zomri »

splinter wrote: 22/07/2020 13:42 Naravno da je Kanton Sarajevo rekorder kad mi ovdje godinama živimo u okruženju zagađenog zraka koji postaje gori nego u Tz i Ze, a plus smo i kotlina. Pa praktički se rađamo sa oštećenim plućima. Svako od nas u djetinstvu haman da je prebolovao bronhitis, imamo neke ožiljke na plućima itd
Ne bi me uopće iznenadilo da 90 % nacije ima KOPB (Kronična opstruktivna bolest pluća) Što od zagađenja, što od pušenja, a mladi od dudlaona i crijva koji dudlaju po cijeli jeb.eni dan.
I u Wuhamu je bila velika smrtnost a umiralo je dosta mlađeg svijeta jer je veliko zagađenje i imaju najveći procenat pušača u Kini mislim. Lombardija je najzagađenija oblast u EU praktički a znamo svi šta je bilo u Bergamu u martu.
Masa toga je lako dolaziva. Kad virus Sars-CoV-2 uđe u pluća u kombinaciji sa citokinskom olujom razbuca pluća ko pitbul gaće sa štrika, šta onda tu očekivati.
stoji sve to, ali isto vrijedi i za tuzlu ako ne i gore pa opet nije bilo vijesti da u tuzli umiru mladi ljudi. bar nije medijski popraćeno.

nešto sam još primjetio. kad je onaj iz zp što je doktor u americi, ognjen gajić, bio kod senada spomenuo je neku grupu gdje razmjenjuju savjete medicinari iz regije, a vezano uz ICU. nabrojao je da su uključene kolege iz ukc mostar, tuzla, banja luka...indikativno je da iz kcus niko nije u toj grupi.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24048 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 22/07/2020 13:54
TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:47 Da ali šta je dovelo do respiratora? Jel iko dao odgovore za onog mladića iz Ustikoline? Kada je testiran? U kakvom stanju je testiran? Koliko je čekao na rezultate? Kakav je imao tretman u transportu? Koliko je čekao na transport? Šta ga je dovelo u situaciju da mora na respirator i ima li nečije odgovornosti u tome? Heej, mladić 28 godina. Tuga nad tugama :(
Slažem se, naravno da treba revizija zdravstvenog sistema od vrha do dna. Još jučer.

Ali ovdje sam mislio na naše lične mjere zaštite: maska, distanca i smanjeno hodanje okolo u velikim skupovima.
TESLA_EDISON wrote: 22/07/2020 13:50 U kakvoj državi živim i sa koliko lopova i lažljivaca, dobro je da nije potrajalo 3-4 godine.

A vakcini se radujem najviše iz razloga što će to presjecati lanac infekcije. Kad se pojavi vakcina jedina briga tad ostaje kako to brzo dostaviti svima. Slatke muke. Ja čvrsto vjerujem da je virus odbrojao svoje dane. Do vakcine, čuvati se pod maskom, nema zatvaranja, nema karantina, živjeti se mora i gotovo.
:thumbup:

To je to. To je sve što možemo za sada uraditi i vala nije teško (ove mjere lične zaštite što sam iznad naveo). Ostalo, mora se živjeti, ali neće ovo još dugo.

Virus je gotov, zaustavio je kapitalizam i time je sebi propisao smrtnu kaznu.
Za skupove i ne brinem, baš sto se mene tiče. Nikad nisam podnosio gužvu. Ono što bi trebalo zatvoriti a da ne proizvede negativan efekat na ekonomiju su noćni klubovi (nek se prešaltaju na restorane i kafiće) i dudlare šnjuri (nek i oni postanu normalni kafići) sa izuzetkom da bih dudlare zabranio totalno, bez obzira na virus. Uvesti obavezan PCR test na granici za sve koji ulaze o trošku države i vršiti serološke testove nad stranim državljanima svaka 3 dana. Povećati kazne za maske i vršiti kontrolu.

Sad (ne)imamo:

1. Nema kazni za maske (padaju na Sudu)
2. Nema kontrola u JGS-u,
3. Ulazi u zemlju ko hoće i kako hoće,
4. Toleriše se poslodavcima da ucjenjuju ljude otkazima ako se razbole pa bolesni, krišom, dolaze na posao,
5. Krizni štabovi češkaju j*jca
6. Netačne brojke o broju zaraženih i šture, nikakve informacije a i ako ih ima, pune panike i senzacionalizma.

Opet, kakva je država, dobro nam je.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#24049 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by arman1 »

Kao pravi egoista malo ću sam sebe da citiram:
Stvarno smo stoka!!!
Virus je totalno atipičan.
Zar je kvazi stručnjacima toliko teško malo izguglati.
Po navodima kineskih ljekara inficirani u nekim slučajevima su postajali prenosnici PAR SATI nakon infekcije.
Večina su postajali prenosnici nakon par dana.
Večina ostaje SAMO INFICIRANA bez pravih ili ikakvih simptoma(oni i najviše prenose).
Neki pokažu prve simptome nakn 7 - 8 dana(i prije), većina nakon 2 - 3 sedmice, a u nekim slučajevima tek za 4 sedmice.
Virus je osjetljiv na toplotu, hemikalije i JAK IMUNOLOŠKI SISTEM.
Osnovni princip borbe protiv njega je disciplina(fizička distanca, pranje ruku, ispiranje gornjih tjelesnih otvora, provjetravanje prostorija i dezinfekcija površina koje dira više ljudi). Zar je to tako komplikovano?
Virus neće nestati ali hoće mutirati.
------
Sad zasad je aktuelna verzija COVID-19(World Edition). Na sreću pokazuje znakove usporavanja.
Koliko će mo biti spremni ako na tržište bude izbačena verzija COVID-20(ili 21), COVID-20 Pro Edition ili COVID-22 Judgment Day Edition?
Koliko vidim svi gase požare, a malo ko radi na protupožarnoj infrastrukturi. Posebno aktuelne BH vlasti osim sitnosopstveničkih nemaju ni traga od vizije.
Nek nam je Bog na pomoći ako ovo g..no mutira šta razornije.
----
a tolikom količinom narazumijevanja nije ni čudo što smo tu gdje smo.
Inficiran/zaražen je onaj koji ima nametnike(virus, bakterija i sl.),
Bolestan je onaj koji ima simptome bolesti izazvane nametnikom.
Prenosnik je onaj koji potencijalno vrši emisiju nametnika na zdrave.
Izlječen je onaj nema tragova(koji se mogu registrovati) nametnika u organizmu.

Što je došlo do naglog skoka INFICIRANIH? Zato da bi se za 01.05. lakše uvele nove mjere i da bi se skrenula pažnja sa nečeg što bi nam vjerovatno zaparalo uši i oči da nas ne hebu.
Što bi rekla jedna lokalna ofajla: Ako češ me j...ti bar mi kafu plati.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24050 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Meni je ljudi od pocetka pandemije, pa do sad, Ze Do kanton fenomen. Cini mi se samo jedno umrlo, i to covjek 80 + godina iz Tešnja, koji je bio onkološki pacijent...ako se ne varam?!
Locked