Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#20901 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Rastu brojke svuda u svijetu, nije samo Bosna najebala s brojevima. Već se prešla cifra od 10 miliona potvrđenih zaraza.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#20902 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Dovoljno. Budite zdravo i vidimo/"pišemo" se nakon korone na nekim drugim temama.

Pozdrav :thumbup: :bih:
Leon16v
Posts: 5782
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#20903 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Leon16v »

escobar__ wrote: 27/06/2020 23:37 Rastu brojke svuda u svijetu, nije samo Bosna najebala s brojevima. Već se prešla cifra od 10 miliona potvrđenih zaraza.
Upravo i gledam gdje skoro većina evropskih država bilježi od 300 do 1000 slučajeva, kao i arapske zemlje
splinter
Posts: 7435
Joined: 08/10/2011 12:28

#20904 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:23
pinturicchio wrote: 27/06/2020 23:17
TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:07 Želim samo da mi odgovore kolege forumaši na jedno vrlo bitno pitanje. Mislim na kolege koje vjeruju u ovaj broj zaraženih.

Kako možete vjerovati u brojke koje objavljuju ljudi
Lično poznajem ljude koji rade u laboratoriji KCUS-a koja radi testiranja, stvari su jednostavne, ne čuvamo se, virus se širi. Nema zavjere, brojevi su još i mali kakvo je stvarno stanje epidemije.
Ok, shvatam. Ne sumnjam da ima zaraženih. To sve stoji ali danas su hladno dodali 100 "novih" onako, računajući jučerašnje slučajeva koje su još jučer dodali ukupnom broju. Smatram da to treba malo drugačije raditi, malo spustiti loptu. Recimo danas nakon objave broja, mogli su fino napisati "Broj u KS-u manji, Živinice se stabilizovale, Tešanj pod kontrolom. Veći broj je zbog klastera u Stocu koji se trenutno izoluje... a ne "Alaramntno: Drastičan rast", "Katastrofa na pomolu: Najveći broj u jednom danu",....

Ništa ne bi pogrešno napisali u prvoj varijanti a imalo bi puno bolji efekat. Ljudi često iz protesta i inata ne žele da se čuvaju posebno kad vide ovakve naslove i prijetnje iz kriznih štabova.

U svakom slučaju, korektan odgovor :thumbup:

Još da čujem ostale. Sumnjam da svi poznaju nekog sa Kcus-a.
Sve zemlje članice WHO ( trenutno možda 194) su potpisnice IHR međunarodne zdravstvene regulative. Dokumenta koji na međunarodnom nivou regulise između ostalog i situacije poput ove pandemije, u smislu obaveza zemalja potpisnica itd. Cilj je na globalnom nivou omogućiti nesmetan protok roba i ljudi.
BiH je kao zemlja potpisnica u obavezi da svakodnevno updateuje broj oboljelih , umrlih i ozdravljenjih. Moguće je vjerojatno raditi manje kalkulacije i fingiranja rezultata ali u malim procentima. Pogotovu siromašne zemlje poput nas i zemalja u okruženju gdje ovisimo dosta o WHO I njihovim projektima. Iz tog razloga rezultati testiranja su vrlo vjerojatno tačni. Da ih moraju raditi i objavljivati samo zbog nas , to bi bila skroz druga priča, vjerojatno.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#20905 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

pinturicchio wrote: 27/06/2020 23:17
TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:07 Želim samo da mi odgovore kolege forumaši na jedno vrlo bitno pitanje. Mislim na kolege koje vjeruju u ovaj broj zaraženih.

Kako možete vjerovati u brojke koje objavljuju ljudi
Lično poznajem ljude koji rade u laboratoriji KCUS-a koja radi testiranja, stvari su jednostavne, ne čuvamo se, virus se širi. Nema zavjere, brojevi su još i mali kakvo je stvarno stanje epidemije.
Ima još jedna stvar. Sanitarne inspekcije imaju spiskove pojedinačno svakoga sa imenom i prezimenom čiji su testovi bili pozitivni i često ih provjeravaju. Sasvim drugačija situacija od februara, kada je bila "obična gripa". Kćerka mi je imala temperaturu 39,5 stepeni tri dana i kada je opala na 37,5 otišao sam do ljekara da sredim opravdanje za školu. Ljekar je rekao, pa nisi ni morao doći kada je u završnoj fazi. A možda je i bila korona, jer se temperatura pojavila tačno 14 dana od našeg povratka iz Rima.

Što se tiče brojeva, djeluje mi da u zadnje vrijeme imamo totalnu desinhronizaciju Klix-ovog brojača i izvještaja kliničkih centara. Brojač covid-19.ba odavno ne radi. Klix broji od ponoći do ponoći, a KCUS od podneva do podneva.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#20906 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by winpin »

megaribi1 wrote: 27/06/2020 23:16
winpin wrote: 27/06/2020 23:06 Najslikovitije objasnjeno kako se virus prenosi--
Tragovi koronavirusa pronađeni u uzorku otpadnih voda uzetom u Barceloni 2019. godine
Ovaj film više liči na koleru nego na koronu.
Naci ce struka poredjenje sa koronom. :-D


Pa niko na svijetu od struke i ne zna nista o ovom virusu nego lupetaju kako im sta na um padne. Ne znaju zapravo ni zasto maske sluze iako na pakovanjima istih lijepo pise da ne stite od covid 19. Najzalosnije je sto se veliki broj naroda upecao na njihove bljuvotine i ne treba im da budu zarazeni vec ce od straha i panike dobrano sebi skratiti zivotnu dob.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#20907 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Dok se pametuje, mi brojeve i rekorde rusimo ne vise na dnevnoj bazi vec kvartalno, popodne, navece, prijepodne.
User avatar
konektovan
Posts: 40558
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#20908 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Velkoski wrote: 27/06/2020 23:25 Preko 200 danas :D

Boli vas kujac jaja, samo udrite po šišama, to svakako stvara jaka pluća :mrgreen:
Kako nece biti 200, kad dva dana zaredom, jedne te iste stavljaju u brojac...
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#20909 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by winpin »

TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:40 Dovoljno. Budite zdravo i vidimo/"pišemo" se nakon korone na nekim drugim temama.

Pozdrav :thumbup: :bih:
Pozdrav i sve najbolje ti zelim. Volio bih da promijenis odluku. A sigurno nisam jedini.
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#20910 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Kako mi na živce idu s ovim brojačem... Potvrđeno još 30+ slučajeva u Sarajevu ali ih neće stavit na brojač već ih uračunat u sutrašnje brojke iako su zaraze potvrđene danas. Čemu to ba, šta se boje probit 200+ slučajeva dnevno? 😁
splinter
Posts: 7435
Joined: 08/10/2011 12:28

#20911 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

winpin wrote: 27/06/2020 23:46
TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:40 Dovoljno. Budite zdravo i vidimo/"pišemo" se nakon korone na nekim drugim temama.

Pozdrav :thumbup: :bih:
Pozdrav i sve najbolje ti zelim. Volio bih da promijenis odluku. A sigurno nisam jedini.
Nisi. Nekako je simpatičan na određeni način.
Mislim da je njegov problem jer gleda sve crno bijelo i nije dovoljno fleksibilan u prihvatanju drukčijih mišljenja. I ja se nadam da će promijeniti stav i ostati na temi. Treba uvijek čuti i jedno i drugo mišljenje.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1077
Joined: 23/02/2020 14:50

#20912 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ANamelessGhoul »

Ne jebu ljudi ovu koronu vise ni dva posto. Ma samo mi daj utakmice ne prekidaj nista :D
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#20913 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by piupiu »

daddy-kool wrote: 27/06/2020 22:38 Potvrđeno za "Avaz": Četvorica pratilaca Zorana Tegeltije pozitivna na koronavirus
Really? :shock: :roll:

I kaže propade ekonomija zbog kafe. :-)
Last edited by piupiu on 27/06/2020 23:54, edited 1 time in total.
pinturicchio
Posts: 70
Joined: 27/11/2019 18:22

#20914 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pinturicchio »

E čuj na pakovanju maske piše da ne štiti od COVID-19

Pa naravno da neće pisati, nosiš masku, dotakneš oči rukom, i eto ga, inficiran si, ali značajno umanjuje mogućnost zaraze u glavnom obliku prijenosa, direktnog kontakta. Virus se širi kapljičnim putem, čovjek kad priča izbacuje sitne kapljice koje sadrže virus, ako imaš masku nećeš "pljuvati" metar ispred nego 20 cm, karikiram. Četiri mjeseca kako je počela pandemija, a Hamo još uvijek nije uključio mozak...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#20915 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

winpin wrote: 27/06/2020 23:46
TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:40 Dovoljno. Budite zdravo i vidimo/"pišemo" se nakon korone na nekim drugim temama.

Pozdrav :thumbup: :bih:
Pozdrav i sve najbolje ti zelim. Volio bih da promijenis odluku. A sigurno nisam jedini.
Hvala puno.

Hvala i ostalim na raspravi. Ako sam šta pretjerao halalite, nemojte zamjeriti, nije ništa bilo "iz zle namjere". Nadam se da će ovo ludilo proći brzo i da ćemo u neko mirnije vrijeme, opušteni, razglabati šta i kako se desilo. Do tada, svako dobro. :)
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#20916 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by piupiu »

Na temu coronaskepticizma:
Classic psychological research shows that some people are naturally better at overriding their reflexive responses than others. This finding may help us understand why some people are more susceptible to fake news than others.

Researchers like Pennycook use a tool called the “cognitive reflection test” or CRT to measure this tendency. To understand how it works, consider the following question:

Emily’s father has three daughters. The first two are named April and May. What is the third daughter’s name?

Did you answer June? That’s the intuitive answer that many people give – but the correct answer is, of course, Emily.

To come to that solution, you need to pause and override that initial gut response. For this reason, CRT questions are not so much a test of raw intelligence, as a test of someone’s tendency to employ their intelligence by thinking things through in a deliberative, analytical fashion, rather than going with your initial intuitions. The people who don’t do this are often called “cognitive misers” by psychologists, since they may be in possession of substantial mental reserves, but they don’t “spend” them.

https://www.bbc.com/future/article/2020 ... irus-myths
User avatar
Casual's
Posts: 5727
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#20917 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Danas 180 zaraženih, a koliko će biti oporavljenih za 15 dana? 7?
Leon16v
Posts: 5782
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#20918 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Leon16v »

Casual's wrote: 28/06/2020 00:01 Danas 180 zaraženih, a koliko će biti oporavljenih za 15 dana? 7?
7? :lol:
Leon16v
Posts: 5782
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#20919 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Leon16v »

Leon16v wrote: 28/06/2020 00:04
Casual's wrote: 28/06/2020 00:01 Danas 180 zaraženih, a koliko će biti oporavljenih za 15 dana? 7?
7? :lol:
Edit : isti broj sam pomislio : :lol:
laik1981
Posts: 12986
Joined: 05/12/2012 13:04

#20920 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

I u ovoj Madjarskoj se sve mjere postuju.. Jedino bosnje stoka..
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#20921 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by isx »

escobar__ wrote: 27/06/2020 23:48 Kako mi na živce idu s ovim brojačem... Potvrđeno još 30+ slučajeva u Sarajevu ali ih neće stavit na brojač već ih uračunat u sutrašnje brojke iako su zaraze potvrđene danas. Čemu to ba, šta se boje probit 200+ slučajeva dnevno? 😁
Covid-19.ba i broji fino sam. Pusti klix.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#20922 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:57
winpin wrote: 27/06/2020 23:46
TESLA_EDISON wrote: 27/06/2020 23:40 Dovoljno. Budite zdravo i vidimo/"pišemo" se nakon korone na nekim drugim temama.

Pozdrav :thumbup: :bih:
Pozdrav i sve najbolje ti zelim. Volio bih da promijenis odluku. A sigurno nisam jedini.
Hvala puno.

Hvala i ostalim na raspravi. Ako sam šta pretjerao halalite, nemojte zamjeriti, nije ništa bilo "iz zle namjere". Nadam se da će ovo ludilo proći brzo i da ćemo u neko mirnije vrijeme, opušteni, razglabati šta i kako se desilo. Do tada, svako dobro. :)

Eto tebe već sutra opet :P
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#20923 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by nosara »

Sladoljev Srećko
Works at Institute od Immunology

Probili smo Duboku Državu. Jer ... "Jutarnji list" je objavio što ne bi smio.

Rat podsjeća na stari Rim. Na Prve Kršćane koji su Svjetlost pronosili i pronijeli iz katakomba ....

Posljednji sam Nositelj izborne liste u 1. izbornoj jedinici, glavnom loptalištu "šarenim lažima" najjačih "žetončića" hrvatske ekspoziture Duboke Države.

PRONOSITE da se ZNA!

1. Gospodine Sladoljev, kako to da u medijima ima malo vaših istupa oko koronavirusa iako ste dugi niz godina bili naš najpoznatiji imunolog?
Nema me zbog državne cenzure onoga što govorim. „Problem“ je u tome što se uvijek pokazalo da ispravno analiziram i točno predviđam stvari. U vrijeme „svinjske gripe“ dao sam barem 200 intervjua, sada me nitko ništa ne pita.

2. Pratio sam vaše objave u prvom valu i mnoga vaša predviđanja su se obistinila. Poput konstatacije da je virusom zaražen znatno veći broj ljudi, ali ne razviju svi simptome. Kako se odvija ta borba imunološkog sustava i čovjeka?
Rat kreće trenutno, aktivacijom barem šest protuvirusnih staničnih neimunoloških mehanizama istovremeno. Niti jedan farmaceutski lijek nije ni „sluga“ ijednom biološkom protuvirusnom oružju kojima raspolažemo. Kod savršeno zdravih ljudi virus će biti zaustavljen već na tom nivou, gotovo bez simptoma bolesti, o čemu često slušamo. Ako virus ipak probije neimunološku obranu, a govorimo o razdoblju inkubacije, ta obrana će osigurati potrebno vrijeme da se organiziraju imunološki oblici obrane. Ovisno o trenutku proboja, virus će doprijeti dublje ili manje duboko u dišne puteve. Imunološka obrana može biti toliko snažna protiv virusom zahvaćenih tkiva da probleme oboljelima neće napraviti virus, nego imunološka obrana protiv njega. To je razlog da sintetski kortikosteroidi, npr. deksametazon, koji potiskuju imunološki sustav pomažu u ozdravljenju.

3. Nešto slično se događalo i za vrijeme tzv.svinjske gripe”. Da li sada veći imunitet imaju oni koji su preboljeli ili se cijepili?
Slično se događalo i tada, ali gripa nije bila problem. Problem su bila izrazito invazivna protupandemijska cjepiva koja su izazvala epidemiju autoimunih bolesti. Pravodobno sam upozorio da će se ALS javiti s vremenskim odmakom. Još su živom sjećanju estradne i sportske zvijezde koje su se javno polijevale ledenom vodom želeći upozoriti na masovnu pojavu ALSa! Malo tko u javnosti je povezivao cjepiva s ALSom. Struka je povezanost priznala.

4. Kako komentirate švedski model u kojem nije bilo izolacije?
Ne znam detalje i ne znam što je istina jer našim medijima ne vjerujem. Mogli ste me pitati i za Bjelorusiju gdje navodno nitko nije ni obolio? Samo znam da se Švedska u početku mnogo bolje „držala“ od susjedne Danske koja je uvela strogu karantenu. Za točniji odgovor ipak bih trebao raspolagati statističkim podacima o dobi i zdravstvenom stanju oboljelih i umrlih. Činjenica je da ljudi nisu umirali od virusa nego s virusom. Vodeći njemački forenzičar i patolog, na vlastitu je ruku napravio obdukcije šezdesetak navodno umrlih od korone i zaključio obrnuto. Niti jedan nije umro od korone. Indikativno je što je Svjetska zdravstvena organizacija dala je naputak o hitnom kremiranju umrlih pa možemo samo pretpostaviti od čega su umrle tisuće ljudi.

5. Njihov imunolog sada kaže da su pogriješili?
I to je pretpostavka, stvar vjerovanja. Ne možete istovremeno i imati i nemati karantenu da biste oba učinka mogli usporediti.

6. U Japanu bilježe dobre rezultate sa plazmom i interferonom. Je li tu bila i naša prilika iako nema Imunološkog gdje ste radili?
Profesionalni životni cilj mi je bio razvoj tzv. karatkoročnog interferonskog cjepiva koji kod ljudi slabijeg zdravstvenog stanja podiže mehanizme stanične obrane koje sam ranije opisao. Takvim cjepivom aktivirate potencijale savršeno zdrave osobe u tijelu onemoćale. Osobno sam svjedok takvih učinaka.

7. Kako ocjenjujete rad našeg Kriznog stožera, u čemu su uspjeli u čemu ne?
Stava sam da je kovidpandemija, unaprijed planirana da bi se stvorio globalni kaos radi „omekšavanja“ ljudi kako bi prihvatili obavezno cijepljenje kao nešto dobro i uperili prstom u one koji govore protiv cijepljenja, postupka koji nema ni znanstveno ni zdravstveno uporište, a proizvelo je epidemiju opasnih cjeloživotnih bolesti. Govorim o bolestima rekcija imunološkog sustava protiv vlastitih tkiva i neškodljivih okolišnih antigena. To je podugačka tema.

8. Dosta je lutanja oko mjera. Koliko su učinkovite maske koje su sada obavezne?
Pomažu da se smanji rasap aerosolnih čestica onih koji kašlju. Ne spriječavaju udisanje virusa u kontamniranom prostoru. Ne spriječavaju otpuštanje virusa u prostor. Ali, s druge strane, mogu postati hranilište i olakšati bakterijske samoinfekcije koje su opasnije od virusnih.

9. Koliko možemo vjerovati podacima o smrtnosti od ovog virusa?
Podaci su baš takvi kakvima ih poznaje medicinska literatura. Manifestacije Corona virusa idu od najblaže prehlade do blažih ili jakih gripa. „Novu“ bolest ne čine simptomi povišene temperature i kašlja. Što je tu novo?

10. Dojma sam da će virus biti na različite načine prisutan u svijetu sve dok se ne pronađe cjepivo koje će biti najveći biznis. Hoće li pravo na cjepivo imati svi ili samo privilegirani?
Oni koji dublje poznaju imunologiju nije iznenadila činjenica da virus ne ostavlja iza sebe serološke tragove svoga „pohoda“. Specifičnog imuniteta nema, nema imuniteta krda. Jer da je tako, zašto bi odrasli obolijevali od prehlada do dva puta, a djeca 6 – 8 puta godišnje!? Ja znam zašto je tako, ali neka ostane naša mala tajna. Neka se Stožer dobro oznoji u pokušaju da objasni „fenomen“.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#20924 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

nosara wrote: 28/06/2020 06:38 Sladoljev Srećko
Works at Institute od Immunology

Probili smo Duboku Državu. Jer ... "Jutarnji list" je objavio što ne bi smio.

Rat podsjeća na stari Rim. Na Prve Kršćane koji su Svjetlost pronosili i pronijeli iz katakomba ....

Posljednji sam Nositelj izborne liste u 1. izbornoj jedinici, glavnom loptalištu "šarenim lažima" najjačih "žetončića" hrvatske ekspoziture Duboke Države.

PRONOSITE da se ZNA!

1. Gospodine Sladoljev, kako to da u medijima ima malo vaših istupa oko koronavirusa iako ste dugi niz godina bili naš najpoznatiji imunolog?
Nema me zbog državne cenzure onoga što govorim. „Problem“ je u tome što se uvijek pokazalo da ispravno analiziram i točno predviđam stvari. U vrijeme „svinjske gripe“ dao sam barem 200 intervjua, sada me nitko ništa ne pita.

2. Pratio sam vaše objave u prvom valu i mnoga vaša predviđanja su se obistinila. Poput konstatacije da je virusom zaražen znatno veći broj ljudi, ali ne razviju svi simptome. Kako se odvija ta borba imunološkog sustava i čovjeka?
Rat kreće trenutno, aktivacijom barem šest protuvirusnih staničnih neimunoloških mehanizama istovremeno. Niti jedan farmaceutski lijek nije ni „sluga“ ijednom biološkom protuvirusnom oružju kojima raspolažemo. Kod savršeno zdravih ljudi virus će biti zaustavljen već na tom nivou, gotovo bez simptoma bolesti, o čemu često slušamo. Ako virus ipak probije neimunološku obranu, a govorimo o razdoblju inkubacije, ta obrana će osigurati potrebno vrijeme da se organiziraju imunološki oblici obrane. Ovisno o trenutku proboja, virus će doprijeti dublje ili manje duboko u dišne puteve. Imunološka obrana može biti toliko snažna protiv virusom zahvaćenih tkiva da probleme oboljelima neće napraviti virus, nego imunološka obrana protiv njega. To je razlog da sintetski kortikosteroidi, npr. deksametazon, koji potiskuju imunološki sustav pomažu u ozdravljenju.

3. Nešto slično se događalo i za vrijeme tzv.svinjske gripe”. Da li sada veći imunitet imaju oni koji su preboljeli ili se cijepili?
Slično se događalo i tada, ali gripa nije bila problem. Problem su bila izrazito invazivna protupandemijska cjepiva koja su izazvala epidemiju autoimunih bolesti. Pravodobno sam upozorio da će se ALS javiti s vremenskim odmakom. Još su živom sjećanju estradne i sportske zvijezde koje su se javno polijevale ledenom vodom želeći upozoriti na masovnu pojavu ALSa! Malo tko u javnosti je povezivao cjepiva s ALSom. Struka je povezanost priznala.

4. Kako komentirate švedski model u kojem nije bilo izolacije?
Ne znam detalje i ne znam što je istina jer našim medijima ne vjerujem. Mogli ste me pitati i za Bjelorusiju gdje navodno nitko nije ni obolio? Samo znam da se Švedska u početku mnogo bolje „držala“ od susjedne Danske koja je uvela strogu karantenu. Za točniji odgovor ipak bih trebao raspolagati statističkim podacima o dobi i zdravstvenom stanju oboljelih i umrlih. Činjenica je da ljudi nisu umirali od virusa nego s virusom. Vodeći njemački forenzičar i patolog, na vlastitu je ruku napravio obdukcije šezdesetak navodno umrlih od korone i zaključio obrnuto. Niti jedan nije umro od korone. Indikativno je što je Svjetska zdravstvena organizacija dala je naputak o hitnom kremiranju umrlih pa možemo samo pretpostaviti od čega su umrle tisuće ljudi.

5. Njihov imunolog sada kaže da su pogriješili?
I to je pretpostavka, stvar vjerovanja. Ne možete istovremeno i imati i nemati karantenu da biste oba učinka mogli usporediti.

6. U Japanu bilježe dobre rezultate sa plazmom i interferonom. Je li tu bila i naša prilika iako nema Imunološkog gdje ste radili?
Profesionalni životni cilj mi je bio razvoj tzv. karatkoročnog interferonskog cjepiva koji kod ljudi slabijeg zdravstvenog stanja podiže mehanizme stanične obrane koje sam ranije opisao. Takvim cjepivom aktivirate potencijale savršeno zdrave osobe u tijelu onemoćale. Osobno sam svjedok takvih učinaka.

7. Kako ocjenjujete rad našeg Kriznog stožera, u čemu su uspjeli u čemu ne?
Stava sam da je kovidpandemija, unaprijed planirana da bi se stvorio globalni kaos radi „omekšavanja“ ljudi kako bi prihvatili obavezno cijepljenje kao nešto dobro i uperili prstom u one koji govore protiv cijepljenja, postupka koji nema ni znanstveno ni zdravstveno uporište, a proizvelo je epidemiju opasnih cjeloživotnih bolesti. Govorim o bolestima rekcija imunološkog sustava protiv vlastitih tkiva i neškodljivih okolišnih antigena. To je podugačka tema.

8. Dosta je lutanja oko mjera. Koliko su učinkovite maske koje su sada obavezne?
Pomažu da se smanji rasap aerosolnih čestica onih koji kašlju. Ne spriječavaju udisanje virusa u kontamniranom prostoru. Ne spriječavaju otpuštanje virusa u prostor. Ali, s druge strane, mogu postati hranilište i olakšati bakterijske samoinfekcije koje su opasnije od virusnih.

9. Koliko možemo vjerovati podacima o smrtnosti od ovog virusa?
Podaci su baš takvi kakvima ih poznaje medicinska literatura. Manifestacije Corona virusa idu od najblaže prehlade do blažih ili jakih gripa. „Novu“ bolest ne čine simptomi povišene temperature i kašlja. Što je tu novo?

10. Dojma sam da će virus biti na različite načine prisutan u svijetu sve dok se ne pronađe cjepivo koje će biti najveći biznis. Hoće li pravo na cjepivo imati svi ili samo privilegirani?
Oni koji dublje poznaju imunologiju nije iznenadila činjenica da virus ne ostavlja iza sebe serološke tragove svoga „pohoda“. Specifičnog imuniteta nema, nema imuniteta krda. Jer da je tako, zašto bi odrasli obolijevali od prehlada do dva puta, a djeca 6 – 8 puta godišnje!? Ja znam zašto je tako, ali neka ostane naša mala tajna. Neka se Stožer dobro oznoji u pokušaju da objasni „fenomen“.
Samo cu postaviti ovaj "naucni rad" doticnog gospodina. Puno srece u politickoj karijeri, sigurna sam da ce biti uspjesan jer je primjer uhljeba.
Image
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#20925 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by nosara »

:lol:

Kralj.
Locked