Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#10576 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
sta cemo ako se i poslije toga budu javljali slucajevi?
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#10577 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

AmirBaa wrote: 02/04/2020 20:38
MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
sta cemo ako se i poslije toga budu javljali slucajevi?
Ne bi smjelo, u toku tih 14 dana bi se valjda trebali razviti simptomi
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#10578 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:40
AmirBaa wrote: 02/04/2020 20:38
MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
sta cemo ako se i poslije toga budu javljali slucajevi?
Ne bi smjelo, u toku tih 14 dana bi se valjda trebali razviti simptomi
Sto jos neko drugi to nije uradio ako je 100% ucinkovito ? Osim Kine u provinciji.
User avatar
Rothmans
Posts: 2860
Joined: 21/11/2019 21:32

#10579 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Rothmans »

dječak sa šibicama wrote: 02/04/2020 17:21 Da nas covjek ima imalo samokontrole, ja bi prvi bio za pustanje djece vani, meni je zao djece i staraca ali zna se kako to kod nas ide.
Odmah su djeca u parku sutaju lopte, evo sad ih cujem dole, dakle nemaju izlaz ali oni sutaju lopte. Roditelji se grupisu, zapali se cigara, progovori koja, jesi cula ovo jesi cuo ono, okupi se 10 ljudi, zaboravi se na distancu, masku, ona ionako svrbi i podrosi, a i gdje ces pusiti sa maskom.

Mic po mic, to je nas sistem.

Starci iovako hodaju, ovdje kod mene svaki put kad dujem u granap dva tri penzionera. Jos kazem prodavacicama da im je kazna 200 km ako usluze penzionera, one slijezu ramenima. Penzioneru je kazna 500 km. Komsija svaki dan napolju, cerka ga ruzi i donosi mu sve sto treba ali on mora izaci, prosetati, provoza auto malo. A teski seceras u penziji. Neka fasuje koronu, rizicna grupa, moze mu se na zlo dati.

Sad kad bude lijepo vrijeme, a najavljuju sljedecih sedam dana sunce uglavnom, to ce svaki dan ulice biti punije ljudi.
Daj ba pusti ljude da zive . Lijep dan ovakav ,a narod da se pozatvara u cetri zida. Nema od tog nista. Treba policijski produzit do 22:00. Nece ovo moc ovako kako bude toplije i dan se duzio
User avatar
konektovan
Posts: 40537
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10580 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

AmirBaa wrote: 02/04/2020 20:38
MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
sta cemo ako se i poslije toga budu javljali slucajevi?
Pa opet dvije sedmice, tako se to radi od samog pocetka.. :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40714
Joined: 29/06/2011 23:39

#10581 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Besmisleno, opet imas hiljade ljudi koji moraju na posao, osim ako ne planiras da u to 14 dana nema struje, vode, televizije, interneta, ukratko nicega.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#10582 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

uglavnomja wrote: 02/04/2020 19:53 jedno konkretno pitanje, ako neko zna

da li se spominjala varijanta kako da penzioneri dignu penzije?
U Banjaluci je penzionerima dozvoljen izlazak utorkom i petkom od 7 do 10 (ili 11), a ostatku populacije nije, osim ljudima koji moraju na posao. Tako da oni mogu obaviti svoje. Vjerovatno će na dan isplate penzija taj period biti produžen.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#10583 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

dječak sa šibicama wrote: 02/04/2020 20:42 Besmisleno, opet imas hiljade ljudi koji moraju na posao, osim ako ne planiras da u to 14 dana nema struje, vode, televizije, interneta, ukratko nicega.
Ma samo da radi ono najosnovnije uz maksimalne mjere zaštite. Ovako imamo prodavnice, državne službe, banke itd koje su itekako mjesta na kome se virus širi.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#10584 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Kikibombona »

MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
Imam osjecaj da ce Evropa sjebati virus i onda doci da nama pomogne. Nisam optimista da imamo sposobnost sami rijesiti ovaj problem.

Taman da uvedemo policijski sat kao sto predlazes, ne mislim da bi rijesili problem. Sigurno bi usporili, ogranicili, ali ne bi iskorijenili. :roll:
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10585 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by muha_sa »

Gledajte NOVU HR
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#10586 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

Rothmans wrote: 02/04/2020 20:41
dječak sa šibicama wrote: 02/04/2020 17:21 Da nas covjek ima imalo samokontrole, ja bi prvi bio za pustanje djece vani, meni je zao djece i staraca ali zna se kako to kod nas ide.
Odmah su djeca u parku sutaju lopte, evo sad ih cujem dole, dakle nemaju izlaz ali oni sutaju lopte. Roditelji se grupisu, zapali se cigara, progovori koja, jesi cula ovo jesi cuo ono, okupi se 10 ljudi, zaboravi se na distancu, masku, ona ionako svrbi i podrosi, a i gdje ces pusiti sa maskom.

Mic po mic, to je nas sistem.

Starci iovako hodaju, ovdje kod mene svaki put kad dujem u granap dva tri penzionera. Jos kazem prodavacicama da im je kazna 200 km ako usluze penzionera, one slijezu ramenima. Penzioneru je kazna 500 km. Komsija svaki dan napolju, cerka ga ruzi i donosi mu sve sto treba ali on mora izaci, prosetati, provoza auto malo. A teski seceras u penziji. Neka fasuje koronu, rizicna grupa, moze mu se na zlo dati.

Sad kad bude lijepo vrijeme, a najavljuju sljedecih sedam dana sunce uglavnom, to ce svaki dan ulice biti punije ljudi.
Daj ba pusti ljude da zive . Lijep dan ovakav ,a narod da se pozatvara u cetri zida. Nema od tog nista. Treba policijski produzit do 22:00. Nece ovo moc ovako kako bude toplije i dan se duzio
:thumbup: ma tako je drug moj, pusti ljude da žive, pa ko osta osta......a bogami ko ne osta sam je kriv jer nije jeo dovoljno saransaka...
User avatar
oldtajmer
Posts: 5000
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#10587 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

kakavdanakneiskustvu wrote: 02/04/2020 19:25 http://detektor.ba/zbog-pandemije-koron ... RgmdUa8sOE

Nakon odluke da se zbog sprečavanja širenja koronavirusa ljekarske terapije zakazuju putem telefona, Balkanskoj istraživačkoj mreži u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH) javilo se nekoliko osoba koje tvrde da su ostali uskraćeni za redovne kontrole i lijekove koji su im potrebni.

Lidija Pisker iz Zenice javila se redakciji BIRN-a BiH i kazala da joj je majki, koja je onkološki pacijent, zbog situacije izazvane pandemijom, uskraćena kontrola, kao i terapija koju dobija nakon kontrole.

“Na dan kad je trebala imati kontrolu nazvala je Onkološko odjeljenje u bolnici. Rečeno joj je da se kontrole odgađaju do daljnjeg zbog vanredne situacije. Da ne spominjem da joj to niko nije javio i da to ne bi ni znala da nije nazvala bolnicu”, stoji u objašnjenju Pisker.

Na upit Kantonalnoj bolnici u Zenici o načinu rada tokom pandemije koronavirusa, kazali su nam da “njihov Odjel onkologije i radioterapije u vanrednoj epidemiološkoj situaciji pruža 90 posto usluga onkološkim pacijentima, a da ostatak podrazumijeva ‘hladne kontrole’ od kojih s neke ‘odrade telefonskom konsultacijom’ kako bi se smanjio priliv pacijenata i širenje virusa”.

“Pacijenti se ne vraćaju, jer se uredno obavijeste da se ‘hladne kontrole’ odgađaju do daljnjeg”, naveo je direktor Rasim Skomorac u odgovoru.

BIRN-u BiH na Facebooku stigla je poruka Suade Ahatović koja, kako je rekla, zajedno s ostalim sugrađanima Mjesne zajednice Vratnik u sarajevskoj Općini Stari Grad, ima problem sa produžavanjem terapije, odnosno preuzimanjem recepata za mjesečnu terapiju.

“Trebam da podignem terapiju za sebe i svoja tri ukućana, svi smo u rizičnoj skupini, neki starosnoj, neki zbog zdravstvenog stanja, ne možemo izaći, a moramo dobiti lijekove”, kazala je Ahatović.

Suada je hronični bolesnik sa respiratornim smetnjama, zbog kojih je dobila i dopust na poslu, a uslijed čega je dodatno na oprezu tokom pandemije koronavirusa. Ona je navela kako poštuju donesene odluke i mjere, jer ne žele izlagati opasnosti ni svoje ukućane, ali ni medicinsko osoblje, ali terapiju telefonskim putem još nije dobila.

“Ne mogu da vjerujem da zovem jutros od devet sati, pa sve do jedan, neprestano, sve vrijeme je zauzeće ili me izbacuje. Niko mi se nije javio. Kako da ja sada dobijem svoju terapiju. Negdje sam čitala da produžuju terapije na po nekoliko mjeseci, zašto to ne urade i nama, bilo bi lakše i njima i nama”, rekla je Ahatović.

BIRN BiH do objave ovog teksta također nije uspio stupiti u kontakt s ambulantom na Vratniku, kao ni sa Domom zdravlja Stari Grad.

Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva uputio je 9. marta ove godine naredbu kojom se preporučuje da građani kontaktiraju ljekare telefonom ukoliko je potreban recept ili liječnički savjet. Istim dokumentom se nalaže da u zdravstvenim ustanovama obustave redovne specijalističko-konzultativne preglede, a neophodne specijalističko-konsultativne preglede obavljaju po procjeni specijaliste.

Emina Aljić jedna je od pacijentica koja nije uspjela obaviti kontrolu krvi na Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli, koju inače radi svaki mjesec kako bi dobila adekvatnu terapiju za trombozu. Zbog ozbiljnosti bolesti koju ima, njena terapija mora biti svaki mjesec prilagođena, u suprotnom bi imala koban ishod, kazala je za BIRN BiH njena snaha, Fadila Aljić.

“Rekli su joj: ‘Ne možete na kontrolu dok ovo ne prođe. Koristite lijekove kako je ranije propisano’”, prepričala je Aljić.

Član Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva Goran Čerkez je 1. aprila, tokom obraćanja predstavnika federalnih institucija javnosti i medijima, kazao da su po sličnom režimu radili i za vrijeme rata, kada su obustavljeni svi “hladni programi”, osim urgentnih programa i da nije riječ o nepoznatoj situaciji. On je pozvao na razumijevanje zbog pretvaranja svih bolnica u bolnice za tretiranje pacijenata sa koronavirusom.

“U ovom trenutku zdravstveni sistem je ugrožen, ekonomski sistem je ugrožen, cijelo društvo je ugroženo. Po sličnom smo režimu radili za vrijeme rata. Nama je opomena i moramo biti obazrivi. Gubitak kadra zbog zaraze bi znatno oslabio kapacitete svih nas”, izjavio je tada Čerkez.

On je rekao novinarima BIRN-a BiH da nije u prilici za komentar.

Ranije je skrenuo pažnju da raste broj pritužbi građana da ne dobijaju informacije od nadležnih na telefonske pozive.

“Moraju se povećati kontrole dežurnih telefona u domovima zdravlja jer zdravstveni radnici moraju biti na raspolaganju. Važno je da se na svaki poziv odgovori”, kaže Čerkez.



Zanimljivo je kako naš dobro organizovani i humani zdravstveni sistem na pacijente koji boluju od raka pomisli tek kad oni počnu da se žale.

"Na upit Kantonalnoj bolnici u Zenici o načinu rada tokom pandemije koronavirusa, kazali su nam da “njihov Odjel onkologije i radioterapije u vanrednoj epidemiološkoj situaciji pruža 90 posto usluga onkološkim pacijentima, a da ostatak podrazumijeva ‘hladne kontrole’ od kojih s neke ‘odrade telefonskom konsultacijom’ kako bi se smanjio priliv pacijenata i širenje virusa”.“Pacijenti se ne vraćaju, jer se uredno obavijeste da se ‘hladne kontrole’ odgađaju do daljnjeg”, naveo je direktor Rasim Skomorac u odgovoru."

Još je zanimljivije da skoro ništa od ovoga što kaže Skomorac nije istina.

A najzanimljivije je da ovome svaki dan plješćemo.
jbg mi cemo onda doci u situaciju da ce biti sto puta vise umrlih od doktorskog javasluka neko od korone,a mnogima bi onda i ova korona bila dobrodosla da se vise ne pate
i zdravstveni sistem pokazuje da je kao i ostale oblasti u drustvu samo svrha sam sebi,nista novo
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#10588 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by sinuhe »

Na Farskim ostrvima 177 zarazenih od kojih se 81 vec oporavilo. Cemo da vidimo kako kod njih djeluje izolacija na ostrvu od nekih 50 hiljada stanovnika.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#10589 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bingov buraz »

Šta radi Vučić ovoj svojoj teladi,policijski sat u trajanju od 40 sati :lol:

Ima li kakve šanse da to ne stigne do Solaka i ekipe?


:mrgreen:
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#10590 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

Kikibombona wrote: 02/04/2020 20:48
MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
Imam osjecaj da ce Evropa sjebati virus i onda doci da nama pomogne. Nisam optimista da imamo sposobnost sami rijesiti ovaj problem.

Taman da uvedemo policijski sat kao sto predlazes, ne mislim da bi rijesili problem. Sigurno bi usporili, ogranicili, ali ne bi iskorijenili. :roll:
pa nije virus učio geografiju pa da sad zna gdje BiH pa da kaže, e ovdje ću ostati.
Ako (a hoće, samo je pitanje kad)Evropa riješi virus i ovdje će biti riješeno. Dotada je na nama, ne da rješavamo problem, nego da pokušamo da učinimo sve da imamo što je manje štete, kako ljudske tako i društvene.

I naravno da pri tome nikako ne ugorzimo pravo na ganjanje lopte
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#10591 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Evo da malo artikulišem svoj stav oko ovog policijskog sata:

Korak 1: Najava policijskog sata 7 dana ranije da se ljudi mogu pripremiti
Korak 2: Uvođenje policijskog sata 24/7 u kome bi mogli raditi samo osnovni servisi (bolnice, ambulante, apoteke, voda, struja, komunikacije)
Korak 3: Djelomično ublažavanje mjera i vraćanje na policijski sat od 20 do 06h s time da bi oni koji imaju simptome, a ne prijave, dobiju drakonske kazne. Otvaranje 2 faze biznisa, bez kafana, restorana i slično.
Korak 4: Prekid policijskog sata uz obavezne mjere izolacije za sve koji ulaze u BiH.

Za vrijeme trajanja ove procedure, sve one za koje se pokaže ikakva sumnja ili dolaze izvan BiH, izolirati u kontrolisanim uslovima koje bi kontrolisala vojska ili policija.

Sa postojećim mjerama će se ovo razvuči na nekoliko mjeseci (možda i godina), ekonomija će propasti, ljudi neće živjeti normalno i sve će biti poremećeno. Sa predloženim mjerama bi već nakon 30 dana mogli da se vratimo u koliko/toliko normalan život.
User avatar
Rothmans
Posts: 2860
Joined: 21/11/2019 21:32

#10592 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Rothmans »

palermo wrote: 02/04/2020 20:52 :thumbup: ma tako je drug moj, pusti ljude da žive, pa ko osta osta......a bogami ko ne osta sam je kriv jer nije jeo dovoljno saransaka...
Jok ,zatvoricemo se u kuce, udisat ustajao zrak i brojat mrtve i zarazene po forumu. I sutra fino u setnju...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#10593 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Kikibombona »

bingov buraz wrote: 02/04/2020 20:57 Šta radi Vučić ovoj svojoj teladi,policijski sat u trajanju od 40 sati :lol:

Ima li kakve šanse da to ne stigne do Solaka i ekipe?


:mrgreen:
Image

Ja se osjecam sigurno. Jos da je ovaj gospodin tu, sve bi bilo lakse.

Image
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#10594 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bingov buraz »

Kobasičar bi uveo i uzeo poticaje na koronu :mrgreen:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#10595 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Kikibombona »

palermo wrote: 02/04/2020 20:58
Kikibombona wrote: 02/04/2020 20:48
MMM1977 wrote: 02/04/2020 20:35 Jedini način je zatvoriti sve na 15 dana i uvesti policijski sat 24/7. Najaviti 7 dana ranije da se ljudi spreme. Ne može drugačije.
Imam osjecaj da ce Evropa sjebati virus i onda doci da nama pomogne. Nisam optimista da imamo sposobnost sami rijesiti ovaj problem.

Taman da uvedemo policijski sat kao sto predlazes, ne mislim da bi rijesili problem. Sigurno bi usporili, ogranicili, ali ne bi iskorijenili. :roll:
pa nije virus učio geografiju pa da sad zna gdje BiH pa da kaže, e ovdje ću ostati.
Ako (a hoće, samo je pitanje kad)Evropa riješi virus i ovdje će biti riješeno. Dotada je na nama, ne da rješavamo problem, nego da pokušamo da učinimo sve da imamo što je manje štete, kako ljudske tako i društvene.

I naravno da pri tome nikako ne ugorzimo pravo na ganjanje lopte
Mi smo Palermo nesposobni osim za trazenje sadake. Ove narodne reprezentacije su nas totalno unistile u svakom pogledu.

Ja mislim da medjunarodne pomoci, dok nas oni ne organizuju, ne podijele aparate, testove i lijekovi, mi si ne mozemo pomoci. Daj boze da grijesim, ali nasim pastirima i sistemima koje su napravili ne vjerujem ni 1%.
ninjahepek
Posts: 202
Joined: 12/02/2014 17:10

#10596 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ninjahepek »

bingov buraz wrote: 02/04/2020 20:57 Šta radi Vučić ovoj svojoj teladi,policijski sat u trajanju od 40 sati :lol:

Ima li kakve šanse da to ne stigne do Solaka i ekipe?


:mrgreen:
Šta rade naši? Hoće sve da puste! Nisu normalni. Biće mrtvih ko u priči, neka, nismo bolje ni zaslužili. Samo ko će opet glasati za SDA i ostali šljam kada im počne glavno glasačko tijelo prostirati se po ulici.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#10597 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by uglavnomja »

banjaluka078 wrote: 02/04/2020 20:44
uglavnomja wrote: 02/04/2020 19:53 jedno konkretno pitanje, ako neko zna

da li se spominjala varijanta kako da penzioneri dignu penzije?
U Banjaluci je penzionerima dozvoljen izlazak utorkom i petkom od 7 do 10 (ili 11), a ostatku populacije nije, osim ljudima koji moraju na posao. Tako da oni mogu obaviti svoje. Vjerovatno će na dan isplate penzija taj period biti produžen.

:thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#10598 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pici »

SVE JE OVO „LUK I VODA“ : Kavazović opet vadi vruće kestenje za Bakira Izetbegovića
Jasno je k'o dan da bogate arapske zemlje oklijevaju i otežu sa humanitarnom pomoći Bosni i Hercegovini jer sumnjaju da je sadašnja bošnjačka elita pronevjerila ogromnu humanitarnu pomoć koju su donirali bosanskim muslimanima

Prvo je Reisu-l-ulema svojom hutbom podržao premijera Fadila Novalića i njegovu viziju prevazilaženja krize izazvane pandemijom konorna virusom a apelirajući na Bošnjake da siđu u svoje vrtove i bašće i „vrate se majci zemlji“. Potom se oglasio apelom da političari ne zloupotrebljavaju i ne iskorištavaju pandemiju korona virusa za svoje sebične i nečasne rabote. To se, svakako, odnosilo na Milorada Dodika koji je uvođenjem vanrednog stanja u RS-u „uznemirio Bošnjake“, kako su jednoglasno ocijenili Bakir Izetbegović i reis Kavazović.

Da bi reis Kavazovića regirao i na to što iz Emirata nije stigla pomoć za BiH.

Prvo je proselefistički portal SAF objavio tekst u kome se pitaju „zašto bogate arapske zemlje ne pomažu Bosni i Hercegovini u ovim teškim danima?“. To je reakcija na informacije da su Ujedinjeni Arapski Emirati prije nekoliko dana dopremile ogromnu medicinsku pomoć Srbiji, a potom je Hrvatska dobila veliku hu-l-uleme koju prenosi novinska agencija MINA.
Nakon svega je izdato saopćenje u kojem se tvrdi da je „reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović zaprimio je u posljednjih nekoliko dana više upita članova Zajednice, kao i bosanskohercegovačkih medija, u kojima se od njega traži stav ili objašnjenje činjenice da su Ujedinjeni Arapski Emirati poslali pomoć u borbi protiv koronavirusa u susjednu Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru, ali ne i u Bosnu i Hercegovinu“.

Ovim povodom, Reisu-l-ulema izjavio je za agenciju MINA kako je uvjeren da se ne radi o stavu naroda Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je i još jeste, kao i brojne vladine i nevladine organizacije, bio uz Bosnu i Hercegovinu.

„Čak i danas imamo najave da takva pomoć neće izostati od više humanitarnih organizacija iz UAE, s kojima je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini već uspostavila kontakt ovim povodom. I sami smo bili iznenađeni ovom situacijom.

Svjesni smo da je pomoć koja stiže i u zemlje okruženja vrlo često simbolične prirode i da će se, u konačnici, svi, pa i mi u Bosni i Hercegovini, morati osloniti na vlastite resurse i znanje, ali utoliko više razumijemo nezadovoljstvo velikog dijela bosanskohercegovačke javnosti koji su u ovome vidjeli lošu poruku bratskih i prijateljskih Emirata. Mi vjerujemo kako je ovo posljedica međusobnog nerazumijevanja politika i da je ova kriza najbolja prilika da se to stanje prevaziđe.

Reisu-l-ulema pozvao je još jednom sve u Bosni i Hercegovini, pa tako i članove i pripadnike Islamske zajednice, da se, prije svega, oslone na Boga pa, onda, na vlastite resurse, istaknuvši kako Bosna i Hercegovina ima dovoljno prijatelja u svijetu koji su najavili svoju stvarnu i simboličnu pomoć u ovoj krizi i da je uvijek bilo, kako naš narod kaže, da se “u muci poznaju junaci”, ali i prijatelji.

„ no što se ne smije desiti jeste da se među građanima Bosne i Hercegovine, naročito među Bošnjacima, počne širiti bilo kakav neprijateljski sentiment prema našoj braći iz Emirata, kao i bilo kojem drugom narodu. Politike su politike i njima se ne smije dozvoliti da naruše dobre odnose među narodima – izjava je reisu-l-uleme koju prenosi novinska agencija MINA.

Sve je ovo „luk i voda“ od koje niko nikakve fajde neće imati. Jasno je k'o dan da bogate arapske zemlje oklijevaju i otežu sa humanitarnom pomoći Bosni i Hercegovini jer sumnjaju da je sadašnja bošnjačka elita pronevjerila ogromnu humanitarnu pomoć koju su donirali bosanskim muslimanima. Drugo, jasno je k'o dan, da je došlo do velikog otklona bogatih arapskih zemalja prema BiH zbog „bratskog saveza“ stranaka koje vode Recep Tayyip Erdogan i Bakir Izetbegović.
cekamo sultan da posalje selame...
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#10599 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bunk »

Jel to pici navijas za arape?
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#10600 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by boshniak »

Samo da nasi prestanu kopirati Vuciceve mjere, covjek vodi brutalnu politicku kampanju, laze, manipulise, i spreman je na sve da zadrzi potpunu vlast. Covjek koji od sprdanja sa epidemijom postaje covjek koji uvodi mjere kakvih se ni S. Koreje nebi dosjetila. Cak i ovi avioni pomoci su kupljena roba, ko ono kad narucis paket iz Kine pa oni obiljeze kao "Gift".
Locked