Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sarajlija06
Posts: 19
Joined: 23/10/2006 12:53

#1 Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Post by sarajlija06 »

Postoji bezbroj načina da se prepozna nešto što je naše - ali jedan od najsigurnijih načina je rodni list /osobna iskaznica ili putovnica. Ko nije rođen u općini Centar i proživio manje više svo vrijeme od rođenja ovdje uključujući i roditelje koji takođe moraju biti odavde od rođenja - jednostavno nije iz Sarajeva.

Nije ništa zlo biti i porijeklom izvan Sarajeva (iako takvi misle da je biti iz Sarajeva zlo), i stvarno nije fer da se ljudi koji su došli od 92-ge naovamo zovu Sarajlijama. 80 % današnjih, a ja ih vidim kao privremene stanovnike, su rođeni i odrasli drugdje i mentalitetom i senzibilitetom imaju malo ili ustvari baš ništa sa onim što je duša Sarajeva.

Za njih je naš fazon i način života nešto strano i nešto čemu ne pripadaju i to mrze bojim se možda kao i bradonje sa brda koji su nas gađali 92-96. Meni je stvarno žao što je tako - i volio bih da nije - ali jeste.

Stoga pozdrav našoj finoj raji rođenoj u staroj i novoj bolnici na Koševu - a ostalim želim da se ispuni aneks 7 dejtonskog sporazuma i da se vrate u svoje domove, kao i strancima iz južne Srbije, CG i Kosova takođe (to im je smrtna kletva).

Sretan vam put i dabogda ostali tamo odakle ste.

P.S. Kod mene kada je dernek za više ljudi - ako novi dolaze - odmah na vratima se gledaju dokumenti - pa ako u odjeljku mjesto rođenja ne piše općina Centar Sarajevo, odmah se sa vrata ljubazno vraća vani. Bilo je ljutnje na početku - a sada sami znaju da ne dolaze. Pozivam sve Sarajlije i Sarajke da provedu istu kontrolu na svakom mjestu koje mogu i svima će nam biti bolje.
Last edited by sarajlija06 on 24/10/2006 01:13, edited 1 time in total.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#2

Post by zzzzz »

Ovo sarajlija06 me podsjeca na ono musliman model M92' :D
sarajlija06
Posts: 19
Joined: 23/10/2006 12:53

#3

Post by sarajlija06 »

Ovaj zzzzz me podsjeća na seljaka koga pogađa moja priča i moj grad Sarajevo :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#4

Post by Šandor »

Ne mogu a da se na neki način ne složim s tobom. Iako se ti sa mnom vjerovatno ni u snu ne bi složio. :D

Ni meni nije jasno kako neko kome su pobili pola familije....silovali trudnu majku....(ili je napumpali)....i dalje sluša Cecu i ostalo smeće. Baš sam nedavno upoznao jednog momka iz Cerske (selo kod Srebrenice). Onako, ne čini se loš. Ispunjava gore navedene uslove. Nije papak. Zna se ponašat (za razliku od većine koji slušaju takvu muziku). Al džaba sve, sluša Cecu, Seku Aleksić....ne kontam. :roll: Vjerovatno nikad neću ni skontat.

Večeras sam malo prošetao...i po ko zna koji put se uvjerio da iz skoro svakog kafića trešti gore pomenuta muzika. :roll: :D

Ali bez obzira na sve, Srbi koji su nas napustili 1992. godine ovdje nisu dobrodošli. Čak i od većine starosjedilaca iz nacionalno mješovitih brakova. Balije da i ne pominjem.

Jebi ga, valjda zato što se sjećamo kakvu su nam atmosferu stvorili mnogo prije nego što se zapucalo. :oops:

Nemoj me pogrešno shvatit. Vraćaju se oni, ali samo sa rijetkim starosjediocima obnavljaju kontakte.

Nego vidim, frišak ti ovaj account. Bajramski. Mora da se znamo od ranije. :wink: :D
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#5 Re: Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Post by stidljiv »

sarajlija06 wrote:Postoji bezbroj načina da se prepozna nešto što je naše - ali jedan od najsigurnijih načina je rodni list /osobna iskaznica ili putovnica. Ko nije rođen u općini Centar i proživio manje više svo vrijeme od rođenja ovdje uključujući i roditelje koji takođe moraju biti odavde od rođenja - jednostavno nije iz Sarajeva.

Nije ništa zlo biti i porijeklom izvan Sarajeva (iako takvi misle da je biti iz Sarajeva zlo), i stvarno nije fer da se ljudi koji su došli od 92-ge naovamo zovu Sarajlijama. 80 % današnjih, a ja ih vidim kao privremene stanovnike, su rođeni i odrasli drugdje i mentalitetom i senzibilitetom imaju malo ili ustvari baš ništa sa onim što je duša Sarajeva.

Za njih je naš fazon i način života nešto strano i nešto čemu ne pripadaju i to mrze bojim se možda kao i bradonje sa brda koji su nas gađali 92-96. Meni je stvarno žao što je tako - i volio bih da nije - ali jeste.

Stoga pozdrav našoj finoj raji rođenoj u staroj i novoj bolnici na Koševu - a ostalim želim da se ispuni aneks 7 dejtonskog sporazuma i da se vrate u svoje domove, kao i strancima iz južne Srbije, CG i Kosova takođe (to im je smrtna kletva).

Sretan vam put i dabogda ostali tamo odakle ste.

P.S. Kod mene kada je dernek za više ljudi - ako novi dolaze - odmah na vratima se gledaju dokumenti - pa ako u odjeljku mjesto rođenja ne piše općina Centar Sarajevo, odmah se sa vrata ljubazno vraća vani. Bilo je ljutnje na početku - a sada sami znaju da ne dolaze. Pozivam sve Sarajlije i Sarajke da provedu istu kontrolu na svakom mjestu koje mogu i svima će nam biti bolje.
I ti sebe nazivas gradjaninom ili sarajlijom ?? Pravi si kompleksas...treba ti medicinska pomoc... :lol: :lol: :-)
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#6 Re: Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Post by Šandor »

stidljiv wrote:I ti sebe nazivas gradjaninom ili sarajlijom ?? Pravi si kompleksas...treba ti medicinska pomoc... :lol: :lol: :-)
Ma ovo je naš stari poznanik. Jadnik. :( :D
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#7

Post by stidljiv »

Svakakvih jadnika ima... :( :-) :D
sarajlija06
Posts: 19
Joined: 23/10/2006 12:53

#8

Post by sarajlija06 »

Ne mogu a da se na neki način ne složim s tobom. Iako se ti sa mnom vjerovatno ni u snu ne bi složio.

Ni meni nije jasno kako neko kome su pobili pola familije....silovali trudnu majku....(ili je napumpali)....i dalje sluša Cecu i ostalo smeće. Baš sam nedavno upoznao jednog momka iz Cerske (selo kod Srebrenice). Onako, ne čini se loš. Ispunjava gore navedene uslove. Nije papak. Zna se ponašat (za razliku od većine koji slušaju takvu muziku). Al džaba sve, sluša Cecu, Seku Aleksić....ne kontam. Vjerovatno nikad neću ni skontat.

Večeras sam malo prošetao...i po ko zna koji put se uvjerio da iz skoro svakog kafića trešti gore pomenuta muzika.

Ali bez obzira na sve, Srbi koji su nas napustili 1992. godine ovdje nisu dobrodošli. Čak i od većine starosjedilaca iz nacionalno mješovitih brakova. Balije da i ne pominjem.

Jebi ga, valjda zato što se sjećamo kakvu su nam atmosferu stvorili mnogo prije nego što se zapucalo.

Nemoj me pogrešno shvatit. Vraćaju se oni, ali samo sa rijetkim starosjediocima obnavljaju kontakte.

Nego vidim, frišak ti ovaj account. Bajramski. Mora da se znamo od ranije.
Seljaku primitivcu sve može stati pod kapu - zato ih mi prave sarajlije ne volimo.
I prije rata su slušali i slavili četničke pjevače i pjevačice. Seljanka i primitiviuša Fahreta Jahić se posrbila i promijenila ime u Jelena Živojinović, pa se pravi luda opet i pjeva u Bosni.

Njeni su pošteđeni u ratu i s mirom su gledali kako biju i kolju njihove sunarodnike. Kakvi su to ljudi ???

A zalaju ustaša i nacista odmah kad kažeš nešto na četnike - strašno.

Ima i sarajevskih izroda kao Nemanja Kusturica - ali je to druga priča i kontekst. Srbe koji su napustili sarajevo 92 ne računam ni pod ljude ni pod bilo išta. Isto važi za sve pobjegulje.

Sarajlija ode na školovanje - pa se vrati u svoj grad i uvijek je tu i kad puca.

@ stidljiv - ti si seljak - a svako ko se sa mnom ne slaže je seljak pa makar se i rodio i odrastao ovdje.

@šandor - nemoj da izazivaš da te sarajevski ne izmarišem.
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#9

Post by stidljiv »

Ja sam seljak...jupi.... :-) :D
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#10

Post by zzzzz »

sarajlija06 wrote:.......koga pogađa moja priča i moj grad Sarajevo :D
Jakog grada i gradjanina :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#11

Post by Šandor »

sarajlija06 wrote:@šandor - nemoj da izazivaš da te sarajevski ne izmarišem.

:lol: :lol: :lol:
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#12

Post by xon_sa »

Nisi ti sarajlija, ti si samo jedan mali kompleksas koji misli da je vise vrijedan od nekog drugog samo zato sto se potrefilo da mu se mama u presudnom trenutku nadje na Jezeru. Valjda tvoj mizerni zivot vise vrijedi u tvojim ocima kada u licnoj karti procitas Centar. Zao mi je tako ogranicenih osoba...

Nemas ti pojma sta znaci sarajlija...
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#13

Post by Anka »

Koliko bilo koji grad na svetu ima autohtonog stanovništva? Malo.
Srećem ljude koji forsiraju takve stvari. Moja drugarica sa fakulteta je patila od sindroma "Stara Beogradska porodica". Znaš,on je iz stare beogradske porodice,njegovi su živeli na Dorćolu, znaš ona je iz stare beogradske porodice,njeni imaju stan u krugu dvojke (tramvaj koji se vrti u najužem centru) itd itd. A kada se pogleda Beograd danas, taj centar je mali deo grada. Šta ćemo sa celim Novim Beogradom gde živi preko 300.000 ljudi? Rođena sam u Beogradu ali kao i većini mojih prijatelja,poznanika, roditelji mi nisu Beograđani,nisu rođeni ovde,tata mi je bosanac i to uvek sa ponosom kažem. Bosna je moja druga domovina. U proteklih 15 godina se drastično izmenio sastav stanovništva u Beogradu. Sigurno pola Sarajeva sada živi u Beogradu i oni se veoma teško uklapaju u ovu sredinu. A da ne pričam o mahom seoskom stanovništvu koje je stiglo iz Hrvatske. Ti ljudi nisu došli ovde zato što su to želeli, baš kao i što novi stanovnici Sarajeva nisu došli jer im je bio ćeif i zato nema smisla, stvarno je ružno prema tim ljudima se odnositi na takav način,ajd beži,šta si došao ovde!
Oni su prošli golgotu i ostavite ih više na miru. Sad su tu gde su,svoje navike ne mogu da menjaju,ali njihova deca će biti drugačija. Moja komšinica,vrata do mene je rođena Sarajka, ušla bi kod tebe na zabavu, ali njen sin je odrastao u Beogradu i oseća se kao Beograđanin,nema nikakve emocije prema Sarajevu, ne može da ih ima, bio je beba kada je došao u Beograd. Isto će biti i sa decom tih sarajevskih doseljenika. Pustite ljude na miru. Nisu se Beograd i Sarajevo "poseljačili" zbog tih ljudi. Jer kako onda objasniti iste turbo folk pojave u Zagrebu koji nije imao priliv seoskog stanovništva? Šta ćemo sa njima? Poseljačili se sami od sebe? Na našim prostorima kao i u celom svetu je došlo do moralnog,duhovnog pada, do pada svih ljudskih vrednosti,pa naravno i muzičkih.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#14

Post by mr__bosnjak »

@sarajlija06

Ti si jedan obicni kompleksas. Bezbel si sto put kod kuce cuo onu "ma oni dosli sa planine, njima je rat dobro dosao, vidjeli grad" i slicno.

Da ti kazem da rat NIKOME nije dobro dosao osim pokojem profiteru! Cak i oni sto su bili na agresorskoj strani su naguzeni mozda vise od nas jer pogledaj kakva je bijeda sad ta "rs". Ne kazem ja da je rat sad bila konspiracija za obogacenje apsolutno ne ali zelim reci da seljacima ponajvise iz istocne Bosne rat nije bio neki privilegijum. Morali su napustit svoje domove jer bi inace bili ubijeni ili zavrsili u konc-logoru. Dosli su u Sarajevo i za razliku od mnogih rodjenih Sarajlija branili grad i ginuli za njega. Oni imaju pravo biti Sarajlije bas kao i ti. Jer ako nemaju nemas ni ti, nego samo oni sto su dosli sa Ishak-begom i niko vise.

Ponasanje im mozda nije isto ali kontaj covjece da su oni cijeli zivot drukcije zivjeli nije se lahko odjednom izmjenit nit je to i potrebno. A to za muziku, sta tebe boli sta ko slusa? Evo ja znam masu Srebrenicana sto su izgubili porodice pa slusaju srpske pjevace. Sto? Sta ja znam i ja ih nekad slusam. Znaju oni sta se desilo al´ jebiga kad volis nesto volis pusti ljude na miru.

Sarajlija je svako ko voli i osjeca grad Sarajevo kao svoj! Ja sam rodjen u Sarajevu i proveo rano djetinjstvo tu, voikm taj grad i od svih gradova u Bosni najvise sam vezan za njega, to me cini Sarajlijom. A korijeni moje porodice nisu tu, pa sta sad? Ne zivim tu, pa sta sad?

Ako se Sarajevo posaljacilo onda su ga poseljacili ljudi kao ti, i budi siguran da niko ne pati sto ih ne pustas na vrata, ima drugih mjesta....

@Anka

Dobar post, opisuje dobro odnos "straha" domacih prema dosljama. A on se obicno pokazuje u obliku netrpeljivosti.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#15

Post by Shoshana »

Sarajlija06 je papcina da ne moze bit' veca. Pa taman da su mu sve i jedan predak iz Sarajeva. Fuj!
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#16

Post by array »

Prave su sarajlije uvijek nalazile načina da se riješe papaka kao što je tzv. sarajlija06.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#17

Post by Latina »

xon_sa wrote:Nisi ti sarajlija, ti si samo jedan mali kompleksas koji misli da je vise vrijedan od nekog drugog samo zato sto se potrefilo da mu se mama u presudnom trenutku nadje na Jezeru. Valjda tvoj mizerni zivot vise vrijedi u tvojim ocima kada u licnoj karti procitas Centar. Zao mi je tako ogranicenih osoba...

Nemas ti pojma sta znaci sarajlija...
Potpisujem.

Sarajlija / Sarajka je onaj/a kome izmedju ostalog nigdje i ni s kim nije tijesno. Nema potrebe da se gura ili istice. Sirina duha ( i manjak istog ) lako se prepoznaje.

p.s. Rodjena sam u opstini Centar i to je vjerovatno jedina slicnost koju imam s tobom. :wink:

p.p.s. Odlican post Anka. :thumbup:
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#18

Post by AenemA »

Haha...sarajlija, de malo se odleti do vecih evropskih ili americkh gradova pa vidi koliko ima "domacih" u ovim svjetskim metropolama,kako hocete Sarajevo u Evropu a bunite se na strance...ko si ba ti da odredjujes nekome gdje ce ici u skolu ili stvarati zivot...to et' ti si neka gradska raja iz opcine centar, ti si jedan iskompleksirani seljak, u pravom smislu rijeci papcina...jel' to nekome zabranjeno da zivi u SA samo zato sto nije rodjen tu ili sto mu je dedo nekad davno dos'o (kao i tvoj sigurno) iz neke provincije...? A kompleksasa majko mila....
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#19 Re: Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Post by DONY »

sarajlija06 wrote:Postoji bezbroj načina da se prepozna nešto što je naše - ali jedan od najsigurnijih načina je rodni list /osobna iskaznica ili putovnica. Ko nije rođen u općini Centar i proživio manje više svo vrijeme od rođenja ovdje uključujući i roditelje koji takođe moraju biti odavde od rođenja - jednostavno nije iz Sarajeva.

Nije ništa zlo biti i porijeklom izvan Sarajeva (iako takvi misle da je biti iz Sarajeva zlo), i stvarno nije fer da se ljudi koji su došli od 92-ge naovamo zovu Sarajlijama. 80 % današnjih, a ja ih vidim kao privremene stanovnike, su rođeni i odrasli drugdje i mentalitetom i senzibilitetom imaju malo ili ustvari baš ništa sa onim što je duša Sarajeva.

Za njih je naš fazon i način života nešto strano i nešto čemu ne pripadaju i to mrze bojim se možda kao i bradonje sa brda koji su nas gađali 92-96. Meni je stvarno žao što je tako - i volio bih da nije - ali jeste.

Stoga pozdrav našoj finoj raji rođenoj u staroj i novoj bolnici na Koševu - a ostalim želim da se ispuni aneks 7 dejtonskog sporazuma i da se vrate u svoje domove, kao i strancima iz južne Srbije, CG i Kosova takođe (to im je smrtna kletva).

Sretan vam put i dabogda ostali tamo odakle ste.

P.S. Kod mene kada je dernek za više ljudi - ako novi dolaze - odmah na vratima se gledaju dokumenti - pa ako u odjeljku mjesto rođenja ne piše općina Centar Sarajevo, odmah se sa vrata ljubazno vraća vani. Bilo je ljutnje na početku - a sada sami znaju da ne dolaze. Pozivam sve Sarajlije i Sarajke da provedu istu kontrolu na svakom mjestu koje mogu i svima će nam biti bolje.


Ja sam rodjeni Sarajlija,kao i mnogi na ovom Forumu,i stidim se Tebe i takvih......
Brzo promjeni nick....i mozak..
pozdrav "sarajevskom" papku... :( :lol:
Dzemidzic
Posts: 115
Joined: 02/08/2006 07:54

#20

Post by Dzemidzic »

Poznajem sve vece gradove bivse Jugoslavije..osim Skoplja i Pristine.
Svi ti gradovi su lijepi i lepi..svi imaju nesto svoje..Beograd mi je ostao u srcu..bez obzira na zlo koje je doslo iz njega.
Prije rata u Zagrebu sam proveo oko godinu, u Ljubljani oko tri god..
U Sarajevu prije rata uvijek sam bio nakratko..uglavnom neki koncerti ili gitarijade..ne bi se zadrzavao dugo...ali uvijek dovoljno da osjetim tu toplinu i dusu Sarajeva..da osjetim da jedino taj grad istinski volim i da bi u njemu najvise volio provesti ostatak zivota.
Pitam se,ima li neko pravo uskratiti mi ljubav prema Sarajevu,prema mojoj raji koju sam jos tad stekao..prema mom Seji, Mirku, i Borisu.
Koji to mali mis,i sarajevski supak, ima mu*a uzeti mi pravo na glavni grad moje Bosne..na moju Begovu djamiju,staru pravoslavnu crkvu,katolicku katedralu,i jevrejsku sinagogu..na taj mali Evropski Jerusalem.
Ko ima pravo da mi uskrati kupovinu stana posteno zaradzenim novcem,eto mozda u opstini centar...da nisi ti taj mali Sarajlijice06?
Vjerujem decko,da u Sarajevu ima nekih ustanova gdje bi mogao svoje komplekse lijeciti..ako je to uopce izlijecivo.

Anka,aferim(bravo) za tvoj komentar..tako moze samo jedna cestita,postena, i realna dusa.
Molim dragog Boga da te nagradi, necim, sa cim ces biti sretna i zadovoljna.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#21

Post by pirmin »

Par rijeci iz uvodnog teksta su dovoljne da se prepozna jedan jadni i frustrirani covjek.Nesto ga koci/muci,mozda posao(nije u stanju da ga nadje ili ga shef ono analno gustira),skola/studij,nema zenu/djevojku :D ,inkontinencija/impotencija,nema raju ili ima ali i njih nesto koci/muci :mrgreen: -zestoko ...sta god.
I ko je kriv?!-u ovom slucaju svi drugi samo ne on sam.

Sva je sreca da se moze izgubiti u vrletima www-a ,da niko ne iskopa cemer iz tih jadnih ociju. :D
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#22

Post by taxi_driver »

decko,ako si sarajlija,ne znaci da si boga za muda uhvatio.mi mrzimo doseljenike koji govore nasim s jezikom,nasom kulturom, s nasim obicajima,a sta bi tek u evropi trebali raditi sa crncima,arapima,turcima,kinezima koji su se doselili?i samo se kod nas raspravlja ko je iz grada a ko je sa sela?ko je rodzeni sarajlija a ko je dosljo.

pa jarane mirza delibasic je dosljo, ali eto po tom doslji se zove objekat u sa.
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#23

Post by Orhanowski »

Sarajevo je grad otvorenih ljudi, a ne takvih kao ti! Stidi se. Jarane, ba, jarane.
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#24

Post by Lika »

Lijepi :roll: nas sarajlijica 06

neda majka nikom
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#25

Post by neupucena »

Lozi se, lozi... a vani uopste nije hladno :roll:
Post Reply