Sta je to GRAD?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply

Grad vise cine:

gradjevine
7
20%
ljudi
23
66%
nijedno od navedenog
5
14%
 
Total votes: 35

SijuksA
Posts: 202
Joined: 21/03/2007 15:31

#1 Sta je to GRAD?

Post by SijuksA »

Dodjem u rodni grad, sretna sam i osjecam se kod kuce iako vise nema nikog tamo koga sam poznavala. Kad vidim nove gradjevine, obuzme me osjecaj otudjenosti, mada te nove gradjevine u vecini slucajeva predstavljaju ipak neki napredak.

S druge strane, ljudi cesto identificiraju grad sa ljudima:
ako tamo vise nema njihovih poznanika, jednostavno ih taj grad vise ne zanima, pa makar on ostao isti vizuelno.

Kakvo je vase vidjenje?
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#2

Post by Chischo »

ma ljudi 100%, ako je dobrih ljudi ima i dobrih gradjevina.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#3

Post by _stoKA_ »

Grad predstavlja urbanizirano, naseljeno mjesto sa svim karakteristikima jednoga urbaniziranog, kultiviranog naselja: (asfaltiranim ili popločanim) ulicama, trgovima, gradskim četvrtima, dijelovima grada, parkovima i perivojima, šetalištima i promenadama, gradskim korzom i glavnom gradskom ulicom, upravnim i komunalnim funkcijama (policija, dom zdravlja, pošta, vatrogasno društvo, osiguravajući zavodi), školama i dječijim vrtićima, obrazovnim ustanovama općeg i posebnog karaktera, medijima (radijske i televizijske stanice, novinske kuće), vjerskim objektima, određenim brojem trgovina i dućana, u većini slučajeva i sa robnim kućama ili tržnim centrima, ugostiteljskim objektima (hotelima, prenoćištima, gradskim kafanama, gostionama, kafićima i diskotekama), industrijom i proizvodnim pogonima, i slično. Grad se napose odlikuje određenom veličinom, koja varira od veličine mjesta.
Tako su neka bosanska mjesta kao Kupres ili Ljubuški "gradovi", dok su slična mjesta sa istim ili nešto većim brojem stanovnika u ravničarskim predjelima poput Bosanske Posavine, Vojvodine ili Slavonije "sela". Gradsku strukturu čini i složena, zatvorena urbana cjelina mjesta, te visoka gustina naseljenosti na relativno malom prostoru.
ovako to definise wiki
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#4

Post by _stoKA_ »

Bihac na Uni je tek nedavno dobio status "grada"...

pa kolko to gradova onda ima u BiH ikako? i na osnovu cega se jedno mjesto proglasava gradom, koji su to (danasnji) kriteriji :? imal ko da nas prosvijetli
vela-ze
Posts: 401
Joined: 05/01/2007 15:15

#5

Post by vela-ze »

_stoKA_ wrote:Bihac na Uni je tek nedavno dobio status "grada"...

pa kolko to gradova onda ima u BiH ikako? i na osnovu cega se jedna opsitna proglasava gradom :? imal ko da nas prosvijetli
mislim da je i Tuzla nedavno dobila status grada, ma bezeze gluposti samo da se poveca administracija mjesta se proglasavaju gradom, jer jedan grad se sastoji od nekoliko opcina, mislim da je realno sto su Mostar ( znate vec zbog cega) i Sarajevo proglaseni gradom, a ovi ostali gradovi, mislim da za tim stvarno nema potrebe....
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#6

Post by sulesavic »

Odluèi Opæinsko vijeæe proglasiti Zenicu Gradom (hoæe li se ovo sada pisati velikim poèetnim slovom?)
SijuksA
Posts: 202
Joined: 21/03/2007 15:31

#7

Post by SijuksA »

Hahaha. Ti nikad ne mirujes, sule :) (ili bih trebala napisati Sule, iako ti nisi). Grad je Zenica i bez da ga oni tako nazovu, kao sto Kupres, Srebrenica ili Zivinice nikad nece biti gradovi, pa makar im dodijelili taj naziv. (barem ne kako sad stvari stoje).
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#8

Post by sulesavic »

SijuksA wrote:Hahaha. Ti nikad ne mirujes, sule :) (ili bih trebala napisati Sule, iako ti nisi). Grad je Zenica i bez da ga oni tako nazovu, kao sto Kupres, Srebrenica ili Zivinice nikad nece biti gradovi, pa makar im dodijelili taj naziv. (barem ne kako sad stvari stoje).
Stvar je administrativne prirode. Grad Sarajevo se sastoji od nekoliko opæina. Kanton Sarajevo se sastoji od grada (u kojem su opæine Stari Grad, Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo...) i ostalih opæina (bojim se da lupam, ali da probam - Ilija¹ mi jedini pada na pamet).

Obrati pa¾nju na naziv kantona u kojem su Stari Grad, Centar... Malo je drugaèiji tvorbeni model u odnosu na ostale (Zenièko-dobojski kanton, Posavski kanton...). Oèito je da opozicija Grad - Opæina (kao administrativne jedinice) postoji s nekim razlogom. Ima ekonomista i pravnika, oni æe ih opravdati ili osporiti. Mene æe muèiti naèin pisanja spomenutih termina.
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#9

Post by pjega »

Zar ne postoji mogucnost 'i jedno i drugo' ?
Hastor
Posts: 19
Joined: 26/10/2006 09:28
Location: s suprotnog zida
Contact:

#10

Post by Hastor »

Sta je to Grad? hehe
to je jedan "mnogocifreni" broj sastavljen od tacno toliko i po redosljedu npr.(1,2,3,4,....)jednocifreni brojeva.koji ima svoje mjesto i vrijeme za promjenu. U daljem tekstu se navodi, mahala,kaldrma,car sokak,merak meraklija,Ibrahimov Omer,na vi s postovanjem,čejf,umet,namet,prijatan,gostoljubiv,postovan "do jaja"drugim sarajelija i tako i tako.
Jedno lijepo okruzenje danas sve blijedze i bliedje gledajuci u cjelini jos ponegdje to dobro jos zari,svijetli,daje znakove,mišćomn mirise hljeb tepsijaš u pekarama starog grada.
STA JE TO GRAD??
Nemože to ti niko tačno da kaže.
Teoreckim odgovorom se služi večina njih al to nije to bas tako kako je taj neko nekad davno jednom nekad napisao pa procitao javnon pred njima svima sta je to grad a onin bez prevelčikog razmisljanja usvojise to s mislima na to da je taj cjenjeni vec tad imao dovoljno vremena da razmisli sta bi to mogapo da bude grad.
heeheeh
Ma nemam pojma sta bi to mogao biti grad.
evo probaj tu http://www.most.ba/119/006.aspx
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#11

Post by _stoKA_ »

ja se jednom sjecam da nam je taj grad potuko voce, al kad sam ja izaso iskuce on je bio vec pobjego. jos mu nismo halali, ama ni jednu krusku nije postedio :-?
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#12

Post by pjega »

_stoKA_ wrote:ja se jednom sjecam da nam je taj grad potuko voce, al kad sam ja izaso iskuce on je bio vec pobjego. jos mu nismo halali, ama ni jednu krusku nije postedio :-?


:lol: :lol: :lol:
tbaharis
Posts: 313
Joined: 09/07/2005 07:37
Location: Odma' pored iza...

#13

Post by tbaharis »

_stoKA_ wrote:ja se jednom sjecam da nam je taj grad potuko voce, al kad sam ja izaso iskuce on je bio vec pobjego. jos mu nismo halali, ama ni jednu krusku nije postedio :-?
aferim...

crkvice republika :D
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#14

Post by dr.iver »

Zenica, po trenutnom stanovništvu, prije zaslužuje status sela nego grada.
crnjak
Posts: 216
Joined: 26/10/2006 13:54

#15

Post by crnjak »

dr.iver wrote:Zenica, po trenutnom stanovništvu, prije zaslužuje status sela nego grada.
jesi ti to razocaran? :D
a da se i s tobom prvi put slozim :-D
i uz selo dodam i veliki ogromni kupleraj
al to neznaci to mi mozes na husu odmah napasti :D
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#16

Post by dr.iver »

Nisam razočaran, nego realan. Davno me prošla razočaranost.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#17 Re: Sta je to GRAD?

Post by jasib »

Još šest općina u BiH dobilo je status grada

Delegati u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine su na današnjoj sjednici izglasali da šest općina u ovom entitetu postanu gradovi, a riječ je o Konjicu, Stocu, Zavidovićima, Orašju, Bosanskoj Krupi i Lukavcu.

Iz Saveza općina i gradova FBiH su za Klix.ba ranije kazali da je do sada status grada u ovom bh. entitetu, pored novih šest mjesta, ranije steklo 16 mjesta. To su: Sarajevo, Mostar, Zenica, Tuzla, Bihać, Široki Brijeg, Cazin, Livno, Srebrenik, Goražde, Živinice, Gračanica, Gradačac, Visoko, Ljubuški i Čapljina. https://www.klix.ba/vijesti/bih/sest-op ... /220217138
Stolac, naselje sa jedva 5 ulica, ima status grada, a Jablanica nema :-) Koja su još naselja u Federaciji ostala, a da nemaju status grada? Jablanica, Grude, Ljubuški, Tomislavgrad, V. Kladuša, Ključ, Petrovac... i svi su veći od Stoca :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#18 Re: Sta je to GRAD?

Post by _Reds_ »

jasib wrote: 18/02/2022 00:20
Još šest općina u BiH dobilo je status grada

Delegati u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine su na današnjoj sjednici izglasali da šest općina u ovom entitetu postanu gradovi, a riječ je o Konjicu, Stocu, Zavidovićima, Orašju, Bosanskoj Krupi i Lukavcu.

Iz Saveza općina i gradova FBiH su za Klix.ba ranije kazali da je do sada status grada u ovom bh. entitetu, pored novih šest mjesta, ranije steklo 16 mjesta. To su: Sarajevo, Mostar, Zenica, Tuzla, Bihać, Široki Brijeg, Cazin, Livno, Srebrenik, Goražde, Živinice, Gračanica, Gradačac, Visoko, Ljubuški i Čapljina. https://www.klix.ba/vijesti/bih/sest-op ... /220217138
Stolac, naselje sa jedva 5 ulica, ima status grada, a Jablanica nema :-) Koja su još naselja u Federaciji ostala, a da nemaju status grada? Jablanica, Grude, Ljubuški, Tomislavgrad, V. Kladuša, Ključ, Petrovac... i svi su veći od Stoca :-)
Stolac je gad zbog nečega drugog, zbog historijske cjeline.
Ilidža je veća od tog svega, ali je eto općina.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#19 Re: Sta je to GRAD?

Post by jasib »

_Reds_ wrote: 18/02/2022 08:06
jasib wrote: 18/02/2022 00:20

Stolac, naselje sa jedva 5 ulica, ima status grada, a Jablanica nema :-) Koja su još naselja u Federaciji ostala, a da nemaju status grada? Jablanica, Grude, Ljubuški, Tomislavgrad, V. Kladuša, Ključ, Petrovac... i svi su veći od Stoca :-)
Stolac je gad zbog nečega drugog, zbog historijske cjeline.
Ilidža je veća od tog svega, ali je eto općina.
Pa po kojem propisu se nekom naselju određuje status grada. Nije valjda prema istorijskim cjelinama :?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#20 Re: Sta je to GRAD?

Post by mali_balon »

Samo je lova u pitanju...grad dobije vise od opstine......
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#21 Re: Sta je to GRAD?

Post by phillie »

jasib wrote: 18/02/2022 00:20
Još šest općina u BiH dobilo je status grada

Delegati u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine su na današnjoj sjednici izglasali da šest općina u ovom entitetu postanu gradovi, a riječ je o Konjicu, Stocu, Zavidovićima, Orašju, Bosanskoj Krupi i Lukavcu.

Iz Saveza općina i gradova FBiH su za Klix.ba ranije kazali da je do sada status grada u ovom bh. entitetu, pored novih šest mjesta, ranije steklo 16 mjesta. To su: Sarajevo, Mostar, Zenica, Tuzla, Bihać, Široki Brijeg, Cazin, Livno, Srebrenik, Goražde, Živinice, Gračanica, Gradačac, Visoko, Ljubuški i Čapljina. https://www.klix.ba/vijesti/bih/sest-op ... /220217138
Stolac, naselje sa jedva 5 ulica, ima status grada, a Jablanica nema :-) Koja su još naselja u Federaciji ostala, a da nemaju status grada? Jablanica, Grude, Ljubuški, Tomislavgrad, V. Kladuša, Ključ, Petrovac... i svi su veći od Stoca :-)
A i mi smo se usrecili sto smo Grad, u pi.cku materinu.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#22 Re: Sta je to GRAD?

Post by azdralovic »

Imas Gradonacelnika umjesto Nacelnika :bih:
Post Reply