Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#1 Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by hp_user »

Nešto googlam, naletim na wikipediu i vidim da je zastava Federacije BiH ukinuta...

"Odlukom Ustavnog suda BiH 28. siječnja 2007. grb i zastava Federacije BiH stavljeni su izvan snage jer ne predstavljaju sva tri konstitutivna naroda u BiH. Od 14. lipnja 2007. grb i zastava Federacije su ukinuti i nisu u službenoj uporabi."
https://hr.wikipedia.org/wiki/Zastava_F ... ercegovine

Image


Ček, znači to je neustavno jer ne predstavlja 3 naroda... A koga predstavlja i koje narode zastava Republike Srpske? :skoljka:

Image
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#2 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by 90minut »

A na policijskim stanicama i slicno i dalje je tu :D
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#3 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by hp_user »

90minut wrote: 20/08/2021 00:11 A na policijskim stanicama i slicno i dalje je tu :D
To je i mene bunilo, jer znam da je viđam po našim institucijama ali kao ukinuta :?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Tesla Edison »

hp_user wrote: 20/08/2021 00:05 Ček, znači to je neustavno jer ne predstavlja 3 naroda... A koga predstavlja i koje narode zastava Republike Srpske?
Po tadašnjem tumačenju iz RS-a, a što je Ustavni sud BiH i prihvatio, crvena boja predstavlja Hrvate (jer su im kockice na šahovnici crvene), plava boja predstavlja Srbe, a bijela predstavlja Bošnjake. Na grbu kao nema nacionalnih obilježja, već samo skraćenica od naziva entiteta, što je opet ustavna kategorija. Na samom grbu su također tri boje, koje, po njihovom tada objašnjenju, predstavljaju gore napisano. Također, na dnu grba su, za svaki slučaj, stavili krunu Koromanića, po kojoj se prepoznaju (svojataju) sva tri naroda.

Inače, ovo je bio jedan od prijedloga za grb FBiH :lol:

Image
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#5 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Piaty »

Tesla Edison wrote: 20/08/2021 09:58
hp_user wrote: 20/08/2021 00:05 Ček, znači to je neustavno jer ne predstavlja 3 naroda... A koga predstavlja i koje narode zastava Republike Srpske?
Po tadašnjem tumačenju iz RS-a, a što je Ustavni sud BiH i prihvatio, crvena boja predstavlja Hrvate (jer su im kockice na šahovnici crvene), plava boja predstavlja Srbe, a bijela predstavlja Bošnjake. Na grbu kao nema nacionalnih obilježja, već samo skraćenica od naziva entiteta, što je opet ustavna kategorija. Na samom grbu su također tri boje, koje, po njihovom tada objašnjenju, predstavljaju gore napisano. Također, na dnu grba su, za svaki slučaj, stavili krunu Koromanića, po kojoj se prepoznaju (svojataju) sva tri naroda.

Inače, ovo je bio jedan od prijedloga za grb FBiH :lol:

Image
Pa tom grbu bih zakljucio da je to neka drzava Srbija, a Bosna i Hrvatska su kao autonomne pokrajine.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#6 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Tesla Edison »

Piaty wrote: 20/08/2021 14:21
Tesla Edison wrote: 20/08/2021 09:58

Po tadašnjem tumačenju iz RS-a, a što je Ustavni sud BiH i prihvatio, crvena boja predstavlja Hrvate (jer su im kockice na šahovnici crvene), plava boja predstavlja Srbe, a bijela predstavlja Bošnjake. Na grbu kao nema nacionalnih obilježja, već samo skraćenica od naziva entiteta, što je opet ustavna kategorija. Na samom grbu su također tri boje, koje, po njihovom tada objašnjenju, predstavljaju gore napisano. Također, na dnu grba su, za svaki slučaj, stavili krunu Koromanića, po kojoj se prepoznaju (svojataju) sva tri naroda.

Inače, ovo je bio jedan od prijedloga za grb FBiH :lol:

Image
Pa tom grbu bih zakljucio da je to neka drzava Srbija, a Bosna i Hrvatska su kao autonomne pokrajine.
Frankenštajn od grba. Vjerovatno autora inspirisao grb Kraljevine Jugoslavije:

Image
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#7 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by foxlife »

ovo kao grbovi kad se ovi kraljevi i sl ozene pa dodaju od partnera grbove i zemlje i sl
ne znam napamet al cini mi se da je autrougarski grb bio najrazanolikiji sa svim tim nekim provincijama oblastima itd
i od kralja karla cini mi se
ps. evo ga austrougarska monarhija
Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by _BataZiv_0809 »

Najbolja postdejtonska zastava. :thumbup:

Trebalo joj je samo dodat i trecu insigniju i to je to.

@Tesla Edison dje nadje tog frankenstajna?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#9 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by TRANCE »

Tesla Edison wrote: 20/08/2021 09:58
hp_user wrote: 20/08/2021 00:05 Ček, znači to je neustavno jer ne predstavlja 3 naroda... A koga predstavlja i koje narode zastava Republike Srpske?
Po tadašnjem tumačenju iz RS-a, a što je Ustavni sud BiH i prihvatio, crvena boja predstavlja Hrvate (jer su im kockice na šahovnici crvene), plava boja predstavlja Srbe, a bijela predstavlja Bošnjake. Na grbu kao nema nacionalnih obilježja, već samo skraćenica od naziva entiteta, što je opet ustavna kategorija. Na samom grbu su također tri boje, koje, po njihovom tada objašnjenju, predstavljaju gore napisano.
Nije ni to tačno što si naveo da kao crvena predstavlja Hrvate, plava Srbe, bijela Bošnjake, nego je ustavni sud zaključio da su na zastavi boje slavenskog naroda u kojima se mogu pronaći sva tri naroda. I potpuno su u pravu tu. Problem je što hrvati i bošnjaci bježe od slavenskog identiteta iz političkih razloga, pa su tako jedni prvo promicali teoriju da su potomci Vizigota, a kasnije i drevnih Perzijaca, a drugi da su potomci Turaka, Ilira ili pak sasvim novi narod. A u realnosti svi u Bosni mrtvi Slaveni osim Roma, samo izmislili 3 vještačke nacije na bazi religije.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#10 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Tesla Edison »

TRANCE wrote: 20/08/2021 18:01
Tesla Edison wrote: 20/08/2021 09:58

Po tadašnjem tumačenju iz RS-a, a što je Ustavni sud BiH i prihvatio, crvena boja predstavlja Hrvate (jer su im kockice na šahovnici crvene), plava boja predstavlja Srbe, a bijela predstavlja Bošnjake. Na grbu kao nema nacionalnih obilježja, već samo skraćenica od naziva entiteta, što je opet ustavna kategorija. Na samom grbu su također tri boje, koje, po njihovom tada objašnjenju, predstavljaju gore napisano.
slavenskog naroda u kojima se mogu pronaći sva tri naroda.
Pa dakle identično onome što sam i ja napisao.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#11 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Tesla Edison »

_BataZiv_0809 wrote: 20/08/2021 16:18 Najbolja postdejtonska zastava. :thumbup:

Trebalo joj je samo dodat i trecu insigniju i to je to.

@Tesla Edison dje nadje tog frankenstajna?
Frankenštajn je jedan od prijedloga koji se vrtio po medijima.ć, tad 2007. godine.

A odakle, iz kolekcije. Imam ja još ovih zafrkancija. Da vidiš prijedloga BH zastave, kada su se ljiljani trebali mjenjati :D. Ova je remek djelo u odnosu na te prijedloge.
Last edited by Tesla Edison on 21/08/2021 08:25, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#12 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Tesla Edison »

foxlife wrote: 20/08/2021 16:10 ovo kao grbovi kad se ovi kraljevi i sl ozene pa dodaju od partnera grbove i zemlje i sl
ne znam napamet al cini mi se da je autrougarski grb bio najrazanolikiji sa svim tim nekim provincijama oblastima itd
i od kralja karla cini mi se
ps. evo ga austrougarska monarhija
Image
I učiteljica u vrijeme AU, kaže: Djeco, za zadaću nacrtajte grb svoje države :lol:
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Naslovnica »

Srbac rocks!
Image
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#14 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Filter »

grocks
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#15 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by foxlife »

Tesla Edison wrote: 20/08/2021 18:21
foxlife wrote: 20/08/2021 16:10 ovo kao grbovi kad se ovi kraljevi i sl ozene pa dodaju od partnera grbove i zemlje i sl
ne znam napamet al cini mi se da je autrougarski grb bio najrazanolikiji sa svim tim nekim provincijama oblastima itd
i od kralja karla cini mi se
ps. evo ga austrougarska monarhija
Image
I učiteljica u vrijeme AU, kaže: Djeco, za zadaću nacrtajte grb svoje države :lol:
ovdje najmanje ima 20 grbova bez ovih ostalih stvari sto podrzavaju grbove :D
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#16 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Piaty »

Ma samo nakulaj svega na grb...andjela, zvijezda, krizeva, jabuka, krava, koza...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#17 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by ExNihilo »

Tesla Edison wrote: 20/08/2021 18:19
_BataZiv_0809 wrote: 20/08/2021 16:18 Najbolja postdejtonska zastava. :thumbup:

Trebalo joj je samo dodat i trecu insigniju i to je to.

@Tesla Edison dje nadje tog frankenstajna?
Kampovi je jedan od prijedloga koji se vrtio po medijima.ć, tad 2007. godine.

A odakle, iz kolekcije. Imam ja još ovih zafrkancija. Da vidiš prijedloga BH zastave, kada su se ljiljani trebali mjenjati :D. Ova je remek djelo u odnosu na te prijedloge.
Ovaj je bio jedan od jačih. :lol:

Image

--

Što se tiče aktuelne zastave BiH.
Ovaj prijedlog, zajedno s ostala dva, odbačen je 3. veljače 1998. u Parlamentu BiH. Nakon toga je usvojena odlukom Visokog Predstavnika UN-a Carlosa Westerndorpa 4. veljače 1998. uz promjenu nijanse plave boje.
Zašto je promijenio nijansu?
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Truba »

Zastava fbih je ko muska sisa
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Haris.ba »

A gdje je latinica RS na zastavi? Ok krst?

I sto se tice trobojke, ako je to stvarno slavenska zastava, sto ne ide panslavonski redoslijed boja odozgo plava/bijela/crvena?

I kakva je ono sizofrenina republika sa dvije krune?
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Truba »

Austrougarske ujke :lol: vidi sahare
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by ExNihilo »

AU je baš overkill.

Ova overarching kruna na grbu Kraljevine Jugoslavije ima šmek.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#22 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by foxlife »

austrijanci imaju sve i hrvatsku dalmaciju bosnu slavoniju madjare
oni su tu stavili sve moguce
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#23 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by AtillaS »

@hp_user ukinuti su i simboli entiteta 2, a to što si stavio kao sliku nije zastava nego amblem, koji su tada izmislili.
Dino79
Posts: 804
Joined: 05/02/2017 13:41

#24 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Dino79 »

Na ova grb nekako nakalemiti grb dinastije izetbegovic i eto novog grba Feudalne federacije.

Image
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Šta je sa zastavom Federacije BiH?

Post by Truba »

ne pamtim kad sam vidio zastavu fbih negdje

neželjeno dijete dajtonskog braka kojeg najviše vole srbi iz rs
Post Reply