sta je problem u dobrim ljudima?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
pojedinac
Posts: 1453
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#26 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by pojedinac »

@Illuminated777
:thumbup:
vstudio
Posts: 14
Joined: 05/11/2021 18:53

#27 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by vstudio »

Ako netko bolan ne zna što je affiliate marketing, bato je to dobro objasnio: https://shorturl.at/svAT5
User avatar
billy organ
Posts: 1430
Joined: 04/07/2021 19:19

#28 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by billy organ »

...zato sto najmanje sebe cijene.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#29 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

apsidejzi wrote: 22/10/2021 13:09
Nierika wrote: 01/10/2021 10:04

Kako funkcioniše ovo u praksi? Kako se bišće po sebi?
Postoji najmanje desetak situacija kada bih ja bio u stanju to uraditi. Da sam ovisnik o drogama i da mi treba doza, uradio bih. Da su mi djeca gladna ili da sam ja gladan, uradio bih. Da mi neko prijeti da ce me ubiti ako ne donesem te novce, uradio bih. Da mi neko zarobi djecu i prijeti da ce ih ubiti ako to ne uradim, uradio bih.



Dobri ljudi ne postoje. Postoje samo naivni ljudi koji postaju zrtve zvijeri. A mi smo svi naivni. Neko vise neko manje. A svi smo i zvijeri. Neko vise neko manje.
ja sam ovisnik o drogama pa ne pljackam nego vozim drugu drogu (kafu) da bi sebi uzeo moje droge opet kafe i tako ta plemenita sredstva...
pa onda valja na sve silne metal koncerte stic...

Prosjecno dobri ljudi postoje
oni koji idu na poso,placaju takse i glasaju za one koji misle da ce donjet ukupno dobro...i idu u crkve i dzamije i tako to
to su ti dobri ljudi o kojima ja pricam.NIko od njih ne valja :)
samo valja cura fina :)

dino:s...
kerim :isto s...
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#30 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by graue_maus »

:D :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#31 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by apsidejzi »

:lol: :lol:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#32 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Illuminated777 wrote: 03/11/2021 17:43 Problem je u sistemu koji je precizno izumljen sa ciljem mentalnog robstva covjecanstva od rodjenja covjeka.
Pocevsi od bombardovana mozga sa polu-istinama koje ucimo u skolama, do subliminalnog programiranja preko medijskog sadrzaja.
Kada skola ne uci, medicina u 50% slucajeva ne lijeci uzrok nego profitira na odrzavanju pacijenata na lijekovima, kada policija ne stiti, a drzava se sastoji od ljudi koji gledaju samo svoj interes (sto je prirodno i sasvim normalno), dodajmo na ovo sve, veliku vecinu ljudi koji srcano vjeruju da sve gore navedene institucije rade u servisu gradjana, i kao produkt imamo ljude koji se pitaju "sta je problem u dobrim ljudima?".
Problem je sto "dobri" ljudi bez pravog znanja kako stvari funkcionisu (koje ne dobijas u skoli), su dobri ljudi samo u virtualno napisanoj recenici na Klixu, sto nas dovodi na zakljucak da nijedan dobar covjek nema obraza da se smatra ili vidi kao "dobar covjek".
Zakljucak: Dio si problema, kao i vecina postova na ovoj temi, upravo zato sto si kontra od "dobrog ljud-a" :)
Ako ti nije jasno zasto, ne oklijevaj da me propitas.

ovako nekako? :-D
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#33 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

nego imam ja u latici ispred sebe svog isusa koji ima sve odgovore,al me strah dosade :)
problem je mikologijske prirode
sto se tice odrzavanja planete,zivih i mrtvih materija i ukalanjanja raznih blokada koja nam sprecavaju da ova planeta zivi u sadasnjem dobu a ne alternativnom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by _BataZiv_0809 »

U latici sigurno nemas.

U laDici mozda.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sanjarko »

Pokusavajuci ispravit krive rijeke njbu, i ispadnu tupani, vecinom.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#36 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

_BataZiv_0809 wrote: 14/11/2021 10:51 U latici sigurno nemas.
U laDici mozda.
Pa Jel se ladiš ili se latiš? :-D
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#37 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Sanjarko wrote: 14/11/2021 13:21 Pokusavajuci ispravit krive rijeke njbu, i ispadnu tupani, vecinom.
Jer pocinju od sopstvene krivosti ili neispravnosti
A vaznije od toga su ljudi koji ih podržavaju i staju uz njihove stavove.Jer misle da je to dobro u da ce izac na dobro
I da tako treba.I onda imamo hipnotisanu gomilu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#38 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sanjarko »

Nocty wrote: 17/11/2021 21:49
Sanjarko wrote: 14/11/2021 13:21 Pokusavajuci ispravit krive rijeke njbu, i ispadnu tupani, vecinom.
Jer pocinju od sopstvene krivosti ili neispravnosti
A vaznije od toga su ljudi koji ih podržavaju i staju uz njihove stavove.Jer misle da je to dobro u da ce izac na dobro
I da tako treba.I onda imamo hipnotisanu gomilu.
Neznam, kazem nedavno da su medzuljudski odnosi zjbna stvar, a odavno govorim da je tesko biti pametan.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#39 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Project Sejuani »

imam moralnih problema
i ludu kombinaciju gena
moja DNA je ne za zbroji dva i dva
i zato vežite mi lance jer
biće nereda, biće problema
jer biće slema.

The Beat Fleet

:D
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#40 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by toska »

i onda se neko čudi što je filozofija često podcijenjena među ljudima.
svaka stvar se može relatizovati, obesmisliti, čak postaviti stvari naopako.

nema dobrih, nema loših...a krivo je more.

edit: slovo
Last edited by toska on 11/06/2022 11:50, edited 1 time in total.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#41 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

toska wrote: 18/11/2021 20:42 i onda se neko čudi što je filozofija često potcijenjena među ljudima.
svaka stvar se može relatizovati, obesmisliti, čak postaviti stvari naopako.

nema dobrih, nema loših...a krivo je more.
podcjenjena je uglavnom od ljudi sto ne znaju ko talasa vode vise nego sto bi trebalo.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#42 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Project Sejuani wrote: 18/11/2021 15:04 imam moralnih problema
i ludu kombinaciju gena
moja DNA je ne za zbroji dva i dva
i zato vežite mi lance jer
biće nereda, biće problema
jer biće slema.

The Beat Fleet

:D

:lol:
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#43 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by mariner »

_BataZiv_0809 wrote: 22/10/2021 13:49 Kad cujem da neko ljude dijeli na dobre i lose odmah znam da imam posla sa povrsnim covjekom ili covjekom bez zivotnog iskustva.

Niko nije imanentno dobar ni imanentno los.
Kad ja cujem da neko izbjegava polarizaciju dobar i los covjek odmah mi pred ocima neko ko nije dobar a koristi jaku racionizaciju relativizma dobar- zao da pokrije svoje hirove.

Prvo ide dobar- los
Pa onda pouzdan ili nepouzdan
Pa onda opasan ili bezopasan..itd.

Kako ces nekome dvije curke povjeriti da cuva ako je nepouzdan?
Kako ocekivati da te neko postuje ako je los?
Kako sa nekim biti ako te cesto dovodi u neku opasnost ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#44 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by _BataZiv_0809 »

Pricamo o dobar los.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#45 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

mariner wrote: 25/11/2021 21:40
_BataZiv_0809 wrote: 22/10/2021 13:49 Kad cujem da neko ljude dijeli na dobre i lose odmah znam da imam posla sa povrsnim covjekom ili covjekom bez zivotnog iskustva.

Niko nije imanentno dobar ni imanentno los.
Kad ja cujem da neko izbjegava polarizaciju dobar i los covjek odmah mi pred ocima neko ko nije dobar a koristi jaku racionizaciju relativizma dobar- zao da pokrije svoje hirove.

Prvo ide dobar- los
Pa onda pouzdan ili nepouzdan
Pa onda opasan ili bezopasan..itd.

Kako ces nekome dvije curke povjeriti da cuva ako je nepouzdan?
Kako ocekivati da te neko postuje ako je los?
Kako sa nekim biti ako te cesto dovodi u neku opasnost ?
pa narod bira uvjek "dobre ljude da ih vode"
:lol:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#46 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Sarajmen wrote: 29/11/2021 16:53 Uvijek postoji mogućnost izbora, pa i u tom smislu, jer sve živo je stvoreno u paru. Tako da su dobrila ljudi jedna od mogućnosti izbora.
postoji samo iluzija izbora kad se manipulise parnim jedinicama :)
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#47 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

nekoliko minuta je nekom 5 000 godova :lol:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#48 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

ok
2 0000
da ne uvelicavam
User avatar
sufitemsi
Posts: 106
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#49 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by sufitemsi »

Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 Andrić je samo njemu - Zuki Džumhuru, napisao predgovor za knjigu.
- Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.
- Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.
Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?
– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh.
Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, je*em mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
Tako je govorio Zuko Džumhur.

Sve ostalo je šuplja.
:thumbup:
User avatar
sufitemsi
Posts: 106
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#50 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by sufitemsi »

Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima.
Dobro i zlo su dva tasa na istoj vagi ili drugačije rečeno dobro i zlo su na dva suprotna kraja iste prave linije. Ako idemo malo šire u definiranju možemo reći da postoje dvije strane našeg ponašanja koje su po svom obliku suprotne jedno drugom. Jedno je dobro (ili plemenito) ponašanje, a drugo je loše (ili ne-plemenito ponašanje).

Mi ljudi, smo, trenutno, toliko ogrezli u lošem (ne-plemenitom) ponašanju da nam više nisu jasne definicije; šta je loše a šta dobro ponašanje, odnosno, ne znamo šta je istinski dobro i plemenito u našem ponašanju, a šta nije istinski dobro i plemenito u našem ponašanju. Loše ponašanje nazivamo dobrim opravdajući svoje egoističke i narcističke postupke (krećući se linijom manjeg otpora u svojoj duši).

Krajnja priroda lošeg ponašanja je destruktivna i samouništavajuća (i kao takva prolazna); dok, na drugu stranu krajnja priroda plemenitog ponašanja je ekspanzionistička i stvaralačka (i kao takva vječna).

Izvor plemenitosti je vječan. Što je neko udaljeniji od tog Vječnog Izvora to je on manje plemenit i sve više prolazan (samodestruktivan).

Prema nekim naučnim teorijama smatra se da se ljudi rađaju kao ”prazan list” i tokom svog života i u odnosu na okolinu bivaju to što su (od njih nastaje dobra ili loša knjiga).

Čime se puni taj prazni list (knjiga)?

Ako plemenitost posmatramo kao čist, (bezgrešni), bijeli list (novorođenče), tada, sve ono što se piše (od prvog momenta života), na taj list, jesu samo naše greške (mahane). Jer ako se rađamo potpuno čisti i ne iskvareni mi tokom života i ne možemo biti čistiji od tog momenta - (čistiji od momenta rođenja ne možemo biti).

Ono što činimo, (nakon rođenja), je da tu izvornu čistoću, malo po malo (ali konstantno) prljamo, pa je, potom, nekad u toku života, ponovo čistimo, (u želji da dostignemo onaj izvorni čisti list koji smo bili u momentu rođenja).

Sva ona tinta koju potrošimo u našem "romanu" je zlo i nepravda koju prvenstveno činimo prema sebi pa potom prema svojoj okolini, a ono bijelo - to je istinska ljepota plemenitosti.
Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš.
Post Reply