sta je problem u dobrim ljudima?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#1 sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

najlaksi element za upravljanje alhemicarima ,je da od dobrih postenih ljudi naprave armiju stoke i ovaca i okrenu ih u prilicno lose ljude.

kako rijesiti problem s dobrim ljudima?
oni su najveca prijetnja i problem na svijetu.Svi ti prekrasni ljudi... :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#2 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by sinuhe »

Ispitivanje dobroga

Iskorači: čujemo
Da si dobar čovjek.
Ne može te se kupiti, ali ni grom
Koji pogodi kuću
Ne može se kupiti.
Pridržavaš se onoga što kažeš.
Ali što si rekao?
Iskren si, govoriš svoje mišljenje.
Ali kakvo je to mišljenje?
Hrabar si.
Protiv koga?
Mudar si.
Za koga?
Ne mariš za osobnu dobit.
Za čiju dobit onda mariš?
Dobar si prijatelj.
Jesi li također dobar prijatelj dobrim ljudima?
Slušaj nas: znamo
Da si naš neprijatelj. Zbog toga ćemo te
Sada staviti pred zid. Ali s obzirom na tvoje Zasluge i dobra svojstva
Stavit ćemo te pred dobar zid i ustrijeliti te
Dobrim metkom iz dobre puške i pokopati te
Dobrom lopatom u dobroj zemlji.

Bertolt Brecht
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#3 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

sinuhe wrote: 10/09/2021 07:07
Ispitivanje dobroga


Stavit ćemo te pred dobar zid i ustrijeliti te
Dobrim metkom iz dobre puške i pokopati te
Dobrom lopatom u dobroj zemlji.

Bertolt Brecht
tako nekako...
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#4 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

da li se radi o obicnom zivotinsjkom(ljudskom) naboju...kao socijalno bice.S kojim se da upravljati sa minimalnim trudom? Kojem se mogu poturiti "oprijedljenja"
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#5 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Sarajmen wrote: 12/09/2021 20:04Ne.
Čuj
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#6 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

pa jel onda opet probelm u prepoznavanju ?
mislim u kavez nije preporucljivo ubacit ogledalce jer se ptica zbuni
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#7 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by sinuhe »

Dobro je biti okruzen dobrim ljudima u porodici. Zajednicko dobro u sirem drustevnom smislu, politici i biznisu, rijetko stvaraju dobri ljudi sto moze biti predmet rasprave. Isto kao sto dobri ljudi nisu neduzni u sferi zajednickog.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#8 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Sarajmen wrote: 15/09/2021 18:57 Kavez je ljudski izum za ciljem širenja ropstva unutar svoje vrste, što se paralelno odrazilo i na svijet životinja. Slobodni ljudi ljube slobodu i tuđa sloboda im je bjanko za respekta, oni su dobri i nema problema sa njima. Oni drugi su zbog nečeg' proglašeni kao problematični i na neko vrijeme im se sloboda redukuje. Valjda da bi je naučili više cijeniti.
slobodni ljudi i dobri ljudi mogu biti dva razliita pojma(a i ne moraju)
jer mnogo ih i ne zna za slobodu (mozda zato i ginu za tudju cesto)
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#9 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

sinuhe wrote: 17/09/2021 10:07 Isto kao sto dobri ljudi nisu neduzni u sferi zajednickog.
e to sam ceko :)

drugim rijecima
ljudi od zemlje sto bi reko pokojni gene wilder
znas:moroni...
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sanjarko »

Njbu stalno itd. Gledaju ih drugi da ih iskoriste itd. Kompleksna tema.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#11 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Sanjarko wrote: 27/09/2021 19:43 Njbu stalno itd. Gledaju ih drugi da ih iskoriste itd. Kompleksna tema.
zato sam je i postavio
najveci poduhvat u obmani covjeka je da se ubjedi da se bori za dobrobit (opste dobro)
to i sad gledamo kad su ljudi upereni protiv svojih vlada (ciljano) da bi se iz haosa podigla nova vlada(spasioc)
Sikterlija
Posts: 34
Joined: 16/06/2018 23:42

#12 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sikterlija »

Andrić je samo njemu - Zuki Džumhuru, napisao predgovor za knjigu.
- Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.
- Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.
Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?
– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh.
Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, je*em mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
Tako je govorio Zuko Džumhur.

Sve ostalo je šuplja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sanjarko »

Svako ima dva hajvana/dvije zvijeri [orginalno vuka] u sebi, a pobjedi onaj/ona kojeg/koju vise hranis. [stara indijanska izreka]
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#14 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by billy organ »

Sanjarko wrote: 29/09/2021 07:21 Svako ima dva hajvana/dvije zvijeri [orginalno vuka] u sebi, a pobjedi onaj/ona kojeg/koju vise hranis. [stara indijanska izreka]

Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 Andrić je samo njemu - Zuki Džumhuru, napisao predgovor za knjigu.
- Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.
- Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.
Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?
– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh.
Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, je*em mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
Tako je govorio Zuko Džumhur.

Sve ostalo je šuplja.



:thumbup: :thumbup:

Ili Carl Jungovski receno "sjenka".
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#15 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by billy organ »

Nocty wrote: 28/09/2021 21:32
Sanjarko wrote: 27/09/2021 19:43 Njbu stalno itd. Gledaju ih drugi da ih iskoriste itd. Kompleksna tema.
zato sam je i postavio
najveci poduhvat u obmani covjeka je da se ubjedi da se bori za dobrobit (opste dobro)
to i sad gledamo kad su ljudi upereni protiv svojih vlada (ciljano) da bi se iz haosa podigla nova vlada(spasioc)
Besmislenost revolucije?
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#16 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nierika »

Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 Andrić je samo njemu - Zuki Džumhuru, napisao predgovor za knjigu.
- Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.
- Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.
Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?
– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh.
Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, je*em mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
Tako je govorio Zuko Džumhur.

Sve ostalo je šuplja.
Kako funkcioniše ovo u praksi? Kako se bišće po sebi?
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#17 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

billy organ wrote: 29/09/2021 11:11
Nocty wrote: 28/09/2021 21:32

zato sam je i postavio
najveci poduhvat u obmani covjeka je da se ubjedi da se bori za dobrobit (opste dobro)
to i sad gledamo kad su ljudi upereni protiv svojih vlada (ciljano) da bi se iz haosa podigla nova vlada(spasioc)
Besmislenost revolucije?
a besmislenost moze samo iz druge besmislosti izrasti.I tako u krug sto kaze sarajman
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#18 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Piaty »

Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 Andrić je samo njemu - Zuki Džumhuru, napisao predgovor za knjigu.
- Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.
- Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.
Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?
– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh.
Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, je*em mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
Tako je govorio Zuko Džumhur.

Sve ostalo je šuplja.
To sto je Zuko rekao, to vazi iskljucivo za njega. To ne bi trebalo posluziti kao model dobrog covjeka, taj covjek koji upregne i stalno obuzdava tog drugog sebe.

Da se razumijemo, fantasticno je opisao njegovu verziju njegovog dobrog covjeka.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#19 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by apsidejzi »

Nierika wrote: 01/10/2021 10:04
Sikterlija wrote: 29/09/2021 01:19 Andrić je samo njemu - Zuki Džumhuru, napisao predgovor za knjigu.
- Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.
- Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.
Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?
– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Nedate se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh.
Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, je*em mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
Tako je govorio Zuko Džumhur.

Sve ostalo je šuplja.
Kako funkcioniše ovo u praksi? Kako se bišće po sebi?
Kad skontas kakvu zvijer nosis u sebi i kad prestanes sebe lagati da nisi zvijer onda je lagano. Ponekad procitas neku pricu koja djeluje strasno, zapanjujuce i osudis tu osobu sto je uradila to i to. Ako poznajes zvijer u sebi o kojoj Zuko prica, onda ne osudjujes tu osobu nego postavis sebi pitanje: Kakav splet okolnosti treba da bude da i ja uradim to sto je ta osoba uradila? I onda vidis da kad se kockice sloze na takav i takav nacin ti bi isto to uradio, najvjerovatnije.

Svako ko kaze da ne bi nesto uradio jednostavno laze, ili nikada nije ni razmisljao o sebi i nije sebe upoznao/la. Sto je tuzno jer to znaci da zivi tudji zivot. Evo hajmo uzeti nesto za primjer: Otvorim klix i procitam OVU VIJEST. Neko je opljackao dvije prodavnice u manje od sat vremena. Mozes li ti sebe zamisliti da opljackas dvije prodavnice za manje od sat vremena. Ja mogu. Postoji najmanje desetak situacija kada bih ja bio u stanju to uraditi. Da sam ovisnik o drogama i da mi treba doza, uradio bih. Da su mi djeca gladna ili da sam ja gladan, uradio bih. Da mi neko prijeti da ce me ubiti ako ne donesem te novce, uradio bih. Da mi neko zarobi djecu i prijeti da ce ih ubiti ako to ne uradim, uradio bih.

Da li je pljacka nesto lose? Naravno da jeste. Ali bih uradio kada bih morao. To ne znaci da sama akcija i dalje nije lose djelo ali to nije ni tema o kojoj Zuko prica. Nisam ja dobar covjek zato sto sam dobar po prirodi, nego zato sto nisam stavljen u situaciju gdje bih uradio losu stvar. Dijelom sam imao srece, dijelom je odgoj roditelja u pitanju pa sam izbjegavao stvari koje mogu dovesti do nezgodnih situacija, a dijelom je i moje planiranje zivota. Ja ne moram pljackati jer imam posao koji omoguci dovoljno prihoda da mi pljacka postaje neisplativa u odnosu na rizik.

Dobri ljudi ne postoje. Postoje samo naivni ljudi koji postaju zrtve zvijeri. A mi smo svi naivni. Neko vise neko manje. A svi smo i zvijeri. Neko vise neko manje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65333
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#20 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by _BataZiv_0809 »

Kad cujem da neko ljude dijeli na dobre i lose odmah znam da imam posla sa povrsnim covjekom ili covjekom bez zivotnog iskustva.

Niko nije imanentno dobar ni imanentno los.
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#21 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nierika »

apsidejzi wrote: 22/10/2021 13:09
Nierika wrote: 01/10/2021 10:04

Kako funkcioniše ovo u praksi? Kako se bišće po sebi?
Kad skontas kakvu zvijer nosis u sebi i kad prestanes sebe lagati da nisi zvijer onda je lagano. Ponekad procitas neku pricu koja djeluje strasno, zapanjujuce i osudis tu osobu sto je uradila to i to. Ako poznajes zvijer u sebi o kojoj Zuko prica, onda ne osudjujes tu osobu nego postavis sebi pitanje: Kakav splet okolnosti treba da bude da i ja uradim to sto je ta osoba uradila? I onda vidis da kad se kockice sloze na takav i takav nacin ti bi isto to uradio, najvjerovatnije.

Svako ko kaze da ne bi nesto uradio jednostavno laze, ili nikada nije ni razmisljao o sebi i nije sebe upoznao/la. Sto je tuzno jer to znaci da zivi tudji zivot. Evo hajmo uzeti nesto za primjer: Otvorim klix i procitam OVU VIJEST. Neko je opljackao dvije prodavnice u manje od sat vremena. Mozes li ti sebe zamisliti da opljackas dvije prodavnice za manje od sat vremena. Ja mogu. Postoji najmanje desetak situacija kada bih ja bio u stanju to uraditi. Da sam ovisnik o drogama i da mi treba doza, uradio bih. Da su mi djeca gladna ili da sam ja gladan, uradio bih. Da mi neko prijeti da ce me ubiti ako ne donesem te novce, uradio bih. Da mi neko zarobi djecu i prijeti da ce ih ubiti ako to ne uradim, uradio bih.

Da li je pljacka nesto lose? Naravno da jeste. Ali bih uradio kada bih morao. To ne znaci da sama akcija i dalje nije lose djelo ali to nije ni tema o kojoj Zuko prica. Nisam ja dobar covjek zato sto sam dobar po prirodi, nego zato sto nisam stavljen u situaciju gdje bih uradio losu stvar. Dijelom sam imao srece, dijelom je odgoj roditelja u pitanju pa sam izbjegavao stvari koje mogu dovesti do nezgodnih situacija, a dijelom je i moje planiranje zivota. Ja ne moram pljackati jer imam posao koji omoguci dovoljno prihoda da mi pljacka postaje neisplativa u odnosu na rizik.

Dobri ljudi ne postoje. Postoje samo naivni ljudi koji postaju zrtve zvijeri. A mi smo svi naivni. Neko vise neko manje. A svi smo i zvijeri. Neko vise neko manje.
Onda ti ne vjeruješ u slobodnu volju? Misliš da smo svi samo proizvod situacijskih i životnih okolnosti, da nema suštinske razlike među svima nama?
Ne znam. Mejbi.

Slažem se s tobom donekle, ali kad dignem ulog i zamislim ekstremnu situaciju, npr. ratne zločine, teško mi je zamisliti da bih tako postupala, neovisno o kontekstu i okolnostima. Mogu i to razumjeti (ne opravdati), ako se baš natjeram. U smislu uzroka i kako je došlo do situacije. Više je pitanje toga šta sam ili nisam voljna pokušati razumjeti. Slažem se da su ekstremne okolnosti u stanju gurnuti čovjeka da uradi djela koja ne bi uradio pod normalnim okolnostima, mada zar se i tu ljudi ne razlikuju po tački pucanja? Koja doduše opet ovisi od niza drugih okolnosti (koje većinom nisu pod našom kontrolom), tako da razumijem šta želiš reći.

Po meni su dobri ljudi mentalno/emocionalno/duhovno zdravi ljudi, ili mentalno/emocionalno/duhovno nezdravi ljudi dovoljno jaki da se iznesu sa svojim demonima. Nisam sigurna da se baš svi ljudi na svijetu moraju boriti sa zvijeri koju Zuko pominje, mada i taj nedostatak unutarnje borbe onda ima svoje mane (kao i prednosti).
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#22 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by apsidejzi »

Nierika wrote: 22/10/2021 17:35
apsidejzi wrote: 22/10/2021 13:09
Kad skontas kakvu zvijer nosis u sebi i kad prestanes sebe lagati da nisi zvijer onda je lagano. Ponekad procitas neku pricu koja djeluje strasno, zapanjujuce i osudis tu osobu sto je uradila to i to. Ako poznajes zvijer u sebi o kojoj Zuko prica, onda ne osudjujes tu osobu nego postavis sebi pitanje: Kakav splet okolnosti treba da bude da i ja uradim to sto je ta osoba uradila? I onda vidis da kad se kockice sloze na takav i takav nacin ti bi isto to uradio, najvjerovatnije.

Svako ko kaze da ne bi nesto uradio jednostavno laze, ili nikada nije ni razmisljao o sebi i nije sebe upoznao/la. Sto je tuzno jer to znaci da zivi tudji zivot. Evo hajmo uzeti nesto za primjer: Otvorim klix i procitam OVU VIJEST. Neko je opljackao dvije prodavnice u manje od sat vremena. Mozes li ti sebe zamisliti da opljackas dvije prodavnice za manje od sat vremena. Ja mogu. Postoji najmanje desetak situacija kada bih ja bio u stanju to uraditi. Da sam ovisnik o drogama i da mi treba doza, uradio bih. Da su mi djeca gladna ili da sam ja gladan, uradio bih. Da mi neko prijeti da ce me ubiti ako ne donesem te novce, uradio bih. Da mi neko zarobi djecu i prijeti da ce ih ubiti ako to ne uradim, uradio bih.

Da li je pljacka nesto lose? Naravno da jeste. Ali bih uradio kada bih morao. To ne znaci da sama akcija i dalje nije lose djelo ali to nije ni tema o kojoj Zuko prica. Nisam ja dobar covjek zato sto sam dobar po prirodi, nego zato sto nisam stavljen u situaciju gdje bih uradio losu stvar. Dijelom sam imao srece, dijelom je odgoj roditelja u pitanju pa sam izbjegavao stvari koje mogu dovesti do nezgodnih situacija, a dijelom je i moje planiranje zivota. Ja ne moram pljackati jer imam posao koji omoguci dovoljno prihoda da mi pljacka postaje neisplativa u odnosu na rizik.

Dobri ljudi ne postoje. Postoje samo naivni ljudi koji postaju zrtve zvijeri. A mi smo svi naivni. Neko vise neko manje. A svi smo i zvijeri. Neko vise neko manje.
Onda ti ne vjeruješ u slobodnu volju? Misliš da smo svi samo proizvod situacijskih i životnih okolnosti, da nema suštinske razlike među svima nama?
Ne znam. Mejbi.
Naravno da ne postoji apsolutna slobodna volja. Postoji samo uslovljena slobodna volja. Po meni, to je najbolje objasnjeno u Maslovljevoj hijerarhiji potreba. Ti kad si gladna ne ide ti se u pozoriste. moras prvo podmiriti bazne fizioloske potrebe, pa onda sigurnosne, zatim dolazi potreba za pripadnosti i ljubavi, uspjeh pa tek na vrhu dolazi moral i etika. Problem sa najnizim fizioloskim nivoom je to sto je ciklican. Budes gladna pa se najedes, al opet postanes gladna. Ta glad te uslovljava da moras nesto uraditi kako bi je utolila. Tako da nemas bas u potpunosti slobodnu volju.

Eh sad je pitanje kako ces zadovoljiti odredjenu potrebu. Tu sad do izrazaja dolaze genetske i kulturoloske razlike. Tu imamo nejednaku raspodjelu. Neko se rodi sa nekom bolesti i ta osoba ne moze planirati svoj zivot na isti nacin kao osoba koja nema taj problem. Neko se rodi sa vecim IQ i moze na jednostavniji nacin rijesiti odredjene potrebe. No vecina ljudi se rodi u nekom prosjecnom rangu i tu na snagu stupaju kulturoloske razlike. Eh tu dolazi ovo o cemu ja pricam. Ako ignorisemo genetske razlike koje su velike ali ne i kljucne, ostaju kulturoloske razlike koje prave najvise problema ljudima. Eh tu ja vjerujem da smo jednaki i da nema razlike medju nama. Tu je sve igra kako ti grah padne i gdje se rodis. Kakve preduslove imas. Ko se rodi u Saudijskoj arabiji on ce 99% biti musliman sa vehabijskim predznakom. Ko se rodi u Indiji on ce 99% biti hindus. Ako se rodis u Srbiji i zoves se Milan, velika je vjerovatnoca da ces se roditi u kuci gdje cete imati nekog sveca, gdje cete slaviti bozic u januaru, imati slave i pucati na svadbama. Ako se rodis u Bosni, velika je vjerovatnoca da ces do 25 godine planirati kako otici u Njemacku, Austriju, Svedsku :D Iz tog razloga ja ne vjerujem da postoje dobri i losi ljudi. Postoje samo ljudi koji su izlozeni razlicitim okolnostima. neke nisu nikako mogli kontrolisati (genetiku i mjesto rodjenja) a neke donekle mogu kontrolisati.

Mislim da svako od nas moze biti i Hitler i Majka Tereza. Ja znam da sam ja u stanju ubiti covjeka i to hladnokrvno, ali isto tako bih skocio u vodu da spasim potpunog stranca od utapanja.

Al haj da ja tebi postavim kontrapitanje: Ti vjerujes da postoje dobri i losi ljudi? Odakle dolazi njihova dobrota i zloba? Moze li se "operisati" zloba u nekome i moze li se presaditi u dobrog covjeka pa da on postane zloban. Da li je neko iskljucivo dobar ili iskljucivo los?
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#23 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nierika »

apsidejzi wrote: 23/10/2021 11:13
Naravno da ne postoji apsolutna slobodna volja. Postoji samo uslovljena slobodna volja. Po meni, to je najbolje objasnjeno u Maslovljevoj hijerarhiji potreba. Ti kad si gladna ne ide ti se u pozoriste. moras prvo podmiriti bazne fizioloske potrebe, pa onda sigurnosne, zatim dolazi potreba za pripadnosti i ljubavi, uspjeh pa tek na vrhu dolazi moral i etika. Problem sa najnizim fizioloskim nivoom je to sto je ciklican. Budes gladna pa se najedes, al opet postanes gladna. Ta glad te uslovljava da moras nesto uraditi kako bi je utolila. Tako da nemas bas u potpunosti slobodnu volju.

Eh sad je pitanje kako ces zadovoljiti odredjenu potrebu. Tu sad do izrazaja dolaze genetske i kulturoloske razlike. Tu imamo nejednaku raspodjelu. Neko se rodi sa nekom bolesti i ta osoba ne moze planirati svoj zivot na isti nacin kao osoba koja nema taj problem. Neko se rodi sa vecim IQ i moze na jednostavniji nacin rijesiti odredjene potrebe. No vecina ljudi se rodi u nekom prosjecnom rangu i tu na snagu stupaju kulturoloske razlike. Eh tu dolazi ovo o cemu ja pricam. Ako ignorisemo genetske razlike koje su velike ali ne i kljucne, ostaju kulturoloske razlike koje prave najvise problema ljudima. Eh tu ja vjerujem da smo jednaki i da nema razlike medju nama. Tu je sve igra kako ti grah padne i gdje se rodis. Kakve preduslove imas. Ko se rodi u Saudijskoj arabiji on ce 99% biti musliman sa vehabijskim predznakom. Ko se rodi u Indiji on ce 99% biti hindus. Ako se rodis u Srbiji i zoves se Milan, velika je vjerovatnoca da ces se roditi u kuci gdje cete imati nekog sveca, gdje cete slaviti bozic u januaru, imati slave i pucati na svadbama. Ako se rodis u Bosni, velika je vjerovatnoca da ces do 25 godine planirati kako otici u Njemacku, Austriju, Svedsku :D Iz tog razloga ja ne vjerujem da postoje dobri i losi ljudi. Postoje samo ljudi koji su izlozeni razlicitim okolnostima. neke nisu nikako mogli kontrolisati (genetiku i mjesto rodjenja) a neke donekle mogu kontrolisati.

Mislim da svako od nas moze biti i Hitler i Majka Tereza. Ja znam da sam ja u stanju ubiti covjeka i to hladnokrvno, ali isto tako bih skocio u vodu da spasim potpunog stranca od utapanja.

Al haj da ja tebi postavim kontrapitanje: Ti vjerujes da postoje dobri i losi ljudi? Odakle dolazi njihova dobrota i zloba? Moze li se "operisati" zloba u nekome i moze li se presaditi u dobrog covjeka pa da on postane zloban. Da li je neko iskljucivo dobar ili iskljucivo los?
Lakše mi je opisati djelo kao dobro ili loše, nego osobu. Moguće da smo svi (ili imamo kapacitet da budemo) situacijski Hitleri ili Majke Tereze, a dobra ili loša osoba bi mogla biti ona koja ima kontinuitet u dobrim ili lošim djelima. Mislim da se veliki broj nedjela može objasniti ovim gore što sam pominjala (mentalna/emocionalna/duhovna bolest plus nemogućnost nošenja s tim) ali ne mogu sva. Moguće i da ment/emoc/duh/zdrava osoba ima izraženiji poriv za činjenjem dobra. Ne znam po kojim parametrima mjeriti zlo i u kojoj formi ga zamisliti, kao osobu, instituciju, ideju? Osoba može imati dobre namjere koje kad se sprovedu naštete drugima. Može imati i loše namjere ali ne biti u stanju ih sprovesti. Može i uspješno sprovesti osviješteno lošu namjeru, bez racionalizacije, a isto tako i dobru. Ne znam, teška tema, (meni) nije lako živjeti među ljudima a izbjeći sve ovo. :D Za ovo gore oko Maslowa i pozorišta tj. umjetnosti općenito, ljudi su, koliko znam, i u npr. ratu gladni i žedni išli na svirke i predstave i slično. Po meni je i umjetnost (kao duhovna potreba) pri vrhu prioriteta. Sa ostatkom se manje-više slažem.
Illuminated777
Posts: 2
Joined: 03/11/2021 17:13

#24 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Illuminated777 »

Problem je u sistemu koji je precizno izumljen sa ciljem mentalnog robstva covjecanstva od rodjenja covjeka.
Pocevsi od bombardovana mozga sa polu-istinama koje ucimo u skolama, do subliminalnog programiranja preko medijskog sadrzaja.
Kada skola ne uci, medicina u 50% slucajeva ne lijeci uzrok nego profitira na odrzavanju pacijenata na lijekovima, kada policija ne stiti, a drzava se sastoji od ljudi koji gledaju samo svoj interes (sto je prirodno i sasvim normalno), dodajmo na ovo sve, veliku vecinu ljudi koji srcano vjeruju da sve gore navedene institucije rade u servisu gradjana, i kao produkt imamo ljude koji se pitaju "sta je problem u dobrim ljudima?".
Problem je sto "dobri" ljudi bez pravog znanja kako stvari funkcionisu (koje ne dobijas u skoli), su dobri ljudi samo u virtualno napisanoj recenici na Klixu, sto nas dovodi na zakljucak da nijedan dobar covjek nema obraza da se smatra ili vidi kao "dobar covjek".
Zakljucak: Dio si problema, kao i vecina postova na ovoj temi, upravo zato sto si kontra od "dobrog ljud-a" :)
Ako ti nije jasno zasto, ne oklijevaj da me propitas.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#25 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by apsidejzi »

Illuminated777 wrote: 03/11/2021 17:43 Problem je u sistemu koji je precizno izumljen sa ciljem mentalnog robstva covjecanstva od rodjenja covjeka.
Pocevsi od bombardovana mozga sa polu-istinama koje ucimo u skolama, do subliminalnog programiranja preko medijskog sadrzaja.
Kada skola ne uci, medicina u 50% slucajeva ne lijeci uzrok nego profitira na odrzavanju pacijenata na lijekovima, kada policija ne stiti, a drzava se sastoji od ljudi koji gledaju samo svoj interes (sto je prirodno i sasvim normalno), dodajmo na ovo sve, veliku vecinu ljudi koji srcano vjeruju da sve gore navedene institucije rade u servisu gradjana, i kao produkt imamo ljude koji se pitaju "sta je problem u dobrim ljudima?".
Problem je sto "dobri" ljudi bez pravog znanja kako stvari funkcionisu (koje ne dobijas u skoli), su dobri ljudi samo u virtualno napisanoj recenici na Klixu, sto nas dovodi na zakljucak da nijedan dobar covjek nema obraza da se smatra ili vidi kao "dobar covjek".
Zakljucak: Dio si problema, kao i vecina postova na ovoj temi, upravo zato sto si kontra od "dobrog ljud-a" :)
Ako ti nije jasno zasto, ne oklijevaj da me propitas.
Ali ne i ti! Jel? Ti si poseban i zajebo si sistem?
Post Reply